Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Το βάζω εδώ γιατί περισσότερο αφορά το διάδοχο του NSw, παρά το deal της Activision-Blizzard.

Η CMA, η εγγλέζικη επιτροπή ανταγωνισμού, που όπως είναι γνωστό έχει ενστάσεις πάνω στο deal, σε ένα appendix της απόφασης που έβγαλε, αναφέρει το εξής (στη σελίδα C5):

       (b)  Nintendo Switch Online has been excluded from our shares as Nintendo’s cloud gaming service is very limited. Nintendo’s cloud gaming service is only available on the Nintendo Switch device and []. Nintendo Switch Online gives gamers access to online play and cloud saving amongst other features.2 We therefore see Nintendo Switch Online as predominately an online multiplayer service rather than a cloud gaming service.

The plot thickens...

Τι ακριβώς μας δείχνει για τον διάδοχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
10 minutes ago, Bourdoulas said:

Τι ακριβώς μας δείχνει για τον διάδοχο;

Από τη στιγμή που αναφέρεται ότι «η cloud υπηρεσία της Ν είναι διαθέσιμη μόνο στο Nintendo Switch και [κάπου-αλλού-που-το-έχουν-κόψει-για-κάποιο-λόγο]» , τότε μπορούμε με σχετική ασφάλεια να συμπεράνουμε ότι η επόμενη κονσόλα της Ν θα υποστηρίζει το NSO στην σημερινή του μορφή. Και μπορούμε να προχωρήσουμε την σκέψη και ένα βήμα παραπέρα, να θεωρήσουμε ότι εκτός από το NSO, η επόμενη κονσόλα της λογικά θα είναι και BC με το Switch (τουλάχιστον σε ότι αφορά το digital κομμάτι).

Πράγμα αρκετά ενδιαφέρον για μια εταιρεία που συνηθίζει να μας ξυλιάζει σε κάθε νέο σύστημά της, αναγκάζοντάς μας να πετάμε στα σκουπίδια τις ψηφιακές αγορές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Από τη στιγμή που αναφέρεται ότι «η cloud υπηρεσία της Ν είναι διαθέσιμη μόνο στο Nintendo Switch και [κάπου-αλλού-που-το-έχουν-κόψει-για-κάποιο-λόγο]» , τότε μπορούμε με σχετική ασφάλεια να συμπεράνουμε ότι η επόμενη κονσόλα της Ν θα υποστηρίζει το NSO στην σημερινή του μορφή. Και μπορούμε να προχωρήσουμε την σκέψη και ένα βήμα παραπέρα, να θεωρήσουμε ότι εκτός από το NSO, η επόμενη κονσόλα της λογικά θα είναι και BC με το Switch (τουλάχιστον σε ότι αφορά το digital κομμάτι).

Πράγμα αρκετά ενδιαφέρον για μια εταιρεία που συνηθίζει να μας ξυλιάζει σε κάθε νέο σύστημά της, αναγκάζοντάς μας να πετάμε στα σκουπίδια τις ψηφιακές αγορές μας.

Κοίτα περισσότερο wishful thinking είναι αυτό. Το Nintendo Switch Online δεν μπορεί να ειναι διαθέσιμο σε κάτι που δεν υφίσταται στην αγορά και να αναφέρεται στην συγκεκριμένη έκθεση. Τώρα το τι κόψανε εκεί είναι άγνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιότερα γραφήματα δείχνουν τον Nintendo Account ως το μέσο διασύνδεσης με τα μελλοντικά συστήματα της εταιρίας. Είναι κάτι που είχε εκφράσει και ο Iwata. Εξάλλου, μην ξεχνάμε, ότι το επιχειρηματικό πλάνο το οποίο εκτελείται έχει σχεδιαστεί από την περίοδο διοίκησης του. Ακόμα και ο Kimishima, που ουσιαστικά ανέλαβε ως μεσολαβητής Πρόεδρος, είχε αναφέρει πως ακολουθεί το πλάνο του Iwata. 

Γενικώς τα platinum and gold coins, Nintendo e-stores, Nintendo online services ήρθαν για να μείνουν. Αυτό πιστεύω είναι και το επιθυμητό στην πλειοψηφία των καταναλωτών. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν ακόμα και το OS του επόμενου συστήματος θα είναι το ίδιο λειτουργικά με κάποια έχτρα χαρακτηριστικά ασχέτως αν θα διαφέρει εμφανισιακά.

Μήπως να δημιουργηθεί θέμα Nintendo next system ή είναι ακόμα νωρίς;

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Αν και δεν είναι ίσως το καταλληλότερο νήμα, θέλω να πω τον πόνο μου και αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία.

21/01/2023 παραγγέλνω από το Ιρλανδικό eshop το Fire Emblem Engage το οποίο έδινε και 2 δωράκια, ένα πιν και ένα πόστερ.

28/01/2022 παραλαμβάνω με κούριερ την παραγγελία αλλά διαπιστώνω πως λείπει το παιχνίδι και το πιν. Η συσκευασία ήταν σε μέγεθος φακέλου από χαρτόνι και όταν παρέλαβα στη δουλειά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Εξωτερικά φαινόταν  άθικτη αλλά επειδή δεν σφραγίζει με κάποιο τρόπο και απλά τα πλαινά γυρίζουν προς τα μέσα με κάποιο τρόπο προφανώς καποιος έβγαλε το παιχνίδι ή δεν αποκλείεται κατά τη μεταφορά να μετακινήθηκε και να έφυγε από τη συσκευασία μαζί με το πιν. Εσωτερικά υπήρχε μόνο το πόστερ.

Την ίδια μέρα αφού διαπιστώνω πως έλειπαν τα πράγματα και χωρίς να ανοίξω ακόμα τη συσκευασία επικοινωνώ με τη Nintendo και μέχρι σήμερα μετά από ούτε και εγώ δεν ξέρω πόσα mail μου λένε ακόμα πως προωθήσανε την υπόθεση μου στο αρμόδιο τμήμα και να περιμένω απάντηση.

Έχω στείλει αναλυτικές φωτογραφίες όπως μου ζητήσανε όπως επίσης έχω κάνει video unboxing και τους είπα να τους το στείλω και αυτό αν θέλουν.

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο παρόμοια περίπτωση; Να το κλάψω το παιχνίδι;

 

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε σε παιχνίδι του Nintendo ds, αγορασμενο από ελληνικό μαγαζί με σφραγίδα Nortec,έλειπε τη κασέτα.Μου το αλλάξανε στο μαγαζί και μου είπαν ότι έχει γίνει ξανά.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω… στα τόσα χρόνια δεν έχω χάσει ποτέ πακέτο και σε 2-3 περιπτώσεις καθυστέρησης/απώλειας από Amazon τουλάχιστον στείλανε αμέσως αντικατάσταση. Τώρα να έχω στείλει εδώ και 20 ημέρες ότι ζητήσανε και να είμαι ακόμα στο περιμενε.. Ναι είχα δουλειά και έφταιξα που δεν πρόσεξα το πακέτο αλλά φαινόταν άθικτο. Που να ξέρω ότι δεν σφραγίζει καν;

Θα τους δώσω άλλη μια εβδομάδα να δω τι θα μου πούνε. 
Αν με άφηνε να επιλέξω πληρωμή μέσω PayPal πιστεύω θα ξεμπέρδευα και νωρίτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

 

Βεβαια ακομα δεν εχει περασει το deal αλλα προσπαθει να δειξει οτι δεν θα μεινει αποκλειστικο στο platform της.

Όταν γράφουν για τα Call of Duty "same day as Xbox, with full feature and content parity" προφανώς εννοούν σε καινούργιο hardware, γιατί το τωρινό θα μασήσει. Πλέον νιώθω ότι είναι πολύ πιθανό να λανσάρουν την καινούργια κονσόλα πιο σύντομα από το 2024, δηλαδή ανακοίνωση πριν το καλοκαίρι και release φθινόπωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

 

Βεβαια ακομα δεν εχει περασει το deal αλλα προσπαθει να δειξει οτι δεν θα μεινει αποκλειστικο στο platform της.

 

5 λεπτά πριν, xlinger είπε

Όταν γράφουν για τα Call of Duty "same day as Xbox, with full feature and content parity" προφανώς εννοούν σε καινούργιο hardware, γιατί το τωρινό θα μασήσει. Πλέον νιώθω ότι είναι πολύ πιθανό να λανσάρουν την καινούργια κονσόλα πιο σύντομα από το 2024, δηλαδή ανακοίνωση πριν το καλοκαίρι και release φθινόπωρο.

Χμμμ , the plot thickens indeed 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.eurogamer.net/pokemon-presents-livestream-set-for-27th-february 

Ξέρω δεν το περιμένατε, πέφτετε από τα σύννεφα όπως και εγώ.Για την pokemon day, 99% θα πουν και για το φετινό remake 😝 +dlc για scarlet violet. Λέτε να άλλαξει η συνταγή μετά από τοσα χρόνια;

Επεξ/σία από stafftw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xlinger είπε

Όταν γράφουν για τα Call of Duty "same day as Xbox, with full feature and content parity" προφανώς εννοούν σε καινούργιο hardware, γιατί το τωρινό θα μασήσει. Πλέον νιώθω ότι είναι πολύ πιθανό να λανσάρουν την καινούργια κονσόλα πιο σύντομα από το 2024, δηλαδή ανακοίνωση πριν το καλοκαίρι και release φθινόπωρο.

Ή απλά θα μπορούσε να τρέχει την mobile έκδοση του παιχνιδιού, τροποποιημένη φυσικά κατάλληλα να έχει και τα features και το content της μη φορητής. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...