Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, D.Luffy είπε

@dekulinkgr

Αυτό το είδες? :P

https://www.nintendolife.com/news/2023/02/hollow-knight-silksong-playtester-shares-small-update-says-its-worth-the-wait

Μας περιμένουν επικές στιγμές :D. Άντε, ελπίζω shadowdrop στο επόμενο Direct.

Το ειδα ναι αλλα ειπα να μην ποσταρω αλλο σχετικα με silksong,εχω κουραστει 😋

Αλλωστε το shadowdrop του metroid prime ηταν μια χαρα.Εχω φτασει τωρα phazon mines και παρολο που θυμαμαι αρκετα απο το παιχνιδι νομιζω οσοι το παιζουν πρωτη φορα επιβαλλεται να εχουν το hint system on.

 

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Το ειδα ναι αλλα ειπα να μην ποσταρω αλλο σχετικα με silksong,εχω κουραστει 😋

Αλλωστε το shadowdrop του metroid prime ηταν μια χαρα.Εχω φτασει τωρα phazon mines και παρολο που θυμαμαι αρκετα απο το παιχνιδι νομιζω οσοι το παιζουν πρωτη φορα επιβαλλεται να εχουν το hint system on.

 

Και γω Phazon Mines είμαι 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Malthador είπε

Είναι ντροπή αυτό το πράγμα να το ονομάζουν Collector's Edition...

δεν ξέρω σε τι τιμή θα το έχουν αλλά τουλάχιστον αυτοί πλέον χωρίς τους κολέκτορες είναι και κάπως σε πιο προσγειωμένη τιμή. Οι άλλοι με τις φιγούρες πλέον έχουν πάει πάνω από 300 ευρώ, απλησίαστοι 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, xlinger είπε

1)To Dread βγήκε πριν 2+ χρόνια (edit: βγήκε πριν 1+). Αν έβγαζαν το MP1 νωρίτερα θα είχε νόημα για να σπρώξει τις πωλήσεις γιατί θα επανασύστηναν το ολίγον παραμελημένο franchice στο κοινό με μια δοκιμασμένη συνταγή της επιτυχίας. Αν το έβγαζαν ταυτόχρονα με το Dread ή μετά από κάποιους μήνες νομίζω θα του έκοβε τις πωλήσεις. Η επιλογή να το βγάλουν τώρα νομίζω είναι αναγκαστικά η καλύτερη αφού δεν μπορούσαν να το βγάλουν νωρίτερα.

2)Πολύ πιθανό να έχουν κάποια games ολοκληρωμένα, όπως δείχνει η περίπτωση του MP1 που είχε γίνει rated πριν 18 μήνες. Αλλά αυτό νομίζω ότι αφορά μόνο παλαιότερους τίτλους που είναι πιο εύκολη η μεταφορά σε remaster. Πιστεύω, για παράδειγμα, ότι έχουν έτοιμα τα Wind Waker και Twilight Princess να περιμένουν στη γωνία την "κατάλληλη" στιγμή.

3)Για τους καινούργιους τίτλους μάλλον ισχύει αυτό που συζητάγαμε παλιότερα, η Ν δεν περίμενε την τόσο μεγάλη επιτυχία του Switch και είναι ακόμα σε μια φάση που τρέχει και δεν φτάνει ή τέλος πάντων τα καταφέρνει οριακά. Το να πάρουν απόφαση να δημιουργήσουν καινούργια studios και όχι μόνο να μεγαλώνουν με το σταγονόμετρο τα υπάρχοντα θα έλυνε αυτό το ζήτημα. Ίσως, όμως, δεν θέλουν να ανοίξουν τόσα μέτωπα, ίσως δεν μπορούν, ποιος ξέρει.

1) Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία η χρονική απόκλιση όσο ότι κυκλοφόρησαν στο ίδιο οικοσύστημα. Το Kirby για παράδειγμα έδωσε μια μικρή προώθηση στην σειρά Mario platforms. Τουλάχιστον έτσι διάβασα.

2) Δεν επισημαίνω κάτι διαφορετικό. 

3) Δεν έχει σχέση η επιτυχία του NSW. H N ότι και να κυκλοφορούσε στα ίδια θα καταλήγαμε από πλευράς ροής κυκλοφοριών. Επίσης ξεκάθαρα η Ν δεν θα μπορούσε να εξασφαλίσει την οποιαδήποτε ροή χωρίς την συνεργασία με διάφορες εταιρίες. Αναλυτικά εδώ. Και όσο αφορά τα πλάνα της εταιρίας -για άλλη μια φορά- νέο κτήριο κατά το 2027. Δεν είναι γνωστό σε τι μεγέθη στο μεταξύ η Ν θα αυξήσει το προσωπικό της και αν το νέο κτήριο θα σημάνει περισσότερες ομάδες πέρα από την αναμενόμενη ενίσχυση των υφιστάμενων. 

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Και γω Phazon Mines είμαι 😂

Ασε ανυπομονω να σχολασω απο την δουλεια για να το συνεχισω.Τετοια πορωση με παιχνιδι εχει να με πιασει απο περυσι με το eldin ring.

56 λεπτά πριν, chek2fire είπε

δεν ξέρω σε τι τιμή θα το έχουν αλλά τουλάχιστον αυτοί πλέον χωρίς τους κολέκτορες είναι και κάπως σε πιο προσγειωμένη τιμή. Οι άλλοι με τις φιγούρες πλέον έχουν πάει πάνω από 300 ευρώ, απλησίαστοι 

Νοιμζω ειδα καπου 130 δολλαρια.Εγω πλεον,αν δεν ειναι η collectors κατι οντως καλο παω στις απλες εκδοσεις.

Οσο αφορα αυτο με τις εκδοσεις αλλων που αναφερεις το τραγικο ειναι οτι πολυ δεν εχουν καν μεσα το παιχνιδι,παρα μονο key.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

δεν ξέρω σε τι τιμή θα το έχουν αλλά τουλάχιστον αυτοί πλέον χωρίς τους κολέκτορες είναι και κάπως σε πιο προσγειωμένη τιμή. Οι άλλοι με τις φιγούρες πλέον έχουν πάει πάνω από 300 ευρώ, απλησίαστοι 

130 ευρώ. Ελλάδα ίσως στα 140

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Είναι ντροπή αυτό το πράγμα να το ονομάζουν Collector's Edition...

Εγώ δεν έχω καταλάβει τη μανία με τις κονκάρδες, τόσο πολύ τις γουστάρει ο κόσμος; Επίσης, οκ, καλό και το amiibo αλλά χάθηκε ο κόσμος να βάλουν μια ωραία φιγουρίτσα μέσα.

11 λεπτά πριν, mansa2k είπε

1) Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία η χρονική απόκλιση όσο ότι κυκλοφόρησαν στο ίδιο οικοσύστημα. Το Kirby για παράδειγμα έδωσε μια μικρή προώθηση στην σειρά Mario platforms. Τουλάχιστον έτσι διάβασα.

Στην πραγματικότητα δεν έχω ιδέα αν ισχύει αυτό που έγραψα. Η σκέψη μου για το timing βασίζεται μόνο στη "λογική" ότι αν έβγαιναν ταυτόχρονα, η προώθηση για τον έναν τίτλο θα πάταγε πάνω στην προώθηση του άλλου. Και ότι ο περισσότερος κόσμος έχει τη δυνατότητα να επιλέξει μόνο έναν από τους δύο καινούργιους τίτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
32 minutes ago, xlinger said:

Εγώ δεν έχω καταλάβει τη μανία με τις κονκάρδες, τόσο πολύ τις γουστάρει ο κόσμος; Επίσης, οκ, καλό και το amiibo αλλά χάθηκε ο κόσμος να βάλουν μια ωραία φιγουρίτσα μέσα.

Επειδή και ο @SoFGR απορεί με το προηγούμενο σχόλιό μου, να θυμήσω τι περιείχε η Special Edition του Metroid Dread πρόπερσι τον Οκτώβριο, η οποία πουλιόταν για 100 ευρώ:

 

metroid_dread.jpg

Δηλαδή η διαφορά αυτής της Special Edition με την Collector's Edition του TotK είναι οι κονκάρδες, τις οποίες στην Ν κοστολογούν για 30 ευρώ, I guess. 

Α ναι, έχουν βάλει και ένα πόστερ, το ξέχασα, καταπληκτική ιδέα. Λες και αγοράζουμε κοριτσίστικο περιοδικό των 90's.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως παιδιά δεν με χαλάνε αυτές οι συλλεκτικές της nintendo. Βγαίνουν κανα 100-120 ευρώ και είναι κομψές και για τη βιβλιοθήκη. Όσοι έχουν συλλογές θα με καταλάβουν. Επίσης τις προτιμώ γιατί έχω βαρεθεί με τα ανόμοια τετραγωνα και πολύγωνα κουτιά από άλλες συλλεκτικές που δεν μπορείς να τις τακτοποιήσεις πουθενά (αφού ουτε τα πετάω τα κουτιά). Τέλος θεωρώ υπερβολή γενικά να ξοδεύω για συλλέκτικές χρηματικά ποσά που αγγίζουν την τιμή της εκάστοτε κοσνόλας! Κάπως μου φαίνεται παράτερω και ας πέφτω στη λούμπα κάποιες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Malthador είπε

Επειδή και ο @SoFGR απορεί με το προηγούμενο σχόλιό μου, να θυμήσω τι περιείχε η Special Edition του Metroid Dread πρόπερσι τον Οκτώβριο:

 

metroid_dread.jpg

Δηλαδή η διαφορά αυτής της Special Edition με την Collector's Edition του TotK είναι οι κονκάρδες, τις οποίες στην Ν κοστολογούν για 30 ευρώ, I guess. 

Α ναι, έχουν βάλει και ένα πόστερ, το ξέχασα, καταπληκτική ιδέα. Λες και αγοράζουμε κοριτσίστικο περιοδικό των 90's.

oh  hai 

7qhy2lx.jpg

jwdIEox.jpg

ziRdnMx.jpg

WCU34Q3.jpg

υπενθυμιζω  σε μερικα χρυσοψαρα  που τυχαινει να μας διαβαζουν οτι η φιζικαλ του  botw ειχε 70 ευραιους  ντεη ουαν και η limited με το σπαθακι της  fisher price  "μονο" 100 ...

προσωπικα το μονο που με απασχολει ειναι να ερθει ελλαδισταν  η αντιστοιχη για το botw 2 και να προλαβω να πατησω το κουμπακι πριν ειναι πολυ αργα - παρενθεση ποτε ξανα απο public ! την πρωτη φορα πηγανε να μου φανε 40 ευρω στο ταμειο επειδη ειχα κανει preorder την ταμπλετα στα 299 και αυτοι"δεν το ξερανε" την δευτερη πηγανε να φανε απο το μισο φορουμ 20 και 30 στην  συλλεκτικη του  LA  και  την τριτη ενω ειχα τρεξει να κανω preorder την συλλεκτικη του goty 2022  AKA Triangle Strategy ( ναι τοσο πολυ μου αρεσε και ειμαι ακομα  chapter 18 :P )  μου στειλανε τελευταια στιγμη  e-mail οτι τελικα δεν θα ερθει ...  napanestondialooloi.mp4 raq09z.gif

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Malthador είπε

So, μου κέντρισαν δύο ειδήσεις το ενδιαφέρον, οι εξής:

Metroid Prime Remastered was originally rated 18 months ago

Nintendo: no set schedule for more Game Boy/GBA games but collection will keep growing

Για μένα αυτά τα δύο είναι ισχυρές ενδείξεις ότι κάτι ψήνεται στο κομμάτι της ανανέωσης του H/W. Αφενός προτίμησαν να κρατήσουν στο ντουλάπι τους ένα τίτλο που κάλλιστα θα μπορούσε να βοηθήσει στις πωλήσεις του Dread, αφετέρου είναι η πρώτη φορά που βάζουν πλατφόρμα στο NSO και δεν δίνουν πρόγραμμα κυκλοφοριών έστω για τους προσεχείς έξι μήνες.

Ποντάρω ότι κράτησαν το Metroid Prime για το τέλος της ζωής του NSw για να το διαφημίσουν και στο επόμενο σύστημά τους, κάνοντας marketing με 4Κ ανανεωμένα γραφικά or smth. Νομίζω ότι ήθελαν να είναι όσο πιο κοντά γινόταν στην κυκλοφορία της επόμενης κονσόλας τους για να του φορέσουν ξανά περιτύλιγμα και να το ξαναπουλήσουν. Και αν διερρωτηθεί κανείς γιατί να το κάνουν αυτό με έναν τίτλο του 40ευρου, προφανώς του διαφεύγει η μεγάλη εικόνα: δεν είναι 40 ευρώ, είναι 40 ευρώ επί τρία, συν ένα MP4 που θα έρθει στον διάδοχο του Switch.

Το ίδιο πιστεύω ότι παίζει και με τα GB/GBC/GBA. Δεν θέλουν να τα φορτώσουν αμέσως με τίτλους για να το κάνουν όταν θα βγει το NSw Pro/2. 

Προσωπικές εικασίες όλα αυτά, ofc.

μια ακόμα ένδειξη υπέρ αυτού που λες είναι ότι πρακτικά μετά το tears of the kingdom δεν υπάρχει τίποτα first party  και το prime 4 είναι ακόμα μακριά .ότι είναι να βγει θα βγει μέχρι Μάιο .Μετά? Τα leaks έχουν πρακτικά επιβεβαιωθειεως και το τελευταίο  ( μέχρι και το baten kaitos ...) 

αν δεν γίνουν αρκετές ανακοινώσεις στο κλασσικό ντιρεκτ του Ιουνίου πιστεύω ότι πάμε για νέα κονσόλα . 

το prime 4 κάτι μου λέει ότι θα βγει στην επόμενη κονσολα η θα είναι cross platform όπως έγινε με το botw 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για την άκυρη ερώτηση, αλλά όταν παίζω με το Nintendo Pro Controller, ενώ δεν αγγίζω τον αριστερό του μοχλό, ο "στόχος" μετακινείται. Επειδή μέχρι τώρα δεν είχα θέμα με το joycons του Switch, δεν γνωρίζω αν ειναι ο ορισμός ακριβώς του drifting.

Το Pro controller το αγόρασα το περασμένο Σάββατο.

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Συγγνώμη για την άκυρη ερώτηση, αλλά όταν παίζω με το Nintendo Pro Controller, ενώ δεν αγγίζω τον αριστερό του μοχλό, ο "στόχος" μετακινείται. Επειδή μέχρι τώρα δεν είχα θέμα με το joycons του Switch, δεν γνωρίζω αν ειναι ο ορισμός ακριβώς του drifting.

Το Pro controller το αγόρασα το περασμένο Σάββατο.

μήπως παίζεις κάποιο παιχνίδι ππυνα υποστηρίζει motion controls ?? 

το pro έχει παρουσιάσει και αυτό drift ειδικά στις πρώτες τους εκδοσεις , αλλά τόσο σύντομα λίγο δύσκολο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Choronzoon είπε

μήπως παίζεις κάποιο παιχνίδι ππυνα υποστηρίζει motion controls ?? 

το pro έχει παρουσιάσει και αυτό drift ειδικά στις πρώτες τους εκδοσεις , αλλά τόσο σύντομα λίγο δύσκολο 

Να πω εδώ ότι στα Pokemon Sword, Mario Galaxy, και BOTW στο Switch, δεν βλέπω κάτι περίεργο. Ο αριστερός μοχλός είναι για την κίνηση, και όταν δεν το αγγίζω, δεν βλέπω να κουνιεται ο παίκτης (αυτό δεν θα έπρεπε να βλέπω αν είχα drift, να κουνιεται ενώ δεν το αγγίζω εγώ?).

Το πρόβλημα εμφανίζεται σε παιχνίδι στο PC, όχι στο Switch, δεν ξέρω αν έχει σημασία.

Συγκεκριμένα στο Hogwarts Legacy, απλά ρώτησα εδώ, γιατί το pro controller είναι της Nintendo.

Όταν λες motion controls?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...