Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Κοίταξε μπορεί ο καθένας να λέει ότι νομίζει . Στο παράδειγμα σου εγώ μπορώ στη θέση του horizon να βάλω το GoW που μόνο το σύστημα κάμερας που έχει είναι πολύ ανώτερο στο gameplay από το Elden Ring στο action κομμάτι με την άθλια κάμερα που έχει ακόμα τουλάχιστον για μένα και για άλλους .Αλλά  δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις κάτι ως τηλενουβελα χωρίς gameplay έτσι αυθαίρετα . Και επειδή λεμε και για Metroid πουθενά δεν είπα ότι δεν έχει gameplay.

Όλη η συζήτηση ξεκίνησε από ένα άτομο που άφησε έναν υπαινιγμό για το MP1 ως ξεπερασμένο παιχνίδι (μάλλον λόγο εγκληματικής άγνοιας σε βαθμό κακουργήματος :P)

Ωραία. Ας το κλείσουμε εδώ γιατί σίγουρα έχουν κουραστεί και τα υπόλοιπα μέλη και έτσι όπως πάμε θα βγούμε σίγουρα εκτός θέματος. Ας δεχτούμε ότι διαφωνούμε σε κάποια πράγματα.  

Εγώ θα έλεγα ότι όσοι δεν ξέρουν την σειρά Metroid, το Prime 1 remastered σε αυτή τη μορφή είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να τη γνωρίσουν. Είναι και κάτι διαφορετικό στο ύφος και στον τόνο από την κλασική Nintendo. Θα πρότεινα επίσης να βάλετε ακουστικά γιατί το παιχνίδι έχει εξαιρετικά ατμοσφαιρικό soundtrack και παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην συνολική εμπειρία.

Εύχομαι να βγει και το Prime 2 φέτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 minutes ago, stormrain said:

Αψογα! Θα το χτυπησω. Μεχρι πριν λιγους μηνες επαιζα αποκλειστικα docked, αλλα τωρα τελευταια με εχει πιασει και ειμαι μονο handheld και ενα gripακι θα ειναι ο,τι πρεπει πιστευω, διοτι απο ενα σημειο και μετα ειναι κουραστικο για το χερι.

Δεν ξέρω πόσα θες να δώσεις αλλά αν δεν σε πειράζει η έλλειψη δόνησης και motion controls δες και αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/24904297/Hori-Split-Pad-Pro-Ασύρματο-Gamepad-για-Switch-Volcanic-Red-Edition.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stormrain είπε

Αψογα! Θα το χτυπησω. Μεχρι πριν λιγους μηνες επαιζα αποκλειστικα docked, αλλα τωρα τελευταια με εχει πιασει και ειμαι μονο handheld και ενα gripακι θα ειναι ο,τι πρεπει πιστευω, διοτι απο ενα σημειο και μετα ειναι κουραστικο για το χερι.

Έτσι ξεκίνησα και εγώ, παίζονας BOTW σε Dock για 2-3 μήνες και μετά αποκλειστικά σε Handled. Εκεί κερδίζει κιολας το Switch, στη φορητότητα :D Άσε που στο Ολεντ δείχνουν και πανέμορφα τα games, ναι Metroid Dread για εσένα μιλάω :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, NickTG είπε

Δεν ξέρω πόσα θες να δώσεις αλλά αν δεν σε πειράζει η έλλειψη δόνησης και motion controls δες και αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/24904297/Hori-Split-Pad-Pro-Ασύρματο-Gamepad-για-Switch-Volcanic-Red-Edition.html

Νομιζω ειναι λιγο overkill τα 50 ευρω και το rumble/motion feature μου αρεσει πολυ οταν υπαρχει, αν και ομολογω πως φαινεται βολικη η προσεγγιση του!

 

6 λεπτά πριν, RocknRolla είπε

Έτσι ξεκίνησα και εγώ, παίζονας BOTW σε Dock για 2-3 μήνες και μετά αποκλειστικά σε Handled. Εκεί κερδίζει κιολας το Switch, στη φορητότητα :D Άσε που στο Ολεντ δείχνουν και πανέμορφα τα games, ναι Metroid Dread για εσένα μιλάω :P

Τρου ντατ, εγω ουτε που το περιμενα ποτε πως θα το επιανα σε φορητο :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mtifosi είπε

το GoW που μόνο το σύστημα κάμερας που έχει είναι πολύ ανώτερο στο gameplay από το Elden Ring στο action κομμάτι με την άθλια κάμερα που έχει ακόμα τουλάχιστον για μένα και για άλλους

3rd person με 3rd person διαφέρουν , ποσο μαλλον για το Elden Ring που ειναι soulslike με μακράν μεγαλύτερο fluidity στις κινήσεις απο το GoW..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Fulgore είπε

Και να θέλουμε δεν μπορούμε όσοι περιμένουμε το κουτάτο, επειδή βγαίνει τέλος Φλεβάρη αρχές Μαρτίου.

Και εγω για retail πηγαινα αλλα δεν κρατηθηκα τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Και εγω για retail πηγαινα αλλα δεν κρατηθηκα τελικα.

Εγω υποσχέθηκα στον εαυτό μου να τερματίσω πρώτα το dread,αλλα μια τωρα με τον μικρό,μια με την γυναίκα που μου το.χει καβατζωσει και παίζει BOTW,δε προλαβαίνω να πιάσω joycon 🫡

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yazidis είπε

Συγχαρητήρια στη γυναίκα που παίζει botw! Εγώ δε μπορώ να την ξεκολλησω από το animal crossing.

 Έλεγα να της το παρω,αλλα μαλλον θα πρέπει να της παρω δικο της switch,ίσως ενα lite,για να παίζει…

Γτ μετα θα κάνω να δω switch μεχρι να πάει φαντάρος ο μικρός !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να παίξω σήμερα με Bluetooth headset για να απολαύσω το Metroid prime και τι ανακάλυψα: οπότε συνδέω τα ακουστικά έχω input lag!

Έχω φέρει σε επαφή την Nintendo με την Παναγίτσα για τα καθέκαστα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνιδι φαινεται πολυ ενδιαφερον. Δεν ειχα ξαναπαιξει ποτε metroid 3d παρα μονο το Metroid 2 Return of Samus στο gameboy και θυμαμαι τοτε ηταν απιστευτα δαιδαλωδες παιχνιδι (ημουν και 10 χρονων ετων!). Τελικα με τα πολλα το ειχα τερματισει αλλα μου ειχε βγαλει την ψυχη, καθως ειχε backtracking σε περιοχες μη αρχικα προσπελασιμες.

Στο Metroid Prime τωρα, τα γραφικα ειναι καλα (το παιζω σε native docked X2 μεσω yuzu και με FAA) και δεν εχω μετρο συγκρισης με τα παλια για να πω μα-μου-καλυτερα-χειροτερα, οτι εχω δει απο τα βιντεο που ανεβασατε - σιγουρα ειναι καλογυαλισμενα.

Το gameplay φαινεται οτι εχει βαθος καθως μολις πηρα τη σφαιρα στα chozo ruins και μπορω να μπω σε νεες περιοχες. 

Κατι που με ενοχλει ειναι το συνεχες σκαναρισμα αλλα κατανοω πως "ειναι μερος" του παιχνιδιου/της εμπειριας, καθως σου δινει κομματακια περι του lore, απο τα περιβαλλοντα ως του εχθρους. Επισης δεν μου αρεσει πως δεν μενουν τα πτωματα των εχθρων και πως κανουν συνεχως spawn. Αλλα το τελευαταιο το θυμαμαι και στο M2 που ανεφερα παραπανω, οποτε μικρο το κακο, ετσι ειναι το παιχνιδι.

Η στοχευση με το λοκαρισμα και το dash του δινει ενα arcade χαρακτηρα και γενικως δεν εχω θεματα με το χειρισμο, το παιζω σε κανονικο  gamepad nintendo (νομιζω το pad pro, αν ετσι λεγεται).

Εν τελη, μου αρεσει, διχως ομως να φαινεται πως προκειται για κοσμογονια του 9.5/10 που εχει παρει. Θα του ριξω ενα 10ωρο και μετα θα μιλησω ομως για βαθμολογια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Είπα να παίξω σήμερα με Bluetooth headset για να απολαύσω το Metroid prime και τι ανακάλυψα: οπότε συνδέω τα ακουστικά έχω input lag!

Έχω φέρει σε επαφή την Nintendo με την Παναγίτσα για τα καθέκαστα.

Σε handheld δοκίμασες?Ειχα δει να αναφέρεται οτι δημιουργούνται προβλήματα οταν εχεις και joycon και audio ασύρματα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mAs_81 είπε

Σε handheld δοκίμασες?Ειχα δει να αναφέρεται οτι δημιουργούνται προβλήματα οταν εχεις και joycon και audio ασύρματα…

Όχι δεν δοκίμασα γιατί ήθελα να παίξω στην τηλεόραση. Απ' ότι διαβάζω όντως έχει θέμα όταν είναι και τα δύο ασύρματα. Η λέξη τραγικό ειναι λίγη. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Και εγω για retail πηγαινα αλλα δεν κρατηθηκα τελικα.

Αν δεν έχεις θέμα με το digital, καλά έκανες. Στην χειρότερη μπορείς να το χτυπήσεις μελλοντικά(έστω από αγγελία)σε χαμηλή τιμή αν το θές για συλλογή.

Αν δεν είχα backlog παιχνιδιών και φυσικά αν δεν το είχα παίξει ποτέ, πιθανώς ούτε εγώ να περίμενα και να το έπαιρνα ψηφιακά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mAs_81 είπε

Σε handheld δοκίμασες?Ειχα δει να αναφέρεται οτι δημιουργούνται προβλήματα οταν εχεις και joycon και audio ασύρματα…

Το Bluetooth του Switch δεν μπορεί να διαχειριστεί ταυτόχρονα τα joycon (τα οποία είναι δύο διαφορετικές  συσκευές ουσιαστικα) συν TWS ακουστικά (πάλι ουσιαστικά δύο συσκευές). 

Αναγκάστικα να συνδέσω dual shock και απλά Bluetooth ακουστικά και το input delay είναι - ας πούμε - ανεπαίσθητο.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...