Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Kαι εγω εχω μεγαλη αγαπη προς το gameboy.Απειρες ωρες λιωσιματος.Αλλα μαλλον και εγω αν το αγοραζα οπως λες θα ασχολιομουν λιγο μαζι του και μετα θα το αφηνα στην ακρη.Τhx για την απαντηση.

Πάρε καλύτερα κάποιο emulator handheld, υπάρχουν και κάποια μικρά σε μέγεθος για σούπερ φορητότητα.

Βέβαια κασέτες δεν θα βάζεις. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, orionas είπε

Δεν προσπαθώ να επιβάλλω τίποτα σε κανέναν.Καλοπροαίρετα ρώτησα τι παραπάνω προσφέρει το ΜΡ1 σε σχέση με το ΜΗ  έτσι ώστε το πρώτο να θέλει αναβαθμισμένο μηχάνημα ενώ το δεύτερο να τρέχει μια χαρά (και σε 65" τηλεόραση).

Πρώτα απ' όλα το "τρέχει μια χαρά" είναι υποκειμενικό για τον καθένα.

Όσο αναφορά το MH για εμένα πχ ένα παιχνίδι που σε portable mode τρέχει 540p (756p στην TV) στα 30fps με απλοικό φωτισμό, εντελώς στατικό κόσμο και με κακό frame pacing ε δεν θα το έλεγα ακριβώς "μια χαρά" in my books. Εσύ προφανώς έχεις διαφορετικά στάνταρς στο τι θεωρείς μια χαρά, και καλά κάνεις.

Παίζοντας το MP τώρα, εγώ είδα έναν τίτλο με μοντέρνα και όμορφα γραφικά (για τα δεδομένα ενός handheld system) που όμως το image quality χαλάει λίγο την εμπειρία μην αφήνοντας το πολύ καλό art direction και την έμφαση που δόθηκε στις λεπτομέρειες να βγουν στην επιφάνεια. 

Ένα άλλο πρόσφατο παράδειγμα, το Bayonetta 3. Ένας τίτλος με πολλά προβλήματα στο framerate και στην ανάλυση. Καταλαβαίνει κάποιος παίζοντας το ότι υπάρχει μια φιλοδοξία που όμως το hardware δεν μπόρεσε να αποδώσει.

Τώρα αν κάποιος είναι ευχαριστημένος με αυτά, όπως είπα παραπάνω, είναι και λίγο υποκειμενικό αλλά τα προβλήματα παραμένουν προβλήματα άσχετα αν μας ενοχλούν εμάς προσωπικά ή όχι. 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μονη μου διαφωνια ηταν στο οτι στα ματια μου δε μπορω να βλεπω το συγκεκριμενο remaster και εν ετει 2023 να δηλωνω εντυπωσιασμενος.

Απλα εγω δεν εχω καμια δοση νοσταλγιας και εξαλλου δεν ειμαι το κοινο στο οποιο απευθυνεται το συγκεκριμμενο παιχνιδι. Αν καλυπτει το κοινο του, το τι πιστευω εγω δεν εχει καμια απολυτως σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, xavier είπε

η μονη μου διαφωνια ηταν στο οτι στα ματια μου δε μπορω να βλεπω το συγκεκριμενο remaster και εν ετει 2023 να δηλωνω εντυπωσιασμενος.

Ναι ρε συ αλλά με αυτή τη λογική και γω πχ παίζοντας το The Matrix Awakens ή βλέποντας διάφορα real time tech demos στο PC, δεν θα έπρεπε να δηλώνω εντυπωσιασμένος για κανένα παιχνίδι που έχει βγει μέχρι τώρα.

Στο θέμα του Switch είμαστε άρα τα βλέπουμε υπό το ανάλογο πρίσμα. Και πρώτα απ' όλα δεν ξέρω αν το αντιλήφθηκες αλλά εγώ το συγκριτικό δεν το έβαλα για να εντυπωσιάσω αυτόν που έπαιξε Forbidden West ή Dead Space στο PS5 αλλά για να δείξω ότι δεν πρόκειται για απλό remaster με τα παλιά γραφικά.

Εσύ όμως που είπες συγκεκριμένα ότι "έκαναν το λιγότερο που μπορούσαν" τι ακριβώς εννοούσες? Παιχνίδι του Switch είναι άρα τι επιπλέον θα μπορούσαν να κάνουν? Να το βγάλουν στο PC να μαξάρει την RTX 4090? Εξήγησε μου λίγο το σκεπτικό σου να καταλάβω και εγώ τι δεν έκαναν σωστά.  

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω διαθεση να πεισω κανεναν, ουτε οτι πιστευω οτι η δικη μου προσεγγιση ειναι πιο σωστη απο αυτην οποιουδηποτε αλλου το βλεπει διαφορετικα. Και ουτε ειχα σκοπο να σχολιασω κατι.

το συζηταω μονο και μονο γιατι με ρωτησες και θα ηταν αγενες να μην απαντουσα.

για εμενα οταν μιλαμε για παιχνιδι 20ετιας, οτιδηποτε αλλο απο κανονικο remake τυπου res.evil 2, ff vii  κτλ , με αφηνουν αδιαφορο, ειτε τα κανει η sony(last of us κτλ), ειτε η blizzard, ειτε οποιοσδηποτε αλλος.

η λογικη ειναι να φερουμε το παρελθον στο παρον και οχι το αναποδο.

εν προκειμενω δε θεωρω σε καμια περιπτωση οτι η εικονα του MP remake τερματιζει τις δυνατοτητες ακομα και του switch. Η κονσολα εχει αρκετα πολυ ομορφα παιχνιδια.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sanshiro_Ugata είπε

Guys , μηπως εχουμε εικονα ποτε θα ανοιξει προπαραγγελια για την collectors του Tears of the Kingdom? θενκς.

Υπάρχει ειδικό θέμα για τις συλλεκτικές εκδόσεις :) 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xavier είπε

εν προκειμενω δε θεωρω σε καμια περιπτωση οτι η εικονα του MP remake τερματιζει τις δυνατοτητες ακομα και του switch. Η κονσολα εχει αρκετα πολυ ομορφα παιχνιδια.

Έχω παίξει όλους τους μεγάλους τίτλους του Switch αγαπητέ. Το MP Remastered είναι άνετα ένας από τους πιο εντυπωσιακούς στην κονσόλα. Και με μια γρήγορη ματιά στο νετ, δεν είμαι ο μόνος που το πιστεύει αυτό. 
 

Τώρα αυτά που λες ότι δεν σε ενδιαφέρουν εσένα προσωπικά τα remasters αν δεν είναι τύπου RE2 κλπ είναι εντελώς άσχετο με το θέμα που συζητάμε.

Επίσης αυτό που λες σχετικά με το παρελθόν και το παρόν δεν έχει καμία σχέση με λογική 😂

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, xavier είπε

στα ματια μου, το συγκεκριμενο remaster, ειναι οτι λιγοτερο μπορουσαν να κανουν. Δεχομαι το σχολιο σου χωρις κανενα προβλημα, απλα δεν το βλεπω.

 

2 ώρες πριν, xavier είπε

η μονη μου διαφωνια ηταν στο οτι στα ματια μου δε μπορω να βλεπω το συγκεκριμενο remaster και εν ετει 2023 να δηλωνω εντυπωσιασμενος.

 

1 ώρα πριν, xavier είπε

εν προκειμενω δε θεωρω σε καμια περιπτωση οτι η εικονα του MP remake τερματιζει τις δυνατοτητες ακομα και του switch. Η κονσολα εχει αρκετα πολυ ομορφα παιχνιδια.

Confused?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, xavier είπε

remaster ειναι

Κοιτα προφανως και δεν εχει γινει η αντιστοιχη δουλεια οπως στο re2 remake και ειναι λογικο,καθως,οπως αναφερεις πιο πανω λες η λογικη ειναι να φερουμε το παρελθον στο παρον και οχι το αναποδο.Εεε το metroid prime του παρελθοντος ακομα και σημερα,gameplay wise, ειναι απλα σε αλλο επιπεδο.Γιατι να αλλαξεις κατι σχεδον τελειο??

Το core gameplay του metroid prime ειναι απλα απολαυση ακομα και με βαση τα σημερινα δεδομενα,δεν χρειαζοταν να αλλαξουν τιποτα,οπως και εκαναν.Δηλαδη κανανε το αυτονοητο,επικεντρωθηκαν στο οπτικο τομεα και κανανε αλλαγες και δωσανε παραπανω επιλογες χειρισμου. 

Το re2 αντιθετα εγινε τελειως overhaul καθως τα tank controls και η  fixed camera ειναι πλεον πολυ ξεπερασμενο και επρεπε οπως λες να το φερουν στο παρον.

Δηλαδη καποια παιχνιδια πραγματικα ηταν τοσο κορυφαια για την εποχη τους,που το μονο στο οποιο υστερουν με βαση τα σημερινα δεδομενα ειναι ο οπτικος τομεας.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Κοιτα προφανως και δεν εχει γινει η αντιστοιχη δουλεια οπως στο re2 remake και ειναι λογικο,καθως,οπως αναφερεις πιο πανω λες η λογικη ειναι να φερουμε το παρελθον στο παρον και οχι το αναποδο.Εεε το metroid prime του παρελθοντος ακομα και σημερα,gameplay wise, ειναι απλα σε αλλο επιπεδο.Γιατι να αλλαξεις κατι σχεδον τελειο??

Το core gameplay του metroid prime ειναι απλα απολαυση ακομα και με βαση τα σημερινα δεδομενα,δεν χρειαζοταν να αλλαξουν τιποτα,οπως και εκαναν.Δηλαδη κανανε το αυτονοητο,επικεντρωθηκαν στο οπτικο τομεα και κανανε αλλαγες και δωσανε παραπανω επιλογες χειρισμου. 

Το re2 αντιθετα εγινε τελειως overhaul καθως τα tank controls και η  fixed camera ειναι πλεον πολυ ξεπερασμενο και επρεπε οπως λες να το φερουν στο παρον.

Δηλαδη καποια παιχνιδια πραγματικα ηταν τοσο κορυφαια για την εποχη τους,που το μονο στο οποιο υστερουν με βαση τα σημερινα δεδομενα ειναι ο οπτικος τομεας.

 

Βασικά το core gameplay του Metroid Prime το βλέπουν με τα κυάλια κάτι άλλα σημερινά παιχνίδια με "κιθάρες" και super γραφικά…

Όποιος πιστεύει ότι πρόκειται για κάτι ξεπερασμένο επειδή μετράει μια 20ετια είναι λίγο βαθιά νυχτωμένος για να το θέσω όσο πιο ευγενικά γίνεται.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...