Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, nekrik είπε

Είναι εντελώς διαφορετική μηχανή γραφικών που τρέχει πάνω απο την παλιά για AI, scripts, gameplay, bosses κλπ. Όπως ακριβώς έκανε και ή "Bluepoint" με το DS remake. Τα γραφικά προφανώς δεν έχουν καμία σχέση με τις εκδόσεις του WII , GC. Ανανεωμένα water physics, μοντέλα, γεωμετρία, φωτισμός, shading, particles, textures και ολα αυτά 60fps στο χρεπι το Switch. Προσωπικά το παίζω σε handheld και δεν μου χτυπάει στα μάτια ή χαμηλή ανάλυση 612p. Μια χαρά δουλειά έκαναν τα παιδιά στο hardware που είχαν διαθέσιμο.

Ίδια μηχανή είναι και έχει τα ίδια glitch - τα assets αλλάξανε και όλα τα λοιπά που λες.

1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Η ανάλυση δεν είναι τόσο άσχημη σαν το Xenoblade αλλά εμένα προσωπικά με χαλάει λίγο γιατί χάνεται το fine detail ακριβώς επειδή έχει πολύ καλά γραφικά. Μπορεί να φταίει και το post processing γιατί μου φάνηκε ότι είδα film grain και chromatic aberration, αλλά μπορεί να κάνω λάθος. 

Εξαιρετική δουλεία έκαναν. Το ανέλαβε η ίδια η Retro Studios μαζί με Iron Galaxy καθλως και ένα μεγάλο αριθμό από support studios. 

https://www.nintendolife.com/news/2023/02/retro-studios-wasnt-the-only-dev-working-on-metroid-prime-remastered

Το να λέμε λοιπόν ότι έκαναν το λιγότερο που θα μπορούσαν να κάνουν όπως ο @xavier, ε είναι εντελώς παράλογο.

ο @xavierπερίμενε playstation graphics μάλλον γιατί είναι παλιό το παιχνίδι. Εγώ αυτό κατάλαβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Steele είπε

ο @xavierπερίμενε playstation graphics μάλλον γιατί είναι παλιό το παιχνίδι. Εγώ αυτό κατάλαβα.

Ναι αυτό κατάλαβα και γω. Έπρεπε να έχει full Ray Traced Global Illumination για να έλεγε ότι έκαναν το κάτι παραπάνω... 

Πέρα από την πλάκα, νομίζω πήραμε μια γεύση για το πως θα είναι τεχνικά το Metroid Prime 4 που δουλεύει η Retro Studios...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Steele είπε

Ίδια μηχανή είναι και έχει τα ίδια glitch - τα assets αλλάξανε και όλα τα λοιπά που λες.

ο @xavierπερίμενε playstation graphics μάλλον γιατί είναι παλιό το παιχνίδι. Εγώ αυτό κατάλαβα.

Είπαμε η μηχανή που τρέχει τη λογική του παιχνιδιού ειναι η παλιά για αυτό έχει τα ίδια glitches (Άκυρο αυτό).Η μηχανή γραφικών είναι άλλη. Η παλιά (heavily modified unreal engine 2) δεν υποστηρίζει deferred rendering, φωτισμούς, σκιάσεις, multithreaded execution κλπ. Δεν αλλάζουν μόνο τα assets. Η νέα μηχανή είναι η μηχανή της Retro που λέγεται “RUDE” και ο ιδιος κώδικας της παλιάς για τη λογική τρέχει σε αυτήν οποτε άκυρο  το emulation. Δεν ειναι το ίδιο όπως της Bluepoint

 

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nekrik είπε

Είπαμε η μηχανή που τρέχει τη λογική του παιχνιδιού ειναι η παλιά για αυτό έχει τα ίδια glitches, η μηχανή γραφικών είναι άλλη. Η παλιά (heavily modified unreal engine 2) δεν υποστηρίζει deferred rendering, φωτισμούς, σκιάσεις, multithreaded execution κλπ. Δεν αλλάζουν μόνο τα assets. 

δεν διαφώνησα κάπου μην βαράς! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω έχει δίκιο ο @nekrik. Εδώ έχει γίνει κάτι παρόμοιο με το Demon's Souls remake το οποίο και αυτό έτρεχε μια εντελώς διαφορετική μηχανή επάνω από την original αλλά με τα ίδια glitches.

Δεν νομίζω ότι η παλιά μηχανή θα μπορούσε να τροποποιηθεί τόσο πολύ και παράλληλα να έχει και το ανάλογο performance.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Νομίζω έχει δίκιο ο @nekrik. Εδώ έχει γίνει κάτι παρόμοιο με το Demon's Souls remake το οποίο και αυτό έτρεχε μια εντελώς διαφορετική μηχανή επάνω από την original αλλά με τα ίδια glitches.

Δεν νομίζω ότι η παλιά μηχανή θα μπορούσε να τροποποιηθεί τόσο πολύ και παράλληλα να έχει και το ανάλογο performance.

Το παρέθεσα παραπάνω. Δεν τρέχει καν η παλιά μηχανή. Τρέχει ο ιδιος κώδικας στη νέα μηχανή της Retro την «RUDE». Δεν υπήρχε καμία περίπτωση να έχουμε αυτά τα αποτελέσματα με την modified UE2 και να έτρεχε έτσι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

RUDE λοιπόν για το Metroid Prime 4. Αν κυκλοφορήσει και νέα κονσόλα μέχρι τότε, θα δούμε πολύ ωραία πράγματα.

Θέλω όμως πρώτα και MP2&3.

1 ώρα πριν, Steele είπε

Αν έχεις switch οnline δες και το φίλτρο για το gameboy - τα σπάει...

Το δοκίμασα αλλά προτιμώ το Analogue Pocket μου γι αυτά τα παιχνίδια.

IMG_1738.jpeg.9858435098da30ff07fcb4d74ac154b5.jpeg

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για collector's Tears of the Kingdom, που να τη περιμένουμε στην Ελλάδα; Μένω εξωτερικό και έχω "κλείσει" ήδη μία αλλά η σελίδα του αντικειμένου ειναι 404 και μπορεί και να μου την ακυρώσουν γιατί 10' μετά αύξησαν την τιμή. :)

Επεξ/σία από digiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Η ανάλυση δεν είναι τόσο άσχημη σαν το Xenoblade αλλά εμένα προσωπικά με χαλάει λίγο γιατί χάνεται το fine detail ακριβώς επειδή έχει πολύ καλά γραφικά. Μπορεί να φταίει και το post processing γιατί μου φάνηκε ότι είδα film grain και chromatic aberration, αλλά μπορεί να κάνω λάθος. 

Εξαιρετική δουλειά έκαναν. Το ανέλαβε η ίδια η Retro Studios μαζί με Iron Galaxy καθώς και ένας μεγάλος αριθμός από support studios. 

https://www.nintendolife.com/news/2023/02/retro-studios-wasnt-the-only-dev-working-on-metroid-prime-remastered

Το να λέμε λοιπόν ότι έκαναν το λιγότερο που θα μπορούσαν να κάνουν όπως ο @xavier, ε είναι εντελώς παράλογο.

Έχει συνηθίσει 4κ 120Hz και μαγικούς SSD από την La la land το παιδί. Μην παρεξηγείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, D.Luffy είπε

RUDE λοιπόν για το Metroid Prime 4. Αν κυκλοφορήσει και νέα κονσόλα μέχρι τότε, θα δούμε πολύ ωραία πράγματα.

Θέλω όμως πρώτα και MP2&3.

Το δοκίμασα αλλά προτιμώ το Analogue Pocket μου γι αυτά τα παιχνίδια.

IMG_1738.jpeg.9858435098da30ff07fcb4d74ac154b5.jpeg

 

Αξιζει το pocket?Αναλογικα για τα λεφτα του παντα.

Επισης με τοσα περι metroid τελικα με πεισατε και το αγορασα digital,δεν αντεξα!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αααα metroid remaster. Aς το παιξουμε για 12η φορα. Τι επος...

Παιδες αν δειτε πουθενα preorders για κολεκτορ Ζελντα απο κανα καταστημα εδω, ριξτε συρμα επι τοπου. ✌️

Επεξ/σία από babality
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, D.Luffy είπε

@xavier Προς τι η απορία αγαπητέ; Να βοηθήσω αν δεν κατάλαβες κάτι…

Το θέμα του νέου μηχανήματος το έχουμε αναλύσει μερικές σελίδες πίσω και δεν υπάρχει λόγος νομίζω να γράφουμε τα ίδια. Εγώ τουλάχιστον τη γνώμη μου την έγραψα ήδη ξεκάθαρα. 

Στο κάτω κάτω εάν κάποιοι θεωρούν ότι η Ν πρέπει να μείνει με το Switch 1 για πολύ καιρό ακόμα, μια χαρά. Ας αγνοήσουν τη συγκεκριμένη συζήτηση. Δεν υπάρχει λόγος να προσπαθούμε να επιβάλλουμε αντίθετη άποψη. 

Δεν προσπαθώ να επιβάλλω τίποτα σε κανέναν.Καλοπροαίρετα ρώτησα τι παραπάνω προσφέρει το ΜΡ1 σε σχέση με το ΜΗ  έτσι ώστε το πρώτο να θέλει αναβαθμισμένο μηχάνημα ενώ το δεύτερο να τρέχει μια χαρά (και σε 65" τηλεόραση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Αξιζει το pocket?Αναλογικα για τα λεφτα του παντα.

Θα έλεγα ότι τα επιπλέον +187 ευρώ του εκτελωνισμού το κάνουν ιδιαίτερα δύσκολη αγορά για κάποιον που δεν έχει τρέλα με αυτά.

Για εμένα που έχω μεγάλη νοσταλγία και παίζω ακόμα και σήμερα GB games η αγορά και η αναμονή άξιζαν. Είναι κάτι πολύ niche όμως για τον μέσο gamer που θέλει απλώς μια συσκευή να παίξει μερικά retro games και μετά να την αφήσει στην άκρη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Θα έλεγα ότι τα επιπλέον +187 ευρώ του εκτελωνισμού το κάνουν ιδιαίτερα δύσκολη αγορά για κάποιον που δεν έχει τρέλα με αυτά.

Για εμένα που έχω μεγάλη νοσταλγία και παίζω ακόμα και σήμερα GB games η αγορά και η αναμονή άξιζαν. Είναι κάτι πολύ niche όμως για τον μέσο gamer που θέλει απλώς μια συσκευή να παίξει μερικά retro games και μετά να την αφήσει στην άκρη.

Kαι εγω εχω μεγαλη αγαπη προς το gameboy.Απειρες ωρες λιωσιματος.Αλλα μαλλον και εγω αν το αγοραζα οπως λες θα ασχολιομουν λιγο μαζι του και μετα θα το αφηνα στην ακρη.Τhx για την απαντηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...