Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζοντας κάποια πράγματα στο Google για το Metroid Prime Remastered, φαίνεται ότι τρέχει στα 612p σε handheld mode. Δεν είναι πολύ κάτω από το native resolution αλλά εμένα μου φάνηκε αρκετά θολό.

Ίσως να χρησιμοποιούν κάποια post processing φίλτρα όπως πχ chromatic aberration και film grain που σε αυτή την ανάλυση να χαλάνε λίγο περισσότερο την εικόνα. Ίσως στην TV να φαίνεται καλύτερα έτσι αλλά στο handheld είναι ένα θεματάκι.

Η δουλειά που έχει πέσει όμως στα γραφικά αξίζει έπαινο. Οι προσθήκες όχι μόνο βελτιώνουν τα πάντα αλλά ταιριάζουν και με το visual style του original. Λογικά στο μέλλον θα δούμε και Prime 2/3 (ελπίζω στο καινούργιο hw :P).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Παίζοντας λίγο για δοκιμή το Metroid Prime, να πω ότι ο τίτλος παρακαλάει για ένα νέο πιο δυνατό hardware για να λάμψει όπως του αξίζει.

Τα γραφικά είναι πολύ πιο αναβαθμισμένα από το original αλλά δυστυχώς το παιχνίδι σε handheld mode τρέχει σε πολύ χαμηλή ανάλυση (ίσως 540p) και η εικόνα δείχνει κάπως άσχημη και βρώμικη με πολλά artifacts. Ευτυχώς όμως μπόρεσαν να κρατήσουν τα 60fps αλλά δεν ξέρω στη συνέχεια αν το framerate θα είναι σταθερό ή θα πέφτει.

Switch 2 επιγόντως. Ξαναλέω ότι αυτός ο τίτλος δείχνει ότι ο Tegra X1 έχει γεράσει πολύ.

Θα το τιμήσω το βράδυ μετά τη δουλειά και θα γράψω και άλλες εντυπώσεις στην πορεία.

Το ΜΗ και οπτικά πανέμορφο είναι και μια χαρά τρέχει.Το ΜP1, παιχνίδι 20ετίας, θέλει αναβαθμισμένο Σουίτς;Ας το δώσει στην Σόνυ τότε που βγάζει βαριά μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, orionas είπε

Το ΜΗ και οπτικά πανέμορφο είναι και μια χαρά τρέχει.Το ΜP1, παιχνίδι 20ετίας, θέλει αναβαθμισμένο Σουίτς;Ας το δώσει στην Σόνυ τότε που βγάζει βαριά μηχανήματα.

Νομίζω ότι μερικοί μάλλον δεν μπήκατε στον κόπο να δείτε το trailer του Metroid Prime Remastered και έχετε την εντύπωση ότι πρόκειται για ένα απλό port από το 20ετίας code του GC με τα ίδια γραφικά.

Δεν θα γράφω πάλι τα ίδια και τα ίδια. Δείτε το original και το remastered δίπλα δίπλα και θα καταλάβετε.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, gust είπε

Ωραίο direct:

Κρατάω για αγορα physical

collectors zelda

 

Μεγάλη ξενέρα, δεν ειναι κολλεκτορς αυτη παντως. Δεν παίζονται οι Ιάπωνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, adamv123 είπε

Όποιος είναι xenoblade fan πάντως έπαθε ένα μίνι εγκεφαλικό με το trailer του story dlc 😂

Yokota: This is something to consider after you have played this game, but we are offering an additional Expansion Pass (13). We will be adding a new story at the end of the Expansion Pass, and we are thinking of making its volume of content as large as Xenoblade Chronicles 2: Torna – The Golden Country. We hope that those who enjoyed that content, as well as newcomers, will pick it up.

It will be quite a high volume of content that will not let you down... I'm talking about the volume again. (Laughs)

Πηγή: Ask the Developer Vol. 6, Xenoblade Chronicles 3–Part 3

Αν είναι σαν το Torna μιλάμε για τουλάχιστον 20 ώρες.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Νομίζω ότι μερικοί μάλλον δεν μπήκατε στον κόπο να δείτε το trailer του Metroid Prime Remastered και έχετε την εντύπωση ότι πρόκειται για ένα απλό port από το 20ετίας code του GC με τα ίδια γραφικά.

Δεν θα γράφω πάλι τα ίδια και τα ίδια. Δείτε το original και το remastered δίπλα δίπλα και θα καταλάβετε.

 

Είδα το βίντεο και θα επιμείνω.Τι παραπάνω έχει από το ΜΗ που να δικαιολογεί νέο μηχάνημα;Θα πρέπει υποχρεωτικά η Νιντέντο να ακολουθήσει τον κύκλο ζωής των άλλων δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xavier Προς τι η απορία αγαπητέ; Να βοηθήσω αν δεν κατάλαβες κάτι…

1 λεπτό πριν, orionas είπε

Είδα το βίντεο και θα επιμείνω.Τι παραπάνω έχει από το ΜΗ που να δικαιολογεί νέο μηχάνημα;Θα πρέπει υποχρεωτικά η Νιντέντο να ακολουθήσει τον κύκλο ζωής των άλλων δύο;

Το θέμα του νέου μηχανήματος το έχουμε αναλύσει μερικές σελίδες πίσω και δεν υπάρχει λόγος νομίζω να γράφουμε τα ίδια. Εγώ τουλάχιστον τη γνώμη μου την έγραψα ήδη ξεκάθαρα. 

Στο κάτω κάτω εάν κάποιοι θεωρούν ότι η Ν πρέπει να μείνει με το Switch 1 για πολύ καιρό ακόμα, μια χαρά. Ας αγνοήσουν τη συγκεκριμένη συζήτηση. Δεν υπάρχει λόγος να προσπαθούμε να επιβάλλουμε αντίθετη άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα τα pikman δηλώνουν παρόν στo Pikmin 4:

hero

Και ένας δίποδος σκύλος (;). Φέρτε τον Poochy ρε διαστρεμμένοι!😆

Ελπίζω να μην είναι πονοκέφαλος η επιλογή διαφορετικών pikmin.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, D.Luffy είπε

@xavier Προς τι η απορία αγαπητέ; Να βοηθήσω αν δεν κατάλαβες κάτι…

Το θέμα του νέου μηχανήματος το έχουμε αναλύσει μερικές σελίδες πίσω και δεν υπάρχει λόγος νομίζω να γράφουμε τα ίδια. Εγώ τουλάχιστον τη γνώμη μου την έγραψα ήδη ξεκάθαρα. 

Στο κάτω κάτω εάν κάποιοι θεωρούν ότι η Ν πρέπει να μείνει με το Switch 1 για πολύ καιρό ακόμα, μια χαρά. Ας αγνοήσουν τη συγκεκριμένη συζήτηση. Δεν υπάρχει λόγος να προσπαθούμε να επιβάλλουμε αντίθετη άποψη. 

στα ματια μου, το συγκεκριμενο remaster, ειναι οτι λιγοτερο μπορουσαν να κανουν. Δεχομαι το σχολιο σου χωρις κανενα προβλημα, απλα δεν το βλεπω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι remaster ακριβώς όσο remaster είναι και το Demon's Souls για το PS5 και μάλιστα πολύ εντυπωσιακό που ξεπερνάει για κάποιους και την emulated version.

 

 

Τώρα αν κάποιοι περίμεναν 4K resolution και 4K textures - το Switch ούτε μπορεί ούτε το συγκεκριμένο παιχνίδι χρειαζόταν κάτι τέτοιο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xavier είπε

στα ματια μου, το συγκεκριμενο remaster, ειναι οτι λιγοτερο μπορουσαν να κανουν. Δεχομαι το σχολιο σου χωρις κανενα προβλημα, απλα δεν το βλεπω.

Τι περισσότερο θα μπορούσαν να κάνουν δηλαδή με το συγκεκριμένο hardware του Switch και δεν το έκαναν?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Τι περισσότερο θα μπορούσαν να κάνουν δηλαδή με το συγκεκριμένο hardware του Switch και δεν το έκαναν?

Βλέπεις δεν ποστάρω τον κάθε χαβαλέ fanboy στο tweeter...

 

Αν έχεις switch οnline δες και το φίλτρο για το gameboy - τα σπάει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά έπαιξα και τελείωσα το Metroid Prime όταν κυκλοφόρησε στο GC το 2002. Και έπειτα πάμπολλες φορές σε διάφορα emulators με upscaled resolution κλπ. Γνωρίζω πολύ καλά από πρώτο χέρι πως είναι τα γραφικά του σε όλες τις περιοχές του παιχνιδιού.

Έκλεισα ένα 5ωρο εχθές με το Remaster και έχω να πω ότι τα γραφικά του δεν έχουν καμία σχέση με το original. Πρώτα απ' όλα τα textures είναι εντελώς καινούργια, όχι απλό lazy high resolution όπως γίνεται συνήθως σε "Remasters". Έπειτα, το μοντέλο φωτισμού έχει εκμοντερνιστεί πλήρως, η γεωμετρία είναι πολύ υψηλότερη με πολλές μικρές λεπτομέρειες στον χώρο και τέλος έχουν προστεθεί διάφορα εφέ που προφανώς δεν υπήρχαν στο original. Και όλα αυτά τρέχουν στα 60fps κλειδωμένα χωρίς κανένα drop.

Μη λέμε λοιπόν ό,τι να ναι. Και προφανώς θα συγκρίνουμε την δουλειά που έχει γίνει σύμφωνα με το hardware του Switch και το τι είναι εφικτό να κάνει. Θα μπορούσαν απλώς να πάρουν την original έκδοση, να της βάλουν μερικά textures από δω και από κει και να τελειώσουν (όπως έχουν κάνει άλλοι "δυνατοί" στο παρελθόν).

Τώρα αν κάποιοι περίμεναν γραφικά Dead Space Remake να υπενθυμίσω ότι εδώ μιλάμε για το τι είναι εφικτό στο Switch, όχι στο PS5/SX...

Το μόνο που με χάλασε εμένα είναι η χαμηλη ανάλυση καθώς η εικόνα είναι λίγο soft και επάνω σε αυτό είπα ότι μια ανανέωση στο hw του Switch θα αναδείκνυε πολύ περισσότερο ένα ήδη πανέμορφο και τεχνικά άρτιο παιχνίδι. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Προσωπικά έπαιξα και τελείωσα το Metroid Prime όταν κυκλοφόρησε στο GC το 2002. Και έπειτα πάμπολλες φορές σε διάφορα emulators με upscaled resolution κλπ. Γνωρίζω πολύ καλά από πρώτο χέρι πως είναι τα γραφικά του σε όλες τις περιοχές του παιχνιδιού.

Έκλεισα ένα 5ωρο εχθές με το Remaster και έχω να πω ότι τα γραφικά του δεν έχουν καμία σχέση με το original. Πρώτα απ' όλα τα textures είναι εντελώς καινούργια, όχι απλό lazy high resolution όπως γίνεται συνήθως σε "Remasters". Έπειτα, το μοντέλο φωτισμού έχει εκμοντερνιστεί πλήρως, η γεωμετρία είναι πολύ υψηλότερη με πολλές μικρές λεπτομέρειες στον χώρο και τέλος έχουν προστεθεί διάφορα εφέ που προφανώς δεν υπήρχαν στο original. Και όλα αυτά τρέχουν στα 60fps κλειδωμένα χωρίς κανένα drop.

Μη λέμε λοιπόν ό,τι να ναι. Και προφανώς θα συγκρίνουμε την δουλειά που έχει γίνει σύμφωνα με το hardware του Switch και το τι είναι εφικτό να κάνει. Θα μπορούσαν απλώς να πάρουν την original έκδοση, να της βάλουν μερικά textures από δω και από κει και να τελειώσουν (όπως έχουν κάνει άλλοι "δυνατοί" στο παρελθόν).

Τώρα αν κάποιοι περίμεναν γραφικά Dead Space Remake να υπενθυμίσω ότι εδώ μιλάμε για το τι είναι εφικτό στο Switch, όχι στο PS5/SX...

Το μόνο που με χάλασε εμένα είναι η χαμηλη ανάλυση καθώς η εικόνα είναι λίγο soft και επάνω σε αυτό είπα ότι μια ανανέωση στο hw του Switch θα αναδείκνυε πολύ περισσότερο ένα ήδη πανέμορφο και τεχνικά άρτιο παιχνίδι. 

Είναι εντελώς διαφορετική μηχανή γραφικών που τρέχει πάνω απο την παλιά για AI, scripts, gameplay, bosses κλπ. Όπως ακριβώς έκανε και ή "Bluepoint" με το DS remake. Τα γραφικά προφανώς δεν έχουν καμία σχέση με τις εκδόσεις του WII , GC. Ανανεωμένα water physics, μοντέλα, γεωμετρία, φωτισμός, shading, particles, textures και ολα αυτά 60fps στο χρεπι το Switch. Προσωπικά το παίζω σε handheld και δεν μου χτυπάει στα μάτια ή χαμηλή ανάλυση 612p. Μια χαρά δουλειά έκαναν τα παιδιά στο hardware που είχαν διαθέσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, nekrik είπε

Προσωπικά το παίζω σε handheld και δεν μου χτυπάει στα μάτια ή χαμηλή ανάλυση 612p. Μια χαρά δουλειά έκαναν τα παιδιά στο hardware που είχαν διαθέσιμο.

Η ανάλυση δεν είναι τόσο άσχημη σαν το Xenoblade αλλά εμένα προσωπικά με χαλάει λίγο γιατί χάνεται το fine detail ακριβώς επειδή έχει πολύ καλά γραφικά. Μπορεί να φταίει και το post processing γιατί μου φάνηκε ότι είδα film grain και chromatic aberration, αλλά μπορεί να κάνω λάθος. 

Εξαιρετική δουλειά έκαναν. Το ανέλαβε η ίδια η Retro Studios μαζί με Iron Galaxy καθώς και ένας μεγάλος αριθμός από support studios. 

https://www.nintendolife.com/news/2023/02/retro-studios-wasnt-the-only-dev-working-on-metroid-prime-remastered

Το να λέμε λοιπόν ότι έκαναν το λιγότερο που θα μπορούσαν να κάνουν όπως ο @xavier, ε είναι εντελώς παράλογο.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...