Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stormrain είπε

W0t? Νεο Kirby?? Το πηρα με την μια, το Forgotten Land ηταν απολαυστικότατο. Καλα το Zelda θα αγοραστει day 1.

δεν ειναι ακριβως νεο, ειναι το kirby του wii , με νεο περιεχομενο. Σιγουρα ειναι πολυ καλο παιχνιδι και αρκετα ακριβο μεταχειρισμενο για το wii οποτε η συγκεριμενη αγορα αξιζει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζοντας λίγο για δοκιμή το Metroid Prime, να πω ότι ο τίτλος παρακαλάει για ένα νέο πιο δυνατό hardware για να λάμψει όπως του αξίζει.

Τα γραφικά είναι πολύ πιο αναβαθμισμένα από το original αλλά δυστυχώς το παιχνίδι σε handheld mode τρέχει σε πολύ χαμηλή ανάλυση (ίσως 540p) και η εικόνα δείχνει κάπως άσχημη και βρώμικη με πολλά artifacts. Ευτυχώς όμως μπόρεσαν να κρατήσουν τα 60fps αλλά δεν ξέρω στη συνέχεια αν το framerate θα είναι σταθερό ή θα πέφτει.

Switch 2 επιγόντως. Ξαναλέω ότι αυτός ο τίτλος δείχνει ότι ο Tegra X1 έχει γεράσει πολύ.

Θα το τιμήσω το βράδυ μετά τη δουλειά και θα γράψω και άλλες εντυπώσεις στην πορεία.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα πολυ θετικα

1)Η συλλογη baden kaitos ( τα rumors ηταν σωστα τελικως ) , ελπιζω σε physical 

2)η συλλογη etrian odyssey ( επισης ισχυαν τα rumors ) , ελπιζω και εδω σε physical αλλιως θα αγοραστει στο steam ( mouse + keyboard οτι πρεπει )

3)καινουργια fantasy life - samba de amiigo , το ghost trick ( ειναι multiplatform) , δεν ειναι τιτλοι που με ενδιαφερουν αλλα το θεωρω σημαντικο οτι παλιοτερα ipσ ξαναβγαινουν  στην επιφανεια .

4) το zelda δειχνει τρομερο .

5) το kirby δειχνει πολυ καλο remaster με πολυ εξτρα υλικο και θα το ξανα-ξανα - αγορασω .

6) το advance wars , επιτελους !!

στα λιγοτερο θετικα 

1) πολυ καλο το shadow drop του prime αλλα δυστυχως μόνο το 1... επομενως όποιος θέλει σε φυσική μορφή τη τριλογία πρεπει να τα σκασει χοντρα για την εκδοση του wii. Στα καπως θετικα οτι δεν ειναι 59.99

2) το deka police δειχνει ενδιαφερον 

στα αρνητικα

1) η τιμη του zelda ( σε ελληνικο eshop παντως ειναι στα 59.99, ενω στο αμαζον γαλλιας στα 63)

2) τα dlc , ελεος ρε νιτεντο

3) τα παχνιδια που βαλαν στο gameboy ειναι με το σταγονομετρο, κατσε ρε φιλε δλδ γιατι να βαλεις μονο το δευτερο μαριο και οχι πχ και το πρωτο και το πρωτο wario, και ορισμενα ειναι mehhh ( εκτιμησα φουλ παντως οτι βαλαν το επος gargoyle quest , οποιος δε το εχει παιξει να κατσει να ασχοληθει ειναι παιχνιδαρα και χοντρο παλουκακι). Το gameboy advance και αυτο με ορισμενες οτι να ναι επιλογες και με εξτρα κοστος 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πολύ ανώμαλος που το μόνο που θέλω είναι το Advance Wars 1+2? :P 

Το περιμένω μήνες, και μόνο αυτό περίμενα να δω στο direct. Αντε και το BOTW 2, αλλά πρέπει να τελειώσω το 1!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Παίζοντας λίγο για δοκιμή το Metroid Prime, να πω ότι ο τίτλος παρακαλάει για ένα νέο πιο δυνατό hardware για να λάμψει όπως του αξίζει.

Τα γραφικά είναι πολύ πιο αναβαθμισμένα από το original αλλά δυστυχώς το παιχνίδι σε handheld mode τρέχει σε πολύ χαμηλή ανάλυση (ίσως 540p) και η εικόνα δείχνει κάπως άσχημη και βρώμικη με πολλά artifacts. Ευτυχώς όμως μπόρεσαν να κρατήσουν τα 60fps αλλά δεν ξέρω στη συνέχεια αν το framerate θα είναι σταθερό ή θα πέφτει.

Switch 2 επιγόντως. Ξαναλέω ότι αυτός ο τίτλος δείχνει ότι ο Tegra X1 έχει γεράσει πολύ.

Θα το τιμήσω το βράδυ μετά τη δουλειά και θα γράψω και άλλες εντυπώσεις στην πορεία.

κριμας, εγω διαβαζω πολυ καλα λογια εδω 

μαλλον το παλικαρι παιζει κυριως σε docked mode 😕  oh well  ειμαι ακομα σε  1080p 40αρα του 2008  οποτε .... :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, SoFGR είπε

κριμας, εγω διαβαζω πολυ καλα λογια εδω 

Τα γραφικά είναι πολύ ωραία σίγουρα. Απλώς εμένα με χαλάει πολύ η ανάλυση σε handheld mode.

Δεν είναι στα πολύ χαμηλά επίπεδα Xenoblade αλλά όπως είπα, το παιχνίδι θα μπορούσε να λάμψει γιατί έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά με το art.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αρκετά καλό και στιβαρό direct, δεν απογοήτευσε, ειδικά όταν σκεφτεί κανείς ότι το σύστημα μπαίνει στον 7ο χρόνο ζωής του. Θα περίμενα πάντως κι ένα μικρό 2D Mario, σαν συνοδευτικό της ταινίας, περίεργο που δεν ανακοινώθηκε.

Ενιγουέι, παρατηρήσεις:

  1. Έχω μπερδευτεί λίγο σχετικά με τα DLC's. Τα βάζει πίσω από το barrier του NSO+ ή όχι; Η λογική της πιο ακριβής συνδρομής είχα καταλάβει πως ήταν ότι θα παίρνουμε μαζί και τα DLC's των 1st και 2nd-party games. Εντάξει καλοδεχούμενα τα GBA games, αλλά τα παίζουμε και στα κινητά μας. Υπάρχει κάτι επιπλέον που κερδίζουμε ή το γυρνάμε σε απλή συνδρομή και λήγει το θέμα;
  2. Ενδιαφέρον φαίνεται το Pikmin 4, ωστόσο δεν είδα κάποια σοβαρή προσθήκη σε σχέση με τα προηγούμενα. Επίσης τα Advance Wars μου βγάζουν GBA/NDS vibes, πολύ φτωχά ρε παιδί μου. Το Fire Emblem Echoes στο 3DS (που επίσης ήταν remake από παλιαντζουρία) μοιάζει πολύ πιο γκράντε σε σχέση με τα AW remakes. Τέσπα, οψόμεθα.
  3. Τα προσωπικά μου huge news που τα κρατάω είναι το νέο Layton και τα remasters των Etrian Odyssey και Baten Kaitos. Ειδικά για Layton ψοφάω.
  4. Θα τσιμπήσω οπωσδήποτε το Metroid Pime remaster (ενημερώνω ότι στο γιαπωνέζικο eshop βγαίνει στα 30 ευρώ, αντί για 40, για όποιον ενδιαφέρεται), ωστόσο θα ξενερώσω αν σε handheld τρέχει σε οτιδήποτε λιγότερο από 720p60, μιλάμε για τίτλο 20ετίας. Δηλαδή οκ, τι περιμένουν για να ανακοινώσουν διάδοχο σύστημα;

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

87 ευρώ + μεταφορικά η συλλογή etrian odyssey  από play Asia , συγγνώμη αλλά κάπου έχει χαθεί το μέτρο . Ευρώπη μάλλον δε θα βγει σε φυσική μορφή.Με έχει προβληματίσει πολυ να πω την αλήθεια . Δεν έχω πάρει ποτέ από play Asia, αλλά πρόσφατα την πάτησα με γκειμ από Ιαπωνία στο τελωνείο ( μου το έστειλαν σε κουτί ) . ο;ιζει πολύ τελωνείο η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε
  1. Θα τσιμπήσω οπωσδήποτε το Metroid Pime remaster (ενημερώνω ότι στο γιαπωνέζικο eshop βγαίνει στα 30 ευρώ, αντί για 40, για όποιον ενδιαφέρεται), ωστόσο θα ξενερώσω αν σε handheld τρέχει σε οτιδήποτε λιγότερο από 720p60, μιλάμε για τίτλο 20ετίας. Δηλαδή οκ, τι περιμένουν για να ανακοινώσουν διάδοχο σύστημα;

 

Πρώτα απ' όλα σίγουρα δεν είναι 720p σε handheld mode. Αλλά τουλάχιστον διατηρεί το 60άρι του original. 

Έπειτα, έχει αρκετές προσθήκες σε γραφικά το Remaster, δεν είναι direct port από GC. Έχουν δουλευτεί τα textures, η γεωμετρία έχει αλλάξει, ο φωτισμός είναι καλύτερος, έχουν προστεθεί πολλά specular highlights, καθώς και άλλα πραγματάκια. Οπότε κάπου δικαιολογημένα δεν μπορεί να τρέξει στο Switch σε native ανάλυση. 

Τέλος, η κάμερα έχει πλέον ελεύθερη κίνηση 360 μοιρών όπως όλα τα κλασικά first person shooters. Στο original ήταν πιο περιορισμένη η κίνηση και αυτό σίγουρα βοηθούσε στο performance.

Σίγουρα είναι ένα παιχνίδι που θα παιχτεί πολύ καλύτερα στο διάδοχο (αν κυκλοφορήσουν patch για μεγαλύτερη ανάλυση).

Βασικά θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα γίνει γενικά με το backward compatibility της επόμενης κονσόλας και αν θα υπάρξουν enhancement patches στα παιχνίδια του Switch. Μήπως θα τα χρεώνουν κιόλας? Θα βγάλουν "HD" έκδοση και θα το χρεώσουν ως καινούργιο game? Ή μήπως δεν θα ασχοληθούν καθόλου? Nintendo είναι αυτή, όλα να τα περιμένεις.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Πρώτα απ' όλα σίγουρα δεν είναι 720p σε handheld mode. Αλλά τουλάχιστον διατηρεί το 60άρι του original. 

Έπειτα, έχει αρκετές προσθήκες σε γραφικά το Remaster, δεν είναι direct port από GC. Έχουν δουλευτεί τα textures, η γεωμετρία έχει αλλάξει, ο φωτισμός είναι καλύτερος, έχουν προστεθεί πολλά specular highlights, καθώς και άλλα πραγματάκια. Οπότε κάπου δικαιολογημένα δεν μπορεί να τρέξει στο Switch σε native ανάλυση. 

Τέλος, η κάμερα έχει πλέον ελεύθερη κίνηση 360 μοιρών όπως όλα τα κλασικά first person shooters. Στο original ήταν πιο περιορισμένη η κίνηση και αυτό σίγουρα βοηθούσε στο performance.

Σίγουρα είναι ένα παιχνίδι που θα παιχτεί πολύ καλύτερα στο διάδοχο (αν κυκλοφορήσουν patch για μεγαλύτερη ανάλυση).

Βασικά θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα γίνει γενικά με το backward compatibility της επόμενης κονσόλας και αν θα υπάρξουν enhancement patches στα παιχνίδια του Switch. Μήπως θα τα χρεώνουν κιόλας? Θα βγάλουν "HD" έκδοση και θα το χρεώσουν ως καινούργιο game? Ή μήπως δεν θα ασχοληθούν καθόλου? Nintendo είναι αυτή, όλα να τα περιμένεις.

 

Θα κάνω ένα wild guess, αφού η Sony χρεώνει 10€ το upgrade, η Nintendo επειδή ειναι πιο premium εταιρεία αυτά τα enhancements αν υπάρχουν θα τα χρεώνει κάνα 25άρι.Μακάρι να πέσω έξω. Επίσης σίγουρα θα πάει 70€ το game μην σας πω ήθελε από τώρα να το κάνει αλλά κάτι την κρατάει πίσω και αυτό είναι καλό σημάδι!Βέβαια εμείς φταίμε που πάλι αγοράζουμε day one ότι μας σερβίρει (που και αναμονή να κάνουμε οι τιμές στα games δεν πέφτουν... αλλά...λέμε τώρα) και με το πορτοφόλι μας δείχνουμε  να την επιβραβεύουμε. Και οι Ιάπωνες ακόμα περσσότερο.Τι 52 εκατομμύρια το Mario Kart 8 και δεν το έχω δεί να πέφτει κάτω από το 50άρικο σχεδόν ποτέ εδώ και 7 χρόνια....Μιλάμε για 2,8 δίς (με τιμή μ.ο. πες 55€) χωρίς τα dlc κτλ μόνο από αυτό!!! Μην πω για τα pokemon....που πουλάνε τα μαλλιοκέφαλα τους κάθε χρόνο (και το 2022 2 φόρες κιόλας). Μιλάμε έχει το καλύτερο μοντέλο η Ν και δεν μπορώ να καταλάβω πως μας αρμέγει έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...