Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Steele είπε

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι σε ποια gpu architecture θα κάτσει τo shield 2 ;) 

Άρα λογικά κάπου εκεί θα κάτσει και το νέο Switch όπως και το προηγούμενο που βασίστηκε στο Shield 1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις του Orin και ο t239 που φημολογείται για το επόμενο σύστημα της εταιρίας αναφέρεται ως οκταπύρηνος. Με βάση την λίστα της wiki καταλήγω κοντινότερα στον Orin NX 16GB (υπάρχει και η 32G έκδοση αλλά το αποκλείω) που αποδίδει 1,8ΤF όπως αντίστοιχα το ps4. Βέβαια θα υποστηρίζει πιο μοντέρνα εργαλεία και λογικά θα είναι custom επομένως δεν μπορούμε να γνωρίζουμε με ακρίβεια που θα καταλήξουν τα τελικά επίσημα χαρακτηριστικά. 

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις του Orin και ο t239 που φημολογείται για το επόμενο σύστημα της εταιρίας αναφέρεται ως οκταπύρηνος. Με βάση την λίστα της wiki καταλήγω κοντινότερα στον Orin NX 16GB (υπάρχει και η 32G έκδοση αλλά το αποκλείω) που αποδίδει 1,8ΤF όπως αντίστοιχα το ps4. Βέβαια θα υποστηρίζει πιο μοντέρνα εργαλεία και λογικά θα είναι custom επομένως δεν μπορούμε να γνωρίζουμε που θα καταλήξουν τα επίσημα χαρακτηριστικά. 

Λες να κάνει κέντα η Ninty με σταθερό? 

Βέβαια έχουν Metrics πόσοι παίζουν στην TV και πόσοι σε σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Steele είπε

Λες να κάνει κέντα η Ninty με σταθερό? 

Βέβαια έχουν Metrics πόσοι παίζουν στην TV και πόσοι σε σταθερό.

Είναι κάτι που έχω αναφέρει παλιότερα αλλά προειδοποιώ πως δεν πέφτω μέσα ποτέ σε προβλέψεις! Η σκέψη είναι πρώτα ένα next home edition λόγω κόστους και στην πορεία, όταν μειωθεί το κόστος παραγωγής, θα ακολουθήσουν φορητή και υβριδική έκδοση αντίστοιχα. Δηλαδή ξεκινάνε αντίθετα και στην πορεία καταλήγουν στα ίδια. Απλή λογική αφού και τώρα μια home edition του τωρινού συστήματος θα προσφερόταν σε πολύ χαμηλότερη τιμή. Άσχετο αλλά τo τελευταίο θα μπορούσε να προκύψει αν το GBA micro και το ps vita tv είχαν επιτυχία. 

Βέβαια αυτή η σκέψη έγινε κυρίως με την οπτική ενός ισχυρού συστήματος (ή καλύτερα ισχυρότερου σε σχέση με όσα μας έχει συνηθίσει η Ν) κάτι που δεν φαίνεται ενδιαφέρει την εταιρία. Αν όμως υφίσταται θέμα κόστους,  χρονοδιαγράμματος, κτλ θα μπορούσε η Ν να ακολουθήσει μια τέτοια οδό.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως αν χρειαζόταν να έχω 2 switch ένα για portable και ένα για σταθερό και επειδή ξέρω τη Νintendo δε νομίζω να μου έκανε εύκολη την μετάβαση από handheld σε σταθερό και το αντίθετο (όπως είναι αυτή τη στιγμή το switch που είναι ονειρικό) θα μου κακοφαινόταν και θα έμενα με το og ακόμα και αν στο σταθερό μου έλεγαν θα παίζει 4k 120fps rt native (που ξέρουμε πόσο θα το χρέωνε η αγαπητή N αυτό γύρω στα 4k ). Δηλαδή θα είναι σαν να πυροβολεί τα πόδια της αν το κάνει πιστευω το 99% το έχουν για το hybrid και τους έχει καταβολέψει.Έτσι και αλλιώς δε νομίζω να έβγαζε  hw να ανταγωνιστεί τα twins, αν το κάνει αυτό θα τη φάει η μαρμάγκα την κονσόλα, θα σκονιστούν στα ράφια (ειδικά αν δεν έχει και exclusives, που και πάλι θα είναι αυτοκτονικό να μη βγάλεις game σε βάση 120m για το nsw) .

Αλλά το έχουμε ξαναπεί chip δεν υπάρχει να ανταγωνιστεί σε hybrid μορφή τα twins ακόμα και της "προηγούμενης" γενιάς(λες και έχουμε πάει στην επόμενη... αλλά...λέμε τώρα) ακόμα και με dlss κτλ πάλι θα βγαίνουν κάποιοι και θα λένε ότι δεν είναι in par με τη σύγχρονη τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν βλέπω κανένα σενάριο που να μπορεί να δουλέψει ένα dedicated home σύστημα με τα μυαλά που κουβαλάνε στο Κυότο. Θα βγάλουν home console που θα την κοστολογήσουν στο 500αρικο για να ανταγωνιστεί τα twins που φοράνε συνδρομητικά προγράμματα τα οποία στη Ν ούτε που ονειρεύονται; Και μάλιστα σε non-AMD αρχιτεκτονική; Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλουν τέτοιο πράγμα, εκτός κι αν τους έλειψε το Wii U era.

Πιο πιθανό βλέπω ένα dedicated φορητό σύστημα στα 300 ευρώ (για όσους θέλουν να παίζουν μόνο φορητά) και για το οποίο θα πωλείται αξεσουάρ ένα dock με κάρτα γραφικών or smth που θα ανεβάζει την ανάλυση σε 4Κ/60 για 200 ευρώ.

Μετά την επιτυχία του NSw δεν βλέπω να βγάζουν ποτέ ξανά home console, δεν στέκει λογικά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mansa2k είπε

Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις του Orin και ο t239 που φημολογείται για το επόμενο σύστημα της εταιρίας αναφέρεται ως οκταπύρηνος. Με βάση την λίστα της wiki καταλήγω κοντινότερα στον Orin NX 16GB (υπάρχει και η 32G έκδοση αλλά το αποκλείω) που αποδίδει 1,8ΤF όπως αντίστοιχα το ps4.

Εγώ πάντως (handheld) Switch με επιδόσεις PS4 το θεωρώ σαν όνειρο θερινής νυκτός.

Είδαμε από το Steam Deck τι form factor και πόσο juice θέλει μια φορητή κονσόλα με τέτοιες επιδόσεις και δεν νομίζω ότι η Ν θα ακολουθήσει την ίδια τακτική με την Valve που χρησιμοποιεί την τελευταία τεχνολογία.

Και μιλώντας για το Deck αν και άνετο στην λαβή, το μέγεθος του και το βάρος του δεν έχουν καμία σχέση με το Switch. Όσοι δεν τα έχουν και τα δυο δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο πιο κουραστικό είναι το Deck μετά από λίγη ώρα χρήσης. Πέρα από το γεγονός ότι σε απαιτητικά παιχνίδια πρέπει να έχεις τον φορτιστή δίπλα σου. 

Εκτός αν μιλάμε για επιδόσεις στην τηλεόραση μέσω ενός dock με dedicated gpu όπως λέει ο @Malthador

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Θα βγάλουν home console που θα την κοστολογήσουν στο 500αρικο για να ανταγωνιστεί τα twins που φοράνε συνδρομητικά προγράμματα τα οποία στη Ν ούτε που ονειρεύονται;

Δεν αναφέρθηκα σε κάτι τέτοιο. Αντίθετα αν δεν τους βολεύει ένα υποθετικό υβριδικό - φορητό σύστημα μπορούν να στραφούν σε home edition ως πρώτη έκδοση και αργότερα ακολουθούν τα υπόλοιπα. Με λίγα λόγια η home edition σε μια συμβατική τιμή θα έχει ρόλο μετάβασης μέχρι να γίνουν εφικτά τα κόστη παραγωγής για τις υπόλοιπες μορφές. Δεν αναφέρομαι σε 500 ευρώ home console, κάτι που πίστευα πως ήταν ξεκάθαρο.

Όλα αυτά είναι υποθετικά και δεν θα το συνεχίσω, απλά να καταλαβαινόμαστε. Φυσικά και ο κύριος πυλώνας της εταιρίας ήταν τα φορητά. Αναφέρομαι σε υποθετικές καταστάσεις που μπορεί να τους οδηγούσαν σε ένα οικιακό ως μεταβατική επιλογή.

Το μόνο που έχω σίγουρο είναι πως το επόμενο σύστημα θα υποστηρίζει upscalers σε οποιαδήποτε μορφή και να υλοποιηθεί. Παράλληλα κάποιοι ονειρεύονται 1080p σε φορητό όταν οι κασέτες σε τέτοια μεγέθη χωρητικότητας έχουν υψηλά κόστη. Εκτός αν επιλέξουν άλλη φυσική μορφή ή στραφούν εξολοκλήρου σε ψηφιακή μορφή.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα τεχνικά χαρακτηριστικά όσο τι ακριβώς νέο θα προσφέρει η Ν από πλευράς χειρισμού και αλληλοεπίδρασης. Υπάρχουν δυνατότητες και ελπίζω να υπάρξουν σχετικές υλοποιήσεις. Είτε ενίσχυση σε ήδη γνωστά πράγματα (πχ καλύτερους gyro sensors που αποδίδουν περισσότερη ακρίβεια) είτε εντελώς καινούργια (πχ ένα μεγάλο στρογγυλό περιστρεφόμενο κουμπί -βλέπε χειριστήριο amiico- που θα μπορεί να παίζει τον ρόλο του σταυρού, του αναλογικού αλλά και αναλογικής σκανδάλης).

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θέλω στη νέα κονσόλα εννοείται αναβαθμισμένο υλικό και οθόνη Oled που είναι στανταρακια. ΑΛΛΑ κυρίως θέλω πάλι hybrid κατάσταση και κασσέτακι στα παιχνίδια. Το όλο concept μου βγάζει μια retro nostalgia και μια όρεξη για αγορές παιχνιδιών και συλλογής (κατάλοιπα παιδικής εποχής gameboy). 
 

Επίσης ωραίο, όπως αναφέρθηκε, θα ήταν και ένα dock - add on με περισσότερα features (ram, GPU, ssd) για μεγαλύτερες αναλύσεις και fps που δεν θα ήταν απαραίτητο για την βασική εμπειρία της κονσόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KaRouLi είπε

Πίσω από Online Expansion Pack ομως... Γιατί δεν το αφήνανε απλά στην απλή συνδρομή Online? Εκτός κι αν δεν κατάλαβα κάτι.

Του Color θα ειναι στο απλό, του Advance όμως μόνο στο Expansion.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Te0sX είπε

Του Color θα ειναι στο απλό, του Advance όμως μόνο στο Expansion.

Στο Advance θα είναι και όλα τα Pokemon Gen III, και όχι μόνο. Ξενέρωσα λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Στο Advance θα είναι και όλα τα Pokemon Gen III, και όχι μόνο. Ξενέρωσα λίγο...

Hmmm, δεν νομίζω να δούμε κανένα Pokemon για πολύ καιρό ακόμα. Οπότε μέχρι τότε βλέπουμε πως θα ειναι οργανωμένο το content.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...