Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2022 στις 1:18 ΜΜ, vaggospro είπε

Το πικ-νικ και το σάντουιτς πως βοηθάνε ακριβώς;

Spoiler

Κάθε φαγητό σάντουιτς καφέ κτλ προσφέρει ένα είδος boost για κάθε τύπο (fire water grass etc), για shiny hunting σε ενδιαφέρει είτε το encouter είτε το raid. Οπότε με αυτό το boost αυξάνονται τα ποκεμον που κυνηγάς. Πχ εάν θες να πιάσεις το Wattrel που έχει δύο τύπους (Electric Flying) αγοράζεις φαγητό ή φτιάχνεις σάντουιτς που να δίνει boost σε έναν από αυτούς τους τύπους. Εάν είναι σε raid πας για encouter power elecitric/flying. Έτσι αντί να βρίσκεις 5 Wattrels πχ θα βρεις 15. Εξαρτάται και από το lvl. Με lvl 1 που κάνω εγώ στα 15-20 λεπτά βρίσκω shiny, λάθος χρόνο έγραψα πριν.

To πικ νικ είναι ουσιαστικά ένας τρόπος για να κάνεις respawn, από την στιγμή που θα δεις πως πχ τα 10-15 Watterls δεν είναι shiny πας σε mode πικ νικ ώστε να εμφανίσει νέα παρτίδα. Τώρα εάν είναι σχετικά μεγάλο το range της περιοχής μπορείς απλά να απομακρυνθείς για λίγο και να επιστρέψεις, είναι και αυτός ένας τρόπος ώστε να κάνει respawn.

Είναι λίγο broke ο συγκεκριμένος τρόπος, εάν το δοκιμάσεις θα καταλάβεις.

Edit Ξέχασα να γράψω πως πρέπει όπως και δήποτε να νικήσεις 60-61 από το συγκεκριμένο ποκεμον που κυνηγάς. Με 60-61 οι πιθανότητες είναι 1/1365 από 1/4096.

 

Επεξ/σία από Dreyar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Προσοχή με τα σπόιλερ παιδιά

chaotic gore magala is live! Παίζει να είναι το αγαπημένο μου monster από mh4u

Θέλω εδώ και καιρό να πάρω το sunbreak αλλά τοσα games που έχω στην λίστα δεν ξέρω τι να πρωτοπαιξω..

Και είμαι σίγουρος ότι αν θα το αγοράσω όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια θα μείνουν στο ράφι για πολύ καιρό ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μεχρι τωρα με εκνευριζει απειρα αυτο με τα περιγραμματα (δεν θυμαμαι πως λεγεται) που τρεμοπαιζουν. Οκ, δεν ζηταω γραφικαρες, αλλα ειπαμε. Ειναι το 1ο pokemon που πιανω στο switch, δεν ξερω τι γινεται στα αλλα.

Απο περιεργεια, τα pearl/diamond ειναι remake των παλιων ή αλλαζει κατι ωστε να σκεφτω να το αγορασω? Εχει bugs εκει ή ειναι καλυτερα τα πραγματα? Αλλιως να δω sw/sh/arceus? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, BaronDavis είπε

Θέλω εδώ και καιρό να πάρω το sunbreak αλλά τοσα games που έχω στην λίστα δεν ξέρω τι να πρωτοπαιξω..

Και είμαι σίγουρος ότι αν θα το αγοράσω όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια θα μείνουν στο ράφι για πολύ καιρό ..

To sunbreak σκοτωνει! Βαζουν παρα πολυ περιεοχμενο τελευταια και απο κοσμο ειναι φουλ το switch. Αν το παρεις σιγουρα δε θα ακουμπησεις τπτ αλλο για καιρο :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Εμενα μεχρι τωρα με εκνευριζει απειρα αυτο με τα περιγραμματα (δεν θυμαμαι πως λεγεται) που τρεμοπαιζουν. Οκ, δεν ζηταω γραφικαρες, αλλα ειπαμε. Ειναι το 1ο pokemon που πιανω στο switch, δεν ξερω τι γινεται στα αλλα.

Απο περιεργεια, τα pearl/diamond ειναι remake των παλιων ή αλλαζει κατι ωστε να σκεφτω να το αγορασω? Εχει bugs εκει ή ειναι καλυτερα τα πραγματα? Αλλιως να δω sw/sh/arceus? 

Δεν έχει anti-aliasing.

Δεν αξίζουν να πάρεις τα remakes τώρα, είναι σχεδόν ίδια με τα παλιά. Είχαν πολλά bugs στην αρχή αλλά τα περισσότερα τα φτιάξανε.

Sword/shield δεν πολύ αξίζει να πάρεις τώρα που δεν παίζει κανείς, το Arceus αξίζει όμως, δεν θα το μετανιώσεις.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!!

Μια ερώτηση...επειδή σκέφτομαι να αλλάξω κάρτα micro sd στο switch να βάλω μια μεγαλύτερη (δεν με ενδιαφέρουν τα saves κλπ) θα υπάρξει κάποιο θέμα με το account?

Επίσης αν κάνω restore την κονσόλα μου το account οκ δεν χάνεται αλλά το profile πρέπει να το δημιουργήσω πάλι;

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2022 στις 2:12 ΜΜ, Dreyar είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Κάθε φαγητό σάντουιτς καφέ κτλ προσφέρει ένα είδος boost για κάθε τύπο (fire water grass etc), για shiny hunting σε ενδιαφέρει είτε το encouter είτε το raid. Οπότε με αυτό το boost αυξάνονται τα ποκεμον που κυνηγάς. Πχ εάν θες να πιάσεις το Wattrel που έχει δύο τύπους (Electric Flying) αγοράζεις φαγητό ή φτιάχνεις σάντουιτς που να δίνει boost σε έναν από αυτούς τους τύπους. Εάν είναι σε raid πας για raid power electric/flying ή encouter power elecitric/flying, εάν δεν είναι σε raid, πας για encounter power. Έτσι αντίνα βρίσκεις 5 Wattrels θα βρεις 15. Εξαρτάται και από το lvl. Με lvl 1 που κάνω εγώ στα 15-20 λεπτά βρίσκω shiny, λάθος χρόνο έγραψα πριν.

Στο βίντεο που έβαλα πριν λέει μόνο για τα outbreaks αλλά μπορείς να κάνεις την ίδια διαδικασία και χωρίς να είναι το pkmn που ψάχνεις σε raid αρκεί να βρείς την περιοχή που βρίσκεται σε γκρουπ κατά προτίμηση.

To πικ νικ είναι ουσιαστικά ένας τρόπος για να κάνεις respawn, από την στιγμή που θα δεις πως πχ τα 10-15 Watterls δεν είναι shiny πας σε mode πικ νικ ώστε να εμφανίσει νέα παρτίδα. Τώρα εάν είναι σχετικά μεγάλο το range της περιοχής μπορείς απλά να απομακρυνθείς για λίγο και να επιστρέψεις, είναι και αυτός ένας τρόπος ώστε να κάνει respawn.

Είναι λίγο broke ο συγκεκριμένος τρόπος, εάν το δοκιμάσεις θα καταλάβεις.

Edit Ξέχασα να γράψω πως πρέπει όπως και δήποτε να νικήσεις 60+ από το συγκεκριμένο ποκεμον που κυνηγάς. Με 60+ οι πιθανότητες είναι 1/1365 από 1/4096.

 

Χίλια ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vaggospro είπε

Χίλια ευχαριστώ!

Μια μικρή διευκρίνιση σχετικά με το shiny hunting.

Spoiler

Έγραψα πως η μέθοδος των 60+ "kills" ισχύει και εκτός outbreak, ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ.

Στα outbreaks με το που "τρως" έναν αριθμό ποκεμον σου βγάζει έναν pop up όπου σου γράφει πως ο αριθμός τους έχει μειωθεί. Βγάζει τέσσερα στο σύνολο, με το τελευταίο να σου γράφει πως τα έφαγες όλα. Στο τρίτο τώρα pop up γράφει πως ο αριθμός του συγκεκριμένου ποκεμον που κυνηγάς έχει μειωθεί δραματικά. Αυτο σημαίνει πως έχεις φτάσει στα 60 και οπότε είσαι οκ. Θες 60-61 για να φτάσεις τις πιθανότητες 1/365.

Ισχύει μόνο εντός, την πάτησα διότι το δοκίμασα μόνος μου σε pokemons τύπου Wattrel, fletchling, Tarountula που πετυχαίνεις συνέχεια σε μεγάλα γκρουπς στο χάρτη και νόμιζα πως ισχύει το ίδιο, όντας εξαιρετικά τυχερός.

Την πάτησα εχθές το βράδυ οπότε ελπίζω να μην σε πήρα στον λαιμό μου.

Επιπλέον αλλάζοντας κατά μία ημέρα από τα settings του συστήματος την ημέρα, αλλάζεις τα ποκεμον στα outbreaks, βλέπει δλδ το παιχνίδι πως έχει αλλάξει κανονικά η ημέρα και βγάζει κανούργια. Αυτό σε περίπτωση που θες να ψάξεις κάποιο συγκεκριμένο pkmn. Μπορείς κανονικά να επιστρέψεις στην τωρινή ημέρα και ώρα χωρίς κάποιο θέμα in game. Καλό είναι να βάλεις ρυθμίσεις την νέα ώρα ένα λεπτό πριν την αλλαγή της ημέρας, 23:59, ώστε να έχεις όλο τον χρόνο δικό σου.

Αφού φτιάξεις το σάντουιτς και πάρεις το boost σου προτείνω να κάνεις save στην αρχή του κυνηγιού ώστε σε περίπτωση που τελειώσει ο χρόνος (το βλέπεις πατώντας δεξί βελάκι) και δεν έχεις βρει shiny να ξαναξεκινήσεις από την αρχή ώστε να μην χάνεις χρόνο.

Και καλό είναι με το που δείς shiny να κάνεις save ώστε να μην γίνει κάποιο λάθος. Με αυτό τον τρόπο επιβεβαιώνεις το shiny. Αν κλείσεις και ανοίξεις θα βρίσκεται εκεί.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dreyar είπε

Μια μικρή διευκρίνιση σχετικά με το shiny hunting.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Έγραψα πως η μέθοδος των 60+ "kills" ισχύει και εκτός outbreak, ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ.

Στα outbreaks με το που "τρως" έναν αριθμό ποκεμον σου βγάζει έναν pop up όπου σου γράφει πως ο αριθμός τους έχει μειωθεί. Βγάζει τέσσερα στο σύνολο, με το τελευταίο να σου γράφει πως τα έφαγες όλα. Στο τρίτο τώρα pop up γράφει πως ο αριθμός του συγκεκριμένου ποκεμον που κυνηγάς έχει μειωθεί δραματικά. Αυτο σημαίνει πως έχεις φτάσει στα 60 και οπότε είσαι οκ. Θες 60-61 για να φτάσεις τις πιθανότητες 1/365.

Ισχύει μόνο εντός, την πάτησα διότι το δοκίμασα μόνος μου σε pokemons τύπου Wattrel, fletchling, Tarountula που πετυχαίνεις συνέχεια σε μεγάλα γκρουπς στο χάρτη και νόμιζα πως ισχύει το ίδιο, όντας εξαιρετικά τυχερός.

Την πάτησα εχθές το βράδυ οπότε ελπίζω να μην σε πήρα στον λαιμό μου.

Επιπλέον αλλάζοντας κατά μία ημέρα από τα settings του συστήματος την ημέρα, αλλάζεις τα ποκεμον στα outbreaks, βλέπει δλδ το παιχνίδι πως έχει αλλάξει κανονικά η ημέρα και βγάζει κανούργια. Αυτό σε περίπτωση που θες να ψάξεις κάποιο συγκεκριμένο pkmn. Μπορείς κανονικά να επιστρέψεις στην τωρινή ημέρα και ώρα χωρίς κάποιο θέμα in game. Καλό είναι να βάλεις ρυθμίσεις την νέα ώρα ένα λεπτό πριν την αλλαγή της ημέρας, 23:59, ώστε να έχεις όλο τον χρόνο δικό σου.

Αφού φτιάξεις το σάντουιτς και πάρεις το boost σου προτείνω να κάνεις save στην αρχή του κυνηγιού ώστε σε περίπτωση που τελειώσει ο χρόνος (το βλέπεις πατώντας δεξί βελάκι) και δεν έχεις βρει shiny να ξαναξεκινήσεις από την αρχή ώστε να μην χάνεις χρόνο.

Και καλό είναι με το που δείς shiny να κάνεις save ώστε να μην γίνει κάποιο λάθος. Με αυτό τον τρόπο επιβεβαιώνεις το shiny. Αν κλείσεις και ανοίξεις θα βρίσκεται εκεί.

 

Μπα μην ανχώνεσαι δεν με πήρες στο λαιμό σου, δεν ξεκίνησα ακόμα για shiny hunting. Θέλω να τελειώσω με τα gyms πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παιχνίδι : ori (κάτι δεν θυμάμαι), που το έχει σε έκπτωση στα 10 ευρώ περίπου, λέει τίποτα ? Είναι sequel λένε, αλλά αξίζει. Από όσο είδα καλό φαίνεται, απλά ρωτάω αν το έχει κανείς . Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Ένα παιχνίδι : ori (κάτι δεν θυμάμαι), που το έχει σε έκπτωση στα 10 ευρώ περίπου, λέει τίποτα ? Είναι sequel λένε, αλλά αξίζει. Από όσο είδα καλό φαίνεται, απλά ρωτάω αν το έχει κανείς . Ευχαριστώ.

Το αγορασα...ειναι πολυ ομορφο και με ωραιο στορι!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Ένα παιχνίδι : ori (κάτι δεν θυμάμαι), που το έχει σε έκπτωση στα 10 ευρώ περίπου, λέει τίποτα ? Είναι sequel λένε, αλλά αξίζει. Από όσο είδα καλό φαίνεται, απλά ρωτάω αν το έχει κανείς . Ευχαριστώ.

Ori and the Will of the Wisps.

Sequel του Ori and the Blind forest. 
Και τα δυο εξαιρετικά παιχνίδια. Αξίζουν εύκολα και σε full price. Είναι metroidvania με απίστευτη αισθητική. Από τα καλύτερα του είδους τους. Δεν θα το μετανιώσεις πιστεύω.

Εγω προσωπικά θα πρότεινα να παίξεις και το πρώτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ. Το κατέβασα μέσω κινητού γιατί δουλεύω και όταν γυρίσω σπίτι, θα πάω στο switch να παίξω να δούμε. Ελπίζω να αρέσει και στον γιο. Ευχαριστώ ρε μαγκες.

Σας ευχαριστώ. Το κατέβασα μέσω κινητού γιατί δουλεύω και όταν γυρίσω σπίτι, θα πάω στο switch να παίξω να δούμε. Ελπίζω να αρέσει και στον γιο. Ευχαριστώ ρε μαγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...