Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 22/11/2022 at 08:21, menthol1979 said:

Κάτοχος Switch OLED από το καλοκαίρι, το πήρα για να παίζουμε με το μικρό (8,5)

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ!

Επειδή είμαι ίδια περίπτωση και με μικρό ίδιας ηλικίας σου προτείνω ανεπιφύλακτα το Max: The Curse of Brotherhood. Τα γραφικά του είναι 3D αλλα το gameplay είναι 2D. Πραγματικά παιχνίδι κρυμμένο διαμάντι. Πανέμορφα γραφικά, εκπληκτικό στόρι, ο μικρός έπαιζε και εγώ άραζα και χάζευα σαν να βλέπω ταινία. Γενικά ο μικρός το απόλαυσε πάρα πολύ και δεν δυσκολεύτηκε παρόλο που δεν είναι ιδιαίτερα υπομονετικός και σε μερικά σημεία που κόλλησε "κρυφοκοίταξε" στο youtube για να δει τι να κάνει για να συνεχίσει.

Επίσης τσέκαρε Super Mario Odyssey (το έλιωσε ο μικρός) και Luigi's Mansion 3 (πολυ διασκεδαστικό και από ένα σημείο και μετά παίζεται και διπλό αν θες).

Μας άρεσε πολύ και το Caveman Warriors https://www.dekudeals.com/items/caveman-warriors που επίσης παίζεται και διπλό και είναι κλασικό 2D platformer και κάθε τόσο η τιμή στο eshop πέφτει στα 1.29€, τσάμπα πράμα δηλαδή.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

+1 για το το Rayman, το mario cart ενώ ακούγεται καλό στην θεωρία, στην πράξη θέλεις άτομα που να τους αρέσει - και ίσως παραπάνω από έναν για να είναι fun. σολο δε λέει μια για τα γούστα μου, η απόλυτη βαρεμάρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/11/2022 at 08:21, menthol1979 said:

Super Mario Strikers (ποδοσφαιράκι). Πολύ πολύπλοκο στο χειρισμό, πολλοί συνδυασμοί πλήκτρων, δεν τράβηξε.

Σωστός! Απογοητεύτηκα κι εγώ από το Super Mario Strikers. Το περίμενα με ανυπομονησία να παίξω με τον μικρό αλλά φάγαμε ξενέρωμα με τον χειρισμό. 500 συνδυασμοί κουμπιών με αποτέλεσμα να χάνεται η μπάλα και μαζί της και η ουσία του παιχνιδιού. Σε τόσο μικρό γήπεδο και με τόσα που γίνονται στον αγωνιστικό χώρο ίσα που προλαβαίνεις να ακουμπήσεις τη μπάλα όχι να σκεφτείς 10 συνδυασμούς κουμπιών για να δώσεις πάσα ή να σουτάρεις κλπ. Θα έπρεπε να είναι λίγες και απλές οι διαθέσιμες κινήσεις ώστε να μπορείς να έχεις τον έλεγχο του παιχνιδιού και να απολαύσεις τον "χαμό" που γίνεται μέσα στο γήπεδο. Εμείς καταλήξαμε να παίζουμε και συνεχώς να πατάμε ταυτόχρονα όλα τα κουμπιά ελπίζοντας ότι συμπτωματικά θα πετύχουμε κάποιον σωστό συνδυασμό. Κανένα νόημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2022 στις 8:11 ΜΜ, haris013 είπε

πολυ ωραία! ευχαριστώ!

 

μπορώ τώρα που έχει sales να προ-αγοράσω παιχνίδια απο την Nintendo και οταν έρθει το switch από γαλλία να τα εγκαταστήσω; που πρέπει να ανοίξω λογαριασμό στην Nintendo για να αγοράσω παιχνίδια; έχω μπερδευτεί λίγο με τα regions.

επίσης παιχνίδια που δεν είναι exclusive στο switch, αξίζουν;

Παιδιά μπορεί να με καθοδηγήσει κάποιος σχετικά με το άνοιγμα λογαριασμού στη Nintendo ώστε να αγοράσω παιχνίδια τώρα που έχει εκπτώσεις; Τι παίζει με τα region? Μπορώ να αγοράσω κάποιους τίτλους τώρα και όταν έρθει το switch να συνδεθώ και να τα κατεβάσω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.businesswire.com/news/home/20221123005476/en/Global-Sales-of-Pokémon-Scarlet-and-Pokémon-Violet-for-Nintendo-Switch-Surpass-10-Million-in-First-Three-Days

Nintendo announced today that global sales of the Pokémon Scarlet and Pokémon Violet games for the Nintendo Switch family of systems have surpassed 10 million combined units* in the first three days since their worldwide launch on Nov. 18, 2022. This is the highest global sales level for any software on any Nintendo platform within the first three days.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

https://www.businesswire.com/news/home/20221123005476/en/Global-Sales-of-Pokémon-Scarlet-and-Pokémon-Violet-for-Nintendo-Switch-Surpass-10-Million-in-First-Three-Days

Nintendo announced today that global sales of the Pokémon Scarlet and Pokémon Violet games for the Nintendo Switch family of systems have surpassed 10 million combined units* in the first three days since their worldwide launch on Nov. 18, 2022. This is the highest global sales level for any software on any Nintendo platform within the first three days.

Δυστυχώς έτσι είναι με κάθε γενιά pokemon. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πειράζει που αντί να παίζω το story κάθομαι και πηγαίνω πέρα δώθε και πιάνω σχεδόν ότι βρίσκω στη Violet; 😛

 

Digital Foundry

 

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Πειράζει που αντί να παίζω το story κάθομαι και πηγαίνω πέρα δώθε και πιάνω σχεδόν ότι βρίσκω στη Violet; 😛

 

Digital Foundry

 

Κ εγώ αυτό κάνω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NickTG είπε

https://www.businesswire.com/news/home/20221123005476/en/Global-Sales-of-Pokémon-Scarlet-and-Pokémon-Violet-for-Nintendo-Switch-Surpass-10-Million-in-First-Three-Days

Nintendo announced today that global sales of the Pokémon Scarlet and Pokémon Violet games for the Nintendo Switch family of systems have surpassed 10 million combined units* in the first three days since their worldwide launch on Nov. 18, 2022. This is the highest global sales level for any software on any Nintendo platform within the first three days.

Και όχι απλά της Nintendo, πούλησε καλύτερα από κάθε άλλο first party ever, γενικά! Μιλάμε για ακραίο επίτευγμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Πειράζει που αντί να παίζω το story κάθομαι και πηγαίνω πέρα δώθε και πιάνω σχεδόν ότι βρίσκω στη Violet; 😛

 

Digital Foundry

 

Μια απο τα ίδια, ακόμα να βρω κάποιο shiny όμως.

Επεξ/σία από vaggospro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, haris013 είπε

Παιδιά μπορεί να με καθοδηγήσει κάποιος σχετικά με το άνοιγμα λογαριασμού στη Nintendo ώστε να αγοράσω παιχνίδια τώρα που έχει εκπτώσεις; Τι παίζει με τα region? Μπορώ να αγοράσω κάποιους τίτλους τώρα και όταν έρθει το switch να συνδεθώ και να τα κατεβάσω;;

Δες εδω το 1ο post του Μalthador.

Τωρα το να αγορασεις τιτλους απο τωρα νομιζω πως δεν γινεται δυστηχως, καθως πρεπει να ειναι συνδεδεμενο πρωτα το account που θα φτιαξεις με το switch σου και μετα να προβεις σε αγορα. Με αλλα λογια ηλιθιοτητες απο μεριας nintendo.Κανε μια δοκιμη παντως να αγορασεις κατι και αν ειναι θα σου βγαλει error στην περιπτωση που δεν γινεται.

στο 1ο post του Malthador που λεει B ) Αλλαγη region sto NSw eshop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω να κλείσω εβδομάδα και μόνο τους "τιτάνες" έχω καθαρίσει ώστε να ξεκλειδώσω τα ride forms. 

Εξερεύνηση και shiny hunting μέχρι σήμερα.

24 λεπτά πριν, vaggospro είπε

Μια απο τα ίδια, ακόμα να βρω κάποιο shiny όμως.

Για shiny οι καλύτερες τεχνικές είναι δύο, masuda method και μέσω των outbreaks με συνδυασμό σαντουιτσς και πικ νικ.

Ενώ συμφωνώ στην κατάργηση του ήχουν που είδαμε στο Arceus μιάς και παρά ήταν εύκολο να βρεις shiny το μόνο που θα ήθελα αλλά δεν το βλέπω να γίνεται είναι να είχαμε τις λάμψεις διότι αρκετά ποκεμον έχουν ελάχιστες διαφορές, λχ Tauros.

 

Spoiler

Αν δεν έχεις προχωρήσει όπως εγώ βρίσκεις outbreak με το ποκεμον που θες, νικάς 60+ με το mode lets go. Αν δεν σου εμφανίζονται αρκετά ψάξε να βρεις φαγητό που δίνει encounter power τον τύπο ποκεμον που κυνηγάς (πχ water) και μετά μέσω του πικ νικ μπαίνεις βγαίνεις ώστε να γίνονται spawn respawn μέχρι να βρεις το shiny. Προσωπικά μου πήρε 40 λεπτά περίπου δύο φορές που ακολούθησα αυτή την μέθοδο μαζί με την νίκη των 60+.

1 ώρα πριν, I'm_busy είπε

Και όχι απλά της Nintendo, πούλησε καλύτερα από κάθε άλλο first party ever, γενικά! Μιλάμε για ακραίο επίτευγμα

Δεν νομίζω πως πολλοί έχουν συνειδητοποιήσει για τι τρελό επίτευγμα μιλάμε. Έχει όλες τις προϋποθέσεις να πάει να γίνει και το best seller του franchise με τέτοιο άνοιγμα. Κάτι που δεν έχει καταφέρει άλλη γενιά μετά την Gen 1 που έχει τις μεγαλύτερες πωλήσεις συνολικά.

Τώρα όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι με ενόχλησε αφάνταστα στην αρχή. Μου φαινόταν unplayable τις πρώτες ώρες σε αρκετά σημεία και η αλήθεια είναι πως ξενέρωσα αφάνταστα και ήμουν έτοιμος να το αφήσω στην άκρη μέχρι να έβγαινε κάποιο patch. 

Πέντε κρασαρίσματα μετράω μέχρι στιγμής αν και πλέον έχω μάθει πότε πάει να γίνει η στραβή και το κλείνω πρώτα εγώ.

Και σας γράφει ένα άτομο που δεν τον ενόχλησαν τα κακά, αντικειμενικά, στο τεχνικό κομμάτι sword & shield και που παίζει ακόμη παιχνίδια σε game boy, ps 2 & gamecube (όχι σε emulators) όταν τον πιάνουν οι κρίσεις νοσταλγίας του 😅

Πλέον δεν με ενοχλεί είναι η αλήθεια αλλά ώρες ώρες τιλτάρω στη σκέψη πως ενώ είχαν τις βάσεις από τα lets go gen 8 & Arceus δεν είδαμε καμία βελτίωση, αναβάθμιση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dreyar είπε

Για shiny οι καλύτερες τεχνικές είναι δύο, masuda method και μέσω των outbreaks με συνδυασμό σαντουιτσς και πικ νικ.

Το πικ-νικ και το σάντουιτς πως βοηθάνε ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, vaggospro είπε

Το πικ-νικ και το σάντουιτς πως βοηθάνε ακριβώς;

Παίρνεις δύναμη για τα outbreaks 😂

Επίσης υπάρχει exploit για infinite shinny, βασικά ενός, μόλις το βρεις μπορείς να το πιάσεις όσες φορές θες

Επεξ/σία από I'm_busy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...