Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
23 minutes ago, pollop said:

Να δούμε αν το νεο Zelda θα βγει κ στον διάδοχό του Switch οπως ειχε γινει κ με το wii k το wiiu. 

Θεωρώ δεδομένο ότι το επόμενο σύστημα της Ν θα είναι backwards compatible με το NSw. Επομένως, δεν το βλέπω να βγάζουν remaster τα ήδη υπάρχοντα games, περισσότερο πιθανό βλέπω να παίρνουν HD/4K patches.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Pikmin 4

Zelda 2

Bayonetta 3 

Νέο fire emblem 

Octopath traveler 2

Kirby remake 

Mario n Rabbids 2

Και το κυριότερο για μένα 

Final Fantasy crisis core. 

Τα περισσότερα μάλιστα στο επόμενο εξάμηνο. 

 Γιατι γκρινιάζουμε κυριοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, costacurta said:

Pikmin 4 

Zelda 2

Bayonetta 3 

Νέο fire emblem 

Octopath traveler 2

Kirby remake 

Mario n Rabbids 2

Και το κυριότερο για μένα 

Final Fantasy crisis core. 

Τα περισσότερα μάλιστα στο επόμενο εξάμηνο. 

 Γιατι γκρινιάζουμε κυριοι

Pikmin 4 το υποψιαζόμασταν ότι είναι σε development, τίποτα συνταρακτικό θα βγει κάποια στιγμή στο μέλλον, όχι πριν το 2024. Zelda, Bayonetta 3 και Mario & Rabbids τα ξέραμε ότι θα βγουν, απλά πήραν ημερομηνίες. Το Kirby remake ήταν ιδέα και πέρασε, μετά το Forgotten Land το χάος.

Fire emblem και Octopath 2, όπως είπα τα κρατάω, αν και το πρώτο δεν μπορώ να πω ότι με άγγιξε από αυτό που είδα, αναμένω dedicated direct για να μου φύγουν οι αμφιβολίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα σε γενικές γραμμές μου άρεσε το direct. Εντάξει είχε πολύ σαβούρα με τα farm παιχνίδια αλλά είναι για διαφορετικό κοινό - casual, κοπέλες, κλπ.

Το Fire Emblem φαίνεται ωραίο. Ελπίζω να μην είναι τόσο διαδραστικό όπως το Three Houses που μιλάς και ξανά μιλάς με πάρα πολλά άτομα και σου έχει ανούσια πράγματα να κάνεις εντός του μοναστηριού. Ευτυχώς ΔΕΝ ήταν υποχρεωτικά. Εάν είναι όπως τα παλιά, πχ του GameCube, σίγουρη αγορά.

Zelda - teaser βασικά ήταν αυτό. Πάλι δεν έδειξε κάτι. Για να μην δείχνουν πολλά και να βγαίνει σε λίγους μήνες το παιχνίδι, μάλλον δεν θέλουν να το αποκαλύψουν. Ίσως να έχουν καμία ωραία ιδέα.. Πάντως σε ένα παλαιότερο βίντεο, έδειχνε τον Link να γίνεται σκιά, κάτι τέτοιο, όπως στο Zelda στο 3DS.

Το Octopath 2 μου άρεσε. Υπέροχο και χορταστικό σε γραφικά και ίσως μεγαλύτερο σε κόσμο - χάρτη. Ευτυχώς επανόρθωσε η Square γιατί έβγαλε αυτήν την βλακεία στα κινητά και δεν είχαμε κάποια πληροφορία ότι ασχολιούνται με sequel.

Το Tunic φαίνεται πολύ ωραίο και όσοι το έχουν παίξει, γράφουν τα καλύτερα λόγια. Ίσως δηλαδή να αξίζει και φυσική αγορά.

Crisis Core και αυτό φαίνεται ενδιαφέρον. Δεν έχω παίξει το παλιό.

GoldenEye 64 - Ωραία έκπληξη! Βρήκαν επιτέλους λύση με τα δικαιώματα. Μακάρι να φτιάξουν το framerate και να είναι πχ 60 fps !

Απλά αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι για άλλη μια φορά δεν είπαν τίποτα για το Metroid Prime 4 ! Ακόμη και το Bayonetta3 που και αυτό το έφτιαχναν σχεδόν 5 χρόνια (το ανακοίνωσαν Δεκέμβριο 2017), βγαίνει όπου να ναι. Για το MP4 σιωπή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Προσωπικα με καλυψε το direct (οπως θεωρω τον περισσοτερο κοσμο). Φυσικα με ελλειψεις. Οσον αφορα το Metroid Prime 4 πιθανον να τρωει delay μεχρι τον διαδοχο του Switch καθως το οραμα που εχουν να μην το καλυπτει η κονσολα( της προκοπης γραφικα σε fps και 60 fps παραδειγμα). Η σαβουρα , σαβουρα και το farming-life sim δινει και περνει και ειναι λογικο οταν μεσα στις μεγαλυτερες επιτυχιες της κονσολας συγκαταλλεγονται τα Stardew Valley και Anima Crossing παραδειγμα. Εμενα μου λειπουν τα Platform και εκει γινειται καπως δουλιτσα απ οτι βλεπω και συντομα. Αυτος ο χειμωνας θα ναι δυσκολος κοινωνικα αλλα απο παιχνιδια θα μας πεταξει τα ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 minutes ago, nkarafo said:

Το Tunic φαίνεται πολύ ωραίο και όσοι το έχουν παίξει, γράφουν τα καλύτερα λόγια. Ίσως δηλαδή να αξίζει και φυσική αγορά.

Επειδή το έχω παίξει σε SeX όταν το έδινε στο Game Pass, επιβεβαιώνω ότι είναι πολύ καλό game. Ουσιαστικά πρόκειται για old-school Zelda-clone που βασίζεται πάνω σε μια πολύ έξυπνη ιδέα: αφενός μαζεύεις τις σελίδες του manual μία προς μία, αφετέρου είναι επίτηδες γραμμένες στα αλαμπουρνέζικα και πρέπει να τις αποκωδικοποιήσεις για να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις. Δεν το θυμάμαι σε άλλο game αυτό, πραγματικά ευφυέστατο.

Δείτε το οπωσδήποτε.

21 minutes ago, vag.patrick said:

Οσον αφορα το Metroid Prime 4 πιθανον να τρωει delay μεχρι τον διαδοχο του Switch καθως το οραμα που εχουν να μην το καλυπτει η κονσολα( της προκοπης γραφικα σε fps και 60 fps παραδειγμα).

Κι εγώ αυτό αρχίζω να υποψιάζομαι σιγά σιγά, ότι το κρατάνε για τον διάδοχο ή για το Pro μοντέλο, όπως έβγαλαν το Dread μαζί με το OLED μοντέλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vag.patrick είπε

Οσον αφορα το Metroid Prime 4 πιθανον να τρωει delay μεχρι τον διαδοχο του Switch καθως το οραμα που εχουν να μην το καλυπτει η κονσολα( της προκοπης γραφικα σε fps και 60 fps παραδειγμα).

Είναι όντως πιθανό σενάριο αν και η Ν δεν έχει όραμα γραφικών εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Το delay μπορεί να μην έχει σχέση με τα 60fps αλλά γενικά με το στήσιμο του παιχνιδιού. Ίσως να στοχεύουν σε ένα πιο open world Metroid στα πρότυπα του BotW.

Πάντως αυτό το Metroid Prime/Trilogy remaster έχει καταντήσει πλέον vaporware. Εδώ και 4 χρόνια ακούμε ότι είναι δήθεν έτοιμο και θα ανακοινωθεί στο επόμενο direct... 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το Line up για τα ΑΑΑ games τους μου δημιουργεί την εντύπωση ότι πάνε και για το επόμενο hardware χαρτί τους με όχι τρομακτικές αλλαγές.

Θεωρώ ότι όλα αυτά τα games (και όσα έχουν βγεί μέχρι τώρα - βλ. xenoblade 3) και όσα δεν δείχνουν ακόμα όπως το Metroid 4 θα κουμπώσουν με το αναβαθμισμένο switch (πιστεύω ελαφρώς ταχύτερο επεξεργαστή, γραφικά και περισσότερη μνήμη σε oled ελαφρύτερο πακέτο - προς το τέλος του 2023) το οποίο και καλά θα προσφέρει τυράκι στα περισσότερα παιχνίδια 60fps και πιο σταθερές αναλύσεις. Αυτό θα κρατήσει την βάση των χρηστών, θα δώσει κίνητρο σε όσους έχουν μη oled μοντέλα να αναβαθμίσουν και θα φέρει και νέους χρήστες, ενώ ταυτόχρονα θα επιτρέψει στο ''σασί'' του switch να κάνει port περισσότερα παιχνίδια από τα tweens και το Pc (έστω και με επικάλυψη βαζελίνης, όπως το it takes two) που μεχρι τώρα ήταν no go λόγω hardware σχεδόν εξαετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Crisis Core είναι παιχνιδάρα, το είχα στο PSP και το έλιωσα, συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Επίσης Golden Eye και split screen, μαζέψτε παρεάκι και λιώστε (οι παλιοί το ξέρουν, GOLDEN GUN FTW)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το switch εχει πουλησει τοσο καλα και πουλαει ακομα που την εχει ξελασπωσει την Νιντεντο με αποτελεσμα να μην κανει κατι πιστευω σε hardware πριν τα μισα του 23. Επειτα επειδη ακολουθησαν οι αλλοι 2 τακτικη με ενδιαμεσο upgrade στην κονσολα τους δεν ειναι απαραιτητο οτι θα γινει. Σιγουρα χρειαζεται αλλο hardware , πλεον φαινεται η ηλικια του , κανει μπαμ. 

@D.Luffy ναι νομιζω το remaster εξανεμιζεται σιγα - σιγα και πλεον γινεται και αδιαφορο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για το Metroid Prime 4 δεν υπάρχει delay στην πραγματικότητα. Όταν ανακοίνωσαν ότι κάνουν reboot το πρότζεκτ και μετέφεραν το development από την Bandai Namco στη δικιά τους Retro Studios ήταν Ιανουάριος 2019. Η Ν έχει συνήθως ελάχιστο χρόνο τα 5 έτη για την κυκλοφορία των μεγάλων της τίτλων και αυτή τη στιγμή δεν έχουν συμπληρωθεί ούτε 4 έτη. Επομένως θα ήταν αναπάντεχο να το δούμε πριν το 2024.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά ικανοποιημένος και εγώ από την παρουσίαση. Πήρε ημερομηνία το νέο Zelda και είδα Pikmin 4 που λατρεύω τη σειρά. Οκ ναι, σαφώς και ήθελα οτιδήποτε σε Metroid αλλά θα κάνω υπομονή και θα το αγοράσω bundle με το Switch 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλώνω Squarικός και JRPGάκιας. Αυτό το direct ήρθε από το πουθενά για εμένα (έχω πουλήσει το Switch μου από πέρσι οπότε δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις στενά πλέον). Για εμένα το Octopath και το Fire Emblem του Switch ήταν system seller τίτλοι. Το Crisis Core δεν το έχω παίξει, καθώς δεν είχα PSP και ήταν στo backlog για χρόνια αλλά δεν ασχολήθηκα ποτέ, ούτε όταν πήρα Vita. Τώρα μένει να υπάρξει μια ημερομηνία επιτέλους και για το Advance Wars (πού ήταν πριν 20 χρόνια μαζί με τα Pokemon system seller GBA τίτλοι) και έδεσε το γλυκό... Έδεσε τόσο πολύ, που μαζί με τα όσα έχω "χάσει" αυτό τον καιρό (Triangle Strategy πχ), με κάνουν να γλυκοκοιτάζω το OLED...... 😏 Έχε χάρη που αναμένεται δύσκολος (οικονομικά) χειμώνας και δεν μπορώ να δώσω 500ρικα έτσι, αλλιώς ήδη θα το είχα τσιμπήσει...

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι λετε παιδες αλλα τα διαβαζω αυτα για το pro τοσον καιρο πλεον μου φαινεται αστειο,προσωπικα θεωρω οτι δεν προκειται να βγαλει νεα κονσολα η νιντυ ειδικα απο την στιγμη που συνεχιζει να πουλαει το switch και ουσιαστικα εχει μονοπώλιο στην φορητοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, rudigarcia222 said:

δεν ξερω τι λετε παιδες αλλα τα διαβαζω αυτα για το pro τοσον καιρο πλεον μου φαινεται αστειο,προσωπικα θεωρω οτι δεν προκειται να βγαλει νεα κονσολα η νιντυ ειδικα απο την στιγμη που συνεχιζει να πουλαει το switch και ουσιαστικα εχει μονοπώλιο στην φορητοτητα

Για μένα δεν υπάρχει λόγος να βγάλει, αν θέλει κάποιος latest graphics ας πάρει Aya, Deck ή ο,τι άλλο κυκλοφορεί πλέον... Από το Wii και έπειτα δεν ενδιαφέρεται η Ninty να έχει τα latest & greatest γραφικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...