Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Te0sX είπε

Παιδιά, πήρε κανένας απο την παρέα τα Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge? Σας άρεσε? Σκέφτομαι να πάρω το physical οταν ξανα έρθει.

Το έπαιξα με τον αδερφό μου στο Gamepass.

Πολύ διασκεδαστικό. Ωδή στα Teenage Mutant Ninja Turtles που παίζαμε στα ουφάδικα. Θα ήθελα να έχει λίγο content ακόμα, αλλά και πάλι αξίζει. Ειδικά αν πας να μαξάρεις όλους τους χαρακτήρες.

Επεξ/σία από Charismo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Direct για τον πιο αναμενομενο,για μενα παντα,τιτλο για το υπολοιπο της χρονιας.Την Τεταρτη στις 4 το απογευμα.
Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε προλαβες mansa2k.Απο μενα θα πεσει σιγουρα προπαραγγελια.Ειπαν θα δουμε το τελος στην επικη τριλογια ,οσο αφορα το story mode.

Ειπαν και για paid dlc αργοτερα.Φανταζομαι θα το βαλουν δωρεαν στο expansion pass.

Παντως ελπιζω αυτο να στηριχτει για παρα πολυ ,μιλαω κυριως για τα splatfest,και να μην το παρατησουν οπως με το splatoon 2.

Tελος ανακοινωσανε splatfest/splat=test για τις 27 του μηνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κοιτάω τώρα το βίντεο και βλέπω πολλές νέες προσθήκες στο gameplay, αλλά και QoL additions (π.χ. replays).

Ειδικά αυτό με το replays δεν ξέρω γιατί άργησε τόσο πολύ. Δεν είναι video files, άλλο πράγμα είναι (πολύ πιο μικρά αρχεία από video και προσαρμόζεις την κάμερα όπως θες εσύ) και υπάρχουν εδώ και αρκετές γενιές σε άλλα παιχνίδια.

Πάντως τα... νιαουρίσματα περί Splatoon 2.5 δεν τα ενστερνίζομαι.

Τι περιμένουν μερικοί; Ολότελα νέα συνταγή for the sake of novelty seeking; Αυτό το πράγμα μόνο το πρώτο παιχνίδι της σειράς το προσφέρει (το πρώτο CoD, το πρώτο Gears, το πρώτο Splatoon). Όλα τα επόμενα «χτίζουν» πάνω στην ήδη υπάρχουσα συνταγή με βελτιώσεις/προσθήκες.

Άλλωστε έτσι έγινε πρώτο όνομα στην πιάτσα το CoD... αν άλλαζε συνταγή κάθε 3 και λίγο (το Warzone δεν το μετράω, είναι spin-off), θα αποκτούσε τόσο φανατικό/πιστό κοινό;

Δεν βρίσκω παράλογο που κάνει το ίδιο πράγμα και η Nintendo, παράλογους βρίσκω όσους έχουν double standards στο gaming community. Ποτέ κανείς δεν θα μιλήσει για "CoD 2.5" ή 1.5 or whatever. Θεωρείται αυτονόητο ότι η βασική συνταγή δεν αλλάζει και ορθώς δεν αλλάζει.

Πάντως θα προτιμούσα (όχι για μένα, θα εξηγήσω παρακάτω) το PvP κομμάτι να είναι F2P χωρίς συνδρομή και τα Campaign/PvE πληρωτέα. Και περισσότερος κόσμος θα έμπαινε (ψιλοcasual κόσμος που δεν ψήνεται να δώσει 50-60 για το παιχνίδι + 15-20 για συνδρομή) και μεγάλο potential για MTX revenue, αλλά η Nintendo φαίνεται δεν είναι έτοιμη να κάνει αυτό το βήμα (ακόμα?).

Δεν λέω καν να το κάνει multiplatform, γιατί εκεί θα αποκτούσε σοβαρό ανταγωνισμό το... Fortnite και «ανησυχίες» η Epic.

Απλά θα σας πω ότι ο ανηψιός μου έχει Switch και παίζει μόνο Fortnite. Ιεροσυλία ή όχι; Για Splatoon ούτε καν έχει ακούσει κάτι, από μένα το έμαθε. Ευνόητο τι παιχνίδια συζητάνε οι σημερινοί πιτσιρικάδες στις παρέες τους και δυστυχώς δεν είναι τα 1st party της Nintendo όπως άλλοτε (έχω την αμυδρά εντύπωση ότι η Nintendo πλέον πουλάει πιο πολύ σε παλαίμαχους/νοσταλγούς, παρά σε «μικρά παιδιά» όπως της έχει κολλήσει η ρετσινιά αδίκως). Χώρια ότι με ρώταγε τι έχουν πάθει τα μοχλουδάκια του (#DriftGate). Splatoon + Pro controller, δεν γίνεται αλλιώς, αλλά επειδή είναι πιτσιρικάς δυστυχώς δεν ρέει το χρήμα άφθονο για κρυφά έξοδα.

Για τα δικά μου γούστα και το δικό μου πορτοφόλι δεν είναι τίποτα η day 1 τιμή που βλέπω για pre-order στο skroutz, είναι ένα τίμιο πακετάκι με μπόλικο content και ποικιλία, light-hearted fun για τους μαύρους καιρούς που βιώνουμε. Γενικά θεωρώ ότι η Nintendo σέβεται τον καταναλωτή περισσότερο από άλλες εταιρίες. Όχι ότι όμως δεν υπάρχουν περιθώρια βελτιώσεων, αλλά ΟΚ, Japan is in charge, τους δικαιολογώ. Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν έχουν δώσει τα ηνία στην Αμερική να τους ποδηγετεί.

Ακόμα και η Splatville βγάζει Τζαπανίλα ρε παιδί μου, φαίνεται ότι τιμάνε τα μέρη τους, είναι περήφανοι για τον τόπο τους και τον διαφημίζουν. Ethnic στοιχείο = diversity. Παγκοσμιοποίηση = μηχανή του κιμά/ομογενοποίηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ίδια γραφόντουσαν και με την κυκλοφορία του Splatoon 2 το οποίο είχε κυκλοφορήσει μόλις δύο χρόνια μετά από το αρχικό παιχνίδι στο WiiU. Φυσικά το S2 με τα updates που ακολούθησαν και την σχετική προσθήκη περιεχομένου διαφοροποιήθηκε από το S1. 

Πραγματικά δεν βγαίνει νόημα σε σχόλια περί 2,5 και σχετικές ανοησίες. Όπως σωστά αναφέρθηκε, ειδικά σε τέτοιου είδους παιχνίδια, δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια πέρα από βελτιώσεις, νέο περιεχόμενο σε ήδη γνωστά πράγματα (πχ πίστες) και τελείως καινούργια (πχ νέο mode).

H σειρά Splatoon είναι από τις φρέσκιες ιδέες της Ν τα τελευταία χρόνια που προσφέρει μηχανισμούς που δεν μπορούν να υλοποιηθούν σε άλλα παρόμοια παιχνίδια. Όσοι δεν έχετε ασχοληθεί να του δώσετε μια ευκαιρία κάποια στιγμή.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...