Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά είναι βλακείες, χαρακτήρες σαν τη Bayonetta είναι ακριβώς το αντίθετο της όποιας "πατριαρχίας",  παρόλα αυτά υπάρχουν πολλοί που μιλάνε για fan service προκείμενου να είναι πολιτικά ορθοί..

Όσο για τα souls δεν μειώνω τίποτα, αλλά κατανοώ για ποιο λόγο κυρίως είναι επιτυχημένα άσχετα αν έχω καταλήξει ότι δεν κάνουν για εμένα

Η ιστορία προφανώς και υπάρχει αλλά δεν είναι ο βασικός λόγος της επιτυχίας και καμιά ιστορία να μην είχαν το πιο πιθανό είναι ότι θα ήταν εξίσου επιτυχημένα. Από κει και πέρα ένας μέσος ιαπωνικός τίτλος όσο απλοϊκός και αν είναι συνήθως έχει αρκετό lore, είναι κάτι που συνήθως φροντίζουν να υπάρχει για αυτό και τα ιαπωνικά παιχνίδια δεν είναι εξίσου άψυχα σε σχέση με τα περισσότερα δυτικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ και μερικό καιρό γλυκοκοιτάζω το switch και έχω πέσει πάνω σε μία αρκετά καλή προσφορά του Γερμανού.

Τείνω προς το v2 του 2019 και όχι προς το oled μιας και δεν είμαι σίγουρος αν θα βολέψει και αν θα την χρησιμοποιήσω.

Ως κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με το οικοσύστημα της νιντενδο τι θα μου προτείνατε να προσέξω;

Η κονσόλα κατά κύριο λόγω θα χρησιμοποιηθεί για κάποια exclusive τύπου Zelda και για indie.

Όσον αφορά extra περιφερειακά υπάρχει κάτι που να είναι απαραίτητο;

Από παιχνίδια κάποιος τρόπος για να ψωνίζουμε φθηνότερα (πχ. από store Τουρκίας);

Όσον αφορά τις συνδρομές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsakitsan95 είπε

Εδώ και μερικό καιρό γλυκοκοιτάζω το switch και έχω πέσει πάνω σε μία αρκετά καλή προσφορά του Γερμανού.

Τείνω προς το v2 του 2019 και όχι προς το oled μιας και δεν είμαι σίγουρος αν θα βολέψει και αν θα την χρησιμοποιήσω.

Ως κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με το οικοσύστημα της νιντενδο τι θα μου προτείνατε να προσέξω;

Η κονσόλα κατά κύριο λόγω θα χρησιμοποιηθεί για κάποια exclusive τύπου Zelda και για indie.

Όσον αφορά extra περιφερειακά υπάρχει κάτι που να είναι απαραίτητο;

Από παιχνίδια κάποιος τρόπος για να ψωνίζουμε φθηνότερα (πχ. από store Τουρκίας);

Όσον αφορά τις συνδρομές;

Καλημέρα καταρχήν και καλώς να έρθεις στην οικογένεια της Νιντεντο. Θα σου πω για μένα προσωπικά τι έχω μαζί με τον γιο μου και θα καταλάβεις . Είχαμε αγοράσει Ιανουάριο του 2018 την version 1. Tο ευχαριστήθηκε πιο πολύ ο μικρός, διότι εγώ δεν έχω και τόσο χρόνο, αλλά παίζαμε και δίπλα μαζί, ωραία η κονσόλα. Βγήκε η version 2 και μετά το oled. Με τα κάλαντα των γιορτών πήρε το oled κάπου τον Απρίλιο (όχι καπάκι, αλλά δεν έχει σχέση αυτό). Θεωρούσα ότι δεν αξίζει να δώσουμε τόσα λεφτά την σήμερον ημέρα , αλλά αφού επέμενε και είχε τα "λεφτά" του του έκανα την χάρη. Πλέον το "παλιό" δεν το παίρνει. Η διαφορά στην οθόνη είναι μεγάλη, όχι τόσο σε μέγεθος, αλλά σε απόκριση και ευκρίνεια. Δεν έχει άλλες αλλαγές σημαντικές, πέρα από κάτι μικρές στο "σώμα" της κονσόλας. Ο μικρός παίζει πολύ handled, στο χέρι δηλαδή οπότε συμφέρει. Τώρα εσύ αν θα παίζεις αποκλειστικά στην τηλεόραση δεν θα δεις ΚΑΜΙΑ διαφορά μεταξυ version 2 και oled. Αν όμως το παίρνεις μιας και είναι φορητό και παίζεις και στο χέρι, ναι η διαφορά είναι μεγάλη εκεί πίστεψε με. Πάντως πιστεύω ότι θα το παίρνεις στο χέρι, πχ αράζεις σε κάνα κρεβάτι, καναπέ κτλ κτλ, βολεύει η φορητότητα.

 

Το Ζελντα είναι παιχνιδαρα. Έπος.

Όπως και το mario odyssey για μένα.

 

Περιφερειακά, θα χρειαστείς ένα τζάκι για προστασία της οθόνης και για μένα καλό θα ήταν να έπαιρνες και το professional χειριστήριο της Νιντεντο, διότι καλά τα joy cons, αλλά με το χειριστήριο πας ένα λεβελ επάνω. Εγώ έχω πάρει και κάτι σαν καλύμματα για τους μοχλούς των joy cons. Βασικά δεν έχω εγώ κάτι άλλο, δεν φαντάζομαι κάτι άλλο απαραίτητο.

 

Συνδρομή έχει το online και χρειάζεται. Η απλή που έχω εγώ είναι στα 19.99 το χρόνο, δεν είναι κάτι σημαντικό ως έξοδο, υπάρχει και μια premium συνδρομή που σου έχει παραπάνω παιχνίδια από παλιές πλατφόρμες. Αυτό θα το δεις μόνος σου. Στο eshop βάζει συχνά προσφορές (κάθε Πέμπτη βασικά) και δεν ξέρω αυτό με τις αγορές από άλλες χώρες, δεν το έχω κάνει ποτέ.

 

Αυτά από μένα και ελπίζω να βοήθησα.

 

Υ.Γ : Να πάρεις το hades ως indie παιχνίδι. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΌ. Μετά από 6+ μήνες το μηδένισα 1 φορά!!!! ΑΛΛΑ συνεχίζει !!!! Έμφραγμα :( :(

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsakitsan95 είπε

Εδώ και μερικό καιρό γλυκοκοιτάζω το switch και έχω πέσει πάνω σε μία αρκετά καλή προσφορά του Γερμανού.

Τείνω προς το v2 του 2019 και όχι προς το oled μιας και δεν είμαι σίγουρος αν θα βολέψει και αν θα την χρησιμοποιήσω.

Ως κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με το οικοσύστημα της νιντενδο τι θα μου προτείνατε να προσέξω;

Η κονσόλα κατά κύριο λόγω θα χρησιμοποιηθεί για κάποια exclusive τύπου Zelda και για indie.

Όσον αφορά extra περιφερειακά υπάρχει κάτι που να είναι απαραίτητο;

Από παιχνίδια κάποιος τρόπος για να ψωνίζουμε φθηνότερα (πχ. από store Τουρκίας);

Όσον αφορά τις συνδρομές;

Καλησπέρα και από μένα φίλε μου.

Θα συμφωνήσω με όσα είπε ο φίλος anarchy79, πιο πάνω. Την OLED έκδοση, άρχισε να την σκέφτεσαι μόνο αν θα παίζεις on the go κατά κύριο λόγο.

Σχετικά με περιφερειακά, το Pro Controller είναι must αν παίζεις στην TV μέσω dock. Αν παίζεις on the go, προσωπικά πιστεύω χρειάζεται ένα case με grips, εγώ έχω το παρακάτω και είμαι ικανοποιημένος (είναι compatible και με την OLED αλλά και με την V2 έκδοση):

https://skullnco.com/collections/nintendo-switch/products/neogrip-for-switch-oled-and-regular-model

Όσον αφορά τα digital games, μπορείς να δημιουργήσεις πολλαπλά account από διάφορα stores, ούτως ώστε να εκμεταλλεύσαι τις προσφορές που βγαίνουν κατά καιρούς σε indie games και οι οποίες διαφέρουν από Store σε store. Εγώ έχω ένα ελληνικό, ένα US και ένα Ιαπωνικό, και τα δουλεύω και τα τρία. Για το US store μπορείς να κάνεις top up το account με gift cards από eneba, για το Ιαπωνικό με gift cards από Amazon Ιαπωνίας. Σχετικά με το Ιαπωνικό Store, είναι και ο φθηνότερος τρόπος να αγοράζεις τα top games της κονσόλας χρησιμοποιώντας τα vouchers της Nintendo, αγοράζοντας 2 games με περίπου 73-74€. Περισσότερες πληροφορίες για αυτό έχει ανεβάσει ο χρήστης Malthador στο παρακάτω post:

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/07/2022 at 17:24, alexwolf1991 said:

τότε ποιο είναι το πρόβλημα, αν η ενναλακτική είναι να μην το παίξει καθόλου? 

Δεν βλέπω και κανένα πρόβλημα στο να μην το παίξει καθόλου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις @anarchy79και @DexterHol! Γενικά θα με ενδιέφερε το portability μιας και έχω και ps5 ωστόσο δεν μπορώ να πείσω τον εαυτό μου να δώσει ~120Ε παραπάνω για να πάρω την Oled έκδοση μαζί με Game. Η συνδρομή η 20Ε τι ακριβώς προσφέρει μήπως γνωρίζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2022 στις 10:49 ΠΜ, Malthador είπε

Εξαρτάται τι σημαίνει «easy mode» και γιατί μπορεί να το χρειάζεται κάποιος τίτλος. 

Τα Bayonetta δεν χρειάζονται easy mode, αφιερώνεις μερικές ώρες, μαθαίνεις πως παίζονται και βγάζεις το παιχνίδι με χαμηλό grade.

Όταν λέμε «easy mode» τι εννοούμε; Να γίνονται one-hit τα mobs; Να μην χρειάζεται να μάθει κάποιος καν πως παίζεται το game; Ξέρω 'γω γιατί να δώσει 60 ευρώ σε αυτή την περίπτωση, ας δει καμιά ταινία καλύτερα.

Στο Bayonetta αναφέρθηκα για το mode που έχει για να κάνει censor το γυμνό, το οποίο μπορεί να το βάλανε για το politically correct της υπόθεσης, αλλά δεν με πειράζει και ιδιαίτερα να έχουν την επιλογή τα πιτσιρίκια που το παίζουν στο σαλόνι των γονίων τους να μην σκαλώνουν κάθε φορά που βρίσκονται οι γονείς στον ίδιο χώρο. 

Ξαναλέω, όταν μιλάω για easy mode δεν εννοώ για ξεφτίλισμα της δυσκολίας. Αν ειχε κλίμακα 10 / 10 δυσκολίας ένα game, το εναλλακτικό mode θα μπορούσε να κάνει τη δυσκολία 8 / 10 για να είναι πιο welcoming σε new players. Δεν λέω ότι είναι απαραίτητο, αλλά δεν πιστεύω ότι μία τέτοια προσθήκη θα άλλαζε τον χαρακτήρα του παιχνδιιού ή θα έφερνε κόσμο στον οποίο δεν πρόκειται έτσι και αλλιώς να άρεσε το game. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsakitsan95 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις @anarchy79και @DexterHol! Γενικά θα με ενδιέφερε το portability μιας και έχω και ps5 ωστόσο δεν μπορώ να πείσω τον εαυτό μου να δώσει ~120Ε παραπάνω για να πάρω την Oled έκδοση μαζί με Game. Η συνδρομή η 20Ε τι ακριβώς προσφέρει μήπως γνωρίζεται?

Ουσιαστικά είναι για να μπορείς να παίζεις ονλινε + κάποια παλιά παιχνίδια που προσφέρει η νιντεντο ,δηλαδή παιχνίδια από nes, snes.  Στο online στο από πάνω πακέτο που πάει κάπου 40 αν θυμάμαι δίνει και παιχνίδια από nontendo 64, sega genesis νομίζω και κάποια άλλα, δεν θυμάμαι καλά. Εγώ έχω αυτό στα 20 ευρώ. Δεν είναι τόσο τα παιχνίδια, είναι το online που θα το χρειαστείς σε πολλά παιχνίδια , όπου για μένα αξίζει. 

Ξέρω ότι τα λεφτά είναι αρκετά περισσότερα, το καταλαβαίνω και γενικα την ακρίβεια και τις δυσκολίες τις νιώθουμε όλοι καθημερινά, απλά νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του το oled για κάποιον που θέλει να πάρει μια κονσόλα και δεν έχει την v1 ή v2. Ούτε εγώ θα το αγόραζα όπως σου είπα μιας και είχα το πρώτο, αλλά ας οψεται ο μικρός. Για σένα όμως που δεν έχεις άλλη κονσόλα πιστεύω είναι μονόδρομος. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, ο κοτσωβολος και το πλαίσιο έχει νομιζω ένα πλάνο δόσεων χωρίς πιστωτική και ίσως σε συμφέρει έτσι. Ίσως να έχουν και άλλα μαγαζιά κάτι τέτοιο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tsakitsan95 said:

 Η συνδρομή η 20Ε τι ακριβώς προσφέρει μήπως γνωρίζεται?

Να συμπληρώσω στα όσα είπε ο anarch79 ότι το ονλάιν σου προσφέρει και save στο cloud. Και υπάρχει και το online+expansion που εκτός από free παιχνίδια nintendo64 και sega genesis προσφέρει και free downloadable content (που κανονικά είναι επι πληρωμή) διαφορων παιχνιδιων οπως Mario Kart.

'Οσο για το κοστος των συνδρομών αυτών μπορείς να μπεις σε family pack 8 ατόμων και να πληρώσεις το 1/8 και να σου βγει σχεδόν τσάμπα. Υπάρχει σχετικό thread εδώ: 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Ουσιαστικά είναι για να μπορείς να παίζεις ονλινε + κάποια παλιά παιχνίδια που προσφέρει η νιντεντο ,δηλαδή παιχνίδια από nes, snes.  Στο online στο από πάνω πακέτο που πάει κάπου 40 αν θυμάμαι δίνει και παιχνίδια από nontendo 64, sega genesis νομίζω και κάποια άλλα, δεν θυμάμαι καλά. Εγώ έχω αυτό στα 20 ευρώ. Δεν είναι τόσο τα παιχνίδια, είναι το online που θα το χρειαστείς σε πολλά παιχνίδια , όπου για μένα αξίζει. 

Ξέρω ότι τα λεφτά είναι αρκετά περισσότερα, το καταλαβαίνω και γενικα την ακρίβεια και τις δυσκολίες τις νιώθουμε όλοι καθημερινά, απλά νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του το oled για κάποιον που θέλει να πάρει μια κονσόλα και δεν έχει την v1 ή v2. Ούτε εγώ θα το αγόραζα όπως σου είπα μιας και είχα το πρώτο, αλλά ας οψεται ο μικρός. Για σένα όμως που δεν έχεις άλλη κονσόλα πιστεύω είναι μονόδρομος. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, ο κοτσωβολος και το πλαίσιο έχει νομιζω ένα πλάνο δόσεων χωρίς πιστωτική και ίσως σε συμφέρει έτσι. Ίσως να έχουν και άλλα μαγαζιά κάτι τέτοιο. 

Με έχεις βάλει σε σκέψεις από κει που είχα κατασταλάξει στο απλό 😛 Δεν είμαι σίγουρος για το αν θα βολέψει και αν θα χρησιμοποιηθεί αλλιώς σίγουρα στο oled θα πήγαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, tsakitsan95 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις @anarchy79και @DexterHol! Γενικά θα με ενδιέφερε το portability μιας και έχω και ps5 ωστόσο δεν μπορώ να πείσω τον εαυτό μου να δώσει ~120Ε παραπάνω για να πάρω την Oled έκδοση μαζί με Game. Η συνδρομή η 20Ε τι ακριβώς προσφέρει μήπως γνωρίζεται?

Από αμαζον Γαλλίας συχνά το βρίσκεις με τιμή στα 310-320 το OLED. Προσωπικά έτσι το χτύπησα και μου ήρθε μια χαρά και γρήγορα και κανένα πρόβλημα. θα δεις ότι ακόμα και αν ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι δε σε ενδιαφέρει το portable ,στη πορεία θα κολλήσεις ειδικά με την ευκολία του να παίζεις σε καναπέ /κρεββάτι ,ταξίδια κλπ και εφόσον έχεις οικογένεια , οπότε θα πρότεινα να το σκεφτείς για το ολεντ γιατί όντως έχει μεγάλη διαφορά η οθόνη σε σχέση με το απλό.Αν τώρα δε σε ενδιαφέρει και  με ένα μεταχειρισμένο  v1 -v2 στα 200-220 ευρώ μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου .

Η συνδρομή για μένα δεν είναι τόσο απαραίτητη. Σου προσφέρει cloud backup σε saves , online / multi για ορισμένα παιχνίδια , πρόσβαση στο Tetris 99 ( πολύ καλό παιχνίδι , αλλά θα βγει σύντομα σε physical / ανεξάρτητη κυκλοφορια) , πρόσβαση σε μια curated συλλογή με nes και snes παιχνίδια(πάντα υπάρχουν και οι emulators )   και κατά διαστήματα πρόσβαση σε free trials παιχνιδιών .Είναι φτηνή ,οπότε βαλτην για ένα χρόνο και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Γνωρίζεται αν υπάρχει αξεσουάρ σε στυλ όπλου όπου βάζεις μέσα το joy con ; Υπήρχε για το wii αλλά για το switch δεν βρήκα κάτι 

https://www.amazon.fr/N-Switch-Controller-Keyixing-Accessories-Télécommande/dp/B089NSY1QJ/ref=mp_s_a_1_3?crid=38INNQQBM2P3O&keywords=switch+joycon+gun&qid=1658243766&sprefix=switch+joy+con+gun%2Caps%2C508&sr=8-3

Sawed off shotgun😊😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx αλλα είχα στο μυαλό μου κάτι σαν πιστόλι. Θέλει η κόρη μου να παίζει ένα παιχνίδι με κάτι μπαλόνια και θα την δυσκολεύει η κουμουτσα καραμπίνα 😅

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Thanx αλλα είχα στο μυαλό μου κάτι σαν πιστόλι. Θέλει η κόρη μου να παίζει ένα παιχνίδι με κάτι μπαλόνια και θα την δυσκολεύει η κουμουτσα καραμπίνα 😅

 

https://images.app.goo.gl/86UvmVxWAxNS3g7U8

Ένα ούζι ίσως είναι καλύτερο !!

Πέρα από τη πλάκα, έψαξα μέχρι  και ali express , δε βρήκα κάτι 😔😔

Επεξ/σία από Choronzon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...