Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, mAs_81 είπε

meh , θα το ξαναποσταρω 

 

31A8E1C6-657B-49FF-BF0C-BBBD8FD20C13.jpeg
Edit:

επίσης , επιτέλους σταματήστε να συνάγετε την δυσκολία ενός παιχνιδιού με “accessibility”

..κάπου αηδία κατάντησε αυτή η καραμέλα 

Δεν είναι καμία καραμέλα είναι η πραγματικότητα. Αναφέρω ξανά το παράδειγμα που έδωσα πριν, για ένα άτομο που με το ζόρι μπορεί να βρει 30 - 60 λεπτα τη μέρα για gaming, και δεν έχει χρονικό περιθώριο να ''git gud' με ενα δύσκολο boss σε ένα game. Ποιο είναι το πρόβλημα με το να υπάρχει η δυνατόττηα να αλλάξει τα difficult settings για να ξεκολλήσει? Το κάθε game είναι φτιαγμένο και balanced με ένα συγκερκιμένο difficulty setting, δεν ζητάει κανένας από τους devs να κάνουν balance το game γύρω από όλα τα settings. Αν ο καθένας επιθυμεί να αλλάξει το difficulty setting και να υποβαθμίσει την εμπερία του σε αυτό το game, τότε ποιο είναι το πρόβλημα, αν η ενναλακτική είναι να μην το παίξει καθόλου? 

Δεν λέει κανένας ότι είναι κακό να είναι designed για να είναι δύσκολα κάποια games, αλλά η δυσκολία από μόνη της αποκλείει κάποιες ομάδες ανθρώπων από το να παίξουν το game. Ένα game από το οποίο μπορούν να απολάυσουν διάφορα άλλα στοιχεία του που να τους αρέσουν πολύ, χωρίς να επηρεάζεται καθόλου η εμπειρία όσων θέλουν να απολάυσουν το game στην intended υψηλή δυσκολία του. Οπότε, ναι, μιλάμε ξεκάθαρα και για accessibility όταν μιλάμε για διαφορετικά difficulty settings.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexwolf1991 είπε

αλλά η δυσκολία από μόνη της αποκλείει κάποιες ομάδες ανθρώπων από το να παίξουν το game

Σοβαρα τωρα ? Ειδικά για τα soulslike που απο εκεί ξεκίνησε ο ντόρος , το έχουν τερματίσει μεχρι και ανάπηροι - γκουγκλαρε το

4 λεπτά πριν, alexwolf1991 είπε

Οπότε, ναι, μιλάμε ξεκάθαρα και για accessibility όταν μιλάμε για διαφορετικά difficulty settings.

 

Απο ποτε το practice makes perfect εχει γινει τοσο ενοχλητικό που απωθεί τους gamers ? 

Οχι.. 

Οπως έχουν κανει την κοινωνία τωρα τα παντα ειναι all inclusive και όλοι αξίζουν βραβείο συμμετοχής ενώ δε θα έπρεπε..

Δεν ειναι ολα για όλους , οποτε , ναι , σταματήστε με αυτή τη καραμέλα 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, alexwolf είπε

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι σε ενοχλεί κάτι που δεν σε επηρεάζει, άσε τα snowflakes και τους φλώρους να παίζουν στο easy, και κάνε τα δικά σου στο insanely hard mode.

Οτι δλδ επηρεάζει εσάς ? Τι σας νοιάζει δλδ που ενα παιχνίδι δεν εχει easy mode?..εδω πριν απο λιγο αναφέρθηκε οτι ενας ακόμη λόγος ύπαρξης του ειναι ο μη επαρκής χρόνος για να παίζει κάποιος?

Τα θέλετε και τα λέτε αυτα?

24 λεπτά πριν, alexwolf είπε

και κάτι άλλο, δεν είμαστε στο 1990, οπότε δεν είναι όλος ο κόσμος που ασχολείται με games gamers, οπότε καλό είναι να ανοίγουμε τα μυαλά μας σιγά σιγά γιατί η βιομηχανία του gaming επεκτείνεται, είτε μας αρέσει είτε όχι.

…?… για σπασ´το μας σε κέρματα δλδ οποίος ασχολείται με games τι αλλο μπορει να ειναι,όπου θα πρέπει και να αλλάξει/επεκταθεί η βιομηχανία γύρω του?

..game jounarlist?game activist οπως η Sarkeesian ?

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 hours ago, alexwolf1991 said:

Αυτή είναι η δική σου ερμηνεία. 

Ναι, συνηθίζω να ποστάρω τις δικές μου ερμηνείες και απόψεις, οι οποίες βασίζονται στα γούστα μου και στα χρόνια που έχω στην «πλάτη» μου ως gamer. Δεν είπα ποτέ ότι κατέχω την απόλυτη και αντικειμενική αλήθεια.

Από εκεί και πέρα μια ερώτηση: γιατί να έχει μπεμπεδίστικα γραφικά το Ζelda και να μην έχει ρεαλιστικά ώστε να το παίξουν ακόμα περισσότερα άτομα, ακόμα και όσοι δεν το έπαιξαν λόγω των γραφικών;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mAs_81 είπε

Αλλο ενα cloud based παιχνίδι στα σκαριά…

Ρε Nintendo βγάλε αναβαθμισμένη κονσόλα να χαρούμε physical παιχνιδάκια και ας τα έχουμε στο Pc. Σιγά σιγά όλα τα νεα multiplatform παιχνίδια θα τα βγάζει σε cloud λόγω παλιού hardware....... αντε βγάλε switch 2 γιατί από όταν πήρα το deck η καρδιά λέει switch αλλά το χέρι όλo στο μηχανάκι του Gabe πάει. Αναμένω τα αποκλειστικά για να το ξαναπιάσω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
40 minutes ago, alexwolf said:

Όταν βάζεις ρεαλιστικά γραφικά στο Zelda, χάνεις το κοινό που προτιμάει μπεμπεδιστικα γραφικά. Όταν βάζεις easy mode σε games όπως π.χ. το Elden Ring, δεν χάνεις τίποτα απολύτως. 

Όχι.

Όταν βάζεις ρεαλιστικά γραφικά στο Zelda το κάνεις κάτι διαφορετικό από αυτό που ήθελε ο δημιουργός να το κάνει. Το ίδιο αν βάλεις easy mode στο Εlden Ring. Δεν χρειάζονται να είναι όλα για όλους, σε κάποιους αρέσει ο Κιάμος, σε άλλους ο Παβαρότι και σε κάποιους άλλους ο Ντίκινσον. Δεν χρειάζεται ο οποιοσδήποτε να αλλάξει ύφος και μορφή στο έργο του για να αποκτήσει συμπεριληπτικότητα (λέξη την οποία σιχαίνομαι προσωπικά). Δεν μας ενδιαφέρει τι θέλει το κοινό, μας ενδιαφέρει τι θέλει ο δημιουργός. Το κοινό μπορεί να παίξει κάποιο άλλο από τα χιλιάδες games εκεί έξω αν βρίσκει κάποιο συγκεκριμένο πολύ δύσκολο για τα κυβικά του.

Και πάλι, δεν διαφωνώ να μπει ένα πιο εύκολο mode στο Βayonetta, απλά το Very Easy είναι ήδη γελοιοδώς εύκολο, δεν ξέρω πόσο πιο εύκολο μπορεί να γίνει. Τι να πω, μπορεί τα bosses να γίνονται οne-hit or smth.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexwolf είπε

Όταν βάζεις easy mode σε games όπως π.χ. το Elden Ring, δεν χάνεις τίποτα απολύτως. 

Εγώ πάντως διαφωνώ σε αυτό. Κάποια πράγματα όπως το difficulty αποτελούν μέρος της ταυτότητας ενός game. 

Και δεν είναι μόνο τα παιχνίδια της From. Άλλο πχ το Devil May Cry και άλλο το Ninja Gaiden παρόλο που και τα δύο είναι hack 'n' slash action. Εύκολο Ninja Gaiden για μένα δεν νοείται... 

Τώρα όσο αναφορά τo Zelda η σειρά έχει κάνει πολλούς πειραματισμούς στο παρελθόν. Δεν έχει σταθερό art. Καμία σχέση πχ τα Ocarina Of Time, Wind Waker και Twilight Princess. Ok δεν υπήρξε ποτέ κάτι σε φωτορεαλιστικό αλλά ίσως στο μέλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexwolf είπε

Gamer = άτομο που έχει ως hobby το gaming, όχι ένα άτομο που παίζει στη χάση και στη φέξη.

gamer
/ˈɡeɪmə/
 
noun
 
a person who plays video games or participates in role-playing games.
"every gamer has suffered from small-screen videos"
 
google is your friend…

 
 
39 λεπτά πριν, alexwolf είπε

Στα video games τα accessibility options προσφέρουν μόνο θετικά, αν προφανώς κρίνουν οι dev και οι εταιρείες τους ότι είναι κάτι που αξίζει να γίνει

Το θεμα ειναι προφανώς οταν οι εταιρίες κρίνουν το αντίθετο και δέχονται backlash με πρόφαση τα accessibility options..

Ξαναλέω : δεν ειναι ολα για όλους , και δε βλεπω πουθενά το κακό σε αυτο..

..οπως και εγω δεν θα παίξω πχ το Warcraft που δεν ειναι για εμενα , δεν εχω καμμία δουλειά να λέω πως τα όρκς ειναι ρατσιστικός τίτλος (true story)

 

 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα,

έχω ενα θέμα με το switch V2. Στα περισσότερα παιχνίδια που έχω δεν μπορώ να παίξω διαδικτυακά.

Οταν πατάω find room, μου βγαίνει μια ένδειξη ότι ο server ψάχνει room αλλά τελικά κανένα αποτέλεσμα, απλώς περιμένω. (έχω ετήσια συνδρομή και μπορώ να περιηγηθω στο e shop).

Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, isidor21 said:

Καλησπέρα στην παρέα,

έχω ενα θέμα με το switch V2. Στα περισσότερα παιχνίδια που έχω δεν μπορώ να παίξω διαδικτυακά.

Οταν πατάω find room, μου βγαίνει μια ένδειξη ότι ο server ψάχνει room αλλά τελικά κανένα αποτέλεσμα, απλώς περιμένω. (έχω ετήσια συνδρομή και μπορώ να περιηγηθω στο e shop).

Καμιά ιδέα?

Το έχουμε ξαναπεί, είναι εξεζητημένα τα games που θες να παίξεις online, δυστυχώς, και δεν έχουν κόσμο πλέον. 

Στα μεγάλα games βρίσκει άνετα κόσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια έχω και δυνατά παιχνίδια όπως 2κ 21 και Yu-GI-oh.Αντιστροφως,έχω το plants versus zombies που δεν είναι και το πιο δημοφιλές παιχνίδι,στο οποίο μπορώ να παίξω άνετα διαδικτυακά.Ξερεις μήπως αν χρειάζεται κάποια ρυθμίση η SD? 

10 ώρες πριν, Malthador είπε

Το έχουμε ξαναπεί, είναι εξεζητημένα τα games που θες να παίξεις online, δυστυχώς, και δεν έχουν κόσμο πλέον. 

Στα μεγάλα games βρίσκει άνετα κόσμο. 

Ευχαριστώ για το σχολιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, isidor21 είπε

Βέβαια έχω και δυνατά παιχνίδια όπως 2κ 21 και Yu-GI-oh.Αντιστροφως,έχω το plants versus zombies που δεν είναι και το πιο δημοφιλές παιχνίδι,στο οποίο μπορώ να παίξω άνετα διαδικτυακά.Ξερεις μήπως αν χρειάζεται κάποια ρυθμίση η SD? 

Ευχαριστώ για το σχολιο

Υπάρχει το plants vs zombies στο switch? Το είχα σε κινητό παλιά, έχει πολύ πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/7/2022 στις 9:00 ΜΜ, alexwolf είπε

Εννοείται ότι όλα αυτά που λέω γίνονται αν το θέλουν οι Devs και δεν πάει κόντρα στον χαρακτήρα του παιχνιδιού. Δεν μιλάω για άκρα, δηλαδή δεν είπα ποτέ στο elden ring να πει mode που θα κάνει τα boss τραγικά εύκολα, απλά να τα κάνει λίγο λιγότερο δύσκολα. Τονίζω ξανά ότι υπάρχουν πλέον πάρα πολύ ενήλικοι gamers με πολλές υποχρεώσεις και λίγο ελεύθερο χρόνο, τους οποίους βοηθάνε άπειρα τα διαφορετικά difficulty settings. Πιο παλιά το gaming σαν hobby ήταν πολύ πιο niche και απευθυνόταν σε πιο hardcore κοινό, τώρα πλέον παίζει και η κουτση Μαρία, οπότε η ανάγκη για accessibility μεγαλώνει.

Και εννοείται ότι τις εταιρείες τις ενδιαφέρει πρώτα και κύρια το κέρδος, άρα η διεύρυνση του αγοραστικού κοινού, και το να βάλεις difficulty settings βοηθάει, έστω και λίγο τις πωλήσεις, χωρίς να προσθέτει καμία μεγάλη δυσκολία στους Devs. Π.χ. το να κάνεις τα boss πιο εύκολα μπορεί να γίνει πολύ εύκολα μειώνοντας το damage τους η την ζωή τους. Το να φτιάξεις διαφορετικές μηχανές γραφικών που ανέφερες? Πιστεύω καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Όταν αλλά μέσα ψυχαγωγίας όπως βιβλία, μουσική, ταινίες, κλπ, γίνονται πολύ inclusive και προσπαθούν να αρέσουν σε όλους, για να έχουν περισσοτερες πωλήσεις, τελικά καταλήγουν χωρίς χαρακτήρα και δεν αρέσουν σε κανέναν. Το ίδιο δεν ισχύει και για το gaming όμως, όπου μπορείς να κάνεις customize την εμπειρία σου ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Στα video games τα accessibility options προσφέρουν μόνο θετικά, αν προφανώς κρίνουν οι dev και οι εταιρείες τους ότι είναι κάτι που αξίζει να γίνει. Σε εμάς όμως, σαν καταναλωτές, πραγματικά δεν καταλαβαίνω την αντίδραση στα accessibility options από τη στιγμή που δεν επηρεάζει κανέναν καταναλωτή αρνητικά.

 

τα παιχνίδια της from αν δεν είχαν αυτό τι ακριβώς θα είχαν να πουλήσουν ώστε να ξεχωρίζουν από το σωρό;

 

τα γραφικά; την ιστορία; τι ακριβώς; 

 

ούτε κι εγώ ψήνομαι για υπερβολικά δύσκολα παιχνίδια γενικά (και για τον χρόνο που λες πλέον), αλλά προτιμώ να μην παίξω πχ το elden rings παρά να μην υπάρχει και να είναι όλα τα παιχνίδια "σούπα" και για όλους

 

τα bayonetta πάντως είναι λογικά εύκολα όπως και τα dmc στο normal δεν ψήνομαι καμιά απολύτως αλλαγή σε αυτά 

και το bayonetta 3 για μένα προσωπικά θα είναι το goty μου (ελπίζω) και σίγουρα αυτό που περίμενα περισσότερο από κάθε τι στο 2022

 

Στις 14/7/2022 στις 12:28 ΜΜ, Fulgore είπε

Easy mode στο περίπου είχε και το Astral Chain και από πωλήσεις και αυτό δεν τα πήγε φανταστικά. Μόνο αν ήταν multiplatform το bayonetta όπως το πρώτο, θα έβλεπαν περισσότερες πωλήσεις.

οπως έγραψα και πιο πίσω, Σεπτέμβριο βγαίνει το splatoon 3 και Νοέμβριο τα pokemon. Σε αυτά τα παιχνίδια θα πάνε όλες οι πωλήσεις.

το astral chain αν και είναι από τα τοπ 3 αγαπημένα μου παιχνίδια στο switch είναι παράξενο παιχνίδι ώστε να αρέσει σε πολλούς και είναι κατανοητό, από την άλλη για αυτό που βγήκε να κάνει και θέλησαν οι δημιουργοί του είναι απόλυτα επιτυχημένο

 

ενδεχομένως πούλαγε περισσότερο αν υπήρχε και σε άλλες παλτφόρμες, αλλά πολύ πιθανώς να ήταν και κουράδα αν υπήρχε σε άλλες πλατφόρμες

για αυτό άλλωστε η Nintendo έχει κάποια exclusives που δεν έχουν άλλοι, για αυτό η sony έχει επίσης κάποια exclusives αρκετά διαφορετικού ύφους σε πολλές περιπτώσεις και για αυτό ακόμα περιμένουμε τα exclusive της ms αλλά τα pass καλά πουλάνε..

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, logistoulis είπε

τα παιχνίδια της from αν δεν είχαν αυτό τι ακριβώς θα είχαν να πουλήσουν ώστε να ξεχωρίζουν από το σωρό;

Το οτι δημιουργήθηκε ενα ολόκληρο genre σε σχέση με το gameplay,souls-like οπως προαναφέραμε, θα έπρεπε να απαντάει την ερώτηση σου..

4 ώρες πριν, logistoulis είπε

την ιστορία;

Υπάρχουν κανάλια στο YouTube με εκατομμύρια συνδρομητές που ασχολούνται με το lore απο αυτα τα παιχνίδια (δλδ την «ιστορία» οπως λες)…

Εισαι υποχρεωμένος να σου αρέσουν?Φυσικα και οχι..αλλα μη μειώνεις κατι που δεν γνωρίζεις.. 
 

4 ώρες πριν, logistoulis είπε

ούτε κι εγώ ψήνομαι για υπερβολικά δύσκολα παιχνίδια γενικά (και για τον χρόνο που λες πλέον), αλλά προτιμώ να μην παίξω πχ το elden rings παρά να μην υπάρχει και να είναι όλα τα παιχνίδια "σούπα" και για όλους

Αυτή ειναι και η δικιά μου άποψη και συμφωνώ μαζί σου , όσον αφορά την απαίτηση για easy mode σε παιχνίδια τα οποια δεν έχουν - μην σπαταλήσετε το χρονο σας σε αυτα , αφήστε τα για αυτούς που τους αρέσουν..

Και για αναφερθώ και για το Bayonetta που θα εχει αυτο το «φίλτρο» στην εμφάνιση της , 

δεν με ενοχλεί που το βάλανε per se που λενε  , με ενοχλεί ο λόγος που το βάλανε δλδ για να μην έχουν κριτικές αρνητικές και κακά τουιτ απο αυτόν τον κόσμο που εντέλει δεν θα το παιξει το παιχνίδι και δεν ήταν φαν εξαρχής αλλα θα παραπονιόταν για «τοξικοτητα» και «πατριαρχικά πρότυπα» στα παιχνίδια κοκ..

….καραμελιτσες που οι game “journalists” τις έχουν για πλακα 

Επεξ/σία από mAs_81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...