Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
16 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Καλησπέρα.

Αυτο τον καιρό μου έχει μπει στο μυαλό η αγορά ενος Switch. Εχω να ακουμπήσω κονσόλα της Nintendo από εποχές του πρώτου game boy και του snes. Δεν ξερω μου κόλλησε να δοκιμάσω το zelda botw και κανένα pokemon arceus / sword να θυμηθώ τα νιάτα μου 😂

Η ερώτηση μου ειναι, αξίζει η αγορά του την δεδομένη στιγμή? Η κονσόλα πλέον εχει κλείσει 5ετια και κάτι ακούγεται οτι θα βγάλει την επόμενη.

Απο παιχνίδια έχει τίποτα αξιόλογο δεδομένου και ότι απο ισχύ είναι αρκετά πίσω απο ps4/xbox?

Ps: Αν κανείς πουλάει κονσόλα με κάποιο απο τα παιχνίδια που ανέφερα ας στείλει ενα πμ 😂

Καθαρα δικη μου αποψη ειναι πως και μονο το BOTW να παιξεις, που δεν θα παιξεις μονο αυτο, η αγορα της αξιζει ναι. Δεν υπαρχει κάτι επίσημο για επομενη, σιγουρα θα βγει καποια στιγμη, αλλα οκ, δεν μπορεις να ξερεις ποτε.. 

 

Ασχετο: το Donkey Kong τι φοβερό παιχνιδι ειναι παιδες! Τρομερα γραφικα και fun! Αλλα επισης τι δυσκολο που ειναι! Δεν εχω καταλαβει αν θεωρειται ακριβώς "παιδικο", αλλα μαλλον οχι, διοτι ειναι ο πιο σίγουρος τροπος να κανεις ενα πιτσιρικι να αποκτησει anger issues. Εδω εγώ και ειμαι οριακα 😅😅

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Liapisftw said:

Απο παιχνίδια έχει τίποτα αξιόλογο δεδομένου και ότι απο ισχύ είναι αρκετά πίσω απο ps4/xbox?

Για να έχει κλείσει 5ετια και να ξεπουλάει ακόμα όλο και κάτι θα έχει. 

1 hour ago, Liapisftw said:

Η κονσόλα πλέον εχει κλείσει 5ετια και κάτι ακούγεται οτι θα βγάλει την επόμενη.

Μερικοί πάντως ακόμα περιμένουν το Pro. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Καλησπέρα.

Αυτο τον καιρό μου έχει μπει στο μυαλό η αγορά ενος Switch. Εχω να ακουμπήσω κονσόλα της Nintendo από εποχές του πρώτου game boy και του snes. Δεν ξερω μου κόλλησε να δοκιμάσω το zelda botw και κανένα pokemon arceus / sword να θυμηθώ τα νιάτα μου 😂

Η ερώτηση μου ειναι, αξίζει η αγορά του την δεδομένη στιγμή? Η κονσόλα πλέον εχει κλείσει 5ετια και κάτι ακούγεται οτι θα βγάλει την επόμενη.

Απο παιχνίδια έχει τίποτα αξιόλογο δεδομένου και ότι απο ισχύ είναι αρκετά πίσω απο ps4/xbox?

Ps: Αν κανείς πουλάει κονσόλα με κάποιο απο τα παιχνίδια που ανέφερα ας στείλει ενα πμ 😂

Καλησπέρα, σίγουρα αξίζει η επένδυση χρόνου και χρήματος στην κονσόλα αρκεί να είσαι συνειδητοποιημένος.

Τι εννοώ με το να είσαι συνειδητοποιημένος; Εννοώ πως το Switch είναι μια υβριδική κονσόλα που καλύπτει όσους αναζητούν την φορητότητα μαζί με την παραδοσιακή κονσόλα καναπέ. Με αποτέλεσμα να θυσιαζεί αρκετά specs.

Αυτό όμως δεν μειώνει καθόλου τους αποκλειστικούς τίτλους του Switch η οποίοι στην συντριπτική τους πλειοψηφία έχουν μεταφερθεί αν όχι τέλεια τουλάχιστον πάρα πολύ καλά, με αποτέλεσμα να μην αισθάνεσαι πως παίζεις παιχνίδια που υστερούν τεχνολογικά στην εποχή μας. 

Αυτά όσον αφορά και στο δεύτερο ερωτημά σου σε σχέση με το πόσο πίσω ειναι συγκριτικά με ps4/xbox.

Το καλό/κακό όσον αφορά τις κονσόλες και τα παιχνίδια της Nintendo είναι πως δεν υπάρχει μεγάλη πτώση τιμών με απότελεσμα εάν αποφασίσεις πως δεν σου κάνει και θελήσεις να πουλήσεις να μην έχεις μεγάλη χασούρα.

Αυτό που θα σου πρότεινα θα ήταν να βρεις από δεύτερο χέρι v2 του switch ή εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα αγορά του oled μοντέλου εάν σε ενδιαφέρει περισσότερο το handled κομμάτι της κονσόλας και με την προοπτική να το πουλήσεις στην περίπτωση που καλυφθείς από δύο τρείς τίτλους που ίσως μόνο να θες να παίξεις.

Τώρα όσον αφορά τους τίτλους που ανέφερες το Botw είναι ένα έπος από μόνο του, οπότε προχωράς σίγουρα στην αγορά του και ρίξε και μια ματιά και στο The Legend of Zelda: Link's Awakening μιας και είσαι της γενιάς μου.

Επειδή ανέφερες τα Pokemon και παίζω από το 99 και έκανες και αναφορά στην νοσταλγία που έχεις θα σου πρότεινα να δεις gameplay του arceus πριν προχωρήσεις στην αγορά του μιας και δεν έχει την παραμικρή σχέση με την βασική σειρά. Θα σου πρότεινα καλύτερα τα lets go για αρχή μιας και οι νέες γενιές pokemon έχουν αλλάξει σε σχέση με τις δύο πρώτες και η μετάβαση στην 8η γενιά ίσως σε ξενίσει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Dreyar είπε

Καλησπέρα, σίγουρα αξίζει η επένδυση χρόνου και χρήματος στην κονσόλα αρκεί να είσαι συνειδητοποιημένος.

Τι εννοώ με το να είσαι συνειδητοποιημένος; Εννοώ πως το Switch είναι μια υβριδική κονσόλα που καλύπτει όσους αναζητούν την φορητότητα μαζί με την παραδοσιακή κονσόλα καναπέ. Με αποτέλεσμα να θυσιαζεί αρκετά specs.

Αυτό όμως δεν μειώνει καθόλου τους αποκλειστικούς τίτλους του Switch η οποίοι στην συντριπτική τους πλειοψηφία έχουν μεταφερθεί αν όχι τέλεια τουλάχιστον πάρα πολύ καλά, με αποτέλεσμα να μην αισθάνεσαι πως παίζεις παιχνίδια που υστερούν τεχνολογικά στην εποχή μας. 

Αυτά όσον αφορά και στο δεύτερο ερωτημά σου σε σχέση με το πόσο πίσω ειναι συγκριτικά με ps4/xbox.

Το καλό/κακό όσον αφορά τις κονσόλες και τα παιχνίδια της Nintendo είναι πως δεν υπάρχει μεγάλη πτώση τιμών με απότελεσμα εάν αποφασίσεις πως δεν σου κάνει και θελήσεις να πουλήσεις να μην έχεις μεγάλη χασούρα.

Αυτό που θα σου πρότεινα θα ήταν να βρεις από δεύτερο χέρι v2 του switch ή εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα αγορά του oled μοντέλου εάν σε ενδιαφέρει περισσότερο το handled κομμάτι της κονσόλας και με την προοπτική να το πουλήσεις στην περίπτωση που καλυφθείς από δύο τρείς τίτλους που ίσως μόνο να θες να παίξεις.

Τώρα όσον αφορά τους τίτλους που ανέφερες το Botw είναι ένα έπος από μόνο του, οπότε προχωράς σίγουρα στην αγορά του και ρίξε και μια ματιά και στο The Legend of Zelda: Link's Awakening μιας και είσαι της γενιάς μου.

Επειδή ανέφερες τα Pokemon και παίζω από το 99 και έκανες και αναφορά στην νοσταλγία που έχεις θα σου πρότεινα να δεις gameplay του arceus πριν προχωρήσεις στην αγορά του μιας και δεν έχει την παραμικρή σχέση με την βασική σειρά. Θα σου πρότεινα καλύτερα τα lets go για αρχή μιας και οι νέες γενιές pokemon έχουν αλλάξει σε σχέση με τις δύο πρώτες και η μετάβαση στην 8η γενιά ίσως σε ξενίσει.

Πλήρως κατατοπιστικός!! Σε ευχαριστώ πολύ!

Εδώ να πω πως δεν με ενδιαφέρει καθόλου η φορητότητα και μόνιμα θα είναι στην τηλεόραση συνδεδεμένη η κονσόλα.

Τα Zelda θα τα δοκιμάσω σίγουρα γιατί ακούω πολύ καλά λόγια. Όσο για τα pokemon για το Arceus αυτό που εχω δει ειναι ότι ολο γυρνάς και μόνο πιάνεις πρακτικά χωρις λογο απλα για να γεμίσεις το pokedex που αν είναι έτσι δεν θα μου αρέσει καθόλου. Για την σειρά let's go διάβασα ότι δεν αξίζει λογο απίστευτης ευκολίας και μηδενικού challenge συν ότι τις είχα παίξει παλιά αν ισχύει οτι ειναι remake της yellow. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω pearl/diamond και sword/shield.

Επεξ/σία από Liapisftw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liapisftw είπε

Καλησπέρα.

Αυτο τον καιρό μου έχει μπει στο μυαλό η αγορά ενος Switch. Εχω να ακουμπήσω κονσόλα της Nintendo από εποχές του πρώτου game boy και του snes. Δεν ξερω μου κόλλησε να δοκιμάσω το zelda botw και κανένα pokemon arceus / sword να θυμηθώ τα νιάτα μου 😂

Η ερώτηση μου ειναι, αξίζει η αγορά του την δεδομένη στιγμή? Η κονσόλα πλέον εχει κλείσει 5ετια και κάτι ακούγεται οτι θα βγάλει την επόμενη.

Απο παιχνίδια έχει τίποτα αξιόλογο δεδομένου και ότι απο ισχύ είναι αρκετά πίσω απο ps4/xbox?

Ps: Αν κανείς πουλάει κονσόλα με κάποιο απο τα παιχνίδια που ανέφερα ας στείλει ενα πμ 😂

Καλησπέρα φίλε αξίζει 100% η αγορά του Switch και από τη στιγμή που είσαι νοσταλγός κι έχεις ασχοληθεί με παλιότερες κονσόλες σίγουρα θα σου αφήσει θετικές εντυπώσεις αν γίνεις μέλος στο Nintendo Switch Online με 20€ το χρόνο έχοντας πρόσβαση στις βιβλιοθήκες του NES και του SNES.

Κατά τα αλλά υπάρχουν πολλά αποκλειστικά παιχνίδια της Nintendo που είναι αξιόλογα, όπως BOTW, Metroid Dread, Mario Odyssey, Astral Chain δεν πρέπει να σου λέει πολλά, αλλά αν είσαι λάτρης των hack & slash παιχνιδιών πρέπει οπωσδήποτε να το παίξεις και πολλά αλλά ακόμη!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Liapisftw said:

Πλήρως κατατοπιστικός!! Σε ευχαριστώ πολύ!

Εδώ να πω πως δεν με ενδιαφέρει καθόλου η φορητότητα και μόνιμα θα είναι στην τηλεόραση συνδεδεμένη η κονσόλα.

Τα Zelda θα τα δοκιμάσω σίγουρα γιατί ακούω πολύ καλά λόγια. Όσο για τα pokemon για το Arceus αυτό που εχω δει ειναι ότι ολο γυρνάς και μόνο πιάνεις πρακτικά χωρις λογο απλα για να γεμίσεις το pokedex που αν είναι έτσι δεν θα μου αρέσει καθόλου. Για την σειρά let's go διάβασα ότι δεν αξίζει λογο απίστευτης ευκολίας και μηδενικού challenge συν ότι τις είχα παίξει παλιά αν ισχύει οτι ειναι remake της yellow. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω pearl/diamond και sword/shield.

Αν θες στο κλασικό στυλ των pokemon καλώς κοιτάς προς Pearl/Diamond και Sword/Shield αλλά και αυτά όπως και όλα τα Pokemon δεν τα λες και δύσκολα. 

Κατά τα άλλα έχεις κάποια παιχνίδια στο μυαλό σου? Έχεις δει τι έχει η κονσόλα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Αν θες στο κλασικό στυλ των pokemon καλώς κοιτάς προς Pearl/Diamond και Sword/Shield αλλά και αυτά όπως και όλα τα Pokemon δεν τα λες και δύσκολα. 

Κατά τα άλλα έχεις κάποια παιχνίδια στο μυαλό σου? Έχεις δει τι έχει η κονσόλα? 

Σκεφτομουν για:

Zelda botw / Pokemon μετα κανα mario kart για κάνα διπλό με κανέναν φίλο για χαβαλε.

Απο εκει και περα δεν εχω ιδεα τι αξίζει. Άκουσα για το Hades πολυ καλά λόγια αλλα μόνο απο τα γραφικά που είδα λίγο gameplay δεν μου κάνει καρδιά να το δοκιμάσω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Liapisftw είπε

Πλήρως κατατοπιστικός!! Σε ευχαριστώ πολύ!

Εδώ να πω πως δεν με ενδιαφέρει καθόλου η φορητότητα και μόνιμα θα είναι στην τηλεόραση συνδεδεμένη η κονσόλα.

Τα Zelda θα τα δοκιμάσω σίγουρα γιατί ακούω πολύ καλά λόγια. Όσο για τα pokemon για το Arceus αυτό που εχω δει ειναι ότι ολο γυρνάς και μόνο πιάνεις πρακτικά χωρις λογο απλα για να γεμίσεις το pokedex που αν είναι έτσι δεν θα μου αρέσει καθόλου. Για την σειρά let's go διάβασα ότι δεν αξίζει λογο απίστευτης ευκολίας και μηδενικού challenge συν ότι τις είχα παίξει παλιά αν ισχύει οτι ειναι remake της yellow. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω pearl/diamond και sword/shield.

Και εγώ κατά 90% το έχω μόνιμα συνδεδεμένο στην τηλεόραση οπότε πας σε v2. 

Μεγάλο μέρος του Arceus όντως είναι η συμπλήρωση του Pokedex αλλά και όχι, είναι ένας συνδυασμός θα έλεγα. Αλλά από την στιγμή που λες πως θα το βαρεθείς το αφήνεις για το μελλόν, δεν το ξεγράφεις διότι όταν τελειώσεις με μία εκ των pearl/diamond shield/sword και σου χτυπήσει κατά κούτελα η νοσταλγία το κεφάλι θα θελήσεις κάτι διαφορετικό και αρκετά εθιστικό θα έλεγα. Στο λέω μιας και ποτέ δεν ήμουν φαν της συμπλήρωσης του pokedex αλλά κατάφερε να με κερδίσει. Συνδυάζει εξερεύνηση κόσμου/ποκεμον μαζί με την πρόκληση να πιάσεις δύσκολα/δυνατά pokemon είτε μέσω μάχης είτε μέσω stealth mode (κατά κάποιο τρόπο). Υστερεί στο κομμάτι των μαχών στο μεγαλύτερο μέρος του αλλά πίστεψε προς το τέλος θα πρέπει να έχεις ένα πάρα πολύ δυνατό party για να καταφέρεις να τελειώσεις την ιστόρια. Κάτι που δεν θα δεις στη βασική σειρά, εκεί είναι η πραγματική πρόκληση ;)

Όντως τα lets go είναι ένα υβρίδιο της πρώτης γενιάς (yellow) με το pokemon go και δεν είναι δύσκολο αλλά στο προτείνω καθαρά για λόγους νοσταλγίας μιας και εμείς που ζήσαμε στα παιδικά/εφηβικά μας χρόνια την πρώτη γενιά είναι κάτι που αξίζει και θα εκτιμήσουμε δεόντως ιδίως σε σχέση με τις νεότερες γενιές.

Τώρα από τα pokemon του switch από άποψης δυσκολίας πρόκλησης θα σου έλεγα πως δεν θα το βρεις στο main story των παιχνιδιών αλλά στις online μάχες. Η γενιά των pearl/diamond με διαφορά είναι πιο δύσκολη από την 8η των sword/shield και εκεί προς το τέλος. Γενικά όλα τα pokemon της βασικής σειράς είναι αρκετά εύκολα για αυτό και αρκετοί δίνουν μεγαλύτερο βάρος είτε στο online competitive είτε ακόμη και στο shiny hunting αλλά μιας και θα πιάσεις την σειρά μετά από τόσα χρόνια ίσως να δυσκολευτείς για λίγο στην αρχή μέχρι να ξανά μάθεις τα counter του κάθε είδους. Οπότε κοιτάς τα pokedex των τεσσάρων τίτλων και με βάση που θα κλειδώσεις περισσότερο προχωράς.

Για κανά διπλό, τριπλό και μην σου πω και οκταπλώ με παρέα κοίτα και το super smash bros, γενικά υπάρχουν πάρα πολλοί τίτλοι που αξίζουν στη κονσόλα, χρόνο να έχεις......

Επεξ/σία από Dreyar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2022 στις 1:05 ΜΜ, CleanthisD είπε

Σε ξέχασα αλλά επανέρχομαι. Ελπίζω να έχεις φτάσει πιο κοντά. Να πω ότι κάποια στιγμή είχα παθιαστει με τον Άδη, ευτυχώς ήταν μέσα στην κακοκαιρία που είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο. Παράτησα το forbidden west στον πρόλογο για την πάρτη του.286B3503-88A6-4C72-B8BE-077AA6BFFFCA.jpeg.73c2142482db476238fcf99677654bd8.jpeg

Πως εγώ έβγαλα με το σπαθί 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

B92C6B50-7E8F-46F8-8B9D-51F1DD203AF8.jpeg.c370b137237caa919bedbd7ad6a52807.jpeg
Με το σπαθί παίζω

Attack:Αφροδίτη 

Special: Ποσειδωνας

Cast:ό,τι σ αρέσει αρκεί να μένει στον αντίπαλο (πχ Δίας, Αθήνα, Αρτεμις κτλ)

Dash και Aid ότι σ αρέσει 

Σημαντικό είναι μετά τα Ηλισια να έχεις βρει το upgrade του Δαίδαλου με το dash attack. Αυτό που κάνω με το σπαθί είναι να σπαμαρω το dash attack (B+Y) δεν ολοκληρώνω δλδ το attack πατώντας 3 φορές το Υ. Όταν με κυκλώσουν αρκετοί εχθροί χρησιμοποιώ το special με το boon του ποσειδωνα και τους πετάω μακριά. Σημαντικά επίσης είναι τα Pessure points και το exit wounds της Αρτεμις για το καστ. Στην κυριολεξία «λιώνει» τα bosses αν τα αναβαθμίσεις κάνα 2 φορές.

Παντα κυνηγάω τα dungeons του Δαίδαλου και στα πρώτα δυο επίπεδα τις θύρες του Χάους. Για τα dungeons  με τα θαυμαστικά ! Προφανώς ξέρεις ότι είναι προτεραιότητα. Ειδικά ο Πατροκλος που σου αναγεννά τις ζωές. Στο τελευταίο επίπεδο θα καθαρίσω όλα τα dungeons πριν μπω στον Άδη έτσι ώστε να κάνω το build όσο πιο δυνατό γίνεται. Τις περισσότερες φορές στο τελευταίο επίπεδο θα εμφανίσει Charon’s shop όποτε έχε καβατζα 200coins για να αγοράσεις ζωή αν έχεις χασει κάποια. Επίσης το δόντι του skully το αφήνω πάντα για το τέλος.

Αν θυμάμαι σωστά companion σ αφήνει να επιλέξεις μετά την πρώτη ολοκλήρωση όποτε δεν έχει σημασία να σου πω κάτι 

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα 

 

Το σπαθι με δυσκολευει περισσοτερο απ'ολα. Με ολα τα αλλα το εχω βγαλει τουλαχιστον μια φορα. Companion δεν μου εχει δωσει ακομα μετα απο εξι τερματισμους.

Spoiler

Για να το ξεκλειδωσεις πρεπει να εχεις καποιους βαθμους παιζοντας με pact of punishment αν εχω καταλαβει σωστα.

 

16 ώρες πριν, Liapisftw είπε

Σκεφτομουν για:

Zelda botw / Pokemon μετα κανα mario kart για κάνα διπλό με κανέναν φίλο για χαβαλε.

Απο εκει και περα δεν εχω ιδεα τι αξίζει. Άκουσα για το Hades πολυ καλά λόγια αλλα μόνο απο τα γραφικά που είδα λίγο gameplay δεν μου κάνει καρδιά να το δοκιμάσω 

 

Εγω το πηρα τον Οκτωβριο και πραγματικα μετανιωνω που δεν ειχα κανει την αγορα νωριτερα. Για το Botw δεν υπαρχουν λογια. Ειναι σκετη μαγεια το παιχνιδι. Αξιζει να παρεις την κονσολα μονο και μονο γι'αυτο και μετα να την πουλησεις αν δεν θες κατι αλλο.

Ομως εχει  πολυ πραγμα. Pokemon οπως λες, Super Mario Odyssey που το πηρα κι αυτο προσφατα αλλα εχω παιξει ελαχιστα. Οσο για το Hades ειχα κι εγω καποιες επιφυλαξεις, αλλα το πηρα επειδη ακουγα καλα λογια. Το παιχνιδι ειναι φοβερο. απλα θελει λιγο αφοσιωση μεχρι να το μαθεις.

Τωρα εξαρταται και ποσες ωρες τη μερα παιζεις και ποσα παιχνιδια. Προσωπικα, εχω υποψη μου καμια δεκαρια παιχνιδια και ουτε σε ενα χρονο δεν θα εχω προλαβει να τα παιξω. Το Zelda πρεπει να το επαιζα καμια 200ρια ωρες και το Hades θα παω σιγουρα στις 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2022 στις 1:05 ΜΜ, CleanthisD είπε

Σε ξέχασα αλλά επανέρχομαι. Ελπίζω να έχεις φτάσει πιο κοντά. Να πω ότι κάποια στιγμή είχα παθιαστει με τον Άδη, ευτυχώς ήταν μέσα στην κακοκαιρία που είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο. Παράτησα το forbidden west στον πρόλογο για την πάρτη του.286B3503-88A6-4C72-B8BE-077AA6BFFFCA.jpeg.73c2142482db476238fcf99677654bd8.jpeg

Πως εγώ έβγαλα με το σπαθί 

  Απόκρυψη περιεχομένων

B92C6B50-7E8F-46F8-8B9D-51F1DD203AF8.jpeg.c370b137237caa919bedbd7ad6a52807.jpeg
Με το σπαθί παίζω

Attack:Αφροδίτη 

Special: Ποσειδωνας

Cast:ό,τι σ αρέσει αρκεί να μένει στον αντίπαλο (πχ Δίας, Αθήνα, Αρτεμις κτλ)

Dash και Aid ότι σ αρέσει 

Σημαντικό είναι μετά τα Ηλισια να έχεις βρει το upgrade του Δαίδαλου με το dash attack. Αυτό που κάνω με το σπαθί είναι να σπαμαρω το dash attack (B+Y) δεν ολοκληρώνω δλδ το attack πατώντας 3 φορές το Υ. Όταν με κυκλώσουν αρκετοί εχθροί χρησιμοποιώ το special με το boon του ποσειδωνα και τους πετάω μακριά. Σημαντικά επίσης είναι τα Pessure points και το exit wounds της Αρτεμις για το καστ. Στην κυριολεξία «λιώνει» τα bosses αν τα αναβαθμίσεις κάνα 2 φορές.

Παντα κυνηγάω τα dungeons του Δαίδαλου και στα πρώτα δυο επίπεδα τις θύρες του Χάους. Για τα dungeons  με τα θαυμαστικά ! Προφανώς ξέρεις ότι είναι προτεραιότητα. Ειδικά ο Πατροκλος που σου αναγεννά τις ζωές. Στο τελευταίο επίπεδο θα καθαρίσω όλα τα dungeons πριν μπω στον Άδη έτσι ώστε να κάνω το build όσο πιο δυνατό γίνεται. Τις περισσότερες φορές στο τελευταίο επίπεδο θα εμφανίσει Charon’s shop όποτε έχε καβατζα 200coins για να αγοράσεις ζωή αν έχεις χασει κάποια. Επίσης το δόντι του skully το αφήνω πάντα για το τέλος.

Αν θυμάμαι σωστά companion σ αφήνει να επιλέξεις μετά την πρώτη ολοκλήρωση όποτε δεν έχει σημασία να σου πω κάτι 

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα 

 

Ευχαριστώ. Να σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατηρώ κάτι που ξεκίνησε μάλλον μετά το τελευταίο firmware update και μου φαίνεται πολύ περίεργο...

Χρησιμοποιώ τη κονσόλα αποκλειστικά docked και μόνο τα Σ/Κ που έχω χρόνο. Στην ουσία τη τοποθετώ στο dock το Σάββατο και την αφαιρώ την Κυριακή το βράδυ (προφανώς φουλ φορτισμένη) όπου μένει στη ντουλάπα σε sleep mode μέχρι το επόμενο Σ/Κ.

Πάντα τα Σάββατα έβρισκα την κονσόλα μετα απο μιά εβδομάδα sleep με μπαταρία ~70-80% τα τελευταία 2 όμως τη βρήκα με λιγότερο απο 10% χώρις να έχει φυσικά χρησιμοποιηθεί στο ενδιάμεσο σαν να υπάρχει ενα υπερβολικό και ανεξήγητο battery drain στο μεσοδιάστημα.

Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι παρόμοιο τελευταία? Μήπως έχει αλλάξει κάποιο setting με το τελευταίο update και ρουφάει τη μπαταρία ανεξέλεγκτα?

ΥΓ. Με λίγο ψάξιμο βλέπω στο reddit οτι μάλλον είναι γενικό το θέμα.

 

Επεξ/σία από bad_freddy
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε. Εγώ έχω το δεξί joy con που δεν αναγνωρίζεται καν από το switch! Όταν το βάζω στο dock για να φορτίσω, δεν το δείχνει ποτέ, δεν το φορτίζει. Ενώ άλλο δεξί που δοκίμασα, το δείχνει και το φορτίζει. Άρα δεν έχει να κάνει με το switch ως μηχάνημα. Μάλλον έχει διαλυθεί τελείως το joy con? Μπορώ να κάνω κάτι; Εάν αγόραζα ξεχωριστό μηχάνημα που φορτίζει μόνο τα joy cons, λέτε να φτιάξει; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nkarafo είπε

Χαίρετε. Εγώ έχω το δεξί joy con που δεν αναγνωρίζεται καν από το switch! Όταν το βάζω στο dock για να φορτίσω, δεν το δείχνει ποτέ, δεν το φορτίζει. Ενώ άλλο δεξί που δοκίμασα, το δείχνει και το φορτίζει. Άρα δεν έχει να κάνει με το switch ως μηχάνημα. Μάλλον έχει διαλυθεί τελείως το joy con? Μπορώ να κάνω κάτι; Εάν αγόραζα ξεχωριστό μηχάνημα που φορτίζει μόνο τα joy cons, λέτε να φτιάξει; Ευχαριστώ.

To rail στο joycon λογικά έχει θέμα, το αλλάζεις και θα λειτουργήσει ξανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...