Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, gust said:

Κατ εμε έπρεπε αντί oled να βγάλει switch 2 με release window χειμώνα 2022

Με ποια λογική να το κάνει αυτό όταν το σύστημα πουλάει με αυτό το ρυθμό? 

Αν ήσουν η Nintendo θα το έκανες? 

26 minutes ago, mansa2k said:

H σύγκριση με το Steam Deck δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Ακόμα περισσότερο όταν το SD δεν προσφέρει κάτι αποκλειστικό ούτε σε hardware από την στιγμή που οποιοσδήποτε (βλέπε Κίνα) μπορεί να προσφέρει αντίστοιχο σύστημα με πρόσβαση στο Steam. 

Πέρα των παραπάνω το SD (και τα παράγωγα του) ενισχύει και διευρύνει την αγορά των 100 εκατομμυρίων που δημιούργησε το NSW. 

Δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι αντίστοιχο από Κίνα που να πλησιάζει σε τιμή. 

Επίσης το Deck έχει custom chip της AMD οπότε σίγουρα δεν μπορεί να προσφέρει ο καθένας κάτι αντίστοιχο. 

 

....................... 

 

Ήρθαν και τα τελευταία πραγματάκια από την παραγγελία μαζί με το Journey to the Savage Planet. 

Είμαι περίεργος να δω τι λέει το χειριστήριο. 

IMG_20220303_204231.jpg

Επεξ/σία από NickTG
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, alexwolf είπε

Τα πλεονεκτήματα του Switch OLED σε σχέση με το Steam Deck: 

-  πολύ ελαφρύτερο

- καλύτερη μπαταρία

- καλύτερη οθόνη

- καλύτερη τιμή

- διαθεσιμότητα στην αγορά

- online multiplayer σε switch exclusive games που θα έτρεχες σε emulator στο Steam Deck

- Hd rumble και motion controls

- Games σχεδιασμένα για handheld play

- Δυνατότητα να παίξει στην τηλεόραση, για το Steam Deck θες extra hardware 

Γενικά η σκέψη ότι το Steam Deck ανταγωνίζεται την ίδια αγορά με το Switch είναι αστεία, αν σκεφτεί κανείς πόσο μικρή είναι η παραγωγή του Steam Deck σε σχέση με το Switch, και ότι το Steam Deck είναι πολύ κακό dedicated handheld, αφού είναι πολύ βαρύ και έχει περιορισμένη μπαταρία. Το Switch  στα 400gr που είναι περίπου μπορεί να γίνει πολύ άβολο μετά από κάποια συνεχόμενη ώρα παιχνιδιού, οπότε δεν θέλω ούτε να φανταστώ πόσο κουραστικό στο χέρι θα είναι το Steam Deck μετά από λίγο, το οποίο είναι 50÷ βαρύτερο.

Επίσης, αναφέρεις ότι οι μεγάλες αναμονες είναι το σύνηθες πλέον για next gen consoles, αλλά δεν νομίζω ότι καταλαβαίνεις πόσο μεγαλύτερες είναι οι παραγωγές της Sony και της Microsoft σε σχέση με το Steam Deck. Ο κόσμος που λέει ότι έχει αναμονή 1 χρόνο για παραγγελία Steam Deck δεν υπερβάλλουν, ενώ για PS5 αν ασχοληθείς σοβαρά, μέσα στο μήνα θα βρεις, είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό.

Καταρχάς να διευκρινίσω ότι δεν κάνω τον συνήγορο του deck, ειδικά στο συγκεκριμένο topic που αγαπώ και έχω bookmark.

Απλά εκφράζω κάποιες σκέψεις προβληματισμούς μου, οποτε ελπίζω να μην παραξηγηθω.

Αναφορικά με τη σύγκριση μπορώ άνετα να κάνω ένα καταβατό για τα + του deck αλλα ας μην μπω σε αυτή τη λογική, γιατι την θεωρώ καθαρα υποκειμενική.

Για το form factor όσοι το δουλεύουν ήδη μιλάνε για καλύτερη εργονομία από το switch τουλάχιστον για χέρια ενηλίκων. Εμένα πχ που έχω κανονικά χέρια σε μέγεθος μέτα από λίγη ώρα μου πιάνονται οι αρθρώσεις στο switch, γιαυτό και πολλοί καταφύγαμε σε aftermarket θήκες και λαβές. Δεν το έχω δεν μπορώ να συγκρίνω άμεσα.

Το deck παίζει στην ίδια αγορά με το switch και μάλιστα απευθύνεται στους μεγαλύτερους σε ηλικία, όπως εμείς. Οχι στα παιδάκια. Καλύπτει την αναγκη handheld συσκευής για να παίζεις φορητά με αξιώσεις τα παιχνίδια σου, ενώ μπορεί να κάνει και tv output. (Δεν εννοώ ότι θα φάει την nintendo, αλλά είναι ένα κατά τα φαινόμενα ανταγωνιστικο και ποιοτικό προιόν γαι αυτό το target group) Απλά εννοείται ότι είναι ακόμα στα σπάργανα σαν προσπάθεια. Δες λίγο μακρια και ίσως δεις steam deck 2-3 κλπ που τότε ίσως απειλήσει την αγορά της nintendo και ίσως και αυτή αλλάξει λίγο την πολιτική της για το hardware, γιατι οι καιροί αλλάζουν (βλέπε ιστορία με sony ps2 - mixrosoft xbox orig).

1 ώρα πριν, mansa2k είπε

H σύγκριση με το Steam Deck δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Ακόμα περισσότερο όταν το SD δεν προσφέρει κάτι αποκλειστικό ούτε σε hardware από την στιγμή που οποιοσδήποτε (βλέπε Κίνα) μπορεί να προσφέρει αντίστοιχο σύστημα με πρόσβαση στο Steam. 

Πέρα των παραπάνω το SD (και τα παράγωγα του) ενισχύει και διευρύνει την αγορά των 100 εκατομμυρίων που δημιούργησε το NSW. 

Δηλάδή το switch τι το ξεχωριστό έχει σαν hardware σε σχέση με το deck? Είχε κάτι το ξεχωριστό το 2017 και όχι hardware γιατι αυτό ήταν ουσιστικα ένα tegra tablet, αλλά ένα form factor και ένα concept πρωτότυπο, το οποίο σήμερα αντιγράφει επώνυμα και όχι τύπου κινέζου η valve. Παιδιά το ξαναλέω όλα τα multiplatform του switch παίζουν στο deck φορητά και μη καλύτερα (μιλάμε για πάνω από 70% της βιβλιοθήκης του). Απλά λεώ ότι εγώ βλέπω το deck μελλοντικά competitor των κονσολών τύπου switch (ίσως σε επόμενο revision) και κρίνω ότι  η nintendo θα έπρεπε πιο επιθετικά να τροφοδοτήσει την 100 εκατομυρίων αγορά της ήδη με νέο hardware. Επιβάλλεται.

Δηλαδή εσείς τι μου λέτε μιας και είστε όλοι παιδιά που την ξεζουμίσατε την κονσόλα: ότι δεν βλέπετε ότι πλέον τα πιο καινούρια παιχνίδια (και αρκετά παλιότερα) χρειάζονται περισσότερο headroom από το hardware για να δώσουν τις πραγματικές τους δυνατότητες και να παίξουν ρευστά εν έτη 2022 - δεν μιλάω γαι 60 fps και ultra settings-. Μιλάμε σε πολλά παιχνίδια βλέπουμε frame drops κάτω των 30 fps και γραφικά αλοιφή. Εντάξει δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε κάποια πράγματα (εμου συμπεριλαμβανομένου), ότι δηλαδή θελουμε κάτι καλύτερο από τη μαμα nintendo σε hardware.....

 

2 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Δεν με ενδιαφερει ουτε η πειρατεια, ουτε το emulation. Εγω θελω να παιζω τα παιχνιδια για την κονσολα που γραφτηκαν γι αυτο εχω switch, με το ονλινε τους κτλπ

Μαζί σου και εγώ απλά σε κάποιους κάνει και το emulation, γιαυτό το αναφέρω. Εννοώ χάνετε το exclusivity της κονσόλας.

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Με ποια λογική να το κάνει αυτό όταν το σύστημα πουλάει με αυτό το ρυθμό? 

Αν ήσουν η Nintendo θα το έκανες? 

 

Οχι, εννοείται απλά εκφράζω ευσεβείς πόθους. Μαλιστα αν ήμουν nintendo και διάβαζα αυτά που γράφουμε και αποδεικνύουν πόσο loyal της είμαστε θα άλλαζα hardware το 2030........ :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται παράξενο που κανείς δεν αναφέρει την αυτονομία του Steam Deck. Με 1,5 ώρα μπαταρία σε handheld δυστυχώς δεν πας πουθενά. Αυτό είναι το κυριότερο αρνητικό για εμένα όταν μιλάμε για φορητό gaming. Μπόρεσαν να χωρέσουν ένα mini PC σε ένα τόσο μικρό σκελετό και δεν μπόρεσαν να προσθέσουν μια μπαταρία της προκοπής. Κρίμα γιατί σαν concept είναι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NickTG είπε

Δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι αντίστοιχο από Κίνα που να πλησιάζει σε τιμή. Επίσης το Deck έχει custom chip της AMD οπότε σίγουρα δεν μπορεί να προσφέρει ο καθένας κάτι αντίστοιχο. 

Ωραία αυτά αλλά δεν γνωρίζω τι θα γίνει μελλοντικά σε αυτό το κομμάτι πέρα από όσα ισχύουν σήμερα. Επίσης γενικότερα θεωρώ ότι τελικά παραπλήσιες προτάσεις με το NSW (υπάρχουσες και μελλοντικές) ενισχύουν το συγκεκριμένο κομμάτι της αγοράς όπως προανέφερα.

Μην ξεχνάμε πως υπήρχαν παρόμοια συστήματα και πριν την κυκλοφορία του NSW αλλά η Ν καθιέρωσε αυτό το concept λόγω περιεχομένου μεταξύ άλλων.

1 ώρα πριν, gust είπε

Το deck παίζει στην ίδια αγορά με το switch και μάλιστα απευθύνεται στους μεγαλύτερους σε ηλικία, όπως εμείς. Οχι στα παιδάκια.

Untitled.png.91f48db3c1e53d9dfdbd6bcf523c8cc6.png

Έχει κουράσει αυτό περί παιδικών παιχνιδιών και παιδάκια. Απλά το γράφω γενικότερα γιατί στην πράξη δεν ισχύει.

Κάποτε ο Shuhei Yoshida του playstation είχε αναφέρει ότι η βιομηχανία χρειάζεται την Ν γιατί εισέρχεται νέος κόσμος. Παρόλα αυτά τα δεδομένα της αγοράς έχουν αλλάξει κατακόρυφα και τα παιδάκια/casual -στην πλειοψηφία τους- απασχολούνται  στις smartdevices. Αυτό το γνωρίζει πολύ καλά η Ν και το επαληθεύει με διάφορες δηλώσεις κατά καιρούς.

H παραπάνω εικόνα είναι από επίσημη παρουσίαση της Nintendo πριν μερικούς μήνες. Όλοι ενδιαφέρονται για όλες τις ηλιακές ομάδες ασχέτως αν κάποιοι (βασικά κάποιος πλέον) μέσω μάρκετινγκ έχουν επιτύχει μια πλύση εγκεφάλου ότι στο εκάστοτε οικοσύστημα παίζουν μόνο οι σκληροτράχηλοι παίχτες με τεράστια μπαλάκια.

1 ώρα πριν, gust είπε

Δες λίγο μακρια και ίσως δεις steam deck 2-3 κλπ που τότε ίσως απειλήσει την αγορά της nintendo και ίσως και αυτή αλλάξει λίγο την πολιτική της για το hardware, γιατι οι καιροί αλλάζουν (βλέπε ιστορία με sony ps2 - mixrosoft xbox orig).

Όταν και όποτε γίνει αυτό το συζητάμε. Πάντως εκεί που πρέπει να εστιάσεις είναι ότι ακολούθησαν -μετά την γενιά που αναφέρεις- τα  DS, Wii και το γιατί. 

1 ώρα πριν, gust είπε

Δηλάδή το switch τι το ξεχωριστό έχει σαν hardware σε σχέση με το deck?

Τι ξεχωριστό είχε το οποιοδήποτε σύστημα από πλευράς hardware στον έκτο χρόνο ζωής του; Να σου θυμίζω το LoU που βγήκε τέλη ζωής του ps3 στα 720p30fps με drops.

Σε γενικότερο πλαίσιο αναμένεται μια πολύ ροή κυκλοφοριών ενώ σε θέματα πωλήσεων το NSW πούλησε περισσότερο από των ανταγωνισμό και υποθέτω ακόμα και αθροιστικά. Δεν γνωρίζω άλλο σύστημα να έχει επιτύχει κάτι αντίστοιχο ξεπερνώντας συστήματα προηγούμενης και ενεργής γενιάς παράλληλα. Αυτά όμως είναι ψηλά γράμματα για τα μέσα..

Επιπλέον το hardware δεν είναι το δυναμικό χαρακτηριστικό των συστημάτων της Ν από την εποχή του DS. Παρόλα αυτά και εγώ προτιμώ περισσότερο δυνατό hardware πριν ακόμα την κυκλοφορία του NSW αλλά οι προσωπικές μας προτιμήσεις (ευσεβείς πόθους όπως αναφέρεις) δεν αλλάζουν τα δεδομένα της αγοράς.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickTG είπε

Ήρθαν και τα τελευταία πραγματάκια από την παραγγελία μαζί με το Journey to the Savage Planet. 

 

 

Καλησπέρα το journey to the savage planetπου το βρήκες προσφορά? Επίσης ένα feedback για το horipad καλοδεχουμενο όταν το δοκιμάσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, apopat said:

Καλησπέρα το journey to the savage planetπου το βρήκες προσφορά? Επίσης ένα feedback για το horipad καλοδεχουμενο όταν το δοκιμάσεις..

Το βρήκα στο Public στα 17€. 

Είχα μπει αμέσως να γράψω και εδώ μήνυμα αν ενδιαφερόταν κανείς αλλά είχε ήδη εξαντληθεί. 

Μόλις έχω κάποιες πρώτες εντυπώσεις θα τις αναφέρω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mansa2k είπε

Untitled.png.91f48db3c1e53d9dfdbd6bcf523c8cc6.png

Έχει κουράσει αυτό περί παιδικών παιχνιδιών και παιδάκια. Απλά το γράφω γενικότερα γιατί στην πράξη δεν ισχύει.

Κάποτε ο Shuhei Yoshida του playstation είχε αναφέρει ότι η βιομηχανία χρειάζεται την Ν γιατί εισέρχεται νέος κόσμος. Παρόλα αυτά τα δεδομένα της αγοράς έχουν αλλάξει κατακόρυφα και τα παιδάκια/casual -στην πλειοψηφία τους- απασχολούνται  στις smartdevices. Αυτό το γνωρίζει πολύ καλά η Ν και το επαληθεύει με διάφορες δηλώσεις κατά καιρούς.

H παραπάνω εικόνα είναι από επίσημη παρουσίαση της Nintendo πριν μερικούς μήνες. Όλοι ενδιαφέρονται για όλες τις ηλιακές ομάδες ασχέτως αν κάποιοι (βασικά κάποιος πλέον) μέσω μάρκετινγκ έχουν επιτύχει μια πλύση εγκεφάλου ότι στο εκάστοτε οικοσύστημα παίζουν μόνο οι σκληροτράχηλοι παίχτες με τεράστια μπαλάκια.

 

Τι ξεχωριστό είχε το οποιοδήποτε σύστημα από πλευράς hardware στον έκτο χρόνο ζωής του; Να σου θυμίζω το LoU που βγήκε τέλη ζωής του ps3 στα 720p30fps με drops.

Σε γενικότερο πλαίσιο αναμένεται μια πολύ ροή κυκλοφοριών ενώ σε θέματα πωλήσεων το NSW πούλησε περισσότερο από των ανταγωνισμό και υποθέτω ακόμα και αθροιστικά. Δεν γνωρίζω άλλο σύστημα να έχει επιτύχει κάτι αντίστοιχο ξεπερνώντας συστήματα προηγούμενης και ενεργής γενιάς παράλληλα. Αυτά όμως είναι ψηλά γράμματα για τα μέσα..

Επιπλέον το hardware δεν είναι το δυναμικό χαρακτηριστικό των συστημάτων της Ν από την εποχή του DS. Παρόλα αυτά και εγώ προτιμώ περισσότερο δυνατό hardware πριν ακόμα την κυκλοφορία του NSW αλλά οι προσωπικές μας προτιμήσεις (ευσεβείς πόθους όπως αναφέρεις) δεν αλλάζουν τα δεδομένα της αγοράς.

Αναφορικά με το παιδάκια μάλλον δεν έγινα αντιληπτός....

Δεν ενοούσα ότι το target group του switch είναι τα παιδάκια (και εγώ σε αυτό το group ανήκω αλλωστε από το Launch και το χαίρομαι) εννούσα ότι από όλο το pool των χρηστών το deck θα ικανοποιήσει περισσότερο τους ώριμους σε ηλικία χρήστες του και μάλιστα το graph και τα στατιστικά που αναφέρεις επιβεβαιώνουν το ισχυρισμό μου ότι μία πολύ μεγαλύτερη από όσο νόμιζα ήδη μερίδα χρηστών ώντας μεγαλύτεροι ηλικιακά (αρα θέλουν κάτι πιο δύνατο, πληρώνουν το πιο ακριβό προιόν, καλύπτουν με ένα σύστημα πολλές αναγκες - pc gaming, console gaming, emulators, desktop productivity apps, video streaming κλπ) θα δουν με καλό μάτι και ίσως ανταγωνιστικά στην nintendo to deck. Αυτό λέω.

Επίσης μαλλον δεν έγινα αντιληπτός και στο σκέλος του hardware.....

Δεν συγκρινα το hardware του 2017 Switch με το 2022 Deck. Μιλώντας για hardware στο σχόλιό σου περί ''αποκλειστικότητας'' αναφερόμουν στην διαφορετικότητα από θέμα custom κατασκευής component και gimmicks που πλέον από το 2017 μέχρι και σήμερα όλες οι εταιρίες αντλούν εξαρτήματα από μεγάλες εταιρίες μαζικής παραγωγής και δεν υπάρχουν πλέον τα κλασσικά custom chips και custom κλειστή αρχιτεκτονική του παρελθόντος. (βλέπε switch που εύκολα γίνεται android tablet - nvidia sheild και steam deck που γίνεται linux-windows pc).

Με αυτό το σκεπτικό μου λοιπον τα βάζω στο ίδιο καλάθι γιαυτό και τα συγκρίνω.

Και εννοείται ότι το 2017 το switch ήταν αρκετο...., το 2022 όμως δείχνει την ηλικία του και με το παραπάνω. Το αν πουλάει είναι θέμα επιχειρηματικού πλάνου και δεν με αφορά. Εγω το κρίνω από τη σκοπιά του καταναλωτή και για αυτό οδηγήθηκα εγώ και πολλοί άλλοι στην επιλογή του deck. Για κάτι σαν το switch αλλά πιο ισχυρό.

Τέλος για το θέμα της μπαταρίας από τα review και τις κριτικές εμφανίζεται το εξής θέμα:

Λογώ της ανοιχτής αρχιτεκτονικής του deck σου δίνεται η δυνατότητα να παίξεις με τις ρυθμίσεις στα γραφικά με αποτέλεσμα να έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας. Το τονίζω σου δίνει την δυνατότητα δε σημαίναι ότι μόνο έτσι δουλεύει. Μπορεί κάποιος να αλλάξει κατά το δωκούν τις ρυθμίσεις και άνετα να βγάλει 3-4 ώρες σε πολύ απαιτητικά παιχνίδια και μέχρι 6-7 σε ποιο απλοικά παλιά games. Είναι θέμα επιλογής. Όπως με το overclock στο switch, όσοι το έχετε δουλέψει Ναι υπάρχει σενάριο και με 1,5 ώρα gameplay αλλά εκεί το αποφασίζεις εσύ αν το θέλεις. Αν όχι κλειδώνεις πχ 30 fps, ρίχνεις low settings και fsr, έχεις καλύτερο οπτικό αποτέλσμα από το switch τουλάχιστον και παίζεις ας πούμε cyberpunk για 2,5-3 ώρες. Δεν το λες και άσχημα....

Και για να μην ξεχνιόμαστε .... διαθέσιμη Project Triangle Strategy: Special Edition

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B09H88KTKV/ref=ppx_od_dt_b_asin_title_s00?ie=UTF8&th=1

Με αποστολή από Γαλλία και Αγγλική Γλώσσα.

Μόλις έκανα Preorder, 10 ευρώ πάνω από την ακυρωμένη του public βγήκε

Επεξ/σία από gust
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά εμ αυτά που συζητούσαμε εχτές περί ανταγωνισμού. Την ξύνει λίγο την nintendo...

https://wololo.net/2022/03/04/nintendo-allegedly-removing-switch-gamecube-wii-steam-deck-emulation-videos-from-youtube/

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Κοίταγα κάποιες προσφορές που έχει στο store και αγορασα το among pipes το οποίο έχει πλάκα και μου θύμισε κάποιο τέτοιο παιχνίδι που έπαιζα στον amstrad 6128?, αν θυμάμαι καλά, αλλά με βελτιωμένα γραφικά (σημεία των καιρών , δεν στέκομαι εκεί εγώ , ως γεράκος).

Πέραν τούτου , έχει προσφορά επίσης το moto gp 20, στα 5-6 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Ήθελα να ρωτήσω αν το έχει κανείς και βασικά αν μπορεί να παίξει ένα παιδί 10 χρόνων εύκολα. Διότι ότι αγοράζω κατά 99% είναι για τον μικρό. Ξέρω ότι θα βγει το 22, ξέρω ότι υπάρχει το 21, αλλά δεν με ενδιαφέρει, ρωτάω για το 20 που υπάρχει σε προσφορά.

Επιπροσθέτως βγήκε και ένα παιχνίδι never alone κάτι :) . Που έχει ένα παιδί και μια αλεπού από ότι είδα και φαίνεται επίσης ομορφο. Αυτό βγήκε σήμερα και δεν περιμένω να το έχει ήδη κάποιος, αλλά ρίξτε μια ματιά, φαίνεται καλοφτιαγμένο.

 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, gust είπε

Αναφορικά με το παιδάκια μάλλον δεν έγινα αντιληπτός....

16 ώρες πριν, mansa2k είπε

Έχει κουράσει αυτό περί παιδικών παιχνιδιών και παιδάκια. Απλά το γράφω γενικότερα γιατί στην πράξη δεν ισχύει.

Με  λίγα λόγια με αφορμή την αναφορά σου έκανα μια σχετική "ανάλυση", ασχέτως αν δεν εστίαζες σε αυτό το κομμάτι.

Στα περί hardware που αναφέρεις νιώθω ότι απάντησα ήδη. Ότι και να επιθυμούμε εμείς προσωπικά τα νούμερα/δεδομένα της αγοράς αποφασίζουν.

Επιπρόσθετα σ'ένα γενικότερο πλαίσιο μην ξεχνάμε ότι γίνεται πόλεμος στην Ουκρανία με επιπτώσεις στο κομμάτι της οικονομίας.

Στην τελευταία ενημέρωση των μετόχων ο Furukawa δήλωσε πως παρά την αύξηση του κόστους στο κομμάτι του hardware λόγω ζήτησης/περιορισμένης παραγωγής η Ν θα παράγει όσα δυνατόν περισσότερα με βάση τα επιθυμητά νούμερα. Πλέον η κατάσταση γίνεται ακόμα χειρότερη με τις τελευταίες αυξήσεις των τιμών στο κομμάτι της ενέργειας. Επομένως δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα.

Και για να γίνει ακόμα καλύτερο αντιληπτό να θυμίσω πως το PS5 πούλησε μόλις 3,9 εκατομμύρια στο τελευταίο τρίμηνο του 2021 που αποτελεί και την εμπορικότερη περίοδο ενώ μετέπειτα έριξε και τις προβλέψεις για το παρόν οικονομικό έτος. 

Γενικώς δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει και η σύγκριση SD με NSW θεωρώ πως δεν έχει κανένα νόημα, τουλάχιστον στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο με το πρώτο να μην έχει ακόμα δείξει τα δόντια του και (ΑΝ) κατά πόσο επηρεάζει το σύστημα της Ν.

Τέλος, η Ν είναι μια εταιρία που προσαρμόζεται στα δεδομένα της αγοράς. Η προσαρμοστικότητα της τουλάχιστον έναν από τους κυριότερους λόγους (αν όχι τον κυριότερο) που η εταιρία συνεχίζει να υφίσταται μέχρι σήμερα. Αυτό περισσότερο για τις μελλοντικές κινήσεις της Ν που θα πρέπει να προσαρμοστούν στα τωρινά/μελλοντικά δεδομένα.

Αυτά από εμένα.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, mansa2k said:

Επιπρόσθετα σ'ένα γενικότερο πλαίσιο μην ξεχνάμε ότι γίνεται πόλεμος στην Ουκρανία με επιπτώσεις στο κομμάτι της οικονομίας.

Με αφορμή αυτό το σχόλιο να ενημερώσω για κάτι που παρακολούθησα από την Δευτέρα μέχρι σήμερα: ήταν πολύ εύκολο να γίνει exploit το ρώσικο eshop λόγω της κατακόρυφης πτώσης στο ρούβλι. Ενδεικτικά τα vouchers έφτασαν να πουλιόνται μέχρι και 67 ευρώ με την προχθεσινή ισοτιμία, δηλαδή έβγαινε το κάθε 1st-party game λιγότερο από 34 ευρώ.

Δεν το ενημέρωσα νωρίτερα, γιατί διαφωνώ κάθετα με το να φύγει έστω και ένα ευρώ προς Ρωσία μεριά, ας βρεθεί άλλος τρόπος να χρηματοδοτηθεί ο πόλεμος.

Από χθες το ρώσικο eshop έχει μπλοκαριστεί, δεν ξέρω αν είναι λόγω sanctions ή λόγω της χασούρας, πάντως πετάει error.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...