Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, mansa2k είπε

Και το μηχάνημα διανύει επίσημα τον έκτο χρόνο ζωής του. Το παράδοξο είναι πως αναμένονται αρκετές κυκλοφορίες κάτι που δεν χαρακτήριζε τα προγενέστερα συστήματα της εταιρίας στον αντίστοιχο χρονικό διάστημα. Μόνη εξαίρεση ίσως είναι το Nintendo DS και αυτό ανάλογα με τα υποκειμενικά κριτήρια του καθενός.

Μια χαρά είναι το μηχάνημα. Προς Νιντεντο : Κρατηστε το όσα περισσότερα χρόνια μπορείτε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστός.... άλλωστε τους πρόλαβαν για switch 2 τα παιδιά από το steam. θα λέγεται steam deck, παίζει όλα τα switch παιχνίδια και μας πήρε ήδη τα λεφτα που κρατούσαμε για τη νέα κονσόλα της nintendo (εντάξει ίσως όχι αλλά το πιάσατε το νόημα) Κατ εμε έπρεπε αντί oled να βγάλει switch 2 με release window χειμώνα 2022

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gust είπε

Σωστός.... άλλωστε τους πρόλαβαν για switch 2 τα παιδιά από το steam. θα λέγεται steam deck, παίζει όλα τα switch παιχνίδια και μας πήρε ήδη τα λεφτα που κρατούσαμε για τη νέα κονσόλα της nintendo (εντάξει ίσως όχι αλλά το πιάσατε το νόημα) Κατ εμε έπρεπε αντί oled να βγάλει switch 2 με release window χειμώνα 2022

Ποια όλα παίζει? AFAIK τα ποκεμον είναι αποκλειστικά Nintendo 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gust είπε

Σωστός.... άλλωστε τους πρόλαβαν για switch 2 τα παιδιά από το steam. θα λέγεται steam deck, παίζει όλα τα switch παιχνίδια και μας πήρε ήδη τα λεφτα που κρατούσαμε για τη νέα κονσόλα της nintendo (εντάξει ίσως όχι αλλά το πιάσατε το νόημα) Κατ εμε έπρεπε αντί oled να βγάλει switch 2 με release window χειμώνα 2022

Ναι αυτή είναι η λύση, ούρα στην αγορά, αναμονή κανα χρόνο, και 420€ για να χρειάζομαι emulators για να παίξω παιχνίδια του Switch.

Το Switch 2 οταν βγει, θα είναι Switch 2, το Steam deck είναι Steam Deck, η μόνη σχέση μεταξύ τους ειναι οτι και τα δυο τα παίρνεις στη χέστρα.

Καλό μηχάνημα το Deck, αλλα αν το πάρεις για να παίξεις παιχνίδια του Switch είσαι το λιγότερο μαζοχιστής..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Ποια όλα παίζει? AFAIK τα ποκεμον είναι αποκλειστικά Nintendo 🤔

Εννοώ σε ικανοποιητικό βαθμό μέσω emulation.

53 λεπτά πριν, papp0us είπε

Ναι αυτή είναι η λύση, ούρα στην αγορά, αναμονή κανα χρόνο, και 420€ για να χρειάζομαι emulators για να παίξω παιχνίδια του Switch.

Το Switch 2 οταν βγει, θα είναι Switch 2, το Steam deck είναι Steam Deck, η μόνη σχέση μεταξύ τους ειναι οτι και τα δυο τα παίρνεις στη χέστρα.

Καλό μηχάνημα το Deck, αλλα αν το πάρεις για να παίξεις παιχνίδια του Switch είσαι το λιγότερο μαζοχιστής..

Εγώ προσωπικά όταν βγει θα το πάρω και το switch 2 γιατι τέτοιος μαζόχας είμαι (το γράφω άλλωστε), όπως έχω και από release to switch και μεγάλη συλλογή με physical, ΑΛΛΑ

Σε κάθε πρίπτωση θεωρώ ότι το steam deck είναι το ίδιο concept με το switch που ναι μεν πρώτοι οι Ιάπωνες σκαρφίστηκαν οπότε αποτελεί άμεσο αντίπαλο το steam deck (που πλασάρεται κατά βάση ως κονσόλα), αλλά επειδή τα νέα παιχνίδια (multiplatform και first party) δείχνουν πλέον τα σημάδια υστέρησης όταν τρέχουν σε απαρχαιομένο hardware, έπρεπε η nintendo να προβεί σε μία αναβάθμιση και όχι μόνο να αλλαξεί οθόνη.

Απλά λέω, χωρίς να ταμπουρώνομαι πίσω από εταιρίες - γιατί τις απολαμβάνω όλες - ότι ο ανταγωνισμός την πρόλαβε, εμφανίστηκε η νεά γενιά στο handheld/couch TV τοπίο και δεν είναι nintendo αλλα valve. Μπορούσε η nintendo να βγει μπροστά με ανανεωμένο revision, αλλά δεν το έπραξε. (Είναι λίγο τσιγκούνα σε αυτό τον τομέα ....)

Τώρα πείτε μου τι δεν κάνει το deck καλύτερα που κάνει το switch για να αναθαρίσω και εγώ που πλέον το βλέπω να το τρώει η σκόνη το switchaki μου. Pc games, multiplatform, emulators - fullspeed (συμπεριλαμβανομένης και εξομοίωσης του switch) Δεν βάζω στην εξίσωση καθόλου τον παράγοντα ολοκληρωμένο pc.

Να δεχτώ την ελλειπή διαθεσιμότητα του steam όμως ακόμα και οι next gen consoles (ps5-series) βρίσκονται με το σταγονόμετρο 1,5 χρόνο τώρα. Είναι σημείο των καιρών.

Αγάπησα και αγαπώ το switch για τις επιλογές που μου προσέφερε αλλά πλεόν το steamdeck φαίνεται να κάνει ότι το switch ΠΟΛΥ καλύτερα και σε μεγαλύτερο εύρος παιχνιδιών.

Αυτα απο εμένα

Sorry για το κατεβατό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, gust είπε

Εννοώ σε ικανοποιητικό βαθμό μέσω emulation.

Εγώ προσωπικά όταν βγει θα το πάρω και το switch 2 γιατι τέτοιος μαζόχας είμαι (το γράφω άλλωστε), όπως έχω και από release to switch και μεγάλη συλλογή με physical, ΑΛΛΑ

Σε κάθε πρίπτωση θεωρώ ότι το steam deck είναι το ίδιο concept με το switch που ναι μεν πρώτοι οι Ιάπωνες σκαρφίστηκαν οπότε αποτελεί άμεσο αντίπαλο το steam deck (που πλασάρεται κατά βάση ως κονσόλα), αλλά επειδή τα νέα παιχνίδια (multiplatform και first party) δείχνουν πλέον τα σημάδια υστέρησης όταν τρέχουν σε απαρχαιομένο hardware, έπρεπε η nintendo να προβεί σε μία αναβάθμιση και όχι μόνο να αλλαξεί οθόνη.

Απλά λέω, χωρίς να ταμπουρώνομαι πίσω από εταιρίες - γιατί τις απολαμβάνω όλες - ότι ο ανταγωνισμός την πρόλαβε, εμφανίστηκε η νεά γενιά στο handheld/couch TV τοπίο και δεν είναι nintendo αλλα valve. Μπορούσε η nintendo να βγει μπροστά με ανανεωμένο revision, αλλά δεν το έπραξε. (Είναι λίγο τσιγκούνα σε αυτό τον τομέα ....)

Τώρα πείτε μου τι δεν κάνει το deck καλύτερα που κάνει το switch για να αναθαρίσω και εγώ που πλέον το βλέπω να το τρώει η σκόνη το switchaki μου. Pc games, multiplatform, emulators - fullspeed (συμπεριλαμβανομένης και εξομοίωσης του switch) Δεν βάζω στην εξίσωση καθόλου τον παράγοντα ολοκληρωμένο pc.

Να δεχτώ την ελλειπή διαθεσιμότητα του steam όμως ακόμα και οι next gen consoles (ps5-series) βρίσκονται με το σταγονόμετρο 1,5 χρόνο τώρα. Είναι σημείο των καιρών.

Αγάπησα και αγαπώ το switch για τις επιλογές που μου προσέφερε αλλά πλεόν το steamdeck φαίνεται να κάνει ότι το switch ΠΟΛΥ καλύτερα και σε μεγαλύτερο εύρος παιχνιδιών.

Αυτα απο εμένα

Sorry για το κατεβατό

Εγώ βλέπω πως η Nintendo κάνει μια προσπαθεια να προσφέρει παιχνίδια που βγάζει νόημα να τα έχεις σε φορητή κονσόλα, για αυτό λέω πως δεν έχει σχέση με το Steam Deck. Το να παίξεις το Control π.χ φορητό, δεν είναι αυτό που ψάχνω. Ένα παιχνίδι φτιαγμένο να σε εντυπωσιάσει με τα γραφικά του, δεν είναι για να το παίξεις σε μικρη οθόνη, με τις χαμηλότερες δυνατές ρυθμίσεις, για να το παίξεις φορητό.

Θα πρέπει η Steam να κάνει μια προσπάθεια να φέρει παιχνίδια ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ για την κονσόλα, αν θέλει να συγκριθεί με το Switch. Δε θα το κάνει, γιατι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλει να κάνει η Nintendo. Το gaming Laptop μας προσπαθεί να αντικαταστήσει.

To αν την πρόλαβε ο ανταγωνισμός, θα φανεί στο τέλος από τις πωλήσεις, γιατι ξέρεις και ξέρω, ότι όλοι μαζί αναφωνούσαμε "που πας ρε Nintendo με το Switch" στην αρχή, και έχουμε μπροστά μας μια απο τις καλύτερες σεζόν του Switch απο πλευράς κυκλοφοριών. Παιχνίδια, που θα τρέχουν ΟΛΑ στην κονσόλα, χωρίς πατέντες, χωρίς να ψάχνεις σε φόρουμς, χωρίς να ελπίζεις οτι θα το κάνει συμβατό η Valve και όποια Valve με την κονσόλα που αγόρασες.

Για πάρα πολλούς χρήστες το Steam Deck είναι καλύτερη επιλογή, απλά δεν νομίζω πως έχουν κοινό Concept με το Switch. Συνεχίζω να πιστεύω οτι η βασική τους ομοιότητα είναι οτι τα παίρνεις και τα δύο στην μασχάλη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγηκαν previews για το νεο kirby,καλα λογια διαβαζω αλλα κυριως βγηκε και demo του παιχνιδιου μεγεθους 1.3gb.Ακους @Malthador ??

Το βραδυ θα το δοκιμασω λογικα σαν αποτοξινωση απο το elden ring.

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
37 minutes ago, dekulinkgr said:

Βγηκαν previews για το νεο kirby,καλα λογια διαβαζω αλλα κυριως βγηκε και demo του παιχνιδιου μεγεθους 1.3gb.Ακους @Malthador ??

Το βραδυ θα το δοκιμασω λογικα σαν αποτοξινωση απο το elden ring.

Ούτε που το πήρα είδηση, θενξ, θα το δοκιμάσουμε το βράδυ οικογενειακώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, papp0us είπε

Εγώ βλέπω πως η Nintendo κάνει μια προσπαθεια να προσφέρει παιχνίδια που βγάζει νόημα να τα έχεις σε φορητή κονσόλα, για αυτό λέω πως δεν έχει σχέση με το Steam Deck. Το να παίξεις το Control π.χ φορητό, δεν είναι αυτό που ψάχνω. Ένα παιχνίδι φτιαγμένο να σε εντυπωσιάσει με τα γραφικά του, δεν είναι για να το παίξεις σε μικρη οθόνη, με τις χαμηλότερες δυνατές ρυθμίσεις, για να το παίξεις φορητό.

Θα πρέπει η Steam να κάνει μια προσπάθεια να φέρει παιχνίδια ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ για την κονσόλα, αν θέλει να συγκριθεί με το Switch. Δε θα το κάνει, γιατι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλει να κάνει η Nintendo. Το gaming Laptop μας προσπαθεί να αντικαταστήσει.

To αν την πρόλαβε ο ανταγωνισμός, θα φανεί στο τέλος από τις πωλήσεις, γιατι ξέρεις και ξέρω, ότι όλοι μαζί αναφωνούσαμε "που πας ρε Nintendo με το Switch" στην αρχή, και έχουμε μπροστά μας μια απο τις καλύτερες σεζόν του Switch απο πλευράς κυκλοφοριών. Παιχνίδια, που θα τρέχουν ΟΛΑ στην κονσόλα, χωρίς πατέντες, χωρίς να ψάχνεις σε φόρουμς, χωρίς να ελπίζεις οτι θα το κάνει συμβατό η Valve και όποια Valve με την κονσόλα που αγόρασες.

Για πάρα πολλούς χρήστες το Steam Deck είναι καλύτερη επιλογή, απλά δεν νομίζω πως έχουν κοινό Concept με το Switch. Συνεχίζω να πιστεύω οτι η βασική τους ομοιότητα είναι οτι τα παίρνεις και τα δύο στην μασχάλη. 

- Μην παραβλέπεις το γεγονός ότι η μεγαλύτερη μερίδα των gamer (casual ή μη) έχει παλιότερης τεχνολογίας pc (desktop ή laptop) με βάση και τα στατιστικά του steam, οπότε να ξέρεις ότι ο περισσότερος κόσμος παίζει τα παιχνίδια σε low ή medium settings. Με αυτό το δεδομένο το steam deck είναι εντός ορίων απόδοσης για τη μεγαλύτερη μερίδα των παικτών αλλά και των παραγωγών παιχνιδιών. Ο μέσος όρος δεν είναι εσύ και εγώ με τα τούμπανα pc που παίζουμε σε max settings και ξεζουμίζουμε τα frames από τα παιχνίδια. Στους περισσότερους αρκεί να μπορούν να παίξουν το παιχνίδι σε decent - playable fps, ότι δηλαδή κάνει μέχρι τώρα και το switch στο 70% των παιχνιδιών του που είναι multiplatform. Σε αυτό επίσης να τονίσω ότι το 70% της βιβλιοθήκης του switch είναι multiplatform 3rd party games που παίζουν τα ίδια ακριβώς και στο steam deck, απλά (στο deck) προσφέροντας καλύτερη εμπειρία (fps - γραφικά). Επομένως πέραν των αποκλειστικών 1st party τα υπόλοιπα παιχνίδια είναι ακριβώς η ίδια εμπειρία, ενώ και τα αποκλειστικά ακόμα σαν κερασάκι θα τρέξουν decent μέσω emulation.

Επομένως δεν θεωρώ ότι υπάρχουν ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ παιχνίδια μόνο για το switch αφού η μεγαλύτερη μερίδα τους θα παίζεται και από το deck με το ίδιο ακριβώς concept φορητότητας.

- Θα συμφωνήσω μαζί σου προσωπικά για το μέγεθος της οθόνης και ότι τα παιχνίδια τα απολαμβάνω καλύτερα σε μεγάλη οθόνη ΑΛΛΑ το ίδιο ίσχυε πάντα και για το switch και το συζητούσαμε διαρκώς σε αυτό το νήμα. Η φορητότητα όμως έχει τους συμβιβασμούς της. Μιλάμε με όρους playability κυρίως φορητής κονσόλας και στα δύο συστήματα.

- Επίσης συμφωνώ μαζί σου με το σκέλος περί πατέντας για να παίξουν κάποια παιχνίδια στο steamdeck και παραμετροποίησης. Αυτό είναι όμως κάτι δυναμικό αυτή τη στιγμή αφού ουσιαστικά τώρα στήνεται το os που φοράει αλλά και σε κάθε περίπτωση πρόκειται για ένα μηχάνημα που προσφέρεται για tinkering κάτι που προσωπικά με εξιτάρει. Δεν παύει όμως η valve να δουλεύει προς την κατεύθυνση της out of the box εμπειρίας που θα το κάνει προσιτό προς τους casual χρήστες.

Το αν θa κάνει περισσότερες πωλήσεις από το switch σίγουρα όχι γιατί η nintendo κουβαλάει μία συνειρμική κληρονομιά πίσω της σε όλη την υφήλιο που δύσκολα θα μπορέσει το deck να ξεπεράσει - και μεταξύ μας δεν νομίζω ότι είναι στόχος της valve αυτή τη στιγμή -.

Απλά εγώ προσωπικά σαν γενικό συμπέρασμα θεωρώ ότι η νιντεντο στην παρούσα φάση με τη δυναμική του switch χάνει έδαφος από έναν ανταγωνιστή που θα μπορούσε να τον κρατήσει μακριά αν είχε λανσάρει ή έστω ανακοινώσει νέο ισχυρότερο switch. Πολλοί από εμάς ευχαρίστως θα αγοράζαμε τώρα ένα switch 2 για καλύτερα γραφικά και περισσότερα σύγχρονα παιχνίδια, αντι αυτού ξεροσταλιάζουμε για το deck επειδή υπόσχεται να προσφέρει ότι ένα ισχυρότερο switch συμπεριλαμβανομένω κάποιων έξτρα χαρακτηριστικών από pc μεριά.

Για παράδειγμα θα σου θέσω προσωπικό προβληματισμό μου για φορητό gaming:

Προτιμάς να παίξεις doom, doom etenal, witcher 3, xcom 2, borderlands, bioshock, call of cthulhu, vampyr, sinking city, dying light, πολλά multiplatform jrpg, κ.α. στο switch ή στο deck?

Τα έχω όλα στο switch και πίστεψέ με λόγω βαζελινογραφικών και χαμηλών fps ή μεγάλων Loading times δεν κατάφερα να τα απολαύσω και να ασχοληθώ όσο θα ήθελα παρόλο που πίστεύω ότι παιζονται άψογα σε φορητή κονσόλα.

Επίσης στο deck από αυτά που βλέπουμε στο youtube μεχρι τώρα παίζονται κατά 90% και τα 1st party της νιντεντο μέσω emulation και μάλιστα πολλες φορές καλύτερα από θέμα fps. Προσωπικά θα παίξω τα 1st party στο switch (εστω και με χαμηλότερα fps, βλ. xenoblade chronicles 2, astral chain, zelda Links awakening, zelda age of calamity, Hyrule warriors, breath of the wild κλπ) αλλά μιλώντας γενικά το deck σου δίνει και αυτή την επιλογή αν θελεις.

Επεξ/σία από gust
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gust είπε

Εννοώ σε ικανοποιητικό βαθμό μέσω emulation.

Δεν με ενδιαφερει ουτε η πειρατεια, ουτε το emulation. Εγω θελω να παιζω τα παιχνιδια για την κονσολα που γραφτηκαν γι αυτο εχω switch, με το ονλινε τους κτλπ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το Kirby είναι τέρμα άρρωστο, απίστευτο fun. Από το demo και μόνο φαίνεται να είναι άνετα στο Τop 5 του NSw.

Εννοείται θα αγοραστεί day one.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σύγκριση με το Steam Deck δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Ακόμα περισσότερο όταν το SD δεν προσφέρει κάτι αποκλειστικό ούτε σε hardware από την στιγμή που οποιοσδήποτε (βλέπε Κίνα) μπορεί να προσφέρει αντίστοιχο σύστημα με πρόσβαση στο Steam. 

Πέρα των παραπάνω το SD (και τα παράγωγα του) ενισχύει και διευρύνει την αγορά των 100 εκατομμυρίων που δημιούργησε το NSW. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...