Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/2/2022 στις 12:13 ΠΜ, Malthador είπε

 

Το σκεφτόμουν τις προάλλες και καταλήγω ότι συμμερίζομαι εν μέρει την άποψη του RGT85. Κράζαμε την Nintendo τρεις μήνες πριν για το ΝSO+, αλλά τελικά είναι πολύ ενδιαφέρον το πόσο προσεκτικά έχουν σχεδιάσει την υπηρεσία, πράγμα τουλάχιστον εντυπωσιακό για μια συντηρητική εταιρεία που έχει μείνει τόσο πίσω στο κομμάτι των υπηρεσιών. Ήταν κίνηση ματ αυτή που έκανε ανακοινώνοντας ότι προσθέτει το DLC του Μario Kart στην υπηρεσία (και φαντάζομαι ότι θα ακολουθήσουν κι άλλα DLC's στο μέλλον).

Πράγματι πάρα πολύ προσεκτικός σχεδιασμός. Οι τύποι είναι ο ορισμός του βλέποντας και κάνοντας. Η υπηρεσία είναι ένα μαύρο χάλι και ο μόνος λόγος που δεν έχουν φάει μεγαλύτερο κράξιμο είναι το family πακέτο. Ένα dlc δεν αλλάζει την κατάσταση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
17 hours ago, Bourdoulas said:

Πράγματι πάρα πολύ προσεκτικός σχεδιασμός. Οι τύποι είναι ο ορισμός του βλέποντας και κάνοντας. Η υπηρεσία είναι ένα μαύρο χάλι και ο μόνος λόγος που δεν έχουν φάει μεγαλύτερο κράξιμο είναι το family πακέτο. Ένα dlc δεν αλλάζει την κατάσταση. 

Όχι απλά ήταν πανέξυπνη κίνηση και προσεκτικά σχεδιασμένη, αλλά αυτή τη στιγμή με το ΝSO+ βρίσκεται πέντε βήματα πίσω από το Game Pass και δύο βήματα μπροστά από το PSN+.

Μέχρι τώρα είχαμε δύο μοντέλα, το Game Pass που σου λέει «βάλε συνδρομή για να παίζεις online και θα έχεις να διαλέξεις από μέσα από μια τεράστια βιβλιοθήκη με βασικές εκδόσεις games» και το PSN+ που σου λέει «βάλε συνδρομή για να παίζεις online και παράλληλα θα σου δίνουμε 2-3 βασικές εκδόσεις από games που εμείς γουστάρουμε». Τώρα ανοίγει ένας τρίτος δρόμος, αυτός του ΝSO+ που σου λέει «βάλε συνδρομή για να παίζεις online και θα παίρνεις δωρεάν DLC's από games που έχεις στην κατοχή σου». Η Ν αυτή τη στιγμή προσπαθεί να κερδίσει συνδρομητές και το κάνει με ευφυέστατο τρόπο: κανείς δεν θα δώσει 20 ευρώ το χρόνο για να παίζει online κι άλλα 25 ευρώ για το DLC του Mario Kart, όλοι θα βάλουν ΝSO+ στα ίδια χρήματα και θα κερδίζουν και τα εξτραδάκια (με την ίδια αναγωγή να ισχύει και για τα family πακέτα.

Το family πακέτο δεν είναι κάτι που λειτουργεί μόνο υπέρ μας, μιας και το μοιρόμαστε διά του 8, είναι κάτι που λειτουργεί πρωτίστως υπέρ τους. Είναι το ίδιο πράγμα που ισχύει και για το Game Pass, στο οποίο επίσης βάζουμε συνδρομή για ψίχουλα: οι εταιρείες θέλουν να σε έχουν δεμένο στο συνδρομητικό οικοσύστημά τους, όσο πιο πολύ δεμένο σε έχουν, τόσο πιο πολύ χρόνο θα αφιερώνεις στην κονσόλα τους, τόσο περισσότερα χρήματα θα δίνεις για games και αξεσουάρ. Δεν είναι μέλημά τους να αγοράσεις μια κονσόλα και 5 games μέσα στο lifespan, τους ενδιαφέρει να υπάρχει διάρκεια , τα κέρδη τους πολλαπλασιάζονται με αυτό τον τρόπο.

Μέχρι και η Sony αρχίζει και το κατανοεί αυτό πλέον με τα PS5 exclusives που γίνονται multiplatform, με το Spartacus κοκ.

Χωρίς όλα τα παραπάνω να σημαίνουν ότι το NSO δεν είναι παλαιολιθικό σε αρκετά σημεία του.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Όχι απλά ήταν πανέξυπνη κίνηση και προσεκτικά σχεδιασμένη, αλλά αυτή τη στιγμή με το ΝSO+ βρίσκεται πέντε βήματα πίσω από το Game Pass και δύο βήματα μπροστά από το PSN+.

Μέχρι τώρα είχαμε δύο μοντέλα, το Game Pass που σου λέει «βάλε συνδρομή για να παίζεις online και θα έχεις να διαλέξεις από μέσα από μια τεράστια βιβλιοθήκη με βασικές εκδόσεις games» και το PSN+ που σου λέει «βάλε συνδρομή για να παίζεις online και παράλληλα θα σου δίνουμε 2-3 βασικές εκδόσεις από games που εμείς γουστάρουμε». Τώρα ανοίγει ένας τρίτος δρόμος, αυτός του ΝSO+ που σου λέει «βάλε συνδρομή για να παίζεις online και θα παίρνεις δωρεάν DLC's από games που έχεις στην κατοχή σου». Η Ν αυτή τη στιγμή προσπαθεί να κερδίσει συνδρομητές και το κάνει με ευφυέστατο τρόπο: κανείς δεν θα δώσει 20 ευρώ το χρόνο για να παίζει online κι άλλα 25 ευρώ για το DLC του Mario Kart, όλοι θα βάλουν ΝSO+ στα ίδια χρήματα και θα κερδίζουν και τα εξτραδάκια (με την ίδια αναγωγή να ισχύει και για τα family πακέτα.

Το family πακέτο δεν είναι κάτι που λειτουργεί μόνο υπέρ μας, μιας και το μοιρόμαστε διά του 8, είναι κάτι που λειτουργεί προτίστως υπέρ τους. Είναι το ίδιο πράγμα που ισχύει και για το Game Pass, στο οποίο επίσης βάζουμε συνδρομή για ψίχουλα: οι εταιρείες θέλουν να σε έχουν δεμένο στο συνδρομητικό οικοσύστημά τους, όσο πιο πολύ δεμένο σε έχουν, τόσο πιο πολύ χρόνο θα αφιερώνεις στην κονσόλα τους, τόσο περισσότερα χρήματα θα δίνεις για games και αξεσουάρ. Δεν είναι μέλημά τους να αγοράσεις μια κονσόλα και 5 games μέσα στο lifespan, τους ενδιαφέρει να υπάρχει διάρκεια , τα κέρδη τους πολλαπλασιάζονται με αυτό τον τρόπο.

Μέχρι και η Sony αρχίζει και το κατανοεί αυτό πλέον με τα PS5 exclusives που γίνονται multiplatform, με το Spartacus κοκ.

Χωρίς όλα τα παραπάνω να σημαίνουν ότι το NSO δεν είναι παλαιολιθικό σε αρκετά σημεία του.

Δεν θεωρώ ότι έχει κάνει κάτι ιδιαίτερο , πόσο δε μάλλον έξυπνο. Αντί να δίνει παιχνίδια, δίνει DLC. Ακόμη χειρότερο μοντέλο δηλαδή από PS+. Πληρώνεις 28-30 ευρώ (χωρίς family) για αστεία παιχνίδια Snes, nes και online της πλάκας. Για τα N64 και Genesis παιχνίδια της επιλογής τους και dlc πληρώνεις έξτρα. Και φυσικά dlc που αυτοί γουστάρουν. 

Τώρα το τι θα δωσει και αν αξίζει θα το δούμε γιατί μέχρι τώρα (προσωπικά για μένα τουλάχιστον) τίποτα δεν αξίζει από το NSO και υπολείπεται αρκετά των άλλων δύο υπηρεσιών. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 minutes ago, Bourdoulas said:

Δεν θεωρώ ότι έχει κάνει κάτι ιδιαίτερο , πόσο δε μάλλον έξυπνο. Αντί να δίνει παιχνίδια, δίνει DLC.

Το ευτελίζεις. Δεν δίνει DLC γενικά κι αόριστα, δίνει DLC's από games που έχουν εγκατεστημένη βάση 40 εκατομμυρίων παικτών το καθένα.

Επίσης, μιλάμε για multi-player κατά βάση τίτλους (τους οποίους θες να τους έχεις up-to-date στην τελευταία έκδοση αν ασχολείσαι), οπότε οι επιλογές είναι 20 ευρώ συνδρομή και 25 ευρώ το DLC ή 50 ευρώ το χρόνο και τα έχεις όλα (μαζί με τα υπόλοιπα). Αναγκαστικά πας σε ΝSO+.

Καλά δεν μιλάμε αν σε ενδιαφέρει πάνω από ένα DLC, είναι no-brainer αυτή η περίπτωση.

14 minutes ago, Bourdoulas said:

Ακόμη χειρότερο μοντέλο δηλαδή από PS+.

Πώς είναι χειρότερο μοντέλο από PS+; 

Αν ξεκινήσω σήμερα συνδρομή στο PS+ θα έχω πρόσβαση μόνο στα 2-3 games του μήνα, αν ξεκινήσω σήμερα συνδρομή σε ένα εκ των ΝSO/NSO+ θα έχω πρόσβαση σε ότι έχει δώσει μέχρι σήμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Το ευτελίζεις. Δεν δίνει DLC γενικά κι αόριστα, δίνει DLC's από games που έχουν εγκατεστημένη βάση 40 εκατομμυρίων παικτών το καθένα.

Επίσης, μιλάμε για multi-player κατά βάση τίτλους (τους οποίους θες να τους έχεις up-to-date στην τελευταία έκδοση αν ασχολείσαι), οπότε οι επιλογές είναι 20 ευρώ συνδρομή και 25 ευρώ το DLC ή 50 ευρώ το χρόνο και τα έχεις όλα (μαζί με τα υπόλοιπα). Αναγκαστικά πας σε ΝSO+.

Καλά δεν μιλάμε αν σε ενδιαφέρει πάνω από ένα DLC, είναι no-brainer αυτή η περίπτωση.

Πώς είναι χειρότερο μοντέλο από PS+; 

Αν ξεκινήσω σήμερα συνδρομή στο PS+ θα έχω πρόσβαση μόνο στα 2-3 games του μήνα, αν ξεκινήσω σήμερα συνδρομή σε ένα εκ των ΝSO/NSO+ θα έχω πρόσβαση σε ότι έχει δώσει μέχρι σήμερα.

Δίνεις μεγαλύτερο βάρος στα dlc από αυτό που τους αρμόζει πραγματικά. Το dlc του Mario Kart είναι η εξαίρεση. Εκτός και αν νομίζεις ότι όλα τα dlc που θα παράγουν θα είναι αντίστοιχου μεγέθους και ποιότητας. Αμφιβάλλω.

Έχεις σημαντικό point σε αυτό που αναφέρεις με το PS+ δεν αντιλέγω, αλλά πες μου αν τα snes, nes, n64, genesis games που μπορείς να τα παίξεις σε οτιδήποτε κινείται και δεν κινείται είναι δύο επίπεδα πανω από μια υπηρεσία που σου δίνει 2-3 games κάθε μήνα, άρα πάνω από 30 το έτος. 

Δεν αντιλέγω οτι είναι καλό που εμπλουτίζει την υπηρεσία η Ν αλλά απέχει παρασάγγας από το να θεωρηθεί τοπ.

Είναι φανερό ότι δεν ξέρουν (ή τουλάχιστον δεν ήξεραν) προς τα που να πάνε. Έβγαλαν μια υπηρεσία χωρίς πραγματικό όραμα. Παιχνίδια με το σταγονόμετρο, πολλά από αυτά αδιάφορα, online εμπειρία που μας γυρνάει πίσω πολλά χρόνια και ξαφνικά έπεσε η ιδέα στο τραπέζι να δώσουν δωρεάν dlc για να αυξηθούν οι συνδρομές.

Γιατί όπως σωστά ανέφερες κάποιον που τον ενδιαφέρει το συγκεκριμένο dlc  συμφέρει η συνδρομή με family πακέτο, οπότε θα την πάρει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η υπηρεσία είναι στα επίπεδα των gp, ps+.

Όραμα και σχεδιασμό είχε η N με την Virtual Console το 2006, δυστυχώς όχι με το NSO το 2018.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.gematsu.com/2022/02/1990s-arcade-platformer-revival-snow-bros-special-announced-for-switch

 

 

 

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!! Πολλά λεφτά στα φλιπερακια , τότε. Φοβερό παιχνίδι. Δεν ξέρω τι θα λέει το καινούργιο, εγώ λέω για το παλιό. Νομίζω ότι δεν το έχετε αναφέρει ξανά. Παππούδες ενωθείτε μαζί μου ;)

Spoiler
Spoiler
Spoiler

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 minutes ago, Bourdoulas said:

Δίνεις μεγαλύτερο βάρος στα dlc από αυτό που τους αρμόζει πραγματικά. Το dlc του Mario Kart είναι η εξαίρεση. Εκτός και αν νομίζεις ότι όλα τα dlc που θα παράγουν θα είναι αντίστοιχου μεγέθους και ποιότητας. Αμφιβάλλω.

Έχεις σημαντικό point σε αυτό που αναφέρεις με το PS+ δεν αντιλέγω, αλλά πες μου αν τα snes, nes, n64, genesis games που μπορείς να τα παίξεις σε οτιδήποτε κινείται και δεν κινείται είναι δύο επίπεδα πανω από μια υπηρεσία που σου δίνει 2-3 games κάθε μήνα, άρα πάνω από 30 το έτος. 

Δεν αντιλέγω οτι είναι καλό που εμπλουτίζει την υπηρεσία η Ν αλλά απέχει παρασάγγας από το να θεωρηθεί τοπ.

Είναι φανερό ότι δεν ξέρουν (ή τουλάχιστον δεν ήξεραν) προς τα που να πάνε. Έβγαλαν μια υπηρεσία χωρίς πραγματικό όραμα. Παιχνίδια με το σταγονόμετρο, πολλά από αυτά αδιάφορα, online εμπειρία που μας γυρνάει πίσω πολλά χρόνια και ξαφνικά έπεσε η ιδέα στο τραπέζι να δώσουν δωρεάν dlc για να αυξηθούν οι συνδρομές.

Γιατί όπως σωστά ανέφερες κάποιον που τον ενδιαφέρει το συγκεκριμένο dlc  συμφέρει η συνδρομή με family πακέτο, οπότε θα την πάρει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η υπηρεσία είναι στα επίπεδα των gp, ps+.

Όραμα και σχεδιασμό είχε η N με την Virtual Console το 2006, δυστυχώς όχι με το NSO το 2018.

Οκ, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, ούτως ή άλλως το ποια υπηρεσία είναι της προκοπής και ποια όχι και τόσο είναι κάτι που θα αποδειχθεί με νούμερα. Για την ώρα εγώ παρατηρώ ότι το Plus είναι στάσιμο στους 48m subscribers εδώ και ενάμιση χρόνο, ενώ τα GPU και ΝSO έχουν εκρηκτικό ρυθμό ανάπτυξης σε πολύ μικρότερο διάστημα από την αντίστοιχη υπηρεσία της Sony.

Θα δούμε τους προσεχείς μήνες πως θα κινηθεί κάθε εταιρεία (τι θα προσθέσει η Ν, τι θα ανακοινώσει η Sony ότι θα είναι το Spartacus) και θα κρίνουμε συνολικότερα.

9 minutes ago, anarchy79 said:

https://www.gematsu.com/2022/02/1990s-arcade-platformer-revival-snow-bros-special-announced-for-switch

 

 

 

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!! Πολλά λεφτά στα φλιπερακια , τότε. Φοβερό παιχνίδι. Δεν ξέρω τι θα λέει το καινούργιο, εγώ λέω για το παλιό. Νομίζω ότι δεν το έχετε αναφέρει ξανά. Παππούδες ενωθείτε μαζί μου ;)

  Hide contents
  Hide contents
  Hide contents

 

Το διάβασα πριν λίγο και μελαγχόλησα, θυμήθηκα τα άπειρα πενηντάρικα που έχω φάει σε αυτό το χτικιό. :(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Malthador είπε

Οκ, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, ούτως ή άλλως το ποια υπηρεσία είναι της προκοπής και ποια όχι και τόσο είναι κάτι που θα αποδειχθεί με νούμερα. Για την ώρα εγώ παρατηρώ ότι το Plus είναι στάσιμο στους 48m subscribers εδώ και ενάμιση χρόνο, ενώ τα GPU και ΝSO έχουν εκρηκτικό ρυθμό ανάπτυξης σε πολύ μικρότερο διάστημα από την αντίστοιχη υπηρεσία της Sony.

Θα δούμε τους προσεχείς μήνες πως θα κινηθεί κάθε εταιρεία (τι θα προσθέσει η Ν, τι θα ανακοινώσει η Sony ότι θα είναι το Spartacus) και θα κρίνουμε συνολικότερα.

Το διάβασα πριν λίγο και μελαγχόλησα, θυμήθηκα τα άπειρα πενηντάρικα που έχω φάει σε αυτό το χτικιό. :(

Απειρα φίλε, αλλά μήπως ήταν ακόμα εικοσαρικα? Ή δεν θυμάμαι καλά?

Πάντως πρόλαβα ένα δεκαρικό, μετά δύο δεκαρικα, μετά εικοσαρικο και τέλος πενηνταρικο!!! 

 

Εμπειρία . Εμένα πρέπει να μου το στείλουν δωρεάν με τόσα λεφτά που έχω ρίξει , χαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαριο καρτ γνωμουλα ? Το βλεπω και το λιγουρευομαι, να το χτυπησω, δεν το εχω παιξει ποτε το 8. Απο κοσμο πως παει, εχει λαο το ονλαιν ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Μαριο καρτ γνωμουλα ? Το βλεπω και το λιγουρευομαι, να το χτυπησω, δεν το εχω παιξει ποτε το 8. Απο κοσμο πως παει, εχει λαο το ονλαιν ? 

Πάρε το με κλειστά μάτια! Είναι πραγματικά κλασσικό και πάρα πολύ διασκεδαστικό, και φαίνεται πως δεν πρόκειται να βγει νέο για πολύ καιρο ακόμα.

Λαό έχει πάντα online. Ίσως αν μπεις μεσάνυχτα να χρειαστεί να επιλέξεις global servers αντι local, για να σε βαζει σε πιο γεμάτους απο Αμερική κτλ. Αξίζει σίγουρα πάντως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Μαριο καρτ γνωμουλα ? Το βλεπω και το λιγουρευομαι, να το χτυπησω, δεν το εχω παιξει ποτε το 8. Απο κοσμο πως παει, εχει λαο το ονλαιν ? 

Eεεε παιχνιδαρα και απο τα πιο ομορφα οπτικα παιχνιδια του switch.Ειδικα αφου δεν το εχεις παιξει ποτε ειναι no-brainer η επιλογη.Τωρα απο κοσμο δεν ξερω,δεν εχω βαλει online,αλλα λογικα εχει κοσμο.Προκειται αλλωστε για τον πιο εμπορικο τιτλο του switch.

Το μονο κακο για μενα ειναι που δεν εχει καποιο ειδους campaign-story.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Μαριο καρτ γνωμουλα ? Το βλεπω και το λιγουρευομαι, να το χτυπησω, δεν το εχω παιξει ποτε το 8. Απο κοσμο πως παει, εχει λαο το ονλαιν ? 

Με κλειστά μάτια. Και αν αρέσκεσαι στο online θα βρεις θετικό το γεγονός ότι δεν έχει γίνει ακόμη τοξικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Με κλειστά μάτια. Και αν αρέσκεσαι στο online θα βρεις θετικό το γεγονός ότι δεν έχει γίνει ακόμη τοξικό. 

Τοσο καλο ειναι? Κ αντε το πηρα να δω ποτε θα παιξω, τεσμα με πεισατε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Τοσο καλο ειναι? Κ αντε το πηρα να δω ποτε θα παιξω, τεσμα με πεισατε :P

Είναι pure fun. Θα περάσεις πολλές ώρες με αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...