Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Επειδή και εγώ είμαι του πιο "παραδοσιακού" Pokemon, νομίζω καλύτερα να ξεκινήσεις από το Let's go απλά έχε υπόψη σου ότι είναι ακριβώς το ίδιο με την πρώτη τριλογία (red,blue,κλπ).

Επίσης στο ίδιο μήκος κύματος είναι και το Brilliant Diamond / Shining Pearl, με περισσότερα Pokemon (περιλαμβάνονται τα παλιά) αλλά τίποτα τραβηγμένο όπως το Sword με νέες δυνατότητες κλπ.

Το Arceus είναι εντελώς διαφορετικό από την μέχρι τώρα εμπειρία των Pokemon, πάει λίγο προς Zelda BOTW, οπότε είτε θα το λατρέψουμε είτε θα το μισήσουμε.

Δεν έχω δει πολύ gameplay και δεν ξέρω τι storyline θα έχει, αλλά γενικά να πηγαίνω από εδώ και από εκεί χωρίς quest και να κάνω κωλοτουμπα όταν μου επιτίθεται ένα Pokemon για να το αποφύγω, δεν με ψήνει και πάρα πολύ.

Καλημέρα! Βασικά κόλλησα στο να έχω υπόψιν μου ότι το let’s go είναι ίδιο με τη πρώτη τριλογία red/blue. Δηλαδή είναι πιστή τους αντιγραφή και μεταφορά στο Nintendo switch? Μεταξύ των let’s go και brilliant diamond θα με συμβούλευες να πάω στα δεύτερα; Που η ΜΟΝΗ τους ουσιαστική διαφορα είναι ότι έχουν παραπάνω Πόκεμον; Θα τα δω και YouTube. Ωραίο το sword που έπαιξα λίγο αλλά βρε γαμωτο πολλλααααα δεδομένα. Έσπασε το κεφάλι μου και το άφησα. Νιώθω ότι θα μου έτρωγε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ χρόνο. Δηλαδή να ψάξω οδηγούς κτλ -όχι στο θέμα της απόλαυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Γκαηζ γρηγορη ερωτηση. Το Skyward Sword σε σχεση με το BOTW πως ειναι? Τελειωνω το δευτερο τωρα, αφου εχω περασει απειρες εργατοωρες σε αυτο, και ειμαι αναμεσα στο να παρω το Skyward ή το Donkey Kong μετα. (Οκ ή το Assasin's Creed Odyssey για το PS4, αλλα αλλο αυτο 😛 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, sp3cial said:

Καλημέρα! Βασικά κόλλησα στο να έχω υπόψιν μου ότι το let’s go είναι ίδιο με τη πρώτη τριλογία red/blue. Δηλαδή είναι πιστή τους αντιγραφή και μεταφορά στο Nintendo switch? Μεταξύ των let’s go και brilliant diamond θα με συμβούλευες να πάω στα δεύτερα; Που η ΜΟΝΗ τους ουσιαστική διαφορα είναι ότι έχουν παραπάνω Πόκεμον; Θα τα δω και YouTube. Ωραίο το sword που έπαιξα λίγο αλλά βρε γαμωτο πολλλααααα δεδομένα. Έσπασε το κεφάλι μου και το άφησα. Νιώθω ότι θα μου έτρωγε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ χρόνο. Δηλαδή να ψάξω οδηγούς κτλ -όχι στο θέμα της απόλαυσης.

Το lets go είναι όντως πιστή αντιγραφή των αρχικών, έχουν ίδιο στορυ, μπορείς να δεις πως φαίνεται εδώ:

https://youtu.be/h8VngcF6_r8

Στο Shining Pearl έχει αρχικά πιο καινούρια Pokémon (θα συναντάς και παλιά, πχ Onix, Ponyta, Pikachu, κλπ) και όταν νικήσεις Elite 4 και συμπληρώσεις το Pokédex (να τα δεις, όχι να τα πιάσεις όλα) τότε σου δίνεται η δυνατότητα να πιάσεις και παραπάνω παλιά Pokemon πχ Charmander, Articuno, Zapdos, κλπ.

Οπότε αν θες να δεις κάτι σχετικά καινούριο αλλά με γνώριμα στοιχεία θα πας σε Shining Pearl.

Αν θες απλά νοσταλγία, θα πας σε lets go.

(Προτείνω Shining Pearl λόγω των τριών θρυλικών πουλιών Articuno/Zapdos/Moltres που υπάρχουν στην αρχική τριλογία, καθώς δεν θα τα βρεις στην Brilliant Diamond).

Διάφορες μεταξύ Shining Pearl και Brilliant Diamond θα βρεις εδώ:

https://www.dexerto.com/pokemon/pokemon-diamond-and-pearl-exclusives-whats-the-differences-between-the-two-1526899/?amp

Επεξ/σία από Swimmer21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stormrain είπε

Γκαηζ γρηγορη ερωτηση. Το Skyward Sword σε σχεση με το BOTW πως ειναι? Τελειωνω το δευτερο τωρα, αφου εχω περασει απειρες εργατοωρες σε αυτο, και ειμαι αναμεσα στο να παρω το Skyward ή το Donkey Kong μετα. (Οκ ή το Assasin's Creed Odyssey για το PS4, αλλα αλλο αυτο 😛 )

Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Δες βίντεο στο YouTube.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Δες βίντεο στο YouTube.

Nαι δεν το διατυπωσα σωστα, δεν εννοω σε gameplay βασικα, το εχω τσεκαρει ειναι οντως αλλη φαση, αλλα σε θεμα εθιστικοτητας κυριως :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stormrain είπε

Nαι δεν το διατυπωσα σωστα, δεν εννοω σε gameplay βασικα, το εχω τσεκαρει ειναι οντως αλλη φαση, αλλα σε θεμα εθιστικοτητας κυριως :D

Τώρα αυτά είναι προσωπικά γούστα. Εμένα δεν με κράτησε κυρίως λόγω του χειρισμού του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Swimmer21 said:

Το lets go είναι όντως πιστή αντιγραφή των αρχικών, έχουν ίδιο στορυ, μπορείς να δεις πως φαίνεται εδώ:

https://youtu.be/h8VngcF6_r8

Στο Shining Pearl έχει αρχικά πιο καινούρια Pokémon (θα συναντάς και παλιά, πχ Onix, Ponyta, Pikachu, κλπ) και όταν νικήσεις Elite 4 και συμπληρώσεις το Pokédex (να τα δεις, όχι να τα πιάσεις όλα) τότε σου δίνεται η δυνατότητα να πιάσεις και παραπάνω παλιά Pokemon πχ Charmander, Articuno, Zapdos, κλπ.

Οπότε αν θες να δεις κάτι σχετικά καινούριο αλλά με γνώριμα στοιχεία θα πας σε Shining Pearl.

Αν θες απλά νοσταλγία, θα πας σε lets go.

(Προτείνω Shining Pearl λόγω των τριών θρυλικών πουλιών Articuno/Zapdos/Moltres που υπάρχουν στην αρχική τριλογία, καθώς δεν θα τα βρεις στην Brilliant Diamond).

Διάφορες μεταξύ Shining Pearl και Brilliant Diamond θα βρεις εδώ:

https://www.dexerto.com/pokemon/pokemon-diamond-and-pearl-exclusives-whats-the-differences-between-the-two-1526899/?amp

Επισης να προσθέσω, ότι στο Pokemon Let's Go, μπορεί να παίξει και 2ο άτομο ταυτόχρονα και να προχωράτε το story μαζί.

Οπότε είναι ένα + και αυτό, ειδικά αν παίζεις με κάποιο παιδάκι, κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, stormrain είπε

Γκαηζ γρηγορη ερωτηση. Το Skyward Sword σε σχεση με το BOTW πως ειναι? Τελειωνω το δευτερο τωρα, αφου εχω περασει απειρες εργατοωρες σε αυτο, και ειμαι αναμεσα στο να παρω το Skyward ή το Donkey Kong μετα. (Οκ ή το Assasin's Creed Odyssey για το PS4, αλλα αλλο αυτο 😛 )

Θα απογοητευτείς γιατί ειναι εντελώς διαφορετικά παιχνιδια. Κυριολεκτικά το 1/10 κ αμα σε gameplay, mechanics κτλ. Πανε για καποιο απο τα αλλα δυο κ γυρνα στο skyward sword πολυ αργότερα οταν δε θα εχεις τα botw expectations.

Και σε εθιστικοτητα που λες, καμια σχεση. Σα να παίζεις αλλο genre. To odyssey ειναι πολυ πιο κοντα (κ παιχνιδαρα)

Επεξ/σία από klainmaingr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, haris013 είπε

παιδιά γενικά για πιο φτηνά παιχνίδια είτε physical είτε digital, που κοιτάμε; Λογαριασμό στην nintendo για το store της κάνω ελλάδα; έχει georestriction? αγοράζω από οπουδήποτε; γενικά τα παιχνίδια έχουν region lock?

Δεν υπάρχουν. Υπαρχει το λεγόμενο Nintendo Tax οπου παιχνιδια που στο Steam, GoG, PS Store κοστιζουν $5 στo eShop της Nintendo κοστιζουν $35. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, stormrain είπε

Γκαηζ γρηγορη ερωτηση. Το Skyward Sword σε σχεση με το BOTW πως ειναι? Τελειωνω το δευτερο τωρα, αφου εχω περασει απειρες εργατοωρες σε αυτο, και ειμαι αναμεσα στο να παρω το Skyward ή το Donkey Kong μετα. (Οκ ή το Assasin's Creed Odyssey για το PS4, αλλα αλλο αυτο 😛 )

Το Skyward Sword το έπαιξα όταν βγήκε πριν μια δεκαετία (άουτς) και μου άρεσε, σίγουρα παίζει ρόλο που τότε βρισκόμασταν ακόμα στην εποχή του "Wii χειρισμού". Βέβαια σαν gameplay δεν ξέρω πως θα το νιώσει κάποιος ακριβώς μετά το BOTW. Είναι περισσότερο κοντινός συγγενής των προηγούμενων 3D Zelda games και για μένα μετά τα Wind Waker και Twilight Princess είχε ταιριάξει μια χαρά. Ίσως όταν απομακρυνθείς λίγο χρονικά από το BOTW να αξίζει μια δοκιμή.

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις εντελώς κλίμα με το Tropical Freeze (pun intended) που το σκέφτεσαι. Από τις καλύτερες platform εμπειρίες, φοβερό level-design, εξαιρετικό art direction και φυσικά μουσικάρες! Αρκετά απαιτητικό σε στιγμές αλλά τίμιο, δηλαδή δεν είχε τη "φθηνιάρικη" δυσκολία του να θέλεις να καρφώσεις το χειριστήριο στην οθόνη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τhanks παιδες, βγαζουν νοημα αυτα που λετε, αυτην τη στιγμη ειμαι ακριβως με BOTW expectations και δεν θα κατσει καλα. Οποτε Tropical Freeze it is και μετα βλεπουμε :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, xlinger είπε

δηλαδή δεν είχε τη "φθηνιάρικη" δυσκολία του να θέλεις να καρφώσεις το χειριστήριο στην οθόνη.

οπως ειχε σε αρκετες φασεις το donkey kong country returns.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomniac01 είπε

Δεν υπάρχουν. Υπαρχει το λεγόμενο Nintendo Tax οπου παιχνιδια που στο Steam, GoG, PS Store κοστιζουν $5 στo eShop της Nintendo κοστιζουν $35. 

Δεν ισχύει , μπορείς να βρεις πάμπολλες προσφορές σε διαφορετικά regions σε indie games,αρκεί να το παρακολουθεις..

Nintendo tax έχουν τα nintendo games οπού,οκ,εκει μαζι σου,η Ν σπάνια τα ρίχνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Το Arceus είναι εντελώς διαφορετικό από την μέχρι τώρα εμπειρία των Pokemon, πάει λίγο προς Zelda BOTW, οπότε είτε θα το λατρέψουμε είτε θα το μισήσουμε.

Δεν έχω δει πολύ gameplay και δεν ξέρω τι storyline θα έχει, αλλά γενικά να πηγαίνω από εδώ και από εκεί χωρίς quest και να κάνω κωλοτουμπα όταν μου επιτίθεται ένα Pokemon για να το αποφύγω, δεν με ψήνει και πάρα πολύ.

Σαν το Monster Hunter Stories λένε ότι θα είναι, οπότε χλωμό να κάνεις κωλοτούμπες για να αποφύγεις επιθέσεις.

 

Edit: Άκυρο ότι είπα. 😐

 

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, insomniac01 said:

Δεν υπάρχουν. Υπαρχει το λεγόμενο Nintendo Tax οπου παιχνιδια που στο Steam, GoG, PS Store κοστιζουν $5 στo eShop της Nintendo κοστιζουν $35. 

Είναι άλλωστε γνωστό ότι η Nintendo αποφασίζει τις τιμές των άλλων εταιρειών. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...