Προς το περιεχόμενο

Στο gov.gr το Σύστημα Ελέγχου Συμπεριφοράς Οδηγών και το Ιστορικό Ελέγχων Οχημάτων - ΚΤΕΟ


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, gousias said:

Και τι μπορεί να γίνει, όταν χρειάζεται συνήθως η ετήσια καταχώρηση από λογιστή για φορολογική δήλωση; Το έχω σκεφτεί προ πολλού κι εγώ και μάλιστα 1-2 φορές είχα αλλάξει κωδικό, αλλά μετά άρχιζε γκρίνιες ο λογιστής όταν πήγαινα στην επόμενη δήλωση, ότι δεν μπορούσε να μπει κλπ.

Το ορθότερο θα ήταν να υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης σε συγκεκριμένο μενού από τον λογιστή και με διαφορετικό κωδικό και ακόμη καλύτερα με μία δυνατότητα επαλήθευσης από τον κύριο κάτοχο μέσω πχ 2FA ή κάπως έτσι, όταν θα επιλεγόταν καταχώρηση κάποιας κατάστασης.

Μα υπαρχει . https://www.ontax.gr/el/ergaleia/tax-tools/exousiodotisi-logisti μονο που οταν ζητησα απο τον δικο μου να δουλεψουμε ετσι παρεξηγήθηκε και αρχησε τα "αν δεν υπαρχει εμπιστοσύνη δε  μπορει να υπαρξει συνεργασία"  ...βλεπεις ετσι ειναι καταγεγραμενο πως τη ταδε αλλαγη τη εκανε ο λογιστης και οχι εσυ οποτε σε τυχον δικια του μλκια/στραβη ειναι αυτοματα μπλεγμενος ενω αν το κανει με τους κωδικους σου πρεπει να αποδείξεις πως δεν εισαι ελεφαντας 

Επεξ/σία από greek_pilot
  • Like 16
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, greek_pilot είπε

Μα υπαρχει . https://www.ontax.gr/el/ergaleia/tax-tools/exousiodotisi-logisti μονο που οταν ζητησα απο τον δικο μου να δουλεψουμε ετσι παρεξηγήθηκε και αρχησε τα "αν δεν υπαρχει εμπιστοσύνη δε  μπορει να υπαρξει συνεργασία"  ...βλεπεις ετσι ειναι καταγεγραμενο πως τη ταδε αλλαγη τη εκανε ο λογιστης και οχι εσυ οποτε σε τυχον δικια του μλκια/στραβη ειναι αυτοματα μπλεγμενος ενω αν το κανει με τους κωδικους σου πρεπει να αποδείξεις πως δεν εισαι ελεφαντας 

Τι κόλλημα τραβάνε πάντως όταν τους ρωτάς κάτι τέτοιο, φοβάμαι ότι έχεις δίκιο και ως προς το σκέλος ευθυνών. Άρα μετά την εξουσιοδότηση πως μπορεί να καταχωρήσει αυτός ως λογιστής για τον πελάτη; Ρωτώ για να έχω κάτι να του πω, κάπως τεχνικά όσο θα μπορούσα να τον κατευθύνω ως ένα σημείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, gousias said:

Και τι μπορεί να γίνει, όταν χρειάζεται συνήθως η ετήσια καταχώρηση από λογιστή για φορολογική δήλωση; Το έχω σκεφτεί προ πολλού κι εγώ και μάλιστα 1-2 φορές είχα αλλάξει κωδικό, αλλά μετά άρχιζε γκρίνιες ο λογιστής όταν πήγαινα στην επόμενη δήλωση, ότι δεν μπορούσε να μπει κλπ.

Το ορθότερο θα ήταν να υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης σε συγκεκριμένο μενού από τον λογιστή και με διαφορετικό κωδικό και ακόμη καλύτερα με μία δυνατότητα επαλήθευσης από τον κύριο κάτοχο μέσω πχ 2FA ή κάπως έτσι, όταν θα επιλεγόταν καταχώρηση κάποιας κατάστασης.

Υπάρχει αυτό ακριβώς που λες. Αλλά όντως οι περισσότεροι λογιστές δε το δέχονται, και για το λόγο που έγραψε ο @greek_pilot, αλλά (φαντάζομαι) και για να μη φαίνεται ότι παρείχαν λογιστικές υπηρεσίες σε Χ αριθμό πελατών. 

Η άμεση αλλαγή κωδικού μετά τη χρήση του είναι η πιο εύκολη λύση. Θα γκρινιάξει, αλλά ας γκρινιάξει. Αν δε τους αρέσει να το κάνουν με τον τυπικό τρόπο. Εγώ αυτό κάνω. Αλλαγή μετά από κάθε χρήση. Έτσι κι αλλιώς είναι 1' υπόθεση με password manager και δε σε νοιάζει καν - λες και ξέρω 'γω τον κωδικό μου. 

😜

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωωω πάλι καλά που άνοιξα και είδα το ΚΤΕΟ, είχα την εντύπωση ότι περνάω του χρόνου...πως περνάν έτσι τα #$% τα χρόνια

πολύ καλά όλα αυτά που έχουν κάνει έως τώρα, μπράβο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, nikos16717 said:

Άλλο ένα θετικό βήμα, αλλά με τόσα δεδομένα που είναι φορτωμένα στην ΑΑΔΕ  σε λίγο οι κωδικοί taxis θα είναι ποιο σημαντικοί κωδικοί που έχουμε. 

Και πιστεύω ότι 9/10 έχουν αρκετά ευπροσπέλαστους κωδικούς...

Δε νομίζω να γίνουν ποτε πιο σημαντικοί απτου Gmail! Όλη η ζωή μας εξαρτάται από αυτούς! 😂

 

Ωραίο το σύστημα, μπήκα και είδα δεν έχω καμία παράβαση. Αλλά ξέρει κανεις τί είναι αυτές οι παρατηρήσεις; 
 

IMG_5973.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KapaEpsilon είπε

Από παραβάσεις δεν έχω καμία.

Αλλά στης παρατηρήσεις βγάζει το παρακάτω, ξέρει κάποιος τι σημαίνει;

Παρατηρήσεις
07100,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000

Αν πατήσεις στην βεβαίωση, θα δεις στο PDF τις παραβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σημαινει αυτο ρε παιδια ; 

Παρατηρήσεις: 00101,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000 

απο το '20 εχω το δηπλωμα , ουτε μια φορα δε με σταμάτησαν ... τι ειναι αυτα τα  00101?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, greek_pilot είπε

τι σημαινει αυτο ρε παιδια ; 

Παρατηρήσεις: 00101,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000 

απο το '20 εχω το δηπλωμα , ουτε μια φορα δε με σταμάτησαν ... τι ειναι αυτα τα  00101?

https://www.lanis.gr/el/xrisima/kodikoi-paratiriseon-adeion-odigisis

Πρέπει να οδηγείς απαραίτητα με Γυαλιά. :D

Επεξ/σία από dpolal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι άσχημη προσθήκη, χρήσιμο και για τις αγορές μεταχειρησμένων θα ήταν να έχουμε αυτά τα στοιχεία και με το χτύπημα μιας πινακίδας(Ανώνυμα φυσικά) έτσι ώστε να βλέπουμε τι είναι εισαγόμενο, κατάσταση ΚΤΕΟ, πόσα χέρια έχει αλλάξει και γιατί όχι πόσες φορές έχει απασχολήσει την ασφάλεια του.

13 ώρες πριν, nikos16717 είπε

Άλλο ένα θετικό βήμα, αλλά με τόσα δεδομένα που είναι φορτωμένα στην ΑΑΔΕ  σε λίγο οι κωδικοί taxis θα είναι ποιο σημαντικοί κωδικοί που έχουμε. 

Και πιστεύω ότι 9/10 έχουν αρκετά ευπροσπέλαστους κωδικούς...

Είναι τόσο σημαντικοί όσο και αυτοί του email σου.

13 ώρες πριν, Haldol είπε

Το 80% δίνουν τους κωδικούς στο λογιστή τους, αέρα - πατέρα. Που ακόμα και ο λογιστής να'ναι ο πιο καλός άνθρωπος του κόσμου, πάλι δεν υπάρχει εγγύηση ότι δε θα του κλέψουν τους κωδικούς όλου του πελατολογίου του, είτε phisάροντάς τον, ή με keylogger, ή κάποιον άλλο από τους δεκάδες τρόπους που υπάρχουν. Ζούμε πριν την αρχή νέων τύπων απάτης.

:D

Άμα δεν υπήρχε τρόπος να προστατευτούμε από αυτά θα βάζαμε μια μέτρα στο λαιμό και θα κάναμε βουτιά στην Θάλασσα. Μετά το GTPR οι λογιστές είναι υποχρεωμένοι τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του πελάτη τους να τα κρυπτογραφούν. Εσύ τώρα ως πελάτης καλό είναι να ρωτήσεις τον λογιστή σου πως διασφαλίζονται τα δικά σου προσωπικά δεδομένα. Στο δικός μας έχουμε software το οποίο έχει κρυπτογραφιμένη βάση δεδομένων και έχει δικό του browser με τον οποίο περιηγούμεστε στις διάφορες υπηρεσίες για παράδειγμα.

11 ώρες πριν, Haldol είπε

Υπάρχει αυτό ακριβώς που λες. Αλλά όντως οι περισσότεροι λογιστές δε το δέχονται, και για το λόγο που έγραψε ο @greek_pilot, αλλά (φαντάζομαι) και για να μη φαίνεται ότι παρείχαν λογιστικές υπηρεσίες σε Χ αριθμό πελατών. 

Η άμεση αλλαγή κωδικού μετά τη χρήση του είναι η πιο εύκολη λύση. Θα γκρινιάξει, αλλά ας γκρινιάξει. Αν δε τους αρέσει να το κάνουν με τον τυπικό τρόπο. Εγώ αυτό κάνω. Αλλαγή μετά από κάθε χρήση. Έτσι κι αλλιώς είναι 1' υπόθεση με password manager και δε σε νοιάζει καν - λες και ξέρω 'γω τον κωδικό μου. 

😜

Αυτό το πράγμα έχει συζητηθεί πολλάκις εδώ στο insomnia και αν θυμάμαι καλά συμμετείχες και εσύ σε συζήτηση όπου είχαμε απαντήσει επαρκώς διάφοροι απ' τον χώρο της λογιστικής αλλά κρατάω μια πισινή γιατί βαριέμαι να κάνω έρευνα.

Οι υπηρεσίες που μπορεί να εξουσιοδοτήσει ένας πολίτης ένα λογιστή για να εκτελέσει αντί γι αυτόν είναι αρκετά περιορισμένες(Ε9, Ε1, Ε3 και άλλα τέτοια βασικά). Αν εσύ δεν θες τίποτα πέραν αυτών των βασικών τότε μπορείς μιας χαρά να εξουσιοδοτήσεις τον λογιστή σου να κάνει τα παραπάνω και θα είστε μια χαρά χαρούμενοι. Αν όμως θες να κάνει διάφορα άλλα για εσένα πχ ΚΕΑ, Α21, επιδόματα πετρελαίου κτλ κτλ, δεν μπορείς να τον εξουσιοδοτήσεις για κάτι τέτοιο γι αυτό και δίνουν όλοι τους κωδικούς τους.

Το ότι δεν θέλει να φαίνεται κτλ είναι τεράστιος μύθος. Ένας σοβαρός λογιστής ξέρει ότι όταν καταχωρεί μια δήλωση αφήνει ένα ηλεκτρονικό αποτύπωμα στην πλατφόρμα. Επίσης ξέρει ότι για να αποφύγει ελέγχους πρέπει να φαίνεται ότι έχει και κάποιο κέρδος. Οπότε αυτό που κάνει αν θέλει να φοροδιαφύγει, κόβει για όλες τις δηλώσεις μία απόδειξη, μικρότερης της πραγματικής αξίας

Μύθος επίσης παραμένει ότι θα γκρινιάξει αν αλλάξεις κωδικούς. Γιατί να το κάνει; Δικοί του είναι; Ο μόνος λόγος για να το κάνει είναι σε περίπτωση που δεν τον έχεις πληρώσει που και πάλι δεν έχει να κάνει με τους κωδικούς.

10 ώρες πριν, Gunix είπε

Αν πατήσεις στην βεβαίωση, θα δεις στο PDF τις παραβάσεις.

Μα και έτσι τις βλέπεις. Οι παρατηρήσεις δεν έχουν να κάνουν με τις παραβάσεις, αλλά αναφέρουν τις ειδικές συνθήκες με τις οποίες πρέπει να οδηγήσει κάποιος . Πχ να φοράει γυαλιά, ακουστικά, να μην καταναλώνει αλκοόλ, να έχει όριο ταχύτητας, να μην οδηγεί σε αυτοκινητόδρομους κ.ο.κ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...