Προς το περιεχόμενο

Στο gov.gr το Σύστημα Ελέγχου Συμπεριφοράς Οδηγών και το Ιστορικό Ελέγχων Οχημάτων - ΚΤΕΟ


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη δυνατότητα να ενημερώνονται για πρώτη φορά ηλεκτρονικά και άμεσα για τις παραβάσεις του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και τους πόντους που έχουν λάβει στο Σύστημα Ελέγχου Συμπεριφοράς Οδηγών (Σ.Ε.Σ.Ο.-Point System), καθώς και για  το ιστορικό  Τεχνικών Ελέγχων Οχημάτων – ΚΤΕΟ, έχουν πλέον οι οδηγοί μέσω του gov.gr.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση, με τις δύο νέες υπηρεσίες «απλουστεύεται η αλληλεπίδραση των πολιτών με τις υπηρεσίες του υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών και μειώνεται αμφίδρομα η γραφειοκρατία, γεγονός που συνεπάγεται εξοικονόμηση πόρων και χρόνου για τους πολίτες και το Δημόσιο». Συγχρόνως, ενισχύεται η διαφάνεια των διαδικασιών και το αίσθημα της οδικής ασφάλειας. Οι οδηγοί γνωρίζουν σε πραγματικό χρόνο τους βαθμούς ποινής τους στο Point System, ενώ έχουν και τη δυνατότητα συγκεντρωτικής ενημέρωσης για τους ελέγχους ΚΤΕΟ, συμπεριλαμβανομένων και των χιλιομέτρων που έχει διανύσει το όχημα.

Οι πολίτες εισέρχονται στις δύο νέες υπηρεσίες χρησιμοποιώντας τους κωδικούς TaxisNet της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων και Ψηφιακής Διακυβέρνησης του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, η οποία υλοποίησε και την ανάπτυξη των υπηρεσιών.

Οι οδηγοί λαμβάνουν στη θυρίδα πολίτη τους στο gov.gr βεβαίωση για τους πόντους και τις κλήσεις τους σε μορφή εγγράφου που φέρει τα χαρακτηριστικά εγκυρότητας του gov.gr, δηλαδή ένα μοναδικό κωδικό αριθμό σε αλφαριθμητική μορφή και σε μορφή QR, καθώς και προηγμένη ηλεκτρονική υπογραφή του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης και έχει ισχύ όταν διακινείται τόσο ως ηλεκτρονικό έγγραφο, όσο και ως έντυπο.

Επιπλέον, οι υπηρεσίες αυτές είναι προσβάσιμες κι από το auto.gov.gr

Οι δύο νέες υπηρεσίες συμβάλλουν περαιτέρω στον ψηφιακό μετασχηματισμό του τομέα των μεταφορών και προστίθενται στις περισσότερες από 20 ψηφιακές υπηρεσίες που έχουν υλοποιηθεί από τα Υπουργεία Ψηφιακής Διακυβέρνησης και Υποδομών και Μεταφορών.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άλλο ένα θετικό βήμα, αλλά με τόσα δεδομένα που είναι φορτωμένα στην ΑΑΔΕ  σε λίγο οι κωδικοί taxis θα είναι ποιο σημαντικοί κωδικοί που έχουμε. 

Και πιστεύω ότι 9/10 έχουν αρκετά ευπροσπέλαστους κωδικούς...

  • Like 17
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, nikos16717 said:

Άλλο ένα θετικό βήμα, αλλά με τόσα δεδομένα που είναι φορτωμένα στην ΑΑΔΕ  σε λίγο οι κωδικοί taxis θα είναι ποιο σημαντικοί κωδικοί που έχουμε. 

Και πιστεύω ότι 9/10 έχουν αρκετά ευπροσπέλαστους κωδικούς...

Στις πιο ουσιώδεις πάντως εφαρμογές απαιτείται ταυτοποίηση δύο παραγόντων (two factor authentication) με χρήση πιστοποιημένου κινητού. Οπότε μειώνεται λίγο ο κίνδυνος, ο οποίος πράγματι είναι υπαρκτός. 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, nikos16717 said:

Άλλο ένα θετικό βήμα, αλλά με τόσα δεδομένα που είναι φορτωμένα στην ΑΑΔΕ  σε λίγο οι κωδικοί taxis θα είναι ποιο σημαντικοί κωδικοί που έχουμε. 

Και πιστεύω ότι 9/10 έχουν αρκετά ευπροσπέλαστους κωδικούς...

Το 80% δίνουν τους κωδικούς στο λογιστή τους, αέρα - πατέρα. Που ακόμα και ο λογιστής να'ναι ο πιο καλός άνθρωπος του κόσμου, πάλι δεν υπάρχει εγγύηση ότι δε θα του κλέψουν τους κωδικούς όλου του πελατολογίου του, είτε phisάροντάς τον, ή με keylogger, ή κάποιον άλλο από τους δεκάδες τρόπους που υπάρχουν. Ζούμε πριν την αρχή νέων τύπων απάτης.

:D

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από παραβάσεις δεν έχω καμία.

Αλλά στης παρατηρήσεις βγάζει το παρακάτω, ξέρει κάποιος τι σημαίνει;

Παρατηρήσεις
07100,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, spikou23 είπε

Στις πιο ουσιώδεις πάντως εφαρμογές απαιτείται ταυτοποίηση δύο παραγόντων (two factor authentication) με χρήση πιστοποιημένου κινητού. Οπότε μειώνεται λίγο ο κίνδυνος, ο οποίος πράγματι είναι υπαρκτός. 

Βασικά πρέπει να στείλουμε κάπου εμαιλ σε αυτούς να βάλουν δυνατοτητα 2FA και στο απλό login και αν θέλει ο κάτοχος να μπορεί να το ενεργοποιήσει. Γνωρίζει κανείς;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, KapaEpsilon είπε

Από παραβάσεις δεν έχω καμία.

Αλλά στης παρατηρήσεις βγάζει το παρακάτω, ξέρει κάποιος τι σημαίνει;

Παρατηρήσεις
07100,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000,00000

Έχεις κάνει απώλεια και αυτό είναι το αντίγραφο.

Επεξ/σία από BadBoy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, j_karigiannis είπε

Τι είναι το Σύστημα Ελέγχου Συμπεριφοράς Οδηγών?

θεωρητικά ειναι συστημα ποντων που παιρνεις για καθε παραβαση μεχρι να φτασεις 25 να σου παρουν το διπλωμα. πρακτικα τιποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, spikou23 είπε

Στις πιο ουσιώδεις πάντως εφαρμογές απαιτείται ταυτοποίηση δύο παραγόντων (two factor authentication) με χρήση πιστοποιημένου κινητού. Οπότε μειώνεται λίγο ο κίνδυνος, ο οποίος πράγματι είναι υπαρκτός. 

Σωστά. Σιγά σιγά θα πάει σε περισσότερα.  

52 λεπτά πριν, spikou23 είπε

Στις πιο ουσιώδεις πάντως εφαρμογές απαιτείται ταυτοποίηση δύο παραγόντων (two factor authentication) με χρήση πιστοποιημένου κινητού. Οπότε μειώνεται λίγο ο κίνδυνος, ο οποίος πράγματι είναι υπαρκτός. 

Δεν μπορείς να φανταστείς τι κωδικοί χρησιμοποιούνται. Βλέπω το 1234 να πηγαίνει σύννεφο 🤣 άντε και τo !234 (βάλαμε και shift 😅)

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι από τις ειδήσεις που ακούς και από την μια λες αντε επιτέλους να πάμε λίγο μπροστά ακόμη ΑΛΛΑ από την άλλη αρχίζουν και σε ζώνουν τα φίδια γιατί σκέφτεσαι " ποιος άχρηστος και ανίκανος να διαχειρίζεται όλα αυτά τα προσωπικά και όχι μόνο δεδομένα;" , γιατί τα κάμποσα χρόνια ζωής στην μπανανία έχω μάθει ένα,  ότι όσο πιο άχρηστος ,ανίκανος και ανεύθυνος είναι κάποιος τόσο πιο ψηλά πάει και μπαίνει σε πιο υπεύθυνες θέσεις.  

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου λέει πως «Η άδεια οδήγησης σας δεν είναι ενημερωμένη με τον ΑΦΜ σας...» και βγάζει σύνδεσμο να το κάνω, θυμάμαι το ίδιο μου έλεγε κι όταν προσπάθησα να τη συνδέσω στο ψηφιακό πορτοφόλι.

Η απορία μου είναι τί σημαίνει αυτό και αν είναι καλή ιδέα να τη «συνδέσω με το ΑΦΜ μου», γι αυτό και δεν το έκανα ακόμα...  🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, PCharon said:

Μου λέει πως «Η άδεια οδήγησης σας δεν είναι ενημερωμένη με τον ΑΦΜ σας...» και βγάζει σύνδεσμο να το κάνω, θυμάμαι το ίδιο μου έλεγε κι όταν προσπάθησα να τη συνδέσω στο ψηφιακό πορτοφόλι.

Η απορία μου είναι τί σημαίνει αυτό και αν είναι καλή ιδέα να τη «συνδέσω με το ΑΦΜ μου», γι αυτό και δεν το έκανα ακόμα...  🤣

do it. press the button

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Το 80% δίνουν τους κωδικούς στο λογιστή τους, αέρα - πατέρα. Που ακόμα και ο λογιστής να'ναι ο πιο καλός άνθρωπος του κόσμου, πάλι δεν υπάρχει εγγύηση ότι δε θα του κλέψουν τους κωδικούς όλου του πελατολογίου του, είτε phisάροντάς τον, ή με keylogger, ή κάποιον άλλο από τους δεκάδες τρόπους που υπάρχουν. Ζούμε πριν την αρχή νέων τύπων απάτης.

:D

Και τι μπορεί να γίνει, όταν χρειάζεται συνήθως η ετήσια καταχώρηση από λογιστή για φορολογική δήλωση; Το έχω σκεφτεί προ πολλού κι εγώ και μάλιστα 1-2 φορές είχα αλλάξει κωδικό, αλλά μετά άρχιζε γκρίνιες ο λογιστής όταν πήγαινα στην επόμενη δήλωση, ότι δεν μπορούσε να μπει κλπ.

Το ορθότερο θα ήταν να υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης σε συγκεκριμένο μενού από τον λογιστή και με διαφορετικό κωδικό και ακόμη καλύτερα με μία δυνατότητα επαλήθευσης από τον κύριο κάτοχο μέσω πχ 2FA ή κάπως έτσι, όταν θα επιλεγόταν καταχώρηση κάποιας κατάστασης.

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...