Προς το περιεχόμενο

Nikkor z 17-28mm 2.8f


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Dr_73,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Όπως αναφέρω και στον τίτλο, ενδιαφέρομαι για τον συγκεκριμένο υπερευρυγώνιο φακό. Αγόρασα πρόσφατα την Nikon Z5 με τον κιτ φακό 24-70mm 4f που με άρεσε πολύ και θα τον κρατήσω μόνιμα. Έχω επίσης την D5200 με τον υπερευρυγώνιο φακό Tokina 11-16mm 2.8f και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Θέλω λοιπόν για την Z5 έναν φακό ανάλογης ποιότητας και σχεδόν κατέληξα στον Nikkor 17-28mm. Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό. Αν έχει κάποιος τον φακό ας με δώσει πληροφορίες. Ξέρω ότι υπάρχουν άλλες 2 επιλογές. Η μια είναι πανάκριβη άνω των 2000 ευρώ οπότε απορρίπτεται. Η άλλη είναι ο Nikkor 14-30mm 4f αλλά με χαλάει αρκετά το κλειστό διάφραγμα και σχεδόν τον έχω απορρίψει. Με λίγα λόγια θέλω έναν υπερευρυγώνιο φακό τουλάχιστον ισάξιο ποιοτικά με τον Τοκινα και ανοιχτό διάφραγμα.

Τα θέματα που φωτογραφίζω είναι τοπία και ουρανός και λιγότερο άγρια φύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρωτάς για φακό πολύ περιορισμένης εμπορικότητας και δύσκολα θα βρεις κάποιον που θα τον έχει για να πάρεις απάντηση. Ακόμη και αυτοί που θέλουν να δώσουν 1000+ ευρώ για έναν υπερευρυγώνιο ζουμ, θα πάνε στον 14-30mm f/4 μιας και το διάφραγμα παίζει μικρό ρόλο σε τέτοια εστιακή απόσταση (και μιλάμε για μόλις 1 στοπ) αλλά και επειδή ο 14-30mm έχει μεγαλύτερο εύρος.

Προσωπικά πάντως δεν θα πήγαινα σε ζουμ σε τέτοια διαφράγματα. Δεν έχω δει ακόμη κάτι που θα με ενθουσιάσει σε ποιότητα εικόνας απο όσους κυκλοφορούν (Κι εγώ είμαι στο Z mount).
Αγοράζεις Κινέζικο prime 14mm f/2.8 ,με 200-250 ευρώ και κάνεις την δουλειά σου. Κάτι Pergear, 7Artisan κλπ
ή περιμένεις για κάποιον samyang, Viltrox, Sigma κλπ που και με autofocus θα είναι, και καλύτεροι ποιοτικά. Αλλά θα έχουν και 100-200 ευρώ πάνω απο τους manual

Άλλη λύση, δίνεις 235 ευρώ και παίρνεις αντάπτορα FTZ και βάζεις παλιότερους φακούς Νικον που και φτηνοί είναι και πιο γρήγοροι
 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ρωτάς για φακό πολύ περιορισμένης εμπορικότητας και δύσκολα θα βρεις κάποιον που θα τον έχει για να πάρεις απάντηση. Ακόμη και αυτοί που θέλουν να δώσουν 1000+ ευρώ για έναν υπερευρυγώνιο ζουμ, θα πάνε στον 14-30mm f/4 μιας και το διάφραγμα παίζει μικρό ρόλο σε τέτοια εστιακή απόσταση (και μιλάμε για μόλις 1 στοπ) αλλά και επειδή ο 14-30mm έχει μεγαλύτερο εύρος.

Προσωπικά πάντως δεν θα πήγαινα σε ζουμ σε τέτοια διαφράγματα. Δεν έχω δει ακόμη κάτι που θα με ενθουσιάσει σε ποιότητα εικόνας απο όσους κυκλοφορούν (Κι εγώ είμαι στο Z mount).
Αγοράζεις Κινέζικο prime 14mm f/2.8 ,με 200-250 ευρώ και κάνεις την δουλειά σου. Κάτι Pergear, 7Artisan κλπ
ή περιμένεις για κάποιον samyang, Viltrox, Sigma κλπ που και με autofocus θα είναι, και καλύτεροι ποιοτικά. Αλλά θα έχουν και 100-200 ευρώ πάνω απο τους manual

Άλλη λύση, δίνεις 235 ευρώ και παίρνεις αντάπτορα FTZ και βάζεις παλιότερους φακούς Νικον που και φτηνοί είναι και πιο γρήγοροι
 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Γνωρίζω και εγώ ότι ο φακός αυτός δεν είναι καθόλου δημοφιλής σε αντίθεση με τον 14-30 που έχει αποσπάσει πολλές θετικές κριτικές και τον έχουν αγοράσει πάρα πολλοί. Για prime προς το παρών δεν σκέφτομαι. Στα 10 χρόνια που ασχολούμαι με την φωτογραφία ποτέ δεν είχα Prime. Οπότε η πρώτη επιλογή είναι ζοομ φακός. Αλλά ποτέ μη λες ποτέ. Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Ευχαριστώ και πάλι. Περιμένω και άλλες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Stathis2871 said:

Η άλλη είναι ο Nikkor 14-30mm 4f αλλά με χαλάει αρκετά το κλειστό διάφραγμα και σχεδόν τον έχω απορρίψει. 

Στα 14mm βγάζεις άνετα με ταχύτητα 1/15. Σε συνδιασμό με iso 4000 βγάζεις φωτογραφίες σε πολύ σκοτεινό χώρο . 

Τα f/2.8 κτλ , δεν είναι σήμερα τόσο χρήσιμα όσο την εποχή που έμενες σε φιλμ μέχρι 400 asa  . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Στα 14mm βγάζεις άνετα με ταχύτητα 1/15. Σε συνδιασμό με iso 4000 βγάζεις φωτογραφίες σε πολύ σκοτεινό χώρο . 

Τα f/2.8 κτλ , δεν είναι σήμερα τόσο χρήσιμα όσο την εποχή που έμενες σε φιλμ μέχρι 400 asa  . 

Ok. Ευχαριστώ πολύ. Αρχίζω να απομακρύνομαι από τον 2.8f.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Βλέπω τώρα τη γκάμα z mount στο e-infinity . 

https://www.e-infin.com/eu/category/zoom_lenses#4/nikon_z_(full-frame)

Μεταξύ 14-24 f/2.8 στα 1750€

17-28 f/2.8 στα 930€

14-30 f/4.5 στα 1000€ 

 

καταρχήν θα απέρριπτα τον 17-28 . Τα 17mm για το 2024, δεν το θεωρώ πολύ ευρυγώνια εστιακή.  Πάντα θα ήθελα μικρότερη . 

Τον 14-30 f/4.5 θα έπαιρνα μάλλον . Και δεν είναι και κακή η τιμή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stathis2871 είπε

Καλησπέρα. Όπως αναφέρω και στον τίτλο, ενδιαφέρομαι για τον συγκεκριμένο υπερευρυγώνιο φακό. Αγόρασα πρόσφατα την Nikon Z5 με τον κιτ φακό 24-70mm 4f που με άρεσε πολύ και θα τον κρατήσω μόνιμα. Έχω επίσης την D5200 με τον υπερευρυγώνιο φακό Tokina 11-16mm 2.8f και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Θέλω λοιπόν για την Z5 έναν φακό ανάλογης ποιότητας και σχεδόν κατέληξα στον Nikkor 17-28mm. Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό. Αν έχει κάποιος τον φακό ας με δώσει πληροφορίες. Ξέρω ότι υπάρχουν άλλες 2 επιλογές. Η μια είναι πανάκριβη άνω των 2000 ευρώ οπότε απορρίπτεται. Η άλλη είναι ο Nikkor 14-30mm 4f αλλά με χαλάει αρκετά το κλειστό διάφραγμα και σχεδόν τον έχω απορρίψει. Με λίγα λόγια θέλω έναν υπερευρυγώνιο φακό τουλάχιστον ισάξιο ποιοτικά με τον Τοκινα και ανοιχτό διάφραγμα.

Τα θέματα που φωτογραφίζω είναι τοπία και ουρανός και λιγότερο άγρια φύση.

Δεν είμαι χρήστης Nikon απλώς έτσι μερικές σκέψεις χάριν της συζήτησης. Παρεμπιπτόντως καλύτερα να δεις σχετικά βίντεο ή συγκεκριμένες τεχνικές σελίδες για τέτοιες απορίες παρά σε φόρουμ όπου αναγκαστικά εδώ περιοριζομαστε από τα όσα μπορούμε να γράψουμε εκτός από γενικά σχόλια. 

Όταν λες τοπία και ουρανό εννοείς και νυχτερινά π.χ. αστροφωτογραφια - γαλαξία ; αν ναι λογικό να σε χαλάει το f/4.0 οπότε μπορείς να κοιτάξεις αλλού. Αν όμως όχι είναι υπεραρκετό αφού το πιθανότερο είναι πως θα το κλείνεις και άλλο.  

Το 17-28mm σαν εύρος είναι χοντρικά ίδιο στο κάτω άκρο και μεγαλύτερο στο άνω άκρο σε σχέση με τον tokina που έχεις τώρα, οπότε από αυτή την άποψη είσαι καλυμμένος. Αν δε θες δηλαδή κάτι πιο ευρύ θα σου είναι μια χαρά. 

Από εκεί και πέρα για μένα ούτε το f/2.8 είναι αρκετό για νυχτερινές λήψεις (γενικά μιλώντας όχι για τοπία/στατικές σκηνές). Το οποίο σημαίνει αναγκαστικά σταθερός φακός. Απ' όσο κατάλαβα δε σε βολεύει σα λύση και δεκτό. Αν όμως θεωρείς πως το f/2.8 είναι επαρκές για σένα τότε μια χαρά. 

Γενικά είναι μια πολύ καλή μέση αλλά όχι ιδανική λύση ο 17-28mm με τίμιο εύρος, επαρκές διάφραγμα κακά τα ψέματα παρά τις δικές μου απόψεις και σε καλή τιμή (νομίζω παίζει σε προσφορά αυτή την περίοδο). Όπως δηλαδή και οι περισσότεροι f/2.8 ζουμ φακοί ασχέτως εστιακου μήκους. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, pifilos είπε

Δεν είμαι χρήστης Nikon απλώς έτσι μερικές σκέψεις χάριν της συζήτησης. Παρεμπιπτόντως καλύτερα να δεις σχετικά βίντεο ή συγκεκριμένες τεχνικές σελίδες για τέτοιες απορίες παρά σε φόρουμ όπου αναγκαστικά εδώ περιοριζομαστε από τα όσα μπορούμε να γράψουμε εκτός από γενικά σχόλια. 

Όταν λες τοπία και ουρανό εννοείς και νυχτερινά π.χ. αστροφωτογραφια - γαλαξία ; αν ναι λογικό να σε χαλάει το f/4.0 οπότε μπορείς να κοιτάξεις αλλού. Αν όμως όχι είναι υπεραρκετό αφού το πιθανότερο είναι πως θα το κλείνεις και άλλο.  

Το 17-28mm σαν εύρος είναι χοντρικά ίδιο στο κάτω άκρο και μεγαλύτερο στο άνω άκρο σε σχέση με τον tokina που έχεις τώρα, οπότε από αυτή την άποψη είσαι καλυμμένος. Αν δε θες δηλαδή κάτι πιο ευρύ θα σου είναι μια χαρά. 

Από εκεί και πέρα για μένα ούτε το f/2.8 είναι αρκετό για νυχτερινές λήψεις (γενικά μιλώντας όχι για τοπία/στατικές σκηνές). Το οποίο σημαίνει αναγκαστικά σταθερός φακός. Απ' όσο κατάλαβα δε σε βολεύει σα λύση και δεκτό. Αν όμως θεωρείς πως το f/2.8 είναι επαρκές για σένα τότε μια χαρά. 

Γενικά είναι μια πολύ καλή μέση αλλά όχι ιδανική λύση ο 17-28mm με τίμιο εύρος, επαρκές διάφραγμα κακά τα ψέματα παρά τις δικές μου απόψεις και σε καλή τιμή (νομίζω παίζει σε προσφορά αυτή την περίοδο). Όπως δηλαδή και οι περισσότεροι f/2.8 ζουμ φακοί ασχέτως εστιακου μήκους. 

 

 

 

 

Με γαλαξία ελάχιστες φορές έχω ασχοληθεί αλλά με αρέσει σαν θέμα και θέλω να ασχοληθώ περισσότερο. Επίσης μου έχει τύχει πολλές φορές να φωτογραφίζω μετά το ηλιοβασίλεμα στο χέρι(χωρίς τρίποδο επειδή βιαζόμουν ή δεν το είχα μαζί μου) και για να μην βάλω υψηλό iso άνοιγα το το διάφραγμα του tokina στο 2.8. Αν και δεν ενδείκνυται για τοπία, το κάνω αρκετές φορές εκείνη την ώρα. Αυτοί είναι οι λόγοι που δεν θέλω τον f4. Δυστυχώς οι πληροφορίες για τον f2.8 είναι πολύ λίγες και η κριτική τις περισσότερες φορές δεν είναι και ιδιαίτερα καλές αφού τον συγκρίνουν με τον 14-30 που αν εξαιρέσεις το f4 σε ολα τα άλλα υπερτερεί. Ποιο ευρυγώνιος, καλύτερη κατασκευή, κουμπί για χειροκίνητη-αυτόματη εστίαση αφού ο f2.8 δεν έχει. Όσο να αναφορά την ποιότητα της εικόνας τα δείγματα είναι πάρα πολύ λίγα στο διαδύκτιο για την f2.8 και δεν με βοηθάει αυτό να βγάλω κάποιο συμπέρασμα. Αρχίζω βέβαια να σκέφτομαι και την λύση του prime. Γενικά πολύ δύσκολη απόφαση αλλά δεν βιάζομαι. Επίσης ξέχασα να πω ότι βασική προϋπόθεση είναι ο φακός να δέχεται φίλτρα.

Επεξ/σία από Stathis2871
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Stathis2871 είπε

Με γαλαξία ελάχιστες φορές έχω ασχοληθεί αλλά με αρέσει σαν θέμα και θέλω να ασχοληθώ περισσότερο. Επίσης μου έχει τύχει πολλές φορές να φωτογραφίζω μετά το ηλιοβασίλεμα στο χέρι(χωρίς τρίποδο επειδή βιαζόμουν ή δεν το είχα μαζί μου) και για να μην βάλω υψηλό iso άνοιγα το το διάφραγμα του tokina στο 2.8. Αν και δεν ενδείκνυται για τοπία, το κάνω αρκετές φορές εκείνη την ώρα. Αυτοί είναι οι λόγοι που δεν θέλω τον f4.

Καταλαβαίνω τι λες ωστόσο θα έχεις και τη σταθεροποίηση της Ζ5 τώρα.

20 λεπτά πριν, Stathis2871 είπε

Δυστυχώς οι πληροφορίες για τον f2.8 είναι πολύ λίγες και η κριτική τις περισσότερες φορές δεν είναι και ιδιαίτερα καλές αφού τον συγκρίνουν με τον 14-30 που αν εξαιρέσεις το f4 σε ολα τα άλλα υπερτερεί. Ποιο ευρυγώνιος, καλύτερη κατασκευή, κουμπί για χειροκίνητη-αυτόματη εστίαση αφού ο f2.8 δεν έχει.

Οκ εγώ το βλέπω διαφορετικά, παρόλο που μπορεί αναγκαστικά να επέλεγα τον 14-30 λόγω εύρους. Το ότι ο 14-30 είναι πτυσσόμενος ουιαστικά για μένα είναι σημαντικό αρνητικό και δε με ικανοποιεί σα χρήση. Εννοώ το ότι λειτουργεί όπως ο 24-70mm f/4.0 που πρέπει να φύγει από τη θέση της λευκής κουκίδας για να χρησιμοποιηθεί. Κατανοώ πως έτσι είναι πιο μαζεμένο το μεγεθός τους για μεταφορά κλπ αλλά σε καθημερινή βάση δεν... άλλους βέβαια δεν τους ενοχλεί.

Επίσης το ότι ο 17-28mm δεν εκτείνεται καθώς ζουμάρεις αλλά γίνεται εσωτερικά η μεταβολή εστιακού μήκους είναι μεγάλο συν ως προς την προστασία του από δυσμενείς καιρικές συνθήκες. Τώρα ως προς την καλύτερη κατασκευή, υλικά κλπ δεν έχω πιάσει κάποιον οπότε μπορεί όντως ο 14-30mm να είναι καλύτερος αλλά και πάλι τα παραπάνω 2 χαρακτηριστικά του 17-28mm τον καθιστούν πιο θελτικό. 

20 λεπτά πριν, Stathis2871 είπε

Όσο να αναφορά την ποιότητα της εικόνας τα δείγματα είναι πάρα πολύ λίγα στο διαδύκτιο για την f2.8 και δεν με βοηθάει αυτό να βγάλω κάποιο συμπέρασμα. Αρχίζω βέβαια να σκέφτομαι και την λύση του prime. Γενικά πολύ δύσκολη απόφαση αλλά δεν βιάζομαι. Επίσης ξέχασα να πω ότι βασική προϋπόθεση είναι ο φακός να δέχεται φίλτρα.

Αν δεν κάνω λάθος ο συγκεκριμένος 17-28mm είναι οπτική φόρμουλα της Tamron για τον αντίστοιχο Sony και απλώς είναι rebrand σε Nikon με άλλο περίβλημα, ίσως μηχανισμό autofocus και γενικά εξωτερικές διαφορές. Οπότε αν μπορείς να βρεις δείγματα για τον Tamron για Sony E-mount που σίγουρα υπάρχουν αρκετά μπορείς να περιμένεις ίδια απόδοση και για τον Nikon. 

Δεν πιστεύω σε μεμονωμένη λύση δυστυχώς για ευρυγώνιους φακούς. Καθότι οι διαφορές ανάμεσα στα mm είναι τεράστιες ως προς το τι βλέπεις π.χ. τα 14mm σε σχέση με τα 17mm συγκριτικά με τη διαφορά ανάμεσα στα 70mm και τα 75mm, διαφοροποιούν πολύ τις επιλογές. Ενίοτε είναι λογική η λύση και ενός "αργού" ευρυγώνιου ζουμ για π.χ. τοπία αλλά και ενός γρήγορου σταθερού όπως ο Ζ 20mm f/1.8 για να καλύψεις άλλες χρήσεις. Ε αυτό το "χάος" κάπως μπαίνει σε τάξη με έναν φακό σαν τον 17-28mm εξού και το ¨μέση λύση αλλά όχι ιδανική¨. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Βλέπω τώρα τη γκάμα z mount στο e-infinity . 

https://www.e-infin.com/eu/category/zoom_lenses#4/nikon_z_(full-frame)

Μεταξύ 14-24 f/2.8 στα 1750€

17-28 f/2.8 στα 930€

14-30 f/4.5 στα 1000€ 

 

καταρχήν θα απέρριπτα τον 17-28 . Τα 17mm για το 2024, δεν το θεωρώ πολύ ευρυγώνια εστιακή.  Πάντα θα ήθελα μικρότερη . 

Τον 14-30 f/4.5 θα έπαιρνα μάλλον . Και δεν είναι και κακή η τιμή. 

 

Επειδή έχω τον Τοκινα 11-16 που το 11 αντιστοιχεί  στο 17 της Nikon z μπορώ να πω ότι δεν με προβλημάτισε ποτέ το στις λήψεις τοπίων. Το 14 σαφώς και είναι καλύτερο για τοπία αλλά αυτό το f4 είναι το αγκάθι για μένα αλλιώς με κλειστά μάτια θα τον αγόραζα ήδη και δεν θα το έκανα καν θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pifilos είπε

Καταλαβαίνω τι λες ωστόσο θα έχεις και τη σταθεροποίηση της Ζ5 τώρα.

Οκ εγώ το βλέπω διαφορετικά, παρόλο που μπορεί αναγκαστικά να επέλεγα τον 14-30 λόγω εύρους. Το ότι ο 14-30 είναι πτυσσόμενος ουιαστικά για μένα είναι σημαντικό αρνητικό και δε με ικανοποιεί σα χρήση. Εννοώ το ότι λειτουργεί όπως ο 24-70mm f/4.0 που πρέπει να φύγει από τη θέση της λευκής κουκίδας για να χρησιμοποιηθεί. Κατανοώ πως έτσι είναι πιο μαζεμένο το μεγεθός τους για μεταφορά κλπ αλλά σε καθημερινή βάση δεν... άλλους βέβαια δεν τους ενοχλεί.

Επίσης το ότι ο 17-28mm δεν εκτείνεται καθώς ζουμάρεις αλλά γίνεται εσωτερικά η μεταβολή εστιακού μήκους είναι μεγάλο συν ως προς την προστασία του από δυσμενείς καιρικές συνθήκες. Τώρα ως προς την καλύτερη κατασκευή, υλικά κλπ δεν έχω πιάσει κάποιον οπότε μπορεί όντως ο 14-30mm να είναι καλύτερος αλλά και πάλι τα παραπάνω 2 χαρακτηριστικά του 17-28mm τον καθιστούν πιο θελτικό. 

Αν δεν κάνω λάθος ο συγκεκριμένος 17-28mm είναι οπτική φόρμουλα της Tamron για τον αντίστοιχο Sony και απλώς είναι rebrand σε Nikon με άλλο περίβλημα, ίσως μηχανισμό autofocus και γενικά εξωτερικές διαφορές. Οπότε αν μπορείς να βρεις δείγματα για τον Tamron για Sony E-mount που σίγουρα υπάρχουν αρκετά μπορείς να περιμένεις ίδια απόδοση και για τον Nikon. 

Δεν πιστεύω σε μεμονωμένη λύση δυστυχώς για ευρυγώνιους φακούς. Καθότι οι διαφορές ανάμεσα στα mm είναι τεράστιες ως προς το τι βλέπεις π.χ. τα 14mm σε σχέση με τα 17mm συγκριτικά με τη διαφορά ανάμεσα στα 70mm και τα 75mm, διαφοροποιούν πολύ τις επιλογές. Ενίοτε είναι λογική η λύση και ενός "αργού" ευρυγώνιου ζουμ για π.χ. τοπία αλλά και ενός γρήγορου σταθερού όπως ο Ζ 20mm f/1.8 για να καλύψεις άλλες χρήσεις. Ε αυτό το "χάος" κάπως μπαίνει σε τάξη με έναν φακό σαν τον 17-28mm εξού και το ¨μέση λύση αλλά όχι ιδανική¨. 

Ναι ο 17-28mm είναι αντίγραφο της Tamron και θα ψάξω δείγματα στο διαδίκτυο όπως με είπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Σε ενδιαφέρει να έχει εύρος και να μην είναι prime και σε ενδιαφέρει το auto focus?

Την χειροκίνητη εστίαση προσπαθώ να την αποφεύγω όσο γίνεται λόγο κακής όρασης. Οπότε το auto focus είναι μονόδρομος για μένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια τελευταία ερώτηση για να μην κουράζω πολύ και θα καθορίσει την τελική μου απόφαση. Με είπε ένας γνωστός μου ότι το 4f ενός FX φακού αντιστοιχεί σε2.8f ενός DX φακού. Ισχύει; 

Επεξ/σία από Stathis2871
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Stathis2871 είπε

Μια τελευταία ερώτηση για να μην κουράζω πολύ και θα καθορίσει την τελική μου απόφαση. Με είπε ένας γνωστός μου ότι το 4f ενός FX φακού αντιστοιχεί σε2.8f ενός DX φακού. Ισχύει; 

Σα βάθος πεδίου ναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...