Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το iOS 17.3 με λειτουργία Προστασίας κλεμμένης συσκευής


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Θυμάμαι πόσος αξιόπιστο ήταν το fingerprint sensor της Samsung στο S9 που πολλές φορές δεν έπιανε και επίσης επειδή ήταν δίπλα στην κάμερα λέρωνα τον φακό. Φυσικά δεν ήταν λόγος να απορρίψω το κινητό αλλά μην λέμε ότι θελουμε.
 Ελπίζω ο νέος κάτω από την οθόνη να είναι καλός.

Πως κολλάει η αξιοπιστία επειδή ήταν δίπλα στον φακό? 

13 λεπτά πριν, koutsis είπε

Γιατί σε Android αν πας να αλλάξεις τις ρυθμίσεις ασφαλείας ή να δεις τους αποθηκευμένους κωδικούς το pin της συσκευής δεν χρησιμοποιείς;  τη σχέση έχουν οι τριτες εφαρμογές με αυτό; 

Αν ακολουθήσεις την συζήτηση που έκανα quote, θα βγάλεις άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Πως κολλάει η αξιοπιστία επειδή ήταν δίπλα στον φακό? 

που πολλές φορές δεν έπιανε”  

το διάβασες αυτό ή μπα;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, SabotazNic said:

1.Πως κολλάει η αξιοπιστία επειδή ήταν δίπλα στον φακό? 

2.Αν ακολουθήσεις την συζήτηση που έκανα quote, θα βγάλεις άκρη 

1. Δεν αναφέρεται στην αξιοπιστία αλλά στην πρακτικοτητα προφανώς όταν λέει για το φακό.

2. Μια χαρά έχω δει την κουβέντα. Μου απάντησες αυτό ακριβώς στο πρώτο σχόλιο σου, που είναι εντελώς λάθος μιας και είναι το ίδιο και σε ios

"Μια χαρα την εχει καταλαβει, απλα στα android δεν υπαρχει κοινο pin. Αλλο εχω στο κλειδωμα οθονης, αλλο στο samsung pass, αλλο στο winbank. Μια iphone συσκευη ειναι ευαλωτη αν ο θυτης ξερει το pin της"

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, feelihipo είπε

Το πιο σωστό είναι να μην ΚΛΕΊΝΕΙ η συσκευή χωρίς passcode. Η Samsung το κάνει, η 🍏 στα @ της 

Τι θα κερδίσεις ειδικά αν δεν έχεις eSIM; battery drain και κλείνει.

Στο iOS και να το κλείσεις το κινητό όσο έχει μπαταρία είναι findable αν του πεις να το απενεργοποιήσει κατά το κλείσιμο ζητάει pin. Ποιο είναι πιο ασφαλές και εύχρηστο λοιπόν;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dimitris_1981 είπε

Τι θα κερδίσεις ειδικά αν δεν έχεις eSIM; battery drain και κλείνει.

Στο iOS και να το κλείσεις το κινητό όσο έχει μπαταρία είναι findable αν του πεις να το απενεργοποιήσει κατά το κλείσιμο ζητάει pin. Ποιο είναι πιο ασφαλές και εύχρηστο λοιπόν;

Έχω esim. Γενικά δεν βγάζει νόημα το σχόλιο, δεν υπάρχει λόγος να είναι either or, εξ άλλου το findable όταν κλειστό λειτουργεί όπως το airtag, καμία σχέση με την εύρεση μέσω 4g & GPS.

Αν η συσκευή δε κλείνει με esim βρίσκεται κατευθείαν. Σε Αμερικα μόνο με esim κυκλοφορούν πλέον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Συγκρίνεις την νέα συσκευή με νέο os με το μηνιαίο update της Apple. Λογικο βέβαια γιατί θυμάμαι την οδύσσεια να περιμένεις ποτέ θα βγει update.

Αν δεν το πήρες χαμπάρι η Apple είχε ημιεπίσημα πει για on device AI στο iOS 18. Μάλιστα επενδύει 1 δις το χρόνο σε αυτό. Μάλιστα υπάρχει γκρίνια επειδή η φήμη λέει ότι θα είναι στο iPhone 16 μόνο. Με το που το άκουσε η Samsung (ταχύτατη αντιγραφεας) που δεν είχε επενδύσει τίποτα έβαλε το translate για on device AI και βάφτισε το Google Gemini ως Samsung AI με το Circe που είναι UI feature. Το ΑΙ επίσης δεν υπάρχει στην Bixby που είναι χειρότερη κι από την Siri που η Apple άφησε να μείνει πίσω.

Ας λέμε την αλήθεια που και που.

Ωχ ελα ενταξει τώρα με το ΑΙ. 

Εχει γίνει καραμέλα τώρα, από εκεί που είχαμε τα “smart” phones (άλλη αηδία και αυτή) και κοτσαραμε ένα smart μέχρι και στο καζανάκι, τώρα θα ακούμε για ΑΙ μέχρι και στο κωλόχαρτο…

Ας διορθώσουν/φτιαξουν τη Siri που είναι για τα μπάζα σε σχέση με τον ανταγωνισμό και ας μιλήσουμε μετά για ΑΙ της λούτσας… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, feelihipo είπε

Έχω esim. Γενικά δεν βγάζει νόημα το σχόλιο, δεν υπάρχει λόγος να είναι either or, εξ άλλου το findable όταν κλειστό λειτουργεί όπως το airtag, καμία σχέση με την εύρεση μέσω 4g & GPS.

Αν η συσκευή δε κλείνει με esim βρίσκεται κατευθείαν. Σε Αμερικα μόνο με esim κυκλοφορούν πλέον 

 

Νομίζω κρατάει και το Bluetooth και ενημερώνει την θέση του όταν είναι σε εμβέλεια με οποιαδήποτε άλλη Apple συσκευή (iPhone, iPad..)

Και αν μιλάς για Αμερική τότε είναι σαν να το έχεις μόνιμα ανοικτό αφού έχει τόσα iPhone που είναι δύσκολο να κρυφτείς.

Στο iPhone επίσης ακόμα και αν κλείσεις WiFi ή GPS ,από ότι είχα διαβάσει, το findable λειτουργεί (ανοιχτό κινητό)

Με το reverse charging (δυστυχως αυτό δεν μας δίνει) ή και στα 2 με το USB c μπορείς να αδειάσεις από μπαταρία σχετικά σύντομα ή με κάποιο κόλπο να μπλοκάρεις κεραίες. Αν πέσεις σε επαγγελματία δεν την γλιτώνεις…

υγ. Το βασικό που θες αν κλαπεί είναι να μην σου πάρουν data. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα προβλήματα στο Safari να διορθώσουν που μας έχει σπάσει τα νεύρα με το back button να μη δουλεύει!!!

Επεξ/σία από Asevastos
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, polaki είπε

Ωχ ελα ενταξει τώρα με το ΑΙ. 

Εχει γίνει καραμέλα τώρα, από εκεί που είχαμε τα “smart” phones (άλλη αηδία και αυτή) και κοτσαραμε ένα smart μέχρι και στο καζανάκι, τώρα θα ακούμε για ΑΙ μέχρι και στο κωλόχαρτο…

Ας διορθώσουν/φτιαξουν τη Siri που είναι για τα μπάζα σε σχέση με τον ανταγωνισμό και ας μιλήσουμε μετά για ΑΙ της λούτσας… 

Θα συμφωνήσουμε για την Siri. Επίσης συμφωνούμε οτι γίνεται κατάχρηση του όρου.

Το ΑΙ αν είναι on device ή end to end encryption χωρίς να κρατάνε data είναι καλοδεχούμενο. Δεκτό να μην το θες γενικά. Και εγώ σε φάση πάει σε servers και κρατάει στοιχεία δεν το θέλω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dimitris_1981 είπε

 

Νομίζω κρατάει και το Bluetooth και ενημερώνει την θέση του όταν είναι σε εμβέλεια με οποιαδήποτε άλλη Apple συσκευή (iPhone, iPad..)

Και αν μιλάς για Αμερική τότε είναι σαν να το έχεις μόνιμα ανοικτό αφού έχει τόσα iPhone που είναι δύσκολο να κρυφτείς.

Στο iPhone επίσης ακόμα και αν κλείσεις WiFi ή GPS ,από ότι είχα διαβάσει, το findable λειτουργεί (ανοιχτό κινητό)

Με το reverse charging (δυστυχως αυτό δεν μας δίνει) ή και στα 2 με το USB c μπορείς να αδειάσεις από μπαταρία σχετικά σύντομα ή με κάποιο κόλπο να μπλοκάρεις κεραίες. Αν πέσεις σε επαγγελματία δεν την γλιτώνεις…

υγ. Το βασικό που θες αν κλαπεί είναι να μην σου πάρουν data. 

Σε επαγγελματία θα έχει φύγει για Κίνα στο μισάωρο. Το θέμα είναι σε κάθε μαλακα να είναι δύσκολο. 

Ναι, κρατάει Bluetooth, ωστόσο δεν είναι ακριβείας η τοποθεσία και έχει αρκετές αδυναμίες. Ενώ με esim και αδυναμία κλειδώματος ουσιαστικά δε κλεβεται. Είναι κάτι πολύ εύκολο στην εφαρμογή και αν δε κάνω λάθος δεν εφαρμόζεται επειδή υπάρχει νομοθεσία στην Αμερική που το απαγορεύει. Ευρώπη ας το ανοίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, feelihipo said:

Το πιο σωστό είναι να μην ΚΛΕΊΝΕΙ η συσκευή χωρίς passcode. Η Samsung το κάνει, η 🍏 στα @ της 

Νομίζω αυτό είναι παρόμοιο σαν λειτουργία σε iphone.

 

 

 

IMG_6454.jpeg

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, feelihipo είπε

Σε επαγγελματία θα έχει φύγει για Κίνα στο μισάωρο. Το θέμα είναι σε κάθε μαλακα να είναι δύσκολο. 

Ναι, κρατάει Bluetooth, ωστόσο δεν είναι ακριβείας η τοποθεσία και έχει αρκετές αδυναμίες. Ενώ με esim και αδυναμία κλειδώματος ουσιαστικά δε κλεβεται. Είναι κάτι πολύ εύκολο στην εφαρμογή και αν δε κάνω λάθος δεν εφαρμόζεται επειδή υπάρχει νομοθεσία στην Αμερική που το απαγορεύει. Ευρώπη ας το ανοίξουν.

Το nfc είναι σχετικά ακρίβειας όμως και θα πάρει μέρες να αδειάσει η μπαταρία. Είναι διαφορετική προσέγγιση. Οι περισσότεροι τουλάχιστον Ελλάδα είναι με sim και έχουν gps, data , WiFi & bluetooth  κλειστά. Μην κοιτάς εσύ που ξέρεις , δες το από την σκοπιά του μέσου χρήστη.

Αυτο που κάνει βλακεία η Apple ή δεν το έχω βρει είναι που δεν στέλνει ειδοποίηση στο ρολόι όταν χάνει επαφή το ρολόι με το κινητό. Αν κάνα αυτό θα ήξερες σχετικά άμεσα ότι κάτι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Το nfc είναι σχετικά ακρίβειας όμως και θα πάρει μέρες να αδειάσει η μπαταρία. Είναι διαφορετική προσέγγιση. Οι περισσότεροι τουλάχιστον Ελλάδα είναι με sim και έχουν gps, data , WiFi & bluetooth  κλειστά. Μην κοιτάς εσύ που ξέρεις , δες το από την σκοπιά του μέσου χρήστη.

Αυτο που κάνει βλακεία η Apple ή δεν το έχω βρει είναι που δεν στέλνει ειδοποίηση στο ρολόι όταν χάνει επαφή το ρολόι με το κινητό. Αν κάνα αυτό θα ήξερες σχετικά άμεσα ότι κάτι έγινε.

Στέλνει, περίπου 5-10 λεπτά μετά και είναι εντελώς άχρηστο δυστυχώς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...