Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το iOS 17.3 με λειτουργία Προστασίας κλεμμένης συσκευής


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαθέσιμο από σήμερα είναι το iOS 17.3 για όλα τα συμβατά iPhone φέρνοντας τη λειτουργία της "προστασίας κλεμμένης συσκευής".

Η συγκεκριμένη λειτουργία υποτίθεται ότι αποτρέπει τους κλέφτες από το να πάρουν το iPhone σας και να αποκτήσουν γρήγορα πρόσβαση σε οτιδήποτε είναι αποθηκευμένο στο iCloud, καθώς και σε άλλους σημαντικούς λογαριασμούς, όπως η τράπεζα ή το email σας. Αντί να βασίζεται στον κωδικό πρόσβασης της οθόνης κλειδώματος για την ασφάλειά σας (καθώς οι κλέφτες έχουν μάθει να ξεγελούν τους ανθρώπους ώστε να τον εισάγουν μπροστά τους πριν κλέψουν το τηλέφωνο), η Προστασία Κλεμμένης Συσκευής απαιτεί να σαρώνετε το δακτυλικό σας αποτύπωμα ή να χρησιμοποιείτε το Face ID όταν εκτελείτε ορισμένες ενέργειες, όπως η προβολή αποθηκευμένων κωδικών πρόσβασης ή η υποβολή αίτησης για μια νέα κάρτα Apple.

Η λειτουργία εισάγει επίσης μια περίοδο αναμονής κατά την εκτέλεση πιο ευαίσθητων ενεργειών, όπως η αλλαγή του κωδικού πρόσβασης Apple ID ή του κωδικού πρόσβασης iPhone, δίνοντας χρόνο στον χρήστη σε περίπτωση κλοπής, να πάρει τα κατάλληλα μέτρα. Στις σημειώσεις της ενημέρωσης iOS 17.3, η Apple αναφέρει: "Η καθυστέρηση ασφαλείας απαιτεί Face ID ή Touch ID, αναμονή μιας ώρας και στη συνέχεια μια πρόσθετη επιτυχημένη βιομετρική πιστοποίηση" προτού μπορέσετε να ολοκληρώσετε τη διαδικασία, διασφαλίζοντας ότι το άτομο που εκτελεί αυτή την ενέργεια είστε πραγματικά εσείς.

Επιπλέον, η Apple φέρνει τις συνεργατικές λίστες αναπαραγωγής τόσο στο iOS 17.3 όσο και στο macOS 14.3 Sonoma, οι οποίες επιτρέπουν στους φίλους να συμμετέχουν και να συνεισφέρουν στις λίστες αναπαραγωγής μέσω της εφαρμογής Apple Music. 

Αναλυτικά η λίστα με όλες τις αλλαγές που φέρνει το iOS 17.3

Προστασία κλεμμένης συσκευής

  •  Η Προστασία κλεμμένης συσκευής αυξάνει την προστασία του iPhone και του Apple ID μέσω της απαίτησης χρήσης Face ID ή Touch ID χωρίς την επιλογή χρήσης κωδικού για εκτέλεση ορισμένων ενεργειών
  • Η καθυστέρηση ασφαλείας απαιτεί χρήση Face ID ή Touch ID, αναμονή μίας ώρας, και στη συνέχεια έναν πρόσθετο επιτυχή βιομετρικό έλεγχο ταυτότητας πριν από τη δυνατότητα εκτέλεσης ευαίσθητων λειτουργιών, όπως αλλαγή κωδικού συσκευής ή συνθηματικού Apple ID

Οθόνη κλειδώματος

  • Η νέα ταπετσαρία «Ενότητα» τιμά την Αφροαμερικανική ιστορία και κουλτούρα για τον εορτασμό του μήνα Αφροαμερικανικής Ιστορίας

Μουσική

  • Η δυνατότητα συνεργασίας στις λίστες αναπαραγωγής σάς επιτρέπει να προσκαλέσετε φίλους για να συμμετάσχουν στη λίστα αναπαραγωγής σας, ώστε να μπορούν να προσθέσουν, να αναδιατάξουν και να αφαιρέσουν τραγούδια
  • Μπορείτε να προσθέτετε αντιδράσεις emoji σε οποιοδήποτε τραγούδι σε μια συνεργατική λίστα αναπαραγωγής

Η παρούσα ενημέρωση περιλαμβάνει επίσης τις ακόλουθες βελτιώσεις:

  • Η υποστήριξη AirPlay για ξενοδοχεία επιτρέπει την αναπαραγωγή ροής περιεχομένου απευθείας στην τηλεόραση του δωματίου σας σε ορισμένα ξενοδοχεία
  • Το τμήμα «AppleCare και εγγύηση» στις Ρυθμίσεις εμφανίζει την κάλυψη για όλες τις συσκευές όπου έχετε συνδεθεί με το Apple ID σας
  • Βελτιστοποιήσεις στην Ανίχνευση τροχαίου (διαθέσιμο σε όλα τα μοντέλα iPhone 14 και iPhone 15)
     

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η προστασια που θα ηθελα να μπει σε καθε κινητο οταν το κλεβουν οι απατεωνες θα ηθελα να ειναι μια εκρηξη μολις δουμε οτι το χασαμε και μας το κλεψανε. Ετσι οπως θα το εχουν στα απαλα χερακια τους να κανει ενα μπουμ και γεια σας. Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα μεταξυ μας μιας και οι κλεφτες δεν εχουν το θεο τους.

  • Like 21
  • Thanks 4
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, AlexandrosGnL said:

Καλοδεχούμενα τα έξτρα features! Αν και θεωρώ ότι ήδη μια συσκευή κλειδωμένη σε iCloud είναι άχρηστη στα χέρια ενός κλέφτη 

Από ότι κατάλαβα εδώ δεν σου δίνει καν τη δυνατότητα γαι pin για ευαίσθητες λειτουργίες. Άρα ακόμα και το pin να έχει κάποιος δεν μπορεί να κάνει πολλά...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιττη κίνηση για δυο λόγους.

Αν το κλεψει ο κλεφτης τοτε του δινεις μια ευκαιρια να γνωρισει την Apple. Σου παιρνει το κινητο και του λες .φτωχε θνητε χαιρομαι που για πρωτη φορα επιασες ενα i phone στα χερια σου.

Ο Apple user επισης του λεει. Γατάκι αύριο θα εχω παρει αλλο.

---------------------------------------------------

Περα απο την πλακα πολυ καλη κινηση. Βεβαια οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει και β.αυτος που θα το κλεψει ακομα και να μην το ξεκλειδωσει δεν θα στο δωσει πισω αλλα σιγουρα μπορει να μειωσει το ΚΙΝΗΤΡΟ του να το κλεψει καποιος. Καλό είναι όλα να γίνονται πιο δύσκολα στο να μπορεί καποιος να το ξεκλειδώσει ή να το χρησιμοποιησει με οποιοδηποτε τροπο.

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στο android κινητό μου γιατί το κάνω ήδη 3 χρόνια αυτό με το δακτυλικό αποτύπωμα;

Και δεν χρειάζεται καν να βάλω το pin μου δημόσια πουθενά για να κάνω κάτι, βάζω μόνο δακτυλικό αποτύπωμα. Ναι γίνεται και χωρίς αυτό αν ξέρεις το pin αλλά δεν θα ξέρει κανείς το pin, αφού δεν το χρησιμοποιώ ποτέ και πουθενά και χρησιμοποιώ αποκλειστικά το αποτύπωμα.

Επίσης δεν έχει το ίδιο pin σε όλες τις εφαρμογές. Άλλο έχω στο κινητό για να ανοίξει, άλλο για ξεκλείδωμα οθόνης, άλλο για winbanking.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, Arkin said:

Η προστασια που θα ηθελα να μπει σε καθε κινητο οταν το κλεβουν οι απατεωνες θα ηθελα να ειναι μια εκρηξη μολις δουμε οτι το χασαμε και μας το κλεψανε. Ετσι οπως θα το εχουν στα απαλα χερακια τους να κανει ενα μπουμ και γεια σας. Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα μεταξυ μας μιας και οι κλεφτες δεν εχουν το θεο τους.

λες κατι τετοιο να προσπαθησε αλλα αποτυχημενα η samsung με το note 7???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Diavolos666 said:

Εγώ στο android κινητό μου γιατί το κάνω ήδη 3 χρόνια αυτό με το δακτυλικό αποτύπωμα;

Τι εννοείς;  πρέπει να δώσεις αποτύπωμα ακόμα κι αν βάλεις το pin?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, koutsis said:

Τι εννοείς;  πρέπει να δώσεις αποτύπωμα ακόμα κι αν βάλεις το pin?

Μου ζητάει αποτύπωμα κατευθείαν, για να δω αν γίνεται χωρίς, να βάλω pin δηλαδή.

Edit γίνεται και χωρίς, βασικά και οι εφαρμογές για την κάρτα πρέπει να ανανεωθούν γιατί π.χ. και στο winbank γίνεται και χωρίς δακτυλικό αποτύπωμα. Αλλά αυτό δεν νομίζω ότι είναι κάτι δύσκολο να το αλλάξουν. Στις εφαρμογές τουλάχιστον θα μπορούσαν να το βάλουν χτες κιόλας.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Μου ζητάει αποτύπωμα κατευθείαν, για να δω αν γίνεται χωρίς, να βάλω pin δηλαδή.

Κι αν το βάλεις λάθος κάποιες φορές δεν ζητάει το pin? Εμένα έτσι θυμάμαι ότι έκανε όταν για κάποιο λόγο μουλάρωσε ο fingerprint sensor.

Και στο iOS το faceid είναι ο κύριος τρόπος unlock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Diavolos666 said:

Μου ζητάει αποτύπωμα κατευθείαν, για να δω αν γίνεται χωρίς, να βάλω pin δηλαδή.

Edit γίνεται και χωρίς, βασικά και οι εφαρμογές για την κάρτα πρέπει να ανανεωθούν γιατί π.χ. και στο winbank γίνεται και χωρίς δακτυλικό αποτύπωμα. Αλλά αυτό δεν νομίζω ότι είναι κάτι δύσκολο να το αλλάξουν. Στις εφαρμογές τουλάχιστον θα μπορούσαν να το βάλουν χτες κιόλας.

Μάλλον δεν κατάλαβες τη νέα λειτουργία. Διάβασε ξανά την είδηση...

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Κι αν το βάλεις λάθος κάποιες φορές δεν ζητάει το pin? Εμένα έτσι θυμάμαι ότι έκανε όταν για κάποιο λόγο μουλάρωσε ο fingerprint sensor.

Και στο iOS το faceid είναι ο κύριος τρόπος unlock.

Ναι έτσι είναι όντως, και μάλιστα μια μέρα που έκανα δουλειές στον κήπο δεν διάβαζε το δακτυλικό αποτύπωμα οπότε έκανα με το pin.

Βέβαια εφόσον δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ το Pin κανένας δεν θα μπορούσε να μου κλέψει το κινητό γιατί μέχρι τώρα ζήτημα να το έβαλα 2~3 φορές στα 3 χρόνια που έχω αυτό το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AlexandrosGnL είπε

Καλοδεχούμενα τα έξτρα features! Αν και θεωρώ ότι ήδη μια συσκευή κλειδωμένη σε iCloud είναι άχρηστη στα χέρια ενός κλέφτη 

Ξεκλειδώνουν μια χαρά (ότι το pin αλλά reset) και καταλήγουν Ασία μεριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Μου ζητάει αποτύπωμα κατευθείαν, για να δω αν γίνεται χωρίς, να βάλω pin δηλαδή.

Edit γίνεται και χωρίς, βασικά και οι εφαρμογές για την κάρτα πρέπει να ανανεωθούν γιατί π.χ. και στο winbank γίνεται και χωρίς δακτυλικό αποτύπωμα. Αλλά αυτό δεν νομίζω ότι είναι κάτι δύσκολο να το αλλάξουν. Στις εφαρμογές τουλάχιστον θα μπορούσαν να το βάλουν χτες κιόλας.

 

34 λεπτά πριν, koutsis είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες τη νέα λειτουργία. Διάβασε ξανά την είδηση...

Μια χαρα την εχει καταλαβει, απλα στα android δεν υπαρχει κοινο pin. Αλλο εχω στο κλειδωμα οθονης, αλλο στο samsung pass, αλλο στο winbank. Μια iphone συσκευη ειναι ευαλωτη αν ο θυτης ξερει το pin της:

1 ώρα πριν, Crash24 είπε

(καθώς οι κλέφτες έχουν μάθει να ξεγελούν τους ανθρώπους ώστε να τον εισάγουν μπροστά τους πριν κλέψουν το τηλέφωνο)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και είμαι αντιApple γενικά μακάρι σε αυτό να της έμοιαζαν και οι άλλες εταιρείες... βέβαια εδώ χάθηκα λίγο: "...ή η υποβολή αίτησης για μια νέα κάρτα Apple."

Τι εννοεί ο ποιητής, ότι ο κλέφτης μέχρι σήμερα μπορούσε να ζητήσει επιτόπου νέα πιστωτική της Apple για τα ψώνια του? Σε ποιο όνομα και διεύθυνση θα βάλει να πάει δηλαδή, Μπουκαδορων και Ριφιφι γωνία; Και θα την έστελνε όντως η Apple χωρίς άλλο έλεγχο;

Επεξ/σία από anonymous999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...