Προς το περιεχόμενο

Το Palworld σπάει τα ρεκόρ στο Steam, δύο μέρες μετά την κυκλοφορία του


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, Diavolos666 said:

Γενικώς οτιδήποτε έχει άθλια καρτουνίστικα γραφικά για κάποιο λόγο πιάνει, όπως όλο το WoW. 

Γιατί πολύ απλά gameplay > γραφικά.

  • Like 13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Sugizo said:

Γιατί πολύ απλά gameplay > γραφικά.

Προφανώς αν δεν χρειάζεται να δημιουργήσεις κάτι που να φαίνεται αληθοφανές μπορείς να επενδύσεις στο gameplay πολύ περισσότερο.

Τα αληθοφανή γραφικά θα τα κρίνεις για το πόσο αληθοφανή είναι, τα τεράστια τετραγωνισμένα και στρόγγυλα γραφικά τα αποδέχεσαι για την ασχήμια τους ως "η αισθητική του παιχνιδιού" και αρκείσαι στο gameplay. Επίσης αυτά τα γραφικά που θυμίζουν anime προφανώς και θα βρουν αρκετούς ακολούθους κι ας είναι απλοϊκά.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, buypcfast είπε

Θέλω να δω που το βρήκε τσάμπα ο αρθρογράφος μιας κ εγώ εδωσα 25ε για να το αγοράσω 

Υπάρχει δωρεάν με συνδρομή στο Game Pass της Microsoft.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, kgkaudi said:

Βοήθησε αρκετά το ότι υπάρχει και στο Game Pass. Αλλά τόσο χαμό, ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα δεν το περίμεναν.

Οπωσδήποτε βοήθησε για τις συγκεκριμένες πλατφόρμες, αλλά τούτοι εδώ έσπασαν ακόμα και τα ρεκόρ του Steam που είναι κανονικά επί πληρωμή και εκτός Pass.

58 minutes ago, Sugizo said:

Γιατί πολύ απλά gameplay > γραφικά.

Αυτό. Πάντα και για πάντα. Κάθε φορά που ακούω κάποιον να μου λέει "τι ωραία γραφικά που έχει αυτό το παιχνίδι", πάντα τον κοιτάω σαν χαζός περιμένοντας τη συνέχεια. "Και το gameplay;"

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Diavolos666 said:

Προφανώς αν δεν χρειάζεται να δημιουργήσεις κάτι που να φαίνεται αληθοφανές μπορείς να επενδύσεις στο gameplay πολύ περισσότερο.

Προφανώς αν δεν χρειάζεται να δημιουργήσεις κάτι που να είναι πρωτότυπο, immersive και με άψογο gameplay, μπορείς να επενδύσεις στα γραφικά πολύ περισσότερο (που είναι και το εύκολο πλέον).

See what I did there?

Ποσα παιχνίδια με αληθοφανή γραφικά πήγαν απατα? Μονο τους "WoW killers" να μετρήσεις, φτάνει, (μιας και το ανέφερες).

Επεξ/σία από Sugizo
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diavolos666 είπε

Εμένα πάλι μου θυμίζει (χωρίς να το έχω παίξει) fortnite στα γραφικά.

Γενικώς οτιδήποτε έχει άθλια καρτουνίστικα γραφικά για κάποιο λόγο πιάνει, όπως όλο το WoW. Θυμίζει και λίγο pokemon οπότε δεν η΄θελε πολύ για να πιάσει. Αν έχει καλή φυσική στην κίνηση και στις ιδιότητες μάχης κτλ γιατί να μην πιάσει. Βαριούνται τα προηγούμενα και ξεκινάνε κάτι καινούργιο.

τωρα η συγκτιση με το WoW ειναι λιγο ατοπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, whiteman7 said:

τωρα η συγκτιση με το WoW ειναι λιγο ατοπη

Μιλάω για τα άθλια γραφικά, όχι για το gameplay ή το είδος παιχνιδιού.

Έπαιξα και Lineage 2 και Aion και WoW και το WoW σε κάποια φάση απλά μου δημιούργησε ένα gaming-remorse, έπαψα να ασχολούμαι και να μιλάω γι' αυτό γιατί σκυλοβαρέθηκα τα γραφικά. Μάλιστα μόλις το σταμάτησα και για αρκετό καιρό όταν το έφερνε η συζήτηση απαντούσα με ένα "δεν το 'χω παίξει ποτέ" για να μην μπαίνω στην διαδικασία να λέω τα ίδια πράγματα. Ναι λίγο αυτιστική αντίδραση απλώς για τα γραφικά αλλά από την κάθε φορά που logαρα εξαιτίας της παρέας μου το έκανα με μισή καρδιά, κι ας είχε ας πούμε αρκετά pve-quest  να κάνεις.

34 minutes ago, Sugizo said:

Προφανώς αν δεν χρειάζεται να δημιουργήσεις κάτι που να είναι πρωτότυπο, immersive και με άψογο gameplay, μπορείς να επενδύσεις στα γραφικά πολύ περισσότερο (που είναι και το εύκολο πλέον).

See what I did there?

Ποσα παιχνίδια με αληθοφανή γραφικά πήγαν απατα? Μονο τους "WoW killers" να μετρήσεις, φτάνει, (μιας και το ανέφερες).

Άρα υπάρχει μία κατάρα που όταν κάνεις κάτι που είναι πιο όμορφο αισθητικά φεύγει η ικανότητα να κάνεις και ωραίο gameplay, αυτή είναι η εξήγησή σου;

Η δική μου εξήγηση είναι ότι οι άνθρωποι που μπορούν και αντέχουν γραφικά για 5-ετών στυλ πόκεμον, wow και anime δεν έχουν την ικανότητα να βαρεθούν κάτι. Οι παίκτες που κοιτάνε αληθοφάνεια κρίνουν πιο πολύ και την ιστορία και τα quest και όλα, πάντα σε σχέση με αληθοφάνεια. Επίσης οι άνθρωποι που αναζητούν την ποιότητα βαριούνται κάτι πιο εύκολα από αυτούς που βλέπουν ένα τετραγωνισμένο pixelιασμένο σπαθί σαν το minecraft και αντέχουν να παίζουν με τις ώρες.

Όταν έχεις ρίξει χαμηλά τον πήχη αισθητικά έχεις ρίξει και αρκετά και την κριτική σου. Σου λένε για μία επική ιστορία και καλά και σου το παρουσιάζουν με γραφικά για tablet. Και στα υπόλοιπα mmorpg είχε και gameplay και ιστορία, απλώς ο κόσμος που κοιτάει την ποιότητα και όχι το fanboyism σε κάποια φάση βαριέται και ψάχνει για κάτι καλύτερο. Ο άνθρωπος που έπαιξε WoW και δεν το βαρέθηκε στον πρώτο χρόνο δεν έχει την ικανότητα να βαρεθεί και μπορεί να κάνει το ίδιο dungeon 1000 φορές ακόμα με τους φίλους τους και κάθε φορά θα είναι σαν να είναι η πρώτη. Ε, αυτοί οι άνθρωποι είναι που κρατούν τέτοια παιχνίδια "ψηλά".
~~

Υ.Γ. έπαιξα κι εγώ WoW, και το βαρέθηκα πολύ πιο γρήγορα και από το Lineage 2 (που δεν είχε καν quest, ήταν sandboxed free pvp) και το Aion που εξακολουθώ να logάρω ακόμα και σήμερα που και που παρόλο που έχουν καταστρέψει οι publishers με το p2w.

Μην πας μακριά, το πιο πετυχημένο παιχνίδι μέχρι σήμερα σε πωλήσεις είναι το tetris και δεύτερο το minecraft, που ούτε ιστορία έχει ούτε τίποτα σημαντικό και έχει ακόμα πιο άθλια γραφικά. όταν ένα παιχνίδι προσποιείται ότι "έτσι είναι η αισθητική" ταυτόχρονα φεύγει από πάνω τους η υποχρέωση να ανανεώσουν το game engine, να καλυτερεύσουν τα γραφικά κτλ.
~~

Είναι σαν τους fan των kardashians, κάθε μέρα θα βλέπουν το ίδιο πράγμα και θα αντέχουν να το βλέπουν όλη την ζωή τους. Χαμηλή ικανότητα κρίσης, καθόλου αισθητική, απόλυτο νοητικό κενό... gold mine γι' αυτούς που το κάνουν εφόσον βρίσκουν κόσμο να τους παρακολουθεί.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nzeppos said:

Οπωσδήποτε βοήθησε για τις συγκεκριμένες πλατφόρμες, αλλά τούτοι εδώ έσπασαν ακόμα και τα ρεκόρ του Steam που είναι κανονικά επί πληρωμή και εκτός Pass.

2 hours ago, Sugizo said:

Ισχύει. Και το ερώτημα είναι γιατί ο ντόρος. Μάλλον θα λάβω σαν απάντηση "Δεν ξέρω".

Πραγματικά, ή είμαι γέρος, ή δεν καταλαβαίνω το hook του παιχνιδιού. Απλά παίζεις με τους φίλους σου. Το ίδιο μπορείς να κάνεις με το warzone, ή το Fortnite. Απλά εδώ έχεις πόκεμον υποθέτω;....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, kgkaudi είπε

Ισχύει. Και το ερώτημα είναι γιατί ο ντόρος. Μάλλον θα λάβω σαν απάντηση "Δεν ξέρω".

Πραγματικά, ή είμαι γέρος, ή δεν καταλαβαίνω το hook του παιχνιδιού. Απλά παίζεις με τους φίλους σου. Το ίδιο μπορείς να κάνεις με το warzone, ή το Fortnite. Απλά εδώ έχεις πόκεμον υποθέτω;....

Υπάρχουν πολλά άτομα που τρελαίνονται για survival παιχνίδια όπως Ark και Valheim, το έχει σαν στοιχείο, υπάρχουν πολλά άτομα που τρελαίνονται για sandbox building και crafting όπως Minecraft, το έχει σαν στοιχείο, υπάρχουν αμέτρητοι που θελαν κάτι σαν Pokémon σε pc, το έχει και αυτό το στοιχείο, υπάρχουν άτομα που τους αρέσουν τα management παιχνίδια όπως factorio, το έχει κ αυτό. Έχει πάρει πολλά  και τα έχει δέσει ωραία.  Και τρέχει σχετικά καλά και με λίγα bugs σε σχέση με ark survival και άλλους ΑΑΑ τίτλους των τελευταίων καιρών. 

 

Plus ότι μπορείς να κάνεις δικό σου server με πλήρως παραμετροποίηση στον κόσμο. Χωρίς στοιχεία survival δηλαδή να πεινάει ή να κρυώνει ο ήρωας, με άπειρα τέρατα, με απειρα resources κτλ. Όπως το θες και να παίξεις με τους φίλους σου. 

Το studioμε αυτή την συνταγή το περίμενε παρόλα αυτά να γίνει τόση επιτυχία? Ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα. 

 

Επεξ/σία από Hugo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καινούργιο είναι αυτό από κάποιους ¨μα καλά πως γίνεται να το παίζουν αυτό και να μην βαριούνται , δεν έχει γραφικά κάνεις το ίδιο κτλπ"

Αφήστε τον καθένα να παίζει ότι γουστάρει , κανένας δεν σας ανάγκασε να το παίξετε ντε και καλά , γυρίστε πίσω στα "αληθοφανή" games .
Προφανώς για να έχει τέτοια επιτυχία υπάρχουν πολλοί που ενδιαφέρονται για gameplay περισσότερο από τα γραφικά.

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 minutes ago, kgkaudi said:

Πραγματικά, ή είμαι γέρος, ή δεν καταλαβαίνω το hook του παιχνιδιού. Απλά παίζεις με τους φίλους σου. Το ίδιο μπορείς να κάνεις με το warzone, ή το Fortnite. Απλά εδώ έχεις πόκεμον υποθέτω;....

Όχι ακριβώς. Δεν έχει σχέση με τα παραπάνω. Μιλάω κι εγώ σαν γέρος, που δεν αντέχω ούτε δευτερόλεπτο τα παραπάνω παιχνίδια.

To Palworld φαίνεται ότι μπορεί  να παιχτεί ωραιότατα και solo. Ακόμα και στο online με φίλους δεν έχει το ψυχοβγαλτικό (κατά κάποιους) στοιχείο του PvP. Τουλάχιστον όχι ακόμα, αν και σκοπεύουν να το προσθέσουν κάποια στιγμή στο μέλλον. Προς το παρόν μόνο co-op σε κλειστό πριβέ server μέχρι 4 άτομα ή σε dedicated server μέχρι 32, αριθμοί που επίσης θα αυξηθούν στο μέλλον.

Δυστυχώς ακόμα δεν είναι cross platform, αλλά με τόσο κόσμο να έχει πλακώσει από παντού μάλλον δεν είναι και απαραίτητο αυτή τη στιγμή.

Γενικά ο σκοπός του παιχνιδιού είναι κυνήγι Pokemon με χτίσιμο βάσης και στοιχεία survival. Όχι ανελέητο πιστολίδι κι όποιος νικήσει.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...