Προς το περιεχόμενο

Poor Things [2023]


cubilone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα και εχω πολυ υπομονη και θετικη ενεργεια να βλεπω την δουλεια του αλλου με καλο ματι,

Οι ηθοποιοι εδωσαν εξαιρετικη ερμηνεια αλλα αυτο ειναι ενα δυσκολο ειδος ταινιας να στηθει σκηνοθετικα και θελει δουλεια ακομα,ισως στα επομενα χρονια να βελτιωθει ο Λανθιμος και ειναι πρωτοπορος και μοναδικος αλλα μεχρι τοτε θελει δουλεια,Οι κορυφαιες ερμηνείες δεν αρκουν,ισως θελει και το κοινο τον χρονο του να μπορεσει να χωνεψει μια ιδιαιτερη αντίληψη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Gogotsa είπε

Απλα τα σχολια που υπαρχουν οτι το story ειναι για 5χρονα....... δυστυχως ισχυει.

To story μπορει να ειναι και για 3χρονα. Το θέμα ειναι πως το μεταφέρεις και τι δειχνεις μέσα.

Σε κάθε περίπτωση, ευκολη ταινία δεν ειναι, ούτε μπορει να εκτιμηθει άμεσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

To story μπορει να ειναι και για 3χρονα. Το θέμα ειναι πως το μεταφέρεις και τι δειχνεις μέσα.

Σε κάθε περίπτωση, ευκολη ταινία δεν ειναι, ούτε μπορει να εκτιμηθει άμεσα.

Πολυ δεκτη και πολυ κλισε η γνωμη σου, αλλα εχω φυγει απο αυτο το επιπεδο κρισης χρονια τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραια ταινια και βλεπεται αρκετα ευχαριστα. Στην θεματολογια της μου θυμισε αρκετα το barbie αλλα η προσεγγιση του λανθιμου μου φανηκε λιγοτερο δημαγωγικη. περισσοτερο ανοιγει την συζητηση παρα δινει απαντησεις και ειμαι οκ με αυτο. παιζει περισσοτερο με την ανθρωπινη φυση, μεσα απο διαφορετικες οπτικες και αυτο εχει πολυ μεγαλο ενδιαφερον. 

στα τεχνικα, αισθητικη, καστινκ, ηχητικα, αρτιοτατο σε ολα τα επιπεδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

4 Όσκαρ τελικά! Ειδικά αυτό του Α γυναικείου ρόλου στην Stone ήταν νομίζω αναμενόμενο! :) 

  • Α γυναικείος ρόλος
  • Σκηνογραφία
  • Μακιγιάζ
  • Κοστούμια
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, billdanos said:

4 Όσκαρ τελικά! Ειδικά αυτό του Α γυναικείου ρόλου στην Stone ήταν νομίζω αναμενόμενο! :) 

Η Emma πάντως ξαφνιάστηκε. Νομίζω πίστευε πραγματικά ότι θα το έπαιρνε η Lily Gladstone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Η Emma πάντως ξαφνιάστηκε. Νομίζω πίστευε πραγματικά ότι θα το έπαιρνε η Lily Gladstone.

Και οι 2 το αξιζαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, panther_512 είπε

Η Emma πάντως ξαφνιάστηκε. Νομίζω πίστευε πραγματικά ότι θα το έπαιρνε η Lily Gladstone.

Η αμερικανική ακαδημία κινηματογράφου είναι εν γένει συντηρητική για αυτό ίσως και η Στόουν δεν το περίμενε. Ωστόσο είναι πολύ δύσκολο να αγνοήσει κανείς το πόσο τολμηρή ήταν η ερμηνεία της Στόουν και όχι μόνον όσον αφορά το γυμνό και το σεξ αλλά την εν γένει ψυχολογία του χαρακτήρα που έπρεπε να αποδώσει στις συγκεκριμένες σκηνές. Όπως έγραψα και στο πρώτο μου ποστ είναι ότι ποιο τολμηρό από πλευράς ερμηνείας έχω δει στην ζωή μου. Oι μόνες συγκρίσιμες ερμηνείες κατ' εμέ είναι της Maggie Gyllenhaal στο καταπληκτικό Secretary, φοβερή ερμηνεία και ταινία που έπρεπε να πάρει 5-6 Όσκαρ αλλά λόγο του ταμπού θέματος και της πολύ συντηρητικής εποχής που προβλήθηκε η ακαδημία την έθαψε. Μπροστά του το 50 αποχρώσεις του Γκρι είναι νερόβραστο χαζορομάντζο. Επίσης η ερμηνεία της ίδιας στο ακόμα ποιο αιχμηρό Strip Search στο οποίο το γυμνό συνδέεται και με την ταπείνωση του χαρακτήρα σε βαθμό οδυνηρό. Η Gyllenhaal ατύχησε από αυτή την άποψη καθώς η ακαδημία δεν ήταν έτοιμη να βραβεύσει τέτοιες ταινίες. Αντίθετα η Στόουν ήταν τυχερή σε αυτό.  Και ο Λάνθιμος από την άλλη ήταν πολύ τυχερός με την Στόουν, δύσκολα ηθοποιός αυτού του επιπέδου θα δεχόταν να γυρίσει τέτοιες σκηνές. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από καραντινα κ μετά η πτώση των Όσκαρς κ γενικότερα οι χαλια ταινιες π προωθούνται είναι facts.. 

Σοβαρές μλκς όπως Everything Everywhere All At Once,lala land σίγουρα κ αλλες παρομοιες κερδισαν υπερβολικα οσκαρ ..πλεον οποία ταινία προκαλέσει τον συντηρητισμό (κυριως υποκουλτούρα)ή νεα flame θέματα θα βραβευτεί...

μην χάσετε τον καιρό σας για 2.30 ώρες... (αν σας ενοχλεί το ασπρομαυρο,blurred, ευρυγωνιος)..

Επεξ/σία από kage
  • Like 6
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι οποιαδήποτε ταινία είναι υποψήφια για βραβεία (Φοίνικας, Όσκαρς, Χρυσά βατόμουρα) αξίζει μιάς προσπάθειας για θέαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kage είπε

Σοβαρές μλκς όπως Everything Everywhere All At Once,lala land σίγουρα κ αλλες παρομοιες κερδισαν υπερβολικα οσκαρ ..πλεον οποία ταινία προκαλέσει τον συντηρητισμό (κυριως υποκουλτούρα)ή νεα flame θέματα θα βραβευτεί..

Θέμα χρονικής στιγμης ειναι. Ο κορώνα έκανε μεγάλη ζημιά. Πχ δες το 92 τι ταινίες ειναι υποψήφιες και δες τωρα.

Υπάρχουν ταινιάρες που τις έχουμε δει 50 φορές ο καθένας (πχ Ματριξ) δεν πηραν καν υποψηφιότητα για Οσκαρ καλυτερης ταινίες ή πχ βλέπεις το 94 τη Τελευταία Έξοδο να χάνει απο τον Φορεστ Γκαμ. Ταινιάρες και οι 2, διαχρονικές κτλ κτλ

Τωρα κάτι lalaland που πηραν πολλά οσκαρ ειναι υποβάθμιση του θεσμου. Το poor things ομως ειναι ταινία που έχει να προσφέρει.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετική ταινία από αυτά που συνεχώς βλέπουμε. Και αν και δεν κάθισα να την δω μονοκοπανιά, δεν ήταν άσχημη. Τώρα το τι μηνύματα περνάει..... όλες οι ταινίες δεν ισχυρίζονται ότι περνάνε μηνύματα; Anyway, τόσο διαφορετική ταινία που καταφέρνει και δεν είναι κακή, έχοντας και καλή σκηνοθεσία και ηθοποιούς, λογικό να καταλήξει στα βραβεία. Διότι τόσο διαφορετική ταινία θα μπορούσε να καταλήξει πολύ εύκολα εντελώς γελοία και νομίζω το αποφεύγει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ξεκίνησα και εγώ προχτές την ταινία.

Την βλέπω επεισοδιακά, δέν ξέρω τί να πώ, πρέπει να την τελειώσω.

Μέχρι στιγμής ο "Κυνόδοντας" παραμένει το αγαπημένο μου δημιούργημα του Λάνθιμου.

Με τις υπόλοιπες ταινίες του, νιώθω σαν να μπαίνω σε γκαλλερί τέχνης, όπου όλοι θαυμάζουν τις διάφορες δημιουργίες, και εγώ κοιτάω το ποτήρι μου, σε μιά προσπάθεια να μετρήσω πόσες μπουρμπουλήθρες βγαίνουν από τη σαμπάνια.

  • Like 2
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...