Προς το περιεχόμενο

Poor Things [2023]


cubilone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/1/2024 στις 4:53 ΜΜ, Malthador είπε

 Γενικά πιστεύω ότι ο Λάνθιμος θέλει δουλειά ακόμα για να θεωρηθεί από τους τοπ σκηνοθέτες ever.

Λάνθιμος και τοπ σκηνοθέτες ever. 

Το εννοείς αυτό που έγραψες;

Επεξ/σία από Rebelos2018
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

jimmy το να συζητησει κανεις το τρέιλερ και να το σχολιάσει αρνητικά, σημαίνει οτι το ειδε και δε του άρεσε.

Το τρέιλερ βέβαια δεν ειναι η ταινία, αλλά απλά ένας "προλογος" ας πουμε. Έχεις κάποιες προσδοκίες.

Απο κει και πέρα, βλέπεις, κρινεις.

Σε πολλά τοπικ και εγω και κάποιοι άλλοι συμφορουμητες, έχουμε εκφρασει ανοιχτά την αντιθεσή μας με κριτικές που κάνει μπαμ πως δεν έχουν καν εικονα του θεάματος που παρακολουθούν και το κρίνουν αρνητικά ή θετικά, είτε επειδη το λένε άλλοι συμφορουμίτες, είτε επειδή έχει μια Α βαθμολογία στο imdb. Ειδικά σε αυτές που βασιζονται σε άλλες πηγές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Favorite και το Sacred Deer είναι τα καλύτερα του Λάνθιμου. Το poor things αναμένω να το δω για να κρίνω!

Ο Κυνόδοντας κουραστική ταινία, και οι Ελληνες ηθοποιοί δεν βοηθάνε με τις ξύλινες ερμηνείες.

 

17 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

Λάνθιμος και τοπ σκηνοθέτες ever. 

Το εννοείς αυτό που έγραψες;

ίσως όχι top ever αλλά το ότι έχει φτάσει να είναι κάθε χρόνο στα όσκαρ, δεν το λες και λίγο.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, The_Judas είπε

The Favorite και το Sacred Deer είναι τα καλύτερα του Λάνθιμου. Το poor things αναμένω να το δω για να κρίνω!

Ο Κυνόδοντας κουραστική ταινία, και οι Ελληνες ηθοποιοί δεν βοηθάνε με τις ξύλινες ερμηνείες.

 

ίσως όχι top ever αλλά το ότι έχει φτάσει να είναι κάθε χρόνο στα όσκαρ, δεν το λες και λίγο.

Ας είμαστε νουνεχείς. Λάνθιμος και top ever σκηνοθέτες, σαν ανέκδοτο, ίσως και να στέκεται.

Τώρα, για την κουβέντα περί Όσκαρ, προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Δεν είναι εχέγγυο η παρουσία κάποιου εκεί για να θεωρηθεί καλός ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν είναι μόνο στα όσκαρ είναι και σε δεκάδες άλλα φεστιβάλ κινηματογράφου παγκοσμίως.

Δεν λέω ότι είναι ο κορυφαίος, αλλά δεν τον λες και βύσμα που μπήκε επειδή είχε μπαμπά στο Χολυγουντ ή επειδή είναι κούκλος.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, The_Judas said:

Δεν λέω ότι είναι ο κορυφαίος

Μια χαρά μπορεί να τον πει κάποιος "top σκηνοθέτη ever" αρκεί να δηλώσει ανάμεσα σε πόσους. Πχ top100 δεν μπαίνει? Αν ναι, λίγο είναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

δεν είναι μόνο στα όσκαρ είναι και σε δεκάδες άλλα φεστιβάλ κινηματογράφου παγκοσμίως.

Δεν εννοούσα τα Οσκαρ αποκλειστικά, αλλά τα βραβεία εν γένει.

Γρήγορο παράδειγμα, ίσως το πιο γνωστό, Χίτσκοκ, δεν κέρδισε ποτέ του Οσκαρ, ούτε BAFTA.

Τι σημαίνει αυτό;

Ο Λάνθιμος, είναι σχεδόν δεδομένο, ότι θα κερδίσει Όσκαρ, κάποια στιγμή.

Θα έχει ένα παραπάνω από τον Χίτσκοκ. Τι σημαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Rebelos2018 είπε

Δεν εννοούσα τα Οσκαρ αποκλειστικά, αλλά τα βραβεία εν γένει.

Γρήγορο παράδειγμα, ίσως το πιο γνωστό, Χίτσκοκ, δεν κέρδισε ποτέ του Οσκαρ, ούτε BAFTA.

Τι σημαίνει αυτό;

Ο Λάνθιμος, είναι σχεδόν δεδομένο, ότι θα κερδίσει Όσκαρ, κάποια στιγμή.

Θα έχει ένα παραπάνω από τον Χίτσκοκ. Τι σημαίνει αυτό;

Δεν σημαινει τίποτα

Οσον αφορά τον Χιτσκοκ και για να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα:

"'He won two Golden Globes, eight Laurel Awards, and five lifetime achievement awards, including the first BAFTA Academy Fellowship Award[282] and, in 1979, an AFI Life Achievement Award.[10] He was nominated five times for an Academy Award for Best Director. Rebecca, nominated for eleven Oscars, won the Academy Award for Best Picture of 1940; '"

Δεν αγνοήθηκε βραβειακά και προτάθηκε 5 φορές για όσκαρ καλύτερου σκηνοθέτη. Το οτι δεν κέρδισε δεν λέει τίποτα για την αξία του καθώς μπορεί όντως τις συγκεκριμένες χρονιές να υπήρχε κάποια καλύτερη σκηνοθεσία σε κάποια ταινία αλλα στην ουσία μετρά η μακροβιότητα και οχι το να κάνεις μια εξαιρετική ταινία και να χαθείς. Οπότε μου λέει πολλά περισσότερα οτι προτάθηκε 5 φορές για Οσκαρ καλύτερου σκηνοθέτη απ το να είχε μια νίκη.

Ο Λάνθιμος είναι στο τοπ5 των σύγχρονων σκηνοθετών (απο το 2017-2018 και έπειτα για να μην παρεξηγηθούμε) σ αρέσει δε σ'αρέσει το έργο του. Η δουλειά του είναι αναγνωρισμένη απο όλους τους ανθρώπους του χώρου του (ηθοποιούς σκηνοθέτες κτλ.) σε φεστιβάλ διαφορετικού ύφους (απο mainstream πανηγύρια όπως τα Οσκαρ και οι Χρυσές σφαίρες ως πιο "σνομπ" σινεφιλ παραδοσιακά φεστιβάλ όπως οι Κάννες, η Βενετία και το Βερολίνο ως και πιο alternative, indie φεστιβαλ (Sundance), αυτό είναι απο μόνο του τεράστια επιτυχία καθώς είναι εξαιρετικά δύσκολο για εναν σκηνοθέτη που οι ταινίες του κατηγοριοποιούνται ως σινεφιλ να έχει αποδοχή και απο το ευρύ κοινό (Haneke, Lars Von Trier κτλ...).

Αν θες να αγνοήσεις τους "ειδικούς" που οι περισσότεροι απο αυτούς έχουν σπουδάσει και το αντικείμενο οπότε κάτι παραπάνω γνωρίζουν απο σενα και μένα στο να κρίνουν μια ταινία (εκτός αν δεχτούμε προκαταβολικά την συνθήκη οτι είναι προκατειλημμένοι") το κοινό επίσης αναγνωρίζει τις ταινίες του Λάνθιμου (στο mainstream site IMDB οι τελευταίες ταινίες του έχουν σκορ 7,1-7,5-8,4 (εξαιρετικές βαθμολογίες για μη εύπεπτες ταινίες).

Εν κατακλείδι θα ήταν πολύ πιο τίμιο απο σενα να πεις οτι δεν γουστάρω, δεν καταλαβαίνω τις ταινίες του Λάνθιμου απο το να προσπαθείς να μας πείσεις για την αξία του και το ταλέντο του και οτι είναι στραβοί οι χιλιάδες που το αναγνωρίζουν. 

Επεξ/σία από thermo-sifounas
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, thermo-sifounas είπε

Δεν σημαινει τίποτα

Οσον αφορά τον Χιτσκοκ και για να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα:

"'He won two Golden Globes, eight Laurel Awards, and five lifetime achievement awards, including the first BAFTA Academy Fellowship Award[282] and, in 1979, an AFI Life Achievement Award.[10] He was nominated five times for an Academy Award for Best Director. Rebecca, nominated for eleven Oscars, won the Academy Award for Best Picture of 1940; '"

Δεν αγνοήθηκε βραβειακά και προτάθηκε 5 φορές για όσκαρ καλύτερου σκηνοθέτη. Το οτι δεν κέρδισε δεν λέει τίποτα για την αξία του καθώς μπορεί όντως τις συγκεκριμένες χρονιές να υπήρχε κάποια καλύτερη σκηνοθεσία σε κάποια ταινία αλλα στην ουσία μετρά η μακροβιότητα και οχι το να κάνεις μια εξαιρετική ταινία και να χαθείς. Οπότε μου λέει πολλά περισσότερα οτι προτάθηκε 5 φορές για Οσκαρ καλύτερου σκηνοθέτη απ το να είχε μια νίκη.

Ο Λάνθιμος είναι στο τοπ5 των σύγχρονων σκηνοθετών (απο το 2017-2018 και έπειτα για να μην παρεξηγηθούμε) σ αρέσει δε σ'αρέσει το έργο του. Η δουλειά του είναι αναγνωρισμένη απο όλους τους ανθρώπους του χώρου του (ηθοποιούς σκηνοθέτες κτλ.) σε φεστιβάλ διαφορετικού ύφους (απο mainstream πανηγύρια όπως τα Οσκαρ και οι Χρυσές σφαίρες ως πιο "σνομπ" σινεφιλ παραδοσιακά φεστιβάλ όπως οι Κάννες, η Βενετία και το Βερολίνο ως και πιο alternative, indie φεστιβαλ (Sundance), αυτό είναι απο μόνο του τεράστια επιτυχία καθώς είναι εξαιρετικά δύσκολο για εναν σκηνοθέτη που οι ταινίες του κατηγοριοποιούνται ως σινεφιλ να έχει αποδοχή και απο το ευρύ κοινό (Haneke, Lars Von Trier κτλ...).

Αν θες να αγνοήσεις τους "ειδικούς" που οι περισσότεροι απο αυτούς έχουν σπουδάσει και το αντικείμενο οπότε κάτι παραπάνω γνωρίζουν απο σενα και μένα στο να κρίνουν μια ταινία (εκτός αν δεχτούμε προκαταβολικά την συνθήκη οτι είναι προκατειλημμένοι") το κοινό επίσης αναγνωρίζει τις ταινίες του Λάνθιμου (στο mainstream site IMDB οι τελευταίες ταινίες του έχουν σκορ 7,1-7,5-8,4 (εξαιρετικές βαθμολογίες για μη εύπεπτες ταινίες).

Εν κατακλείδι θα ήταν πολύ πιο τίμιο απο σενα να πεις οτι δεν γουστάρω, δεν καταλαβαίνω τις ταινίες του Λάνθιμου απο το να προσπαθείς να μας πείσεις για την αξία του και το ταλέντο του και οτι είναι στραβοί οι χιλιάδες που το αναγνωρίζουν. 

Συμφωνώ σε ότι έγραψες. 

Δεν υποτιμώ την αξία του, κάθε άλλο. Έχει πετύχει ήδη πολλά και υγιής να είναι, θα πετύχει ακόμα περισσότερα. 

Σχολίασα τον φίλο που τον έβαλε στην ίδια κουβέντα με τη φράση top ever. 

Ούτε να πείσω θέλω κανέναν, κουβέντα κάνουμε. Μακριά οι πατροναρισμοί από εμένα. 

Αυτό. 

 

2 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

Συμφωνώ σε ότι έγραψες. Η αξία του οποιοδήποτε, δεν συμβαδίζει με τα βραβεία. 

Δεν υποτιμώ την αξία του, κάθε άλλο. Έχει πετύχει ήδη πολλά και υγιής να είναι, θα πετύχει ακόμα περισσότερα. 

Σχολίασα τον φίλο που τον έβαλε στην ίδια κουβέντα με τη φράση top ever. 

Αυτό. 

 

Επεξ/σία από Rebelos2018
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα όσκαρς είναι τα κυριότερα βραβεία αναγνώρισης και είναι γνωστό ότι δεν αντιπροσωπεύουν πάντα τον καλύτερο καλλιτέχνη. Μπορώ να πω ένα κάρο ονόματα που έφαγαν όσκαρ snub ανα τα χρόνια. Πχ Peter O'Toole, Gary Oldman (ναι κέρδισε ένα, αλλά έφαγε snub σε πολλούς ρόλους, όποιος έχει δει ολόκληρη την φιλμογραφία του ξέρει), Akira Kurosawa και Stanley Kubrick (τον τελευταίο τον αναφέρω γιατί κέρδισε ένα τεχνικό όσκαρ αντί σκηνοθεσίας και θεωρείται και αυτός από τους καλύτερους ever). Επίσης Christopher Nolan ο οποίος έχει φάει snub σε αρκετές ταινίες του για όσκαρ ταινίας/σκηνοθεσίας, όπως The Prestige, The Dark Knight, Inception, Interstellar. Ταινίες σαφώς καλύτερες και πιο αναγνωρισμένες (και δικαίως) κατά την κοινή γνώμη από τις ταινίες του Λάνθιμου. Και η λίστα πάει λέγοντας..

Ο Λάνθιμος σίγουρα έχει το κοινό του, αλλά για να μείνει στην ιστορία ως ένας από τους best ever - ανεξαρτήτου χρονολογίας - έχει πάρα πολύ ψωμί ακόμα και θα το δείξει ο χρόνος αν ποτέ συμβεί. Υπήρξαν και υπάρχουν πολλοί σπουδαίοι σκηνοθέτες, ιερά τέρατα του κινηματογράφου, οπότε ο ανταγωνισμός είναι δύσκολος. Είναι σε ανοδική πορεία πάντως με ότι και αν συνεπάγεται αυτό.

Θεωρώ ότι δεν υπάρχουν 'ειδικοί' ταινιών και γενικά κριτικοί, τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν τους παίρνω σοβαρά γιατί τόσες φορές έχουμε δει και θα συνεχίζουμε να βλέπουμε πολλούς από τους λεγόμενους ειδικούς να δίνουν κουλές βαθμολογίες/κριτικές για χ ψ λόγους. Αλλά κυρίως επειδή εμπιστεύομαι την κρίση μου. Ο καθένας με τα δικά του μέτρα και σταθμά μπορεί να κρίνει μια ταινία.

 

 

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Glikos είπε

 

Υγιείς να είμαστε, σε είκοσι χρόνια, θα μπορούμε να κάνουμε μια συζήτηση, πιο καίρια, για το αν μπορεί να καταταχθεί στην λίστα με τους καλύτερους σκηνοθέτες ever. 

Του το εύχομαι, γιατί μπορεί να το πετύχει. 

Για μένα  και έχοντας δει εκατοντάδες ταινίες, εύπεπτες και μη, σινεφίλ και όχι, θεωρώ σαν θεατής πως αυτό που αποζητώ από μία ταινία, είναι να καταφέρει να μου προξενήσει συναισθήματα, σκέψεις. Και δεν νομίζω ότι είμαι ο μόνος. 

Υπό αυτό το πρίσμα, θεωρώ τον Jarmusch κορυφαίο σκηνοθέτη. 

Επεξ/σία από Rebelos2018
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

Υγιείς να είμαστε, σε είκοσι χρόνια, θα μπορούμε να κάνουμε μια συζήτηση, πιο καίρια, για το αν μπορεί να καταταχθεί στην λίστα με τους καλύτερους σκηνοθέτες ever. 

Του το εύχομαι, γιατί μπορεί να το πετύχει. 

Για μένα  και έχοντας δει εκατοντάδες ταινίες, εύπεπτες και μη, σινεφίλ και όχι, θεωρώ σαν θεατής, αυτό που αποζητώ από μία ταινία, είναι να καταφέρει να μου προξενήσει συναισθήματα, σκέψεις. 

Υπό αυτό το πρίσμα, θεωρώ τον Jarmusch κορυφαίο σκηνοθέτη. 

Ναι θα φανεί στον χρόνο..Ισχύει αυτό με τα συναισθήματα και τις σκέψεις, κάποιες ταινίες αγγίζουν διαφορετικά τον καθένα μας.

Πολύ καλός ο Jim Jarmusch, έχει και αυτός ιδιαίτερο στυλ. Θυμάμαι το ''Broken Flowers'' με τον Bill Murray που είχα δει και μου άρεσε αρκετά. Α και το ''Ghost Dog: The Way of the Samurai'' με τον Forest Whitaker. Ταινιάρα, η καλύτερη ταινία του Jarmusch κατ'εμέ.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Glikos είπε

Ναι θα φανεί στον χρόνο..Ισχύει αυτό με τα συναισθήματα και τις σκέψεις, κάποιες ταινίες αγγίζουν διαφορετικά τον καθένα μας.

Πολύ καλός ο Jim Jarmusch, έχει και αυτός ιδιαίτερο στυλ. Θυμάμαι το ''Broken Flowers'' με τον Bill Murray που είχα δει και μου άρεσε αρκετά. Α και το ''Ghost Dog: The Way of the Samurai'' με τον Forest Whitaker. Ταινιάρα, η καλύτερη ταινία του Jarmusch κατ'εμέ.

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ το Patterson. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rebelos2018 είπε

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ το Patterson. 

Δεν το έχω δει αλλά θα το βάλω στην λίστα μαζί με τις υπόλοιπες ταινίες του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...