Προς το περιεχόμενο

MSI Z77A-G45 bios problem πρόβλημα με το bios


thanospl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα και καλή χρονιά

Εχω το εξής περίεργο πρόβλημα με την ανωτέρω μητρική. Μετά από ένα βύθισμα του ρεύματος της πολυαγαπημένης μας ΔΕΗ, το PC έσβησε και κατά την εκκίνηση μετά φόρτωσε τα defaults settings στο bios.

Προσπάθησα λοιπον να επαναφέρω τα OC settings που είχα πριν, με το i5 3570K, αλλά ενώ μπαίνει στο bios, δεν μπορώ να κάνω τίποτα μια και στην πρώτη επιλογή που κάνω, όποια και να είναι ο υπολογιστής κάνει restart.

Δεν μπορώ να κάνω ούτε bios update με την χρήση ενός USB.

O υπολογιστής να σημειώσω δουλεύει μια χαρά, δεν έχει πρόβλημα, αλλά στο bios δεν γίνεται τίποτα...

Έκανα και ένα υποτιθέμενο cmos reset, βραχυκυκλώνοντας με κατσαβίδι τον jumber που έχει, αλλά τίποτα, δεν ξέρω καν αν έγινε το reset!

Καμμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanospl είπε

αλλά ενώ μπαίνει στο bios, δεν μπορώ να κάνω τίποτα μια και στην πρώτη επιλογή που κάνω, όποια και να είναι ο υπολογιστής κάνει restart.

Εννοείς ότι όταν κάνεις save and exit, κάνει restart και δεν κρατάει τη ρύθμιση που έκανες ή ότι βαράει restart πριν κάνεις save and exit;

3 ώρες πριν, thanospl είπε

Δεν μπορώ να κάνω ούτε bios update με την χρήση ενός USB.

Εξήγησε αν θες και τι έκανες με το bios flash. Δεν ξεκίνησε καθόλου ή ξεκίνησε και έμεινε στη μέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, thanospl είπε

όταν μπαίνει στην αρχική σελίδα του bios όπως στην φωτο, όπου και να πατήσω για να αλλάξω κάτι, κάνει restart.

Επομένως και το bios update δεν σε άφησε να το κάνεις.

Είναι κουλό σύμπτωμα αυτό που σου κάνει. Δεν το έχω συναντήσει, αλλά δεν αδικώ καθόλου τον @BadBoy που υποψιάζεται τη μπαταρία της μητρικής. Σωμένη μπαταρία εμφανίζει διαφορετικά συμπτώματα που μοιάζουν στο ότι είναι κουλά. Αν μπορείς να βρεις μια μπαταρία από άλλο μηχάνημα είναι ένα λογικό πρώτο βήμα. Σου θυμίζω ότι χωρίς μπαταρία το άλλο μηχάνημα θα χάσει τις ρυθμίσεις του και έτσι είναι καλό να τις καταγράψεις για να μην τις ψάχνεις.

Αν δεν υπάρχει διαθέσιμη μπαταρία και είναι να περιμένεις από Δευτέρα να ανοίξουν τα μαγαζιά, μπορείς εν τω μεταξύ να δοκιμάσεις τα εξής:

 

β.) Αποσύνδεσε όλους τους δίσκους (και του λειτουργικού) και από μητρική και από τροφοδοτικό. Επίσης αποσύνδεσε τα usb, πληκτρολόγια, ποντίκια και κάνε εκφόρτιση. Σβήνεις δηλαδή το τροφοδοτικό από το διακόπτη που έχει στην πλάτη (θέση Ο) και πατάς καναδυό φορές για 2-3 δεύτερα το μπουτόν power on. Ανοίγεις το τροφοδοτικό (θέση διακόπτη Ι), συνδέεις μόνο το πληκτρολόγιο ή μόνο το ποντίκι και βλέπεις μήπως τώρα το BIOS menu είναι σταθερό.

γ.) Αν όχι, συνεχίζεις με το να αποσυνδέσεις εξάπινα /και οχτάπινα της κάρτας γραφικών, EPS τετράπινα/οχτάπινα της cpu και τέλος 24-πινο της μητρικής. Καινούρια εκφόρτιση και μετά τα ξανασυνδέεις προσεκτικά να κουμπώσουν και τα τρία σωστά.

 

Αν δεν έβλεπα οποιαδήποτε αλλαγή συμπεριφοράς με τα παραπάνω θα προχωρούσα σε clear cmos:

δ.) Σβήνεις τροφοδοτικό, βγάζεις μπαταρία και κρατάς βραχυκυκλωμένο το jumperάκι clear cmos πατώντας καναδυο φορές το power on, όπως όταν εκφόρτιζες.

Το clear cmos θα πρέπει να έχει γίνει.

Υπάρχει και δεύτερος τρόπος στον οποίο δεν πατάς το μπουτόν power on. Δοκίμασε και αυτόν τον τρόπο να είσαι τελείως σίγουρος ότι έγινε το cmos, γιατί λόγω του προβλήματος δεν είσαι σε θέση να το επιβεβαιώσεις αλλιώς αυτή τη στιγμή.

Με το τροφοδοτικό σε θέση I, βγάζεις μπαταρία και βραχυκυκλώνεις clear cmos jumper. Mε τροφοδοτικό Ι, χωρίς μπαταρία, χωρίς να πατάς το μπουτόν power on επαναλαμβάνω σε αυτήν την περίπτωση.

ε.) Βγάλε φωτο της μνήμες πως τις είχες (αφού το φτιάξεις το κομπιούτερ, διαφορετικές θέσεις αρκούν να σου χαλάσουν το overclock) και μετά δοκίμασε τις μνήμες μία μία.

στ.) Βγάλε κάρτα γραφικών και βάλε την οθόνη στα ενσωματωμένα.

ζ.) Αλλαγή τροφοδοτικού.

η.) Bios flash/update. Αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος, μέσω εξωτερικού BIOS flasher σε μάστορα. Δοκιμή άλλου επεξεργαστή προηγουμένως, μήπως και. Δε βλέπω λόγο να σχετίζεται ο επεξεργαστής.

 

Είμαι στη διάθεσή σου για διευκρινήσεις. Αν δοκιμάζοντας τα παραπάνω δεις διαφορετική συμπεριφορά από την τωρινή, ενημέρωσε μήπως βγάλουμε συμπέρασμα.

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
(πατώντας)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν

Αλλαξα μπαταρία και δεν έγινε κάτι

επίσης έκανα τα περισσότερα από αυτά που μου πρωτάθηκαν , όπως

αποσύνδεση όλων των δίσκων και usb περιφερειακών,  "εκφόρτιση", χρήση ενσωματωμένης κάρτα γραφικών, χρήση ενός στικ RAM και σε άλλες θέσεις, μέχρι και χρήση ps/2 πληκτρολογίου, μα δεν έγινε τίποτα. 

Αυτά που δεν μπορώ ν' αλλάξω έιναι τροφοδοτικό (Corsair 750tm) και CPU. Δεν έχω άλλα διαθέσιμα.

Επίσης παρατήρησα ότι όταν ο υπολογιστής μπαίνει σε sleep mode, ΔΕΝ επανέρχεται με το ποντίκι ή το πληκτρολόγιο πια, πρέπει να πατήσω το Power button για να "ξυπνήσει" το PC.

Αυτά , ξέρω ότι είναι δύσκολη περίπτωση, το μόνο που σκέφτομαι είναι αν χρειαστεί να πάω την μητρική για εξωτερικό προγραμματισμό BIOS αν είναι αυτό που φταίει και αν συμφέρει φυσικά.

Δεν ξέρω ακριβώς την δομή του BIOS και της μνήμης που κρατά τα settings αλλά φαίνεται ότι η μνήμη αυτή τα έχει παίξει και ότι το BIOS χρησιμοποιεί τα default που φυσικά είναι σε μόνιμη μνήμη (ROM).

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, thanospl είπε

Αλλαξα μπαταρία και δεν έγινε κάτι

επίσης έκανα τα περισσότερα από αυτά που μου πρωτάθηκαν

To clear cmos το έκανες με κάποιον από τους δύο τρόπους που γράφω; Είναι πολύ βασικό προκειμένου να μην οδηγηθείς σε λάθος διάγνωση:

Στις 5/1/2024 στις 11:51 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

δ.) Σβήνεις τροφοδοτικό, βγάζεις μπαταρία και κρατάς βραχυκυκλωμένο το jumperάκι clear cmos πατώντας καναδυο φορές το power on, όπως όταν εκφόρτιζες.

Το clear cmos θα πρέπει να έχει γίνει.

 

Υπάρχει και δεύτερος τρόπος στον οποίο δεν πατάς το μπουτόν power on. Δοκίμασε και αυτόν τον τρόπο να είσαι τελείως σίγουρος ότι έγινε το cmos, γιατί λόγω του προβλήματος δεν είσαι σε θέση να το επιβεβαιώσεις αλλιώς αυτή τη στιγμή.

Με το τροφοδοτικό σε θέση I, βγάζεις μπαταρία και βραχυκυκλώνεις clear cmos jumper. Mε τροφοδοτικό Ι, χωρίς μπαταρία, χωρίς να πατάς το μπουτόν power on επαναλαμβάνω σε αυτήν την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, thanospl είπε

Αυτά που δεν μπορώ ν' αλλάξω έιναι τροφοδοτικό (Corsair 750tm) και CPU. Δεν έχω άλλα διαθέσιμα.

Η CPU είναι πάρα πολύ απίθανο να σχετίζεται.

Λόγω του ότι λες ότι το πρόβλημα ξεκίνησε από πτώση της τάσης του δικτύου, αυτό που υποψιαζόμουν εξ' αρχής είναι να την πλήρωσε το τροφοδοτικό σου. Λόγω του ότι είναι βαβούρα να αλλαχτεί ακόμα και αν είχες άλλο, πρότεινα να προηγηθούν άλλοι, πιο εύκολοι έλεγχοι. Να σου πω την αλήθεια και πολλούς ελέγχους που σε έβαλα να κάνεις με τροφοδοτικό που δεν ξέρω αν είναι σωστό.

Το επόμενο βήμα που είναι σίγουρα σωστό, είναι μην το ανάψεις άλλο το μηχάνημα μέχρι να δοκιμαστεί με άλλο τροφοδοτικό, το οποίο να ξέρεις ότι λειτουργεί σίγουρα σωστά. Και αφού αλλάζεις τροφοδοτικό, ευκαιρία να το στήσεις το μηχάνημα και εκτός κουτιού να ελεχθεί και αυτό, μήπως κάτι βραχυκυκλωνει εκεί μέσα. Αποκλείεται να μην έχει κάποιος γνωστός σου, ακόμα και άσχετος από πισιά, ένα τροφοδοτικό στην άκρη.

Αλλά για να μη γίνομαι κινδυνολόγος και απελπιστικός, από τη στιγμή που λες ότι το μηχάνημα δουλεύει σωστά στα window, αν θες μπες windows και βάλε screenshot από hwinfo να δούμε τις τάσεις του τροφοδοτικού όπως τις βλέπει η μητρική. Πας sensors και στο γκρουπ που έχει το όνομα της μητρικής σου, μας ανεβάζεις μας ένα τέτοιο screenshot:

sensors.jpg.e41c81f328a7b1c8e2efb3895bec39c2.jpg

Αν είναι όλα ΟΚ, συμπέρασμα σίγουρο δε βγαίνει. Μπορεί να δούμε κάτι ίσως που να μας σιγουρέψει ότι το τροφοδοτικό την έφαγε.

Αν το με άλλο, καλό τροφοδοτικό κάνει τα ίδια, τα σύννεφα πυκνώνουν επικύνδυνα πάνω από τη μητρική σου... Ενδείξεις ότι σχετίζεται με corrupted ή καμμένο BIOS chip, δεν έχω. Μπορεί να είναι οπουδήποτε αλλού στη μητρική το πρόβλημα. Με αυτές τις διευκρινήσεις ότι δεν πας για κάτι σίγουρο, μια τελευταία εναλλακτική είναι όπου κανονίσεις να σου φλασάρουν το BIOS, να έχεις κανονίσει να σου κάνουν και μια αλλαγή τροφοδοτικού πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προχθες ενας φιλος επαθε κατι αντιστοιχο με ενα B760.
Eβγαλε ολα τα καλωδια να το καθαρισει, τα εβαλε και μπηκε Windows κανονικα.
Καποια στιγμη αποφασισε να παει στο Bios να πειραξει τα fan curves.
Μολις εμπαινε στο Bios και κουναγε κατι το pc εκανε Restart.
Δοκιμασαμε να βγαλει τη μπαταρια και να τη βαλει μετα, τιποτα.
Δοκιμασαμε να κανουμε Bios Update με usb τιποτα.
Καναμε Bios reset με κατσαβιδι στα jumpers τιποτα.
Μετα απο 2 ωρες με πηρε τηλ και μου λεει το εφτιαξα!!!
Του λεω τι εκανες;
Eιχα βαλει λεει το HDMI της οθονης στη μητρικη αντι για τη GPU, το εβαλα στη GPU και το Bios παιζει κανονικα...

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/01/2024 at 21:10, PC_Science_Lefkada said:

Η CPU είναι πάρα πολύ απίθανο να σχετίζεται.

Λόγω του ότι λες ότι το πρόβλημα ξεκίνησε από πτώση της τάσης του δικτύου, αυτό που υποψιαζόμουν εξ' αρχής είναι να την πλήρωσε το τροφοδοτικό σου. Λόγω του ότι είναι βαβούρα να αλλαχτεί ακόμα και αν είχες άλλο, πρότεινα να προηγηθούν άλλοι, πιο εύκολοι έλεγχοι. Να σου πω την αλήθεια και πολλούς ελέγχους που σε έβαλα να κάνεις με τροφοδοτικό που δεν ξέρω αν είναι σωστό.

Το επόμενο βήμα που είναι σίγουρα σωστό, είναι μην το ανάψεις άλλο το μηχάνημα μέχρι να δοκιμαστεί με άλλο τροφοδοτικό, το οποίο να ξέρεις ότι λειτουργεί σίγουρα σωστά. Και αφού αλλάζεις τροφοδοτικό, ευκαιρία να το στήσεις το μηχάνημα και εκτός κουτιού να ελεχθεί και αυτό, μήπως κάτι βραχυκυκλωνει εκεί μέσα. Αποκλείεται να μην έχει κάποιος γνωστός σου, ακόμα και άσχετος από πισιά, ένα τροφοδοτικό στην άκρη.

Αλλά για να μη γίνομαι κινδυνολόγος και απελπιστικός, από τη στιγμή που λες ότι το μηχάνημα δουλεύει σωστά στα window, αν θες μπες windows και βάλε screenshot από hwinfo να δούμε τις τάσεις του τροφοδοτικού όπως τις βλέπει η μητρική. Πας sensors και στο γκρουπ που έχει το όνομα της μητρικής σου, μας ανεβάζεις μας ένα τέτοιο screenshot:

sensors.jpg.e41c81f328a7b1c8e2efb3895bec39c2.jpg

Αν είναι όλα ΟΚ, συμπέρασμα σίγουρο δε βγαίνει. Μπορεί να δούμε κάτι ίσως που να μας σιγουρέψει ότι το τροφοδοτικό την έφαγε.

Αν το με άλλο, καλό τροφοδοτικό κάνει τα ίδια, τα σύννεφα πυκνώνουν επικύνδυνα πάνω από τη μητρική σου... Ενδείξεις ότι σχετίζεται με corrupted ή καμμένο BIOS chip, δεν έχω. Μπορεί να είναι οπουδήποτε αλλού στη μητρική το πρόβλημα. Με αυτές τις διευκρινήσεις ότι δεν πας για κάτι σίγουρο, μια τελευταία εναλλακτική είναι όπου κανονίσεις να σου φλασάρουν το BIOS, να έχεις κανονίσει να σου κάνουν και μια αλλαγή τροφοδοτικού πρώτα.

καλημέρα

Οι τάσεις δείχνουν κανονικές

 

 

HWinfo_Voltages.jpg

On 10/01/2024 at 00:25, BlurayMoviesGreece said:

Προχθες ενας φιλος επαθε κατι αντιστοιχο με ενα B760.
Eβγαλε ολα τα καλωδια να το καθαρισει, τα εβαλε και μπηκε Windows κανονικα.
Καποια στιγμη αποφασισε να παει στο Bios να πειραξει τα fan curves.
Μολις εμπαινε στο Bios και κουναγε κατι το pc εκανε Restart.
Δοκιμασαμε να βγαλει τη μπαταρια και να τη βαλει μετα, τιποτα.
Δοκιμασαμε να κανουμε Bios Update με usb τιποτα.
Καναμε Bios reset με κατσαβιδι στα jumpers τιποτα.
Μετα απο 2 ωρες με πηρε τηλ και μου λεει το εφτιαξα!!!
Του λεω τι εκανες;
Eιχα βαλει λεει το HDMI της οθονης στη μητρικη αντι για τη GPU, το εβαλα στη GPU και το Bios παιζει κανονικα...

καλημέρα, δεν βλέπω σχέση αλλά η οθόνη είναι συνδεμένη στην κάρτα γραφικών ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanospl είπε

καλημέρα

Οι τάσεις δείχνουν κανονικές

Nαι, τις τάσεις του τροφοδοτικού η μητρική τις βλέπει τέλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...