Προς το περιεχόμενο

Κλείνει η γνωστή εταιρεία κατασκευής μέσων και μονάδων αποθήκευσης Plextor


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, ntin είπε

Το πρώτο μου Cd recorder 😔

Δεν υπήρχε καλύτερη! Ίσως στη 2η θέση : Yamaha.

Προσοχή, δείχνετε την ηλικία σας. Yamaha.......που την θυμήθηκηκες στα οπτικά μέσα. Νoμίζω δεν πρόλαβε καν τα DVD.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρωτο pc.Ηθελα να τα ειχα χωρια ολα δηλ απλο cdrom , cdrw,dvdrom (μετα πηγαμε στα rw).Στις αρχες πηγαινα plextor plextor yamaha.(scsi φυσικα)Μετα οταν τα παιξε το yamaha ολα plextor.Καποια στιγμη στο peak μου λεω να κανω την υπερβαση και τσιμπησα το τουβλο.Θυμαμαι μαζευτηκαμε ολη η παρεα για uboxing και το βλεπει ενας φιλος κουτια, συσκευασια, περιεχομενο και γυρναει και με λεει "Πω ρε μ... με αυτο το πραγμα γκομενα βγαζεις".Ωραιες εποχες παντως.

In other news ενας ssd που εχω λειτουργει αψογα (ακομα) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλάκα έχει.... όλοι οι κατασκευαστές καλών CD/DVD (ΤΑΙΥΟ, MITSUI, TDK, KODAK με τα θρυλικά Gold...)  εκλεισαν και ακόμα ζεί η CMC που εκανε τις πιο σαβούρες media τοτε.... αδικη είναι η ζωή τελικά.......

RIP https://www.kodak.com/global/plugins/acrobat/en/digital/genInfo/cdrGoldUltima.pdf

RIP https://www.cdrinfo.com/d7/content/plextor-px-716a-full

 

Επεξ/σία από evark
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, mphxths είπε

Αχ γατακια μου... γερασαμε ;)

εμ τότε τι να πούνε και όσοι μνημονεύουν τους amiga και τους amstrad...😇

14 λεπτά πριν, str1979 είπε

Εμείς τα φτωχαδακια που δεν είχαμε για plextor, αρχίσαμε με ένα philips 2x

 

131294a.jpg

αυτό είχα κ γω με το κοκκινο-μωβ κουμπακι...  όταν κάποια στιγμή άρχισε να μην αναγνωρίζει τους δίσκους και να γυρίζει και να γυρίζει ασκόπως μου χε κάνει τα νεύρα σκοινιά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mitsos_z είπε

εμ τότε τι να πούνε και όσοι μνημονεύουν τους amiga και τους amstrad...😇

αυτό είχα κ γω με το κοκκινο-μωβ κουμπακι...  όταν κάποια στιγμή άρχισε να μην αναγνωρίζει τους δίσκους και να γυρίζει και να γυρίζει ασκόπως μου χε κάνει τα νεύρα σκοινιά...

Λίγα με την Amiga, ε. Θα μαλώσουμε. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, mitsos_z said:

εμ τότε τι να πούνε και όσοι μνημονεύουν τους amiga και τους amstrad...😇

Eχω παιξει απειρες ωρες σε amiga 500 αν και δεν ηταν δικη μου. Οπως επισης και σε amstrad 6128. Oπως επισης και σε spectrum +2 , που περνουσε η μητερα του φιλου μου και επαιρνε σβαρνα καταλαθος το κασετοφωνο και αντε να ξαναπεριμενουμε να φορτωσει το παιχνιδι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τις πωλήσεις που έκανε η Plextor, δεν δικαιολογείται να μείνει τόσο πίσω στις υπόλοιπες τεχνολογίες αποθήκευσης... Εδώ εμείς οι απλοί χρήστες, την είδαμε που πάει η δουλειά μετά απο τα πρώτα στικάκια και τους ssd που κυκλοφόρησαν... δεν το έβλεπε μια εταιρία χωμένη και δικτυωμένη στον τομέα αυτό ?

Kάτι ανάλογο βλέπω τώρα με την Seagate...Βέβαια την κρατάνε ζωντανή και κερδοφόρα τα εταιρικά περιβάλλοντα που δεν εγκαταλείπουν ακόμα τους hdd... αλλά σε 5-10 χρόνια ? H WD το παίζει μισό-μισό hdd/ssd,  η Seagate δεν ασχολείται καθόλου με ssd...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eloy είπε

Με τις πωλήσεις που έκανε η Plextor, δεν δικαιολογείται να μείνει τόσο πίσω στις υπόλοιπες τεχνολογίες αποθήκευσης... Εδώ εμείς οι απλοί χρήστες, την είδαμε που πάει η δουλειά μετά απο τα πρώτα στικάκια και τους ssd που κυκλοφόρησαν... δεν το έβλεπε μια εταιρία χωμένη και δικτυωμένη στον τομέα αυτό ?

Kάτι ανάλογο βλέπω τώρα με την Seagate...Βέβαια την κρατάνε ζωντανή και κερδοφόρα τα εταιρικά περιβάλλοντα που δεν εγκαταλείπουν ακόμα τους hdd... αλλά σε 5-10 χρόνια ? H WD το παίζει μισό-μισό hdd/ssd,  η Seagate δεν ασχολείται καθόλου με ssd...

Ναι.

https://www.seagate.com/gb/en/products/hard-drives/barracuda-pcie-ssd/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προσπαθούσα να θυμηθώ τι προϊόντα πουλούσε , από τα σχόλια είδα ότι ήταν CD RECORDER , αν και δεν είχα γιατί ήταν πανάκριβα και προτιμούσα τα lite-on , ήξερα την ποιότητα τους , και Tayo yuden φυσικά !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κάτι δίσκους ssd plextor στο σχολείο σε υπολογιστές 128Gb. Λέτε να γίνουν συλλεκτικοί? χαχα Χωρίς πλάκα πάντως οι δίσκοι είναι αξιόπιστοι και με μεταλλικό case τη στιγμή που όλοι και κυρίως οι οικονομικοί και όχι μόνο είναι full πλαστικούρες. 

Επεξ/σία από gramacar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ εποχες ...... οταν επισκευαζα / τσιπαρα PS1 / PS2 τοτε γραφαμε μονο με PLEXTOR  SCSI και discjugler ...... μετα ηρθαν τα Yamaha .
Επισης τα δισκακια ( cd/dvd) κορυφη , ο τυπος εκει στο Παλαιό Φάληρο ειχε κονομησει πολλα ( disk impex ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2024 στις 10:26 ΜΜ, azuli είπε

Plextor MONO για cd/dvd recorders εκεινη την εποχη,τελη 90s/αρχες 2010s.Ηταν τα πιο ακριβα αλλα τα καλυτερα.

Ειδικα για djs που εγραφαν cd για επαγγελματικη χρηση που δεν επαιζε δυνατοτητα λαθους στην εγγραφη δεν υπηρχε καν ψαξιμο σε αλλες εταιριες.

Και οσοι με πιανουν θα θυμηθουν τον χρυσο κανονα για γραμμενα cd οπως πρεπει να εχουν γραφτει και με τεραστια διαρκεια στο χρονο :

TAYO YUDEN/That's (ιδια εταιρια ηταν) κεραμικα,γραμμενα σε Plextor recorder.

Kαι μαλιστα ο ενας και μοναδικος αντιπροσωπος στην Ελλαδα (καπου στην Λ.Αμφιθεας περιοχη νομιζω) ηταν αντιπροσωπος και στις 2 εταιριες!Kαι νομιζω δεν πουλουσε καν κατι αλλο,μονο tayo yuden και Plextor

Θυμαμαι επειδη ηταν μακρια απο κεντρο οποτε πηγαιναμε τα περναμε τα TAYO YUDEN με τις κουτες,για να εχουμε ολο το χρονο.Το καλυτερο αδειο CD ever.Ως dj ειχα δοκιμασει απλα ολες τις εταιριες και στις χειροτερες συνθηκες χρησης και αυτα που ειχαν την μεγαλυτερη αντοχη ηταν αυτα.

Στο μεταξυ το plextor το dvd το εχω ακομα (απο εκεινη την εποχη) και λειτουργει κανονικα

Τι μου θύμησες τώρα.  Ο κύριος Νίκος στην Αμφιθέας.  Μάλιστα είχα τσιμπηθεί και με την κόρη του τότε.  Τι όμορφα χρόνια τα χρόνια της πειρατείας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...