Προς το περιεχόμενο

Κλείνει η γνωστή εταιρεία κατασκευής μέσων και μονάδων αποθήκευσης Plextor


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Eloy είπε

Γενικά τα παλιά μηχανήματα είχαν υλικό μέσα

Δεν έκαναν τσιγκουνιές στο "σίδερο" τότε ...
(έχω στο υπόγειο ένα αρχαικάπηλο workstation της sun με το solaris ... αν πας να το κουνήσεις νομίζεις πως έχουν βάλει τσιμέντο μέσα στο case .... με κλάρκ τα βάζανε τότε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, catmaster said:

Δεν έκαναν τσιγκουνιές στο "σίδερο" τότε ...
(έχω στο υπόγειο ένα αρχαικάπηλο workstation της sun με το solaris ... αν πας να το κουνήσεις νομίζεις πως έχουν βάλει τσιμέντο μέσα στο case .... με κλάρκ τα βάζανε τότε)

Eτσι είναι. Στα σημερινά μόλις σφίξεις την βίδα λίγο παραπάνω (με το χέρι - όχι με το κατσαβίδι) κλωτσάει αμέσως και ψάχνεις μετά για φαρδύτερη βίδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Late 90's και Plextor x16 από τα πρώτα τότε. Θυμάμαι μας είχε χαλάσει μέσα σε 1 χρόνο (έκανε ένα περίεργο ήχο και δεν έκλεινε καλά το πορτάκι) οπότε το στείλαμε για επισκευή (νομίζω Γαλλία).
Επέστρεψε μέσα σε 2 βδομάδες - μας έφεραν ολοκαίνουργιο και χωρίς έξτρα κόστος! 
Πείτε μου μια εταιρεία που μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο σήμερα.

Επεξ/σία από icyrabbit
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Exodia The Forbidden One said:

εγω επαιρνα mitsui χαχαχα

Νομίζω τα mitsui ήταν απο το ίδιο εργοστάσιο όπως και τα that's...

Tα δισκάκια που με ταλαιπόρησαν με πολλές αστοχίες εγγραφής και δεν τα χώνεψα ποτέ ήταν τα Philips...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Eloy είπε

Μόνο απο αυτά...

Σωστος αλλα αντε να εξηγησεις στα μικρα παιδακια για εκεινες τις εποχες που Nero Roxio κλπ ηταν βασικα εργαλεια σε εναν υπολογιστη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, LLLEFTERIS said:

Σωστος αλλα αντε να εξηγησεις στα μικρα παιδακια για εκεινες τις εποχες που Nero Roxio κλπ ηταν βασικα εργαλεια σε εναν υπολογιστη.

Και το ΕΑC για να κάνουμε mp3 απο τα μουσικά cd...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Eloy είπε

Νομίζω τα mitsui ήταν απο το ίδιο εργοστάσιο όπως και τα that's...

Tα δισκάκια που με ταλαιπόρησαν με πολλές αστοχίες εγγραφής και δεν τα χώνεψα ποτέ ήταν τα Philips...

αν θημαμαι καλα τα επαιρνα μονο για audio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SkaL- είπε

Πολύ κρίμα, ότι είχα ήταν άψογο και αξιόπιστο. Ένα σήμα που για πάνω από 15 χρόνια το έβλεπα σε διαφορετικούς υπολογιστές που είχα, κάθε μέρα μπροστά μου ! τότε δεν θα μπορούσα καν να το φανταστώ ότι θα γινόταν ποτέ, ποιος φανταζόταν ότι η plextor θα έκλεινε ....όπως έκλεισε και η 3dfx με τις καρτάρες τις και η ocz με τις μνημάρες.

Την 3dfx την αγορασε η Nvidia !! Voodoo  απιστευτες καρτες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, polaki είπε

που εγώ προσωπικά τις ΑΠΕΙΡΕΣ 50αρες μπομπίνες που είχα γραψει απλά τις πέταξα όταν έφυγα απτό πατρικό… 

Αν όντως τις πέταξες και δεν τις πούλησες, έχασες χοντρά. Τις χρυσοπληρώνουν οι audiophiles.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονίκη πάντως θυμάμαι πηγαίναμε και παίρναμε από τον Σούτσο CD-DVD (έτσι τον έλεγαν δεν κοροϊδεύω) στο στενάκι πριν τη στάση Ιασωνίδου στο κέντρο. κούτες ολόκληρες με τα γατιά να κάθονται επάνω και δώσε πόνο μετά 🤩

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό το Plextor, ήταν το πρώτο μου recorder, αλλά... ακριβό για την τσέπη μου τότε. Στο επόμενο πήγα στο NEC2500 και μετά στο NEC3500. Μισή τιμή, αλλά πολύ καλή αξιοπιστία.

Η Disk Impex δεν πούλαγε μόνο ακριβά αναλώσιμα, είχε και πιο απλά πράγματα (π.χ. 100αδα χωρίς πύργο/θήκες σε σελοφάν).

Επεξ/σία από Exosia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Την 3dfx την αγορασε η Nvidia !! Voodoo  απιστευτες καρτες !

Την αγόρασε, πήρε ότι μπορούσε να πάρει τεχνολογικά και την έβαλε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας... Δυστυχώς!

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, SkaL- said:

Την αγόρασε, πήρε ότι μπορούσε να πάρει τεχνολογικά και την έβαλε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας... Δυστυχώς!

Aκριβως αυτο. Το εχω πει και στο παρελθον , οτι κατι υλοποιησεις στυλ optimus graphics μυριζουν εντονα 3dfx. Δηλαδη δυο καρτες , οπου η δευτερη (η καλη) παιζει τον ρολο του 3d accelerator. Eτσι γινοταν με τις πρωτες voodoo , αν θυμαμαι καλα τις voodoo 2. Ειχαν ειδικο καλωδιο που τις συνεδεες (εξωτερικα κιολας :) ) με την βασικη καρτα του συστηματος. Ασε δε , που πρωτοεισηγαγε την εννοια του SLI ...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...