Προς το περιεχόμενο

Κλείνει η γνωστή εταιρεία κατασκευής μέσων και μονάδων αποθήκευσης Plextor


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, gagarin είπε

Ειδικά στα CD-DVD RECORDERS ήταν στα 90s-00s η νο1

Το μοντελο scsi (σκαζι) πανω σε  ελεγκτη της adaptec ηταν η σιγουρη λυση.

Αρκετοι εβγαλαν παρα πολλα χρηματα με δαυτο , ενω καποιοι πηγαν και φυλακη

(οι επαγγελματιες - ωρα σου καλη Σηφη τα ειχες ολα )

Θυμαται κανεις τις "συνδρομες" ; Κατι αντιστοιχο δηλ με τις σημερινες για προσβαση

σε διακομιστες , iptv  κτλπ.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, nepomuk said:

Το μοντελο scsi (σκαζι) πανω σε  ελεγκτη της adaptec ηταν η σιγουρη λυση.

Αχ γατακια μου ... γερασαμε λεμε ! :) 
 

Spoiler

spacer.png

Αν και ειναι δισκοι , δεν πειραζει , ειμαι μεσα στο θεμα :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως τα Lite On TAYO YUDEN/That's ήταν τα κορυφαία στην εποχή της  οπτικής εγγραφής . Τα έφερνε στην αρχή από την αποθήκη του στην Ορεστιάδα ο Ναλμπάντης που αργότερα έφτιαξε παράρτημα στη Λ.Αμφιθέας για διανομή γιατί από όσο τον θυμάμαι τα εκτελώνιζε στην Ορεστιάδα. Βέβαια άξιζε μόνο σε ποσότητες κατευθείαν από τον Ναλμπάντη με τα μεταφορικά . Για λίγα δισκάκια τα έβρισκες στη στοά μέσα στα Χαυτεία στη Κασσετεμπορική άλλο ιστορικό μαγαζί της πληροφορικής στη Ελλάδα και αυτό.

Για την ιστορία το πρώτο CD εγγραφής στην Ελλάδα το είχε φέρει ο ΔΟΛ στη Χ.Λαδά ήταν  τότε και ήταν της Philips εξωτερικό με σύνδεση SCSI  σε μέγεθος μικρού subwoofer και κόστιζε όσο ένα διαμέρισμα της εποχής μισό εκατομμύριο δραχμές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν απεκτησα ποτε Plextor, ενεκα της τιμης, θα πω πως περισσοτερο ρολο επαιζαν τα δισκακια απο τα μηχανηματα. Κορυφη φυσικα δεν το συζητω. Φυσικα για μουσικη σχεδον αποκλειστικα Taiyo yuden ή καποια Verbatim, Maxell, TDK. Ειχα ειδικο προγραμματακι που εβλεπε κατασκευαστη και επαιρνα μονο συγκεκριμενα. Πολυ ψαξιμο. Φυσικα για μουσικη εγγραφη μονο σε 4χ και για data σε 8χ, το πολυ. Ακομα παιζουν ΟΛΑ τα δισκακια μουσικης οπου και να τα βαλω (dvd, στερεοφωνικο, αυτοκινητο) οπως και τα data

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plextor 16x reader + Plextor 4x writer + Adaptec SCSI controller, η απόλυτη σύνθεση τότε.

To SCSI ήταν μονόδρομος τότε. Σε IDE ήταν τόσο απαιτητική  η εγγραφή που μου είχε καεί δισκάκι από το animation της πασιέντζας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, azuli είπε

Plextor MONO για cd/dvd recorders εκεινη την εποχη,τελη 90s/αρχες 2010s.Ηταν τα πιο ακριβα αλλα τα καλυτερα.

Ειδικα για djs που εγραφαν cd για επαγγελματικη χρηση που δεν επαιζε δυνατοτητα λαθους στην εγγραφη δεν υπηρχε καν ψαξιμο σε αλλες εταιριες.

Και οσοι με πιανουν θα θυμηθουν τον χρυσο κανονα για γραμμενα cd οπως πρεπει να εχουν γραφτει και με τεραστια διαρκεια στο χρονο :

TAYO YUDEN/That's (ιδια εταιρια ηταν) κεραμικα,γραμμενα σε Plextor recorder.

Kαι μαλιστα ο ενας και μοναδικος αντιπροσωπος στην Ελλαδα (καπου στην Λ.Αμφιθεας περιοχη νομιζω) ηταν αντιπροσωπος και στις 2 εταιριες!Kαι νομιζω δεν πουλουσε καν κατι αλλο,μονο tayo yuden και Plextor

Θυμαμαι επειδη ηταν μακρια απο κεντρο οποτε πηγαιναμε τα περναμε τα TAYO YUDEN με τις κουτες,για να εχουμε ολο το χρονο.Το καλυτερο αδειο CD ever.Ως dj ειχα δοκιμασει απλα ολες τις εταιριες και στις χειροτερες συνθηκες χρησης και αυτα που ειχαν την μεγαλυτερη αντοχη ηταν αυτα.

Στο μεταξυ το plextor το dvd το εχω ακομα (απο εκεινη την εποχη) και λειτουργει κανονικα

Πόσα χρόνια πίσω με πήγες. Ειδικά τα tayo yuden με τις "μπόμπες" που τα πέρναμε απο Π. Φάληρο... Ό,τι δισκάκια δεν μπορούσαν να διαβάσουν τα υπόλοιπα drives, τα plextor δεν καταλαβαίνανε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vkvk είπε

Πόσα χρόνια πίσω με πήγες. Ειδικά τα tayo yuden με τις "μπόμπες" που τα πέρναμε απο Π. Φάληρο... Ό,τι δισκάκια δεν μπορούσαν να διαβάσουν τα υπόλοιπα drives, τα plextor δεν καταλαβαίνανε τίποτα.

Και τυρι του τοστ να εβαζες στο διαβαζε, οτι καλυτερο σε drive

υγ.Δουλευει ακομα ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, gagarin είπε

Ειδικά στα CD-DVD RECORDERS ήταν στα 90s-00s η νο1

ειχα παρει απο τα πρωτα dvd recorders που ειχαν βγει καπου στο 2001 και το ειχα πληρωσει ο κουκος αιδονι 😆

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχω 2 cd/dvd drives της Plextor, τα οποία παίζουν και cd και dvd, αλλά γράφουν μόνο cd... Είναι απο την εποχή που τα dvd writers ήταν στο ξεκίνημά τους. Kανονικό μέγεθος συσκευής (2-3 cm μεγαλύτερο μήκος όμως) και βάρος το διπλό απο τα άλλα. Γενικά τα παλιά μηχανήματα είχαν υλικό μέσα. Λίγο πριν εξαφανιστούν τα cd/dvd drives ήταν όλα πλαστικούρες εσωτερικά.

Τώρα πια έχω καταργήσει τα οπτικά κι έχω κρατήσει 2-3 συσκευές για το ενδεχόμενο να χρειαστώ απο cd/dvd κάτι κάπου κάποτε. Εχω μεταφέρει τα πάντα σε σκληρούς δίσκους και αδειάξω τα ράφια απο τα επανεγγράψιμα δισκάκια. Τα μουσικά cds βέβαια δεν τα πειράζουμε - άσχετα αν δεν θα έχουμε που να τα παίξουμε σε λίγα χρόνια...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, HAS1972 είπε

Αν και δεν απεκτησα ποτε Plextor, ενεκα της τιμης, θα πω πως περισσοτερο ρολο επαιζαν τα δισκακια απο τα μηχανηματα. Κορυφη φυσικα δεν το συζητω. Φυσικα για μουσικη σχεδον αποκλειστικα Taiyo yuden ή καποια Verbatim, Maxell, TDK.

εγω επαιρνα mitsui χαχαχα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...