Προς το περιεχόμενο

Κλείνει η γνωστή εταιρεία κατασκευής μέσων και μονάδων αποθήκευσης Plextor


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, azuli είπε

Plextor MONO για cd/dvd recorders εκεινη την εποχη,τελη 90s/αρχες 2010s.Ηταν τα πιο ακριβα αλλα τα καλυτερα.

Ειδικα για djs που εγραφαν cd για επαγγελματικη χρηση που δεν επαιζε δυνατοτητα λαθους στην εγγραφη δεν υπηρχε καν ψαξιμο σε αλλες εταιριες.

Και οσοι με πιανουν θα θυμηθουν τον χρυσο κανονα για γραμμενα cd οπως πρεπει να εχουν γραφτει και με τεραστια διαρκεια στο χρονο :

TAYO YUDEN/That's (ιδια εταιρια ηταν) κεραμικα,γραμμενα σε Plextor recorder.

Kαι μαλιστα ο ενας και μοναδικος αντιπροσωπος στην Ελλαδα (καπου στην Λ.Αμφιθεας περιοχη νομιζω) ηταν αντιπροσωπος και στις 2 εταιριες!Kαι νομιζω δεν πουλουσε καν κατι αλλο,μονο tayo yuden και Plextor

Θυμαμαι επειδη ηταν μακρια απο κεντρο οποτε πηγαιναμε τα περναμε τα TAYO YUDEN με τις κουτες,για να εχουμε ολο το χρονο.Το καλυτερο αδειο CD ever.Ως dj ειχα δοκιμασει απλα ολες τις εταιριες και στις χειροτερες συνθηκες χρησης και αυτα που ειχαν την μεγαλυτερη αντοχη ηταν αυτα.

Στο μεταξυ το plextor το dvd το εχω ακομα (απο εκεινη την εποχη) και λειτουργει κανονικα

τι μου θύμισες !! όπως τα λες...πηγαινα και έπαιρνα tayo yuden κάπου στην αμφιθέας και έγραφα στο plextor... στην αρχή 2πλης μετά απο χρόνια φτάσαμε 32απλής !!

στην αρχή cd's και μετα επανάληψη για dvd's σε αντιγραφικά plextor η yamaha τα πιο αξιόπιστα ήταν !! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πουμε όμως και την αλήθεια.... από τότε που σταμάτησε τα δικά της drive, τόσα χρόνια δεν έκανε τίποτε.... (βασικά όχι η ίδια αλλά η LiteOn που την αγόρασε, για να την κλείσει ουσιαστικά). Relabeled προιόντα της σειράς, είτε drives, είτε μέσα αποθήκευσης.... τίποτα το εξαιρετικό και συνηθως τσιμπημένα, και όλα αυτά στο όνομα που είχε αποκτήσει.... Ε! αϊ στο καλό..... Θα μου πείτε η μοναδική είναι? πόσες εταιρίες έχουν πάψει να υπάρχουν αλλά κάποιος αγόρασε μονο το όνομα και προσπαθεί με προιόντα ΟΕΜ της πλάκας, να παραπλανήσει τους καταναλωτές με την ανάμνηση του ονόματος του "φημισμένου κατασκευαστή"..... μην αρχίσω να απαριθμώ τωρα.....

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σεπτέμβρη του 1999 αγοράστηκαν 2 cd/dvd Rom's στην τιμή των 104.000 Δρχ το κομμάτι. Ένα στο server κι ένα στο backup του. 

Το ένα το έχω ακόμη επάνω σε μια μητρική 775 και λειτουργεί απροβλημάτιστα ακόμη και σήμερα. Το άλλο έφυγε κατά την -τότε- πώληση του backup μηχανήματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκινήθηκα... Άλλες εποχές τότε. Τώρα όλα χάσανε το νόημα τους. Τα pc δεν είναι πλέον για ρομαντικους τρελούς .

Πρώτο μου cdrw Yamaha SCSI 2x από Big City Καβάλας .. και τι δεν έγραψα!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Edel είπε

Ο Αντρέας Παρασκευας Τσουρινάκης δε σταματούσε να αναφέρει τους σκληρούς plextor που είχε, αθάνατες εποχές pc Master 

Τι μου θύμησες αδερφέ. Έχω ακόμα στην αποθήκη την παρά 3 τεύχη πλήρη συλλογή pcmaster. Ο Τσουρινακης με τα review  στα adventures....με ταξιδεψες με τρεις λέξεις. Να είσαι καλά. Καλή χρονιά και ευλογημενη

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ultraplex 40x πάνω σε Adaptec 2940 και δεν έπαιζε buffer underrun για κανένα λόγο. Είχα ένα 2x HP και το αντικατέστησα με ένα plextor 4x, μαζί με το 40αρι έγραφες καλύτερη ποιότητα και από την MINOS EMI :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά σύμπτωση πριν μερικές μέρες που κοιτούσα εδώ τις αγγελίες είχα συναντήσει καταχωρήσεις που μου θύμισαν 2 φίρμες που πέριξ του μιλένιουμ ήταν king of the hill αλλά είχα πάρα πολύ καιρό να ακούσω γι' αυτές... η μία ήταν plextor optical drive και η άλλη ήταν οθόνη eizo... και τα 2 ήταν ΠΑΝάκριβα τότε (να υποθέσω όπως η plextor δεν κατάφερε να ξεπεράσει την παρακμή των optical media έτσι και η eizo την εξαφάνιση των crt οθονών).

σχετικά με τις τιμές που αναφέρθηκαν, μάλλον τις θυμάστε χωρίς ΦΠΑ... εγώ είχα πάρει ένα cd-recorder philips το 1998 με 120.000δρχ. και τα plextor ήταν σαφώς ακριβότερα...

(τα Liteon τα είχα για σκουπίδια... δεν ήξερα ότι είχαν γίνει ίδια εταιρία)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nlogginidis είπε

Τι μου θύμησες αδερφέ. Έχω ακόμα στην αποθήκη την παρά 3 τεύχη πλήρη συλλογή pcmaster. Ο Τσουρινακης με τα review  στα adventures....με ταξιδεψες με τρεις λέξεις. Να είσαι καλά. Καλή χρονιά και ευλογημενη

Πως φαινόμαστε οι παλαίουροι 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήρα ένα Toshiba το 2000 ήμουν 2α Λυκείου, έγραφε ως 16x και ήταν CD-recorder. Το διπλό της Βανδή τότε είχε κυκλοφορήσει στα χωριά των Σερρών αποκλειστικά από εμένα! Παίζει να έγραψα καμιά κατοσταριά. Δεν είχε κανένας άλλος αντιγραφικό, και φυσικά σπασμένο Nero Burning Rom!

Τώρα έχω ένα DvD recorder στους δύο παλιότερους υπολογιστές (ο ένας έγινε το 2010, ο άλλος το 2015) και στον τελευταίο μου (που έγινε το 2020) έχω BLuRay Recorder.

Γράφω βίντεο και εικόνες για backup, ποτέ δεν θα βασιστώ μόνο σε σκληρούς δίσκους. Ειδικά τα mDisc είναι archival και λένε ότι αν δεν τα χρησιμοποιήσεις αντέχουν αιώνες χωρίς να πάθουν κάτι τα δεδομένα.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Αχ γατακια μου... γερασαμε ;)

Ππάω να ξεθάψω από την κούτα το iomega zipdrive 🤣
φόρτωνες τη βαση -image+data (Sybase adaptive server την καλή φουρνιά την ορθόδοξη όχι την φλωριά της Ms) και πήγαινες στο πελατάκι κονιόρδος - είχε βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω

Από την άλλη θυμήθηκα πόσα είχα σκάσει για το scsi set της plextor και τις δεκάδες μπομπίνες της τάγιο (κλαμα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως όλοι οι παλιοί δούλεψα Plextor CD DVD recorder στο φουλ. Αλλά είχα αναβαθμίσει και αρκετά λαπτοπάκια φίλων με φθηνά SSD Plextor και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, τα θεωρούσα και τα θεωρώ αξιόπιστα. Μου κάνει εντύπωση που δεν κατάφερε να βγάλει προϊόντα με τους καινούριους ελεγκτές μνήμης. Αυτό σημαίνει για μένα απλά απουσία επενδύσεων στον τομέα της έρευνας που συνεπάγεται με την σειρά του πρόθεση εξ αρχής των νέων ιδιοκτητών να την κλίσουν. Δεν ξέρω πόσο ήταν το μερίδιό της στην παγκόσμια αγορά SSD αλλά ήταν ένα αναγνωρίσιμο όνομα το οποίο λόγο της ιστορίας του είχε μία βαρύτητα στο χώρο. Ένα τέτοιο brand name είναι λάθος να το εξαφανίζεις.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φοβερή εταιρεία και ποιότητα. Θυμάμαι τότε μικρός ήθελα να πάρω plextor scsi αλλά ήταν πανάκριβα. Και τα readers ήταν κορυφαία για mp3 ripping.

Τι εποχές αυτές! Κάθε μήνα έβγαινε κάτι κοσμογονικά νέο. Είτε PCU με διπλή ταχύτητα  είτε η πρώτη 3d gpu, CDROM με Χ24 ,36,48,52. Σήμερα έχω pc 8ετιας και αν ρωτήσεις τι νέο βγήκε τα τελευταία 8 χρόνια, θα πρέπει να σκέφτεσαι μισή ώρα για να απαντήσεις. 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...