Προς το περιεχόμενο

Κλείνει η γνωστή εταιρεία κατασκευής μέσων και μονάδων αποθήκευσης Plextor


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 minutes ago, azuli said:

Plextor MONO για cd/dvd recorders εκεινη την εποχη,τελη 90s/αρχες 2010s.

Ειδικα για djs που εγραφαν cd για επαγγελματικη χρηση που δεν επαιζε δυνατοτητα λαθους στην εγγραφη δεν υπηρχε καν ψαξιμο σε αλλες εταιριες.

Και οσοι με πιανουν θα θυμηθουν τον χρυσο κανονα για γραμμενα cd οπως πρεπει να εχουν γραφτει και με τεραστια διαρκεια στο χρονο :

TAYO YUDEN/That's κεραμικα γραμμενα σε Plextor recorder.

Kαι μαλιστα ο ενας και μοναδικος αντιπροσωπος στην Ελλαδα (καπου στην Λ.Αμφιθεας περιοχη νομιζω) ηταν αντιπροσωπος και στις 2 εταιριες!Kαι νομιζω δεν πουλουσε καν κατι αλλο,μονο tayo yuden και Plextor

Θυμαμαι επειδη ηταν μακρια απο κεντρο οποτε πηγαιναμε τα περναμε τα TAYO YUDEN με τις κουτες,για να εχουμε ολο το χρονο.Το καλυτερο αδειο CD ever.Ως dj ειχα δοκιμασει απλα ολες τις εταιριες και στις χειροτερες συνθηκες χρησης και αυτα που ειχαν την μεγαλυτερη αντοχη ηταν αυτα.

Στο μεταξυ το plextor το dvd το εχω ακομα (απο εκεινη την εποχη) και λειτουργει κανονικα

Πολύ σωστός σε όλα όσα λες, ακριβώς έτσι είναι. Στην αμφιθεας ήταν το μαγαζί που λες! 

Να προσθέσω ότι εκτός από Tayo Yuden ισάξιας ποιότητας ήταν και τα Verbatim, ειδικά τα χρυσά! 

Βεβαια πιο ακριβά, και (τελικά) αποδείχτηκε ότι δεν άξιζε η τόσο μεγάλη επένδυση αφού κανεις μας πλέον δεν έχει κρατήσει τα DVD του, είναι τόσο φθηνός πλέον ο χώρος σε δίσκους ή cloud που εγώ προσωπικά τις ΑΠΕΙΡΕΣ 50αρες μπομπίνες που είχα γραψει απλά τις πέταξα όταν έφυγα απτό πατρικό… 

Αγγλια όσο σπούδαζα είχα αγοράσει και Lite-On DVD recorder. Το RW, γιατί θα θυμούνται οι παλιότεροι ότι υπήρχαν και σκέτα DVDR που δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν επανεγγραφόμενο CD/DVD

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 minutes ago, safridia said:

Κατι θυμαμαι με καρτες SCSI για εξωτερικο μηχανημα αντιγραφης CD/DVD.
Τοσα χρονια δεν ασχοληθηκε επιτυχημενα με τιποτε αλλο;

Ε αν διαβασεις το άρθρο θα δεις ότι ασχολήθηκε, αλλά δεν της βγήκε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρε 40+ που μαζευτήκαμε δω μέσα! Ricoh το πρώτο μου CD-R και το επόμενο DVD-R Plextor και δεν πέθανε ποτέ! Pioneer μετά BD-R και μετά ... πέθαναν τα δισκάκια.

Φοιτητές ομαδική παραγγελία από Disk Impex ΤΑΙΥΟ YUDEN Spindle να βγαίνει και φτηνά! Το μαγαζί είναι ακόμα ανοιχτό, δισκάκια γράφουν ακόμα τα διαγνωστικά κέντρα για αξονικές/μαγνητικές κλπ...

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ακόμα 2 γραφτήρια CD/DVD Plextor που δουλευουν ακόμα. Τα μηχανήματα που έφιαχνε τοτε, είχαν διπλή τιμή από τον ανταγωνισμό, όμως θυμάμαι, η ποιότητα εγγραφής ήταν αξεπέραστη (ειδικά σε δισκάκια ΤΑΙΥΟ YUDEN) και μάλιστα τα drives της ειχαν ειδικό πρόγραμμα ανάλυσης της ποιότητας. Επιπλέον έπαιρνες 2 χρόνια  εγγύηση επιστροφής. 

Στα επόμενα χρόνια που μειώθηκε η πίτα των CD/DVD η LiteOn που είχε το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς την αγόρασε, και τα drives που έβγαιναν ήταν relabeled προιόντα της LiteOn (πολύ χειρότερα σε ποιότητα), τοτε τελείωσε η Plextor....  τωρα απλά χάθηκε το "σήμα", που ετσι κι αλλιώς το είχε κουρελιάσει η LiteOn πολλά χρόνια πρίν.....

Επεξ/σία από evark
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, cosmic73 είπε

Τα δισκακια ηταν τα TAIYO YUDEN και η αντιπροσωπεια η DISC IMPEX στο Π.Φαληρο.

Δυστηχως τελος εποχης.........

Πω ρε φίλε τι μου θύμησες τώρα , μη αποθήκη θυμάμαι πηγαίναμε και περνάμε 100δες , ωραία χρόνια. Ακόμα παίζουν τα πιο πολλά αλλά τα έκαιγα με πλεξτορ σε 4X 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το discimpex.gr υπάρχει μια χαρά ακόμα στο ίδιο σημείο στο Π. Φάληρο, με συσκευές αποθήκευσης (και σκρουτζοτιμες). Πήρα πρόσφατα κάτι usb στικακια

Plextor + EAC η χαρά του cd ripping σε mp3

Επεξ/σία από somt
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κρίμα, ότι είχα ήταν άψογο και αξιόπιστο. Ένα σήμα που για πάνω από 15 χρόνια το έβλεπα σε διαφορετικούς υπολογιστές που είχα, κάθε μέρα μπροστά μου ! τότε δεν θα μπορούσα καν να το φανταστώ ότι θα γινόταν ποτέ, ποιος φανταζόταν ότι η plextor θα έκλεινε ....όπως έκλεισε και η 3dfx με τις καρτάρες τις και η ocz με τις μνημάρες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gagarin είπε

Ειδικά στα CD-DVD RECORDERS ήταν στα 90s-00s η νο1

Όπως το είπες φίλε. Δεκαετία 90. Έχω ακόμα το PX-40TS 1999 και το CD των Plextor Software PlexTools. Νιώθω σαν να μπήκα σε μηχανή του χρόνου 🤣.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...