Προς το περιεχόμενο

Σε τροχιά ανάκαμψης η Huawei το 2023


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

image.png.0301118db64609eaf9995649744e05a4.png

Αν τα νούμερα είναι αληθινά υπάρχει ακόμα ελπίδα εκεί έξω.

45 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν εβαζε gapps η huawei στα κινητα της θα εξαφανιζε σε 2-3 χρονια απο την πρωτη θεση samsung και apple. 

Λόγο τεχνογνωσίας θα γινόταν αυτό πιστεύεις η λόγο ότι βρίσκεται η εταιρεία στην Κίνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, gadgetseek είπε

η Huawei ποτέ ουσιαστικά δεν πουλούσε -κινητά- στις ΗΠΑ.. κι όταν "τόλμησε" να φθάσει πολύ κοντά σε συμφωνία με US phone carriers (τον καιρό που φλέρταρε με το νο1 των κατασκευαστών κινητών), έπεσε το ban..

Όπως οι καπιταλιστικές ΗΠΑ προστάτευσαν τα συμφέροντά τους και την εταιρεία εθνικό-σύμβολο (αυτή με το μήλο), άλλο τόσο η πιο άγρια νεο-καπιταλιστική Κίνα έχει υπό την αιγίδα της την Huawei. Και με τόσο διαθέσιμο εργατικό κι επιστημονικό προσωπικό, άφθονους οικονομικούς και φυσικούς πόρους, νοοτροπία και κουλτούρα υπομονής η πλήρης ανάκαμψή της είναι καθαρά θέμα χρόνου..

Κι αυτό είναι κάτι που προσωπικά (νομίζω και πολλούς άλλους καταναλωτές) μου αρέσει πολύ..

Πολύ σωστός ο φίλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μεγάλο σοκ για τη δύση είναι πως κατάφερε η Huawei και κάτέβηκε στα 5 νανόμετρα , πως βρήκαν μηχανήματα με τόσες κυρώσεις να παράγουν τέτοια τσιπ και η προοπτική για ακόμη καλύτερες επιδόσεις , ακόμη το ψάχνουν πως έγινε

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mants118 είπε

πουλάει στις ΗΠΑ;;; όχι! καμία ιδιαίτερη ανάκαμψη σε παγκόσμιο επίπεδο λοιπόν (κατά τη γνώμη μου).

Μερικοί ξεχνάτε ότι ο πληθυσμός της Κίνας είναι μεγαλύτερος από Ευρώπη και ΗΠΑ μαζί. Μην πω και για Ινδία που είναι ακριβώς δίπλα τους.

Δεν χρειάζεται την Δύση για να πουλήσει καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταντήσει τεχνολογικό ανέκδοτο η υπέροχη της Huawei στα κινητά και το ban για να μην γίνει πρώτη… 

είδαμε και τι έκανε η Honor που δεν είχε ban, είδαμε την πορεία της στην κινεζική αγορά που συνεχίζει να μην πουλάει, είδαμε και τα καθρεφτάκια της από την και καλά ανάκαμψής της…

Έχασε το 5G και ουσιαστικά έχασε τα πάντα… οι Κινέζοι ποτέ δεν είχαν την πόρωση να κάνουν νο1 την Huawei στα κινητά γιατί ήξεραν, και ξέρουν, ότι όλο το παιχνίδι γίνεται στα δίκτυα και στα parts…

Προβλέπω ότι η ιστορία έτσι θα πηγαίνει, κάθε τρεις - τέσσερις μήνες θα διαβάζουμε κάποια θετική είδηση για την Huawei, που θα είναι αναπαραγωγή από τα κινεζικά ΜΜΕ, μπας και βγάλουν τα έξοδα τους, οι εντός ΕΕ, αντιπροσωπίες…

25 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

Μερικοί ξεχνάτε ότι ο πληθυσμός της Κίνας είναι μεγαλύτερος από Ευρώπη και ΗΠΑ μαζί. Μην πω και για Ινδία που είναι ακριβώς δίπλα τους.

Δεν χρειάζεται την Δύση για να πουλήσει καλά.

Σε τέτοιου μεγέθους συγκρίσεις εκτός από το πλήθος παίζει ρόλο και το πόσα ξοδεύουν κατά μέσο όρο το κάθε σύνολο…

δες παράδειγμα την Apple που πουλάει τα μισά σε σύγκριση με το άθροισμα των υπολοίπων, αλλά τα κέρδη της είναι πολλαπλάσια…

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Μια εταιρια που την εφαγαν γιατι ειδαν την υπεροχη της στα κινητα και την εφαγαν με συνοπτικες διαδικασιες. Εφτιαχνε και φτιαχνει κινηταρες εχει την τεχνογνωσια ειχε λογικες τιμες γενικα τα κινητα της ηταν τα απολυτα. Καπως ετσι ειδαν οι αλλες εταιριες οτι αν δεν την εβαζαν φρενο θα τους ετρωγε. Χασαμε ολοι σαν καταναλωτες κερδισαν μονο οι μεγαλες εταιριες που φτιαχνουν χειροτερα κινητα απο την huawei η οποια κατεληξε η μεγαλυτερη χαμενη. Ειναι ντροπη να συμβαινουν αυτα αλλα να που συμβαινουν. 

Αν εβαζε gapps η huawei στα κινητα της θα εξαφανιζε σε 2-3 χρονια απο την πρωτη θεση samsung και apple. 

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου και για του κυρίους που απλά γελάνε για το άρθρο και για το σχόλιο σου...haters απλά και κακοήθεις και το σημαντικότερο χωρίς επιχειρήματα..γιατί πάντα κάτι θα έχουν να καταλογίσουν...είναι αυτό που λένε η καμήλα δε βλέπει ποτέ τις δικια της καμπούρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Σε τέτοιου μεγέθους συγκρίσεις εκτός από το πλήθος παίζει ρόλο και το πόσα ξοδεύουν κατά μέσο όρο το κάθε σύνολο…

δες παράδειγμα την Apple που πουλάει τα μισά σε σύγκριση με το άθροισμα των υπολοίπων, αλλά τα κέρδη της είναι πολλαπλάσια…

Από τι ξέρω Κίνα και Ινδία δεν απαγόρευσε την Apple να πουλάει τα προϊόντα της όπως έκανε η ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

Από τι ξέρω Κίνα και Ινδία δεν απαγόρευσε την Apple να πουλάει τα προϊόντα της όπως έκανε η ΗΠΑ.

Δεν ξέρω τι σχέση έχει με αυτό που αναφέρεις με αυτό που έγραψα, πάντως στην Ινδία το μερίδιο του iPhone είναι 4%…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θέλω να παραθέσω μία άποψη λίγο διαφορετική. Μέχρι σήμερα έχουμε, ουσιαστικά, 2 επιλογές σε smartphone: iOS και Google Android. Υπάρχουν και πολλές άλλες, λιγότερο γνωστές, που τις γνωρίζουν πολύ καλά όσοι έχουν ψαχτεί... Και οι 5 τους...

Η Huawei προσπαθεί να κάνει κάτι το διαφορετικό, από ανάγκη και όχι για να καινοτομήσει τεχνολογικά. Σε κάθε περίπτωση, για εμένα, είναι μία αξιόλογη προσπάθεια, που αν προχωρήσει θα δημιουργήσει μία ακόμη επιλογή. 

Προσωπικά εύχομαι να πετύχει, ασχέτως αν θα αγοράσω ποτέ κάποιο από τα κινητά της.

Το ότι θέλει να παρουσιάζει ότι πάει καλύτερα είναι λογικό. Ήταν μία εταιρεία που κόντεψε να πλησίασε την κορυφή και έπεσε στα Τάρταρα. Προφανώς και τα πάει καλύτερα, γιατί όταν είσαι χαμηλά έχεις πολλά περιθώρια βελτίωσης. Όσο πλησιάζεις στην κορυφή τα πράγματα βελτιώνονται πιο αργά. Το δέχομαι, αλλά το "τα πάει καλύτερα" μέχρι το "τα πάει πραγματικά καλά" απέχουν στην περίπτωσή της. 

Χαίρομαι που βελτιώνεται και ελπίζω να φτάσει σε καλύτερα επίπεδα, ώστε να θεωρείται πραγματικά ανταγωνιστική. Μία αρχή θα ήταν να μειώσει τα μοντέλα που παρουσιάζει κάθε χρόνο και να επικεντρωθεί στη βελτιστοποίησή τους, να φτιάξει ένα σαφές χρονικό διάγραμμα αναβαθμίσεων λειτουργικού και αναβαθμίσεων ασφαλείας για τα μοντέλα της και να προσφέρει ανταγωνιστικές τιμές. Τέλος, να βελτιστοποιήσει τις εναλλακτικές υπηρεσίες που ενσωματώνει στα κινητά της και υποκαθιστούν (προς το παρόν) αυτές της Google.

Ξέρω ότι έχει πάρα πολλούς πόρους και τεχνογνωσία για να το κάνει.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, john84 said:

Τώρα που το P30 Pro παλιώνει , πολύ θα ήθελα να βγάλει global εκδόσεις με gservises , ώστε να ξαναπαρω κάποια από τις νέες ναυαρχίδες της . Βέβαια με τα δεδομένα που έχουμε , αυτό δεν πρόκειται να συμβεί. 

αρχισε να βγαζει κατι honor τουμπανα
Δες το honor magic 5 pro

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dhm21911 είπε

Λόγο τεχνογνωσίας θα γινόταν αυτό πιστεύεις η λόγο ότι βρίσκεται η εταιρεία στην Κίνα;

Καθαρά θέμα τεχνογνοσίας. Καλύτερης ποιότητας υλικά, λογισμικό χωρίς bugs που δεν κολλάει (έχουμε στην οικογένεια κινητό P40 lite , του πινουμε το αίμα και ενώ έχουν περάσει πόσα χρόνια, πάει όπως την πρώτη μέρα ενώ είναι γεμάτο εφαρμογές). Φθηνότερα κινητά. Σκέψου το p40 lite το αγοράσαμε από Skroutz 140 €.
Έχουμε πάρει τώρα πρόσφατα ένα σκουπίδι της Samsung με κοντά στα 3 κατοστάρικα που σέρνεται η ψυχή του day one. Επίσης πολύ καλύτερη διάρκεια μπαταρίας. Γενικά αν και το έχω ξαναπει, αν το gov.gr βγαλει εφαρμογές σε Huawei store (τραπεζες κλπ υπάρχουν χρονια τώρα). Έχω ξαναγυρίσει Huawei με τα 1000 :D . Και έχω Iphone τώρα αλλά το παλιό μου P40 Pro γελάει που το βλέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο δεν θα έχει για τον πολύ κόσμο γουγλε κι ότι άλλο κουβαλάει το πακετακι που προσφέρουν οι Αμερικανοί όπως το γιουτουμπ,δύσκολα θα καταφέρει να ξανασκαρφαλώσει ψηλά.

Κρίμα γιατί άξιζε σαν εταιρεία και την γουσταρα πολύ.Hardware και software έκανε φοβερή δουλειά σε κινητά και ταμπλετ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Δεν ξέρω τι σχέση έχει με αυτό που αναφέρεις με αυτό που έγραψα, πάντως στην Ινδία το μερίδιο του iPhone είναι 4%…

Το 4% στην Ινδία σε απόλυτους αριθμούς μάλλον δεν είναι ένας αριθμός που δεν ενδιαφέρει την οποιαδήποτε εταιρεία! Προφανώς αν η Apple είχε ban σε Κίνα ( η Ινδία) δεν θα ήταν καταστροφή αλλά θα ήταν πολύ ισχυρό πλήγμα μιας και νούμερα όπως το 4% της αγοράς ( η και παραπάνω στην Κίνα νομίζω ) σε τέτοιες χώρες είναι σημαντικά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Arkin είπε

Μια εταιρια που την εφαγαν γιατι ειδαν την υπεροχη της στα κινητα και την εφαγαν με συνοπτικες διαδικασιες. Εφτιαχνε και φτιαχνει κινηταρες εχει την τεχνογνωσια ειχε λογικες τιμες γενικα τα κινητα της ηταν τα απολυτα. Καπως ετσι ειδαν οι αλλες εταιριες οτι αν δεν την εβαζαν φρενο θα τους ετρωγε. Χασαμε ολοι σαν καταναλωτες κερδισαν μονο οι μεγαλες εταιριες που φτιαχνουν χειροτερα κινητα απο την huawei η οποια κατεληξε η μεγαλυτερη χαμενη. Ειναι ντροπη να συμβαινουν αυτα αλλα να που συμβαινουν. 

Αν εβαζε gapps η huawei στα κινητα της θα εξαφανιζε σε 2-3 χρονια απο την πρωτη θεση samsung και apple. 

Πραγματικα πιστευειs οτι τηs κανανε πολεμο για τα κινητα τηs και να μην βγει πρωτη σε πωλησειs????Ολο το παιχνιδι παιζεται στα δικτυα και η huawei ηταν πρωτοπορα στο 5G με μεριδιο στα δικτυα παγκοσμιωs ανω του 50% πριν το ban...που τι σημαινει αυτο?Προσβαση σε πανω απο το 50% των αγορων του πλανητη για την κινεζικη κυβερνηση,που αs μην κρυβομαστε huawei=Κινα...δεν ειναι κρυφο αλλωστε.Γι αυτο επεσαν τα ban και γι αυτο οσεs χωρεs ειχαν δικτυα τηs huawei τα ξηλωσαν και εβαλαν αλλων εταιριων (nokia και ericsson στην ευρωπη αν δεν κανω λαθοs) οχι γιατι εφτασε να πουλαει τα περισσοτερα κινητα απο ολουs στα τελη του 2019 και λενε αs κανουμε ενα ban  να περασει πρωτη ξανα η Κορεατικη Samsung( ποτε δεν ηταν πρωτη η Apple)...ποσο μαλλον οι αμερικανοι που στιs ΗΠΑ η huawei δεν πουλουσε ποτε και το μεριδιο τηs Apple ηταν και παραμενει ανω του 50%...Χεστηκε η φοραδα στο αλωνι πραγματικα για το οτι πουλουσε περισσοτερα κινητα...τα δικτυα τουs ενοιαζαν και το τεραστιο μεριδιο αγοραs που ειχε και το οποιο εχασε μετα το ban...αρα στοχοs επετευχθει σε μεγαλο βαθμο !! Μην παρεξηγηθω...ειχα p30 pro....εξαιρετικο και αν συνεχιζε να εχει gms η huawei θα συνεχιζα να αγοραζω μονο απο εκει !!

Επεξ/σία από Giorgos17589
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο τι θα θέλαμε και άλλο τι ισχύει πραγματικά.

Η αλήθεια είναι ότι οι Αμερικανοί τους τελειώσανε!

Επεξ/σία από thanosAIAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...