Προς το περιεχόμενο

Οι αυστηροί περιορισμοί της Microsoft για τα Windows 11 πρόκειται να στείλουν στα σκουπίδια σχεδόν 240 εκ. υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, uniquegr είπε

Ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας για τα παλιά μηχανήματα, με βάση τις δικές μου απαιτήσεις, είναι η κατανάλωση ενέργειας. Π.χ. στη περίπτωση του i7 860 που ανέφερα παραπάνω, μιλάμε για tdp 95w, όταν ο 10ης γενιάς i5 10600 μου του ρίχνει στ'αυτιά με μόλις 65w και υπάρχουν και πιο αποδοτικοί επεξεργαστές πλέον. Το ίδιο κάνει και ο i7 4790S μου με επίσης 65w TDP ( που είναι 4C/8T όπως ο i7 860 ). Και πάλι όμως, αυτές οι διαφορές μπορεί να είναι αισθητές αν το μηχάνημα λειτουργεί για πολλές ώρες, για να πούμε ότι καλύπτεται άμεσα η επένδυση και γίνεται απόσβεση. Η σκαρταδούρα όμως που τρέχει στα Windows είναι αυτή που καθιστά αδύναμο ένα μηχάνημα ( πέραν δηλαδή της σύγκρισης με το Linux που η διαφορά είναι χαοτική ). Αφήνω στην άκρη τις ειδικές περιπτώσεις του τύπου photoshop που ανέκαθεν απαιτούσαν δυνατά μηχανήματα.

Σιγουρα και ο παραγοντας ενεργειας ειναι τεραστιος ειδικα σημερα που ειναι πανακριβο το ρευμα. Βλεπω pc με HDD ακομα και σημερα και λεω που ειμαστε στο 2010 περα οτι καινε 10 φορες πανω απο ssd ειναι και 50 φορες πιο αργοι απο nvme που εχουν πιασει πατο οι τιμες. Τα windows ειναι βαρια μιας και τρεχουν αρκετες διεργασιες απο πισω. Αλλα ειναι βαρια οταν υπαρχει λιγη ram. Και η ram σημερα εχει 50 ευρω τα 32gb και εδω νομιζω δεν υπαρχει λογος να πουμε οτι ειναι βαρια τα windows σε 8gb ram συστηματα. Δεν ειναι τα χρηματα το θεμα περνεις σημερα 3600 cpu με 32αρα ram και b550 μητρικη και πεταει το συστημα σε ολα εκτος gaming που εκει θες ξεχωριστη gpu. Οποιος ειναι με συστηματα >5 χρονων και παραπονιεται για μενα φταιει ο ιδιος και οχι η MS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, uniquegr said:

 

Καθόλου αδύνατο. Ειδικά για απλούς χρήστες που χρησιμοποιούν τον υπολογιστή για εφαρμογές γραφείου, πλοήγηση στο διαδίκτυο και θέαση youtube, είναι η ίδια αν όχι καλύτερη ( λόγω καλύτερης διαχείρησης πόρων απο πλευράς του linux, άρα ένα μηχάνημα που σέρνεται με windows, πετάει σε linux. Και είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να κρασάρει το linux σε ένα χρήστη που δεν το προκαλεί.

Συγγνωμη που θα στο χαλασω, αλλα θα το ξαναπω. Καλη η θεωρια, αλλα δυστυχως σε πολλα πραγματα δεν γινεται το linux να αντικαταστησει καποιες επαγγελματικες εφαρμογες που εχουν βγει αποκλειστικα για windows. Επισης, εχω συναντησει πολλες ασυμβατοτητες με εκτυπωτες.

Μου αρεσει το linux, ωραιο θα ηταν να αντικαταστησει τα win, αλλα σχεδον αδυνατο σε καποιους τομεις. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ξαναλεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex-V είπε

Συγγνωμη που θα στο χαλασω, αλλα θα το ξαναπω. Καλη η θεωρια, αλλα δυστυχως σε πολλα πραγματα δεν γινεται το linux να αντικαταστησει καποιες επαγγελματικες εφαρμογες που εχουν βγει αποκλειστικα για windows. Επισης, εχω συναντησει πολλες ασυμβατοτητες με εκτυπωτες.

Μου αρεσει το linux, ωραιο θα ηταν να αντικαταστησει τα win, αλλα σχεδον αδυνατο σε καποιους τομεις. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ξαναλεω

Σεβαστή η άποψή σου. Δεν χρησιμοποιούμε όμως όλοι οι χρήστες των Windows τους υπολογιστές μας για επαγγελματικό σκοπό, έτσι δεν είναι; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω ξαναπεί, αλλά είναι πραγματικά εκπληκτικά αστείο, όταν αναφέρεται κάπου η λέξη "Linux" σε αυτό το forum, να πάει πακέτο και η φράση "ναι αλλά δεν κάνει για γραφίστες" (γιατί για gamers πλέον μια χαρά κάνει). 

Αλήθεια, το 99% του κόσμου έγινε ξαφνικά "content creators" και γραφίστες; Πήξαμε στην παραγωγικότητα, όχι αστεία.

Από την άλλη, πιο πιθανό είναι περισσότεροι να ασχολούνται με coding/software development  όπου ένα Linux distro είναι με διαφορά καλύτερη και πιο hassle-free επιλογή, παρά με Photoshop. 

Ή μήπως να πούμε για τον "απλό χρήστη" που ανοίγει Facebook και κανένα Google Docs; Μήπως να συγκρίνουμε διαδικασία εγκατάστασης π.χ Ubuntu και εφαρμογών σε αυτό με τα αντίστοιχα στα Windows 11; Ναι, για τον "απλό χρήστη".

Και, κάτι για τις συνεχείς ειρωνίες για τους "μάρτυρες" του Linux.

Πες ότι είναι "μάρτυρες". Τουλάχιστον αυτοί έχουν κάτσει, έχουν μάθει να χρησιμοποιούν ένα άλλο λειτουργικό σύστημα, έχουν ευελιξία και επιλογές, ακριβώς γιατί έχουν ξοδέψει κάποιο χρόνο για να το μάθουν. Και όλα αυτά σε ένα λειτουργικό που το φέρνουν στα μέτρα τους ακριβώς όπως θέλουν. Μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να θέλει να το συζητήσει.

Εσείς που είστε κλεισμένοι επί δεκαετίες σε ένα walled garden, χρησιμοποιείτε αποκλειστικά ο,τι σας επιτρέπει η μαμά MS και δουλεύετε στον υπολογιστή σας αποκλειστικά με τον τρόπο που σας θέτει η μαμά MS, σε ένα σύστημα το οποίο δεν μπορείτε να κάνετε "δικό σας", ως τι ειρωνευεστε τους υπόλοιπους και κάνετε "σταυροφορίες" υπέρ μιας πολυεθνικής εταιρείας που το μόνο που την ενδιαφέρει είναι να βγάλει κέρδος εις βάρος σας; Το σύνδρομο της Στοκχόλμης σε όλη του την έκταση.

Υ.Γ. Κάτι επιχειρήματα του στυλ "ο περισσότερος κόσμος χαζός είναι που κάνει το τάδε;" είναι, στην καλύτερη περίπτωση αστεία (και είμαι ευγενικός). Από πότε η μάζα καθόριζε τι ήταν ποιοτικό ή όχι; 95 εκατομμύρια ακούν Bieber κάθε μήνα στο Spotify και 6.5 εκατομμυρια Vivaldi. Ας μην αναλύσω ποια μουσική είναι πιο επιδραστική... Short answer, ναι, σε πολλές περιπτώσεις στη ζωή, η μάζα μπορεί να είναι χαζή...

Και για να μην παρεξηγούμαι, το σχόλιο αναφέρεται στους ειρωνες που σε κάθε άρθρο όπου αναφέρεται η συγκεκριμένη εταιρεία τρέχουν να δώσουν το νυν υπέρ πάντων αγών για τη μαμά MS. Ούτε να τους πλήρωνε δηλαδή...

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, uniquegr said:

Και τί σχέση έχει αυτό που λες εσύ, με αυτό που λέω εγώ; Να το ξαναπώ; Άντε να το ξαναπώ: ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ, όλοι οι υπόλοιποι πραγματικά δεν έχουν κανένα λόγο να ασχολούνται με τα προϊόντα της Microsoft. Ακόμα και στο gaming γίνονται γοργά βήματα ως προς την υποστήριξή του απο το linux, χωρίς να χρειάζεται κάποιος να καταφύγει σε επικίνδυνα ξαλαφρωμένες εκδόσεις των windows. 

Κι εμένα σαν επαγγελματία με απασχολεί η απόδοση του μηχανήματος, αλλά για τη καθημερινή εκτός εργασίας χρήση ( όπου χρησιμοποιώ παραπάνω απο ένα μηχανήματα ), δεν χρειάζομαι τα windows. 



ατοπη διατυπωση, ειναι σα να λες ειναι αχρηστα ολα τα smartphones αφου μια χαρα μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και με ενα Nokia 3310 με το φιδακι! τις προαλλες ενας τυπας καταφερε κι ετρεχε doom σε ενα ασπρομαυρο pregnancy display test 128x32 pixels μηπως να αρχισουμε να τον αντιγραφουμε;

ο κοσμος της τεχνολογιας ειναι αλληλοεξαρτωμενος, δεν μπορεις να δωσεις ξαφνικα στον μεσο χρηστη ενα κουφιο pc (γιατι ουσιαστικα αυτο ειναι με linux) και να περιμενεις να τον λειτουργησει επειδη απλα ειναι optimal το software, δεν αρκει αυτο,

τις περασμενες 10ετιες η πειρατια στην μουσικη και στις ταινιες στο net πηγαινε συννεφο, πλεον ο κοσμος δινει ενα 10ρικο συνδρομη το μηνα και βλεπει αυτο που θελει νομιμα, θα μπορουσε και τζαμπα αν ασχολουνταν με torrents κλπ. αλλα ο χρονος ειναι χρημα, εσυ αποτι φαινεται εκανες επαγγελμα το χομπυ σου απο τα εκατομμυρια αλλα χομπυ που υπαρχουν και περιμενεις απελπισμενα ο υπολοιπος πλανητης να ακολουθησει το δικο σου χομπυ, ε οχι.

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, uniquegr said:

Σεβαστή η άποψή σου. Δεν χρησιμοποιούμε όμως όλοι οι χρήστες των Windows τους υπολογιστές μας για επαγγελματικό σκοπό, έτσι δεν είναι; 

Σαφως! Αν μιλαμε για ΜΗ επαγγελμστικη χρηση, ΧΩΡΙΣ περιεργα προγραμματα, ναι. Το linux ειναι σωτηρια σε πολλα θεματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Odyss3us said:



ατοπη διατυπωση, ειναι σα να λες ειναι αχρηστα ολα τα smartphones αφου μια χαρα μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και με ενα Nokia 3310 με το φιδακι! τις προαλλες ενας τυπας καταφερε κι ετρεχε doom σε ενα ασπρομαυρο pregnancy display test 128x32 pixels μηπως να αρχισουμε να τον αντιγραφουμε;

ο κοσμος της τεχνολογιας ειναι αλληλοεξαρτωμενος, δεν μπορεις να δωσεις ξαφνικα στον μεσο χρηστη ενα κουφιο pc (γιατι ουσιαστικα αυτο ειναι με linux) και να περιμενεις να τον λειτουργησει επειδη απλα ειναι optimal το software, δεν αρκει αυτο,

τις περασμενες 10ετιες η πειρατια στην μουσικη και στις ταινιες στο net πηγαινε συννεφο, πλεον ο κοσμος δινει ενα 10ρικο το μηνα και βλεπει αυτο που θελει νομιμα, θα μπορουσε και τζαμπα αν ασχολουνταν με torrents κλπ. αλλα ο χρονος ειναι χρημα, εσυ αποτι φαινεται εκανες επαγγελμα το χομπυ σου απο τα εκατομμυρια αλλα χομπυ που υπαρχουν και περιμενεις απελπισμενα ο υπολοιπος πλανητης να ακολουθησει το δικο σου χομπυ, ε οχι

Πας καλά ?

Με 10 € cosmote tv + nova ? (+netflix + τον διάολο ανάποδα)

Θάθελες αλλά δεν ..

 

ΥΓ

Οι υπολογιστές είναι βιομηχανία.

Και όπως κάθε βιομηχανία,  κοιτάει να σας τα πάρει με χρήσιμα ή άχρηστα προιόντα

Υπάρχουνε και κάποιοι περίεργοι ιδεολόγοι linuxάδες που δίνουν και τον κώδικα..

Επεξ/σία από dimitrins
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Odyss3us said:


10ρικο η συνδρομη ειπα οχι ολες οι συνδρομες ενα 10ρικο 😄

Είπες

"βλεπει αυτο που θελει νομιμα"

Ξέρεις καμμιά πλατφόρμα να τα έχει όλα ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, MikeKata said:

Το έχω ξαναπεί, αλλά είναι πραγματικά εκπληκτικά αστείο, όταν αναφέρεται κάπου η λέξη "Linux" σε αυτό το forum, να πάει πακέτο και η φράση "ναι αλλά δεν κάνει για γραφίστες" (γιατί για gamers πλέον μια χαρά κάνει). 

Αλήθεια, το 99% του κόσμου έγινε ξαφνικά "content creators" και γραφίστες; Πήξαμε στην παραγωγικότητα, όχι αστεία.

Από την άλλη, πιο πιθανό είναι περισσότεροι να ασχολούνται με coding/software development  όπου ένα Linux distro είναι με διαφορά καλύτερη και πιο hassle-free επιλογή, παρά με Photoshop. 

Ή μήπως να πούμε για τον "απλό χρήστη" που ανοίγει Facebook και κανένα Google Docs; Μήπως να συγκρίνουμε διαδικασία εγκατάστασης π.χ Ubuntu και εφαρμογών σε αυτό με τα αντίστοιχα στα Windows 11; Ναι, για τον "απλό χρήστη".

Και, κάτι για τις συνεχείς ειρωνίες για τους "μάρτυρες" του Linux.

Πες ότι είναι "μάρτυρες". Τουλάχιστον αυτοί έχουν κάτσει, έχουν μάθει να χρησιμοποιούν ένα άλλο λειτουργικό σύστημα, έχουν ευελιξία και επιλογές, ακριβώς γιατί έχουν ξοδέψει κάποιο χρόνο για να το μάθουν. Και όλα αυτά σε ένα λειτουργικό που το φέρνουν στα μέτρα τους ακριβώς όπως θέλουν. Μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να θέλει να το συζητήσει.

Εσείς που είστε κλεισμένοι επί δεκαετίες σε ένα walled garden, χρησιμοποιείτε αποκλειστικά ο,τι σας επιτρέπει η μαμά MS και δουλεύετε στον υπολογιστή σας αποκλειστικά με τον τρόπο που σας θέτει η μαμά MS, σε ένα σύστημα το οποίο δεν μπορείτε να κάνετε "δικό σας", ως τι ειρωνευεστε τους υπόλοιπους και κάνετε "σταυροφορίες" υπέρ μιας πολυεθνικής εταιρείας που το μόνο που την ενδιαφέρει είναι να βγάλει κέρδος εις βάρος σας; Το σύνδρομο της Στοκχόλμης σε όλη του την έκταση.

Υ.Γ. Κάτι επιχειρήματα του στυλ "ο περισσότερος κόσμος χαζός είναι που κάνει το τάδε;" είναι, στην καλύτερη περίπτωση αστεία (και είμαι ευγενικός). Από πότε η μάζα καθόριζε τι ήταν ποιοτικό ή όχι; 95 εκατομμύρια ακούν Bieber κάθε μήνα στο Spotify και 6.5 εκατομμυρια Vivaldi. Ας μην αναλύσω ποια μουσική είναι πιο επιδραστική... Short answer, ναι, σε πολλές περιπτώσεις στη ζωή, η μάζα μπορεί να είναι χαζή...

Και για να μην παρεξηγούμαι, το σχόλιο αναφέρεται στους ειρωνες που σε κάθε άρθρο όπου αναφέρεται η συγκεκριμένη εταιρεία τρέχουν να δώσουν το νυν υπέρ πάντων αγών για τη μαμά MS. Ούτε να τους πλήρωνε δηλαδή...


εσυ με το απο πανω ουσιαστικα απαντας στον απο κατω:
 

1 hour ago, uniquegr said:

Και τί σχέση έχει αυτό που λες εσύ, με αυτό που λέω εγώ; Να το ξαναπώ; Άντε να το ξαναπώ: ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ, όλοι οι υπόλοιποι πραγματικά δεν έχουν κανένα λόγο να ασχολούνται με τα προϊόντα της Microsoft. Ακόμα και στο gaming γίνονται γοργά βήματα ως προς την υποστήριξή του απο το linux, χωρίς να χρειάζεται κάποιος να καταφύγει σε επικίνδυνα ξαλαφρωμένες εκδόσεις των windows. 

Κι εμένα σαν επαγγελματία με απασχολεί η απόδοση του μηχανήματος, αλλά για τη καθημερινή εκτός εργασίας χρήση ( όπου χρησιμοποιώ παραπάνω απο ένα μηχανήματα ), δεν χρειάζομαι τα windows. 



θα το ξαναπω μηπως και το καταλαβετε, ο υπολογιστης ειναι πλεον το μεσο για να κανεις αλλα πραγματα, οπως την εργασια, τις σπουδες, τις επιστημες, ψυχαγωγια, διασκεδαση κοκ.

εδω και χρονια δεν χρειαζεται να ξερεις απο γκομπιουτερσ ή να εχεις βγαλει σχολη πληροφορικης για να χειριζεσαι ενα pc ο καθενας οπως τη βρισκει,
στη ζωη γενικοτερα τις περισσοτερες φορες η απλοτητα vs πολυπλοκης αποδοτικοτητας κερδιζει η πρωτη

οποιος θελει να εντρυφησει περισσοτερο ασχολειται ως χομπυ στον ελευθερο χρονο του, και μπραβο του, τελεια και παυλα
το να ερχεται καθε φορα με τη παραμικρη αφορμη ο καθε πικραμενος με υφακι αστυνομια-ναζι των λειτουργικων για το πιο ειναι το καλυτερο που αδικειται, ειτε ως αναρχοεπαναστατης εναντια στο πολυεθνικο κατεστημενο εκτος απο παλιομοδιτικο κατανταει γελοιο και τραγελαφικο

25 minutes ago, dimitrins said:

Είπες

"βλεπει αυτο που θελει νομιμα"

Ξέρεις καμμιά πλατφόρμα να τα έχει όλα ?


δε χρειαζεται, πχ. ενα Netflix αρκει για τους σινεφιλ, εσυ αποτι καταλαβα μια και ανεφερες Cosmote & Novα μαλλον εισαι των αθλητικων μεταδοσεων σε αλλο πακετο

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Odyss3us είπε

ατοπη διατυπωση, ειναι σα να λες ειναι αχρηστα ολα τα smartphones αφου μια χαρα μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και με ενα Nokia 3310 με το φιδακι! τις προαλλες ενας τυπας καταφερε κι ετρεχε doom σε ενα ασπρομαυρο pregnancy display test 128x32 pixels μηπως να αρχισουμε να τον αντιγραφουμε;

Η διαφορά μεταξύ του Νοκια 3310 και ενός smartphone είναι χαοτική, αλλά μεταξύ ενός κινητού διετίας και ενός σημερινού όταν κάποιος θέλει να κάνει κλήσεις, να σερφάρει στο internet, να κοζάρει κανένα πισινό στο facebook, δεν είναι. Οι διαφορές στη φωτογραφική είναι επίσης σημαντικές, αλλά καμία φωτογραφική κινητού δεν πιάνει μια πραγματική φωτογραφική μηχανή. Και κακά τα ψέμματα, ελάχιστοι εκμεταλλεύονται πραγματικά τις δυνατότητες ενός σημερινού smartphone, οι περισσότεροι τα παίρνουν για τις κάμερες, τη μεγάλη οθόνη και για να πουλήσουν μούρη ( βλέπε iPhone ). Άτοπη απο την άλλη, είναι η δική σου σύγκριση των κινητών με το λειτουργικό σύστημα που τρέχει ένας υπολογιστής, γιατί εκεί υπάρχουν βασικές διαφορές, βλέπε: διαχείρηση πόρων του συστήματος.

 

4 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

ο κοσμος της τεχνολογιας ειναι αλληλοεξαρτωμενος, δεν μπορεις να δωσεις ξαφνικα στον μεσο χρηστη ενα κουφιο pc (γιατι ουσιαστικα αυτο ειναι με linux) και να περιμενεις να τον λειτουργησει επειδη απλα ειναι optimal το software, δεν αρκει αυτο,

Τί εννοείς με τον χαρακτηρισμό ως κούφιου; Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις ( που δεν το γνωρίζεις απ'οτι φαίνεται ), για ένα καθημερινό και "απλό" χρήστη, οι εφαρμογές είναι ακριβώς οι ίδιες και στα δύο λειτουργικά:

ο ίδιος browser, το ίδιο πρόγραμμα αναπαραγωγής βίντεο, παρεμφερές λογισμικό για εργασίες γραφείου που στη πράξη είναι το ίδιο ακριβώς όταν μιλάμε για απλές λειτουργίες π.χ. του excel έναντι του calc. 

7 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

τις περασμενες 10ετιες η πειρατια στην μουσικη και στις ταινιες στο net πηγαινε συννεφο, πλεον ο κοσμος δινει ενα 10ρικο το μηνα και βλεπει αυτο που θελει νομιμα, θα μπορουσε και τζαμπα αν ασχολουνταν με torrents κλπ. αλλα ο χρονος ειναι χρημα, εσυ αποτι φαινεται εκανες επαγγελμα το χομπυ σου απο τα εκατομμυρια αλλα χομπυ που υπαρχουν και περιμενεις απελπισμενα ο υπολοιπος πλανητης να ακολουθησει το δικο σου χομπυ, ε οχι

Επίσης μαύρα μεσάνυχτα. Τότε κατεβάζαμε πειρατικά αφενός επειδή ήταν ακριβή η ενοικίαση / αγορά ταινιών, ενώ και οι ταχύτητες του internet δεν ήταν τέτοιες που να μπορούσαμε να είχαμε ικανοποιητικό streaming. Τώρα, σε ένα πακέτο μπορούμε να τα έχουμε όλα. Ουδεμία σχέση όμως έχει και αυτό το παράδειγμα με τη σύγκριση μεταξύ των δύο λειτουργικών. Εδώ δεν μιλάμε απλά για το οικονομικό ζήτημα, αλλά και για το πρακτικό, ότι δηλαδή παραμένει κόσμος στο περιβάλλον της Microsoft και συντηρεί το μονοπώλειό της και όλοι μαζί ισχυροποιείτε μέσω του φόβου και της άγνοιάς σας αυτό το μονοπώλειο. Και δεν είναι απλά ένα χόμπι ( όχι, δεν έχω κάνει επάγγελμα την εγκατάσταση λειτουργικών συστημάτων και τη συντήρηση υπολογιστών ), αλλά αναγνώριση των δυνατοτήτων ενός λειτουργικού συστήματος, καθώς και των μύθων που κάποιοι καλοθελητές, κατά βάση άσχετοι με το αντικείμενο, παλεύετε να κρατάτε ζωντανούς, για λόγους ανεξήγητους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως εχω δει στην Ελλαδα να χρησιμοποιουν επιχειρησεις ακομα windows XP ! Ναι δεν ειναι λαθος WIN XP !! Τωρα πως θα πεισθουν καποιοι π.χ. με win 10 να αλλαξουν hardware ?? Αν επιδοτηθουν με 50 % ισως πανε σε αλλαγη αφου βεβαια υπολογισουν και το κοστος σε τοιχον αλλαγες software λογω ασυμβατοτητας! Θα εχουμε πολλη δουλεια για πολλα χρονια εμεις μου ασχολουμαστε με το αντικειμενο...!

Επεξ/σία από koutport
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

το να ερχεται καθε φορα με τη παραμικρη αφορμη ο καθε πικραμενος με υφακι αστυνομια-ναζι των λειτουργικων για το πιο ειναι το καλυτερο που αδικειται ειτε ως αναρχοεπαναστατης εναντια στο πολυεθνικο κατεστημενο εκτος απο παλιομοδιτικο κατανταει γελοιο και τραγελαφικο

Αγαπητέ, αυτό το υφάκι έχετε όλοι εσείς οι ξερόλες, οι οποίοι αδυνατείτε να καταλάβετε ότι εκτίθεστε με την απειρία σας πάνω στο αντικείμενο. Κάνει μπαμ ότι δεν γνωρίζετε απο linux, γιατί αν γνωρίζατε ( όχι πολύ, τα βασικά, όπως εγώ ), δεν θα γράφατε και δεν θα πιστεύατε τις μπούρδες που γράφετε. Δεν είναι θέμα κατεστημένου και αντίστασης σε αυτό, είναι θέμα ανοιχτομυαλοσύνης, αλλά που να το καταλάβεις. 

 

11 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

θα το ξαναπω μηπως και το καταλαβετε, ο υπολογιστης ειναι πλεον το μεσο για να κανεις αλλα πραγματα, οπως την εργασια, τις σπουδες, τις επιστημες, ψυχαγωγια, διασκεδαση κοκ.

εδω και χρονια δεν χρειαζεται να ξερεις απο γκομπιουτερσ ή να εχεις βγαλει σχολη πληροφορικης για να χειριζεσαι ενα pc ο καθενας οπως τη βρισκει,
στη ζωη γενικοτερα τις περισσοτερες φορες η απλοτητα vs πολυπλοκης αποδοτικοτητας κερδιζει η πρωτη

οποιος θελει να εντρυφησει περισσοτερο ασχολειται ως χομπυ στον ελευθερο χρονο του, και μπραβο του, τελεια και παυλα

Και θα στο ξαναπώ κι εγώ: υπάρχουν άτομα με ειδικές απαιτήσεις απο τα pc's τους. Κι εγώ είμαι ένας απο αυτούς, χρησιμοποιώ για επαγγελματικό λόγο τον υπολογιστή μου, γι'αυτό και εξακολουθώ να τρέχω Windows, ακόμα και αν έκατσα, ασχολήθηκα, έμαθα το linux και το συμπάθησα. Αν ομως έκανε τη καλή η Adobe και προσέφερε τη σουίτα της στο linux, σοβαρά δεν θα εγκαθιστούσα ξανά τα windows. Δεν είναι μίσος όπως είπα καθ'υπερβολή νωρίτερα, όμως, πραγματικά δεν βρίσκω κανένα άλλο λόγο παρά τη χρήση συγκεκριμένων εφαρμογών για να χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο λειτουργικό. Δεν χρησιμοποιώ όμως όλους τους υπολογιστές μου επαγγελματικά. Στο μηχάνημα λοιπόν που κάθομαι και αράζω, σε αυτό στο οποίο δεν έχω την υποχρέωση να χρησιμοποιώ Windows, προτιμώ το Linux και όχι μόνο δεν νιώθω κάποια καταπίεση, αντίθετα, νιώθω ικανοποίηση όταν το χρησιμοποιώ. Και το τονίζω, παλιότερα δεν ήθελα να ακούσω καν για linux, ακούγοντας όλες αυτές τις φήμες περί ασυμβατότητας με hardware, δυσκολίας εγκατάστασης και χρήσης και τις χίλιες δυο ανακρίβειες που απλόχερα μοιράζετε κι εσείς οι αντιλινουξάδες εδώ πέρα. Μάθετε ρε παίδες τί είναι το linux και μετά μιλήστε.

2 λεπτά πριν, koutport είπε

Εγω παντως εχω δει στην Ελλαδα να χρησιμοποιουν επιχειρησεις ακομα windows XP ! Ναι δεν ειναι λαθος WIN XP !! Τωρα πως θα πεισθουν καποιοι π.χ. με win 10 να αλλαξουν hardware αν επιδοτηθουν με 50 % ισως πανε σε αλλαγη αφου βεβαια υπολογισουν και το κοστος σε τοιχον αλλαγες software λογω ασυμβατοτητας! Θα εχουμε πολλη δουλεια για πολλα χρονια εμεις μου ασχολουμαστε με το αντικειμενο...!

Κι όμως, μου φαίνεται απόλυτα λογικό, στη παρούσα φάση τουλάχιστον, κάποιες επιχειρήσεις να χρησιμοποιούν XP, γιατί το λογισμικό που χρησιμοποιούν, τρέχει μόνο σε αυτό το λειτουργικό. Είτε επειδή δεν θέλουν να επενδύσουν σε κάποια νεότερη έκδοση, είτε επειδή δεν υπάρχει κάποια νεότερη έκδοση, παραμένουν σε αυτές τις υλοποιήσεις. Και να σου πω την άποψή μου, αν κάποιο τέτοιο σύστημα είναι απομονωμένο απο το εξωτερικό περιβάλλον ( πλήρως όμως ), δεν είναι κακό, υπό τη προϋπόθεση ότι το σύστημα κάνει σωστά τη δουλειά για την οποία χρησιμοποιείται και δεν γίνεται δηλαδή για λόγους τσιγκουνιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, Odyss3us said:

εδω και χρονια δεν χρειαζεται να ξερεις απο γκομπιουτερσ ή να εχεις βγαλει σχολη πληροφορικης για να χειριζεσαι ενα pc ο καθενας οπως τη βρισκει,
στη ζωη γενικοτερα τις περισσοτερες φορες η απλοτητα vs πολυπλοκης αποδοτικοτητας κερδιζει η πρωτη

Θα το ξαναπώ ότι "δε χρειάζεται να ξέρεις από "γκομπιουτερς" για να εγκαταστησεις/χρησιμοποιησεις Linux". Συγκεκριμένα, με το Ubuntu ως παράδειγμα, η εγκατάσταση του λειτουργικού και εφαρμογών είναι μακράν πιο εύκολη από τα Windows. Ας μη μιλήσουμε καν για όλα τα προεγκατεστημένα προγράμματα που ικανοποιούν τον απλό χρήστη ώστε να μη χρειάζεται "να ξέρει από γκομπιουτερς". Αυτό και μόνο καταρρίπτει όλο το επιχείρημα σου για την "πολυπλοκότητα". 

Φυσικά, μπορείς να έχεις ΚΑΙ απλότητα ΚΑΙ πολυπλοκότητα. Καταπληκτικό, ε; Οι επιλογές που έλεγα προηγουμένως.

26 minutes ago, Odyss3us said:

οποιος θελει να εντρυφησει περισσοτερο ασχολειται ως χομπυ στον ελευθερο χρονο του, και μπραβο του, τελεια και παυλα
το να ερχεται καθε φορα με τη παραμικρη αφορμη ο καθε πικραμενος με υφακι αστυνομια-ναζι των λειτουργικων για το πιο ειναι το καλυτερο που αδικειται ειτε ως αναρχοεπαναστατης εναντια στο πολυεθνικο κατεστημενο εκτος απο παλιομοδιτικο κατανταει γελοιο και τραγελαφικο

Ο μόνος που ήρθε με υφακι στο συγκεκριμένο thread, ήσουν εσύ και κανένα δυο άλλοι. Έγραψαν δύο χρήστες σχόλια του στυλ "ας το κάνει, θα πάμε στα Linux", καταφερομενοι εναντίον της (πολυεθνικής MS) και εσύ μπήκες ειρωνευομενος ανθρώπους (φυσικά προσπάθησες να το γενικοποιησεις) λέγοντας για "μάρτυρες του Ιεχωβά" κλπ.  Από εκεί και πέρα, απάντησα στον ίδιο ακριβώς τόνο. Αν δε σου άρεσε, ας μιλούσες διαφορετικά εξ'αρχης.

Πώς ακριβώς, σε πείραξε εσένα, η αναφορά εναντίον μιας εταιρείας, με αποτέλεσμα να καταφέρεσαι εναντίον συγκεκριμένων ανθρώπων (ομάδας χρηστων λειτουργικού για να είμαστε πιο ακριβείς), απορίας άξιο. Βασικά, δεν είναι απορίας άξιο, υπάρχει συγκεκριμένη λέξη στα αγγλικά, αλλά θα πέσει ban.

Όσο για το "δε χρειάζεται να ξέρει ο χρήστης", μην κρίνεις εξ'ιδιων τα αλλοτρια. Όταν έρχονται μηχανικοί (διαφόρων ειδικοτήτων) και δεν ξέρουν τη διαφορά του Anaconda prompt από το Windows Terminal και μου το λένε "το μαύρο" (ναι, το άκουσα κι αυτό) και τι είναι το path του αρχείου για να τρέξουν data analysis εφαρμογές, είναι τουλάχιστον γελοίο. Και όχι, δε μιλάω για Ελλάδα που ο μπάρμπας από το χωριό δεν έμαθε να χρησιμοποιεί PC.

Αλλά, ναι, ξέχασα, δεν είναι γραφίστες... Αν εσύ είσαι ευχαριστημένος με τον τεχνολογικό αναλφαβητισμό, με γεια σου με χαρά σου. Εγώ δεν είμαι. Και για να κάνω μια αναλογία με τους μάρτυρες του Ιεχωβά που ανέφερες πριν, τέτοιου είδους "χρήστες" του βλέπω αντιστοίχως με κάτι θρησκόληπτους που αντί να πάνε στο γιατρό, πλακώνουν τις προσευχές (η εύκολη, "απλη" λύση). Εν έτη 2023 (οσονουπω 2024).

Υ.Γ. Αλήθεια, κάτι ανέφερες για πειρατεία που μειώνεται λόγω του streaming, πριν. Το ακριβώς αντίθετο συμβαινει και έχει να κάνει με το walled garden που προανέφερα (της κάθε streaming υπηρεσίας).

https://dataprot.net/statistics/piracy-statistics/

https://variety.com/2023/biz/news/global-content-piracy-soared-18-in-2022-1235519773/

Γενικότερα, εκτός από το να βγάζουμε πράγματα από το κεφάλι μας, τίποτα σοβαρό έχουμε να πούμε;

https://www.independent.co.uk/tech/online-piracy-free-streaming-netflix-b2281812.html

 

Επεξ/σία από MikeKata
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...