Προς το περιεχόμενο

Οι αυστηροί περιορισμοί της Microsoft για τα Windows 11 πρόκειται να στείλουν στα σκουπίδια σχεδόν 240 εκ. υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

εξαλλου τα Windows 11 τρεχουν ανετα ακομα και σε ενα dual core 15ετιας με 3-4gb ram οποτε σας απομενει το αλλο επιχειρημα του "ελεγχου" επανω στο λειτουργικο,

το άνετα είναι πολύ σχετικό , στην καλύτερη των περιπτώσεων βάζεις 10άρια ltsc πειραγμένα με αφαίρεση υπηρεσιών , 11άρια κρίμα είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, uniquegr said:

Όχι, απλά σου λέω ότι το inkscape δεν είναι άχρηστο. Αν είχε συνεργασία με το cmyk, θα έβγαζε μια χαρά τη δουλειά.

Την δουλεια σου ως γραφιστας, ισως.

Υπαρχουν επαγγελματιες με αναγκες και απαιτησεις οπου εχουν σχεδον μονοδρομο το Illustrator και αντιστοιχα προγραμματα (Affinity) εχουν απειρως περισσοτερες δυνατοτητες και ιδιοτητες.

Κατι που σαν επαγγελματιας που λες οτι εισαι, θα επρεπε να το ξερεις πολυ καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Την δουλεια σου ως γραφιστας, ισως.

Υπαρχουν επαγγελματιες με αναγκες και απαιτησεις οπου εχουν σχεδον μονοδρομο το Illustrator και αντιστοιχα προγραμματα (Affinity) εχουν απειρως περισσοτερες δυνατοτητες και ιδιοτητες.

Κατι που σαν επαγγελματιας που λες οτι εισαι, θα επρεπε να το ξερεις πολυ καλα.

Φυσικά και το ξέρω, γι'αυτό και για ακόμα μια φορά, ξεκίνησα απο τους χρήστες που δεν έχουν επαγγελματικό δεσμό με τις εφαρμογές που τρέχουν, άρα κατ'επέκταση με το λειτουργικό σύστημα. Το ότι όμως η Adobe εχει επιλέξει να υποστηρίξει το μονοπώλειο της Microsoft δεν μου λέει κάτι ως προς το Linux. Και εδώ κολλάει το inkscape: έχει αρκετά καλές δυνατότητες, κάθε άλλο παρά minimal εφαρμογή είναι, μπορεί να φέρει αρκετές εργασίες εις πέρας, άρα αποδεικνύεται στη πράξη ότι δεν είναι πρόβλημα του linux το ότι δεν υπάρχουν πιο σοβαρές εφαρμογές γι'αυτό, αλλά των εταιρειών που δεν θέλουν να το υποστηρίξουν.

10 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


εχω στησει Windows 11 σε μια ντουζινα υπολογιστων με τεραστια γκαμα hardware απο dual core e5700, Pentium G2030, i3 6100 κοκ. καποιοι με μολις 3Gb ddr2 ram και τρεχουν αψογα για browsing, δουλειες office, ταινιες, streaming μεχρι και light photoshop..  και με TeamViewer & Anydesk να τρεχουν στο startup, ολα με original Windows 11 χωρις debloating χωρις τιποτα

οποτε το επιχειρημα οτι τα Windows δεν τρεχουν σε παλια μηχανηματα καταρριπτεται..

εσυ κατσε στα αυγα σου και μην αγορασεις νεο υπολογιστη ουτε για τα επομενα 20 χρονια μεινε στον Pentium II εφοσον δεν το εχεις αναγκη, και μπραβο σου. Αλλο πραμα ειναι να αναγνωριζεις το κατορθωμα σου κι ενα αλλο ειναι να αντιλαμβανεσαι το μεγεθος του κατορθωματος σου και να βγαινεις να το διαλαλεις σε καθε ευκαιρια...

Στο πανάρχαιο laptop μου, πριν το debloating δεν υπήρχε περίπτωση να τρέξει win11, ακόμα και με 16Gb ram ddr3. Το πρόβλημα δεν ήταν στη ραμ, αλλά στον επεξεργαστή και στα processes που εξ'ορισμού έτρεχαν στα win11. Μετά το debloating, τόσο η χρήση της ραμ, όσο - το σημαντικότερο - η χρήση της cpu μειώθηκαν σημαντικά. Για τη δε χρήση του δικτύου, δεν το συζητώ, μηδενική όταν δεν το ζητάω ( κάτι που λέει πολλά για το τί κάνει η microsoft στα κρυφά ).

Τη περασμένη εβδομάδα έστησα ξανά ένα pc με i7 860 ( δυνατός επεξεργαστής, αν και παλιός ) με 4gb ddr3 1333MHz. To linux πήγαινε σφαίρα. Τα windows στη κοσμάρα τους. Έβαλα το win11 spectre, πήγαινε επίσης σφαίρα. Με 4Gb στα windows τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα, όταν μιλάμε για ΜΑΜΑ windows τουλάχιστον. Σε περιβάλλον linux, no problem.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, uniquegr said:

Στο πανάρχαιο laptop μου..

Τη περασμένη εβδομάδα έστησα ξανά ένα pc με i7 860..


καταλαβαινεις που ειναι το λαθος..

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BertaJourdan είπε

Και ελεγα δεν θα παει το θεμα apple vs all ....

Δεν φταιω αν εχετε συνδυασει ΜΟΝΟ την apple με τα ακριβα ΄΄χωρις κανενα λογο΄΄ κινητα. Εχουν και αλλες εταιριες τα ιδια ακριβως θυματα. Ενα εμβολιο ευθανασιας στο τραπεζι 4 παρακαλω  😁😁😁

Επεξ/σία από BarbaraMara
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα pc δεκαετιας+ που εν τελει δεν θα μπορουν να τρεχουν Windows 10, δεν θα καταληξουν στη χωματερη και οσα δεν ανακυκλωθουν το πιθανοτερο ειναι να καταληξουν να τρεχουν καπου καποια εκδοση linux
win-win σεναριο φευγουν οι χρηστες και σας μενουν τα μηχανηματα απορω γιατι το συζητατε ακομα, 

καταννοω οτι ειναι δυσκολη η δουλεια του πορτα-πορτα ευαγγελιστη αλλα δεν μπορεις να τα εχεις και ολα σε αυτη τη ζωη..

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Odyss3us είπε


καταλαβαινεις που ειναι το λαθος..

Πουθενά δεν είναι το λάθος. Και τα δύο μηχανήματα, μπορούν και τρέχουν μια χαρά τα windows, κατόπιν του debloat και του πειράγματος των ρυθμίσεων του λειτουργικού. Κανένα απο τα δύο μηχανήματα δεν μπορούσε να τρέξει "μαμά" windows και υπό αυτή την έννοια, δικαίως η Microsoft έχει αυξημένες απαιτήσεις απο τα μηχανήματα που καλούνται να τρέξουν το λειτουργικό της. ΟΜΩΣ, αυτές οι αυξημένες απαιτήσεις στη πραγματικότητα οφείλονται σε εσφαλμένες επιλογές της Microsoft, αφού έχει κάνει θεόβαρο το λειτουργικό της χωρίς να προσφέρει κάτι παραπάνω και χωρίς να χάνεται τίποτα τρέχοντας το "ξαλαφρωμένο". Απο την άλλη, κανένα μηχάνημα δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα σε περιβάλλον linux. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, uniquegr said:

Το ότι όμως η Adobe εχει επιλέξει να υποστηρίξει το μονοπώλειο της Microsoft δεν μου λέει κάτι ως προς το Linux. Και εδώ κολλάει το inkscape: έχει αρκετά καλές δυνατότητες, κάθε άλλο παρά minimal εφαρμογή είναι, μπορεί να φέρει αρκετές εργασίες εις πέρας, άρα αποδεικνύεται στη πράξη ότι δεν είναι πρόβλημα του linux το ότι δεν υπάρχουν πιο σοβαρές εφαρμογές γι'αυτό, αλλά των εταιρειών που δεν θέλουν να το υποστηρίξουν.

Φίλε μου την κοπέλα μου που είναι γραφίστρια δεν την ενδιαφέρει αν η κακιά Adobe υποστηρίζει ή όχι το Linux.

Την ενδιαφέρει να βγάλει κανα φράγκο, και για να συνεχίσει να το κάνει ναι θα δώσει 300 και 3000€ προκειμένου να πάρει ένα μηχάνημα που θα την καλύπτει και θα ΒΓΑΖΕΙ ΛΕΦΤΑ από αυτό, και που όταν αρχίσει να την καθυστερεί στη δουλειά της επειδή πλέον πάλιωσε, θα το πετάξει και θα πάρει άλλο.

Οι υπολογιστές πλέον είναι αναλώσιμοι. Εδώ είναι αναλώσιμοι για τους gamers που αγοραζουν τις κάρτες γραφικών λες και είναι στραγάλια. Δε θα είναι αναλώσιμοι για τους επαγγελματίες που ζουν από αυτό;

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Πουθενά δεν είναι το λάθος. Και τα δύο μηχανήματα, μπορούν και τρέχουν μια χαρά τα windows, κατόπιν του debloat και του πειράγματος των ρυθμίσεων του λειτουργικού. Κανένα απο τα δύο μηχανήματα δεν μπορούσε να τρέξει "μαμά" windows και υπό αυτή την έννοια, δικαίως η Microsoft έχει αυξημένες απαιτήσεις απο τα μηχανήματα που καλούνται να τρέξουν το λειτουργικό της. ΟΜΩΣ, αυτές οι αυξημένες απαιτήσεις στη πραγματικότητα οφείλονται σε εσφαλμένες επιλογές της Microsoft, αφού έχει κάνει θεόβαρο το λειτουργικό της χωρίς να προσφέρει κάτι παραπάνω και χωρίς να χάνεται τίποτα τρέχοντας το "ξαλαφρωμένο". Απο την άλλη, κανένα μηχάνημα δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα σε περιβάλλον linux. 

Δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση. Το Linux έρχεται άδειο εξαρχής. Γιατί γίνεται κουβέντα; αφού άδεια και τα δύο λειτουργικά τρέχουν άψογα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, polaki είπε

Φίλε μου την κοπέλα μου που είναι γραφίστρια δεν την ενδιαφέρει αν η κακιά Adobe υποστηρίζει ή όχι το Linux.

Την ενδιαφέρει να βγάλει κανα φράγκο, και για να συνεχίσει να το κάνει ναι θα δώσει 300 και 3000€ προκειμένου να πάρει ένα μηχάνημα που θα την καλύπτει και θα ΒΓΑΖΕΙ ΛΕΦΤΑ από αυτό, και που όταν αρχίσει να την καθυστερεί στη δουλειά της επειδή πλέον πάλιωσε, θα το πετάξει και θα πάρει άλλο.

Οι υπολογιστές πλέον είναι αναλώσιμοι. Εδώ είναι αναλώσιμοι για τους gamers που αγοραζουν τις κάρτες γραφικών λες και είναι στραγάλια. Δε θα είναι αναλώσιμοι για τους επαγγελματίες που ζουν από αυτό;

Και τί σχέση έχει αυτό που λες εσύ, με αυτό που λέω εγώ; Να το ξαναπώ; Άντε να το ξαναπώ: ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ, όλοι οι υπόλοιποι πραγματικά δεν έχουν κανένα λόγο να ασχολούνται με τα προϊόντα της Microsoft. Ακόμα και στο gaming γίνονται γοργά βήματα ως προς την υποστήριξή του απο το linux, χωρίς να χρειάζεται κάποιος να καταφύγει σε επικίνδυνα ξαλαφρωμένες εκδόσεις των windows. 

Κι εμένα σαν επαγγελματία με απασχολεί η απόδοση του μηχανήματος, αλλά για τη καθημερινή εκτός εργασίας χρήση ( όπου χρησιμοποιώ παραπάνω απο ένα μηχανήματα ), δεν χρειάζομαι τα windows. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβαθμιζου και κανα pc ετσι. Δεν γινεται να εχουμε 15ετιας pc απο το μακρινο 2008 και να θελουμε υποστηριξη για μια ζωη. Πρακτικα απορω πως τρεχει ενα τετοιο pc ακομα και στα πιο απλα προγραμματα μιας και ολα βαραινουν χρονο με το χρονο. Ενα απλο σημερινο pc που τρεχει windows 11 ανετα κανει ποσο 300 ευρω max? Καιρος να πανε στην ανακυκλωση τα πολυ παλια συστηματα ηρθε η ωρα νομιζω. Εχω φιλο με ddr 3 και windows 10 και σερνετε το pc δεν κανει ουτε για τα βασικα. Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι περιπτωση συνδρομης με τα windows 12 εκει θα ειναι οτι χειροτερο εκτος αν ειναι κατι σε στυλ 20 ευρω το χρονο. Αν και δεν νομιζω να πανε κατα εκει τουλαχιστον οχι σε οικιακα συστηματα ισως σε επιχειρησεις servers κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hellghan είπε

Δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση. Το Linux έρχεται άδειο εξαρχής. Γιατί γίνεται κουβέντα; αφού άδεια και τα δύο λειτουργικά τρέχουν άψογα 

Nope. Το linux για τον "απλό" χρήστη δεν έρχεται άδειο. Π.χ. ubuntu και mint ( κατ'εξοχήν διανομές για "αρχάριους" χρήστες του linux ), έχουν και αρκετά πακέτα προεγκατεστημένα και - συνήθως - βαρύ desktop environment. Ακόμα και έτσι όμως, η χρήση πόρων του συστήματος είναι υποπολλαπλάσια της χρήσης απο πλευράς Windows.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, polaki said:

Πόσο κάνει ρε αλάνια δηλαδή για να αναβαθμιστεί κάποιος σε hardware που να δέχεται Win11? 250-300€??? 

Και για 300€ θεωρείτε ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ με το χέρι στην καρδιά ότι θα αλλάξει ο κόσμος τα χούγια του και θα πάει σε LINUX??? Την ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ λέμε θα τα σκάσει με χαρά για να μη χαλάσει τη βολή του... 

 

Ακόμα και αν ΑΥΡΙΟ καταργούνταν με μαγικό τρόπο όλα τα Windows πριν τα 11, πιστεύετε ειλικρινά ότι ο άλλος που έχει επενδύσει τόσα χρόνια να μάθει να χειρίζεται τα Windows θα κάτσει να ασχοληθεί με νέο λειτουργικό??? 

Εδώ καλά καλά ζορίζονται άτομα που πάνε σε MacOS, που τα έχουν σκάσει και μόνοι τους για να πάνε, και κάποιοι γυρίζουν και πίσω στα Win. 

 

Όσοι το χρησιμοποιείτε καλά κάνετε και το ευχαριστιέστε. 

Ο κόσμος θέλει την ευκολία όμως και θα συνεχίσει να την ψάχνει εκεί που ξέρει.  

Σε laptop καθος εκεί είναι και το θέμα θέλει καινούργιο laptop σε desktop στην πράξη αν θες κάτι ανάλογο με αυτό που είχες πάλι πας σχεδόν αλλαγή σε όλα τουλάχιστον ram, cpu, GPU πολλές φορές και Psu λόγο ότι δεν θα έχει όλα τα pins που θέλει καινούργια mb.

Στην πράξη δεν λέγεται αναβάθμιση το σωστό είναι να λέμε να αλλάξει το pc του /laptop του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αναβαθμιζου και κανα pc ετσι. Δεν γινεται να εχουμε 15ετιας pc απο το μακρινο 2008 και να θελουμε υποστηριξη για μια ζωη. Πρακτικα απορω πως τρεχει ενα τετοιο pc ακομα και στα πιο απλα προγραμματα μιας και ολα βαραινουν χρονο με το χρονο. Ενα απλο σημερινο pc που τρεχει windows 11 ανετα κανει ποσο 300 ευρω max? Καιρος να πανε στην ανακυκλωση τα πολυ παλια συστηματα ηρθε η ωρα νομιζω. Εχω φιλο με ddr 3 και windows 10 και σερνετε το pc δεν κανει ουτε για τα βασικα. Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι περιπτωση συνδρομης με τα windows 12 εκει θα ειναι οτι χειροτερο εκτος αν ειναι κατι σε στυλ 20 ευρω το χρονο. Αν και δεν νομιζω να πανε κατα εκει τουλαχιστον οχι σε οικιακα συστηματα ισως σε επιχειρησεις servers κτλ. 

Ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας για τα παλιά μηχανήματα, με βάση τις δικές μου απαιτήσεις, είναι η κατανάλωση ενέργειας. Π.χ. στη περίπτωση του i7 860 που ανέφερα παραπάνω, μιλάμε για tdp 95w, όταν ο 10ης γενιάς i5 10600 μου του ρίχνει στ'αυτιά με μόλις 65w και υπάρχουν και πιο αποδοτικοί επεξεργαστές πλέον. Το ίδιο κάνει και ο i7 4790S μου με επίσης 65w TDP ( που είναι 4C/8T όπως ο i7 860 ). Και πάλι όμως, αυτές οι διαφορές μπορεί να είναι αισθητές αν το μηχάνημα λειτουργεί για πολλές ώρες, για να πούμε ότι καλύπτεται άμεσα η επένδυση και γίνεται απόσβεση. Η σκαρταδούρα όμως που τρέχει στα Windows είναι αυτή που καθιστά αδύναμο ένα μηχάνημα ( πέραν δηλαδή της σύγκρισης με το Linux που η διαφορά είναι χαοτική ). Αφήνω στην άκρη τις ειδικές περιπτώσεις του τύπου photoshop που ανέκαθεν απαιτούσαν δυνατά μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σταματήσουν το πιο χρησιμοποιούμενο λειτουργικό έτσι απλά ρε παιδιά. Η microsoft εξακολουθεί να υπάρχει επειδή είναι ο ενδιάμεσος μεταξύ χρήστη και εταιρών λογισμικού.

Από τα windows δεν βγάζουν σχεδόν φράγκο, εγώ έχω και στα 3 pc "αγορασμένα" windows 10 με 5$ ανά κλειδί (ή κάπου τόσο) και 2,5$ για το office σε 2 υπολογιστές.

Μην αγχώνεστε, ούτε στο linux θα αναγκστείτε να πάτε ούτε θα πετάξετε τον υπολογιστή σας. Να το θυμηθείται ότι θα πάρουν τεράστια παράταση ή θα βγάλουν μία έκδοση των 11 που να μην έχει περιορισμούς, που όπως και να χει μπορείς να τους παρακάμψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...