Προς το περιεχόμενο

Οι αυστηροί περιορισμοί της Microsoft για τα Windows 11 πρόκειται να στείλουν στα σκουπίδια σχεδόν 240 εκ. υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις


Το μεγαλύτερο ποσοστό pc φτιάχνονται για να παίζουν παιχνίδια, και όλο ζητάνε ζητάνε ζητάνε… αναγκαστικά πας σε νέα γενιά Windows για την υποστήριξη 

Για δουλειές γραφείου παίζεις και με 7αρια 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Για μένα θα παραμένει αθέμιτο καθώς μιλάμε ότι προσπαθεί να "μπλοκάρει hardware 7ετίας που όπως και να το κάνουμε δεν το λες και παλιό και απ' την στιγμή που λειτουργεί χωρίς πρόβλημα το hardware εικοσαετίας το καλύτερο που θα μπορούσα να δικαιολογήσω είναι ένα warning message και όχι αποτροπή στην αναβάθμιση ή στην εγκατάσταση.

Δεν ειναι 7ετιας, το 2025 θα σταματησει το support για W10. Οποτε μιλαμε για hardware 10ετιας+ στη καλυτερη περιπτωση, μιας και καποιοι ειχαν κανει upgrade σ'αυτα με hardware που ετρεχε 7 ή 8. Και πιθανοτατα θα παρει και παραταση.
Το support των 8.1 φαντασου εληξε μολις τωρα, δλδ μεσολαβησαν αλλες 2 versions του OS. Πιθανοτατα οταν θα ληξει το support των 10 ισως εχουν κυκλοφορησει ακομα και Windows 12...
Οποτε για 2 χρονια ακομα κανεις δεν χρειαζεται να πεταξει hardware. Πολλοι θα μεινουν με τα 10 για πολλα χρονια ακομα μετα τη ληξη του support, οπως εχει γινει ιστορικα με ολες τις εκδοσεις Windows. Καποιοι αλλοι που θα "πεταξουν" το παλιο, δεν θα το κανουν επειδη τους το ειπε η Microsoft αλλα γιατι θα ειναι πλεον hardware 10-15 ετων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, TrialKid είπε

Για δουλειές γραφείου παίζεις και με 7αρια 

Δηλαδή σε δικηγορικό ή λογιστικό γραφείο που διαχειρίζονται έγγραφα με προσωπικά δεδομένα ανθρώπων, προτείνεις λειτουργικό σύστημα το οποίο δεν λαμβάνει ενημερώσεις και σίγουρα θα είναι γεμάτο τρύπες; Μου έτυχε πρόσφατα περιστατικό σε δικηγορικό γραφείο που υπολογιστής κόλλησε ιο ransomware και κρυπτογράφησε όλα τα αρχεία. Ευτυχώς ο άνθρωπος είχε προνοήσει και έπαιρνε backup σχεδόν σε καθημερινή βάση, και έχασε μόνο τα αρχεία της τελευταίας μέρας. Αν δεν είχε πάρει backup καταλαβαίνεις τι θα γινόταν. Ο υπολογιστής είχε Windows 7. Αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιεί μη-υποστηριζόμενο λειτουργικό είναι δικό του πρόβλημα, δεν γίνεται όμως να προτείνει και σε άλλους να κάνουν το ίδιο.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, gokuthelegend said:

Δηλαδή σε δικηγορικό ή λογιστικό γραφείο που διαχειρίζονται έγγραφα με προσωπικά δεδομένα ανθρώπων, προτείνεις λειτουργικό σύστημα το οποίο δεν λαμβάνει ενημερώσεις και σίγουρα θα είναι γεμάτο τρύπες; Μου έτυχε πρόσφατα περιστατικό σε δικηγορικό γραφείο που υπολογιστής κόλλησε ιο ransomware και κρυπτογράφησε όλα τα αρχεία. Ευτυχώς ο άνθρωπος είχε προνοήσει και έπαιρνε backup σχεδόν σε καθημερινή βάση, και έχασε μόνο τα αρχεία της τελευταίας μέρας. Αν δεν είχε πάρει backup καταλαβαίνεις τι θα γινόταν. Ο υπολογιστής είχε Windows 7. Αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιεί μη-υποστηριζόμενο λειτουργικό είναι δικό του πρόβλημα, δεν γίνεται όμως να προτείνει και σε άλλους να κάνουν το ίδιο.

Είπα παίζει… δεν είπα ότι είναι ασφαλές 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2024 στις 12:16 ΜΜ, hellghan είπε

Γιατί σε 7 και 8 χρονών μηχάνημα να πρέπει να υποστηρίζει η microsoft τον υπολογιστή δεν μου απαντάς.

Απο τη στιγμή που τα μηχανήματα μπορούν να υποστηρίξουν το λειτουργικό ( άλλωστε βλέπουμε ακόμα και... αρχαιολογικά ευρήματα να είναι σε θέση να τρέξουν Windows 11 ), για ποιο λόγο να ΜΗ τα υποστηρίζει;

 

Στις 3/1/2024 στις 12:16 ΜΜ, hellghan είπε

δε θα το κάνει και δεν υπάρχει και λόγος να το κάνει

Αυτό θα το δούμε...

 

Στις 3/1/2024 στις 5:42 ΜΜ, immortalx είπε

Αν δεν ηταν για το κλειστο οικοσυστημα, το κατα πολυ μικροτερο library προγραμματων, τα games, και το ακριβοτερο hardware, δεν θα ειχα κανενα θεμα να αλλαξω.

Η αλήθεια είναι ότι έχω τρέξει κι εγώ hackintosh, κυρίως επειδή ήθελα να δοκιμάσω το περιβάλλον του MacOS. Στην αρχή ένιωσα πολύ άβολα, δεν το καταλάβαινα και τόσο πολύ. Μέσα σε μια εβδομάδα το χρησιμοποιούσα αρκετά καλά μπορώ να πω, τουλάχιστον δεν με προβλημάτιζε. Αν και τα Macintosh είναι πολύ καλά μηχανήματα, είναι πανάκριβα τα άτιμα, οπότε δύσκολα θα τα επέλεγα.

Στις 3/1/2024 στις 6:01 ΜΜ, Odyss3us είπε

μηπως τα παραλες λιγο με ολα αυτα;
μιλαμε γα πολυεθνικες που απευθυνονται σε παγκοσμιες αγορες 150ευρω αντικειμενικα δεν ειναι ακριβη αγορα
ο επεξεργαστης που ειναι αχρηστος για εναν, ειναι το ονειρο καποιου αλλου,
ποτε στην ιστορια της πληροφορικης δεν υπηρχε φθηνοτερη και ευκολοτερη προσβαση στο hardware αποτι σημερα σε παγκοσμια κλιμακα

Είναι αλήθεια ότι έχει εξελιχθεί τόσο ραγδαία η τεχνολογία τα τελευταία χρόνια, ώστε να  θεωρούνται παλιές υλοποιήσεις μόλις λίγων ετών. Κάποιος που κυνηγά τα specs ή τη κορυφή της τεχνολογίας δεν θα έχει πρόβλημα να αναβαθμίσει και φυσικά, ένα nuc των 150 ευρώ ούτε αποτελεί τη κορυφή της τεχνολογίας ( μιλάμε για 6η - 7η γενιά επεξεργαστή ), ούτε έχει την αναβαθμισιμότητα ενός desktop μηχανήματος με επεξεργαστή παρόμοιων επιδόσεων. Μη με παρεξηγήσεις, είμαι κατενθουσιασμένος με τις δυνατότητες των nuc και για "απλή" χρήση, αποτελούν εξαιρετικές λύσεις, οικονομικές, οι οποίες πιάνουν και λίγο χώρο.

 

Στις 3/1/2024 στις 6:01 ΜΜ, Odyss3us είπε

δεν θυμαμαι να εγινε καμια οικολογικη καταστροφη ουτε να γεμισαν οι χωματερες ουτε καταστραφηκε κανεις οικονομικα οταν εγινε η μεταβαση απο τα 16 στα 32bit, ουτε απο τα 32 στα 64bit, γιατι εκει οχι μονο αλλαξαν υπολογιστες αλλα αχρηστευτηκαν και ολα τα συνοδευτικα περιφερειακα

Δεν έγινε καμία οικολογική καταστροφή, γιατί ήταν λίγα τα μηχανήματα. Εκείνη την εποχή, των 8bit και 16bit, ήταν λίγα τα σπίτια που είχαν υπολογιστή, πόσο μάλλον δυο και τρεις υπολογιστές, όπως συμβαίνει σήμερα, για να μη μιλήσουμε για τα κινητά.

 

Στις 3/1/2024 στις 6:01 ΜΜ, Odyss3us είπε

αρα για εναν ΙΤ, μια επιχειρηση, εναν ιδιωτη, εναν χομπιστα, ενας 10ετης κυκλος ανανεωσης hardware ειναι στο πλανο υπολογισιμων εξοδων
ενας ακριβος επεξεργαστης της εποχης του δλδ ενας i7 7ης γενιας που κοβεται απο υποστηριξη ειναι ενας 4πυρηνος με 8threads, η ιδια η Intel κοβει τα Servicing updates για αυτο το μοντελο το Μαρτιο του 2024, αυτα τα specs σημερα ειναι στην entry level κατηγορια και τα βλεπεις ακομα και σε ultrathin laptop και σε Nuc με πολυ χαμηλοτερη καταναλωση

Για εμένα που χρησιμοποιώ επαγγελματικά τον υπολογιστή μου και οι εφαρμογές αποκτούν ολοένα και περισσότερες δυνατότητες ( άρα, αυξάνονται και οι απαιτήσεις σε hardware ), ναι, ισχύει αυτό. Στο παράδειγμα του illustrator όμως, με τον i7 860, με 16gb ram και μια απλή καρτούλα γραφικών ( μιας που ο 860 δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά ), μπορώ να κάνω άνετα, πολύ άνετα τη δουλειά μου στο Illustrator CS2. Όπως μπορώ να κάνω τη δουλειά μου ακόμα και με τις νεότερες εκδόσεις της Adobe Suite, χρησιμοποιώντας το cloud περιβάλλον, μιας που σε αυτή τη περίπτωση η βρωμοδουλειά γίνεται στον υπολογιστή της Adobe και όχι στον δικό μου ( κοστίζει όμως ακριβά... ).

Ένας i7 4ης γενιάς, δεν καίει τόσο πολύ ρεύμα, ενώ έχει αρκετά καλές επιδόσεις τόσο σε gaming, όσο και σε υπόλοιπες λειτουργίες και σίγουρα είναι τουλάχιστον ισάξιος των i3 & i5 νεότερης γενιάς ( νομίζω, μέχρι 8ης γενιάς, που το κοίταζα τις προάλλες; Δεν θυμάμαι ). Υπάρχει δε η δυνατότητα χρήσης Xeon πολυπύρηνων ( 4c/8T ) με ελάχιστη κατανάλωση ( π.χ. Xeon E3-1240L-V3 με μόλις 25w TDP ) με τους οποίους μπορεί να κάνει κάποιος αξιόλογα πράγματα, π.χ. εγώ έχω ένα τέτοιο επεξεργαστή για ένα NAS Server που χτίζω, ενώ μπορεί με προσθήκη μιας κάρτας γραφικών να γίνει και plex server κλπ. Και δυστυχώς, ένας nuc δεν μπορεί να γίνει ούτε NAS server, ούτε Plex server. Φαντάσου τώρα τις δυνατότητες, όταν έχεις ένα δυνατό σύστημα παλιότερης γενιάς μεν, το οποίο όμως να έχει τη δυνατότητα να τρέχει τουλάχιστον 2 vm's και να συνδέεσαι σε αυτό απομακρυσμένα με ένα thin client ελάχιστης κατανάλωσης ( ακόμα και με ένα raspberry ). Μπορεί όλα αυτά να μην έχουν σχέση με τα Windows, έχουν όμως με το γεγονός ότι κάθε άλλο παρά άχρηστα είναι τα παλιότερης γενιάς μηχανήματα.

Στις 3/1/2024 στις 6:01 ΜΜ, Odyss3us είπε

τα WIndows βγαινουν σε μια τεραστια γκαμα απο desktop pcs, enterprise business, laptops, tablets, Whiteboards, phones, Xbox, Hololens, Mixed Reality Headsets, Pos Terminals κλπ.  ειναι επιτευγμα αν αναλογιστει κανεις οτι ολα αυτα καλουνται να εναρμονιστουν μεσα απο ενα λειτουργικο τοσο απο αποψη Interface-χρηστικοτητας, αλλα και ασφαλειας και υποστηριξης σε βαθος δεκαετιας

Και γι'αυτό είναι πιο βαριά απο το Linux ( ειδικά απο ειδικά παραμετροποιημένο Linux ). Αφ'ενός, τα Windows ερχονται φορτωμένα με πολλές λειτουργίες που δεν χρειάζονται όλοι οι χρήστες, ενώ ο kernel τους είναι κλειστός. Αντίθετα, στο Linux ο kernel είναι ανοιχτός και αν κάποιος θέλει να ψαχτεί και να μάθει, μπορεί να κρατήσει μόνο τα συστατικά του kernel που ανταποκρίνονται στο σύστημά του και να πετάξει ό,τι περιττό. Π.χ. έχω intel cpu, γιατί να έχω υποστήριξη για AMD cpu's? Δεν παίζω παιχνίδια, γιατί να έχω φορτωμένη τη συμβατότητα με τους game controllers, έχω μια συγκεκριμένη κάρτα δικτύου, γιατί να έχω φορτωμένους όλους τους διαθέσιμους οδηγούς κ.ο.κ. .

Και μια άλλη μαγκιά του linux είναι ότι υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα στον kernel και το περιβάλλον του χρήστη, τις εγκατεστημένες εφαρμογές κλπ. Στα windows, όταν θα προκύψει αναβάθμιση στον kernel ( άρα, μιλάμε για νέο build ), πρέπει να γίνει τουλάχιστον ένα update που παίρνει αρκετή ώρα ( και προσωπικά, δεν μου αρέσει η ιδέα της επικάλυψης ενός υπάρχοντος λειτουργικού απο ένα νεότερο, προτιμώ τη καθαρή εγκατάσταση ). Στο linux αντίθετα, απλά αναβαθμίζεται ο kernel και το σύστημα είναι το ίδιο ακριβώς. Και ΑΝ προκύψει κάποιο πρόβλημα, απλά έχουμε τη δυνατότητα να μπουτάρουμε με τον προηγούμενο kernel που γνωρίζουμε ότι λειτουργούσε σωστά, μέχρι να βρούμε τη λύση. Π.χ. όταν γίνεται κάποιο μεγάλο kernel update, τρώει κάποια σκαλώματα το vmware. Εκεί οι λύσεις είναι δύο: είτε χρήση παλιότερου kernel και αναμονή μέχρι να βγει το σχετικό update για το vmware, είτε compiling δύο συγκεκριμένων αρχείων απο τα source files ( προφανώς, η πρώτη λύση είναι η πιο εύκολη ).

Στις 3/1/2024 στις 9:26 ΜΜ, manolis940 είπε

Στην εποχή των 16 bit δεν είχε ο καθένας 3 υπολογιστές στο σπίτι καθώς και τις εποχές του Pentium III που υποστήριζε μόνο 32 bit πάλι το ίδιο ίσχυε. Σήμερα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.

Τώρα αν τα 150€ είναι πολλά η λίγα το ξέρουν 8 στους 10 που δεν μπορούν να πληρώσουν λογαριασμούς και το 72% που έχει κάτω από 1000€ στον λογαριασμό του. Στην Ελλάδα αυτά. Σε άλλες χώρες όπου ο μισθός σε ισοτιμία είναι τα 150€ δεν ξέρω τι παίζει και πως αγοράζουν τέτοια μηχανήματα. Όπως και να χει όμως προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε και ένα ανούσιο μπλοκάρισμα της MS σε λειτουργικά μηχανήματα. Και αν της "περάσει" της Microsoft αυτό τα windows θα γίνουν σαν το android και σαν κάθε άλλο λειτουργικό που κυκλοφορεί εκεί έξω που έχει συγκεκριμένη διαμόρφωση για την κάθε συσκευή και περιορισμένη υποστήριξη.

Το θέμα δεν είναι μόνο οικονομικό, δηλαδή αν έχει κάποιος τη δυνατότητα να ακολουθεί τη τεχνολογία και να αναβαθμίζει συνεχώς, το θέμα είναι για ποιο λόγο να κάνει κάτι τέτοιο, όταν έχει ένα μηχάνημα που είναι σε θέση να κάνει τη δουλειά για την οποία προορίζεται και που ο μόνος περιορισμός τίθεται απο πλευράς του δημιουργού του λειτουργικού συστήματος. Και εδώ κολλάει αυτό που λέω, αν κάποιος δεν θέλει να εξαρτάται απο τις επιλογές του δημιουργού του λειτουργικού συστήματος, μπορεί να εξετάσει το ενδεχόμενο μετάβασης σε κάποιο άλλο.

 

Στις 3/1/2024 στις 9:42 ΜΜ, immortalx είπε

Το μπλοκαρισμα δεν ειναι ανουσιο, μη λεμε ξανα τα ιδια. Το support κοστιζει σε ανθρωπινο δυναμικο και οταν υπαρχουν tickets του τυπου "αργει να ξεκινησει ο υπολογιστης" και ο αλλος εχει ακομα HDD, ευλογο ειναι να θελει να το περιορισει σε πιο συγχρονο hardware. Και οταν εχεις 2 major εκδοσεις του OS να συνυπαρχουν για ενα διαστημα, ε δεν θελει και πολλη σκεψη. 10 χρονια και πολλα ειναι.
Και οπως εχουμε ξαναπει δεν σημαινει οτι θα πεταχτει το παλιο hardware. Οποιος θελει μενει στα 10, στα 8, στα 7, στα Vista...

Μένει, αλλά χωρίς ασφάλεια. Κάποιος που έχει αποκλεισμένο τον υπολογιστή του απο τον έξω κόσμο, δεν έχει πρόβλημα να τρέξει και win95 που λέει ο λόγος. Αν όμως θέλει να κάνει χρήση του διαδικτύου, τότε είναι σε μεγάλο κίνδυνο καθώς δεν υπάρχουν πλέον δικλείδες ασφαλείας, δηλαδή security updates. Αντίθετα, στο linux υποστηρίζεται πλήρως το λειτουργικό, με όλες τις ενημερώσεις ασφαλείας, καθώς και τη προσθήκη νέων features. Αν κάποιος έχει λόγο να παραμένει στα windows, ναι, θα πρέπει να αναβαθμίζει hardware προκειμένου να χρησιμοποιεί το λειτουργικό με κάποια ασφάλεια ( τη μέγιστη ασφάλεια στα Windows μπορεί να την επιτύχει μόνο κάποιος που θα ασχοληθεί με τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις του, κάτι που μόνο IT experts μπορούν και ξέρουν να κάνουν ).

Και προφανώς, δεν πήρε ο πόνος τη Microsoft να περιορίζει τη χρήση μηχανημάτων με HDD, γιατί σε αυτή τη περίπτωση, θα μπορούσε να περιορίσει τη συμβατότητα με αυτά τα μέσα αποθήκευσης, π.χ. να εμπόδιζε την εγκατάσταση σε HDD. Το να μπλοκάρει όμως παλιότερους επεξεργαστές οι οποίοι είναι αποδεδειγμένα σε θέση να τρέξουν ακόμα και Win11, δεν λύνει το πρόβλημα, αντιθέτως δημιουργεί περισσότερα προβλήματα.

Στις 3/1/2024 στις 9:47 ΜΜ, Odyss3us είπε

ανακεφαλαιωνω το συλλογισμο σου: πριν 15 χρονια δεν ειχαμε 3 υπολογιστες σε καθε σπιτι οπως τωρα που εχουμε καβατζωσει απο 3, αλλα δεν εχουμε ουτε 150€ για να παρουμε εναν 4ο γιατι 8 στους 10 δεν μπορούν να πληρώσουν λογαριασμούς...

Ως επαγγελματίας έχω μάθει να μην επενδύω σε κάτι, τη στιγμή που δεν θα μου προσφέρει κάτι περισσότερο απο αυτό που ήδη έχω. Απο'κει και πέρα και τα nuc στα οποία αναφέρεσαι, δεν είναι επίσημα συμβατά με τα win11. Είναι μηχανήματα που έχουν κάποια αρκετά εξελιγμένα features π.χ. δέχονται δίσκο nvme, παίρνουν αρκετή ραμ, υποστηρίζουν υψηλή ανάλυση, ακόμα και 4Κ@60Hz και όλα αυτά σε ένα μικρό μέγεθος, ενώ είναι και αρκετά ήσυχα. Έχω αγοράσει στο παρελθόν nuc 4ης και 7ης γενιάς. Σαν desktop μηχανήματα, είναι αρκετά καλά και για κάποιον που δεν έχει ήδη κάποιο υπολογιστή και δεν ενδιαφέρεται για χρήση συγκεκριμένου hardware ή χρήση πολλών δίσκων, είναι μια χαρά μηχανήματα. Στη δική μου περίπτωση, επειδή αγοράστηκαν για συγκεκριμένο σκοπό και επειδή το futro κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά με λίγο χαμηλότερη κατανάλωση και σαφώς καλύτερη τιμή απόκτησης, προτίμησα να το κρατήσω και να πουλήσω το nuc ( και είχα ασχοληθεί αρκετά με το nuc, μέχρι και κουτί παθητικής ψύξης του είχα βάλει για να μην ακούγεται καθόλου ).

Στις 4/1/2024 στις 1:30 ΠΜ, immortalx είπε

Κοβοντας παλιοτερες γενιες CPU κοβει αυτοματα και τα ετοιμα συστηματα που εχει ο περισσοτερος κοσμος, πολλα απ΄τα οποια ερχοταν με HDD. Και οι περισσοτεροι κατοχοι αυτων ουτε ξερουν τι ειναι HDD/SSD ουτε ασχολουνται.

Δεν την πήρε ο πόνος τη Microsoft να μειώσει τους παράγοντες που απαιτούν support. Αν την ενδιέφερε κάτι τέτοιο, όπως είπα παραπάνω, μπορούσε απλά να απαγορεύσει την εγκατάσταση του λειτουργικού σε HDD. Αν μη τι άλλο, έχει τη δυνατότητα να το κάνει, άμα θέλει.

 

20 ώρες πριν, TrialKid είπε


Το μεγαλύτερο ποσοστό pc φτιάχνονται για να παίζουν παιχνίδια, και όλο ζητάνε ζητάνε ζητάνε… αναγκαστικά πας σε νέα γενιά Windows για την υποστήριξη 

Για δουλειές γραφείου παίζεις και με 7αρια 

 

 

Φτάνει να μη το έχεις συνδεδεμένο με το internet ή αν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις ένα τόσο παλιό και μη υποστηριζόμενο πλέον λειτουργικό σύστημα, να έχεις προστατευμένο τον υπολογιστή με firewall, αυστηρούς κανόνες κλπ. Κάτι που ο μέσος χρήστης δεν κάνει και ο επαγγελματίας δεν ξέρω αν θα πληρώσει τεχνικό για να του το κάνει ( οι μεγάλες εταιρείες έχουν τμήματα για την υποστήριξη του δικτύου τους, άρα είναι ήδη καλυμμένες ). Όπως δεν κάνουν και οι gamers οι οποίοι θέλουν το μέγιστο δυνατό των επιδόσεων των μηχανημάτων τους και καταφεύγουν σε ανασφαλείς λύσεις ( π.χ. τροποποιημένες διανομές windows ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε @uniquegr δεν ξερω τι αλλο μπορω να προσθεσω, εδω και τοσες σελιδες αναμασαμε τα ιδια πραγματα.
Για εμενα τα Windows πονανε σε αλλα πραγματα, οπως πχ προσφατα η βλακεια που θελουν να κανουν με το κουμπι Copilot στο πληκτρολογιο και λοιπες ανουσιες προσθηκες. Το support των 10 ετων ΔΕΝ ειναι ενα απ'αυτα και ειναι μεσα σε λογικα πλαισια.

Εμεις οι ιδιοι χρηστες των Windows την χλευαζουμε τη Microsoft για πολλα πραγματα (δεν τη παντρευτηκαμε κιολας), αλλα καταλαβαινουμε ταυτοχρονα οτι ειναι αυτη που αρκετοι "αγαπουν να μισουνε", και οτι και να κανει το βρισκουν αρνητικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, immortalx είπε

Εμεις οι ιδιοι χρηστες των Windows την χλευαζουμε τη Microsoft για πολλα πραγματα (δεν τη παντρευτηκαμε κιολας), αλλα καταλαβαινουμε ταυτοχρονα οτι ειναι αυτη που αρκετοι "αγαπουν να μισουνε", και οτι και να κανει το βρισκουν αρνητικο.

Καλά, μη νομίζεις ότι αγαπώ να τη μισώ, καμία σχέση. Απλά δεν συμφωνώ με τη λογική του μονοπωλίου, όπως δεν συμφωνώ ( και αυτός είναι ο λόγος που σχολιάζω σχετικά ) με τη λογική του "το windows ξέρουμε, το windows εμπιστευόμαστε" βρίσκοντας χίλια δυο επιχειρήματα που δεν ευσταθούν για να αποτραπεί κάποιος απο την έστω και δοκιμή του linux. Δηλαδή, αυτό που με ενοχλεί είναι η απουσία αντικειμενικότητας. Συμφωνώ πως αν κάποιος θέλει να χωθεί βαθιά στο linux θα πρέπει να ασχοληθεί μαζί του, να διαβάσει, να δει βίντεο, να γράψει και να σβήσει, αλλά αυτό μόνο για κάποιον που θέλει να πάρει απο το λειτουργικό όσα μπορεί αυτό να του προσφέρει. Για καθημερινή - και απλή - χρήση, αρκεί μόνο η εγκατάστασή του και τα κάνει όλα αυτόματα ή σχεδόν αυτόματα ( όπως δηλαδή για τα windows ).

Και δεν είναι μόνο τα συστήματα παλιότερης γενιάς στα οποία απευθύνεται το linux. Απλά, αυτά επωφελούνται περισσότερο απο αυτό το λειτουργικό. Προσωπικά, θα περνούσα linux και στο "μεγάλο" pc μου σαν daily driver έστω και σε dual boot με windows, αλλά έχω σχεδόν ολοκληρώσει τη παραμετροποίηση των virtual machines μου στο proxmox όπου εκεί τρέχω και windows 11 και linux mint. Και μιλάω για μηχάνημα με i5 10600, RX580, 64Gb DDR4, nvme κλπ, κάθε άλλο παρά ένα παλιάς γενιάς και "αδύναμο" μηχάνημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Καλά, μη νομίζεις ότι αγαπώ να τη μισώ, καμία σχέση. Απλά δεν συμφωνώ με τη λογική του μονοπωλίου, όπως δεν συμφωνώ ( και αυτός είναι ο λόγος που σχολιάζω σχετικά ) με τη λογική του "το windows ξέρουμε, το windows εμπιστευόμαστε" βρίσκοντας χίλια δυο επιχειρήματα που δεν ευσταθούν για να αποτραπεί κάποιος απο την έστω και δοκιμή του linux.

Κανεις δεν θελει να αποτρεψει κανεναν να δοκιμασει Linux. Πρωτη φορα τ'ακουω αυτο!
Αν εξαιρεσεις τη συντριπικη πλειοψηφια των "απλων" Windows users που δεν εχει ιδεα καν οτι υπαρχει το Linux, οι υπολοιποι τουλαχιστον μια φορα στη ζωη τους δοκιμασαν.
Ουτε εμενα μ'αρεσει το μονοπωλιο και οπως εχω πει και πιο πριν, μια ζωη παρακαλουσα να πετυχει το Linux στο desktop.

Και εγω με τη σειρα μου ακουσα χιλια δυο επιχειρηματα υπερ του Linux, αλλα στα 30 χρονια που ειχε στη διαθεση του να ριξει στα ταρταρα τα Windows, δεν καταφερε και πολλα. Εσεις που ειστε στο community μηπως ειναι καιρος να ασχοληθειτε περισσοτερο οχι με το τι κανουν τα Windows λαθος, αλλα με τι δεν κανει το Linux σωστα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, immortalx είπε

Κανεις δεν θελει να αποτρεψει κανεναν να δοκιμασει Linux. Πρωτη φορα τ'ακουω αυτο!
Αν εξαιρεσεις τη συντριπικη πλειοψηφια των "απλων" Windows users που δεν εχει ιδεα καν οτι υπαρχει το Linux, οι υπολοιποι τουλαχιστον μια φορα στη ζωη τους δοκιμασαν.
Ουτε εμενα μ'αρεσει το μονοπωλιο και οπως εχω πει και πιο πριν, μια ζωη παρακαλουσα να πετυχει το Linux στο desktop.

Και εγω με τη σειρα μου ακουσα χιλια δυο επιχειρηματα υπερ του Linux, αλλα στα 30 χρονια που ειχε στη διαθεση του να ριξει στα ταρταρα τα Windows, δεν καταφερε και πολλα. Εσεις που ειστε στο community μηπως ειναι καιρος να ασχοληθειτε περισσοτερο οχι με το τι κανουν τα Windows λαθος, αλλα με τι δεν κανει το Linux σωστα;

Όπως και κανείς δεν θέλει να προσηλυτίσει χρήστες στο Linux, όπως κανείς δεν είναι κάποιου είδους μάρτυρας. Στη πραγματικότητα, τόσες ημέρες δεν μιλάμε για τα λειτουργικά συστήματα, αλλά για τη νοοτροπία που έχει ο καθένας μας και πως αντιμετωπίζει άλλες νοοτροπίες. Εγώ ας πούμε, όπως κάνω και στη ζωή μου γενικότερα, δεν μπορώ να ανεχτώ τις ανακρίβειες, ούτε το να εκφέρει άποψη κάποιος χωρίς να έχει γνώση, εμπειρία πάνω σε αυτό που σχολιάζει, πόσο μάλλον όταν κατακρίνει. Εσείς απο την άλλη, νομίζετε ότι επειδή οι ενθουσιασμένοι με το linux χρήστες, άλλη δουλειά δεν έχουμε να κάνουμε, παρά να καθόμαστε να προσηλυτίζουμε κόσμο. Ούτε κάποιο όφελος έχουμε, ούτε κάποια αναγνώριση παίρνουμε απο την ενασχόλησή μας με το linux. Απλά, δοκιμάσαμε, κρίναμε ότι δεν είναι τόσο κακό όσο παρουσιάζεται ( και συνήθως, οι πιο δυσαρεστημένοι απο το linux χρήστες, είναι αυτοί που το χρησιμοποίησαν παλιά και δεν του έχουν ξαναδώσει μια ευκαιρία στις νέες του εκδόσεις όπου ουδεμία σχέση έχει π.χ. με το ubuntu του 2010 ).

Το Linux κάνει αρκετά πράγματα σωστά, ενώ γίνονται προσπάθειες για επίλυση ζητημάτων όπως η χρήση gpu για επιτάχυνση. Είναι κοινή παραδοχή ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στις γνωστές σουίτες εφαρμογών όπως για παράδειγμα της Adobe, άρα δεν νομίζω ότι θα βρεις κάποιο λινουξά να σου πει ότι μπορεί κάποιος εγγενώς να τρέξει Illustrator στο Linux. Και προσωπικά, δεν νομίζω να αναφέρθηκα πουθενά στο τί κάνουν τα windows λάθος ( πέραν του εξ'ορισμού admin λογαριασμού που δημιουργείται κατά την εγκατάσταση ). Αντίθετα, αναφέρθηκα στα προτερήματα ή εν πάση περιπτώσει, στις αρετές ( για να μη κάνουμε σύγκριση ) του λειτουργικού, καθώς πέφτει πολλή παραπληροφόρηση σχετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Όπως και κανείς δεν θέλει να προσηλυτίσει χρήστες στο Linux, όπως κανείς δεν είναι κάποιου είδους μάρτυρας. Στη πραγματικότητα, τόσες ημέρες δεν μιλάμε για τα λειτουργικά συστήματα, αλλά για τη νοοτροπία που έχει ο καθένας μας και πως αντιμετωπίζει άλλες νοοτροπίες. Εγώ ας πούμε, όπως κάνω και στη ζωή μου γενικότερα, δεν μπορώ να ανεχτώ τις ανακρίβειες, ούτε το να εκφέρει άποψη κάποιος χωρίς να έχει γνώση, εμπειρία πάνω σε αυτό που σχολιάζει, πόσο μάλλον όταν κατακρίνει. Εσείς απο την άλλη, νομίζετε ότι επειδή οι ενθουσιασμένοι με το linux χρήστες, άλλη δουλειά δεν έχουμε να κάνουμε, παρά να καθόμαστε να προσηλυτίζουμε κόσμο. Ούτε κάποιο όφελος έχουμε, ούτε κάποια αναγνώριση παίρνουμε απο την ενασχόλησή μας με το linux. Απλά, δοκιμάσαμε, κρίναμε ότι δεν είναι τόσο κακό όσο παρουσιάζεται ( και συνήθως, οι πιο δυσαρεστημένοι απο το linux χρήστες, είναι αυτοί που το χρησιμοποίησαν παλιά και δεν του έχουν ξαναδώσει μια ευκαιρία στις νέες του εκδόσεις όπου ουδεμία σχέση έχει π.χ. με το ubuntu του 2010 ).

Το Linux κάνει αρκετά πράγματα σωστά, ενώ γίνονται προσπάθειες για επίλυση ζητημάτων όπως η χρήση gpu για επιτάχυνση. Είναι κοινή παραδοχή ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στις γνωστές σουίτες εφαρμογών όπως για παράδειγμα της Adobe, άρα δεν νομίζω ότι θα βρεις κάποιο λινουξά να σου πει ότι μπορεί κάποιος εγγενώς να τρέξει Illustrator στο Linux. Και προσωπικά, δεν νομίζω να αναφέρθηκα πουθενά στο τί κάνουν τα windows λάθος ( πέραν του εξ'ορισμού admin λογαριασμού που δημιουργείται κατά την εγκατάσταση ). Αντίθετα, αναφέρθηκα στα προτερήματα ή εν πάση περιπτώσει, στις αρετές ( για να μη κάνουμε σύγκριση ) του λειτουργικού, καθώς πέφτει πολλή παραπληροφόρηση σχετικά.

Τωρα θα μ'αναγκασεις να βαλω το γνωστο meme 😅
nfdpbrjc4z6z.jpg.fdb01fa6ed51588c19b123dfa3cc0f28.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, immortalx είπε

Τωρα θα μ'αναγκασεις να βαλω το γνωστο meme 😅
nfdpbrjc4z6z.jpg.fdb01fa6ed51588c19b123dfa3cc0f28.jpg

Ναι, μόνο που δεν είναι έτσι. Θα το έπαιρνα στη πλάκα, αν δεν ήταν προσβλήτικό όλο αυτό που κάνετε. Δεν προσπαθούμε να πείσουμε να πάει κάποιος στο linux, πόσο μάλλον να προσηλυτίσουμε. Προσωπικά τουλάχιστον, προσπαθώ να αποκαταστήσω την αλήθεια για κάποιες ανακρίβειες που χρησιμοποιείτε ως επιχειρήματα. Δεν είναι το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Ναι, μόνο που δεν είναι έτσι. Θα το έπαιρνα στη πλάκα, αν δεν ήταν προσβλήτικό όλο αυτό που κάνετε. Δεν προσπαθούμε να πείσουμε να πάει κάποιος στο linux, πόσο μάλλον να προσηλυτίσουμε. Προσωπικά τουλάχιστον, προσπαθώ να αποκαταστήσω την αλήθεια για κάποιες ανακρίβειες που χρησιμοποιείτε ως επιχειρήματα. Δεν είναι το ίδιο.

Καμια διαθεση δεν ειχα να σε προσβαλω, κανουμε και λιγη πλακα! Sorry αν το πηρες ετσι. Δεν θα κατσουμε να σκασουμε και για τα λειτουργικα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, immortalx είπε

Καμια διαθεση δεν ειχα να σε προσβαλω, κανουμε και λιγη πλακα! Sorry αν το πηρες ετσι. Δεν θα κατσουμε να σκασουμε και για τα λειτουργικα!

Non taken που λεν και στο χωριό μου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, uniquegr said:

Είναι αλήθεια ότι έχει εξελιχθεί τόσο ραγδαία η τεχνολογία τα τελευταία χρόνια, ώστε να  θεωρούνται παλιές υλοποιήσεις μόλις λίγων ετών. Κάποιος που κυνηγά τα specs ή τη κορυφή της τεχνολογίας δεν θα έχει πρόβλημα να αναβαθμίσει και φυσικά, ένα nuc των 150 ευρώ ούτε αποτελεί τη κορυφή της τεχνολογίας ( μιλάμε για 6η - 7η γενιά επεξεργαστή ), ούτε έχει την αναβαθμισιμότητα ενός desktop μηχανήματος με επεξεργαστή παρόμοιων επιδόσεων. Μη με παρεξηγήσεις, είμαι κατενθουσιασμένος με τις δυνατότητες των nuc και για "απλή" χρήση, αποτελούν εξαιρετικές λύσεις, οικονομικές, οι οποίες πιάνουν και λίγο χώρο.


screenshot απο την buying list μου στο eBay:

LwL2t6S.png
NlPpnhK.png

- με 70 ευρω πληρως λειτουργικος 4πυρηνος υπολογιστης, (το τροφοδοτικο ειναι ενσωματωμενο στο κουτι!)
- στα 150€ πληρες 11th gen Nuc, ηταν πολυ καλη ευκαιρια για να την αφησω παροτι δεν το χρειαζομαι αμεσα, προς το παρον καθεται για testing purposes

επισης και τα Windows μπορουν να τρεξουν ανετα απο ενα usb stick διαμορφωνοντας το μεσω Rufus (επιλογη Windows to go) αλλα και αλλων προγραμματων Ventoy κλπ.

απο Tiny Windows:
OPlQzTt.png

κι ενα για να γελασουμε, αυτος ειναι ο μεσος χρηστης: (ερωτηση στο Skroutz για portable monitor που εχει usb θυρες)

"Μπορώ να βάλω ενα usb με pdf αρχεία και να τα ανοίξω, χωρίς να έχω συνδέσει υπολογιστή στην οθόνη;"

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


screenshot απο την buying list μου στο eBay:

LwL2t6S.png
NlPpnhK.png

- με 70 ευρω πληρως λειτουργικος 4πυρηνος υπολογιστης, (το τροφοδοτικο ειναι ενσωματωμενο στο κουτι!)
- στα 150€ πληρες 11th gen Nuc, ηταν πολυ καλη ευκαιρια για να την αφησω παροτι δεν το χρειαζομαι αμεσα, προς το παρον καθεται για testing purposes

επισης και τα Windows μπορουν να τρεξουν ανετα απο ενα usb stick διαμορφωνοντας το μεσω Rufus (επιλογη Windows to go) αλλα και αλλων προγραμματων Ventoy κλπ.

απο Tiny Windows:
OPlQzTt.png

κι ενα για να γελασουμε, αυτος ειναι ο μεσος χρηστης: (ερωτηση στο Skroutz για portable monitor που εχει usb θυρες)

"Μπορώ να βάλω ενα usb με pdf αρχεία και να τα ανοίξω, χωρίς να έχω συνδέσει υπολογιστή στην οθόνη;"

150 ευρώ για nuc 11ης γενιάς ( ακόμα και i3 ) είναι πολύ καλή τιμή, αλλά δεν είναι ο κανόνας, δυστυχώς. Σε αυτά τα χρήματα, συνήθως βρίσκεις 6ης, 7ης γενιάς το πολύ και αν που και πάλι δεν είναι άσχημα ούτε σέρνονται, απλά είναι παλιότερης γενιάς, ΤΥΠΙΚΑ μη συμβατά με τα win11. Όσο για το fujitsu, καλή τιμούλα επίσης, ένα τίμιο μηχάνημα.

Ως προς τα tiny windows, προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου. Χρησιμοποιώ μεν κάτι παρόμοιο ( spectre ), αλλά μόνο σε virtual machine, χωρίς καμία πρόσβαση στο δίκτυο. Αντίθετα, τρέχω όπου μπορώ το script του Chris Titus γιατί έκατσα και διάβασα τον κώδικα γραμμή προς γραμμή και δεν είδα κάτι το επιλήψιμο.

Τέλος, ως προς το παράδειγμα του "μέσου χρήστη" - ανίδεου, αυτός ο χρήστης την ίδια απορία θα έχει σε οποιοδηποτε λειτουργικό σύστημα και αν πάει, άσε δε που δεν κατέχει τα βασικά, άρα δεν είναι και τόσο "δεμένος" με τα windows, άποψή μου. Δεν είναι δηλαδή το λειτουργικό σύστημα που θα τον εμποδίσει απο το να κάνει τη δουλειά του, αλλά η πλήρης άγνοιά του για τους υπολογιστές. Και στα δύο λειτουργικά συστήματα όμως, θα μπορεί να ανοίγει τα pdf's του ( φυσικά, όχι χωρίς να συνδέσει υπολογιστή στην οθόνη :P ) με τη προϋπόθεση ότι θα έχει προεγκατεστημένο το λειτουργικό ( εκτώς αν πιστεύεις ότι ένας τέτοιος χρήστης είναι σε θέση να εγκαταστήσει μόνος του το οποιοδήποτε λειτουργικό ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...