Προς το περιεχόμενο

Οι αυστηροί περιορισμοί της Microsoft για τα Windows 11 πρόκειται να στείλουν στα σκουπίδια σχεδόν 240 εκ. υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Odyss3us είπε


The top 10 most common passwords list in 2023:
  • qwerty.
  • password.
  • 12345.
  • qwerty123.
  • 1q2w3e.
  • 12345678.
  • 111111.
  • 1234567890.

εδω αναφερει και ποσες φορες εχει χρησιμοποιηθει το καθε ενα:

https://www.cnbc.com/2023/11/16/most-common-passwords-70percent-can-be-cracked-in-less-than-a-second.html

συνεχισε τωρα το αφηγημα σου😙

Το ίδιο λέμε, νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2023 στις 9:54 ΜΜ, Odyss3us είπε


οταν τα Windows κανουν τα updates αυτοματα ειναι "κακο"
οταν τα Windows δεν κανουν ή δε θα μπορουν να κανουν τα updates αυτοματα ειναι παλι "κακο"
αμα παρει τον ελεγχο στα χερια του o χρηστης και το κανει ειναι "δυσκολο"
καποια στιγμη αποφασιστε τι θελετε και μετα ελατε να μας το πειτε..
οι περισσοτεροι χρηστες δεν εχουν ιδεα τι ειναι τα updates ουτε εχουν κανει ποτε στη ζωη τους αν δεν τους εδειξε καποιος αλλος,
εκεινη η μερα λοιπον οταν θα ερθει δε θα σταματησει ο κοσμος, ουτε θα σταματησουν να λειτουργουν τα Windows 10, απλα οσοι ηταν ασχετοι και δεν ειχαν ιδεα απο update θα συνεχισουν κανονικα, μεχρι να τους το πει καποιος, ολοι οι υπολοιποι θα εχουν λαβει τα μετρα τους
η εγκατασταση μεσω rufus ειναι δυσκολη για εναν windows χρηστη, αλλα η εγκατασταση linux from scratch για ενα παντελως ανιδεο ειναι πανευκολη,
αμα τα πιστευετε αυτα που λετε απο κει και περα εμενα δε μου πεφτει λογος..
 


δεν εχω λογια ειλικρινα ειναι συγκινητικο το ενδιαφερον σας για αυτους τους χρηστες, μετα αμα σας λεμε μαρτυρες του ιεχωβα παρεξηγιεστε κι απο πανω

Φαίνεται να μην θες να καταλάβεις, ούτε να έχεις όρεξη για συζήτηση. Καλή συνέχεια

16 ώρες πριν, hellghan είπε

Όταν θα έχει το Linux desktop ίδιο ποσοστό με τα windows τότε θα συζητήσουμε τι θα θεωρεί η canonical κόπος. Τώρα μιλάτε εκ του ασφαλούς.

Δεν έχεις απαντήσει ακόμα γιατί να μην ανακυκλωθεί ένα μηχάνημα 10 χρονών.

Στο θέμα ασφάλειας που λες δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζεις πως δεν έχει κενά ασφαλείας. Στο είπα και ποίο πάνω. Γιατί να ασχοληθεί κάποιος να κάνει κάτι στο Desktop linux. Είμαι 32 χρονών και έχω pc από τα 14.

Δεν έκανα ποτέ φορμάτ αν δεν αλλάξω hardware και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ιό ή drivers.

Δεν αγόρασα ποτέ antivirus.

Το θέμα μας είναι γιατί να μη βάλει ως ελάχιστες απαιτήσεις μοντέρνα συστήματα. Η Apple κρατάει κοντά 6 με 7 χρόνια.

Γιατί πρέπει με το ζόρι η Ms να κρατάει πάνω απο 20+ χρόνια

Εγώ δεν μιλάω καθόλου εκ του ασφαλούς. Εκεί έξω είναι τα μηχανήματα και μπορείς να πας να δοκιμάσεις. Γενικότερα ο πυρίνας των linux έχει πρόβλημα πολλές φορές με το νέο hardware ή με hardware μη ευρείας χρήσης πχ κάποια κινεζοκάρτα δικτύου με όνομα Networki που την έχουν 10 άτομα σε όλο τον κόσμο και φυσικά κανένας δεν θα κάτσει να φτιάξει drivers γι αυτή.

Ο λόγος που επιμένω να μην πάνε τα μηχανήματα σε ανακύκλωση, είναι ο βασικός, ότι τα περισσότερα δεν θα πάνε καθώς είναι ελάχιστες οι υποδομές ανά τον κόσμο και το βασικό είναι θέμα προτεραιοτήτων επαναχρησιμοποίηση>ανακύκλωση>χωματερή. Απ' την στιγμή που μόνοι σας εδώ οι υποστηρικτές της MS λέτε ότι τα windows 11 παίζουν άψογα σε Pentium, γιατί μια microsoft να σε βάλει με το ζόρι να πετάξεις το μηχάνημα;

Στο επιχείρημα αφού το κάνει η Apple γιατί όχι η MS που είναι γελοίο θα απαντήσω και εγώ γελοία, αφού το κάνει η κάθε διανομή Linux γιατί όχι και η MS και η Apple.

Πάντως ας αφήσουμε τις προσωπικές βαρύγδουπες δηλώσεις στην άκρη γιατί όλοι εκ του ασφαλούς εκεί πραγματικά μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Φαίνεται να μην θες να καταλάβεις, ούτε να έχεις όρεξη για συζήτηση. Καλή συνέχεια

Εγώ δεν μιλάω καθόλου εκ του ασφαλούς. Εκεί έξω είναι τα μηχανήματα και μπορείς να πας να δοκιμάσεις. Γενικότερα ο πυρίνας των linux έχει πρόβλημα πολλές φορές με το νέο hardware ή με hardware μη ευρείας χρήσης πχ κάποια κινεζοκάρτα δικτύου με όνομα Networki που την έχουν 10 άτομα σε όλο τον κόσμο και φυσικά κανένας δεν θα κάτσει να φτιάξει drivers γι αυτή.

Ο λόγος που επιμένω να μην πάνε τα μηχανήματα σε ανακύκλωση, είναι ο βασικός, ότι τα περισσότερα δεν θα πάνε καθώς είναι ελάχιστες οι υποδομές ανά τον κόσμο και το βασικό είναι θέμα προτεραιοτήτων επαναχρησιμοποίηση>ανακύκλωση>χωματερή. Απ' την στιγμή που μόνοι σας εδώ οι υποστηρικτές της MS λέτε ότι τα windows 11 παίζουν άψογα σε Pentium, γιατί μια microsoft να σε βάλει με το ζόρι να πετάξεις το μηχάνημα;

Στο επιχείρημα αφού το κάνει η Apple γιατί όχι η MS που είναι γελοίο θα απαντήσω και εγώ γελοία, αφού το κάνει η κάθε διανομή Linux γιατί όχι και η MS και η Apple.

Πάντως ας αφήσουμε τις προσωπικές βαρύγδουπες δηλώσεις στην άκρη γιατί όλοι εκ του ασφαλούς εκεί πραγματικά μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε.

Άρα δε θα κοιτάξουμε να κάνουμε σωστή ανακύκλωση; Δε θα κοιτάξουμε να μπορεί ο κόσμος ποιο άνετα να έχει πρόσβαση σε νέα τεχνολογία ποίο εύκολα; θα κοιτάξουμε να κράξουμε μια εταιρεία που σταμάτησε να υποστηρίζει τον Pentium;

Δεν είμαι υποστηρικτής καμίας εταιρείας απλά θεωρώ παράλογο να απαιτώ από μια εταιρεία να κάνει τόσο μεγάλη γκάμα υποστήριξη γιατί απλά τρέχει. 

Και μετά να αναρωτιόμαστε για τις μπλε οθόνες και τα bugs.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, hellghan είπε

Άρα δε θα κοιτάξουμε να κάνουμε σωστή ανακύκλωση; Δε θα κοιτάξουμε να μπορεί ο κόσμος ποιο άνετα να έχει πρόσβαση σε νέα τεχνολογία ποίο εύκολα; θα κοιτάξουμε να κράξουμε μια εταιρεία που σταμάτησε να υποστηρίζει τον Pentium;

Μα ίσα ίσα που με φθηνό hardware θα έχει πρόσβαση ο κόσμος στην τεχνολογία.

Φυσικά και να φτιάξουμε την σωστή ανακύκλωση για όταν χρειάζεται καθώς κάποια από αυτά τα μηχανήματα θα όπως και νεότερα θα φτάσουν στο τέλος της ζωής του κάποια στιγμή. Όσο δουλεύουν και μπορούν και παράγουν έργο δεν υπάρχει λόγος να πάνε προς ανακύκλωση. Μιλάμε ακόμη για μηχανήματα που τα windows 11 με 1-2 tweeks δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά η MS είπε να δυσκολέψει τους κατόχους τους απ' το να τ' αναβαθμίσουν.

Edit: Δεν είναι μόνο οι Pentium σε αυτή την φάση. Είναι και πολλοί νεότεροι επεξεργαστές του 2016 που δεν θα έχουν επίσημη υποστήριξη πλέον και πιθανών οι χρήστες τους να μείνουν εκτός ενημερώσεων ασφαλείας .

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Μα ίσα ίσα που με φθηνό hardware θα έχει πρόσβαση ο κόσμος στην τεχνολογία.

Φυσικά και να φτιάξουμε την σωστή ανακύκλωση για όταν χρειάζεται καθώς κάποια από αυτά τα μηχανήματα θα όπως και νεότερα θα φτάσουν στο τέλος της ζωής του κάποια στιγμή. Όσο δουλεύουν και μπορούν και παράγουν έργο δεν υπάρχει λόγος να πάνε προς ανακύκλωση. Μιλάμε ακόμη για μηχανήματα που τα windows 11 με 1-2 tweeks δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά η MS είπε να δυσκολέψει τους κατόχους τους απ' το να τ' αναβαθμίσουν.

Edit: Δεν είναι μόνο οι Pentium σε αυτή την φάση. Είναι και πολλοί νεότεροι επεξεργαστές του 2016 που δεν θα έχουν επίσημη υποστήριξη πλέον και πιθανών οι χρήστες τους να μείνουν εκτός ενημερώσεων ασφαλείας .

Το 2016 μέχρι σήμερα είναι 7 χρόνια έτσι. Αν μιλάμε για απλή χρήση και με τα 10 να μείνουν πάλι δε θα έχουν πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2023 στις 6:53 ΜΜ, Geo-nar είπε

Ότι γράφετε παραπάνω για τις προδιαγραφές δεν ισχύει, εδω και αρκετούς μήνες το iso της Microsoft ΔΕΝ έχει περιορισμούς και μπορείς να τα περάσεις ακόμα και σε 1ης γενιας Intel.

Όντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω, ειπε η Microsoft να πεταξει κανεις το παλιο του μηχανημα; Θα σταματησει το support στην προηγουμενη εκδοση του λειτουργικου μετα απο 10 χρονια, και οποιος θελει μπορει να συνεχισει να χρησιμοποιει τα 10, οπως και σημερα αλλωστε καποιοι χρησιμοποιουν 7 ή ακομα και XP. Και το Ubuntu 10 χρονια support δινει.

Το οτι επιπλεον περιοριζει τα 11 σε τι hardware θα τρεξουν (που οπως βλεπουμε ειναι περιορισμοι της πλακας), εχει να κανει με το οτι θα χρειαστει να παρεχει support σε σημαντικα μικροτερο αριθμο configurations, και οτι το επιλεγμενο hardware θα μπορει να τα τρεξει πολυ πιο αξιοπρεπως.
Θα μπορουσε να μην εχει αυτους τους περιορισμους; Σαφεστατα. Αλλα δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα, εταιρεια ειναι. Και κατα τη γνωμη μου δεν ειναι και κανα extreme measure για να γινεται τοση φασαρια. 10 χρονια στην τεχνολογια ειναι αιωνιοτητα.
Τωρα, για τους λιγους που θελουν να κανουν repurpose ενα παλιο μηχανημα, ειτε κραταν τα 10, ειτε βαζουν 11 "πλαγιως", ειτε ενα Linux distro. Οση διαφορα και να κανει το OS σε αρχαιο μηχανημα, ειναι ψιχουλα μπροστα στις απαιτησεις σε πορους που εχουν οι βαριες εφαρμογες, και ο μοναδικος τροπος να δεις διαφορα της προκοπης ειναι συγχρονο hardware.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, uniquegr είπε

Θα μου πεις ποιος ο λόγος να τα κάνει κάποιος όλα αυτά. Απλό: για να μην εξαρτάται απο τις ορέξεις της Microsoft και για να μη τρέχει κάθε τρεις και λίγο να κάνει αναβάθμιση συστήματος.

Συμφωνω

1 ώρα πριν, immortalx είπε

Και το Ubuntu 10 χρονια support δινει.

Καθε 2 χρονια βγαινει εκδοση lts (long term support) που οντως εχει υποστηριξη για 10 χρονια. Ομως μπορεις μπορεις να κανεις αναβαθμιση οποτε θελεις σε νεωτερη εκδοση, κι ετσι εχεις υποστηριξη για αλλα 10 χρονια. Εννοειται πως η αναβαθμιση ειναι δωρεαν κι αυτη. Στην ουσια στα ubuntu εχεις απεριοριστα χρονια υποστηριξη. Μεχρι το hardware να καταστει αχρηστο για τη δουλεια που το θες επειδη θα ειναι πλεον πολυ πολυ παλιο

2 ώρες πριν, hellghan είπε

Δεν είμαι υποστηρικτής καμίας εταιρείας απλά θεωρώ παράλογο να απαιτώ από μια εταιρεία να κάνει τόσο μεγάλη γκάμα υποστήριξη γιατί απλά τρέχει. 

Και μετά να αναρωτιόμαστε για τις μπλε οθόνες και τα bugs.

Μπλε οθονες ειχα σε υπολογιστη που αγορασα το 2003 με win xp απ τον πρωτο καιρο χρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, chrsiou είπε

Συμφωνω

Καθε 2 χρονια βγαινει εκδοση lts (long term support) που οντως εχει υποστηριξη για 10 χρονια. Ομως μπορεις μπορεις να κανεις αναβαθμιση οποτε θελεις σε νεωτερη εκδοση, κι ετσι εχεις υποστηριξη για αλλα 10 χρονια. Εννοειται πως η αναβαθμιση ειναι δωρεαν κι αυτη. Στην ουσια στα ubuntu εχεις απεριοριστα χρονια υποστηριξη. Μεχρι το hardware να καταστει αχρηστο για τη δουλεια που το θες επειδη θα ειναι πλεον πολυ πολυ παλιο

Μπλε οθονες ειχα σε υπολογιστη που αγορασα το 2003 με win xp απ τον πρωτο καιρο χρησης

Αν το κάθε τρεις και λίγο είναι κάθε 10 χρόνια οκ. Πάω πάσω.

Αν δε σε καλύπτει η 10ετια της Ms πας σε Ubuntu. is fine for me. 

Εγώ μπλε οθόνη είδα μια φορά και αυτό γιατί κράσαρε το ποντίκι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manolis940 είπε

Φαίνεται να μην θες να καταλάβεις, ούτε να έχεις όρεξη για συζήτηση. Καλή συνέχεια

Ενω και οι υποστηρικτες του λινουξ, και οι υποστηρικτες των windows εχουν δικιο σε καποια θεματα, ειρωνικο υφος εχουν μονο καποιοι απ την πλευρα των windows

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, chrsiou είπε

Καθε 2 χρονια βγαινει εκδοση lts (long term support) που οντως εχει υποστηριξη για 10 χρονια. Ομως μπορεις μπορεις να κανεις αναβαθμιση οποτε θελεις σε νεωτερη εκδοση, κι ετσι εχεις υποστηριξη για αλλα 10 χρονια. Εννοειται πως η αναβαθμιση ειναι δωρεαν κι αυτη. Στην ουσια στα ubuntu εχεις απεριοριστα χρονια υποστηριξη. Μεχρι το hardware να καταστει αχρηστο για τη δουλεια που το θες επειδη θα ειναι πλεον πολυ πολυ παλιο

Οταν κανεις αναβαθμιση σε νεοτερη εκδοση εχεις... νεοτερη εκδοση. Η MS απλα δεν βγαζει εκδοσεις ανα 2 χρονια, οποτε με μονη διαφορα τη συχνοτητα καινουργιων εκδοσεων, 10 χρονια support εχουν και οι δυο.
Το παραξενο θα ηταν μια εκδοση του Ubuntu πριν 20 χρονια να ειχε support μεχρι σημερα. Οπως βλεπεις δεν ειναι λογικο γι'αυτο και ολα τα OS δινουν +-10 χρονια.
Για το limitation στο hardware των Windows 11 μιλησα πιο πανω. Αν το Linux ειχε κατι τετοιο, οχι 3%, ουτε 1% δεν θα ειχε.
Μιλωντας ομως πρακτικα, και με ελαχιστες εξαιρεσεις, hardware > 10ετιας ειναι παλιο, πως να το κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, hellghan είπε

Αν δε σε καλύπτει η 10ετια της Ms πας σε Ubuntu. is fine for me. 

Εγώ μπλε οθόνη είδα μια φορά και αυτό γιατί κράσαρε το ποντίκι.

Και τα δυο θα τα εχω. Επειδη χρησιμοποιω και windows δεν ειμαι υποχρεωμενος να γινω οπαδος τους. Ουτε και οπαδος του λινουξ θα γινω. Μακαρι να υπηρχε ενα λειτουργικο που να ειχε ολα τα θετικα μαζεμενα. Δυστυχως δεν υπαρχει. Να σημειωθει παντως πως πολλα πλεονεκτηματα των windows οφειλονται στο οτι εγιναν μονοπωλιο και μαλιστα με το ετσι θελω. Δε λεω πως τα linux δεν εκαναν βλακειες. Εις βαρος ολων των λειτουργικων εγιναν μονοπωλιο τα windows. Τουλαχιστον ας επεμεναν και στα κινητα να ειχαμε και τριτη επιλογη. 

Οσο για τις μπλε οθονες, εγω εχω δει παρα μα παρα πολλες στα ξαφνικα χωρις λογο με πολλες εκδοσεις win, με hardware συγχρονο για την εποχη του

Επεξ/σία από chrsiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, chrsiou είπε

Ενω και οι υποστηρικτες του λινουξ, και οι υποστηρικτες των windows εχουν δικιο σε καποια θεματα, ειρωνικο υφος εχουν μονο καποιοι απ την πλευρα των windows

" - Έχω το τάδε πρόβλημα (στα windows).
 - Βάλε linux !"
 
"- Πονάει το χέρι μου. 
 - Ε, κόψτο απ τον ώμο !"

Αυτοί είναι οι linuxάδες.
Αντί να του προτείνουν λύσεις για το πρόβλημα που αντιμετωπίζει, του λένε να αλλάξει λειτουργικό.
Το φάρμακο "δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν" είναι το linux !

Αυτά βλέπουμε να κάνουν κι εδώ.
Γι αυτό το ύφος κάπου γίνεται ειρωνικό.
Δεν θέλουμε σωτήρες και φωστήρες να μας σώσουν από την MS, ξέρουμε να το κάνουμε και μόνοι μας αν χρειαστεί.
Είναι επιλογή μας να είμαστε εκεί προς το παρόν.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, immortalx είπε

Οταν κανεις αναβαθμιση σε νεοτερη εκδοση εχεις... νεοτερη εκδοση. Η MS απλα δεν βγαζει εκδοσεις ανα 2 χρονια, οποτε με μονη διαφορα τη συχνοτητα καινουργιων εκδοσεων, 10 χρονια support εχουν και οι δυο.

Στην ουσια δεν ειναι καθολου το ιδιο. Εκανα αναβαθμιση απο win 7 σε 8 και δεν ηταν συμβατο με το λαπτοπ μου. Εκανα αναβαθμιση απο 7 σε 10 και παλι τα ιδια, ενω η ms με ειχε πρηξει με μυνηματα να κανω αναβαθμιση στα 10 και πως το hardware μου ειναι συμβατο. Σ' ενα ταμπλετ εκανα αναβαθμιση απο 8.1 σε 10 και παλι δεν ηταν συμβατα τα 10 με το ταμπλετ. Σε ubuntu εκανα αναβαθμιση σε καινουργια εκδοση και ολα δουλευαν κανονικα. Χωρις φορματ και δωρεαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrsiou είπε

Στην ουσια δεν ειναι καθολου το ιδιο. Εκανα αναβαθμιση απο win 7 σε 8 και δεν ηταν συμβατο με το λαπτοπ μου. Εκανα αναβαθμιση απο 7 σε 10 και παλι τα ιδια, ενω η ms με ειχε πρηξει με μυνηματα να κανω αναβαθμιση στα 10 και πως το hardware μου ειναι συμβατο. Σ' ενα ταμπλετ εκανα αναβαθμιση απο 8.1 σε 10 και παλι δεν ηταν συμβατα τα 10 με το ταμπλετ. Σε ubuntu εκανα αναβαθμιση σε καινουργια εκδοση και ολα δουλευαν κανονικα. Χωρις φορματ και δωρεαν

Εδω βαζουμε 11 σε χρεπια που τρεχαν 7αρια 😅
Επειδη βλεπω παραπανω οτι λες πως βλεπεις και πολυ συχνα μπλε οθονες, μαλλον κατι κανεις λαθος. Απ΄τα XP και μετα οι φορες που εχω δει BSODs στα PCs και laptops μου, ζητημα να ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...