Προς το περιεχόμενο

Οι αυστηροί περιορισμοί της Microsoft για τα Windows 11 πρόκειται να στείλουν στα σκουπίδια σχεδόν 240 εκ. υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Οι χρήστες δεν ήθελαν να πάνε από τα 7 στα 10 λόγω αλλαγών στο gui. 
Και πρόκειται για το ίδιο λειτουργικό. Όχι να πάνε σε άλλο.  

Ο κόσμος δεν θέλει αλλαγές.
"Φτιάξτο μια φορά, να μην το ξαναπειράξω και να δουλεύει όπως ξέρω".

Παράθεση από κάποιον εδώ μέσα (σε άλλο θέμα) :
"Τώρα όσο αναφορά το θέμα του κατά πόσο εύκολο είναι κάποιος να αλλάξει λογισμικό. 
Θα φέρω για παράδειγμα τον πατέρα μου 60 χρονών. Όλη μέρα μέσα σε ένα excel αρχείο είναι. 
Αν του πάρω το office και του δώσω Libre ή Open θα σπάσει το λάπτοπ από τα νεύρα του γιατί δεν θα μπορεί να κάνει τη δουλειά του όπως την έκανε. Και προφανώς δεν έχει και καμία όρεξη να μάθει το νέο πρόγραμμα
."

Καθημερινές ιστορίες, αληθινές, άλλοι τις λένε (και σε άσχετες συζητήσεις), όχι εγώ.
Όταν ένας απλός χρήστης δεν μπορεί μέσα στο ίδιο λειτουργικό να αλλάξει από μια σουίτα σε μία άλλη, τότε πώς να μπορέσει να το κάνει σε ολόκληρο το λειτουργικό ;  Δεν γίνεται. 
Και οι "κλειδοκράτορες" των λειτουργικών και των λογισμικών είναι αυτά τα άτομα. Και είναι μεγάλο πλήθος...

-

Οποιος δεν εχει προβλημα να δοκιμασει κατι καινουργιο, υπαρχουν και αυτοι, αλλα θελει ενα desktop ή laptop μονο για σερφαρισμα στο ιντερνετ, να βλεπει ταινιες και σειρες, να δουλευει σε office, ν ακουσει μουσικη και να βλεπει youtube, τα ubuntu κανουν μια χαρα. Συν οτι μπορει να κανει update στην καινουργια εκδοση των ubuntu, χωρις format εννοειται, για πολλα περισσοτερα χρονια απ οσα προσφερουν τα windows και τα mac. Επισης ο υπολογιστης θα πηγαινει σφαιρα, θα ειναι αισθητη η διαφορα  απ' τα windows. Terminal δε θα χρειαστει ουτε μια φορα να χρησιμοποιησει. Πριν δυο μηνες εγκατεστησα τα ubuntu σ ενα laptop - tablet γι αυτο και τα λεω με θαρρος.  Εκτος συγκλονιστικου απροοπτου θ αναγνωρισουν ολο το hardware, bluetooth, wifi, πληκτρολογιο, touchpad, οθονη, ηχο, ολα. Πριν 10 χρονια δεν ηταν ετσι, αλλα πλεον η ψαλιδα με τα windows στον τομεα φιλικοτητα προς το χρηστη εχει μικρυνει πολυ. Αλλα πριν τα εγκαταστησει μπορει να τα τρεξει live απ το ιδιο φλασακι που εχει για την εγκατασταση του λειτουργικου, και αν κατι δεν το αναγνωριζει ή δεν του αρεσει βρε παιδι μου για οποιοδηποτε λογο, κανει επανεκκινιση, βγαζει το φλασακι, ξεκιναει ο υπολογιστης σε windows και ολα καλα. Ολα τα παραπανω δεν αποτελουν απειλη, αλλα μια επιπλεον επιλογη για την οποια πρεπει να χαιρομαστε που την εχουμε. Επαναλαμβανω: Αν θελει το desktop ή laptop μονο για σερφαρισμα στο ιντερνετ, να βλεπει ταινιες και σειρες, να δουλευει σε office, ν ακουσει μουσικη και να βλεπει youtube.

Ωστοσο εχεις πολυ μεγαλο δικιο οταν λες πως ο κοσμος θελει να μην ξεβολευτει. Οι περισσοτεροι ετσι ειναι. Κι εγω ετσι ειμαι, αν και τρωω φλασιες που και που και θελω να δοκιμασω σα χομπι καινουργιες συσκευες, λειτουργικα και εφαρμογες. Επανερχομαι στο θεμα της βολεψης μ ενα παραδειγμα. Πλεον σχεδον ολοι εχουν smartphone. Εδωσα ενα samsung στη μανα μου οταν αγορασα καινουργιο, και της εδειξα πως να κανει κλησεις και να στελνει sms. Ομως η cosmote της εδινε mb για ιντερνετ. Λεει μιας και τα εχω, πως να τα χρησιμοπoιησω; Της εδειξα πως ν ανοιγει τον chrome στο κινητο και να κανει αναζητηση στο google. Αργοτερα εμαθε να κανει και βιντεοκλησεις με το viber. Επισης τραβαει φωτο και βιντεο και τα στελνει στην αδερφη μου. Και της στελνουν φωτο και εμαθε να τις βλεπει. Εγω για να μπορει να σερφαρει καλυτερα, της εδωσα ενα λαπτοπ με win 7. Περασαν τουλαχιστον 2 χρονια απο τοτε. Δεν το ανοιξε ουτε μια φορα. Της εδωσα και ταμπλετ με win 8.1. Δεν το αγγιξε ποτε. Εχει βολευτει με το κινητο επειδη μονο αυτο ξερει να χρησιμοποιει. Ποτε δεν εχει πιασει windows. Συν οτι ουτως ή αλλως το εχει συνεχεια πανω της, εξτρα βολικο αυτο που δεν το εχουν τα laptops. Συν οτι μπορει να το δουλευει με το ενα χερι οταν ξαπλωνει, κι αλλη βολεψη που δεν την εχουν τα laptops. Επισης οσο πιο νεος ειναι καποιος, τοσο περισσοτερο εξοικειωμενος ειναι με το smartphone του παρα με τα windows. Ακομη κι εγω που μεγαλωσα με windows, πολυ σπανια θα κανω κατι στο λαπτοπ, εφοσον μπορω να το κανω στο κινητο (android αυτη την περιοδο). Αυτο το σχολιο απ' το κινητο μου το γραφω.  Η ανηψια μου που ειναι στην εφηβεια, συνεχεια με το κινητο στα χερια ειναι. Βγαζει φωτο με το κινητο, και τις ανεβαζει επι τοπου στο instagram παλι απ το κινητο. Σερφαρει και κανει τσατ μονο ή σχεδον μονο απ' το κινητο. Που το παω; Επειδη οι περισσοτεροι δε θελουν να ξεβολευτουν, και σχεδον ολοι κουβαλανε συνεχεια smartphone, καθε χρονο ολοενα και περισσοτερο χρονο ξοδευουν με το κινητο τους και λιγοτερο με το laptop ή το desktop. Και οταν λεμε για smartphone οι επιλογες ειναι μονο δυο. Android και ios.  Οπως εκανε βλακεια το λινουξ παλια και δεν κερδισε σημαντικο μεριδιο αγορας στα λαπτοπ και desktop, ετσι εκανε βλακεια και η microsoft και δεν κερδισε σημαντικο μεριδιο αγορας στα smartphones. Οπως το λινουξ μπηκε στο φαυλο κυκλο: Δεν υπαρχει βαση χρηστων, γι αυτο δε βγαζουν apps οι devs, γι αυτο και δε χρησιμοποιει ο κοσμος λινουξ κοκ, ετσι εγινε και με το windows phone. Μαλιστα η microsoft το σταματησε εντελως. Ας εβγαζε εστω 1 - 2 συσκευες το χρονο. Να ειχαμε και τριτη επιλογη, κερδος θα ηταν για μας. Σε λιγα χρονια θεωρω πολυ πιθανο να μη χρησιμοποιουνται καθολου ή σχεδον καθολου, ουτε τα λινουξ ουτε τα windows, επειδη θα τα κανουμε ολα ή σχεδον ολα απ' το smartphone. Οι επιχειρησιες και οι βιομηχανιες ειναι αλλο κομματι. Μιλαω για την προσωπικη μας ζωη. Προς τα κει παει το πραμα κατ εμε. Αν οντως γινει ετσι, δε θα υπαρχει και πολυ νοημα να συζηταμε καν για λινουξ και windows

edit: Της μανας μου της προτεινα αρκετες φορες να της δειξω πως να σερφαρει στο λαπτοπ. Συνεχεια το αναβαλει. Δε θελει να ξεβολευτει. Για τον πατερα μου ουτε λογος. Εχει ενα feature phone σαν τα παλια με μικρη οθονη. Μονο κλησεις ξερει να κανει και να το σηκωνει οταν χτυπαει. Sms δεν ξερει να στελνει. Ισως εμαθε και να διαβαζει sms. Οταν του ειπα να του μαθω να σερφαρει στο ιντερνετ απ το λαπτοπ εβγαλε σπυρια

Επεξ/σία από chrsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, uniquegr είπε

Δεν απαντάς στο ερώτημά μου.

 

Δηλαδή, θέλεις να μου πεις ότι θα δυσκολευτεί κάποιος να κάνει διπλό κλικ στο εικονίδιο του browser που θα βρίσκεται πάνω στην επιφάνεια εργασίας ( αν μιλάμε για τόσο άσχετο ). Το ίδιο άτομο που χειρίζεται ας πούμε android κινητό που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το desktop ενός υπολογιστή, ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος.

PC builder σχεδόν 10 χρόνια ασχολούμαι με το software ερασιτεχνικά εδώ και 12 χρόνια , έχω φτιάξει κάποια πολύ entry level games σε unity / ερασιτεχνικό κανάλι youtube και λίγο streaming plus full-full time job plus ένα hobby στον ελεύθερο χρόνο μου το οποίο είναι σαν δεύτερη δουλειά  .

θεωρώ είμαι πάνω από τον μέσο χρήστη windows και πάλι στα windows 11 εκνευρίζομαι που για να ενεργοποιήσω/απενεργοποιήσω το gsync από το nvidia control panel πρέπει να κάνω ένα περισσότερο κλικ στην επιφάνεια εργασίας σε σχέση με τα windows 10 .

Οπότε ναι ο απλός χρήστης δεν μπορεί ούτε αλλαγμένες φωτογραφίες φακέλων να δει και εσύ ονειρεύεσαι νέα λογισμικά για τα οποία θα πρέπει να τρέξει σε φόρουμ και να δει βιντεάκια με ινδούς στο youtube (με υπότιτλους γιατί μάλλον θα έχει μπει για να δει πως να κάνει την κάρτα ήχου να δουλεύει)

Ο απλός χρήστης όπως και εγώ πλέον δεν έχουμε διαθέσιμες ώρες για να μάθουμε κάτι νέο ενώ ήδη κάνουμε την δουλειά μας με τα υπάρχον συστήματα / λογισμικά , για πολλούς απλούς χρήστες η αγορά νέου pc είναι οικονομικότερη λύση ακόμα και από το να κάτσουν να μπλέξουν με τεχνικούς για format .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάντε την αλλαγή Όσοι είστε σε windows δοκιμάστε το δωρεάν λογισμικό Zorin Os Linux.το χρησιμοποιούνε στην εθνική άμυνα της Αμερικής και στη NASA υπαρχει το λάιτ και Κορ βερσιόν και το pro στα 40 euro.δωρεαν αναβαθμίσεις για πάντα 

Επεξ/σία από supras1222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2023 στις 2:27 ΜΜ, manolis940 είπε

Καμία σχέση η παρομοίωση με ένα αυτοκίνητο. Ένα αυτοκίνητο που σε πάει απ' το σπίτι στην δουλειά του 2005 δεν είναι το ίδιο ασφαλές με ένα του 2020. Λογικό λοιπόν αυτό το αυτοκίνητο να πεις ότι έφτασε στο τέλος της ζωής του καθώς έχουμε καλύτερες επιλογές.

Για browsing ωστόσο δεν χρειαζόμαστε συστήματα με 12 Πυρήνες. Μια χαρά δουλεύουν αυτά που έχουν 2 και 4 οπότε η αγορά ενός τέτοιου συστήματος είναι πολύ καλή για ένα μαθητή για παράδειγμα που χρειάζεται να ψάξει πληροφορίες στο Internet ή να συντάξει μια σχολική εργασία σε ένα κειμενογράφο.

Ούτε η Canonical είναι υποχρεωμένη αλλά το Ubuntu το κάνει. Φυσικά είναι περισσότερο θέμα πυρήνα και ο πυρήνας των Linux καταφέρνει να είναι ελαφρύς και να υποστηρίζει παλαιότερο hardware. Όμως πως το πως καταφέρνουν οι enthusiasts να κάνουν κάτι τέτοιο και μια εταιρεία τρισεκατομμυρίων της είναι "κόπος" . . . Μόνο εσύ μπορείς να το δικαιολογήσεις.

Όπως και να χει θα μπορούσε όλο αυτό με ένα warning message κατά την αναβάθμιση από 10 σε 11 και να το άφηναν στο χέρι του χρήστη αν θέλει να ρισκάρει ή όχι προς την αναβάθμιση. Τώρα τα Windows 11 μια χαρά τρέχουν και σε Celeron αλλά η Microsoft εσκεμμένα μπλοκάρει την αναβάθμιση των συστημάτων αυτών. Η κίνηση αυτή είναι που πετάει το hardware στα σκουπίδια χωρίς λόγο. 

Όταν θα έχει το Linux desktop ίδιο ποσοστό με τα windows τότε θα συζητήσουμε τι θα θεωρεί η canonical κόπος. Τώρα μιλάτε εκ του ασφαλούς.

Στις 27/12/2023 στις 3:26 ΜΜ, manolis940 είπε

Το ανοίγει δεν σημαίνει και τρέχει. Εγώ απλή χρήση δεν κάνω και ένα τέτοιο μηχάνημα δεν θα μου έκανε ποτέ. Σε 2 όμως μηχανήματα παρόμοια με τα δικά σου που τα έχω δώσει σε άτομα και κάνουν απλή χρήση, απλά δεν τραβάνε. Τα άτομα αυτά με το ζόρι ανοίγουν 2ο tab στον browser.

Γιατί λοιπόν να βάλεις Linux; Αρχικά το εύρος δεν είναι μικρότερο και το μηχάνημα σου θα είναι ταχύτερο όχι μόνο στην αρχή της εγκατάστασης αλλά και σε βάθος χρόνου. Θα είναι πολύ πιο ασφαλές από ιούς κάτι το οποίο το χρειάζεται ο απλός χρήστης και θα έχει υποστήριξη και θα συνεχίσει να παίρνει αναβαθμίσεις όπου πέραν της ασφάλειας θα έχεις και νέα features.

Δεν έχεις απαντήσει ακόμα γιατί να μην ανακυκλωθεί ένα μηχάνημα 10 χρονών.

Στο θέμα ασφάλειας που λες δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζεις πως δεν έχει κενά ασφαλείας. Στο είπα και ποίο πάνω. Γιατί να ασχοληθεί κάποιος να κάνει κάτι στο Desktop linux. Είμαι 32 χρονών και έχω pc από τα 14.

Δεν έκανα ποτέ φορμάτ αν δεν αλλάξω hardware και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ιό ή drivers.

Δεν αγόρασα ποτέ antivirus.

Το θέμα μας είναι γιατί να μη βάλει ως ελάχιστες απαιτήσεις μοντέρνα συστήματα. Η Apple κρατάει κοντά 6 με 7 χρόνια.

Γιατί πρέπει με το ζόρι η Ms να κρατάει πάνω απο 20+ χρόνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10 χρονια και 3 μηνες κρατησε η υποστηριξη στα Windows 7 που σημερα ειναι στο 3%
10 χρονια και 3 μηνες θα κρατησει και η υποστηριξη στα Windows 10

οπως ηδη δειξαμε τα Windows 11 παρακαμπτουν ευκολα τους περιορισμους και δουλευουν μια χαρα και σε μηχανηματα 15ετιας -και η Microsoft κανει τα στραβα ματια αφηνοντας παραθυρακι σε αυτο-

βεβαια δεν τρεχουν σε 386 με 512kb ram αλλα ας εχουν και οι linuxαδες κατι για να λενε ανευ ουσιας
μεχρι και το τελευταιο Raspberry Pi 5 εχει τετραπυρηνο με 8gb ram

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, supras1222 said:

Κάντε την αλλαγή Όσοι είστε σε windows δοκιμάστε το δωρεάν λογισμικό Zorin Os Linux.το χρησιμοποιούνε στην εθνική άμυνα της Αμερικής και στη NASA υπαρχει το λάιτ και Κορ βερσιόν και το pro στα 40 euro.δωρεαν αναβαθμίσεις για πάντα 

Δεν το ανεφεραν πουθενα αυτο, ουτε οι της εθνικης αμυνας των ΗΠΑ ουτε η ΝΑΣΑ.

Ακομα και να ισχυε αυτο, οπου δεν ισχυει μεχρι αποδειξεως του εναντιον, αλλες αναγκες εχει ο μεσος πολιτης, αλλες η ΝΑΣΑ, αλλες το φαρμακειο στη γωνια και αλλες εγω και ο καθενας.

Οπου κανενως το λειτουργικο συστημα δεν καλυπτει τις αναγκες και απαιτησεις του αλλου.

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kousant είπε

Ο απλός χρήστης όπως και εγώ πλέον δεν έχουμε διαθέσιμες ώρες για να μάθουμε κάτι νέο ενώ ήδη κάνουμε την δουλειά μας με τα υπάρχον συστήματα / λογισμικά , για πολλούς απλούς χρήστες η αγορά νέου pc είναι οικονομικότερη λύση ακόμα και από το να κάτσουν να μπλέξουν με τεχνικούς για format .

Και εδώ είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης: να μάθετε, άρα δεν ξέρετε. Επειδή ακολούθησα τη διαδικασία μετάβασης απο το ένα λειτουργικό στο άλλο, γι'αυτό επιμένω: τα εικονίδια είναι τα ίδια, οι βασικές λειτουργίες είναι οι ίδιες ακριβώς. Απλά, τρέχουν κάτω απο άλλο λειτουργικό, με το οποίο ούτως ή άλλως ο απλός χρήστης δεν ασχολείται. Τί κι αν έχει διαφορετική μπάρα εργασιών; Στην επιφάνεια εργασίας θα έχει ακριβώς τα ίδια εικονίδια, να τα πατήσει και να μπει στην εφαρμογή που επιθυμεί. Φυσικά και σαν λειτουργικά συστήματα είναι δύο εντελώς διαφορετικές έννοιες, εντελώς διαφορετική φιλοσοφία και καταλαβαίνω ότι χρειάζεται εκμάθηση ( αν και μόλις του πάρεις τον αέρα, η βελτίωση ως προς τον χειρισμό του είναι αλματώδης, το λένε όλοι αυτό ). Εγώ όμως δεν μιλάω για χρήση λειτουργικού συστήματος, αλλά χρήση των ίδιων λειτουργιών / εφαρμογών κάτω απο διαφορετικό ΛΣ. 

5 ώρες πριν, hellghan είπε

Δεν έχεις απαντήσει ακόμα γιατί να μην ανακυκλωθεί ένα μηχάνημα 10 χρονών.

Γιατί, δεν υπάρχει λόγος να ανακυκλωθεί. Όταν το ίδιο μηχάνημα μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά χωρίς πρόβλημα και σε υποχρεώνει μια εταιρεία λογισμικού να προβείς σε αναβάθμιση, αυτός δεν είναι λόγος αναβάθμισης, αλλά ώθηση σε νέες αγορές για να γυρίσει το χρήμα.

 

5 ώρες πριν, hellghan είπε

Γιατί να ασχοληθεί κάποιος να κάνει κάτι στο Desktop linux. Είμαι 32 χρονών και έχω pc από τα 14.

Δεν έκανα ποτέ φορμάτ αν δεν αλλάξω hardware και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ιό ή drivers.

Δεν αγόρασα ποτέ antivirus.

Το θέμα μας είναι γιατί να μη βάλει ως ελάχιστες απαιτήσεις μοντέρνα συστήματα. Η Apple κρατάει κοντά 6 με 7 χρόνια.

Γιατί πρέπει με το ζόρι η Ms να κρατάει πάνω απο 20+ χρόνια

Ούτε εγώ έχω antivirus, είχα παλιά. Format έχω πάρα πολύ καιρό να κάνω, η αλήθεια είναι. Παίζω βέβαια αρκετά με virtual machines και τώρα θέλω να στήσω ένα καλό server, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Στο ερώτημά σου γιατί να κάνει κάποιος κάτι στο desktop Linux: Γιατί μπορεί και μπορεί να το κάνει πολύ καλά, φτάνει να ικανοποιούνται οι ανάγκες του απο το παρεχόμενο software. Μπορεί να έχει ένα πολύ γρήγορο λειτουργικό σύστημα, εξ'ορισμού πολύ ασφαλές, το οποίο μπορεί να το φέρει στα μέτρα του αν το θελήσει, είτε στο τομέα της εμφάνισης ( θέματα ), είτε και στην ίδια τη δομή του λειτουργικού συστήματος. Και το τονίζω : αν το θέλει, μπορεί όμως. Αυτό για εσάς τους υποστηρικτές των windows μπορεί να μη λέει πολλά. Το ίδιο μπορεί να ισχύει και για τον απλό χρήστη. Για εμένα όμως, λέει πολλά.

3 ώρες πριν, Odyss3us είπε

οπως ηδη δειξαμε τα Windows 11 παρακαμπτουν ευκολα τους περιορισμους και δουλευουν μια χαρα και σε μηχανηματα 15ετιας

Δείξατε ότι τρέχουν σε μηχανήματα δεκαπενταετίας, αλλά δεν δείξατε τί χρήση πόρων γίνεται ακόμα και για τις πιο απλές λειτουργίες. Π.χ. χθες έβλεπα ένα βίντεο στο youtube όπου κάποιος έστησε σύστημα με pentium 4 ( σειρά 6xx που είναι συμβατή με τις οδηγίες που απαιτεί το λειτουργικό για να τρέξει ) και πέραν του ότι έκανε ένα αιώνα να εγκατασταθεί, άλλον ένα αιώνα να ξεκινήσει, έκανε και κανένα αιώνα για να ανοίξει απλούστατες εφαρμογές. Ο ίδιος επεξεργαστής σε linux θα τα πήγαινε πολύ καλύτερα, ειδικά αν το λειτουργικό είχε προσαρμοστεί στις ανάγκες και δυνατότητες του επεξεργαστή. 

Να στο εξηγήσω με ένα παράδειγμα:

Έχω και αυτό το pc HP Compaq CQ2900EV ( ήταν αυτό που είχε πάρει ο πατέρας μου το 2010 αν θυμάμαι καλά, με ubuntu προεγκατεστημένo, το οποίο έχει επεξεργαστή AMD E1-1200. Τα specs του επεξεργαστή είναι εδώ:

https://www.amd.com/en/support/apu/amd-e-series-processors/amd-dual-core-e1-series-apu-for-desktops/e1-1200-radeon-hd-7310

Μιλάμε για ένα επεξεργαστή με 2 πυρήνες / 2 νήματα χρονισμένο στα 1.4Ghz. Θα μου πεις ότι είναι για πέταμα το μηχανάκι. Και πράγματι, windows δεν μπορεί να τρέξει, πατώνει το καημένο. Σε αυτό το μηχανάκι έχω τρέξει Daphile ( με 8Gb ram ), άψογο. Σε αυτό το μηχανάκι έχω τρέξει Alpine linux. Το τρέχει μια χαρά, μπουτάρει σε μερικά δευτερόλεπτα. Δεν θα το χρησιμοποιούσα για desktop χρήση, αλλά επειδή ο επεξεργαστής έχει tdp 18w, τον έχω βάλει να τρέξει pihole όπου και το έτρεχε άνετα, ενώ τον προορίζω για mini NAS δύο δίσκων. Και μόνο τα χρήματα που θα γλυτώσω απο την αγορά ενός κανονικού NAS δύο δίσκων, είναι αρκετά. Pentium όμως, δεν θα χρησιμοποιούσα. Καίει τα άντερά του σε ρεύμα χωρίς να προσφέρει κάτι παραπάνω απο ενα νεότερο ( και αρκετά παλιό ) core i έστω και πρώτης γενιάς, ενώ ο δεύτερος καίει και λιγότερο ρεύμα, ενώ είναι πιο αποδοτικός. Θα μου πεις, ο core i μπορεί να τρέξει windows και θα έχεις δίκιο. Έτρεχε Windows μέχρι πρότινος και με 16Gb ddr3 έτρεχε και illustrator ( ήταν ο προκάτοχος του μηχανήματος με τον i5 10600 που χρησιμοποιώ σαν desktop εργασίας ). Δεν είχα ιδιαίτερο παράπονο απο τον i5 650 ή τον i7 860 στη λειτουργία του κάτω απο windows. Τρέχουν μια χαρά και τα win11. Τρέχουν όμως καλύτερα κάτω απο linux, πολύ πιο γρήγορα, ακόμα και με λιγότερη ραμ ( ακόμα και με 4gb πάει σφαίρα, πως να το κάνουμε ).

3 ώρες πριν, Odyss3us είπε

βεβαια δεν τρεχουν σε 386 με 512kb ram αλλα ας εχουν και οι linuxαδες κατι για να λενε ανευ ουσιας
μεχρι και το τελευταιο Raspberry Pi 5 εχει τετραπυρηνο με 8gb ram

Εδώ αρχίζεις να το χάνεις πάλι. Όσοι στήνουν σε 386, το κάνουν για την ευχαρίστησή τους, αλλά ίσως και για να μη πετάξουν τα μηχανήματα με τα οποία μεγάλωσαν, τα οποία δεν μπορούν να τρέξουν κάτι σύγχρονο παρά μονο linux. Τα δε raspberry και πάλι δεν μπορούν να τρέξουν windows, αλλά λαμβάνοντας υπ'όψιν την απειροελάχιστη κατανάλωση ρεύματος, καθίστανται ιδανικά για την υλοποίηση σέρβερς, άλλοι τα χρησιμοποιούν σαν firewall, άλλοι σαν pihole, γενικά κάνουν σημαντική δουλειά με ελάχιστη κατανάλωση. Δουλειά που ακόμα και windows να μπορούσαν να έτρεχαν, θα έπρεπε να ήταν πολύ πιο δυνατά, να είχαν μεγαλύτερους πόρους συστήματος και τελικά, να κατανάλωναν περισσότερη ενέργεια για να παράξουν το ίδιο έργο.

 

2 ώρες πριν, Getta Robo είπε

Δεν το ανεφεραν πουθενα αυτο, ουτε οι της εθνικης αμυνας των ΗΠΑ ουτε η ΝΑΣΑ.

Ακομα και να ισχυε αυτο, οπου δεν ισχυει μεχρι αποδειξεως του εναντιον, αλλες αναγκες εχει ο μεσος πολιτης, αλλες η ΝΑΣΑ, αλλες το φαρμακειο στη γωνια και αλλες εγω και ο καθενας.

Οπου κανενως το λειτουργικο συστημα δεν καλυπτει τις αναγκες και απαιτησεις του αλλου.

Σαφώς. Υπάρχει και το kali το οποίο έχει αρκετά εργαλεία για να χακάρει κάποιος, αλλά δεν απευθύνεται στον καθημερινό χρήστη. Ένα σύστημα όμως που χρησιμοποιείται απο ένα κρατικό φορέα και μάλιστα τέτοιας σπουδαιότητας, πρέπει να έχει δεδομένα τα χαρακτηριστικά της αξιοπιστίας και της σταθερότητας. Για τον ίδιο λόγο άλλωστε, οι επαγγελματίες επιλέγουν mac ως επί το πλείστον, επειδή και αυτά έχουν τη φήμη ότι δεν κρασάρουν. Όταν έχεις ένα σύστημα που είναι εξαιρετικά σπάνιο να κρασάρει ( προσωπικά, δεν έχω καταφέρει να κρασάρω τα linux μου ενώ έχω δει ουκ ολίγες φορές τις γνωστές μπλε οθόνες των windows ), σου εμπνέει σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@uniquegr Συμφωνα με δικη σου μαρτυρια στα προηγουμενα posts, δοκιμασες Ubuntu πριν καμια 10αρια χρονια και δεν σου αρεσε. Ξαναδοκιμασες προπερυσι και παλι δεν σου καθησε. Χαρακτηριστικα ειπες:
"δεν καταλάβαινα Χριστό. Δεν μπορούσα να καταλάβω πως γινόταν η εγκατάσταση των εφαρμογών, ούτε η απεγκατάστασή τους. Άσε δε το terminal..."
Επαναλαμβανω, προπερυσι. Ας υποθεσουμε οτι στα τελευταια 1-2 χρονια αλλαξε δραματικα η κατασταση και ειναι ολα μελι-γαλα. Και παλι συμφωνα με λεγομενα σου, σ'αυτο το διαστημα δοκιμασες 3-4 distros σε 4-5 PCs. Βαλε την ερευνα και το διαβασμα που χρειαστηκε να κανεις, τον χρονο για format/install/ξανα-format/ξανα-install σε τοσα μηχανηματα, παραμετροποιηση για το καθενα, κατεβασμα apps και updates, να μαθεις λιγο το terminal, και φυσικα το κυριοτερο: Τον χρονο χρησης.

Ειναι ωραιο χομπυ να το κανεις αν εχεις χρονο. Και εγω αυτο εκανα στα 20 μου, ετσι μαθαινει κανεις αλλωστε. Αλλα πραγματικα, σ'αυτα τα 1-2 χρονια με ολα αυτα που χρειαστηκε να κανεις, αυτο δεν λεγεται "τυπικη χρηση" υπολογιστη!
Εισαι τρελαμενος και καλα κανεις αλλα ΔΕΝ εισαι το προφιλ του μεσου χρηστη, ουτε εγω ουτε οι περισσοτεροι εδω μεσα.

Θα σου πω παραδειγμα τυπικου χρηστη: Φιλος, 50+ χρονων, ανεπιδεκτος μαθησεως. Του πηρε μολις 20 χρονια να κανει Drag & Drop καπως λιγοτερο... ατσαλα. Καθε φορα που με φωναζει να του "καθαρισω" το PC με πιανει φρικη.
Ειναι γεματο με "Νεος Φακελος(8) - Αντιγραφο(3)", "DSC0054(2) - Αντιγραφο(6)". Παιζει ολα του τα αρχεια να εχουν απο 12 αντιγραφα 😅Του ειχα βαλει καποια στιγμη αλλη εκδοση Windows και ο ανθρωπος βραχυκυκλωσε εντελως!

Αυτοι οι ανθρωποι ουτε να αλλαξουν θελουν ουτε να ασχοληθουν. Η μονη ελπιδα ειναι να πειστουν οι hardware και software developers για προεγκατεστημενα Linux συστηματα και να γινουν migrate εκει γνωστες και μεγαλες εφαρμογες. Επειδη ομως το Linux δεν ειναι εταιρεια, το βαρος πεφτει στο community, το οποιο οπως εχει χιλιο-ειπωθει ειναι σπασμενο σε χιλια κομματια και δεν ξερει τι θελει. Αυτο που κανει η Canonical π.χ ή η Valve με το Proton ειναι βηματα στη σωστη κατευθυνση. Χρειαζονται τετοιες εταιρειες απο πισω για να το διαδωσουν και να του δειξει ο κοσμος εμπιστοσυνη.
Οσο η Adobe η Autodesk και παρα πολλοι αλλοι δεν βγαζουν native εφαρμογες σε Linux, μαζικη μετακινηση απ'τα Windows προς τα εκει δεν προκειται να γινει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, uniquegr said:

Δείξατε ότι τρέχουν σε μηχανήματα δεκαπενταετίας, αλλά δεν δείξατε τί χρήση πόρων γίνεται ακόμα και για τις πιο απλές λειτουργίες. Π.χ. χθες έβλεπα ένα βίντεο στο youtube όπου κάποιος έστησε σύστημα με pentium 4 ( σειρά 6xx που είναι συμβατή με τις οδηγίες που απαιτεί το λειτουργικό για να τρέξει ) και πέραν του ότι έκανε ένα αιώνα να εγκατασταθεί, άλλον ένα αιώνα να ξεκινήσει, έκανε και κανένα αιώνα για να ανοίξει απλούστατες εφαρμογές. Ο ίδιος επεξεργαστής σε linux θα τα πήγαινε πολύ καλύτερα, ειδικά αν το λειτουργικό είχε προσαρμοστεί στις ανάγκες και δυνατότητες του επεξεργαστή. 

Να στο εξηγήσω με ένα παράδειγμα:

Έχω και αυτό το pc HP Compaq CQ2900EV ( ήταν αυτό που είχε πάρει ο πατέρας μου το 2010 αν θυμάμαι καλά, με ubuntu προεγκατεστημένo, το οποίο έχει επεξεργαστή AMD E1-1200. Τα specs του επεξεργαστή είναι εδώ:

https://www.amd.com/en/support/apu/amd-e-series-processors/amd-dual-core-e1-series-apu-for-desktops/e1-1200-radeon-hd-7310

Μιλάμε για ένα επεξεργαστή με 2 πυρήνες / 2 νήματα χρονισμένο στα 1.4Ghz. Θα μου πεις ότι είναι για πέταμα το μηχανάκι. Και πράγματι, windows δεν μπορεί να τρέξει, πατώνει το καημένο. Σε αυτό το μηχανάκι έχω τρέξει Daphile ( με 8Gb ram ), άψογο. Σε αυτό το μηχανάκι έχω τρέξει Alpine linux. Το τρέχει μια χαρά, μπουτάρει σε μερικά δευτερόλεπτα. Δεν θα το χρησιμοποιούσα για desktop χρήση, αλλά επειδή ο επεξεργαστής έχει tdp 18w, τον έχω βάλει να τρέξει pihole όπου και το έτρεχε άνετα, ενώ τον προορίζω για mini NAS δύο δίσκων. Και μόνο τα χρήματα που θα γλυτώσω απο την αγορά ενός κανονικού NAS δύο δίσκων, είναι αρκετά. Pentium όμως, δεν θα χρησιμοποιούσα. Καίει τα άντερά του σε ρεύμα χωρίς να προσφέρει κάτι παραπάνω απο ενα νεότερο ( και αρκετά παλιό ) core i έστω και πρώτης γενιάς, ενώ ο δεύτερος καίει και λιγότερο ρεύμα, ενώ είναι πιο αποδοτικός. Θα μου πεις, ο core i μπορεί να τρέξει windows και θα έχεις δίκιο. Έτρεχε Windows μέχρι πρότινος και με 16Gb ddr3 έτρεχε και illustrator ( ήταν ο προκάτοχος του μηχανήματος με τον i5 10600 που χρησιμοποιώ σαν desktop εργασίας ). Δεν είχα ιδιαίτερο παράπονο απο τον i5 650 ή τον i7 860 στη λειτουργία του κάτω απο windows. Τρέχουν μια χαρά και τα win11. Τρέχουν όμως καλύτερα κάτω απο linux, πολύ πιο γρήγορα, ακόμα και με λιγότερη ραμ ( ακόμα και με 4gb πάει σφαίρα, πως να το κάνουμε ).


τα παραδειγματα σου ειναι αυθαιρετα και ακυρα, λες παλι τα δικα σου ενω σου φεραμε απτα παραδειγματα με screenshots
το 2010 ειχα δουλεψει κι εγω τον amd e-350 apu και μια χαρα ετρεχε Windows και office, πιθανοτατα στα συστηματα που δοκιμασες χρησιμοποιεις κλασσικο hdd, δε νομιζω να υπαρχει ανθρωπος σημερα που στηνει λειτουργικο σε οτιδηποτε αλλο εκτος απο ssd,

αν εκανες μια ερευνα για τους επεξεργαστες αναλογη με αυτη που εκανες για το linux δεν θα ειχες αυτα τα αποτελεσματα, εκτος κι αν παιζεις με οτι συστημα και επεξεργαστη βρεθει μπροστα σου οπως ο i7 860 που ειναι για server, μην επαναλαμβανομαστε!

ο 6100u του παρακατω screenshot καταναλωνει 6-14W και 2W σε sleep mode με μετρητη απο τη πριζα
το Surface Pro 8 που εχω με i5-1135G7 καταναλωνει 12-18W μετρημενα απο πριζα
ενα αλλο συστηματακι με Intel G4560T που εστησα πριν 2 βδομαδες καταναλωνει 12-20W μετρημενα απο πριζα
ολα τρεχουν σφαιρα και για τις δουλειες που καλουνται να κανουν η μνημη και ο επεξεργαστης δεν ξεπερναει το 50%

αν μιλουσαμε για high end gaming ή production pc που με linux πχ. υποθετικα θα ειχες 20% καλυτερες επιδοσεις να το καταλαβω αλλα στο high end ετσι κι αλλιως το linux ειναι ανυπαρκτο, και για τις περιπτωσεις του entry level που συζηταμε ματαια προσπαθεις να βγαλεις απο τη μυγα ξυγκι!

dvdvbHi.png

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, immortalx είπε

Συμφωνα με δικη σου μαρτυρια στα προηγουμενα posts, δοκιμασες Ubuntu πριν καμια 10αρια χρονια και δεν σου αρεσε.

Πράγματι. Γιατί, περίμενα ακριβώς την ίδια εμπειρία με τα windows, με τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές. Αυτό, το έχουμε ξεκαθαρίσει ότι δεν γίνεται.

 

3 λεπτά πριν, immortalx είπε

Ξαναδοκιμασες προπερυσι και παλι δεν σου καθησε. Χαρακτηριστικα ειπες:
"δεν καταλάβαινα Χριστό. Δεν μπορούσα να καταλάβω πως γινόταν η εγκατάσταση των εφαρμογών, ούτε η απεγκατάστασή τους. Άσε δε το terminal..."

Ναι, γιατί για κάποιο ανεξήγητο λόγο που δεν θυμάμαι, ήθελα να τα κάνω όλα μέσω του terminal, ίσως νόμιζα ότι έπρεπε να τα έκανα όλα μέσω του terminal. Θα σε γελάσω.

4 λεπτά πριν, immortalx είπε

Και παλι συμφωνα με λεγομενα σου, σ'αυτο το διαστημα δοκιμασες 3-4 distros σε 4-5 PCs.

Για την ακρίβεια, ακολούθησα τη πεπατημένη και χρησιμοποίησα συνολικά δύο distros, τις mainstream: ubuntu και mint. Πιο συγκεκριμένα, τη mint τη χρησιμοποίησα αφού είδα μερικά videos του Chris Titus που την εκθείαζε. Και πράγματι, μου άρεσε περισσότερο. Είχε πιο παραπλήσια με τα windows αίσθηση, κυρίως λόγω του menu και της taskbar. 

Πράγματι όμως, δοκίμασα άλλες 3 distros: gentoo, arch και alpine. Οι πρώτες δύο ήρθαν σαν πρόταση σε άλλο forum όπου συζητούσαμε περί mac και ήρθε η κουβέντα και στο linux και ένας "παλιός" μου είπε να τσεκάρω τί κάνουν αυτές οι δύο distros. Προσωπικά, έπαθα τη πλάκα μου όταν διάβασα για τη gentoo, ίσως γι'αυτό και κατάφερα να τη στήσω τόσο γρήγορα όντας νουμπάς στο linux, ήθελα να μάθω, ήθελα να τη δοκιμάσω.

Η alpine χρησιμοποιήθηκε για εντελώς διαφορετικό σκοπό, καμία σχέση με distro hopping ( βασικά, ούτε οι gentoo & arch ήταν σε τέτοιο πλαίσιο, απλά ανακάλυψα κάτι που με ενδιέφερε, δεν πειραματιζόμουν με distros, ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά ). Την alpine τη δοκίμασα γιατί ακολουθούσα έναν οδηγό για στήσιμο thin client με χρήση spice, έτσι ώστε με ένα μηχάνημα, να χειρίζομαι ταυτόχρονα πολλαπλά virtual machines, σε μια οθόνη. Ακόμα δεν το έχω καταφέρει όπως το θέλω, αλλά γι'αυτό φταίει το γεγονός ότι έχω κι εγώ ζωή, εργασία κλπ, ενώ μάζευα και το κατάλληλο υλικό ( hardware ). Aπο τη πρώτη όμως επαφή με την alpine, εντυπωσιάστηκα απο το μικρό footprint της, μιλάμε για μερικά mb σε ram για να τρέξει με xfce4, πλήρως λειτουργικό desktop. 

Πράγματι, για'μένα είναι και λίγο απο χόμπι. ΟΜΩΣ, αυτά που γράφω περί απλού χρήστη, ισχύουν 100%. Το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, κάνω ΑΠΛΗ χρήση, ανάβω τον υπολογιστή, ανοίγω browser, σερφάρω ή χρησιμοποιώ web based εφαρμογές. Χρησιμοποιώ λογιστικό φύλλο για υπολογισμούς της δουλειάς μου ( φύλλα που έχω δημιουργήσει στο excel του windows based desktop μου ), ενώ στον ελεύθερό μου χρόνο, θα ανοίξω youtube, ίσως και λίγο kodi αν θελήσω να δω ειδήσεις ( βαριέμαι να επισκέπτομαι τα sites των καναλιών για να βλέπω το live content τους ). 

Φυσικά και θα χρησιμοποιήσω terminal καθώς απο τη στιγμή που κατάλαβα πως λειτουργεί, θέλω να χρησιμοποιώ terminal και όχι gui. Ξέρω όμως ότι μπορώ να κάνω την ίδια δουλειά μέσω gui. Updates, ρυθμίσεις του συστήματός μου, σύνδεση σε wifi, you name it. 

Όσο για τα pc's στα οποία δοκίμασα τις distros, η αλήθεια είναι ότι εφάρμοσα τις distros αφαιρώντας τα windows. Εξαίρεση αποτελεί το Futro, όπου στήθηκε εξ'αρχής με Gentoo καθώς ήταν το "κατσίκι" μου, αν και δεν με παίδεψε καθόλου για να στηθεί και ενώ αγόρασα αυτό το μηχάνημα για να γίνει firewall ( τελικά, κατέληξα να αγοράσω άλλο ένα για να στήσω το pfSense σ'εκείνο και το πρώτο πήρε τη θέση του 7th gen i5 intel nuc το οποίο και πούλησα αφού με ένα πολύ φθηνότερο μηχάνημα έκανα ακριβώς την ίδια δουλειά ).

5 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


τα παραδειγματα σου ειναι αυθαιρετα και ακυρα, λες παλι τα δικα σου ενω σου φεραμε απτα παραδειγματα με screenshots
το 2010 ειχα δουλεψει κι εγω τον amd e-350 apu και μια χαρα ετρεχε Windows και office, πιθανοτατα στα συστηματα που δοκιμασες χρησιμοποιεις κλασσικο hdd, δε νομιζω να υπαρχει ανθρωπος σημερα που στηνει λειτουργει λειτουργικο σε οτιδηποτε αλλο εκτος απο ssd,
ο 6100u του παρακατω screenshot καταναλωνει 8-14W με μετρητη απο τη πριζα
το Surface Pro 8 που εχω με i5-1135G7 καταναλωνει 12-18W μετρημενα απο πριζα
ενα αλλο συστηματακι με Intel G4560T που εστησα πριν 2 βδομαδες καταναλωνει 12-20W μετρημενα απο πριζα
ολα τρεχουν σφαιρα και για τις δουλειες που καλουνται να κανουν η μνημη και ο επεξεργαστης δεν ξεπερναει το 50%

αν μιλουσαμε για high end gaming ή production pc που με linux πχ. υποθετικα θα ειχες 20% καλυτερες επιδοσεις να το καταλαβω αλλα στο high end ετσι κι αλλιως το linux ειναι ανυπαρκτο, και για τις περιπτωσεις του entry level που συζηταμε προσπαθεις να βγαλεις απο τη μυγα ξυγκι!

dvdvbHi.png

Και συνεχίζεις να παρερμηνεύεις τα λεγόμενά μου. Μιλάω για το παράδειγμα του Pentium 4. Μη μου πεις ότι έχεις στήσει win11 σε pentium 4 και δεν ήταν η cpu overloaded όλη την ώρα. Και μη μου πεις ότι έκαιγε 10~15 βατ, όταν μόνο η cpu έχει tdp 125w. Ξέρω πολύ καλά τί λέω, ενώ έχουν περάσει απο τα χέρια μου και τρία nuc, άρα γνωρίζω πολύ καλά τη κατανάλωσή τους. Εγώ σου ζήτησα screenshot απο τη χρήση πόρων του συστήματος που έτρεχε win11 με pentium 4, όχι του i3-6100. Και επειδή χθες έβλεπα το video, θυμάμαι πολύ καλά τί είδα, ενώ αν έχεις κάνει χρήση ενός τέτοιου συστήματος, γνωρίζεις πολύ καλά τί λέω και καλά θα κάνεις να το παραδεχτείς. 

Να δω για πόσο ακόμα θα συνεχίσεις αυτή τη πρακτική που εκθέτει εσένα και μόνο εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, uniquegr said:

Μιλάω για το παράδειγμα του Pentium 4. Μη μου πεις ότι έχεις στήσει win11 σε pentium 4 και δεν ήταν η cpu overloaded όλη την ώρα. Και μη μου πεις ότι έκαιγε 10~15 βατ, όταν μόνο η cpu έχει tdp 125w. Ξέρω πολύ καλά τί λέω, ενώ έχουν περάσει απο τα χέρια μου και τρία nuc, άρα γνωρίζω πολύ καλά τη κατανάλωσή τους. Εγώ σου ζήτησα screenshot απο τη χρήση πόρων του συστήματος που έτρεχε win11 με pentium 4, όχι του i3-6100. Και επειδή χθες έβλεπα το video, θυμάμαι πολύ καλά τί είδα, ενώ αν έχεις κάνει χρήση ενός τέτοιου συστήματος, γνωρίζεις πολύ καλά τί λέω και καλά θα κάνεις να το παραδεχτείς. 

Να δω για πόσο ακόμα θα συνεχίσεις αυτή τη πρακτική που εκθέτει εσένα και μόνο εσένα.


ποιος ρε φιλε εχει ακομα Pentium 4? εγω εχω εναν Pentium II αλλα τον εχω διακοσμητικο πανω στο γραφειο

αυτα τα υποθετικα σεναρια που βγαζεις απτο μυαλο σου αφορουν 0,0001%
δεν ειναι για σοβαρη κουβεντα, επιτελους προσγειωσου!

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

αν μιλουσαμε για high end gaming ή production pc που με linux πχ. υποθετικα θα ειχες 20% καλυτερες επιδοσεις να το καταλαβω αλλα στο high end ετσι κι αλλιως το linux ειναι ανυπαρκτο, και για τις περιπτωσεις του entry level που συζηταμε προσπαθεις να βγαλεις απο τη μυγα ξυγκι!

Όχι, δεν προσπαθώ να βγάλω απο τη μύγα ξύγκι. Οι καλύτερες επιδόσεις του linux, είναι αδιαμφισβήτητες. Οι χαμηλές του απαιτήσεις σε πόρους συστήματος, επίσης. Αυτό σημαίνει ότι ένα παλιό μηχάνημα που μπορεί να δυσκολεύεται να τρέξει windows, θα τρέξει ανετότατα linux. Και μετά μπήκαμε στις λεπτομέρειες και πιάσαμε τη παραφιλολογία περί δυσκολίας προσαρμογής στο linux ενός χρήστη που έχει μάθει σε windows, όταν μιλάμε για ένα καθημερινό χρήστη που κάνει τις συγκεκριμένες εργασίες που πολλάκις έχω περιγράψει. 

1 λεπτό πριν, Odyss3us είπε


ποιος ρε φιλε εχει ακομα Pentium 4? εγω εχω εναν Pentium II αλλα τον εχω διακοσμητικο πανω στο γραφειο

αυτα τα υποθετικα σεναρια που βγαζεις απτο μυαλο σου αφορουν 0,0001% δεν ειναι για σοβαρη κουβεντα, επιτελους προσγειωσου!

Τότε δεν παρακολουθείς προσεκτικά τη συζήτηση. Παρατέθηκαν screenshots απο pentium 4 που έτρεχε windows 11. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, uniquegr said:

Όχι, δεν προσπαθώ να βγάλω απο τη μύγα ξύγκι. Οι καλύτερες επιδόσεις του linux, είναι αδιαμφισβήτητες. Οι χαμηλές του απαιτήσεις σε πόρους συστήματος, επίσης. Αυτό σημαίνει ότι ένα παλιό μηχάνημα που μπορεί να δυσκολεύεται να τρέξει windows, θα τρέξει ανετότατα linux. Και μετά μπήκαμε στις λεπτομέρειες και πιάσαμε τη παραφιλολογία περί δυσκολίας προσαρμογής στο linux ενός χρήστη που έχει μάθει σε windows, όταν μιλάμε για ένα καθημερινό χρήστη που κάνει τις συγκεκριμένες εργασίες που πολλάκις έχω περιγράψει. 


σε ενα ψηφιακο pregnancy test προχθες καποιος ετρεξε doom, συγχαρητηρια ολοι γνωριζουμε οτι το linux ειναι ελαφρυτερο και τρεχει σε αδυναμες συσκευες, αλλα ουτε καν στην Αφρικη και στην Ινδια δεν παιρνουν Pentium 1 & 2 για να βαλουν linux και να κανουν "τις απλες καθημερινες δουλειες" 


σημερα ενα Nuc 4 πυρηνο με 8Gb ram, 256Gb ssd το βρισκεις απο 150 ευρω το οποιο για απλη χρηση ανεξαρτητως λειτουργικου καλυπτει απαντες, οποτε τι ακριβως συζηταμε ακομα;

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


σε ενα ψηφιακο pregnancy test προχθες καποιος ετρεξε doom, συγχαρητηρια ολοι γνωριζουμε οτι το linux ειναι ελαφρυτερο και τρεχει σε αδυναμες συσκευες, αλλα ουτε καν στην Αφρικη και στην Ινδια δεν παιρνουν Pentium 1 & 2 για να βαλουν linux και να κανουν "τις παλιες καιθημερινες δουλειες" 
 

Χαίρω πολύ. Το ίδιο ισχύει και για το overclocking, κανείς δεν θα κάτσει να ψεκάσει με άζωτο τον επεξεργαστή του σε οικιακό περιβάλλον και ακόμα και αν το κάνει, σίγουρα δεν θα είναι ένα μηχάνημα καθημερινής χρήσης, αλλά γίνεται απο κάποιους που θέλουν να μάθουν τα όρια ενός συστήματος, μέχρι που μπορεί να φτάσει. Το ίδιο ισχύει και για όσους τρέχουν linux σε τόσο αδύναμους επεξεργαστές. Για χάρη πειραματισμού.

Είναι όμως γεγονός ότι ένας υπολογιστής λειτουργεί πιο άνετα με linux, κάτι που σχετίζεται με το νόημα του άρθρου και τα σχόλια ότι υπάρχει και το linux αν η microsoft συνεχίσει να πουλάει τη τρελίτσα της. Και έρχεστε λοιπόν να πείτε ότι είναι αδύνατο για κάποιους να χρησιμοποιήσουν linux όταν ως επί το πλείστον θα χρησιμοποιούν τις ίδιες τις περισσότερες φορές, παραπλήσιες σε μερικές περιπτώσεις, εφαρμογές και θα κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά χωρίς να έχουν καμία άμεση επαφή με το λειτουργικό σύστημα. Θα κάτσει δύσπεπτο ας πούμε το μενού του libreoffice? Συγνώμη, αλλά ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει το μενού του, όντας μαθημένος απο το excel. Όπως είπα παραπάνω, χρησιμοποιώ στο libreoffice αρχεία που έχω φτιάξει στο excel. Γράφω τις συναρτήσεις που θέλω, οι οποίες είναι ακριβώς οι ίδιες με του excel. Θέλεις και να χρησιμοποιούν το μενού και να δυσκολεύονται; Πλέον παρέχεται η web based έκδοση του office. 

Θα μου πεις ποιος ο λόγος να τα κάνει κάποιος όλα αυτά. Απλό: για να μην εξαρτάται απο τις ορέξεις της Microsoft και για να μη τρέχει κάθε τρεις και λίγο να κάνει αναβάθμιση συστήματος.

Για τα δε ζητήματα κενών ασφαλείας που καλύπτουν οι νέες γενιές hardware, είμαστε σοβαροί; Δηλαδή, ένας χρήστης δεν μπορεί να προσαρμοστεί σε μια αλλαγή της θέσης των εικονιδίων όπως λέτε και αυτός ο ίδιος χρήστης δεν θα αποδομήσει τη κάθε δικλείδα ασφαλείας επισκεπτόμενος άκυρες ιστοσελίδες και τρέχοντας όποιον installer βρεθεί μπροστά του στην αναζήτηση που θα κάνει στο google έχοντας εξ'όρισμού δικαιώματα admin?

Επεξ/σία από uniquegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, uniquegr said:

Χαίρω πολύ. Το ίδιο ισχύει και για το overclocking, κανείς δεν θα κάτσει να ψεκάσει με άζωτο τον επεξεργαστή του σε οικιακό περιβάλλον και ακόμα και αν το κάνει, σίγουρα δεν θα είναι ένα μηχάνημα καθημερινής χρήσης, αλλά γίνεται απο κάποιους που θέλουν να μάθουν τα όρια ενός συστήματος, μέχρι που μπορεί να φτάσει. Το ίδιο ισχύει και για όσους τρέχουν linux σε τόσο αδύναμους επεξεργαστές. Για χάρη πειραματισμού.

Είναι όμως γεγονός ότι ένας υπολογιστής λειτουργεί πιο άνετα με linux, κάτι που σχετίζεται με το νόημα του άρθρου και τα σχόλια ότι υπάρχει και το linux αν η microsoft συνεχίσει να πουλάει τη τρελίτσα της. Και έρχεστε λοιπόν να πείτε ότι είναι αδύνατο για κάποιους να χρησιμοποιήσουν linux όταν ως επί το πλείστον θα χρησιμοποιούν τις ίδιες τις περισσότερες φορές, παραπλήσιες σε μερικές περιπτώσεις, εφαρμογές και θα κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά χωρίς να έχουν καμία άμεση επαφή με το λειτουργικό σύστημα. Θα κάτσει δύσπεπτο ας πούμε το μενού του libreoffice? Συγνώμη, αλλά ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει το μενού του, όντας μαθημένος απο το excel. Όπως είπα παραπάνω, χρησιμοποιώ στο libreoffice αρχεία που έχω φτιάξει στο excel. Γράφω τις συναρτήσεις που θέλω, οι οποίες είναι ακριβώς οι ίδιες με του excel. Θέλεις και να χρησιμοποιούν το μενού και να δυσκολεύονται; Πλέον παρέχεται η web based έκδοση του office. 

Θα μου πεις ποιος ο λόγος να τα κάνει κάποιος όλα αυτά. Απλό: για να μην εξαρτάται απο τις ορέξεις της Microsoft και για να μη τρέχει κάθε τρεις και λίγο να κάνει αναβάθμιση συστήματος.

Για τα δε ζητήματα κενών ασφαλείας που καλύπτουν οι νέες γενιές hardware, είμαστε σοβαροί; Δηλαδή, ένας χρήστης δεν μπορεί να προσαρμοστεί σε μια αλλαγή της θέσης των εικονιδίων όπως λέτε και αυτός ο ίδιος χρήστης δεν θα αποδομήσει τη κάθε δικλείδα ασφαλείας επισκεπτόμενος άκυρες ιστοσελίδες και τρέχοντας όποιον installer βρεθεί μπροστά του στην αναζήτηση που θα κάνει στο google έχοντας εξ'όρισμού δικαιώματα admin?



The top 10 most common passwords list in 2023:
  • qwerty.
  • password.
  • 12345.
  • qwerty123.
  • 1q2w3e.
  • 12345678.
  • 111111.
  • 1234567890.

εδω αναφερει και ποσες φορες εχει χρησιμοποιηθει το καθε ενα:

https://www.cnbc.com/2023/11/16/most-common-passwords-70percent-can-be-cracked-in-less-than-a-second.html

συνεχισε τωρα το αφηγημα σου😙

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...