Προς το περιεχόμενο

Οι αυστηροί περιορισμοί της Microsoft για τα Windows 11 πρόκειται να στείλουν στα σκουπίδια σχεδόν 240 εκ. υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Odyss3us είπε

στα σοβαρα απαντας σοβαρα και στις τρολιες απαντας με τρολιες,

δυστυχώς μόνο με τρολιές έχεις απαντήσει στα πάντα

ΥΓ. Δεν είμαι οπαδός συγκεκριμένου λειτουργικού , το γράφω να μη μπερδευτείς και φαντασιώνεσαι "μάρτυρες" και λοιπές ψεκασμένες συνομοσιολογίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


οταν τα Windows κανουν τα updates αυτοματα ειναι "κακο"
οταν τα Windows δεν κανουν ή δε θα μπορουν να κανουν τα updates αυτοματα ειναι παλι "κακο"
αμα παρει τον ελεγχο στα χερια του o χρηστης και το κανει ειναι "δυσκολο"
καποια στιγμη αποφασιστε τι θελετε και μετα ελατε να μας το πειτε..
οι περισσοτεροι χρηστες δεν εχουν ιδεα τι ειναι τα updates ουτε εχουν κανει ποτε στη ζωη τους αν δεν τους εδειξε καποιος αλλος,
εκεινη η μερα λοιπον οταν θα ερθει δε θα σταματησει ο κοσμος, ουτε θα σταματησουν να λειτουργουν τα Windows 10, απλα οσοι ηταν ασχετοι και δεν ειχαν ιδεα απο update θα συνεχισουν κανονικα, μεχρι να τους το πει καποιος, ολοι οι υπολοιποι θα εχουν λαβει τα μετρα τους
η εγκατασταση μεσω rufus ειναι δυσκολη για εναν windows χρηστη, αλλα η εγκατασταση linux from scratch για ενα παντελως ανιδεο ειναι πανευκολη,
αμα τα πιστευετε αυτα που λετε απο κει και περα εμενα δε μου πεφτει λογος..
 


δεν εχω λογια ειλικρινα ειναι συγκινητικο το ενδιαφερον σας για αυτους τους χρηστες, μετα αμα σας λεμε μαρτυρες του ιεχωβα παρεξηγιεστε κι απο πανω


επειδη βλεπω αγχωνεστε πολυ για το μελλον των Windows 10 support σας εχω μερικα στοιχεια:

Windows 7 release date: October 22, 2009
Windows 7 end of support: January 14, 2020

Windows 10 release date: July 29, 2015
Windows 10 end of support: October 14, 2025

οι χρονοι ειναι πανομοιοτυποι 10 χρονια +3 μηνες

και για να σου φυγει και το αγχος το ποσοστο των Windows 7 αυτη τη στιγμη ειναι μολις στο 3,16% απο το 55% που ηταν καποτε..

Το linux τις περισσότερες φορές σου βγάζει μια ενημέρωση ότι υπάρχουν updates. Αποδέχεσαι ( το πολύ πολύ να σου ζητήσει root password αν επηρεάζεται το σύστημα απο τα updates ) και ξεκινά τη διαδικασία, συνήθως χωρίς να γίνει καν επανεκκίνηση. Άαααντε σε πολύ σοβαρά updates, μια φορά στο τόσο να ζητήσει να κάνεις και ένα restart. Η ουσία όμως είναι ότι στο linux πάντα θα υπάρχουν updates και μάλιστα, σχεδόν καθημερινά. Φυσικά και μπορεί κάποιος να μη περάσει updates στον υπολογιστή του. Θα είναι όμως ένα ηλεκτρονικό σουρωτήρι, με αμέτρητες τρύπες απο τις οποίες μπορεί να μπει ο κάθε επίδοξος hacker, ανεξαρτήτου βεληνεκούς. Εννοείται ότι στο δικό μου σύστημα όλα τα updates εγκρίνονται άμεσα απο πλευράς μου, άρα είναι πάντα ενημερωμένο το λειτουργικό ( είτε μιλάμε για windows, είτε για linux ). Αν τώρα θέλεις τη γνώμη μου, δεν είναι καθόλου αστείο, ούτε καν αθώο να μένει καμία συσκευή χωρίς ενημερώσεις λογισμικού, είτε μιλάμε για υπολογιστή, είτε μιλάμε για κινητό. 

Καλώς ή κακώς, τον άσχετο τον καλύπτει με διάφορους τρόπους το linux, ακόμα και αν στην αρχή φαίνεται λίγο δύσκολο ή παράξενο. Θα του δώσει άμεσα τα updates που του χρειάζονται ( απλά θα χρειαστεί να αποδεχτεί την εγκατάστασή τους ). Δεν θα του επιτρέψει να εγκαταστήσει εφαρμογές ως admin, γιατί όπως έχουμε ξαναπεί, σε αντίθεση με τα εξ'ορισμού δικαιώματα admin που έχει ένας χρήστης στα windows, στο linux έχει περιορισμένα δικαιώματα. Δεν υπάρχει περίπτωση να τρέξεις script στο linux αν δεν είσαι root ή sudoer, εν αντιθέσει με τα windows που ως admin μπορείς να κατεβάσεις οποιοδήποτε installer απο το διαδίκτυο και να τα κάνεις όλα μαντάρα. Άρα, είναι εξ'ορισμού πιο fool / noob proof το linux.

Τέλος, κάνε μου τη χάρη και σταμάτα να μιλάς για linux from scratch. Αφενός, είναι ελάχιστοι αυτοί που θα φτιάξουν linux from scratch, γιατί εκεί μιλάμε για δημιουργία νέας distro, απο την αρχή. Αφού κάνεις το κόπο να αναφέρεσαι έμμεσα στα λεγόμενά μου, καλό θα είναι να μας υπενθυμίζεις και τα υπόλοιπα που έγραψα, δηλαδή ότι 

α) ο νέος χρήστης θα πάει σε ubuntu η mint

β) αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί παραπάνω και να φέρει το λειτουργικό στα μέτρα του, μπορεί να το κάνει, με τις minimal εκδόσεις και να αρχίσει να προσθέτει αυτά που πραγματικά θέλει να έχει το σύστημά του και να αποφύγει το bloating. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, korakios said:

δυστυχώς μόνο με τρολιές έχεις απαντήσει στα πάντα

ΥΓ. Δεν είμαι οπαδός συγκεκριμένου λειτουργικού , το γράφω να μη μπερδευτείς και φαντασιώνεσαι "μάρτυρες" και λοιπές ψεκασμένες συνομοσιολογίες


αν διαβασεις οσα εχω παραθεσει στις 2 προηγουμενες σελιδες που ειναι η ουσια θα δεις οτι δεν εχω παρει καμια απαντηση και ουτε προκειται φυσικα,

τους τυπους τους βολευει να γενικευουν το flame war γιατι μονο ετσι επιπλεουν, οταν μιλας συγκεκριμενα με στοιχεια σιωπουν, ή επαναλαμβανουν τα δικα τους, ε εκει ερχονται οι τρολιες

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

δεν εχω λογια ειλικρινα ειναι συγκινητικο το ενδιαφερον σας για αυτους τους χρηστες, μετα αμα σας λεμε μαρτυρες του ιεχωβα παρεξηγιεστε κι απο πανω

Και ακόμα να καταλάβεις ότι σκοπός μας δεν είναι να προσηλυτίσουμε κανένα, αλλά να αποκαταστήσουμε την αλήθεια την οποία διαβάλλετε συστηματικά με τις ανακρίβειές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, uniquegr said:

Τέλος, κάνε μου τη χάρη και σταμάτα να μιλάς για linux from scratch. Αφενός, είναι ελάχιστοι αυτοί που θα φτιάξουν linux from scratch, γιατί εκεί μιλάμε για δημιουργία νέας distro, απο την αρχή. Αφού κάνεις το κόπο να αναφέρεσαι έμμεσα στα λεγόμενά μου, καλό θα είναι να μας υπενθυμίζεις και τα υπόλοιπα που έγραψα, δηλαδή ότι 

α) ο νέος χρήστης θα πάει σε ubuntu η mint

β) αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί παραπάνω και να φέρει το λειτουργικό στα μέτρα του, μπορεί να το κάνει, με τις minimal εκδόσεις και να αρχίσει να προσθέτει αυτά που πραγματικά θέλει να έχει το σύστημά του και να αποφύγει το bloating.


εισαι σε λαθος τοπικ γιατι τα λες σε μενα αυτα σε μελλοντα χρονο και δεν βαζεις αγγελια "παραδιδονται δωρεαν μαθηματα linux?"

8 minutes ago, uniquegr said:

Και ακόμα να καταλάβεις ότι σκοπός μας δεν είναι να προσηλυτίσουμε κανένα, αλλά να αποκαταστήσουμε την αλήθεια την οποία διαβάλλετε συστηματικά με τις ανακρίβειές σας.


ποια ειναι  η αληθεια οτι μετα την 53η εκδοση που δοκιμασες καταφερεις να εχεις 0,3Gb περισσοτερη ελευθερη ram με 4 tabs ανοιχτα στον firefox? σε σχεση με stock windows? συγχαρητηρια να σου δωσουμε το βραβειο!

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Odyss3us είπε


αν διαβασεις οσα εχω παραθεσει στις 2 προηγουμενες σελιδες που ειναι η ουσια θα δεις οτι δεν εχω παρει καμια απαντηση κα ιουτε προκειται φυσικα,

τους τυπους τους βολευει να γενικευουν το flame war γιατι μονο ετσι επιπλεουν, οταν μιλας συγκεκριμενα με στοιχεια σιωπουν, ή επαναλαμβανουν τα δικα τους, ε εκει ερχονται οι τρολιες

Σου έχω απαντήσει. Μιλάς για συγκεκριμένες περιπτώσεις που δεν αφορούν τον απλό χρήστη αγαπητέ. Δεν μπορείς να το καταλάβεις ακόμα. Έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις απο το σύστημά σου, όπως έχω κι εγώ. Εσύ θέλεις να χρησιμοποιείς αποκλειστικά windows, εγώ θέλω - πλέον - να χρησιμοποιώ linux, αλλά δυστυχώς υπάρχουν ακόμα λόγοι για τους οποίους αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ κι εγώ windows. Όμως, όταν παύω να χρησιμοποιώ τον υπολογιστή μου για τις συγκεκριμένες εφαρμογές και επανέρχομαι στη casual χρήση ενός "απλού" χρήστη, δεν βλέπω καμία διαφορά μεταξύ του υπολογιστή που τρέχει linux και αυτού που τρέχει windows. Και επειδή κι εγώ έχω φάει με το κουτάλι τα windows ( άλλωστε, μέχρι πρότινος κι εγώ απέφευγα την εγκατάσταση του linux ακριβώς επειδή άκουγα επιχειρήματα σαν και τα δικά σου και το είχα πάρει απο φόβο ), έχοντας περάσει απο τη διαδικασία εγκατάστασης και χρήσης και του linux, μπορώ με ασφάλεια να πω ότι δεν υπάρχει διαφορά για τον απλό χρήστη

Αν ποτέ παραστεί ανάγκη για σύστημα παρακολούθησης, τότε θα κάτσω και θα το ψάξω. Θα μπορούσα να σου βρω λύση και για το scanner / printer σου σε περιβάλλον linux, αλλά όπως και ο δικός σου, έτσι και ο δικός μου χρόνος είναι πολύτιμος και προτιμώ να τον διαθέσω σε κάτι που έχει να κάνει με τις δικές μου ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, uniquegr said:

Σου έχω απαντήσει. Μιλάς για συγκεκριμένες περιπτώσεις που δεν αφορούν τον απλό χρήστη αγαπητέ. Δεν μπορείς να το καταλάβεις ακόμα. Έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις απο το σύστημά σου, όπως έχω κι εγώ. Εσύ θέλεις να χρησιμοποιείς αποκλειστικά windows, εγώ θέλω - πλέον - να χρησιμοποιώ linux, αλλά δυστυχώς υπάρχουν ακόμα λόγοι για τους οποίους αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ κι εγώ windows. Όμως, όταν παύω να χρησιμοποιώ τον υπολογιστή μου για τις συγκεκριμένες εφαρμογές και επανέρχομαι στη casual χρήση ενός "απλού" χρήστη, δεν βλέπω καμία διαφορά μεταξύ του υπολογιστή που τρέχει linux και αυτού που τρέχει windows. Και επειδή κι εγώ έχω φάει με το κουτάλι τα windows ( άλλωστε, μέχρι πρότινος κι εγώ απέφευγα την εγκατάσταση του linux ακριβώς επειδή άκουγα επιχειρήματα σαν και τα δικά σου και το είχα πάρει απο φόβο ), έχοντας περάσει απο τη διαδικασία εγκατάστασης και χρήσης και του linux, μπορώ με ασφάλεια να πω ότι δεν υπάρχει διαφορά για τον απλό χρήστη

Αν ποτέ παραστεί ανάγκη για σύστημα παρακολούθησης, τότε θα κάτσω και θα το ψάξω. Θα μπορούσα να σου βρω λύση και για το scanner / printer σου σε περιβάλλον linux, αλλά όπως και ο δικός σου, έτσι και ο δικός μου χρόνος είναι πολύτιμος και προτιμώ να τον διαθέσω σε κάτι που έχει να κάνει με τις δικές μου ανάγκες.


εσυ λοιπον εισαι 1 στους 100 που εκανε την αλλαγη, προφανως βρηκες το κινητρο και τη διαθεση και το εκανες, οι υπολοιποι προφανως δεν εχουν ουτε το κινητρο ουτε το χρονο ουτε τη διαθεση για να δουν οσα εσυ ανακαλυψες, κατανοητος ο ενθουσιασμος σου που θες να εξωτερικευσεις αλλα σκεψου οτι οσο εσυ εψαχνες, οι περισσοτεροι δεν εχουν ουτε καν χρονο για να ψαχνουν KMS σπαστηρια των Windows και προτιμουν να δινουν ενα δεκαρικακι σε προσφορα και να ξεμπερδευουν..

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

εισαι σε λαθος τοπικ γιατι τα λες σε μενα αυτα σε μελλοντα χρονο και δεν βαζεις αγγελια "παραδιδονται δωρεαν μαθηματα linux?"

Δεν είμαι σε λάθος τόπικ. Είμαι σε ένα τόπικ όπου αναφέρθηκε σαν εναλλακτική το linux ( που ναι, αποτελεί εναλλακτική επιλογή, εκτώς αν θέλεις να απαγορεύσεις σε οποιοδήποτε windows χρήστη να σκεφτεί το ενδεχόμενο μετάβασης στο linux ) όπου κάποιοι λένε ανυπόστατες αερολογίες. Επαναλαμβάνω: μιλάω για τον απλό χρήστη. Να δω πότε θα το καταλάβεις.

 

38 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

ποια ειναι  η αληθεια οτι με την 53η εκδοση που δοκιμασες καταφερεις να εχεις 0,3Gb περισσοτερη ελευθερη ram με 4 tabs ανοιχτα στον firefox? σε σχεση με stock windows? συγχαρητηρια να σου δωσουμε το βραβειο!

Παραμένεις αφελής. Εξακολουθείς να γενικεύεις και δεν διαβάζεις προσεκτικά τα όσα έχω γράψει. Βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα με βάση τα όσα διαβάζεις απο'δω κι απο'κει. Να στο ξαναπώ λοιπόν: έχω δοκιμάσει τρεις distros: ubuntu, mint και gentoo. Το alpine χρησιμοποιήθηκε στα πλαίσια στησίματος ενός thin client και όχι σε αυτά του distro hopping. 

Απο'κει και πέρα, μίλησα για 0.3Gb, αλλά 2.8Gb διαφορά στη κατανάλωση ραμ ( σε idle κατάσταση ), όταν το δικό σου θέλει 3Gb, το δικό μου θέλει 150mb. Αυτό δεν λέει πολλά για έναν υπολογιστή όπως ο desktop μου που έχει 64Gb ram, αλλά λέει πάρα πολλά για ένα μηχάνημα χαμηλών δυνατοτήτων που σε περιβάλλον windows είναι πρακτικά αδύνατο να λειτουργήσει ( αφού θα είναι ενοχλητικά αργό ). Αφού όμως έχεις φάει σκάλωμα με το τί κάνω εγώ, να σου δώσω τροφή για να κάνεις περισσότερη καζούρα: το gentoo μου κάνει compiling σύμφωνα με τα flags που του έχω ορίσει εγώ, τα οποία προκύπτουν απο τα χαρακτηριστικά του επεξεργαστή του υπολογιστή στον οποίο τρέχει. Και όλες οι εφαρμογές εγκαθίστανται ( γίνονται compile, πως το λεν στα Ελληνικά, anyway ) σύμφωνα με αυτά τα flags ( και αυτό γιατί δεν κατεβάζω bin files, αλλά source files ). Άρα, αγαπητέ, το σύστημα δεν πηγαίνει σφαίρα μόνο επειδή ο kernel έχει μικρό αποτύπωμα στη ραμ, αλλά επειδή όλες οι εφαρμογές και το λειτουργικό μαζί, έχουν στηθεί για τον συγκεκριμένο υπολογιστή. Και όχι, αυτό δεν είναι linux from scratch. Είναι source based distro ( άντε, να σου μάθω τίποτα απο τα λίγα που ξέρω ).

Το τί κάνω εγώ όμως, είναι δική μου υπόθεση. Εγώ γουστάρω gentoo, γουστάρω και vm's στο proxmox. Στη καθημερινότητά μου, χρησιμοποιώ mint, brave και libreoffice. Όπως και όλοι οι υπόλοιποι "απλοί" χρήστες χρησιμοποιούν windows, firefox / chrome / brave / οποιοδήποτε browser και office. Επί της ουσίας, δεν υπάρχει διαφορά. Δεν ασχολούμαι με το λειτουργικό σύστημα, ούτε μια φορά. Έχω ανοιχτή την εφαρμογή που με ενδιαφέρει, που κάνει την ίδια δουλειά με αυτή που τρέχει στα windows. Εκεί βασίζω τη θέση μου, ότι ειδικά ο απλός χρήστης, μπορεί ΑΝΕΤΑ να πάει στο linux. Ξεκάθαρα, τεκμηριωμένα, χωρίς να προσπαθώ να ξεχωρίσω αποσπασματικά δηλώσεις των συνομιλητών μου για να οδηγήσω τη συζήτηση εκεί που με βολεύει.

7 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


εσυ λοιπον εισαι 1 στους 100 που εκανε την αλλαγη, προφανως βρηκες το κινητρο και τη διαθεση και το εκανες, οι υπολοιποι προφανως δεν εχουν ουτε το κινητρο ουτε το χρονο ουτε τη διαθεση για να δουν οσα εσυ ανακαλυψες, κατανοητος ο ενθουσιασμος σου που θες να εξωτερικευσεις αλλα σκεψου οτι οσο εσυ εψαχνες, οι περισσοτεροι δεν εχουν χρονο ουτε καν για να ψαχνουν KMS σπαστηρια των Windows και προτιμουν να δινουν ενα δεκαρικακι και να ξεμπερδευουν..

Και καλά κάνουν. Ο μοναδικός υπολογιστής μου που δέχτηκε επίθεση ransomware, ήταν αυτός στον οποίο είχε εγκατασταθεί kms activator. Και σοβαρά τώρα, όταν ένα κλειδί κοστίζει 3 ευρώ, για ποιο λόγο να πάει κανείς να χρησιμοποιήσει σπαστήρι; Είναι χαζό.

Το πρόβλημα δεν είναι το κίνητρο, αλλά τα αντικίνητρα που προβάλλονται σαν επιχειρήματα υπέρ της παραμονής στα windows. Ο δρόμος για το linux είναι πολύ βατός, αλλά τον κάνετε σαν να φαίνεται βουνό. Live usb, απο'κει φαίνεται αν υπάρχει ασυμβατότητα με τα συστατικά του συστήματος. Δοκιμή της χρήσης των εφαρμογών και αν κάποιος εντοπίσει διαφορά, θα σκίσω τα προικιά μου. 

Επεξ/σία από uniquegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, uniquegr said:

Δεν είμαι σε λάθος τόπικ. Είμαι σε ένα τόπικ όπου αναφέρθηκε σαν εναλλακτική το linux ( που ναι, αποτελεί εναλλακτική επιλογή, εκτώς αν θέλεις να απαγορεύσεις σε οποιοδήποτε windows χρήστη να σκεφτεί το ενδεχόμενο μετάβασης στο linux ) όπου κάποιοι λένε ανυπόστατες αερολογίες. Επαναλαμβάνω: μιλάω για τον απλό χρήστη. Να δω πότε θα το καταλάβεις.

 

Παραμένεις αφελής. Εξακολουθείς να γενικεύεις και δεν διαβάζεις προσεκτικά τα όσα έχω γράψει. Βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα με βάση τα όσα διαβάζεις απο'δω κι απο'κει. Να στο ξαναπώ λοιπόν: έχω δοκιμάσει τρεις distros: ubuntu, mint και gentoo. Το alpine χρησιμοποιήθηκε στα πλαίσια στησίματος ενός thin client και όχι σε αυτά του distro hopping. 

Απο'κει και πέρα, μίλησα για 0.3Gb, αλλά 2.8Gb διαφορά στη κατανάλωση ραμ ( σε idle κατάσταση ), όταν το δικό σου θέλει 3Gb, το δικό μου θέλει 150mb. Αυτό δεν λέει πολλά για έναν υπολογιστή όπως ο desktop μου που έχει 64Gb ram, αλλά λέει πάρα πολλά για ένα μηχάνημα χαμηλών δυνατοτήτων που σε περιβάλλον windows είναι πρακτικά αδύνατο να λειτουργήσει ( αφού θα είναι ενοχλητικά αργό ). Αφού όμως έχεις φάει σκάλωμα με το τί κάνω εγώ, να σου δώσω τροφή για να κάνεις περισσότερη καζούρα: το gentoo μου κάνει compiling σύμφωνα με τα flags που του έχω ορίσει εγώ, τα οποία προκύπτουν απο τα χαρακτηριστικά του επεξεργαστή του υπολογιστή στον οποίο τρέχει. Και όλες οι εφαρμογές εγκαθίστανται ( γίνονται compile, πως το λεν στα Ελληνικά, anyway ) σύμφωνα με αυτά τα flags ( και αυτό γιατί δεν κατεβάζω bin files, αλλά source files ). Άρα, αγαπητέ, το σύστημα δεν πηγαίνει σφαίρα μόνο επειδή ο kernel έχει μικρό αποτύπωμα στη ραμ, αλλά επειδή όλες οι εφαρμογές και το λειτουργικό μαζί, έχουν στηθεί για τον συγκεκριμένο υπολογιστή. Και όχι, αυτό δεν είναι linux from scratch. Είναι source based distro ( άντε, να σου μάθω τίποτα απο τα λίγα που ξέρω ).

Το τί κάνω εγώ όμως, είναι δική μου υπόθεση. Εγώ γουστάρω gentoo, γουστάρω και vm's στο proxmox. Στη καθημερινότητά μου, χρησιμοποιώ mint, brave και libreoffice. Όπως και όλοι οι υπόλοιποι "απλοί" χρήστες χρησιμοποιούν windows, firefox / chrome / brave / οποιοδήποτε browser και office. Επί της ουσίας, δεν υπάρχει διαφορά. Δεν ασχολούμαι με το λειτουργικό σύστημα, ούτε μια φορά. Έχω ανοιχτή την εφαρμογή που με ενδιαφέρει, που κάνει την ίδια δουλειά με αυτή που τρέχει στα windows. Εκεί βασίζω τη θέση μου, ότι ειδικά ο απλός χρήστης, μπορεί ΑΝΕΤΑ να πάει στο linux. Ξεκάθαρα, τεκμηριωμένα, χωρίς να προσπαθώ να ξεχωρίσω αποσπασματικά δηλώσεις των συνομιλητών μου για να οδηγήσω τη συζήτηση εκεί που με βολεύει.


στο ξαναειπα, αντι να σπαταλας κοπο και χρονο εδω μεσα πηγαινε πιασε φιλους συγγενεις, οσους γνωριζεις απο κοντα και εχουν ενα υπολογιστη και μαθε τους αυτα που γνωριζεις για να κανουν γρηγοροτερα και ευκολοτερα τη δουλεια τους,
εμεις δεν μπορουμε ειμαστε καταδικασμενοι

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Odyss3us είπε


στο ξαναειπα, αντι να σπαταλας κοπο και χρονο εδω μεσα πηγαινε πιασε φιλους συγγενεις, οσους γνωριζεις απο κοντα και εχουν ενα υπολογιστη και μαθε τους αυτα που γνωριζεις για να κανουν γρηγοροτερα και ευκολοτερα τη δουλεια τους,
εμεις δεν μπορουμε ειμαστε καταδικασμενοι

Όπως είπες νωρίτερα, χαλάρωσε, συζήτηση κάνουμε. Εσύ θέτεις τα επιχειρήματά σου κι εγώ τα αντεπιχειρήματά μου. Όσο θα υποπέφτεις σε ανακρίβειες, θα σε διορθώνω. Πειράζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, uniquegr said:

Όπως είπες νωρίτερα, χαλάρωσε, συζήτηση κάνουμε. Εσύ θέτεις τα επιχειρήματά σου κι εγώ τα αντεπιχειρήματά μου. Όσο θα υποπέφτεις σε ανακρίβειες, θα σε διορθώνω. Πειράζει;


τι να πειραξει; οσο και να προσπαθεις εγω δεν σε αγοραζω γιαυτο σου λεω να ξεκινησεις απο τον συγγενικο και φιλικο σου κυκλο μηπως και τσιμπησεις κατι

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


τι να πειραξει; οσο και να προσπαθεις εγω δεν σε αγοραζω γιαυτο σου λεω να ξεκινησεις απο τον συγγενικο και φιλικο σου κυκλο μηπως και τσιμπησεις κατι

Και ποιος σου είπε ότι θέλω να αγοράσεις; Απλά περιμένω να παραδεχτείς ότι συζητάμε για τον απλό χρήστη, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, uniquegr said:

Και ποιος σου είπε ότι θέλω να αγοράσεις; Απλά περιμένω να παραδεχτείς ότι συζητάμε για τον απλό χρήστη, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.


δλδ ολα αυτα που περιεγραψες στο σεντονι πιο πανω αφορουν τον απλο χρηστη, οπου απλος χρηστης ολες οι ηλικιες ανεξαρτητως φυλου, μορφωσης, εκπαιδευτικου background, εργασιας, ταξεως κλπ.  👍😄

αυτο με τρελαινει σε εσας το παιζετε πωλητες αλλα δεν ξερετε τιποτα για το τι γινεται στον κοσμο εκει εξω

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


δλδ ολα αυτα που περιεγραψες στο σεντονι πιο πανω αφορουν τον απλο χρηστη, οπου απλος χρηστης ολες οι ηλικιες ανεξαρτητως φυλου, μορφωσης, εκπαιδευτικου background, εργασιας, ταξεως κλπ.  👍😄

Όχι, απάντησα στις έμμεσες ειρωνίες σου. Αυτό που αφορά στον απλό χρήστη είναι το παρακάτω:

36 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Στη καθημερινότητά μου, χρησιμοποιώ mint, brave και libreoffice. Όπως και όλοι οι υπόλοιποι "απλοί" χρήστες χρησιμοποιούν windows, firefox / chrome / brave / οποιοδήποτε browser και office. Επί της ουσίας, δεν υπάρχει διαφορά. Δεν ασχολούμαι με το λειτουργικό σύστημα, ούτε μια φορά. Έχω ανοιχτή την εφαρμογή που με ενδιαφέρει, που κάνει την ίδια δουλειά με αυτή που τρέχει στα windows. Εκεί βασίζω τη θέση μου, ότι ειδικά ο απλός χρήστης, μπορεί ΑΝΕΤΑ να πάει στο linux.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, uniquegr said:

Όχι, απάντησα στις έμμεσες ειρωνίες σου. Αυτό που αφορά στον απλό χρήστη είναι το παρακάτω:


πες μας τωρα κι εσυ ποιο ειναι το computing background σου, ποσο συνολικα χρονο αφιερωσες απο τη ζωη σου για να τα μαθεις, και τι οριζεις εσυ μεσο χρηστη

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...