Προς το περιεχόμενο

Οι αυστηροί περιορισμοί της Microsoft για τα Windows 11 πρόκειται να στείλουν στα σκουπίδια σχεδόν 240 εκ. υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Oλο το poiont είναι οτι δεν υφίσταται επιχείρημα ότι είναι βαριά τα windows 11 και βάζεις σε παλαιούς υπολογιστές linux από την στιγμή όπου μέχρι και αυτό το σκουπίδι τα τρέχει απροβλημάτιστα

Δηλαδή, θέλεις να μου πεις ότι κατάφερες να κάνεις δουλειά σε ένα τόσο παμπάλαιο μηχάνημα, με τόσο λίγη μνήμη και δεν σου ήρθε να το σπάσεις... Αν ναι, μπράβο σου. Εγώ πάντως, με τον i7 860 και 4Gb ram, πραγματικά ήθελα να το σπάσω, κάθε άλλο παρά απροβλημάτιστη ήταν η χρήση του. Και ναι, δοκίμασα alpine στο ίδιο ακριβώς μηχάνημα και συμπεριφερόταν σαν πολύ ισχυρότερο.Και ναι, ήταν πλέον απροβλημάτιστη η χρήση του. Τώρα, τί λέτε εσείς και για ποιο λόγο τα λέτε, εσείς ξέρετε. Να είστε καλά και να χαίρεστε τα windows σας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Δηλαδή, θέλεις να μου πεις ότι κατάφερες να κάνεις δουλειά σε ένα τόσο παμπάλαιο μηχάνημα, με τόσο λίγη μνήμη και δεν σου ήρθε να το σπάσεις... Αν ναι, μπράβο σου. Εγώ πάντως, με τον i7 860 και 4Gb ram, πραγματικά ήθελα να το σπάσω, κάθε άλλο παρά απροβλημάτιστη ήταν η χρήση του. Και ναι, δοκίμασα alpine στο ίδιο ακριβώς μηχάνημα και συμπεριφερόταν σαν πολύ ισχυρότερο.Και ναι, ήταν πλέον απροβλημάτιστη η χρήση του. Τώρα, τί λέτε εσείς και για ποιο λόγο τα λέτε, εσείς ξέρετε. Να είστε καλά και να χαίρεστε τα windows σας!

 

Εγώ γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί να χάσει κάποιος το χρόνο του σε κάτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τόσο μα τόσο παλιό.

Ασχέτως λειτουργικού, αυτά είναι προσωπικές απόψεις. Αλλά το 2023 δεν το καταλαβαίνω, χθες αγόρασα για το γιο μου ένα Mini PC με 32GB Ram 512SSD με Rysen5 με δωρεάν μεταφορικά από τη γερμανία με 449 ευρώ. Καταλαβαίνω οτι καθένας έχει τις ανάγκες του και οτι 450 ευρώ είναι 450 ευρώ αλλά δεν τα τρώς σουβλάκια, παίρνεις κάτι που θα σου κάνει την εργασία και την καθημερινότητα καλύτερη. Αν, δε, πάω να χάσω 2-3-4 μέρες, για να καταφέρω στα σκαλίσω να στήσω ένα λειτουργικό σε ένα απολίθωμα για να πω οτι "να δεν με κλέβει η Microsoft, η Apple, ο ΟΤΕ)... τι να πω. Θεωρώ το χρόνο μου πολύ σημαντικότερο και ακριβότερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, uniquegr said:

Δηλαδή, θέλεις να μου πεις ότι κατάφερες να κάνεις δουλειά σε ένα τόσο παμπάλαιο μηχάνημα, με τόσο λίγη μνήμη και δεν σου ήρθε να το σπάσεις... Αν ναι, μπράβο σου. Εγώ πάντως, με τον i7 860 και 4Gb ram, πραγματικά ήθελα να το σπάσω, κάθε άλλο παρά απροβλημάτιστη ήταν η χρήση του. Και ναι, δοκίμασα alpine στο ίδιο ακριβώς μηχάνημα και συμπεριφερόταν σαν πολύ ισχυρότερο.Και ναι, ήταν πλέον απροβλημάτιστη η χρήση του. Τώρα, τί λέτε εσείς και για ποιο λόγο τα λέτε, εσείς ξέρετε. Να είστε καλά και να χαίρεστε τα windows σας!


τα screenshots της προηγουμενης σελιδας ειναι αδιαψευστοι μαρτυρες ειτε σαρεσει ειτε οχι,
η διαφορα μας ειναι οτι εμεις κανουμε αθορυβα τη δουλεια μας χωρις να το διαλαλουμε, εκτος κι αν προκληθουμε απο τους "μαρτυρες της μιας και μοναδικης αληθειας!"

o i7 860 που μας τσαμπουνας συνεχως παρα τα 4/8 ειναι server based και του λειπουν πολλα accelerated instructions που εχουν πολλοι mainstream κατωτεροι του, ουτε εχει integrated graphics οποτε πρεπει να μας πεις με ποια κακομοιρη καρτα γραφικων (Pci Express 2.0 που ειναι και το μεγιστο που υποστηριζει) προσπαθησες ανεπιτυχως να τον ζευγαρωσεις ☺️

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς αθόρυβα κάνετε τη δουλειά σας και με πολύ θόρυβο τραμπουκίζετε, ειρωνεύεστε και χλευαζετε οποιονδήποτε έχει διαφορετική άποψη. Να χαίρεστε τα Windows σας κι εγώ θα συνεχίσω να χαίρομαι το Linux μου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, uniquegr said:

Εσείς αθόρυβα κάνετε τη δουλειά σας και με πολύ θόρυβο τραμπουκίζετε, ειρωνεύεστε και χλευαζετε οποιονδήποτε έχει διαφορετική άποψη. Να χαίρεστε τα Windows σας κι εγώ θα συνεχίσω να χαίρομαι το Linux μου. 


στα σοβαρα απαντας σοβαρα και στις τρολιες απαντας με τρολιες,

δε θα κατσω να κανω σοβαρο αντιλογο με 100αρα fiber (και στην εποχη του fiber) οτι μου τρωει bandwidth το silent update που κανει μερα παρα μερα ο defender!,

20 σελιδες το εξαντλησατε το θεμα, ελπιζω να μαθατε και κατι και την επομενη φορα στο επομενο νημα με Windows να ερθετε πιο υποψιασμενοι

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, uniquegr είπε

Εσείς αθόρυβα κάνετε τη δουλειά σας και με πολύ θόρυβο τραμπουκίζετε, ειρωνεύεστε και χλευαζετε οποιονδήποτε έχει διαφορετική άποψη. Να χαίρεστε τα Windows σας κι εγώ θα συνεχίσω να χαίρομαι το Linux μου. 

Εγω πιο πολυ μαζι σου ειμαι. Κι αλλες φορες σε παρομοια θεματα, στην αρχη τα χωνεις μονο στη microsoft (και καλα της κανεις) και οχι σε καποιο μελος του insomnia, σου τη λενε με ειρωνικο υφακι, τα παιρνεις στο κρανιο (που ειναι λογικο και ανθρωπινο) και μετα χανεται η μπαλα

ΥΓ. Καλη χρονια και καλες γιορτες σε ολους!

Επεξ/σία από chrsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Odyss3us είπε


στα σοβαρα απαντας σοβαρα και στις τρολιες απαντας με τρολιες,

δε θα κατσω να κανω σοβαρο αντιλογο με 100αρα fiber (και στην εποχη του fiber) οτι μου τρωει bandwidth το silent update που κανει μερα παρα μερα ο defender!,

20 σελιδες το εξαντλησατε το θεμα, ελπιζω να μαθατε και κατι και την επομενη φορα στο επομενο νημα με Windows να ερθετε πιο υποψιασμενοι

Έτσι, κέρδισες..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Odyss3us είπε

και στην αναβαθμιση το ιδιο ισχυει

Εεε μα καμία σχέση. Έχει σχέση η διαδικασία του Format με ένα Windows Update;

Τώρα τα υπόλοιπα όπως είπα είναι στο κομμάτι της προσωπικής εμπειρίας διαφορετικής της δικής μου και επ' αυτού δεν μπορώ να παραθέσω κάτι άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, manolis940 said:

Εεε μα καμία σχέση. Έχει σχέση η διαδικασία του Format με ένα Windows Update;

Τώρα τα υπόλοιπα όπως είπα είναι στο κομμάτι της προσωπικής εμπειρίας διαφορετικής της δικής μου και επ' αυτού δεν μπορώ να παραθέσω κάτι άλλο.


ο χρηστης που θα παρακαμψει το update που δεν τον αφηνει το ιδιο το ΛΣ να κανει, μπορει,
απο κει και περα ποιο ειναι πιο ευκολο δε θα μαλωσουμε και γιαυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο πριν το 2024 και οι κατα τ' αλλα "ψαγμενοι" και tech-savvy linux-αδες ακομα πιστευουν οτι ολοι οσοι χρησιμοποιουν win το κανουν μονο για να παιζουν παιχνιδια η να βλεπουν τσοντες στο internet. Αν ειναι δυνατον ενας home user των windows να εχει ασχολιες οι οποιες κανουν ασυμφορη την μεταβαση σε linux απο την μια μερα στην αλλη. Δεν ξερω αν ειναι υπεροψια η projection λογω προσωπικης εμπειριας.

"Βαριουνται να μαθουν κατι καινουριο". Προφανως, απο την αλλη ομως, ο αλλος θα μαθει αυτο που θελει να μαθει το οποιο μπορει να μην ειναι εντολες στο terminal μπας και λειτουργησει η γ*μημενη καρτα ηχου επειδη, ακουσον ακουσον, θελει να ηχογραφησει μια κιθαρα, ενα synth κτλ.

Γιατι, κακα τα ψεματα, το προβλημα με τα linux δεν ειναι οτι ειναι "δυσκολα", ειναι οτι οταν θα κατσει το θεμα με το hardware ενω θελεις να κανεις μια συγκεκριμενη εργασια, θα φας το αγγουρι, θα μπεις στο Internet, θα σου πετανε καποιοι τυποι εντολες σε ενα forum, δεν θα γινεται τιποτα, θα σε πουν μ*λακα ασχετο και μετα, ουτε για... τσοντες στο internet δεν θα κανει το pc, τουλαχιστον για οσους θελουν και ηχο για να την βρουν.

Εξου και η ειρωνεια περι "μαρτυρων του Linux". Καθε σοβαρη προταση πρεπει να ειναι εξατομικευμενη, οχι "εχεις ταδε os και χτυπας τα γονατα στο γραφειο, γυρνα το σε linux/win/mac να σωθεις". 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


ο χρηστης που θα παρακαμψει το update που δεν τον αφηνει το ιδιο το ΛΣ να κανει, μπορει,
απο κει και περα ποιο ειναι πιο ευκολο δε θα μαλωσουμε και γιαυτο

Κάτσε γιατί κάπου στα τόσα πολλά το έχασες .... και λογικό.

Πάμε πάλι απ' την αρχή. Το 2025 ένας απλός χρήστης Ubuntu θα μπει στο store, θα κάνει update απ' την Ubuntu 25.xxx στην 26.xxxx και θα έχει το πιο ενημερωμένο ασφαλές λειτουργικό. Ένας χρήστης windows θα χρειαστεί εμένα και εσένα για να του το κάνουν.

Και κάπου εδώ είναι που αντιστρέφονται σιγά σιγά οι όροι στα 2 λειτουργικά. Εκεί που κοροϊδεύαμε το linux ότι είναι τζάμπα αλλά θες ένα τεχνικό από πάνω σου, σιγά σιγά γίνεται στα windows.

5 ώρες πριν, Volga είπε

Εγώ γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί να χάσει κάποιος το χρόνο του σε κάτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τόσο μα τόσο παλιό.

Ασχέτως λειτουργικού, αυτά είναι προσωπικές απόψεις. Αλλά το 2023 δεν το καταλαβαίνω, χθες αγόρασα για το γιο μου ένα Mini PC με 32GB Ram 512SSD με Rysen5 με δωρεάν μεταφορικά από τη γερμανία με 449 ευρώ. Καταλαβαίνω οτι καθένας έχει τις ανάγκες του και οτι 450 ευρώ είναι 450 ευρώ αλλά δεν τα τρώς σουβλάκια, παίρνεις κάτι που θα σου κάνει την εργασία και την καθημερινότητα καλύτερη. Αν, δε, πάω να χάσω 2-3-4 μέρες, για να καταφέρω στα σκαλίσω να στήσω ένα λειτουργικό σε ένα απολίθωμα για να πω οτι "να δεν με κλέβει η Microsoft, η Apple, ο ΟΤΕ)... τι να πω. Θεωρώ το χρόνο μου πολύ σημαντικότερο και ακριβότερο.

Δεν είναι θέμα χρημάτων. Είναι ζήτημα του να μην δημιουργείς σκουπίδια από εκεί που δεν χρειάζεται. Ήδη συμβαίνει κάτι τέτοιο με τα κινητά by the way. Δεν είναι κάτι καινούργιο απλώς το ζήτημα είναι να μην ενταθεί το φαινόμενο.

Σίγουρα το mini PC που περιγράφεις είναι καλύτερο από κάθε Pentium εκεί έξω και εντάξει οι Pentium είναι γενικά για τα σκουπίδια. Οι Core 2 Duo ωστόσο κάνουν ακόμη δουλειά. Πχ στο εργαστήριο έχω ένα τέτοιο PC με Fedora το οποίο παρακολουθώ την κάμερα του μικροσκοπίου και κάνω και recording με το OBS.

Ήταν δύσκολο να το στήσω; Όχι. Ήταν εξαιρετικά πιο εύκολο από windows και σε λιγότερο από 10 λεπτά ένα PC που είχα στην άκρη πεταμένο είχε λειτουργικό με βασικά προγράμματα συν το OBS που κατέβασα απ΄το gnome store.

Αυτό το PC με windows 10 δεν την έκανε αυτή την δουλειά λόγο RAM κυρίως καθώς ήταν απ' την αρχή που φόρτωνε το σύστημα γεμάτη κατά 65%. Θεωρώ ότι τα Linux πέραν ότι δεν τρώνε πολύ μνήμη, κάνουν και πολύ καλύτερη διαχείριση της swap memory και μάλλον εκεί είναι που κερδίζουν.

2 λεπτά πριν, Clytoceyx είπε

Λιγο πριν το 2024 και οι κατα τ' αλλα "ψαγμενοι" και tech-savvy linux-αδες ακομα πιστευουν οτι ολοι οσοι χρησιμοποιουν win το κανουν μονο για να παιζουν παιχνιδια η να βλεπουν τσοντες στο internet. Αν ειναι δυνατον ενας home user των windows να εχει ασχολιες οι οποιες κανουν ασυμφορη την μεταβαση σε linux απο την μια μερα στην αλλη. Δεν ξερω αν ειναι υπεροψια η projection λογω προσωπικης εμπειριας.

"Βαριουνται να μαθουν κατι καινουριο". Προφανως, απο την αλλη ομως, ο αλλος θα μαθει αυτο που θελει να μαθει το οποιο μπορει να μην ειναι εντολες στο terminal μπας και λειτουργησει η γ*μημενη καρτα ηχου επειδη, ακουσον ακουσον, θελει να ηχογραφησει μια κιθαρα, ενα synth κτλ.

Γιατι, κακα τα ψεματα, το προβλημα με τα linux δεν ειναι οτι ειναι "δυσκολα", ειναι οτι οταν θα κατσει το θεμα με το hardware ενω θελεις να κανεις μια συγκεκριμενη εργασια, θα φας το αγγουρι, θα μπεις στο Internet, θα σου πετανε καποιοι τυποι εντολες σε ενα forum, δεν θα γινεται τιποτα, θα σε πουν μ*λακα ασχετο και μετα, ουτε για... τσοντες στο internet δεν θα κανει το pc, τουλαχιστον για οσους θελουν και ηχο για να την βρουν.

Εξου και η ειρωνεια περι "μαρτυρων του Linux". Καθε σοβαρη προταση πρεπει να ειναι εξατομικευμενη, οχι "εχεις ταδε os και χτυπας τα γονατα στο γραφειο, γυρνα το σε linux/win/mac να σωθεις". 

 

 

Το καταλαβαίνω ότι λίγο πριν το 2024 βαριέσαι να διαβάσεις 25 σελίδες διαφωνιών μεταξύ windows και linux, αλλά δεν σε υποχρεώνει κανένας να απαντήσεις και να μας πεις τι πιστεύεις ότι συζητάμε. Σου εύχομαι με την καινούργια χρονιά και εσύ και πολλοί άλλοι να το κόψετε αυτό.

Έπειτα ένα λειτουργικό που βασίζεται αποκλειστικά στην κοινότητα για την ανάπτυξη του, δεν μπορεί πάνα να είναι "κοινονικό" με τους χρήστες του. Πάντα υπάρχουν ηλίθιοι, ακόμη και εδώ που μπαίνουν και γράφουν το μακρύ τους και το κοντό τους, αλλά όσες φορές έκανα μια ερώτηση σωστά και όχι τύπου "Βγάζει άσπρα γράμματα η οθόνη μου" αλλά "Έχω το x σφάλμα όταν κάνω την y και την z κίνηση" μια χαρά απαντήσεις παίρνω και μια χαρά λύσεις βρίσκω.

Στην τελική αν δεν είσαι διατεθημένος να ασχοληθείς με τα προβλήματα του hardware σου έχω καλά νέα. Εδώ και 20 χρόνια μπορείς να δοκιμάσεις το λειτουργικό πριν κάνεις format στο PC σου.

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, manolis940 said:

Κάτσε γιατί κάπου στα τόσα πολλά το έχασες .... και λογικό.

Πάμε πάλι απ' την αρχή. Το 2025 ένας απλός χρήστης Ubuntu θα μπει στο store, θα κάνει update απ' την Ubuntu 25.xxx στην 26.xxxx και θα έχει το πιο ενημερωμένο ασφαλές λειτουργικό. Ένας χρήστης windows θα χρειαστεί εμένα και εσένα για να του το κάνουν.

Και κάπου εδώ είναι που αντιστρέφονται σιγά σιγά οι όροι στα 2 λειτουργικά. Εκεί που κοροϊδεύαμε το linux ότι είναι τζάμπα αλλά θες ένα τεχνικό από πάνω σου, σιγά σιγά γίνεται στα windows.


οταν τα Windows κανουν τα updates αυτοματα ειναι "κακο"
οταν τα Windows δεν κανουν ή δε θα μπορουν να κανουν τα updates αυτοματα ειναι παλι "κακο"
αμα παρει τον ελεγχο στα χερια του o χρηστης και το κανει ειναι "δυσκολο"
καποια στιγμη αποφασιστε τι θελετε και μετα ελατε να μας το πειτε..
οι περισσοτεροι χρηστες δεν εχουν ιδεα τι ειναι τα updates ουτε εχουν κανει ποτε στη ζωη τους αν δεν τους εδειξε καποιος αλλος,
εκεινη η μερα λοιπον οταν θα ερθει δε θα σταματησει ο κοσμος, ουτε θα σταματησουν να λειτουργουν τα Windows 10, απλα οσοι ηταν ασχετοι και δεν ειχαν ιδεα απο update θα συνεχισουν κανονικα, μεχρι να τους το πει καποιος, ολοι οι υπολοιποι θα εχουν λαβει τα μετρα τους
η εγκατασταση μεσω rufus ειναι δυσκολη για εναν windows χρηστη, αλλα η εγκατασταση linux from scratch για ενα παντελως ανιδεο ειναι πανευκολη,
αμα τα πιστευετε αυτα που λετε απο κει και περα εμενα δε μου πεφτει λογος..
 

1 hour ago, manolis940 said:

Ένας χρήστης windows θα χρειαστεί εμένα και εσένα για να του το κάνουν.


δεν εχω λογια ειλικρινα ειναι συγκινητικο το ενδιαφερον σας για αυτους τους χρηστες, μετα αμα σας λεμε μαρτυρες του ιεχωβα παρεξηγιεστε κι απο πανω

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Odyss3us είπε


δεν κερδισα, ουτε θελω να κερδισω κατι αποψεις ανταλλασουμε

Όχι, δεν ανταλλάσουμε απόψεις. Ο ένας προσπαθεί να μιλήσει τεκμηριωμένα, ο άλλος εξαπολύει προσβολές. Δεν το λες και πολιτισμένο διάλογο αυτό...

1 ώρα πριν, Clytoceyx είπε

Λιγο πριν το 2024 και οι κατα τ' αλλα "ψαγμενοι" και tech-savvy linux-αδες ακομα πιστευουν οτι ολοι οσοι χρησιμοποιουν win το κανουν μονο για να παιζουν παιχνιδια η να βλεπουν τσοντες στο internet. Αν ειναι δυνατον ενας home user των windows να εχει ασχολιες οι οποιες κανουν ασυμφορη την μεταβαση σε linux απο την μια μερα στην αλλη. Δεν ξερω αν ειναι υπεροψια η projection λογω προσωπικης εμπειριας.

"Βαριουνται να μαθουν κατι καινουριο". Προφανως, απο την αλλη ομως, ο αλλος θα μαθει αυτο που θελει να μαθει το οποιο μπορει να μην ειναι εντολες στο terminal μπας και λειτουργησει η γ*μημενη καρτα ηχου επειδη, ακουσον ακουσον, θελει να ηχογραφησει μια κιθαρα, ενα synth κτλ.

Γιατι, κακα τα ψεματα, το προβλημα με τα linux δεν ειναι οτι ειναι "δυσκολα", ειναι οτι οταν θα κατσει το θεμα με το hardware ενω θελεις να κανεις μια συγκεκριμενη εργασια, θα φας το αγγουρι, θα μπεις στο Internet, θα σου πετανε καποιοι τυποι εντολες σε ενα forum, δεν θα γινεται τιποτα, θα σε πουν μ*λακα ασχετο και μετα, ουτε για... τσοντες στο internet δεν θα κανει το pc, τουλαχιστον για οσους θελουν και ηχο για να την βρουν.

Εξου και η ειρωνεια περι "μαρτυρων του Linux". Καθε σοβαρη προταση πρεπει να ειναι εξατομικευμενη, οχι "εχεις ταδε os και χτυπας τα γονατα στο γραφειο, γυρνα το σε linux/win/mac να σωθεις". 

 

 

Εγώ μίλησα για τον χρήστη που κάνει στάνταρ εργασίες γραφείου και πλοήγησης στο διαδίκτυο. Δεν είναι όλοι tech freaks να χρησιμοποιούν εξεζητημένο εξοπλισμό και να έχουν τις συγκεκριμένες απαιτήσεις απο τα συστήματά τους. Μίλησα για τον ΑΠΛΟ χρήστη. Και αυτός ο χρήστης ΜΠΟΡΕΙ να χρησιμοποιήσει linux, γιατί πολύ απλά θα χρησιμοποιήσει ίδιο ή παραπλήσιο software για να κάνει τη δουλειά του και δεν θα χρειαστεί να ασχοληθεί με το λειτουργικό σύστημα, όπως δεν ασχολείται και με τα windows. Αυτή τη στιγμή γράφω απο το desktop με τα windows. Χρησιμοποιώ τον chrome και γράφω σε μια ιστοσελίδα. Πες μου εσύ, ποια διαφορά υπάρχει με το τρόπο που χρησιμοποιώ το laptop που έχω στην εργασία μου, το οποίο τρέχει linux. 

Αν κάτσουν τα δύσκολα ( εμένα δεν μου έχουν κάτσει τα δύσκολα, έχοντας στήσει 5 μηχανήματα με linux, διαφορετικά το ένα απο το άλλο, άρα με βάση τη στατιστική βγάζω το συμπέρασμα ότι αυτά που περιγράφετε είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας ), τότε είτε θα πρέπει - αν θέλει να ασχοληθεί με το linux - να βρει τη λύση ή να επιστρέψει στα windows. Όπως ειπώθηκε, υπάρχει και ο τρόπος της δοκιμής μέσω του live iso του linux, άρα δεν θα χρειαστεί να διαγράψει και να επανεγκαταστήσει τα windows. Εγώ είχα τη πολυτέλεια να κάνω εγκατάσταση σε δεύτερο δίσκο που είχα εύκαιρο, αλλά ο πιο απλός τρόπος είναι το live usb.

Πιο εξατομικευμένη πρόταση λοιπόν απο το ότι σε 5 υπολογιστές που δοκίμασα είχα 100% επιτυχία, δεν μπορεί να υπάρξει. Αντίθετα, τα παραδείγματα που παραθέτετε, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω, δεν είναι εξατομικευμένα. Δεν είναι ο κανόνας, πως να το κάνουμε. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη βλεπω αγχωνεστε πολυ για το μελλον των Windows 10 support σας εχω μερικα στοιχεια:

Windows 7 release date: October 22, 2009
Windows 7 end of support: January 14, 2020

Windows 10 release date: July 29, 2015
Windows 10 end of support: October 14, 2025

οι χρονοι ειναι πανομοιοτυποι 10 χρονια +3 μηνες

και για να σας φυγει και το αγχος το ποσοστο των Windows 7 αυτη τη στιγμη ειναι μολις στο 3,16% απο το 55% που ηταν καποτε..

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...