Προς το περιεχόμενο

Οι αυστηροί περιορισμοί της Microsoft για τα Windows 11 πρόκειται να στείλουν στα σκουπίδια σχεδόν 240 εκ. υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Odyss3us είπε



απο τα λεγομενα σου ουτε η δικη σου δοκιμη στα Windows φαινεται να ειναι σοβαρη, παροτι εχεις δοκιμασει αρκετες εκδοσεις το περασμα σου ειναι μαλλον επιδερμικο..

1. δες παραπανω ποστ με rufus ειναι υποθεση ενος tik!

2. το ιδιο επισης!

3. Γουστα ειναι αυτα, για μενα τα Gui του linux παραπεμπουν σε Windows 95, uninspired, κιτσαριες και κακες αντιγραφες!

4. Δες παλι το ποστ με Rufus, επιπλεον δε νομιζω να υπαρχει μεσος χρηστης Windows που να μη γνωριζει το Ultimate Windows Tweaker 5.1, ενω υπαρχουν και πολλα αλλα παρομοια, που καθαριζουν και παραμετροποιουν ευκολα τα Windows,
οσο για τις εφαρμογες τυπου instagram, spotify κλπ που ειναι καρφιτσωμενες στο Start ειναι μονο shortcuts, δεξι click και uninstall υποθεση 2 sec

τελος υπαρχουν πολλα προγραμματα παραμετροποιησης ui των Windows τα οποια κανουν παπαδες μεχρι γυρισμα και σε MacOS με γνωστοτερο ολων το Rainmeter, αλλα αυτα ειναι για πιτσιρικαδες και youtubers ισα να πουλανε μουρη με ενα backdrop που δεν εχει καμια πρακτικη εφαρμογη οσο απλετο χωρο κι αν εχεις στην επιφανεια εργασιας..

Το πρόβλημα στις απαντήσεις σου1,2, και 4 είναι ένα. Ξεκινάς σκεπτόμενος ότι κάποιος θα κάτσει να κάνει format φτιάχνοντας το φλασακι με το Rufus και όχι με το Windows Media Creation Tool. Και ότι θα καθίσει μετά να κάνει debloating κλπ. Εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι η τελείως μαμά εγκατάσταση έχει όλα αυτά τα προβλήματα και ότι πρέπει να χάσω χρόνο για να κάνω debloating, και ότι, εφαρμογές όπως το onedrive, to microsoft store, edge κλπ είναι τρελή ταλαιπωρία να τις απεγκαταστήσω. Το λειτουργικό πρέπει να ρχεται πεντακάθαρο και μετά να βάλω εγώ αυτά που θέλω επάνω. Θα μου πεις και οι διανομές linux έρχονται με προεγκατεστημένες εφαρμογές. Ισχύει. Δεν υπάρχει όμως κάποια εφαρμογή από αυτές που να μην μπορώ να την απεγκαταστήσω (και εκεί είναι όντως υπόθεση ενός κλικ και όταν τις απεγκαθιστώ η απεγκατάσταση είναι οριστική) αν θέλω σε αντίθεση με τις παραπάνω που ανέφερα. Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν υπάρχουν εφαρμογές που διορθώνουν κάπως το πρόβλημα αλλά ότι το πρόβλημα υπάρχει και ότι το λειτουργικό κάνει ότι μπορεί για να σε αποτρέψει από το να το διορθώσεις

Σε ότι αφορά την απάντηση 3. Όντως γούστα είναι αυτά. Το πρόβλημα είναι ότι στο linux μπορώ πολύ άνετα να τροποποιήσω το UI/UX μου ώστε να ταιριάζει με αυτό που θέλω να κάνω και να βλέπω, να φτιάξω το Workflow μου συμφωνα με την δικιά μου άνεση και όχι με βάση του τι έχει αποφασίσει η MS για μένα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, ovidius80 said:

Το πρόβλημα στις απαντήσεις σου1,2, και 4 είναι ένα. Ξεκινάς σκεπτόμενος ότι κάποιος θα κάτσει να κάνει format φτιάχνοντας το φλασακι με το Rufus και όχι με το Windows Media Creation Tool. Και ότι θα καθίσει μετά να κάνει debloating κλπ. Εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι η τελείως μαμά εγκατάσταση έχει όλα αυτά τα προβλήματα και ότι πρέπει να χάσω χρόνο για να κάνω debloating, και ότι, εφαρμογές όπως το onedrive, to microsoft store, edge κλπ είναι τρελή ταλαιπωρία να τις απεγκαταστήσω. Το λειτουργικό πρέπει να ρχεται πεντακάθαρο και μετά να βάλω εγώ αυτά που θέλω επάνω. Θα μου πεις και οι διανομές linux έρχονται με προεγκατεστημένες εφαρμογές. Ισχύει. Δεν υπάρχει όμως κάποια εφαρμογή από αυτές που να μην μπορώ να την απεγκαταστήσω (και εκεί είναι όντως υπόθεση ενός κλικ και όταν τις απεγκαθιστώ η απεγκατάσταση είναι οριστική) αν θέλω σε αντίθεση με τις παραπάνω που ανέφερα. Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν υπάρχουν εφαρμογές που διορθώνουν κάπως το πρόβλημα αλλά ότι το πρόβλημα υπάρχει και ότι το λειτουργικό κάνει ότι μπορεί για να σε αποτρέψει από το να το διορθώσεις

Σε ότι αφορά την απάντηση 3. Όντως γούστα είναι αυτά. Το πρόβλημα είναι ότι στο linux μπορώ πολύ άνετα να τροποποιήσω το UI/UX μου ώστε να ταιριάζει με αυτό που θέλω να κάνω και να βλέπω, να φτιάξω το Workflow μου συμφωνα με την δικιά μου άνεση και όχι με βάση του τι έχει αποφασίσει η MS για μένα.
 


σοβαρα τωρα; σιγα τη φασαρια να χρησιμοποιησεις το rufus αντι για το media creation tool!
ειλικρινα τα πιστευετε αυτα που λετε;
υπαρχει ανθρωπος που εχει εγκαταστησει τα Windows πανω απο 5 φορες και δεν γνωριζει το rufus?

ειναι μανουρα το να κανεις uninstall το Onedrive και δεν ειναι το να στησεις απο τo μηδεν μια Χ εκδοση linux? 😆

ποιο ευαγγελιο σε ποιο εδαφιο με ψυχαναγκασμους αναφερει οτι το λειτουργικο πρεπει να ειναι "καθαρο";  😆
μαγαριζεται το πυριτιο και δεν πιανουν καλα τα ξορκια; 😋

στην μια προταση μου γραφεις οτι το rufus ειναι μανουρα και αμεσως απο κατω οτι το λειτουργικο αρχικα πρεπει να ειναι πεντακαθαρο και εσυ ως χρηστης (και προφανως κατ επεκταση οι απανταχου χρηστες)  θα πρεπει να ξερεις επακριβως τι πρεπει να βαλεις...! ζητω η τρελα! 🤣
 

11 hours ago, uniquegr said:

Ο χρόνος φυσικά και είναι χρήμα, αλλά για την απλή εγκατάσταση του λειτουργικού, δεν απαιτούνται περισσότερες γνώσεις ή περισσότερος χρόνος απ'ότι απαιτούνται για τα windows. Είναι ακριβώς η ίδια διαδικασία και αν θέλουμε να ακριβολογούμε, είναι και πιο σύντομη. Η παραμετροποίηση του συστήματος δεν πρέπει να μας απασχολεί, αφού κανένας "απλός" χρήστης δεν πρόκειται να ασχοληθεί με αυτό, ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος.

Όπου κι αν ρωτήσεις, θα σου απαντήσουν ότι ένας νέος χρήστης μπορεί να παίξει μεταξύ ubuntu και mint, ανάλογα το προσωπικό του γούστο. Επομένως, ακόμα ένας μύθος που έχει καταρριφθεί. Ενώ επικρατεί ο πλουραλισμός γι'αυτόν που θέλει να ψαχτεί, ήδη είναι καλυμμένος ο αρχάριος χρήστης με αυτές τις mainstream distros. Αρκετά και με αυτή τη καραμέλα ρε παίδες, κουράζει πλέον.


και δε μου λες..  εχει linux drivers για το Logitech MX Mechanical Mini Silent keyboard και το Logitech G502 X Lightspeed mouse, που μεσω του G-hub φτιαχνω μακροεντολες και ενα καρο αλλα settings; υπαρχει υποστηριξη για 4Κ 120Hz/fps HDR?
υπαρχουν drivers για την Sound BlasterX G6 που αποτι εψαξα στην καλυτερη περιπτωση παιρνει μονο τα ετοιμα settings που εχεις βαλει απο τον driver των Windows! υποστηριξη και παραμετροποιηση 0 στο linux και ο θεος βοηθος να λειτουργει στην εκδοση που επελεξες και να μη στραβωσει στο επομενο update 😆
το USB tv stick που εχω και βαζω on the fly απο το Surface Pro στο dekstop pc θα παιζει ή θα πρεπει να ξεψαχνισω ολο το net για να το κανω να δουλεψει; 😆 το scanner/εκτυπωτης τα ιδια! θα πρεπει ειτε να κανω ερευνα αγορας ωστε να βρω εναν που να παιζει εξαρχης στην εκδοση που εχω επιλεξει διαφορετικα παπαλα κι αυτος! απο security wifi καμερες μεχρι webcams πως παμε ολα καλα κι εκει;
το linux κραταει by default τις θεσεις των παραθυρων ή πρεπει να κανω ερευνα και γιαυτο;
AAA games παιζω day1 οπως και ολα αυτα που εχω ηδη? ή θα περιμενω μια 5ετια να δεησει καποιος μαστορας;
μηπως υπαρχει δυνατοτητα save των settings&files του λειτουργικου στο cloud και επαναφορα τους σε αλλο μηχανημα μετα απο clean install?
η εφαρμογη EcoSmart Live που παραμετροποιει με vector nodes τα φωτα του ενυδρειου μηπως υπαρχει σε καποια ερμη εκδοση  linux?
εχω να αναφερω 2 ντουζινες ακομα αλλα αφηνω αυτα για αρχη..

υγ.  fan control σε windows:

166135132-199af120-cfe4-4eb8-b0aa-632188

fan control σε linux: 😍

thinkfan.png
lGztQMv.png

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/12/2023 στις 9:22 ΜΜ, Eloy είπε

Μπορεί να μου πει κάποιος - πέρα απο τα (συζητήσιμα) security updates - τι ΔΕΝ μπορώ να κάνω στα γουιν 7 αλλά μπορώ να το κάνω στα πιο καινούργια ?

Μια λειτουργία είναι το Auto HDR
Μια δεύτερη λειτουργία είναι το Subsystem για Linux
Μια τρίτη λειτουργία είναι Windows Sandbox
Μια τέταρτη λειτουργία είναι το βελτιωμένο σύστημα για την εναπόθεση παραθύρων στην οθόνη (Window Snap)
Μια πέμπτη λειτουργία είναι τα πολλαπλά desktop
Μια έκτη λειτουργία είναι οτι ο File Explorer έχει tabs
Μια έβδομη λειτουργία είναι το Work Folder Client για τον συγχρονισμό αρχείων με άλλους Server στο δίκτυο
Μια ογδοη λειτουργία είναι οι ειδοποιήσεις εστίασης
Μια ένατη λειτουργία είναι οτι λαμβάνουν security updates και για να τα έχεις επίσης σημαίνει οτι επίσης το σύστημα σου υποστηρίζει και έχει ενεργοποίημένο το TPM και το UEFI Secure boot.

Και η απορία της ημέρας: δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά γιατι ο κόσμος επιμένει να έχει συστήματα χωρίς TPM το 2023, και τον πειράζει που η Microsoft (Και η κάθε Microsoft) σταματάει την υποστήριξη αναβαθμίσεων ασφαλείας σε μηχανήματα που πραγματικά έχουν μια τρύπάρα ασφαλείας που δεν λύνει σοβαρά κανένα software. Και απευθύνομαι πραγματικά σε όλους αυτους. Αφου δεν σας πειράζει να έχετε μηχανήματα που έχουν σοβαρό πρόβλημα ασφάλειας, τι σας καίει αν η X εταιρεία σταματα την υποστήριξη; αφού πρακτικά δεν σας νοιάζει η ασφάλεια.

Επεξ/σία από Volga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Odyss3us είπε



απο τα λεγομενα σου ουτε η δικη σου δοκιμη στα Windows φαινεται να ειναι σοβαρη, παροτι εχεις δοκιμασει αρκετες εκδοσεις το περασμα σου ειναι μαλλον επιδερμικο..

1. δες παραπανω ποστ με rufus ειναι υποθεση ενος tik!

2. το ιδιο επισης!

3. Γουστα ειναι αυτα, για μενα τα Gui του linux παραπεμπουν σε Windows 95, uninspired, κιτσαριες και κακες αντιγραφες!

4. Δες παλι το ποστ με Rufus, επιπλεον δε νομιζω να υπαρχει μεσος χρηστης Windows που να μη γνωριζει το Ultimate Windows Tweaker 5.1, ενω υπαρχουν και πολλα αλλα παρομοια, που καθαριζουν και παραμετροποιουν ευκολα τα Windows,
οσο για τις εφαρμογες τυπου instagram, spotify κλπ που ειναι καρφιτσωμενες στο Start ειναι μονο shortcuts, δεξι click και uninstall υποθεση 2 sec

τελος υπαρχουν πολλα προγραμματα παραμετροποιησης ui των Windows τα οποια κανουν παπαδες μεχρι γυρισμα και σε MacOS με γνωστοτερο ολων το Rainmeter, αλλα αυτα ειναι για πιτσιρικαδες και youtubers ισα να πουλανε μουρη με ενα backdrop που δεν εχει καμια πρακτικη εφαρμογη οσο απλετο χωρο κι αν εχεις στην επιφανεια εργασιας..

Δηλαδή, είναι εύκολο να ασχοληθεί κάποιος με το rufus ( οκ, δεν είναι δύσκολο, αλλά μη λέμε βλακείες, πραγματικά ο απλός χρήστης θα πάει καρφί στον windows media creation tool, μη κάνεις αυτό για το οποίο με κατηγορείς, να εξιδανικεύεις με βάση τις δικές σου ικανότητες τις ικανότητες του απλού χρήστη ) αλλά είναι δύσκολο να κατεβάσει τον installer του ubuntu και να μπουτάρει απο αυτόν. Το διαβάσαμε κι αυτό.

3. Το Gui του linux, out of the box εξαρτάται απο το desktop environment που θα επιλέξεις. Αν τώρα, είσαι λίγο μερακλής, το κάνεις να είναι πανομοιότυπο με αυτό των windows, προσωπικά το έχω κάνει ολόιδιο ( ακολουθώντας οδηγίες, μου πήρε κανένα μισάωρο ) με macOS Ventura. Μέχρι και τις αλλαγές στη μπάρα εργασιών ανάλογα την εφαρμογή που είναι στο προσκήνιο έχουν ξεσηκώσει!

4. Μιλάς για τον απλό χρήστη, αλλά έχεις την αξίωση να γνωρίζει τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Κατά τ'άλλα, εγώ εξιδανικεύω το linux. Μάλιστα.

 

7 ώρες πριν, cp5120 είπε

Τα 7άρια είναι μια χαρά. Όσο για το Linux η υιοθέτηση από μεγαλύτερο αριθμό χρηστών είναι πάντα "just around the corner" όπως η "αυτόνομη οδήγηση" και το nuclear fusion. Φυσικά, μιας και πρέπει να κάνεις 4χρονες σπουδές για να το μάθεις τόσο καλά όπως τα Windows που πολλοί τα χρησιμοπούν ασταμάτητα για περισσότερα από 35 χρόνια. Όσο για την υποστήριξη, είναι για τα μπάζα με όλους τους λινουξάδες που θεωρούν τον εαυτό τους "έξυπνο" και όσους δεν το καταλαβαίνουν "καθυστερημένους".

Ούτε καν. Ένα λειτουργικό σύστημα είναι. Άντε να χρειαστείς καμιά εβδομάδα για να μάθεις τη φιλοσοφία πίσω απο τα repos. Αν τώρα θέλεις να κάνεις αυτά που πραγματικά μπορεί να κάνει το linux, θα πρέπει να ασχοληθείς. Αλλά αυτά ξεπερνάνε το γνωστικό επίπεδο του "απλού" χρήστη, άρα δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.

7 ώρες πριν, Odyss3us είπε


το επιχειρημα οτι το Linux τρεχει καλυτερα σε παλια μηχανηματα καταρριφθηκε πιο πανω σου απεδειξα οτι εχω παλαιοτερο μηχανημα 15ετιας  με Windows 11 τη στιγμη που εσυ το ιδιο μηχανημα καθ' ομολογια σου θα το πετουσες ή θα το χαριζες,

οποτε παμε παρακατω γιατι να βαλω linux? τι εξτρα θα κερδισω εκτος απο το να χασω πολυτιμο χρονο και να σπαω το κεφαλι μου για να καταφερω να κανω τα ιδια πραγματα  που κανω ηδη απο την αρχη με διαφορετικο τροπο; και σε πολυ μικροτερο ευρος;

Κάτσε, γιατί πήρες πολλή φόρα. Είπα ότι θα το χάριζα ( όπως και το χάρισα ) επειδή π.χ. ένας core2duo είναι υποδεέστερος ακόμα και απο ένα i3 4ης γενιάς, ενώ καίει τα άντερά του στο ρεύμα. Δεν είναι αποδοτικός για την ενέργεια που καταναλώνει και έτσι, δεν αξίζει να λειτουργεί. Προσωπικά μάλιστα, στη τέταρτης γενιάς μητρική που έχω, δεν παίζω καν με core i, αλλά με 4C/8T Xeon με 25w TDP. Θέλεις να κάνουμε σύγκριση με τον 775 σου, να δούμε ποιος κερδίζει;

Τα οφέλη του linux τα έχουμε εξηγήσει αρκετοί απο τους συμμετέχοντες. Αν έχεις κολλημένα μυαλά και δεν καταλαβαίνεις τί σου λέμε, είναι δικό σου πρόβλημα.

3 ώρες πριν, Odyss3us είπε

 
μαλλον εχεις καιρο να χρησιμοποιησεις rufus..

το να βαλεις ενα tick σε ενα checkbox ειναι πατεντα ενω να ανοιγεις terminal και να αρχιζεις τα sudo-ku για να κανεις τη δουλεια σου ειναι ευκολια.. οκ 😙

afnCbwp.png

Μέγα λάθος. Terminal δεν θα ανοίξεις, παρά μόνο αν το θελήσεις εσύ ο ίδιος. Όλα μπορούν να γίνουν απο το gui. Επαναλαμβάνω, είσαι outdated ως προς το linux, αλλά επιμένεις να μας το παίζεις ειδήμων. Για τη δική σου αξιοπρέπεια, ασχολήσου με το linux έστω και λίγο ή σταμάτα να σχολιάζεις. Εκτίθεσαι.

20 λεπτά πριν, ovidius80 είπε

Το πρόβλημα στις απαντήσεις σου1,2, και 4 είναι ένα. Ξεκινάς σκεπτόμενος ότι κάποιος θα κάτσει να κάνει format φτιάχνοντας το φλασακι με το Rufus και όχι με το Windows Media Creation Tool. Και ότι θα καθίσει μετά να κάνει debloating κλπ. Εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι η τελείως μαμά εγκατάσταση έχει όλα αυτά τα προβλήματα και ότι πρέπει να χάσω χρόνο για να κάνω debloating, και ότι, εφαρμογές όπως το onedrive, to microsoft store, edge κλπ είναι τρελή ταλαιπωρία να τις απεγκαταστήσω. Το λειτουργικό πρέπει να ρχεται πεντακάθαρο και μετά να βάλω εγώ αυτά που θέλω επάνω. Θα μου πεις και οι διανομές linux έρχονται με προεγκατεστημένες εφαρμογές. Ισχύει. Δεν υπάρχει όμως κάποια εφαρμογή από αυτές που να μην μπορώ να την απεγκαταστήσω (και εκεί είναι όντως υπόθεση ενός κλικ και όταν τις απεγκαθιστώ η απεγκατάσταση είναι οριστική) αν θέλω σε αντίθεση με τις παραπάνω που ανέφερα. Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν υπάρχουν εφαρμογές που διορθώνουν κάπως το πρόβλημα αλλά ότι το πρόβλημα υπάρχει και ότι το λειτουργικό κάνει ότι μπορεί για να σε αποτρέψει από το να το διορθώσεις

Σε ότι αφορά την απάντηση 3. Όντως γούστα είναι αυτά. Το πρόβλημα είναι ότι στο linux μπορώ πολύ άνετα να τροποποιήσω το UI/UX μου ώστε να ταιριάζει με αυτό που θέλω να κάνω και να βλέπω, να φτιάξω το Workflow μου συμφωνα με την δικιά μου άνεση και όχι με βάση του τι έχει αποφασίσει η MS για μένα. 

 

Φυσικά και υπάρχουν lite διανομές, για να μη μιλήσουμε για τις πιο προχωρημένες διαδικασίες όπου το σύστημα έρχεται γυμνό και εγκαθιστάς απο την αρχή ό,τι πραγματικά χρειάζεσαι. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το alpine linux. Και αν δεν κάνω λάθος, μπορεί κάποιος να κατεβάσει ubuntu σε έκδοση server και να τη παραμετροποιήσει με τον ίδιο τρόπο;

5 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


σοβαρα τωρα; σιγα τη φασαρια να χρησιμοποιησεις το rufus αντι για το media creation tool!
ειλικρινα τα πιστευετε αυτα που λετε;

ειναι μανουρα αυτη και δεν ειναι το να στησεις απο τo μηδεν μια Χ εκδοση linux? 😆


και δε μου λες..  εχει linux drivers για το Logitech MX Mechanical Mini Silent keyboard και το Logitech G502 X Lightspeed mouse, που μεσω του G-hub φτιαχνω μακροεντολες και ενα καρο αλλα settings; υπαρχει υποστηριξη για 4Κ 120Hz/fps HDR?
υπαρχουν drivers για την Sound BlasterX G6 που αποτι εψαξα στην καλυτερη περιπτωση παιρνει τα ετοιμα settings που εχεις βαλει απο τον driver των Windows! υποστηριξη και παραμετροποιηση 0 στο linux και ο θεος βοηθος να λειτουργει στην εκδοση που επελεξες και να μη στραβωσει στο επομενο update 😆
το USB tv stick που εχω και βαζω on the fly απο το Surface Pro στο dekstop pc θα παιζει ή θα πρεπει να ξεψαχνισω ολο το net για να το κανω να δουλεψει; 😆 το scanner/εκτυπωτης τα ιδια! θα πρεπει ειτε να κανω ερευνα αγορας ωστε να βρω εναν που να παιζει εξαρχης στην εκδοση που εχω επιλεξει διαφορετικα παπαλα κι αυτος! απο security wifi καμερες μεχρι webcams πως παμε ολα καλα κι εκει;
το linux κραταει by default τις θεσεις των παραθυρων ή πρεπει να κανω ερευνα και γιαυτο;
AAA games παιζω day1 οπως και ολα αυτα που εχω ηδη? ή θα περιμενω μια 5ετια να ευλογησει καποιος μαστορας;
μηπως υπαρχει δυνατοτητα save των settings&files του λειτουργικου στο cloud και επαναφορα τους σε αλλο μηχανημα μετα απο clean install?
η εφαρμογη EcoSmart Live που παραμετροποιει με vector nodes τα φωτα του ενυδρειου μηπως υπαρχει σε καποια ερμη εκδοση  linux?
εχω να αναφερω 2 ντουζινες ακομα αλλα αφηνω αυτα για αρχη..

υγ.  fan control σε windows

166135132-199af120-cfe4-4eb8-b0aa-632188

fan control σε linux: 😍

lGztQMv.png

Όχι, δεν είναι μανούρα να στήσεις Linux παίρνοντάς το γυμνό και βάζοντας αυτά που χρειάζεσαι. Δεν μιλάμε όμως για τον απλό χρήστη, αυτόν που τώρα θα μάθει το linux. Η μαγκιά όμως με αυτή τη διαδικασία είναι ότι εγκαθιστάς το desktop environment που σε εκφράζει, τον window manager που γουστάρεις, τον file manager που σου κάνει κέφι κ.ο.κ. χωρίς bloatware ( που και το ubuntu έχει, αφού έρχεται με προεγκατεστημένες εφαρμογές ).

Στα περί του συστήματός σου. Αγαπητέ, δεν έχουν όλοι το σύστημά σου. Εγώ όμως με ένα Lenovo Ideapad i330-15ikb φόρτωσα linux mint, τα αναγνώρισε όλα και το κερασάκι στη τούρτα, έχω βάλει και τον κόφτη στη φόρτιση της μπαταρίας με όριο που εγώ έθεσα ( 60% ) για τη μακροζωία της μπαταρίας. Σε 5-6 μηχανήματα που έχω δοκιμάσει κάμποσες διανομές, αναγνωρίστηκαν όλα τα συστατικά των συστημάτων, χωρίς να χρειαστεί να κάνω τη παραμικρή ενέργεια για αναζήτηση οδηγών, troubleshooting κλπ. Με τη μία, τα συστήματα λειτούργησαν. Βέβαια, δεν με ενδιαφέρει να βλέπω θερμοκρασίες στο pc μου ( πέραν του konky ) και δεν με ενδιαφέρει καθόλου η ταχύτητα των ανεμιστήρων μου. Τα έχω όλα στο auto απο τη μητρική και ας τα βγάλουν πέρα μόνα τους.

Ως προς τις κάρτες ήχου, να με συμπαθάς, εγώ παίζω με usb dacs και αυτά στο Daphile ( που είναι ένα audiophile περιβάλλον βασισμένο στο Gentoo ), όλα αναγνωρίστηκαν κανονικότατα. Καταλαβαίνω βέβαια το συλλογισμό σου ως προς την αδυναμία παραμετροποίησης των ρυθμίσεων της κάρτας ήχου σου μιας που χρησιμοποιώ ψηφιακό κροσόβερ της minidsp και δεν υπάρχει διαθέσιμη εφαρμογή για linux. Αυτός ήταν και ο λόγος που πέρασα windows στο πανάρχαιο laptop μου άλλωστε, να κάνω τις ρυθμίσεις, να τις αποθηκεύω στη μνήμη του minidsp και να επιστρέφω στο linux για να ακούσω μουσική ( δεν συμβαίνει τακτικά κάτι τέτοιο, μιας που δεν πειράζω τις ρυθμίσεις του κροσόβερ μου κάθε τρεις και λίγο ).

Τώρα, για κάτι θεματάκια όπως σκάνερ και εκτυπωτή, σιγά τα λάχανα. Προσωπικά, έχω εγκατεστημένα windows 11 σε vm και με το passthrough κάνω παπάδες. Το dual boot είναι ξεπερασμένο. Πφφφφφ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

υπαρχει ανθρωπος που εχει εγκαταστησει τα Windows πανω απο 5 φορες και δεν γνωριζει το rufus?

ναι ,  "απλά" κάνεις επαναφορά απο τα ίδια τα windows

4 λεπτά πριν, uniquegr είπε

ο απλός χρήστης θα πάει καρφί στον windows media creation too

θα δώσει το μηχάνημα για φορμάτ μιας και δεν ξέρει ούτε επαναφορά να κάνει . Ο έμπειρος χρήστης ξέρει , ο "κάνω φορματ σε φιλική τιμή" ξέρει να κάνει και στικάκι

(μιλάμε για απλούς χρήστες)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

θα δώσει το μηχάνημα για φορμάτ μιας και δεν ξέρει ούτε επαναφορά να κάνει . Ο έμπειρος χρήστης ξέρει , ο "κάνω φορματ σε φιλική τιμή" ξέρει να κάνει και στικάκι

(μιλάμε για απλούς χρήστες)

Καλά, σίγουρα. Πάντως, αυτοί οι "κάνω φορμάτ σε φιλική τιμή" είναι όλα τα λεφτά. Ακούω τί χρεώνουν και λιώνω στα γέλια. Αφού βρίσκουν θύματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

σοβαρα τωρα; σιγα τη φασαρια να χρησιμοποιησεις το rufus αντι για το media creation tool!
ειλικρινα τα πιστευετε αυτα που λετε;

ειναι μανουρα το να κανεις uninstall το Onedrive και δεν ειναι το να στησεις απο τo μηδεν μια Χ εκδοση linux? 😆

ποιο ευαγγελιο σε ποιο εδαφιο με ψυχαναγκασμους αναφερει οτι το λειτουργικο πρεπει να ειναι "καθαρο";  😆

στην μια προταση μου γραφεις οτι το rufus ειναι μανουρα και αμεσως απο κατω οτι το λειτουργικο αρχικα πρεπει να ειναι πεντακαθαρο και εσυ ως χρηστης (και προφανως κατ επεκταση οι απανταχου χρηστες)  θα πρεπει να ξερεις επακριβως τι πρεπει να βαλεις...! ζητω η τρελα! 🤣

Δεν σου είπα ότι είναι μανούρα να χρησιμοποιήσεις το rufus. Σου είπα ότι δεν θα έπρεπε να χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις το Rufus. Ότι η μαμά εγκατάσταση σου δημιουργεί προβλήματα και σε περιορίζει. Και ναι είναι μανούρα να κάνεις απεγκατάσταση το one drive και ένα κάρο εφαρμογές που δεν θέλω να υπάρχουν στα windows. Έχεις δοκιμάσει να ξεριζώσεις το one drive, το xbox, το microsoft store από τα windows? Μάλλον όχι. Γιατί εγώ το δοκιμασα και σίγουρα δεν γίνεται με ένα απλό uninstall στα apps. Όσο για το πόσο χρόνο μου παίρνει να εγκαταστήσω μια distro linux? Προχθές που έστησα ένα pop os σε ένα μηχανάκι μου πήρε περίπου 5 λεπτά 10 αν βάλεις και την ώρα που μου πήρε να εγκαταστήσω δυο τρεις εφαρμογές που ήθελα και να βγάλω κανα δυο τρεις άλλες που δεν ήθελα. 

Από κει και πέρα ποτέ δεν γενίκευσα σε άλλους χρήστες. Εγώ θέλω το λειτουργικό μου να ρχεται καθαρό από "βρωμιές" τύπου spotify candy crush κλπ. Εγώ ξέρω τι θέλω να έχει και τι χρειάζεται να έχει το λειτουργικό μου. Τώρα αν εσύ προτιμάς να παιδεύεσαι με powershell ή αμφιβόλου ποιότητας scripts για να απ εγκαταστήσεις το bloatware της MS ή ακόμα χειρότερα να το χεις εκεί να κάθεται οκ. Πάσο. Παρεπιμπτόντως, για πες μου ποιο από όλα αυτα τα tweakers προγραμματάκια που αναφέρεις έχει επιλογή για να περιορίσεις την αυθαιρεσία της MS να τραβάει όλο το διαθέσιμο Bandwidth της γραμμής σου επειδή εκείνη την στιγμή του "κ@υλwσε" να κατεβάσει update ή οτιδήποτε άλλο? Και πολλά άλλα τέτοια ωραία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, uniquegr said:

Δηλαδή, είναι εύκολο να ασχοληθεί κάποιος με το rufus ( οκ, δεν είναι δύσκολο, αλλά μη λέμε βλακείες, πραγματικά ο απλός χρήστης θα πάει καρφί στον windows media creation tool, μη κάνεις αυτό για το οποίο με κατηγορείς, να εξιδανικεύεις με βάση τις δικές σου ικανότητες τις ικανότητες του απλού χρήστη ) αλλά είναι δύσκολο να κατεβάσει τον installer του ubuntu και να μπουτάρει απο αυτόν. Το διαβάσαμε κι αυτό.

3. Το Gui του linux, out of the box εξαρτάται απο το desktop environment που θα επιλέξεις. Αν τώρα, είσαι λίγο μερακλής, το κάνεις να είναι πανομοιότυπο με αυτό των windows, προσωπικά το έχω κάνει ολόιδιο ( ακολουθώντας οδηγίες, μου πήρε κανένα μισάωρο ) με macOS Ventura. Μέχρι και τις αλλαγές στη μπάρα εργασιών ανάλογα την εφαρμογή που είναι στο προσκήνιο έχουν ξεσηκώσει!

4. Μιλάς για τον απλό χρήστη, αλλά έχεις την αξίωση να γνωρίζει τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Κατά τ'άλλα, εγώ εξιδανικεύω το linux. Μάλιστα.

 

Ούτε καν. Ένα λειτουργικό σύστημα είναι. Άντε να χρειαστείς καμιά εβδομάδα για να μάθεις τη φιλοσοφία πίσω απο τα repos. Αν τώρα θέλεις να κάνεις αυτά που πραγματικά μπορεί να κάνει το linux, θα πρέπει να ασχοληθείς. Αλλά αυτά ξεπερνάνε το γνωστικό επίπεδο του "απλού" χρήστη, άρα δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.

Κάτσε, γιατί πήρες πολλή φόρα. Είπα ότι θα το χάριζα ( όπως και το χάρισα ) επειδή π.χ. ένας core2duo είναι υποδεέστερος ακόμα και απο ένα i3 4ης γενιάς, ενώ καίει τα άντερά του στο ρεύμα. Δεν είναι αποδοτικός για την ενέργεια που καταναλώνει και έτσι, δεν αξίζει να λειτουργεί. Προσωπικά μάλιστα, στη τέταρτης γενιάς μητρική που έχω, δεν παίζω καν με core i, αλλά με 4C/8T Xeon με 25w TDP. Θέλεις να κάνουμε σύγκριση με τον 775 σου, να δούμε ποιος κερδίζει;

Τα οφέλη του linux τα έχουμε εξηγήσει αρκετοί απο τους συμμετέχοντες. Αν έχεις κολλημένα μυαλά και δεν καταλαβαίνεις τί σου λέμε, είναι δικό σου πρόβλημα.

Μέγα λάθος. Terminal δεν θα ανοίξεις, παρά μόνο αν το θελήσεις εσύ ο ίδιος. Όλα μπορούν να γίνουν απο το gui. Επαναλαμβάνω, είσαι outdated ως προς το linux, αλλά επιμένεις να μας το παίζεις ειδήμων. Για τη δική σου αξιοπρέπεια, ασχολήσου με το linux έστω και λίγο ή σταμάτα να σχολιάζεις. Εκτίθεσαι.

Φυσικά και υπάρχουν lite διανομές, για να μη μιλήσουμε για τις πιο προχωρημένες διαδικασίες όπου το σύστημα έρχεται γυμνό και εγκαθιστάς απο την αρχή ό,τι πραγματικά χρειάζεσαι. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το alpine linux. Και αν δεν κάνω λάθος, μπορεί κάποιος να κατεβάσει ubuntu σε έκδοση server και να τη παραμετροποιήσει με τον ίδιο τρόπο;

Όχι, δεν είναι μανούρα να στήσεις Linux παίρνοντάς το γυμνό και βάζοντας αυτά που χρειάζεσαι. Δεν μιλάμε όμως για τον απλό χρήστη, αυτόν που τώρα θα μάθει το linux. Η μαγκιά όμως με αυτή τη διαδικασία είναι ότι εγκαθιστάς το desktop environment που σε εκφράζει, τον window manager που γουστάρεις, τον file manager που σου κάνει κέφι κ.ο.κ. χωρίς bloatware ( που και το ubuntu έχει, αφού έρχεται με προεγκατεστημένες εφαρμογές ).

Στα περί του συστήματός σου. Αγαπητέ, δεν έχουν όλοι το σύστημά σου. Εγώ όμως με ένα Lenovo Ideapad i330-15ikb φόρτωσα linux mint, τα αναγνώρισε όλα και το κερασάκι στη τούρτα, έχω βάλει και τον κόφτη στη φόρτιση της μπαταρίας με όριο που εγώ έθεσα ( 60% ) για τη μακροζωία της μπαταρίας. Σε 5-6 μηχανήματα που έχω δοκιμάσει κάμποσες διανομές, αναγνωρίστηκαν όλα τα συστατικά των συστημάτων, χωρίς να χρειαστεί να κάνω τη παραμικρή ενέργεια για αναζήτηση οδηγών, troubleshooting κλπ. Με τη μία, τα συστήματα λειτούργησαν. Βέβαια, δεν με ενδιαφέρει να βλέπω θερμοκρασίες στο pc μου ( πέραν του konky ) και δεν με ενδιαφέρει καθόλου η ταχύτητα των ανεμιστήρων μου. Τα έχω όλα στο auto απο τη μητρική και ας τα βγάλουν πέρα μόνα τους.

Ως προς τις κάρτες ήχου, να με συμπαθάς, εγώ παίζω με usb dacs και αυτά στο Daphile ( που είναι ένα audiophile περιβάλλον βασισμένο στο Gentoo ), όλα αναγνωρίστηκαν κανονικότατα. Καταλαβαίνω βέβαια το συλλογισμό σου ως προς την αδυναμία παραμετροποίησης των ρυθμίσεων της κάρτας ήχου σου μιας που χρησιμοποιώ ψηφιακό κροσόβερ της minidsp και δεν υπάρχει διαθέσιμη εφαρμογή για linux. Αυτός ήταν και ο λόγος που πέρασα windows στο πανάρχαιο laptop μου άλλωστε, να κάνω τις ρυθμίσεις, να τις αποθηκεύω στη μνήμη του minidsp και να επιστρέφω στο linux για να ακούσω μουσική ( δεν συμβαίνει τακτικά κάτι τέτοιο, μιας που δεν πειράζω τις ρυθμίσεις του κροσόβερ μου κάθε τρεις και λίγο ).

Τώρα, για κάτι θεματάκια όπως σκάνερ και εκτυπωτή, σιγά τα λάχανα. Προσωπικά, έχω εγκατεστημένα windows 11 σε vm και με το passthrough κάνω παπάδες. Το dual boot είναι ξεπερασμένο. Πφφφφφ...


αυτες τωρα ειναι οι "σοβαρες απαντησεις" που αφορουν τον average user και την αγωνια που εκφραζετε καθε φορα σε καθε τοπικ που αφορα windows για το ποσο ευκολο ειναι να βαλει ο καθενας την διανομη λινουξ που του ταιριαζει με τις εφαρμογες που ο ιδιος θα επιλεξει 😄

το συστημα μου ειναι ενα τυπικo entry level gaming συστημα σε σχεση με τα περιφερειακα που εχουν αλλοι και τα ανεφερα για να σου υπενθυμισω οτι χωρις επισημη υποστηριξη ο πολυς κοσμος ειναι ξεκρεμαστος.. ειτε το καταλαβαινεις αυτο ειτε οχι..

το αφηγημα σας δυστυχως εκτος απο μονοτονο εχει και κοντα ποδαρια βλ: ενα απλο πισακι με λινουξακι ενα ποντικακι και ενα πληκτρολογιακι  παραλλαγη του λιγο κρασι λιγο θαλασσα και ταγορι μου

δεν θα επρεπε σε καμια περιπτωση κανενα gui του linux να αντιγραφει τα windows, αν πραγματικα ησασταν μαγκες με εμπνευση και δημιουργια θα φτιαχνατε καλυτερο gui κι απτο MacOs αλλα στην ουσια παραμενετε μια μικρη κοινοτητα προγραμματιστων που φτιαχνει simplistic custom λειτουργικα και καυχιεται γιαυτο end of story.- ακριβως οπως η παρηκμασμενη κοινοτητα του deviant art που ο καθενας φτιαχνει το δικο του custom theme με backgound κλπ και μετα το ανεβαζει να το χειροκροτησουν 5-10 νοματαιοι
 

19 minutes ago, ovidius80 said:

Δεν σου είπα ότι είναι μανούρα να χρησιμοποιήσεις το rufus. Σου είπα ότι δεν θα έπρεπε να χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις το Rufus. Ότι η μαμά εγκατάσταση σου δημιουργεί προβλήματα και σε περιορίζει. Και ναι είναι μανούρα να κάνεις απεγκατάσταση το one drive και ένα κάρο εφαρμογές που δεν θέλω να υπάρχουν στα windows. Έχεις δοκιμάσει να ξεριζώσεις το one drive, το xbox, το microsoft store από τα windows? Μάλλον όχι. Γιατί εγώ το δοκιμασα και σίγουρα δεν γίνεται με ένα απλό uninstall στα apps. Όσο για το πόσο χρόνο μου παίρνει να εγκαταστήσω μια distro linux? Προχθές που έστησα ένα pop os σε ένα μηχανάκι μου πήρε περίπου 5 λεπτά 10 αν βάλεις και την ώρα που μου πήρε να εγκαταστήσω δυο τρεις εφαρμογές που ήθελα και να βγάλω κανα δυο τρεις άλλες που δεν ήθελα. 

Από κει και πέρα ποτέ δεν γενίκευσα σε άλλους χρήστες. Εγώ θέλω το λειτουργικό μου να ρχεται καθαρό από "βρωμιές" τύπου spotify candy crush κλπ. Εγώ ξέρω τι θέλω να έχει και τι χρειάζεται να έχει το λειτουργικό μου. Τώρα αν εσύ προτιμάς να παιδεύεσαι με powershell ή αμφιβόλου ποιότητας scripts για να απ εγκαταστήσεις το bloatware της MS ή ακόμα χειρότερα να το χεις εκεί να κάθεται οκ. Πάσο. Παρεπιμπτόντως, για πες μου ποιο από όλα αυτα τα tweakers προγραμματάκια που αναφέρεις έχει επιλογή για να περιορίσεις την αυθαιρεσία της MS να τραβάει όλο το διαθέσιμο Bandwidth της γραμμής σου επειδή εκείνη την στιγμή του "κ@υλwσε" να κατεβάσει update ή οτιδήποτε άλλο? Και πολλά άλλα τέτοια ωραία. 



σε ενα average μηχανημα με 8 πυρηνες πιστεψε με ειτε αφησεις το one drive, το xbox, το microsoft store από τα windows αθικτα ειτε οχι το ιδιο κανει..

επειδη το εχω ψαξει και το εχω δοκιμασει με ή χωρις αυτα και σε πολυ πιο αδυναμα μηχανηματα με 2 πυρηνες (οχι σε VM) η διαφορα ειναι ανυπαρκτη,

το να εχεις στο boot 60~80 αντι για 125 running processes που και στις δυο περιπτωσεις τρωνε 1-3% cpu&ram δεν ειναι καν αξιο συζητησης, αν παρολαυτα εσυ κοιμασαι καλυτερα το βραδυ με την πρωτη περιπτωση γουστο σου και καπελο σου και μπραβο σου, αλλα μην επιμενεις οτι κανεις καποιο σοβαρο κατορθωμα που πρεπει να το αντιγραψουν και οι υπολοιποι...

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kapodistrias είπε

Άρα δεν παίζει..😜

Με τους drivers της Intel για linux εχω μεχρι H264 και VP8. Και μην μου πεις να το κατεβαζω και να το παιζω με mplayer...

Κι εγω ξενερωσα με τα παραπανω και με τα windows που τα παιζει ολα χωρις κολλήματα. Αλλά και δεν μπορώ να προτείνω σε καποιον να βαλει linux και να μου πει δεν παιζει ουτε το netflix.

😁

δε χρειάζεσαι driver ,  αν η κάρτα σου υποστηρίζει vp9 , πρέπει να παίξει χωρίς κάποια ρύθμιση σε firefox , είμαι 100% σίγουρος γιαυτό.

αν δεν υποστηρίζει , το ίδιο θέμα θα έχεις με windows και στις 2 περιπτώσεις βάζεις το πρόσθετο h264ify για να κόψεις το vp9 (αλλά με ανάλυση έως 1080p)

8 ώρες πριν, kousant είπε

Και πραγματικά γιατί κάποιος εν έτι 2023 να προτείνει σε κάποιον linux ή windows αν απλά θέλει σερφάρισμα ενώ ένα android tablet των 100 προσφέρει πολύ καλύτερη εμπειρία από dual cores του 2008 σε ότι λογισμικό και αν τρέχουν.

έτσι και αλλιώς όλοι σε ταμπλέτες το έχουν ρίξει (βασικά με το κινητό και μόνο κομπλέ είσαι) , απλά είναι οι περιπτώσεις που θες τη γραφομηχανή στην κατηγορία απλής χρήσης

8 ώρες πριν, chrsiou είπε

Τα win 11 ειναι ελαφρια και αυτα

σε σχέση με τα 10 ltsc καμία σχέση , πολλοί την πατάνε επειδή έχουν τα 10ρια χρόνια και έχουν μαζέψει ότι σαβούρα υπάρχει και με φρέσκια εγκατάσταση των 11 νομίζουν είναι ελαφριά . Μιλάω πάντα για παλιά μηχανήματα που εκεί φαίνεται η διαφορά , σε νέα 8 πύρηνα με 16+ram δεν είναι αισθητό

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

αυτες τωρα ειναι οι σοβαρες απαντησεις που αφορουν τον average user και την αγωνια που εκφραζετε καθε φορα σε καθε τοπικ που αφορα windows για το ποσο ευκολο ειναι να βαλει ο καθενας την διανομη λινουξ που του ταιριαζει με τις εφαρμογες που ο ιδιος θα επιλεξει 😄

Όπως ΞΕΚΑΘΑΡΑ προείπα, υπάρχουν τα ubuntu και mint για τον αρχάριο που θέλει απλά να κάνει τη δουλειά του. Είναι σαφώς λιγότερο φορτωμένα με σαβούρα απο τα στοκ Windows αλλά αν κάποιος θέλει να έχει το απόλυτο ως προς την αποφυγή άχρηστων εφαρμογών, μπορεί να εγκαταστήσει μια απο τις "καθαρές" εκδόσεις και να τις φέρει στα μέτρα του. Αν μπορείς να το κάνεις εσύ αυτό ( όχι να αφαιρέσεις, αλλά να ξεκινήσεις απο καθαρή έκδοση windows και να φορτώσεις στη συνέχεια αυτά που πραγματικά εσύ θέλεις ) να μου το πεις. 

 

4 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

το συστημα μου ειναι ενα τυπικo entry level gaming συστημα σε σχεση με τα περιφερειακα που εχουν αλλοι και τα ανεφερα για να σου υπενθυμισω οτι χωρις επισημη υποστηριξη ο πολυς κοσμος ειναι ξεκρεμαστος.. ειτε το καταλαβαινεις αυτο ειτε οχι..

Και ως gaming σύστημα, υπάγεσαι στη κατηγορία των gamers, όπου ξεκάθαρα είπα την άποψή μου: καλό είναι να παραμείνετε στα windows, άσχετα αν έχει γίνει αρκετή δουλειά τον τελευταίο καιρό ως προς το gaming στο linux. Γιατί με πρήζεις, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

 

6 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

το αφηγημα σας δυστυχως εκτος απο μονοτονο εχει και κοντα ποδαρια βλ: ενα απλο πισακι με λινουξακι ενα ποντικακι και ενα πληκτρολογιακι  παραλλαγη του λιγο κρασι λιγο θαλασσα και ταγορι μου

Κοίτα. Δεν είμαι gamer για να έχω το δικό σου σετάπ. Ο λόγος όμως που χρησιμοποιώ linux δεν είναι επειδή δεν έχω χρήματα να αγοράσω ένα δυνατό pc. Άλλωστε, κάθε άλλο παρά αδύναμος είναι ο i5 10600 ενώ του έχω φορτώσει 64Gb DDR4. Μάντεψε όμως: τρέχω λίνουξ και το γουστάρω. 

 

10 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

δεν θα επρεπε σε καμια περιπτωση το gui του linux να αντιγραφει τα windows, αν πραγματικα ησασταν μαγκες με εμπνευση και δημιουργια θα φτιαχνατε καλυτερο gui κι απτο MacOs αλλα στην ουσια παραμενετε μια μικρη κοινοτητα που φτιαχνει custom λειτουργικα και καυχιεται γιαυτο. οπως η κοινοτητα του deviant art που ο καθενας φτιαχνει το δικο του custom theme με backgound κλπ και μετα το ανεβαζει να το δουν 5-10 νοματαιοι

Εντάξει, το τερμάτισες. Ποιοι είμαστε εμείς και ποιοι είστε εσείς; Έρχεστε ειρηνικά; Που έχετε παρκάρει το ufo σας; Πόσα καίει το έτος φωτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, uniquegr said:

Εντάξει, το τερμάτισες. Ποιοι είμαστε εμείς και ποιοι είστε εσείς; Έρχεστε ειρηνικά; Που έχετε παρκάρει το ufo σας; Πόσα καίει το έτος φωτός;


εδω εισαι σε περιπτωση που το ξεχασες:
 

Spoiler

8585fc45-482c-4102-b9d2-19319b88585b-Loc
Untitled-1.jpg.df0ce92f3afa13b983e7a71a0

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

δεν θα επρεπε σε καμια περιπτωση κανενα gui του linux να αντιγραφει τα windows

ρε συ μην τα πετάς έτσι απότομα ... παντελώς άσχετος είσαι τελικά 😂 ....

 

Η μοναδική φορά που όντως ζηλεύω τα windows είναι με τα 11άρια που είχε άτομο έμπνευση με το να βγαίνει δυναμικά επιλογή τοποθέτησης παραθύρου . Εκεί ναι θέλω κόπια μιας και με tiling DE δεν την παλεύω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, uniquegr είπε

Τώρα το κατάλαβες; Αααα, καλααααααα!!! χαχαχαχαχα!

δεν παρακολουθούσα , πλάκωσαν θεωρίες συνωμοσίας αλλά και εσύ τσιτώνεις κόσμο

1 λεπτό πριν, Dts_Dimensions είπε

Μέχρι τα win 7 οι περισσότεροι insomniacs τα τρέχαμε σπασμένα , τώρα που είναι το πρόβλημα για να καταλάβω δηλαδή?! 

αλλάξανε οι εποχές σε φάση η ηλεκτρονική ασφάλεια έχει σημασία απο ένα σπασμένο τρύπιο λειτουργικό

βέβαια ακόμα παραμένει υπερσπάνιο να ασχοληθεί χάκερ σε οικιακό τυχαίο χρήστη αλλά ποτέ δεν ξέρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...