Προς το περιεχόμενο

Οι αυστηροί περιορισμοί της Microsoft για τα Windows 11 πρόκειται να στείλουν στα σκουπίδια σχεδόν 240 εκ. υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, n3a said:

Δεν αρκεί μόνο το TPM, πρέπει να υποστηρίζεται και ο επεξεργαστής. Δηλαδή ένας 7th gen Intel + TPM 2.0 chip δεν κάνει για Windows 11...

Μια χαρά μου δουλεύουν W11, Dell Optiplex 3050 (TPM 2 supported στο BIOS), i3-7100, 8gb ram. Upgrade από 10 με το Rufus.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, chrsiou είπε

Στα αλλα που λες συμφωνω. Σ αυτο ομως διαφωνω εκ πειρας. Με το revanced παιζει μουσικη απ το youtube και με κλειστη οθονη. Το ιδιο κανει και με τον brave browser, αν το επιλεξεις στις ρυθμισεις του

Με πατέντες κάνεις αναβάθμιση και σε 11. Το ζήτημα όμως δεν είναι να δώσεις κάτι στον απλό χρήστη που θα μπορέσει να το λειτουργήσει χωρίς να έχει τον προχωρημένο χρήστη από πάνω του;

Ομολογώ ωστόσο ότι δεν ήξερα για τον Brave.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, filip123go είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Πατέντα το official guide της Microsoft....

Ok.....

 

Αν δεν ήταν πατέντα απλώς θα πέταγε ένα warning message ή θα σου καταργούσε τον περιορισμό. Έτσι γίνεται σωστά. Όλα τα άλλα που πρέπει να μπεις σε guides, μετά σε registry κ.ο.κ. είναι πατέντες απ' όπου κι αν προέρχονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χριστουγεννα ,γιορτες ,ψωνια, ευκαιρια να υπενθυμησουν στον καταναλωτη την θεση του οδηγοντας με τα χαλιναρια της διαφημισης σε νεες αγορες του ιδιου προιοντος με νεες απαιτησεις . ξανα ! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, nickvog said:

Το "πρόβλημα" η ίδια η Μ$ το δημιούργησε, όχι με τα "μέτρα ασφαλείας" που όρισε ως ελάχιστη απαίτηση. Κι αυτό γιατί τα μέτρα αυτά καλύπτονταν από τους περισσότερους προσωπικούς υπολογιστές με κάποιες ρυθμίσεις του BIOS (ή αναβάθμισή του). Το πρόβλημα εμφανίστηκε μόνο όταν - κατόπιν εσωτερικής συμφωνίας με την Intel - αφαίρεσε πάρα πολλούς επεξεργαστές (περιλαμβανομένων και αρκετών i5 και ι7) από τη λίστα των "επιτρεπόμενων" CPUs, χωρίς καν αυτό να έχει να κάνει με τη δυναμική των επεξεργαστών αυτών (αφού σε "παράνομες" εγκαταστάσεις των windows 11 αυτοί λειτουργούν τέλεια, χωρίς προβλήματα σταθερότητας ή ταχύτητας). 

Αυτή η μεθόδευση της M$ που υποχρεώνει τον κόσμο να αλλάξει το PC του (κακά τα ψέμματα, με νέα CPU συνήθως πάμε σε νέα μητρική και νέα συμβατά περιφερειακά) εν μέρει της βγήκε γιατί ήταν η πρώτη φορά που έγινε κάτι τέτοιο, αλλά δεν νομίζω ότι ο κόσμος θα ακολουθήσει το "πλάνο" της με τα επερχόμενα windows 12, όπου σχεδιάζεται εκ νέου ο αποκλεισμός τεράστιου αριθμού ενεργών προσωπικών υπολογιστών με νέες αποκλειστικές "προδιαγραφές", πιέζοντας τον κόσμο να ξοδέψει μεγάλα ποσά για νέο μηχάνημα.

Με μία νέα γκέλα τέτοιας μορφής το πιθανότερο είναι δούμε όλο και περισσότερο κόσμο να πηγάινει σε open source λογισμικό, όπως είναι το Linux, που πλέον και γραφικό περιβάλλον διαθέτει και όλες τις κλασσικές λειτουργίες των windows.

αν γινει τόσο μπερδεμμα πάλι το ποιο  πιθανό απλοί χρήστες απλά θα την βγάλουν πέρα με κάποιο ταμπλετ κυριος με ios και αυτοί που ζητανε κατι το παραπανω ειδικα υποστιριξη απο σουητες adobe autocad κλπ θα πανε σε mac πολυ λιγοι θα πανε σε linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Αν θες να κάνεις μία συνταγή copy paste σε ένα word και να την εκτυπώσεις, καλή τύχη με το πόσο πιο εύκολα θα το κάνεις σε ένα android tablet.
Αν θες απλώς να αφήσεις την μουσική σου να παίζει στο youtube καλή τύχη επίσης με την μονίμως αναμένει οθόνη, αν υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης.

Είπαμε και πιο πάνω ότι στα μηχανήματα βάζουμε ssd. Ο HDD της δεκαπενταετίας λογικό είναι τόσο να μην λειτουργεί όσο και να μην είναι ασφαλής για να βάλει ο χρήστης μέσα τα αρχεία του.

Πάμε όμως πάλι λίγο στην ρίζα του προβλήματος γιατί μερικοί εσκεμένα προσπαθείτε να φέρεται την συζήτηση εκεί που σας βολεύει;

Η Microsoft πήρε μια απόφαση και δεν αναβαθμίσει ένα υπολογιστή που είχε επεξεργαστή i3 3ης γενιάς πχ. και αυτό όχι γιατί δεν τρέχει στα windows 11, αλλά τον μπλόκαρε από επιλογή. Επίσης τρέχει σε PC χωρίς καν TPM chip αλλά ταυτόχρονα επιμένει να μην αναβαθμίσει το PC που δεν έχει TPM 2.0 chip.

Δουλεύει λοιπόν το παλιό μας διπύρηνο και τετραπύρινο μηχάνημα αλλά για να πάρουμε μία ενημέρωση ασφαλείας πρέπει να το πετάξουμε σε μια χωματερή και να δώσουμε 400€ για ένα καινούργιο. Αν σας φαίνεται λογικό να πετάτε ένα PC το οποίο τρέχει την τελευταία version των windows αλλά η Microsoft δεν θέλει να σας το αναβαθμίσει, εγώ πάω πάσο.

Λοιπόν στο παραλληλισμό αμάξι και PC, είναι σαν να αλλάζεις αυτοκίνητο με μεγαλύτερη ιπποδύναμη, ενώ την συγκεκριμένη ιπποδύναμη δεν πρόκειται ποτέ να την εκμεταλλευτείς και δεν θα πας πιο γρήγορα στην δουλειά σου.

 

Τα Windows 11 έχουν features που υποστηρίζονται μόνο από σύγχρονο hardware. Πως να το κάνουμε δλδ η τεχνολογία εξελίσσεται και τα Windows επίσης. Δεν θα μείνουν πίσω επειδή κάποιοι μένουν με επεξεργαστές 2ης και 3ης γενιάς.

Παρόλα αυτά η Microsoft σου επιτρέπει να τα περάσεις και απλά σου λέει "θα τρέχουν μια χαρά απλά δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτά τα feautures".

Το DirectStorage είναι ένα τέτοιο feauture. Απαιτεί σύγχρονο hardware. Εκτός κι αν θέλετε να σας κάνει δώρο η Microsoft ένα σύγχρονο CPU.

Αντί λοιπόν να πούμε και ένα ευχαριστώ (δεν τρολλάρω) που μας επιτρέπει να τα τρέχουμε έστω και έτσι, καθόμαστε και κράζουμε. Για πήγαινε πες σε έναν με MacOS "θέλω να βάλω MacOS του 2023 σε Mac device του 2010". Καλή τύχη. Ενώ Windows 11 βάζεις σε τέτοιο PC και τρέχει μια χαρά με έναν SSD και μια παραπάνω RAM. Μήπως να το εκτιμήσουμε λίγο αυτό αντί να κράζουμε τη Microsoft?

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, manolis940 said:

Πάμε όμως πάλι λίγο στην ρίζα του προβλήματος γιατί μερικοί εσκεμένα προσπαθείτε να φέρεται την συζήτηση εκεί που σας βολεύει;

Η Microsoft πήρε μια απόφαση και δεν αναβαθμίσει ένα υπολογιστή που είχε επεξεργαστή i3 3ης γενιάς πχ. και αυτό όχι γιατί δεν τρέχει στα windows 11, αλλά τον μπλόκαρε από επιλογή. Επίσης τρέχει σε PC χωρίς καν TPM chip αλλά ταυτόχρονα επιμένει να μην αναβαθμίσει το PC που δεν έχει TPM 2.0 chip.

Δουλεύει λοιπόν το παλιό μας διπύρηνο και τετραπύρινο μηχάνημα αλλά για να πάρουμε μία ενημέρωση ασφαλείας πρέπει να το πετάξουμε σε μια χωματερή και να δώσουμε 400€ για ένα καινούργιο. Αν σας φαίνεται λογικό να πετάτε ένα PC το οποίο τρέχει την τελευταία version των windows αλλά η Microsoft δεν θέλει να σας το αναβαθμίσει, εγώ πάω πάσο.


κατα ενα τροπο κι εσυ κανεις το ιδιο λαθος με αυτο που αναφερεις, λες και οι χρηστες δεν ξερουν να παρακαμψουν το TPM, ε οποιος δεν γνωριζει ουτε αυτο προφανως δεν μπορει να κανει ουτε format ουτε setup ουτε τιποτα..

επισης το TPM μπηκε για λογους ασφαλειας (κυριως laptop) και ευκολιας, πχ. σε ολα τα μηχανηματα που εκανα αναβαθμιση απο W10 σε W11 με clean install οχι απο πανω, ακομα και σε αυτα που αλλαξα ssd ακομα και αν το αρχικο license ηταν ειτε για Windows 10 Home ή Pro, ακομα κι αν αλλαξα το admin user, τα Windows 11 στο πρωτο logοn μετα το setup αναγνωρισαν το ιδιο μηχανημα και κρατησαν το license αυτοματα χωρις κανενα prompt! ακομα και σε NUC που ηρθε με license απο Αμερικη και του αλλαξα ssd με νεο Windows setup με διαφορετικα regional settings!

στο htpc-nuc που εχω στο σαλονι εδω και 4 χρονια εχω εναν i3 6100U (επεξεργαστης του 2015) με ενα dimmακι 8gb ram ddr3 single channel, Windows 10->11 παιζει ανετα 4k video με μολις 12-14W ενω σε idle καταναλωνει μολις 2W, δλδ οσο κι οταν ειναι κλειστος, οποτε δεν κλεινει ποτε, ενω δε κολλαει πουθενα με 10 καρτελες ανοιχτες ταυτοχρονα σε ff & chrome με ολα τα transparencies και τα animation effects ενεργοποιημενα!

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, n3a είπε

Δεν αρκεί μόνο το TPM, πρέπει να υποστηρίζεται και ο επεξεργαστής. Δηλαδή ένας 7th gen Intel + TPM 2.0 chip δεν κάνει για Windows 11...

εντάξει μένω με τα 10 (6500)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2023 στις 4:07 ΜΜ, fuxman76 είπε

Και η αλητεία συνεχίζεται.

Επειδή δεν μπορούν να πείσουν τον κόσμο για την αναγκαιότητα αναβάθμισης, μια και στην πράξη δεν υφίστααι πέρα από την υποστήριξη των παιχνιδιών, βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό και υποχρεώνουν τον κόσμο μέσω του λειτουργικού να προβεί σε μια αχρείαστη εξ΄ολοκλήρου αναβάθμιση [Επεξεργαστή, μητρική-μνήμη (πάνε πακέτο)].

Για άλλη μια φορά η Μικρομαλακή (κατά RAM για τους παλαιότερους) μιμείται την Apple και δεν σέβεται τους πελάτες της.

Επειδή εισέπραξε την αδιαφορία με τα win10, προέβη στην δωρεάν αναβάθμιση επί 5+ χρόνια. Τώρα πλέον που καρπώνεται πάλι το μονοπώλειο διακόπτει την υποστήριξη της δωραιάν αναβάθμισης, αφού πρώτα έδεσε περιορισμούς στο hardware αχρείαστους, ώστε ο κόσμος να κινηθεί υποχρεωτικά σε win11 και 12, οσονούπω.

Μετά κάνουν λόγο για κλιματική αλλαγή και κουραφέξαλα.

Μόνο το κέρδος είναι η πυξίδα τους και τίποτα άλλο.

Δώστε χρόνο και ζωή στο ανοιχτό λογισμικό... μόνο αυτό έχω να προτείνω.

Πάντα η ίδια ιστορία. Το πρόβλημα είναι ότι τα windows είναι σχεδόν παγκόσμιο μονοπώλιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, manolis940 said:

Αν δεν ήταν πατέντα απλώς θα πέταγε ένα warning message ή θα σου καταργούσε τον περιορισμό. Έτσι γίνεται σωστά. Όλα τα άλλα που πρέπει να μπεις σε guides, μετά σε registry κ.ο.κ. είναι πατέντες απ' όπου κι αν προέρχονται.

 
μαλλον εχεις καιρο να χρησιμοποιησεις rufus..

το να βαλεις ενα tick σε ενα checkbox ειναι πατεντα ενω να ανοιγεις terminal και να αρχιζεις τα sudo-ku για να κανεις τη δουλεια σου ειναι ευκολια.. οκ 😙

afnCbwp.png

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, amigagr είπε

εδω και πανω απο 20 χρονια εγκαθιστω και δοκιμαζω ανα τακτα χρονικα διαστηματα διαφορες διανομες linux

σε pc, ppc-mac, amiga, next gen amiga. οσο και να το παιδευω δεν εχει καταφερει να μου αρεσει-βολεψει-χρησημεψει ουτε με σφαιρες. οσον αφορα τις διαφημισεις, εχεις δει ποτε στην ελληνικη τηλεοραση (πχ) εστω μια διαφημιση της ms;

Μπορείς να μας πεις από τι αποτελείται η δοκιμή σου? Γιατί αν η δοκιμή είναι παίρνω, το ISO το εγκαθιστώ σε VM βλέπω τα features και στη πρώτη φάση που κάτι δεν σου αρέσει λες "Α τα γνωστά χάλια" τότε μάλλον δεν είναι δοκιμή. Αν από την άλλη η δοκιμή συνίσταται στο να βγάλεις τελείως τα windows από το βασικό σου μηχάνημα, να εγκαταστήσεις την διανομή και να την χρησιμοποιήσεις ως βασικό λειτουργικό για κανά 2 - 3 εβδομάδες και από κει να διαπιστώσεις ότι δεν σου αρέσει τότε πάω πάσο έχεις δίκιο. Επειδή όμως οι περισσότεροι που λένε το δοκίμασα ανήκουν στην πρώτη κατηγορία καλό θα είναι να διευκρινήσεις πώς κάνεις την δοκιμή ώστε να ξέρουμε όλοι οι υπόλοιποι αν η δοκιμή που έκανες είναι όντως σοβαρή.

Προσωπικά, στην δουλειά χρησιμοποιώ αναγκαστικά windows 10/11 και όπου έχω την δυνατότητα (σε επίπεδο server και υπηρεσιών κυρίως) τα αντικαθιστώ με Linux. Στο σπίτι κατά κύριο λόγο χρησιμοποιώ linux. Ο λόγοι για τους οποίους δεν μου αρέσουν τα 11αρια ειδικά αυτή την στιγμή είναι απλοί:

1. Το θέμα με την εγκατάσταση όπου πρακτικά δεν μπορείς να εγκαταστήσεις Windows χωρίς να είσαι συνδεδεμένος στο internet

2. Το σπάσιμο με τον χρήστη microsoft. ΔΕΝ ΘΕΛΩ να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες τις Microsoft. Δεν θέλω να χρειάζεται internet για να μπορώ να δουλέψω τον υπολογιστή μου.

3. Οι αλλαγές στο UI/UX προσωπικά δεν μου άρεσαν καθόλου. Δεν εξυπηρετούν καθόλου και δεν υπάρχει η δυνατότητα να προσαρμόσεις το UI/UX στα μέτρα σου

4. Το Bloatware. Αγοράζω την άδεια για το λειτουργικό και θέλω μόνο το λειτουργικό. Δεν ζήτησα να μου εγκαταστήσει η Microsoft και ένα κάρο άλλες άσχετες εφαρμογές χωρίς την συγκατάθεση μου. Ακόμα χειρότερα μου την σπάει που δεν μπορώ να τις απεγκαταστήσω και καθαρίσω το σύστημα μου με ευκολία

Και φυσικά δεν πρόκειται να μιλήσω για τηλεμετρία συλλογή δεδομένων κλπ. Για την ιστορία μέχρι και το 2016 ήμουν φανατικός χρήστης Windows. Χρησιμοποιούσα τα Windows 7. Είδα τα Windows 8/8.1 και τα πέρασα σαν μια παρένθεση τύπου Vista ή Millenium. Το 2016 αποφάσισα να βάλω τα 10αρια λέγοντας ότι μετά από 6 μήνες θα είχαν συμμαζευτεί τα προβλήματα. Τελικά όταν τα δοκίμασα είδα οτι υπηρχαν αλλαγές που δεν μου άρεσαν καθόλου. Εκεί είπα να δοκιμάσω Linux. Οπότε καθάρισα τελείως τον υπολογιστή από τα Windows και έβαλα Ubuntu. Μετά από ένα μήνα απλά δεν το σκεφτόμουν καν να γυρίσω σε Windows. Η δυνατότητα να τροποποιήσω το UI/UX ώστε να με βολεύει όσο το δυνατόν περισσότερο στην χρήση του υπολογιστή μου ήταν το καθοριστικό σημείο. το οποίο με κράτησε. Από τότε έχω αλλάξει διανομές αλλά Windows για καθημερινή χρήση στο σπίτι ούτε για πλάκα. Έχω ξεφύγει τελείως από τα Windows? Όχι εξακολουθώ να τα χρησιμοποιώ για πολύ συγκεκριμένες δουλειές όπου οι εναλλακτικές του linux δεν με ικανοποιούν - βολεύουν. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν κάνεις μια τετοια δήλωση σαν αυτή καλό θα είναι να την υποστηρίξεις με στοιχεία για το πως έκανες την δοκιμή σου και τι δεν σου άρεσε μέσα από τα αποτελέσματα της δοκιμής αυτής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ovidius80 said:

Μπορείς να μας πεις από τι αποτελείται η δοκιμή σου? Γιατί αν η δοκιμή είναι παίρνω, το ISO το εγκαθιστώ σε VM βλέπω τα features και στη πρώτη φάση που κάτι δεν σου αρέσει λες "Α τα γνωστά χάλια" τότε μάλλον δεν είναι δοκιμή. Αν από την άλλη η δοκιμή συνίσταται στο να βγάλεις τελείως τα windows από το βασικό σου μηχάνημα, να εγκαταστήσεις την διανομή και να την χρησιμοποιήσεις ως βασικό λειτουργικό για κανά 2 - 3 εβδομάδες και από κει να διαπιστώσεις ότι δεν σου αρέσει τότε πάω πάσο έχεις δίκιο. Επειδή όμως οι περισσότεροι που λένε το δοκίμασα ανήκουν στην πρώτη κατηγορία καλό θα είναι να διευκρινήσεις πώς κάνεις την δοκιμή ώστε να ξέρουμε όλοι οι υπόλοιποι αν η δοκιμή που έκανες είναι όντως σοβαρή.

Προσωπικά, στην δουλειά χρησιμοποιώ αναγκαστικά windows 10/11 και όπου έχω την δυνατότητα (σε επίπεδο server και υπηρεσιών κυρίως) τα αντικαθιστώ με Linux. Στο σπίτι κατά κύριο λόγο χρησιμοποιώ linux. Ο λόγοι για τους οποίους δεν μου αρέσουν τα 11αρια ειδικά αυτή την στιγμή είναι απλοί:

1. Το θέμα με την εγκατάσταση όπου πρακτικά δεν μπορείς να εγκαταστήσεις Windows χωρίς να είσαι συνδεδεμένος στο internet

2. Το σπάσιμο με τον χρήστη microsoft. ΔΕΝ ΘΕΛΩ να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες τις Microsoft. Δεν θέλω να χρειάζεται internet για να μπορώ να δουλέψω τον υπολογιστή μου.

3. Οι αλλαγές στο UI/UX προσωπικά δεν μου άρεσαν καθόλου. Δεν εξυπηρετούν καθόλου και δεν υπάρχει η δυνατότητα να προσαρμόσεις το UI/UX στα μέτρα σου

4. Το Bloatware. Αγοράζω την άδεια για το λειτουργικό και θέλω μόνο το λειτουργικό. Δεν ζήτησα να μου εγκαταστήσει η Microsoft και ένα κάρο άλλες άσχετες εφαρμογές χωρίς την συγκατάθεση μου. Ακόμα χειρότερα μου την σπάει που δεν μπορώ να τις απεγκαταστήσω και καθαρίσω το σύστημα μου με ευκολία

Και φυσικά δεν πρόκειται να μιλήσω για τηλεμετρία συλλογή δεδομένων κλπ. Για την ιστορία μέχρι και το 2016 ήμουν φανατικός χρήστης Windows. Χρησιμοποιούσα τα Windows 7. Είδα τα Windows 8/8.1 και τα πέρασα σαν μια παρένθεση τύπου Vista ή Millenium. Το 2016 αποφάσισα να βάλω τα 10αρια λέγοντας ότι μετά από 6 μήνες θα είχαν συμμαζευτεί τα προβλήματα. Τελικά όταν τα δοκίμασα είδα οτι υπηρχαν αλλαγές που δεν μου άρεσαν καθόλου. Εκεί είπα να δοκιμάσω Linux. Οπότε καθάρισα τελείως τον υπολογιστή από τα Windows και έβαλα Ubuntu. Μετά από ένα μήνα απλά δεν το σκεφτόμουν καν να γυρίσω σε Windows. Η δυνατότητα να τροποποιήσω το UI/UX ώστε να με βολεύει όσο το δυνατόν περισσότερο στην χρήση του υπολογιστή μου ήταν το καθοριστικό σημείο. το οποίο με κράτησε. Από τότε έχω αλλάξει διανομές αλλά Windows για καθημερινή χρήση στο σπίτι ούτε για πλάκα. Έχω ξεφύγει τελείως από τα Windows? Όχι εξακολουθώ να τα χρησιμοποιώ για πολύ συγκεκριμένες δουλειές όπου οι εναλλακτικές του linux δεν με ικανοποιούν - βολεύουν. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν κάνεις μια τετοια δήλωση σαν αυτή καλό θα είναι να την υποστηρίξεις με στοιχεία για το πως έκανες την δοκιμή σου και τι δεν σου άρεσε μέσα από τα αποτελέσματα της δοκιμής αυτής.



απο τα λεγομενα σου ουτε η δικη σου δοκιμη στα Windows φαινεται να ειναι σοβαρη, παροτι εχεις δοκιμασει αρκετες εκδοσεις το περασμα σου ειναι μαλλον επιδερμικο..

1. δες παραπανω ποστ με rufus ειναι υποθεση ενος tik!

2. το ιδιο επισης!

3. Γουστα ειναι αυτα, για μενα τα Gui του linux παραπεμπουν σε Windows 95, uninspired, κιτσαριες και κακες αντιγραφες!

4. Δες παλι το ποστ με Rufus, επιπλεον δε νομιζω να υπαρχει μεσος χρηστης Windows που να μη γνωριζει το Ultimate Windows Tweaker 5.1, ενω υπαρχουν και πολλα αλλα παρομοια, που καθαριζουν και παραμετροποιουν ευκολα τα Windows,
οσο για τις εφαρμογες τυπου instagram, spotify κλπ που ειναι καρφιτσωμενες στο Start ειναι μονο shortcuts, δεξι click και uninstall υποθεση 2 sec

τελος υπαρχουν πολλα προγραμματα παραμετροποιησης ui των Windows τα οποια κανουν παπαδες μεχρι γυρισμα και σε MacOS με γνωστοτερο ολων το Rainmeter, αλλα αυτα ειναι για πιτσιρικαδες και youtubers ισα να πουλανε μουρη με ενα backdrop που δεν εχει καμια πρακτικη εφαρμογη οσο απλετο χωρο κι αν εχεις στην επιφανεια εργασιας..

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...