Προς το περιεχόμενο

Οι αυστηροί περιορισμοί της Microsoft για τα Windows 11 πρόκειται να στείλουν στα σκουπίδια σχεδόν 240 εκ. υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, korakios είπε

@uniquegr καταρχάς να σου εξηγήσω οτι χρησιμοποιώ αποκλειστικά linux εδώ και 10+ χρόνια (και πιο πριν με dualboot και τα τελυταία χρόνια δεν έχω καν vm με windows)

Αλλά βλέπω οτι δεν μπορείς να μπεις στο σκεπτικό του απλού χρήστη . Το πρόβλημα θα υπάρχει όσο στα σχολεία και άλλα ιδρύματα δεν χρησιμοποιούν linux (αν δεν απαιτούνται windows λόγω hardware ή εφαρμογών) και (παράνομα για μένα) έρχονται λάπτοπ με προεγκατεστημένα windows (να πληρωνόταν η άδεια ξεχωριστά)

Απο εκεί και μετά το να κάνει ο απλός χρήστης usb live iso και εγκατάσταση λειτουργικού είναι εξωπραγματικό

Ο χρόνος είναι χρήμα και ο απλός χρήστης που δεν ενδιαφέρεται απλά πληρώνει την άδεια (άμεσα ή έμμεσα) ή δίνει τα προσωπικά δεδομένα αβέρτα στην MS , δεν τον ενδιαφέρει

Πάμε σε βασικά για όποιον προχωρημένο βάλει λίνουξ (ναι , είναι προχωρημένος όποιος κάνει εγκατάσταση λειτουργικού, δεν είναι ο μέσος χρήστης)

όπως ανέφερε ο @Zulualert πρώτη φόλα , πάει να παίξει 4K βίντεο και κολλά , άντε εξήγησε οτι πρόσφατα ανακαλύφθηκε το hardware gpu accelerated βιντεο σε firefox (όχι chrome) και ακόμα δεν παίζει σε nvidia .

Για HDR και διαφορετικό scaling ανα οθόνη , τώρα ξεκινά με wayland η φάση ,edit και χρόνια πριν δεν έπαιζε fractional scaling (άρα δεν υπήρχε περίπτωση να μη στραβωθείς με μικρές οθόνες που είχαν υψηλές αναλύσεις)

Για gaming , θεαματική η πρόοδος , 9/10 παιχνίδια παίζουν , όμως ούτε τα μισά απο κορυφαίους τίτλους (με σχεδόν περσινά στατιστικά) . Θα κάτσει ο απλός χρήστης να δει γιατί δεν παίζει ?

Βάλε ασυμβατότητες σε εντελώς νέα μηχανήματα (άλλα δεν έχουν ήχο , άλλα δε λειτουργεί η κάρτα wifi) και έδεσε το γλυκό.

Θα μου πεις μιλάμε για παλιότερο hardware 3+ ετών ,ε πολλές φορές τυχαίνει κάτι να πάει στραβά και δεν είναι πράγματα για τον απλό χρήστη αυτά . Στην καλύτερη περίπτωση απλά αλλάζει διανομή , 99% επιστρέφει σε windows

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Και τώρα που σου γράφω απο λάπτοπ που κυκλοφόρησε αρχικά με ubuntu,  αποφάσισε η κάρτα ήχου να πετά θόρυβο , η sd κάρτα σε fedora ποτέ δε δούλεψε με GUI εφαρμογές , είπα να επιστρέψω σε προηγούμενο snapshot και διαπίστωσα οτι το btrfs-grub δε μπουτάρει στο snapshot , βάλε και το χρόνιο κερασάκι αν κλείσει η οθόνη κάποιες φορές θα ανοίξει με τέρμα τη φωτεινότητα . Νομίζεις θα κάτσω να ασχοληθώ ? 😛 Αυτά περάσανε , άλλες εποχές τώρα , απλά ο ήχος είναι βασικό και θα αλλάξω διανομή . Αν είναι συνδυασμός kernel και pipewire , πάω πίσω windows και ξανά δοκιμή όταν βγει και το kde  ❤️ 6

Σίγουρα ξενέρα θα φάω με windows μιας και 2 βασικά πράγματα όπως το περιβάλλον εργασίας και η διαχείριση πόρων είναι πάρα πολύ πίσω σε σχέση με τα λίνουξ (μετά την παραμετροποίηση που κάνω σε 2-3 βασικά σημεία)

Μπορώ να μπω στο σκεπτικό του απλού χρήστη, επειδή καταλαβαίνω ποια είναι η χρήση που κάνει ο απλός χρήστης, όσο και το τί κάνει ο απλός χρήστης όταν συναντήσει δυσκολία. Ο απλός χρήστης ούτε στο linux, ούτε στα windows θα κάτσει να ασχοληθεί με το τί πηγαίνει στραβά με το σύστημά του για να το διορθώσει. Επομένως, ξεκινάμε απο την ίδια αφετηρία ( και πάλι ). Συμφωνώ ως προς το ότι πηγή του προβλήματος είναι η προεπιλογή των windows ως λειτουργικού συστήματος, τη στιγμή μάλιστα που και οι ίδιες οι επιχειρήσεις ζητάνε απο τους υποψήφιους υπαλλήλους τους να είναι εκπαιδευμένοι στα windows και δεν ασχολούνται με άλλα λειτουργικά συστήματα. Και ακριβώς ο επαγγελματικός τομέας είναι που εδραίωσε και συντηρεί το μονοπώλειο της Microsoft. Σαν ένα απόστημα που φοβούνται το οικονομικό κόστος για να το σπάσουν. Φαύλος κύκλος.

Ο χρόνος φυσικά και είναι χρήμα, αλλά για την απλή εγκατάσταση του λειτουργικού, δεν απαιτούνται περισσότερες γνώσεις ή περισσότερος χρόνος απ'ότι απαιτούνται για τα windows. Είναι ακριβώς η ίδια διαδικασία και αν θέλουμε να ακριβολογούμε, είναι και πιο σύντομη. Η παραμετροποίηση του συστήματος δεν πρέπει να μας απασχολεί, αφού κανένας "απλός" χρήστης δεν πρόκειται να ασχοληθεί με αυτό, ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος.

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνώριζα τα περί gpu acceleration, ίσως επειδή ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Και έχω laptop με διακριτή και ενσωματωμένη κάρτες γραφικών. Νομίζω ότι τη προηγούμενη φορά που συζητήθηκε κάτι τέτοιο είχα παρατηρήσει ότι δεν χρησιμοποιείται η διακριτή κάρτα γραφικών για acceleration, δεν είμαι όμως 100% σίγουρος γι'αυτό και βαριέμαι τώρα να το ψάξω. Ίσως εδώ με οφελεί το γεγονός ότι η μέγιστη ανάλυση του λαπτοπ μου είναι 1080 και δεν χρειάστηκε να παίξω υλικό 4Κ για να εντοπίσω το όποιο πρόβλημα. Κρατώ λοιπόν μια επιφύλαξη ως προς αυτό και μόνο.

Ασυμβατότητα, μέχρι τον i5 10600 που έχω, δεν έχω διαπιστώσει. Όλα τα συστατικά του συστήματος έχουν αναγνωριστεί απο το mint, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Στα δε παλιότερα μηχανήματα που τρέχω linux, δεν το συζητώ καν, λειτουργούν όλα ρολόι. Να είμαι τόσο τυχερός πια;

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Πες τα. Ασχολουμαι με pc απο 5 χρονων εχω κανει εκατονταδες format ειχα δοκιμασει πριν 10 χρονια linux και το εστειλα αμεσα. Ο απλος χρηστης που ειναι το 95% εκει εξω δεν ξερει καν οτι εχει windows. 

Αν ρωτησεις τι υπολογιστη εχεις θα σε πει google facebook tik tok. Δεν εχει ιδεα απο τιποτα ουτε ενημερωσεις κανει ουτε ξερει τιποτα αλλο απο το να μπαινει σε καποιες fixed σελιδες. Το ιδιο και στα κινητα οποτε πιανω ξενα κινητα κανω 50 ενημερωσεις στο play store συν ασφαλειας δεν εχουν ιδεα για τιποτα. Και θελουμε να μαθουν και linux. Μερικοι επειδη τα ξερουν νομιζουν οτι ειναι για ολους ετσι. Παντα περνουμε ως κανονα οτι οι πολλοι ξερουν μονο να ανοιγουν τον υπολογιστη απο το κουμπι και να τον κλεινουν οι περισσοτεροι παλι απο εκει. Ειμαστε insomnia και αμφιβαλλω ποσοι γνωριζουν να κανουν ενα απλο format. 

Ακριβώς αυτό που περιγράφεις, είναι ο λόγος για τον οποίο εκφράζω τη διαφωνία μου ως προς την αντιμετώπιση απέναντι στο linux. Κι εγώ αγαπητέ δοκίμασα πριν 10 χρόνια linux, ενώ κι εγώ το έβγαλα αμέσως και επέστρεψα στα windows. Δεν έκατσα να ασχοληθώ ιδιαίτερα, ήθελα κάτι out of the box, κάτι που τότε δεν μου παρείχε το linux, ενώ είχα την απαίτηση να τα κάνω όλα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που είχα συνηθίσει στα windows, να βρω τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές, να έχω την ίδια ακριβώς διαδικασία εγκατάστασης / απεγκατάστασης κλπ. Σίγουρα, χρειάζεται κάποιος να εξηγήσει στον αρχάριο 2-3 πράγματα ( στη περίπτωση που έχει εμπειρία απο Windows ), αλλά δεν είναι κάτι το τραγικό, ενώ έχει αλλάξει σημαντικά το περιβάλλον χρήσης του linux σε σχέση με πριν μια δεκαετία. Πολύ πιο εύκολο στην εγκατάσταση και όλα ( τουλάχιστον τα βασικά ) μπορούν να γίνουν αποκλειστικά απο το gui. Δηλαδή, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο τα περιγράφετε ρε παιδιά, πως να το κάνουμε.

2 ώρες πριν, oldnew είπε

Μα δεν είπε κανένας οτι ειναι αποτυχημένο γενικά. Μονο στο σπίτι είναι αποτυχημένο. Ολα σε λινουξ πατάνε σήμερα. Ακόμη και κομμάτια κώδικα των Windows. Οπως συνηθίζω να λεω, ο πλανήτης τρέχει λινουξ, αλλά τα σπίτια windows. 

Ούτε στο σπίτι είναι αποτυχημένο. Χαντακωμένο είναι απο τις απόψεις απογοητευμένων λινουξάδων του παρελθόντος ή άσχετων που αναπαράγουν τη ράδιο αρβύλα περί δυσκολίας χρήσης του. Μπαίνουμε στο 2024, καμία σχέση δεν έχει το σημερινό linux με αυτό του 2010.

8 λεπτά πριν, hellghan είπε

Όχι, ειρωνεία είναι.

Είναι παράλογη απαίτηση επειδή το ένα λογισμικό τρέχει σε μηχάνημα του 2000 να είναι υποχρεωτικό να τρέχει και ένα άλλο.

Οι υπολογιστές κάποια στιγμή θα πρέπει να πηγαίνουν και ανακύκλωση.

Να κρατάμε και αμάξια 20ετιας αν είναι αφού και αυτά θα δουλεύουν

Οι υπολογιστές πρέπει να πηγαίνουν στην ανακύκλωση όταν δεν είναι σε θέση να εκπληρώσουν το έργο τους, π.χ. δεν θα κρατούσα ποτέ υπολογιστή με socket 775, pentium για παράδειγμα. Όσα είχα, τα έκανα δώρο στο σχετικό νήμα. Φτάνει όμως να μιλάμε για αντικειμενικές αδυναμίες ενός μηχανήματος και όχι για αδυναμία να τρέξει ένα σύστημα που η Microsoft το έχει κάνει θεόβαρο ή έχει την απαίτηση να μη λειτουργεί σε παλιότερα μηχανήματα, ανεξάρτητα απο το εάν μπορούν ή όχι να το τρέξουν. Δεν είναι άχρηστος ένας i7 860 για παράδειγμα, όταν μπορεί να εκτελέσει όλες τις εφαρμογές γραφείου, ακόμα και photoshop και illustrator ( μάλιστα, εγώ έκανα τη δουλειά μου μέχρι πριν 4 χρόνια ακόμα και με ένα i5 650 που χάρισα, με 16gb ram βεβαίως και σε περιβάλλον win10 ). Αν μάλιστα, ένας χρήστης δεν έχει απαιτήσεις για κάποιο συγκεκριμένο λογισμικό, τότε μπορεί να γράψει στα παλιά του τα παπούτσια τη Microsoft και τα έστω και 300 ευρώ για την αλλαγή πλατφόρμας συστήματος, μπορεί να τα φάει σε ένα ταξίδι ας πούμε. Για ποιο λόγο να τα χώσει σε αναβάθμιση όταν δεν τη χρειάζεται πραγματικά, αυτό δεν καταλαβαίνω. 

Όσο για το παράδειγμα των αυτοκινήτων, αν κάποιος συντηρεί το παλιό του αυτοκίνητο συστηματικά και σχολαστικά, για ποιο λόγο να πάει σε κάποιο νεότερο; Ειδικά τα αυτοκίνητα εικοσαετίας, έχουν ένα πακέτο εξοπλισμού που καλύπτει τις βασικές ανάγκες ( π.χ. a/c ). Προσωπικά, είχα αυτοκίνητο του '92 και το έστειλα τόσο λόγω της κατανάλωσής του, όσο - το σημαντικότερο - για τη παθητική ασφάλεια. Αν με ενδιέφερε μόνο η κατανάλωση, δεν θα είχα κάνει απόσβεση με τη καμία. Έκανα όμως έμμεσα μια μικρή απόσβεση απο τα μικρότερα τέλη κυκλοφορίας που πληρώνω. Δεν θα έφταιγε όμως το αμάξι του '92 για τα υψηλά τέλη κυκλοφορίας, αλλά το κράτος που στοχοποιεί τα παλιά οχήματα, όπως δεν φταίει και ένας υπολογιστής που δεν μπορεί να τρέξει win11, αλλά η microsoft που απαγορεύει ( επίσημα τουλάχιστον ) να τρέξει αυτό το λειτουργικό.

7 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Έτσι ακριβώς!

Φαίνεται και από το ότι δεν μπορούν να τα βρουν μεταξύ τους και να καταλήξουν σε μία mainstream έκδοση και που να έχει πλήρη υποστήριξη, για τον απλό τον κόσμο που δεν το έχει με τα PC.

Όπου κι αν ρωτήσεις, θα σου απαντήσουν ότι ένας νέος χρήστης μπορεί να παίξει μεταξύ ubuntu και mint, ανάλογα το προσωπικό του γούστο. Επομένως, ακόμα ένας μύθος που έχει καταρριφθεί. Ενώ επικρατεί ο πλουραλισμός γι'αυτόν που θέλει να ψαχτεί, ήδη είναι καλυμμένος ο αρχάριος χρήστης με αυτές τις mainstream distros. Αρκετά και με αυτή τη καραμέλα ρε παίδες, κουράζει πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, uniquegr said:

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνώριζα τα περί gpu acceleration, ίσως επειδή ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Και έχω laptop με διακριτή και ενσωματωμένη κάρτες γραφικών. Νομίζω ότι τη προηγούμενη φορά που συζητήθηκε κάτι τέτοιο είχα παρατηρήσει ότι δεν χρησιμοποιείται η διακριτή κάρτα γραφικών για acceleration, δεν είμαι όμως 100% σίγουρος γι'αυτό και βαριέμαι τώρα να το ψάξω. Ίσως εδώ με οφελεί το γεγονός ότι η μέγιστη ανάλυση του λαπτοπ μου είναι 1080 και δεν χρειάστηκε να παίξω υλικό 4Κ για να εντοπίσω το όποιο πρόβλημα. Κρατώ λοιπόν μια επιφύλαξη ως προς αυτό και μόνο.

 

Εδω και 2 βδομάδες προσπαθω να βρω λύση σε ενα lenovo t450s με linux mint για το youtube που αλλαξε το codec και φτάνω 100% cpu σε 2Κ επειδη δεν βλεπει τη gpu. Διαβαζoντας καταλαβα οτι γενικά και οι nvidia καρτες γραφικών εχουν μεγαλο προβλημα και οι εταιριες δεν ασχολούνται για drivers. Και ουτε το Netflix παιζει γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Zulualert είπε

προσωπικά το βρήκα απίστευτα δύσχρηστο και ακατάλληλο για το workflow μου,θέλω dual view 100 φακέλους ανοικτούς να ανακαλώ αρχεία ανα πάσα στιγμή, 12 USB, από μικροσκόπιο, κάμερες, backup κλπ, και 120 καρτέλες ανοικτές στον chrome, ε αυτά με macos δεν γίνονται, στο gaming rig παίζω μόνο VR με 4090 ε σε εμένα δεν θα με κάλυπτε ούτε το Linux και ούτε το macos, τι σημαίνει ότι πρέπει να έχω την απαίτηση να κάνουν οι άλλοι την ΙΔΙΑ χρήση με εμένα κάπου έλεος δηλαδή λειτουργικό σύστημα τρέχει και ένα πολεμικό πλοίο πχ tacticos, όπου θέλει να στείλει τους πυραύλους του εναντίων εχθρικών αεροσκαφών, τι θα πρέπει να πάρει κάποιος το tacticos (όπου τρέχει σε x86 COTS) hardware και να δοκιμάσει να το εγκαταστήσει σπίτι του για να βλέπει ταινίες????

Καταλαβαίνεις υποθέτω ότι όλα αυτά που αναφέρεις, δεν περιγράφουν τον απλό χρήστη, έτσι...? Πέραν τούτου, όλα αυτά που περιγράφεις περί multi display, ανοιχτών φακέλων ( οι οποίοι μπορούν να παραμένουν αγκιστρωμένοι σε συγκεκριμένες θέσεις που εσύ ορίζεις ), 12 usb κλπ, όλα αυτά ήδη γίνονται και στο linux με τους windows managers, απλά χρειάζεται δουλειά να στηθούν στην αρχή ( όμως, στήνονται πολύ καλύτερα απο οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό ),ε?

Όσο για την εμπειρία του gaming, νομίζω ότι το ξεκαθάρισα στις πρώτες τοποθετήσεις μου, ότι αποτελεί μια ειδική περίπτωση όπου μερικές φορές καθιστά απαραίτητη τη χρήση των windows, τουλάχιστον προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Δεν υπάρχει "πρέπει" δηλαδή ΕΣΥ επηρεάζεσαι το τι θα κάνεις στην ζωή σου από το τι θα γράψει ό οποιοσδήποτε σε ένα φόρουμ, αν είναι έτσι να δώσουμε μια alfa 75 1.8T και να πάρουμε Yaris επειδή το γράφουν εδώ ή SUV, ε και τι σε νοίαζει τι γνώμη έχει ο κάθε ένας τριγύρω σου?

"Πρέπει" υπάρχει αναλόγως την περίπτωση. Πχ το δεν πρέπει να αφαιρείς μία ανθρώπινη ζωή ή πρέπει να προσέχουμε το περιβάλλον μπορώ να στο αιτιολογήσω με δεκάδες σελίδες επιχειρημάτων. Στα παραδείγματα που έφερες φυσικά η λέξη "πρέπει" δεν ταιριάζει. Όπως δεν ταιριάζει και post το οποίο απάντησα. Ωστόσο άνρθωποι είμαστε και πολλές φορές πράγματα μας ξεφεύγουν. Με τον τρόπο αυτό κάνω αντιληπτό στο άτομο που απάντησα ότι δεν είναι απολύτως κατανοητό σε εμένα το "πρέπει" του και θα ήθελα να αιτιολογήσει την χρήση του η οποία πρακτικά αποτελεί και βασική επιχειρηματολογία υπέρ της καταστροφής/ανακύκλωσης Hardware που ακόμη είναι λειτουργικό.

Θέλω να πιστεύω ότι έγινα απόλυτα κατανοητός και στους δυο σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Είναι κάποιο είδος θρησκευτικής πίστης όλος αυτό; Απόρροια μεγαλομανίας; Γιατί "πρέπει";

Και ο ποιο φανατικός λινουξάκιας επίσης ξέρει ότι τέλος υποστήριξης δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν τρέχει. Τέλος υποστήριξης σημαίνει ότι αύριο μπορεί να βγει ένα update σημαντικό για την λειτουργία ή την ασφάλεια του υπολογιστή σου και κανείς δεν θα ασχοληθεί αν το δικό σου <<παλιό>> setup με cpu 7ης γενιάς πετάει BSOD.

 

3 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Μπορώ να μπω στο σκεπτικό του απλού χρήστη, επειδή καταλαβαίνω ποια είναι η χρήση που κάνει ο απλός χρήστης, όσο και το τί κάνει ο απλός χρήστης όταν συναντήσει δυσκολία. Ο απλός χρήστης ούτε στο linux, ούτε στα windows θα κάτσει να ασχοληθεί με το τί πηγαίνει στραβά με το σύστημά του για να το διορθώσει. Επομένως, ξεκινάμε απο την ίδια αφετηρία ( και πάλι ). Συμφωνώ ως προς το ότι πηγή του προβλήματος είναι η προεπιλογή των windows ως λειτουργικού συστήματος, τη στιγμή μάλιστα που και οι ίδιες οι επιχειρήσεις ζητάνε απο τους υποψήφιους υπαλλήλους τους να είναι εκπαιδευμένοι στα windows και δεν ασχολούνται με άλλα λειτουργικά συστήματα. Και ακριβώς ο επαγγελματικός τομέας είναι που εδραίωσε και συντηρεί το μονοπώλειο της Microsoft. Σαν ένα απόστημα που φοβούνται το οικονομικό κόστος για να το σπάσουν. Φαύλος κύκλος.

Ο χρόνος φυσικά και είναι χρήμα, αλλά για την απλή εγκατάσταση του λειτουργικού, δεν απαιτούνται περισσότερες γνώσεις ή περισσότερος χρόνος απ'ότι απαιτούνται για τα windows. Είναι ακριβώς η ίδια διαδικασία και αν θέλουμε να ακριβολογούμε, είναι και πιο σύντομη. Η παραμετροποίηση του συστήματος δεν πρέπει να μας απασχολεί, αφού κανένας "απλός" χρήστης δεν πρόκειται να ασχοληθεί με αυτό, ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος.

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνώριζα τα περί gpu acceleration, ίσως επειδή ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Και έχω laptop με διακριτή και ενσωματωμένη κάρτες γραφικών. Νομίζω ότι τη προηγούμενη φορά που συζητήθηκε κάτι τέτοιο είχα παρατηρήσει ότι δεν χρησιμοποιείται η διακριτή κάρτα γραφικών για acceleration, δεν είμαι όμως 100% σίγουρος γι'αυτό και βαριέμαι τώρα να το ψάξω. Ίσως εδώ με οφελεί το γεγονός ότι η μέγιστη ανάλυση του λαπτοπ μου είναι 1080 και δεν χρειάστηκε να παίξω υλικό 4Κ για να εντοπίσω το όποιο πρόβλημα. Κρατώ λοιπόν μια επιφύλαξη ως προς αυτό και μόνο.

Ασυμβατότητα, μέχρι τον i5 10600 που έχω, δεν έχω διαπιστώσει. Όλα τα συστατικά του συστήματος έχουν αναγνωριστεί απο το mint, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Στα δε παλιότερα μηχανήματα που τρέχω linux, δεν το συζητώ καν, λειτουργούν όλα ρολόι. Να είμαι τόσο τυχερός πια;

Ακριβώς αυτό που περιγράφεις, είναι ο λόγος για τον οποίο εκφράζω τη διαφωνία μου ως προς την αντιμετώπιση απέναντι στο linux. Κι εγώ αγαπητέ δοκίμασα πριν 10 χρόνια linux, ενώ κι εγώ το έβγαλα αμέσως και επέστρεψα στα windows. Δεν έκατσα να ασχοληθώ ιδιαίτερα, ήθελα κάτι out of the box, κάτι που τότε δεν μου παρείχε το linux, ενώ είχα την απαίτηση να τα κάνω όλα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που είχα συνηθίσει στα windows, να βρω τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές, να έχω την ίδια ακριβώς διαδικασία εγκατάστασης / απεγκατάστασης κλπ. Σίγουρα, χρειάζεται κάποιος να εξηγήσει στον αρχάριο 2-3 πράγματα ( στη περίπτωση που έχει εμπειρία απο Windows ), αλλά δεν είναι κάτι το τραγικό, ενώ έχει αλλάξει σημαντικά το περιβάλλον χρήσης του linux σε σχέση με πριν μια δεκαετία. Πολύ πιο εύκολο στην εγκατάσταση και όλα ( τουλάχιστον τα βασικά ) μπορούν να γίνουν αποκλειστικά απο το gui. Δηλαδή, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο τα περιγράφετε ρε παιδιά, πως να το κάνουμε.

Ούτε στο σπίτι είναι αποτυχημένο. Χαντακωμένο είναι απο τις απόψεις απογοητευμένων λινουξάδων του παρελθόντος ή άσχετων που αναπαράγουν τη ράδιο αρβύλα περί δυσκολίας χρήσης του. Μπαίνουμε στο 2024, καμία σχέση δεν έχει το σημερινό linux με αυτό του 2010.

Οι υπολογιστές πρέπει να πηγαίνουν στην ανακύκλωση όταν δεν είναι σε θέση να εκπληρώσουν το έργο τους, π.χ. δεν θα κρατούσα ποτέ υπολογιστή με socket 775, pentium για παράδειγμα. Όσα είχα, τα έκανα δώρο στο σχετικό νήμα. Φτάνει όμως να μιλάμε για αντικειμενικές αδυναμίες ενός μηχανήματος και όχι για αδυναμία να τρέξει ένα σύστημα που η Microsoft το έχει κάνει θεόβαρο ή έχει την απαίτηση να μη λειτουργεί σε παλιότερα μηχανήματα, ανεξάρτητα απο το εάν μπορούν ή όχι να το τρέξουν. Δεν είναι άχρηστος ένας i7 860 για παράδειγμα, όταν μπορεί να εκτελέσει όλες τις εφαρμογές γραφείου, ακόμα και photoshop και illustrator ( μάλιστα, εγώ έκανα τη δουλειά μου μέχρι πριν 4 χρόνια ακόμα και με ένα i5 650 που χάρισα, με 16gb ram βεβαίως και σε περιβάλλον win10 ). Αν μάλιστα, ένας χρήστης δεν έχει απαιτήσεις για κάποιο συγκεκριμένο λογισμικό, τότε μπορεί να γράψει στα παλιά του τα παπούτσια τη Microsoft και τα έστω και 300 ευρώ για την αλλαγή πλατφόρμας συστήματος, μπορεί να τα φάει σε ένα ταξίδι ας πούμε. Για ποιο λόγο να τα χώσει σε αναβάθμιση όταν δεν τη χρειάζεται πραγματικά, αυτό δεν καταλαβαίνω. 

Όσο για το παράδειγμα των αυτοκινήτων, αν κάποιος συντηρεί το παλιό του αυτοκίνητο συστηματικά και σχολαστικά, για ποιο λόγο να πάει σε κάποιο νεότερο; Ειδικά τα αυτοκίνητα εικοσαετίας, έχουν ένα πακέτο εξοπλισμού που καλύπτει τις βασικές ανάγκες ( π.χ. a/c ). Προσωπικά, είχα αυτοκίνητο του '92 και το έστειλα τόσο λόγω της κατανάλωσής του, όσο - το σημαντικότερο - για τη παθητική ασφάλεια. Αν με ενδιέφερε μόνο η κατανάλωση, δεν θα είχα κάνει απόσβεση με τη καμία. Έκανα όμως έμμεσα μια μικρή απόσβεση απο τα μικρότερα τέλη κυκλοφορίας που πληρώνω. Δεν θα έφταιγε όμως το αμάξι του '92 για τα υψηλά τέλη κυκλοφορίας, αλλά το κράτος που στοχοποιεί τα παλιά οχήματα, όπως δεν φταίει και ένας υπολογιστής που δεν μπορεί να τρέξει win11, αλλά η microsoft που απαγορεύει ( επίσημα τουλάχιστον ) να τρέξει αυτό το λειτουργικό.

Όπου κι αν ρωτήσεις, θα σου απαντήσουν ότι ένας νέος χρήστης μπορεί να παίξει μεταξύ ubuntu και mint, ανάλογα το προσωπικό του γούστο. Επομένως, ακόμα ένας μύθος που έχει καταρριφθεί. Ενώ επικρατεί ο πλουραλισμός γι'αυτόν που θέλει να ψαχτεί, ήδη είναι καλυμμένος ο αρχάριος χρήστης με αυτές τις mainstream distros. Αρκετά και με αυτή τη καραμέλα ρε παίδες, κουράζει πλέον.

Κανένας δεν υποχρέωσε κανέναν να κάνει αναβάθμιση. Σκέψου όμως πως και η Microsoft δεν είναι υποχρεωμένη να υποστηρίζει 10 ετη διαφορετικά συστήματα. Αλήθεια γιατί νομίζεται ότι είναι βαριά; μόνο η τηλεμετρία βαρένει τα συστήματα; έχει 10 χρόνια + compatibility. 

Αν λοιπόν το μηχάνημα σου έχει έρθει στο τέλος της ζωής του με τα windows και θες να την παρατείνεις με linus κάντο. Αλλά προσπαθείς να παρατείνεις ένα μηχάνημα που κάποια στιγμή θα βρεθεί να το αλλάξεις.

Για τον ίδιο λόγο που αλλάζεις ένα αυτοκίνητο το ίδιο κάνεις και με τον υπολογιστή σου. Είναι θέμα ανάγκης και προτεραιοτήτων

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, uniquegr said:

Ακόμα και στο gaming γίνονται γοργά βήματα ως προς την υποστήριξή του απο το linux, χωρίς να χρειάζεται κάποιος να καταφύγει σε επικίνδυνα ξαλαφρωμένες εκδόσεις των windows. 

Άλλο πράγμα βέβαια το "γίνονται γοργά βήματα" με το "δεν χρειάζεσαι windows". 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, hellghan είπε

 

Κανένας δεν υποχρέωσε κανέναν να κάνει αναβάθμιση. Σκέψου όμως πως και η Microsoft δεν είναι υποχρεωμένη να υποστηρίζει 10 ετη διαφορετικά συστήματα. Αλήθεια γιατί νομίζεται ότι είναι βαριά; μόνο η τηλεμετρία βαρένει τα συστήματα; έχει 10 χρόνια + compatibility. 

Αν λοιπόν το μηχάνημα σου έχει έρθει στο τέλος της ζωής του με τα windows και θες να την παρατείνεις με linus κάντο. Αλλά προσπαθείς να παρατείνεις ένα μηχάνημα που κάποια στιγμή θα βρεθεί να το αλλάξεις.

Για τον ίδιο λόγο που αλλάζεις ένα αυτοκίνητο το ίδιο κάνεις και με τον υπολογιστή σου. Είναι θέμα ανάγκης και προτεραιοτήτων

 

 

ΕΠΙΣΗΜΑ η Microsoft υποχρεώνει τους χρήστες να προβούν σε αναβάθμιση, αφού τους απαγορεύει να χρησιμοποιήσουν το προϊόν της σε παλιότερων γενιών μηχανήματα. Ανεπίσημα, όλοι γνωρίζουμε ότι αυτή η υποχρέωση δεν ισχύει, αφού αρκετοί τρέχουμε win11 σε παλιότερα μηχανήματα χωρίς πρόβλημα.

Απο'κει και πέρα όμως, μιλάμε για μια εταιρεία που λειτουργεί σαν μονοπώλιο, ακριβώς επειδή οι χρήστες της επιτρέπουν να το κάνει. Δεν λέω ότι αν αυξηθούν οι χρήστες του linux θα σπάσει το μονοπώλιο της Microsoft, αλλά ότι αυτοί οι χρήστες θα κάνουν τη δουλειά τους χωρίς να έχουν το άγχος του διαρκούς κυνηγιού με τη τεχνολογία προκειμένου να είναι σε θέση να τρέχουν το λογισμικό της Microsoft. Και θα μπορούσαν πάρα πολλοί χρήστες, καθημερινοί, απλοί, να περνούσαν χωρίς κανένα πρόβλημα στο Linux, αν δεν ήταν μαζεμένοι μερικοί αυτοδιορισμένοι γκουρού οι οποίοι το θάβουν λες και έχουν κάποιο μερίδιο στις μετοχές της Microsoft ένα πράγμα.

Ούτε εγώ έχω μερίδιο απο τα κέρδη του Linux, δεν είμαι developer ή κάποιος που σχετίζεται ενεργά με το εν λόγω λειτουργικό. Όμως, όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι συστηματικά με το linux, αφενός ενθουσιάστηκα μ'αυτό, αφετέρου όμως, απογοητεύτηκα για το καιρό που έχασα, όπου δεν το δοκίμαζα ακούγοντας φωνές σαν και αυτές των φωστήρων παραπάνω. Εδώ, ειρωνεύονται και μας χαρακτηρίζουν μέχρι και μάρτυρες σαν αυτούς του Ιεχωβά, προσηλυτιστές δηλαδή, επειδή λέμε το αυτονόητο. Κάπου έλεος δηλαδή.

3 λεπτά πριν, NickTG είπε

Άλλο πράγμα βέβαια το "γίνονται γοργά βήματα" με το "δεν χρειάζεσαι windows". 

Να το πω  άλλη μια φορά; Απο την αρχή της τοποθέτησής μου έχω πει ότι όσοι χρειάζονται για επαγγελματικούς λόγους τα windows και όσοι ασχολούνται με το gaming, ακόμα και αν γίνονται γοργά βήματα προς αυτή τη κατεύθυνση στο linux, καλό είναι να παραμείνουν στα windows. Δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Σε αντίθεση με μερικούς μερικούς εδώ πέρα, πιστεύω ότι είμαι αρκετά αντικειμενικός και ουδέτερος ως προς τις απόψεις μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, hellghan said:

σε τι μηχάνημα; του 2000;

το δικό μου pc πάντως που είναι κοντά στα 400€ μτχ μέγιστο μια χαρά τρέχει windows 11 χωρίς να πειράξεις τίποτα.

Βγάλανε εκτός μερικά μηχανήματα και γίνεται θέμα.

Τα λαπτοπ είναι πολύ σχετικό.

Γιατί έχει να κάνει με τη συνήθεια.

Έχω ένα desktop για δεύτερο με 7700K μια Asus B150 32 gb ram καλο μεν 11 δεν μπαίνουν δε

Αν πάω σε κάτι ανάλογο πχ σε ryzen μόνο 300 Ευρώ δεν θ; το χρειαστεί να δώσω καθος δεν είναι συμβατό και Psu που έχω μέσα, έχω και το ThinkPad x1 με 7600u 16gb ram 1tb nvme 4g module και πολλά αλλα το μηχάνημα πάει τάπα και είναι πάρα πολύ καλό αλλά μέχρι 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kapodistrias είπε

Δυστηχώς που θα το πω αλλα ετσι ειναι η κατάσταση με τα linux αυτη τη στιγμή.

Το gpu hardware acceleration δεν παιζει ουσιαστικά και πανω απο 1080p video με πολυ μεγάλη δυσκολία. 

παίζει με firefox και intel/amd gpu

αλλά (γιατί πάντα υπάρχει αλλά σε λίνουξ 😛) , αν έχεις fedora ,μόνο vp9 ,  δε θα παίξει h264 (avc) , βασικά ούτε βίντεο κωδικοποιημένο με h264 ,μιας και είναι κώδικας που θέλει άδεια και λοίπουν οι codecs 😁

φυσικά γίνεται εγκατάσταση απο ξεχωριστό repo , αλλά ο απλός χρήστης απλά θα πει σέρνεται και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν παίζει..😜

Με τους drivers της Intel για linux εχω μεχρι H264 και VP8. Και μην μου πεις να το κατεβαζω και να το παιζω με mplayer...

Κι εγω ξενερωσα με τα παραπανω και με τα windows που τα παιζει ολα χωρις κολλήματα. Αλλά και δεν μπορώ να προτείνω σε καποιον να βαλει linux και να μου πει δεν παιζει ουτε το netflix.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, manolis940 said:

Ναι λοιπόν σε μηχάνημα του 2000. Δεν είναι υπέροχο που το τελευταίο Ubutntu μπορεί να τρέξει σε ένα core 2 duo με τα ενσωματομένα γραφικά του ή έστω με την χρήση μιας GPU της ίδιας εποχής και ένα ssd;

Τα ubuntu και τα άλλα linux distros είναι το λαμπρό παράδειγμα ότι τα περισσότερα PC δεν έπρεπε να τρώνε χώρο σε ένα πατάρι ή να καταλήξουν σε χωματερές εφόσον δεν έχουν χαλάσει.


σιγα το κατορθωμα! οσο κι αν σε μερικους φαινεται περιεργο, και τα 2 απο τα παρακατω εχουν ηδη παρει την αναβαθμιση W11 και τρεχουν μια χαρα
 

3 hours ago, uniquegr said:

Οι υπολογιστές πρέπει να πηγαίνουν στην ανακύκλωση όταν δεν είναι σε θέση να εκπληρώσουν το έργο τους, π.χ. δεν θα κρατούσα ποτέ υπολογιστή με socket 775, pentium για παράδειγμα. Όσα είχα, τα έκανα δώρο στο σχετικό νήμα. Φτάνει όμως να μιλάμε για αντικειμενικές αδυναμίες ενός μηχανήματος και όχι για αδυναμία να τρέξει ένα σύστημα που η Microsoft το έχει κάνει θεόβαρο ή έχει την απαίτηση να μη λειτουργεί σε παλιότερα μηχανήματα, ανεξάρτητα απο το εάν μπορούν ή όχι να το τρέξουν.


να λοιπον που καπου-καποιος χρησιμοποιει ακομα Windows 11 σε LGA775 (ο E5400 ειναι ενας τετοιος) εκει που εσυ δεν θα εβαζες ουτε Linux και θα τον χαριζες ή θα πετουσες!

1KLvbY5.jpg

ne1zsIm.jpg

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση. Απλώς θα ήθελα να προσθέσω ότι όπως πολλοί μύθοι σχετικά με το linux έχουν πλέον καταρρεύσει (δεν είναι για gaming, είναι μόνο για hackers κλπ), έτσι αρκετοί μύθοι έχουν καταρριφθεί και για την "απέναντι" πλευρά, συγκεκριμένα τα Windows. Ότι π.χ. τα Windows είναι μόνο για gaming, είναι μη ασφαλή κλπ.

Εντελώς προσωπικά, αν κάποιος (developer, video editor, οποιοσδήποτε) πει ότι με τα windows δεν μπορεί να κάνει κάτι που θέλει, αλλά μπορεί σε linux, ή το ανάποδο, θα δυσκολευτώ να τον πιστέψω... Δεν μιλάμε για προσωπικές και υποκειμενικές προτιμήσεις, προφανώς, ούτε για κάποιον που έχει μια συγκεκριμένη απαίτηση (π.χ. κάποιο λογιστικό πρόγραμμα που υπάρχει μόνο σε windows) πλέον έχουμε φτάσει σε ένα στάδιο όπου το λειτουργικό σύστημα είναι κυρίως θέμα επιλογής, παρά δυνατοτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hellghan είπε

 

Κανένας δεν υποχρέωσε κανέναν να κάνει αναβάθμιση. Σκέψου όμως πως και η Microsoft δεν είναι υποχρεωμένη να υποστηρίζει 10 ετη διαφορετικά συστήματα. Αλήθεια γιατί νομίζεται ότι είναι βαριά; μόνο η τηλεμετρία βαρένει τα συστήματα; έχει 10 χρόνια + compatibility. 

Αν λοιπόν το μηχάνημα σου έχει έρθει στο τέλος της ζωής του με τα windows και θες να την παρατείνεις με linus κάντο. Αλλά προσπαθείς να παρατείνεις ένα μηχάνημα που κάποια στιγμή θα βρεθεί να το αλλάξεις.

Για τον ίδιο λόγο που αλλάζεις ένα αυτοκίνητο το ίδιο κάνεις και με τον υπολογιστή σου. Είναι θέμα ανάγκης και προτεραιοτήτων

 

 

Καμία σχέση η παρομοίωση με ένα αυτοκίνητο. Ένα αυτοκίνητο που σε πάει απ' το σπίτι στην δουλειά του 2005 δεν είναι το ίδιο ασφαλές με ένα του 2020. Λογικό λοιπόν αυτό το αυτοκίνητο να πεις ότι έφτασε στο τέλος της ζωής του καθώς έχουμε καλύτερες επιλογές.

Για browsing ωστόσο δεν χρειαζόμαστε συστήματα με 12 Πυρήνες. Μια χαρά δουλεύουν αυτά που έχουν 2 και 4 οπότε η αγορά ενός τέτοιου συστήματος είναι πολύ καλή για ένα μαθητή για παράδειγμα που χρειάζεται να ψάξει πληροφορίες στο Internet ή να συντάξει μια σχολική εργασία σε ένα κειμενογράφο.

Ούτε η Canonical είναι υποχρεωμένη αλλά το Ubuntu το κάνει. Φυσικά είναι περισσότερο θέμα πυρήνα και ο πυρήνας των Linux καταφέρνει να είναι ελαφρύς και να υποστηρίζει παλαιότερο hardware. Όμως πως το πως καταφέρνουν οι enthusiasts να κάνουν κάτι τέτοιο και μια εταιρεία τρισεκατομμυρίων της είναι "κόπος" . . . Μόνο εσύ μπορείς να το δικαιολογήσεις.

Όπως και να χει θα μπορούσε όλο αυτό με ένα warning message κατά την αναβάθμιση από 10 σε 11 και να το άφηναν στο χέρι του χρήστη αν θέλει να ρισκάρει ή όχι προς την αναβάθμιση. Τώρα τα Windows 11 μια χαρά τρέχουν και σε Celeron αλλά η Microsoft εσκεμμένα μπλοκάρει την αναβάθμιση των συστημάτων αυτών. Η κίνηση αυτή είναι που πετάει το hardware στα σκουπίδια χωρίς λόγο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...