Προς το περιεχόμενο

Οι αυστηροί περιορισμοί της Microsoft για τα Windows 11 πρόκειται να στείλουν στα σκουπίδια σχεδόν 240 εκ. υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, uniquegr said:

Εδώ δεν μιλάμε απλά για το οικονομικό ζήτημα, αλλά και για το πρακτικό, ότι δηλαδή παραμένει κόσμος στο περιβάλλον της Microsoft και συντηρεί το μονοπώλειό της και όλοι μαζί ισχυροποιείτε μέσω του φόβου και της άγνοιάς σας αυτό το μονοπώλειο. Και δεν είναι απλά ένα χόμπι ( όχι, δεν έχω κάνει επάγγελμα την εγκατάσταση λειτουργικών συστημάτων και τη συντήρηση υπολογιστών ), αλλά αναγνώριση των δυνατοτήτων ενός λειτουργικού συστήματος, καθώς και των μύθων που κάποιοι καλοθελητές, κατά βάση άσχετοι με το αντικείμενο, παλεύετε να κρατάτε ζωντανούς, για λόγους ανεξήγητους.


το παιρνεις μονιμως στραβα,
ποσο κοστιζει μια αδεια windows? το ποσοστο των windows χρηστων παγκοσμιως ειναι θυματα που εχουν πληρωσει τα μαλλιοκεφαλα τους στην Microsoft?

η Apple πως καταφερε κι εφερε τοσα και τοσα προγραμματα οπως την σουιτα της Adobe το office κλπ να ειναι cross platform?
γιατι δεν κανει το ιδιο και το linux για να γινει ανταγωνιστικο;

αντι να περιφερεστε στα φορα κλαψουριζοντας για τους χρηστες των windows  γιατι δεν πατε να τα ψαλετε σαυτους που φτιαχνουν linux διανομες που ειναι τοσες οσοι ειναι και οι linux χρηστες με αποτελεσμα να υπαρχει τοσο fragmentation οπου ειναι αδυνατο να  σας παρει καποιος μεγαλος software developer στα σοβαρα;
 

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tsakvas είπε

Ευκαιρία και εμείς να το γυρίσουμε στο Linux.  Λέω εγώ τώρα....

143833047_10222384813741935_465842545445

6 ώρες πριν, tsakvas είπε

Ευκαιρία και εμείς να το γυρίσουμε στο Linux.  Λέω εγώ τώρα....

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, uniquegr said:

Αγαπητέ, αυτό το υφάκι έχετε όλοι εσείς οι ξερόλες, οι οποίοι αδυνατείτε να καταλάβετε ότι εκτίθεστε με την απειρία σας πάνω στο αντικείμενο. Κάνει μπαμ ότι δεν γνωρίζετε απο linux, γιατί αν γνωρίζατε ( όχι πολύ, τα βασικά, όπως εγώ ), δεν θα γράφατε και δεν θα πιστεύατε τις μπούρδες που γράφετε. Δεν είναι θέμα κατεστημένου και αντίστασης σε αυτό, είναι θέμα ανοιχτομυαλοσύνης, αλλά που να το καταλάβεις.

Και θα στο ξαναπώ κι εγώ: υπάρχουν άτομα με ειδικές απαιτήσεις απο τα pc's τους. Κι εγώ είμαι ένας απο αυτούς, χρησιμοποιώ για επαγγελματικό λόγο τον υπολογιστή μου, γι'αυτό και εξακολουθώ να τρέχω Windows, ακόμα και αν έκατσα, ασχολήθηκα, έμαθα το linux και το συμπάθησα. Αν ομως έκανε τη καλή η Adobe και προσέφερε τη σουίτα της στο linux, σοβαρά δεν θα εγκαθιστούσα ξανά τα windows. Δεν είναι μίσος όπως είπα καθ'υπερβολή νωρίτερα, όμως, πραγματικά δεν βρίσκω κανένα άλλο λόγο παρά τη χρήση συγκεκριμένων εφαρμογών για να χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο λειτουργικό. Δεν χρησιμοποιώ όμως όλους τους υπολογιστές μου επαγγελματικά. Στο μηχάνημα λοιπόν που κάθομαι και αράζω, σε αυτό στο οποίο δεν έχω την υποχρέωση να χρησιμοποιώ Windows, προτιμώ το Linux και όχι μόνο δεν νιώθω κάποια καταπίεση, αντίθετα, νιώθω ικανοποίηση όταν το χρησιμοποιώ. Και το τονίζω, παλιότερα δεν ήθελα να ακούσω καν για linux, ακούγοντας όλες αυτές τις φήμες περί ασυμβατότητας με hardware, δυσκολίας εγκατάστασης και χρήσης και τις χίλιες δυο ανακρίβειες που απλόχερα μοιράζετε κι εσείς οι αντιλινουξάδες εδώ πέρα. Μάθετε ρε παίδες τί είναι το linux και μετά μιλήστε.

Κι όμως, μου φαίνεται απόλυτα λογικό, στη παρούσα φάση τουλάχιστον, κάποιες επιχειρήσεις να χρησιμοποιούν XP, γιατί το λογισμικό που χρησιμοποιούν, τρέχει μόνο σε αυτό το λειτουργικό. Είτε επειδή δεν θέλουν να επενδύσουν σε κάποια νεότερη έκδοση, είτε επειδή δεν υπάρχει κάποια νεότερη έκδοση, παραμένουν σε αυτές τις υλοποιήσεις. Και να σου πω την άποψή μου, αν κάποιο τέτοιο σύστημα είναι απομονωμένο απο το εξωτερικό περιβάλλον ( πλήρως όμως ), δεν είναι κακό, υπό τη προϋπόθεση ότι το σύστημα κάνει σωστά τη δουλειά για την οποία χρησιμοποιείται και δεν γίνεται δηλαδή για λόγους τσιγκουνιάς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Linux εχει κατι που ειναι ευλογια και καταρα ταυτοχρονα: Κατακερματισμος
Ο καθενας εχει τη δυνατοτητα περα απ'το να δοκιμασει καποιο απ'τα 100νταδες distros, ακομα και να κανει το δικο του custom distro: Απο τον "τρελαμενο" που θα αφιερωσει απειρες ωρες να πειραματιστει, μεχρι μια μικρη ομαδα, μεχρι και μια εταιρεια.
Αυτου του ειδους η "ελευθερια" παει πακετο με την καταδικη να μενει στο 3%. Αν ρωτησεις τον μεσο υποψηφιο χρηστη, ΔΕΝ θελει να εχει επιλογες σε διαφορετικα desktop-environments ή σε πολλαπλα packaging formats ή στους package managers των διανομων. Θελει ενα πραγμα και να δουλευει, αλλα οταν παει να ρωτησει 10 Linux users, 10 διαφορετικα distros θα του προτεινουν.
Οσο παραμενει να μην ειναι ΕΝΑ ενοποιημενο λειτουργικο, δεν προκειται να γινει ποτε ΤΟ desktop λειτουργικο για τους ΠΟΛΛΟΥΣ.

Οι αλλες 2 επιλογες ειναι πολυ πιο ξεκαθαρες:
Η μια ειναι OS κλειστου κωδικα και κλειστου οικοσυστηματος (MacOS). Κανει περισσοτερο target αυτους που θελουν να παρουν κατι που να δουλευει out-of-the-box χωρις πολλα-πολλα και να εχει καλη εμπειρια χρησης χωρις να χρειαστει να "παιξεις" μαζι του. Παει πακετο με το hardware που εχει και τα θετικα του (καλη συνεργασια OS/hardware) και τα αρνητικα του (λιγοτερες επιλογες).
Η αλλη ειναι OS κλειστου κωδικα, ανοιχτου οικοσυστηματος (Windows). Στοχευει ενα ευρυ κοινο. Απ'αυτους που θα παρουν laptopακι των 250€ μεχρι τερας των 5000€. Ειναι γι'αυτον που θα το χρησιμοποιησει για δουλεια αλλα και γι'αυτον που θα το λιωσει στο gaming. Παροτι θεωρειται "κλειστο" μπορεις να του αλλαξεις τα φωτα αν θες. Αν δεν θες πιθανοτατα δεν ξερεις και πως να το κανεις, οποτε παιρνεις ενα προ-εγκαταστημενο συστημα και τελειωνεις. Δεν παιρνει και κανα βραβειο σε design/ασφαλεια/ταχυτητα αλλα δεν ειναι και οσο ασχημο προσπαθουν καποιοι να το κανουν. It does the job.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


το παιρνεις μονιμως στραβα,
ποσο κοστιζει μια αδεια windows? το ποσοστο των windows χρηστων παγκοσμιως ειναι θυματα που εχουν πληρωσει τα μαλλιοκεφαλα τους στην Microsoft?

η Apple πως καταφερε κι εφερε τοσα και τοσα προγραμματα οπως την σουιτα της Adobe το office κλπ να ειναι cross platform?
γιατι δεν κανει το ιδιο και το linux για να γινει ανταγωνιστικο;

αντι να περιφερεστε στα φορα κλαψουριζοντας για τους χρηστες των windows  γιατι δεν πατε να τα ψαλετε σαυτους που φτιαχνουν linux διανομες που ειναι τοσες οσοι ειναι και οι linux χρηστες με αποτελεσμα να υπαρχει τοσο fragmentation οπου ειναι αδυνατο να  σας παρει καποιος μεγαλος software developer στα σοβαρα;
 

Να τα πάρουμε απο την αρχή:

α) Μέχρι πρότινος, δεν τολμούσαμε να πάρουμε γνήσια άδεια Windows. Αν θυμάσαι καλά, βάραγαν κάτι κατοστάρες. Τα τελευταία χρόνια είναι που έγιναν προσιτές οι άδειες χρήσης, επειδή επιχειρήσεις αγόρασαν μαζικά κλειδιά και πούλησαν όσα δεν τους χρειάζονταν. Όσο όμως ήταν πανάκριβες οι άδειες χρήσης, είχαν αναστενάξει τα kms activators και έτριβαν τα χέρια τους οι χειριστές των backdoors. 

Η Apple παίζει το παιχνίδι με τον δικό της τρόπο. Η Apple ανέκαθεν αποτελούσε το βαρύ πυροβολικό στο τομέα της γραφιστικής. Είναι λογικό λοιπόν η Adobe να έχει συνεργασία με την Apple. Βρες που ένα γραφίστα που σέβεται τον εαυτό του και τη δεκαετία του 2000 δεν...χμμμ, θα το πω κόσμια, ενθουσιαζόταν όταν έβλεπε Apple G4. Και μη τρέφεις αυταπάτες. Γιατί; Γιατί όταν τα Windows πετούσαν μπλε οθόνες και κράσαρε το σύμπαν, τα Apple είχαν ήδη τη φήμη ότι δεν υπήρχε πιθανότητα να κρασάρουν ούτε μια φορά. Θα ήταν κορόιδα εκεί στην Adobe αν δεν έκαναν και δεν συντηρούσαν τη συνεργασία με την Apple λοιπόν. Το ίδιο ισχύει και για το linux βέβαια. Πολύ σπάνια θα γκρινιάξει, ειδικά αν δεν το προκαλέσεις. Άντε να σου σκάσει κανένα kernel panic μετά απο update όπου αν δεν στρώσει με restart, ξεκινάς με τον προηγούμενο kernel και τουλάχιστον κάνεις τη δουλειά σου μέχρι να γκουγκλάρεις και να βρεις τη λύση στο πρόβλημα. Και αυτό, στη περίπτωση που θα έχεις πειράξει κάτι και όχι στα καλά καθούμενα.

Και όχι, δεν κλαψουρίζουμε για τους χρήστες των Windows. Απλά, είναι ενοχλητική η ασχετοσύνη σας η οποία κρύβεται πίσω απο το ύφος χιλίων καρδιναλίων. Μάγκες, αν θέλετε να μιλήσετε για το linux, θα το εγκαταστήσετε, θα το ζήσετε και μετά θα μας πείτε αν αντιμετωπίσατε έστω και μια φορά τα προβλήματα που τώρα υποστηρίζετε ότι υπάρχουν σε αυτό. Αλλά θα σας είναι κομματάκι δύσκολο να παραδεχτείτε το λάθος σας...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, MikeKata said:

Θα το ξαναπώ ότι "δε χρειάζεται να ξέρεις από "γκομπιουτερς" για να εγκαταστησεις/χρησιμοποιησεις Linux". Συγκεκριμένα, με το Ubuntu ως παράδειγμα, η εγκατάσταση του λειτουργικού και εφαρμογών είναι μακράν πιο εύκολη από τα Windows. Ας μη μιλήσουμε καν για όλα τα προεγκατεστημένα προγράμματα που ικανοποιούν τον απλό χρήστη ώστε να μη χρειάζεται "να ξέρει από γκομπιουτερς". Αυτό και μόνο καταρρίπτει όλο το επιχείρημα σου για την "πολυπλοκότητα". 

Φυσικά, μπορείς να έχεις ΚΑΙ απλότητα ΚΑΙ πολυπλοκότητα. Καταπληκτικό, ε; Οι επιλογές που έλεγα προηγουμένως.

Ο μόνος που ήρθε με υφακι στο συγκεκριμένο thread, ήσουν εσύ και κανένα δυο άλλοι. Έγραψαν δύο χρήστες σχόλια του στυλ "ας το κάνει, θα πάμε στα Linux", καταφερομενοι εναντίον της (πολυεθνικής MS) και εσύ μπήκες ειρωνευομενος ανθρώπους (φυσικά προσπάθησες να το γενικοποιησεις) λέγοντας για "μάρτυρες του Ιεχωβά" κλπ.  Από εκεί και πέρα, απάντησα στον ίδιο ακριβώς τόνο. Αν δε σου άρεσε, ας μιλούσες διαφορετικά εξ'αρχης.

Πώς ακριβώς, σε πείραξε εσένα, η αναφορά εναντίον μιας εταιρείας, με αποτέλεσμα να καταφέρεσαι εναντίον συγκεκριμένων ανθρώπων (ομάδας χρηστων λειτουργικού για να είμαστε πιο ακριβείς), απορίας άξιο. Βασικά, δεν είναι απορίας άξιο, υπάρχει συγκεκριμένη λέξη στα αγγλικά, αλλά θα πέσει ban.

Όσο για το "δε χρειάζεται να ξέρει ο χρήστης", μην κρίνεις εξ'ιδιων τα αλλοτρια. Όταν έρχονται μηχανικοί (διαφόρων ειδικοτήτων) και δεν ξέρουν τη διαφορά του Anaconda prompt από το Windows Terminal και μου το λένε "το μαύρο" (ναι, το άκουσα κι αυτό) και τι είναι το path του αρχείου για να τρέξουν data analysis εφαρμογές, είναι τουλάχιστον γελοίο. Και όχι, δε μιλάω για Ελλάδα που ο μπάρμπας από το χωριό δεν έμαθε να χρησιμοποιεί PC.

Αλλά, ναι, ξέχασα, δεν είναι γραφίστες... Αν εσύ είσαι ευχαριστημένος με τον τεχνολογικό αναλφαβητισμό, με γεια σου με χαρά σου. Εγώ δεν είμαι. Και για να κάνω μια αναλογία με τους μάρτυρες του Ιεχωβά που ανέφερες πριν, τέτοιου είδους "χρήστες" του βλέπω αντιστοίχως με κάτι θρησκόληπτους που αντί να πάνε στο γιατρό, πλακώνουν τις προσευχές (η εύκολη, "απλη" λύση). Εν έτη 2023 (οσονουπω 2024).

Υ.Γ. Αλήθεια, κάτι ανέφερες για πειρατεία που μειώνεται λόγω του streaming, πριν. Το ακριβώς αντίθετο συμβαινει και έχει να κάνει με το walled garden που προανέφερα (της κάθε streaming υπηρεσίας).

https://dataprot.net/statistics/piracy-statistics/

https://variety.com/2023/biz/news/global-content-piracy-soared-18-in-2022-1235519773/

Γενικότερα, εκτός από το να βγάζουμε πράγματα από το κεφάλι μας, τίποτα σοβαρό έχουμε να πούμε;

https://www.independent.co.uk/tech/online-piracy-free-streaming-netflix-b2281812.html

 



το ποιος ειναι ακυρος οταν σε αλλο ενα τοπικ για windows βρισκει αφορμη και συνεχιζει το χαβα του το αφηνω ασχολιαστο,

αν το linux ηταν τοσο απλο, μαγικο και καταπληκτικο οσο το περιγραφετε δε θα ηταν μετα απο τοσες 10ετιες στο 3%  αρα ή στραβος ειναι ο γυαλος ή στραβα αρμενιζετε στα τοπικς

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, Odyss3us said:

το ποιος ειναι ακυρος οταν σε αλλο ενα τοπικ για windows βρισκει αφορμη και συνεχιζει το χαβα του το αφηνω ασχολιαστο,

Αυτός ο οποίος σε ένα τεχνολογικό φόρουμ, σε post για Windows, πετάει για τους μάρτυρες του Ιεχωβά, "επιτιθέμενος" σε χρήστες που διαμαρτύρονται για πρακτικές μιας εταιρειας. Ελπίζω να σε κάλυψα.

12 minutes ago, Odyss3us said:

αν το linux ηταν τοσο απλο, μαγικο και καταπληκτικο οσο το περιγραφετε δε θα ηταν στο 1%  αρα ή στραβος ειναι ο γυαλος ή στραβα αρμενιζετε στα τοπικς

Α, αφού είδαμε ότι τα επιχειρήματα (απλότητα κλπ) καταπίπτουν ένα προς ένα, το γυρίσαμε στην παλιά, καλή τακτική, της γενικολογιας και της μπάλας στην εξέδρα.

Ξέρουμε γιατί το Linux είναι στο 3%. Για τον ίδιο λόγο που η εταιρεία με 3 τρις αξία (Apple) είναι μόλις στο 21%. Από ένα φαύλο κύκλο πρακτικών αθέμιτου ανταγωνισμού της MS από το 1980 που "εκπαίδευσε" μια βάση χρηστών σε ένα συγκεκριμένο τρόπο χρήσης (χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι αυτός είναι ο καλύτερος), πράγμα που οδηγεί σε hardware και software support και πάλι από την αρχή.

Φυσικά, αυτό δεν έχει καμία σχέση με την τεχνολογική ποιότητα ενός λειτουργικού (απλότητα, σταθερότητα, ευελιξία κλπ), αλλά απλά με ψυχολογία της μάζας. Το γεγονός ότι κάποιοι επιμένουν στις παρωπιδες τους και δε θέλουν να το παραδεχτούν, είναι άλλο θέμα. Άλλωστε, δεν μπορείς εύκολα να πείσεις κάποιον που μια ζωή βλέπει τον κόσμο μέσα από ένα παράθυρο (you see what I did there) ότι ο κόσμος είναι πολύ μεγαλύτερος από την αυλή του. Δεν μπορεί να το κατανοήσει.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

γιατι δεν πατε να τα ψαλετε σαυτους που φτιαχνουν linux διανομες που ειναι τοσες οσοι ειναι και οι linux χρηστες με αποτελεσμα να υπαρχει τοσο fragmentation οπου ειναι αδυνατο να  σας παρει καποιος μεγαλος software developer στα σοβαρα;

Α, αυτό ξέχασα να το σχολιάσω. Mint και Ubuntu, διαλέγεις και παίρνεις. Προσωπικά, προτιμώ Mint, πάντα σε XFCE4 επειδή τη βρίσκω με την όσο το δυνατόν μικρότερη κατανάλωση πόρων. Αν θέλεις να παίξεις ζόρικα, Gentoo. Τα σπάει. Και δεν είναι δύσκολο. Εγώ λίγο πριν το Πάσχα ανακάλυψα το Gentoo, Μ. Δευτέρα ξεκίνησα την εγκατάσταση, Μ. Παρασκευή είχα έτοιμο το λειτουργικό, με μικρορυθμίσεις στον kernel ( για τον AMD GX415 ). Αυτή είναι η μαγκιά του Linux, ότι όταν καταλάβεις πως λειτουργεί, ψάχνεις ( και βρίσκεις ) αυτό που εκφράζει τις ανάγκες σου. 

 

12 λεπτά πριν, immortalx είπε

Οσο παραμενει να μην ειναι ΕΝΑ ενοποιημενο λειτουργικο, δεν προκειται να γινει ποτε ΤΟ desktop λειτουργικο για τους ΠΟΛΛΟΥΣ.

Το λειτουργικό είναι ένα: ο kernel του. Απο'κει και πέρα, το κάνεις ό,τι θέλεις εσύ. Πας είτε σε έτοιμη λύση ( και αρχίζεις το distro hopping ), είτε διαβάζεις λίγο, μαθαίνεις τα βασικά, εντοπίζεις αυτό που σε εξυπηρετεί και αρχίζεις να παίζεις μαζί του. Υποθέτω ότι θα το γνωρίζεις, αλλά π.χ. στο gentoo ( νομίζω και στο arch? ) καθορίζεις εσύ τις παραμέτρους του λειτουργικού με βάση τον υπολογιστή σου, αλλά και τις εφαρμογές που θα εγκαταστήσεις σε αυτό. Π.χ. δεν υπάρχει λόγος να τρέχει υποστήριξη για dvd όταν ποτέ δεν θα το χρησιμοποιήσεις, ή για ipv6 ή για audio/video αν θέλεις να στήσεις ένα server και πάει λέγοντας. Π.χ. εγώ στο gentoo για τον AMD GX415 ξήλωσα οτιδήποτε είχε να κάνει με τους επεξεργαστές της intel, κάρτες δικτύου ( με εξαίρεση αυτή που έχει το μηχάνημα ), υποστήριξη ελεγκτών παιχνιδιού και πόσα άλλα. Το μηχάνημα idleαρει στα 150 mb ram και 0~1% cpu usage ενώ είναι σε θέση να παίξει kodi, να σερφάρει στο internet, να παίξει youtube, είναι δηλαδή ένα πλήρες multimedia pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, atypicalcoder said:

Ούτε το 1% των κερδών της δεν οφείλεται στα Windows.

Τα κέρδη από windows δεν προέρχονται μόνο από τις πωλήσεις αδειών Windows, αλλά και από ένα σωρό προιόντα της ίδιας εταιρείας που τρέχουν σε αυτά. Και σε κάθε έκδοση windows υπάρχουν backward compatibility breaks με παλαιότερες εκδόσεις αυτών των προγραμμάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

το ποιος ειναι ακυρος οταν σε αλλο ενα τοπικ για windows βρισκει αφορμη και συνεχιζει το χαβα του το αφηνω ασχολιαστο,

αν το linux ηταν τοσο απλο, μαγικο και καταπληκτικο οσο το περιγραφετε δε θα ηταν μετα απο τοσες 10ετιες στο 3%  αρα ή στραβος ειναι ο γυαλος ή στραβα αρμενιζετε στα τοπικς

Χμ. Περισσότερη ώρα θα σου πάρει να κάψεις το iso στο usb stick σου απο την ίδια την εγκατάσταση του mint. Επιμένω: πρώτα δοκίμασέ το, μετά πες μας τη γνώμη σου. Μέχρι τότε και με τις απόψεις που εκφέρεις, εκτίθεσαι μιας που κάνεις μπαμ ότι δεν έχεις ασχοληθεί, τουλάχιστον όχι με τις πρόσφατες εκδόσεις του linux. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, uniquegr said:

Και όχι, δεν κλαψουρίζουμε για τους χρήστες των Windows. Απλά, είναι ενοχλητική η ασχετοσύνη σας η οποία κρύβεται πίσω απο το ύφος χιλίων καρδιναλίων. Μάγκες, αν θέλετε να μιλήσετε για το linux, θα το εγκαταστήσετε, θα το ζήσετε και μετά θα μας πείτε αν αντιμετωπίσατε έστω και μια φορά τα προβλήματα που τώρα υποστηρίζετε ότι υπάρχουν σε αυτό. Αλλά θα σας είναι κομματάκι δύσκολο να παραδεχτείτε το λάθος σας...


δεν εχω χρονο ρε φιλε λεμε πλεον κανω φορματ μονο οταν αναγκαστικα αλλαζω hardware ακομα και τις εκδοσεις windows τις περναω πανω απο τη προηγουμενη, clean φορματ να κανω καθε 3 χρονια κι αν, μεχρι και τα Vm εχω ξηλωσει 😁

εσυ κι ο διπλανος σου ομως που εισαι σχετικος, εξυπνος τα ξερεις ολα ή εστω περισσοτερα σου λειπει η κατανοηση του συνολου γιαυτο παραμενεις δογματικος μεχρι το κοκκαλο και νομιζεις οτι και οι αλλοι ειναι σα κι εσενα αλλα απο την αναποδη

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Από ένα φαύλο κύκλο πρακτικών αθέμιτου ανταγωνισμού της MS από το 1980 που "εκπαίδευσε" μια βάση χρηστών σε ένα συγκεκριμένο τρόπο χρήσης (χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι αυτός είναι ο καλύτερος), πράγμα που οδηγεί σε hardware support και πάλι από την αρχή.

Ακριβώς αυτό που λέω κι εγώ: βάλε δύο παντελώς άσχετους με υπολογιστές. Στον ένα μάθε του Windows και στον άλλο Linux. Κανένας δεν θα διαμαρτυρηθεί, για την ίδια ακριβώς δουλειά ( "απλός χρήστης" εφαρμογών γραφείου, surfing, streaming, ο μέσος χρήστης των Windows δηλαδή ). Είμαι 101% σίγουρος ότι μπορώ να στήσω linux μηχάνημα στην παντελώς άσχετη μητέρα μου και να το γουστάρει. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να της μάθω να χειρίζεται υπολογιστές γενικότερα. 

Όλοι γνωρίζουμε γιατί ποτέ η Microsoft δεν μας κυνήγησε για τα σπασμένα αντίγραφα των Windows ή και για τα XP που τα τρέχαμε όλοι με το ίδιο κλειδί. Και όχι, δεν είναι επειδή δεν ήταν σε θέση να γνωρίζει ποιοι και πόσοι τα χρησιμοποιούσαμε έτσι. Κατοχύρωνε τη θέση της ως μονοπώλειο, τόσο απλά. Και τώρα, έρχονται κάποιοι να μας πουν ότι το πλήθος των χρηστών που οφείλεται σε αυτή τη πρακτική χτισίματος μονοπωλείου, συνιστά υπεροχή του λειτουργικού της έναντι άλλων και ότι εμείς είμαστε ψευτοεπαναστάτες, μάρτυρες και πόσα άλλα αστεία έχω διαβάσει. Έλεος κάπου ρε μάγκες.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, uniquegr said:

Α, αυτό ξέχασα να το σχολιάσω. Mint και Ubuntu, διαλέγεις και παίρνεις. Προσωπικά, προτιμώ Mint, πάντα σε XFCE4 επειδή τη βρίσκω με την όσο το δυνατόν μικρότερη κατανάλωση πόρων. Αν θέλεις να παίξεις ζόρικα, Gentoo. Τα σπάει. Και δεν είναι δύσκολο. Εγώ λίγο πριν το Πάσχα ανακάλυψα το Gentoo, Μ. Δευτέρα ξεκίνησα την εγκατάσταση, Μ. Παρασκευή είχα έτοιμο το λειτουργικό, με μικρορυθμίσεις στον kernel ( για τον AMD GX415 ). Αυτή είναι η μαγκιά του Linux, ότι όταν καταλάβεις πως λειτουργεί, ψάχνεις ( και βρίσκεις ) αυτό που εκφράζει τις ανάγκες σου.

Το λειτουργικό είναι ένα: ο kernel του. Απο'κει και πέρα, το κάνεις ό,τι θέλεις εσύ. Πας είτε σε έτοιμη λύση ( και αρχίζεις το distro hopping ), είτε διαβάζεις λίγο, μαθαίνεις τα βασικά, εντοπίζεις αυτό που σε εξυπηρετεί και αρχίζεις να παίζεις μαζί του. Υποθέτω ότι θα το γνωρίζεις, αλλά π.χ. στο gentoo ( νομίζω και στο arch? ) καθορίζεις εσύ τις παραμέτρους του λειτουργικού με βάση τον υπολογιστή σου, αλλά και τις εφαρμογές που θα εγκαταστήσεις σε αυτό. Π.χ. δεν υπάρχει λόγος να τρέχει υποστήριξη για dvd όταν ποτέ δεν θα το χρησιμοποιήσεις, ή για ipv6 ή για audio/video αν θέλεις να στήσεις ένα server και πάει λέγοντας. Π.χ. εγώ στο gentoo για τον AMD GX415 ξήλωσα οτιδήποτε είχε να κάνει με τους επεξεργαστές της intel, κάρτες δικτύου ( με εξαίρεση αυτή που έχει το μηχάνημα ), υποστήριξη ελεγκτών παιχνιδιού και πόσα άλλα. Το μηχάνημα idleαρει στα 150 mb ram και 0~1% cpu usage ενώ είναι σε θέση να παίξει kodi, να σερφάρει στο internet, να παίξει youtube, είναι δηλαδή ένα πλήρες multimedia pc.



αυτο το "ποιημα" ο καθε user να εχει το δικο του εντελως custom λειτουργικο γιατι δε ξεκινατε απο τους συγγενεις και τους φιλους σας;

μετα σας φταιει που σας λεμε Ιεχωβαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


δεν εχω χρονο ρε φιλε λεμε πλεον κανω φορματ μονο οταν αναγκαστικα αλλαζω hardware ακομα και τις εκδοσεις windows τις περναω πανω απο τη προηγουμενη, clean φορματ να κανω καθε 3 χρονια κι αν, μεχρι και τα Vm εχω ξηλωσει 😁

εσυ κι ο διπλανος σου ομως που εισαι σχετικος, εξυπνος τα ξερεις ολα ή εστω περισσοτερα σου λειπει η κατανοηση του συνολου γιαυτο παραμενεις δογματικος μεχρι το κοκκαλο και νομιζεις οτι και οι αλλοι ειναι σα κι εσενα αλλα απο την αναποδη

Εσύ δεν έχεις χρόνο, εγώ δεν έχω ανάγκη  να κάνω format. Μουαχαχαχαχαχαχαχα!

Και όχι, δεν μου λείπει η κατανόηση του συνόλου. Το αντίθετο. Στο ξαναλέω: επειδή ακριβώς είμαι μέρος του συνόλου, ακριβώς γι'αυτό το λόγο επιμένω. ΟΛΟΙ ( οι απλοί χρήστες, τουλάχιστον ) μπορούν να χρησιμοποιήσουν linux._

6 λεπτά πριν, immortalx είπε

Τι; Sorry αλλα ΟΧΙ. Μην αρχισεις το γνωστο "μα Linux ειναι μονο ο kernel".

Είναι όμως. Το λειτουργικό είναι ένα και μετά αρχίζει η ιστορία με τους package managers ( αν το λέω σωστά ), τα desktop environments κλπ. Δεν είναι όμως απαραίτητο ένας αρχάριος ( και δεν έχω δει να προτείνεται απο κανέναν κάτι τέτοιο ) να πάει κάποιος σε εξεζητημένες περιπτώσεις τύπου gentoo ( άσχετα αν είναι όλα τα λεφτά ). Οι περισσότεροι προτείνουν τα κλασικά, mint η ubuntu και ΑΝ κάποιος τα έχει δοκιμάσει και ψάχνεται για κάτι διαφορετικό, ΤΟΤΕ αρχίζει το πανηγύρι με τις προτάσεις περί distros.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...