Προς το περιεχόμενο

NETFLIX μαυρες λωριδες


georgiouu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι φυσιολογικο που οι ταινιες στο NETFLIX μου εμφανιζονται με μαυρες λωριδες πανω και κατω μικραινοντας ετσι την οθονη προβολής;υπάρχει κάποια ρύθμιση αναλογίας εικόνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgiouu είπε

ειναι φυσιολογικο που οι ταινιες στο NETFLIX μου εμφανιζονται με μαυρες λωριδες πανω και κατω μικραινοντας ετσι την οθονη προβολής;υπάρχει κάποια ρύθμιση αναλογίας εικόνας;

Σε μερικές το κάνει, αν αλλάξει η ρύθμιση θα έχεις παραμόρφωση στην εικόνα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι φυσιολογικό να έχεις μαύρες μπάρες στις ταινίες, είναι το industry standard στις ταινίες η πιο στενή αναλογία σε σχέση με τις τηλεοπτικές εκπομπές που είναι 16:9. Προτείνεται γενικά να βλέπεις τις ταινίες όπως τις όρισε ο σκηνοθέτης, για να έχεις τη καλύτερη εμπειρία θέασης. Πιθανόν να υπάρχει τρόπος να μπορείς να τεντώσεις (παραμόρφωση) ή να ζουμάρεις την εικόνα (χάνοντας δεξιά και αριστερά), αλλά δε θα το πρότεινα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, thanasis00 said:

Ναι είναι φυσιολογικό να έχεις μαύρες μπάρες στις ταινίες, είναι το industry standard στις ταινίες η πιο στενή αναλογία σε σχέση με τις τηλεοπτικές εκπομπές που είναι 16:9. Προτείνεται γενικά να βλέπεις τις ταινίες όπως τις όρισε ο σκηνοθέτης, για να έχεις τη καλύτερη εμπειρία θέασης. Πιθανόν να υπάρχει τρόπος να μπορείς να τεντώσεις (παραμόρφωση) ή να ζουμάρεις την εικόνα (χάνοντας δεξιά και αριστερά), αλλά δε θα το πρότεινα.

Αν θες να δεις την ταινία που είναι σε 2.39:1 aspect ratio χωρίς μαύρες μπαρες, υπάρχει μόνο ένας τρόπος ο οποίος είναι πολύ ακριβός. Χρειάζεσαι projector με anamorphic φακό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 20-25 χρόνια που κυκλοφόρησαν οι ταινίες σε DVD οι περισσότερες ήταν τέτοιες και θυμάμαι επειδή ειχα συνηθίσει τις VHS που έπαιζαν σε πλήρη οθόνη  μου φαινονταν παράξενες.(τι λεω τώρα πιτσιρικάδες θα σκέφτονται τι είναι αυτό το VHS)🤣

Με τα χρόνια οι εταιρείες  άλλαξαν αυτή τη ρυθμιση και πλέον οι περισσότερες παίζουν σε πλήρη οθόνη αλλα αν είναι σε πιο στενή και την απλώσεις με κάποιο απλό πρόγραμμα χαλάει η ποιότητα, δεν γνωρίζω γιαυτό που ανέφερε ο spooker

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι νεος χρηστης στο νετφλιξ και νομιζω οτι οσες ταινιες εχω δει ειναι με μαυρες λωριδες

δεν ξερω μου φαινεται παραξενο μα καλα δεν μπορεσαν να βρουν τροπο να προσαρμοσουν το προιον που πουλανε στις συσκευες των πελατων τους; εκατομμυρια κοσμος ετσι βλεπει τις ταινιες,στην σχεδον μιση οθονη της τηλεορασης;

πχ στο VODAFONE TV δεν θυμαμαι να ειχα συναντησει κατι τετοιο

θα το ξαναδω και θα επανελθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με την πλατφόρμα.

Η κάθε ταινία/σειρά/whatever είναι γυρισμένη με συγκεκριμένες αναλογίες ενώ η πλειοψηφία των τηλεοράσεων είναι 16:9.

Δεν καταλαβαίνω πού δυσκολεύεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgiouu είπε

ειμαι νεος χρηστης στο νετφλιξ και νομιζω οτι οσες ταινιες εχω δει ειναι με μαυρες λωριδες

δεν ξερω μου φαινεται παραξενο μα καλα δεν μπορεσαν να βρουν τροπο να προσαρμοσουν το προιον που πουλανε στις συσκευες των πελατων τους; εκατομμυρια κοσμος ετσι βλεπει τις ταινιες,στην σχεδον μιση οθονη της τηλεορασης;

πχ στο VODAFONE TV δεν θυμαμαι να ειχα συναντησει κατι τετοιο

θα το ξαναδω και θα επανελθω

Η τηλεόραση είναι για να βλέπεις τηλεοπτικά κανάλια τα οποία παλιά εκπέμπονταν σε αναλογία 4:3 (αν θυμάσαι τις παλιές τετράγωνες τηλεοράσεις) και τώρα σε αναλογία 16:9 όπως είναι και οι σύγχρονες ποιο πλατιές τηλεοράσεις. Ο σωστός τρόπος για αν βλέπεις ταινίες είναι στο σινεμά, που εκεί αν πας να δεις θα προσέξεις ότι το πανί στο οποίο προβάλλονται οι ταινίες είναι στις σωστές αναλογίες και δεν υπάρχουν μαύρες μπάρες. Μια άλλη λύση είναι να πάρεις home cinema με προβολέα και πανί, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2023 στις 10:51 ΠΜ, georgiouu είπε

πχ στο VODAFONE TV δεν θυμαμαι να ειχα συναντησει κατι τετοιο

Τότε η Vodafone θα είχε κάνει από μόνη της κόψιμο (crop) και Zoom οπότε έχανες ένα μέρος της εικόνας απλά δεν το καταλάβαινες. Αντίστοιχα αν ποτέ κάνεις μια αντιπαράθεση του ίδιου καρέ μεταξύ ταινίας από π.χ. τηλεοπτικό καναλι και κανονικής κόπιας θα δεις αμέσως τη διαφορά.

Οι μόνες περιπτώσεις όπου τηρείται το 16:9 είναι στις σειρές οι οποίες έχουν σκοπό να προβληθούν μόνο σε τηλεόραση, ή κάποιες low budget "home movies " οι οποίες επίσης δεν θα προβληθούν ποτέ σε οθόνη σινεμά αλλά μονο σε TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα τηλεοπτικα προγραμματα παιζουν 16/9 και οτι εχει το νετφλιξ απο σειρες παιζει σωστα οπως και οι ελληνικες σειρες στα ελληνικα καναλια. Οι ταινίες που παιξανε σινεμα και ειναι 1,85/1, είτε θα έχουν μαυρο πανω κατω ειτε θα κανει ζουμ είτε (πολυ σπανια) θα εχει γινει άλλη διανομή για την τηλεόραση και θα παιζει ολη σωστα κοβωντας αλλες φορες πανω/κατω και αλλες δεξια/αριστερα. Οι ταινίες που ειναι 2,35/1 παιζουν ολες με μαυρο και δεν μπορει να γινει κατι διαφορετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ (στο spoiler) έχει ποστάρει κάποιος φωτογραφίες πώς το EON TV κόβει την εικόνα για να γεμίζει η 16:9 οθόνη χωρίς μαύρες μπάρες. Δεν είναι ενδεικτικό γιατί όπως γράφει δεν είναι ακριβώς το ίδιο frame, αλλά μπορείς να καταλάβεις πώς χάνεις την εικόνα στις άκρες. Σκέψου πώς επηρεάζει αυτό wide πλάνα που δεν εστιάζουν μόνο στο κεντρικό σημείο. Φαντάζομαι το ίδιο κάνει και το Vodafone TV που αναφέρθηκε εδώ. Αν προτιμάτε να χάνετε τόση εικόνα για να μην έχετε μαύρες μπάρες, τι να πω... Ίσως οι ταινίες δεν είναι για εσάς.

 

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατανοητα τα οσα γραφετε αλλα οποιος εχει netflix ας μου υποδείξει μια τηλεοπτικη σειρα που να παιζει σε πληρη οθονη.Εχω κλικαρει αρκετες απο την κατηγορια τηλεοπτικες σειρες ολες ειναι με μαυρες λωριδες (μικροτερες μαυρες λωριδες απο οτι στην κατηγορια Ταινιες αλλα υπαρχουν)

Επεξ/σία από georgiouu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...