Προς το περιεχόμενο

Τέλος στα Mixed Reality σχέδια της βάζει η Microsoft


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, immortalx said:

Οπως ειπα και πιο πανω σεβαστη η αποψη σου, δεν ειναι για ολους. Γνωριζω παρα πολλους κατοχους καποιους απ'τους οποιους τους εβαλα εγω στο τριπακι, και αφου ξεπερασαν την οποια δυσφορια μεσα σε 1-2 ημερες, ακομα με ευχαριστουν. Δεν συναντησα ποτε καποιον που να περασε αυτο το σταδιο και να εμεινε δυσαρεστημενος.
Εχει μια αρχικη τριβη και αυτο ειναι ολο.

Ποια προτείνεις, εγώ δεν έχω δοκιμάσει αυτά που κάνουν 1000€+ προφανώς. Δεν θυμάμαι ποιο ήταν αλλά κόστιζε κοντά στα 500€ τότε που το δοκίμασα.

Σίγουρα ένα Pimax 8KΧ ή 12Κ (όταν βγει) θα ήταν τέλειο αλλά πηγαίνουν πολύ πάνω από χιλιάρικο.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Ποια προτείνεις, εγώ δεν έχω δοκιμάσει αυτά που κάνουν 1000€+ προφανώς. Δεν θυμάμαι ποιο ήταν αλλά κόστιζε κοντά στα 500€ τότε που το δοκίμασα.

Σίγουρα ένα Pimax 8KΧ ή 12Κ (όταν βγει) θα ήταν τέλειο αλλά πηγαίνουν πολύ πάνω από χιλιάρικο.

Στο price-point των 1000 ειναι το Valve Index το οποιο θεωρειται το κορυφαιο consumer αλλα εχει δυσκολοτερο setup λογω του τροπου tracking που χρησιμοποιει και δεν ειναι standalone.
Σημερα σχεδον μονοδρομος ειναι:
Quest 2 που αν και παλιο πλεον ειναι αξιοπρεπεστατο και εχει πεσει και η τιμη του.
To νεο Quest 3 ειναι αυτο που θα προτιμησουν 99% οσων θελησουν να μπουν σε VR αυτη τη στιγμη.
Εναλλακτικα το Pico 3 το οποιο οσοι το πηραν εχουν γενικα καλες εντυπωσεις αλλα δεν εχει το library του Quest.

Ισως αυτο που ειχες δοκιμασει να ηταν το πρωτο Rift ή το πρωτο Quest και γι'αυτο δεν σε εντυπωσιασε. Αν εχεις φιλο/γνωστο με πιο προσφατο headset και δοκιμασεις θα δεις οτι εχει μεγαλη διαφορα με τα παλαιοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, immortalx said:

Στο price-point των 1000 ειναι το Valve Index το οποιο θεωρειται το κορυφαιο consumer αλλα εχει δυσκολοτερο setup λογω του τροπου tracking που χρησιμοποιει και δεν ειναι standalone.
Σημερα σχεδον μονοδρομος ειναι:
Quest 2 που αν και παλιο πλεον ειναι αξιοπρεπεστατο και εχει πεσει και η τιμη του.
To νεο Quest 3 ειναι αυτο που θα προτιμησουν 99% οσων θελησουν να μπουν σε VR αυτη τη στιγμη.
Εναλλακτικα το Pico 3 το οποιο οσοι το πηραν εχουν γενικα καλες εντυπωσεις αλλα δεν εχει το library του Quest.

Ισως αυτο που ειχες δοκιμασει να ηταν το πρωτο Rift ή το πρωτο Quest και γι'αυτο δεν σε εντυπωσιασε. Αν εχεις φιλο/γνωστο με πιο προσφατο headset και δοκιμασεις θα δεις οτι εχει μεγαλη διαφορα με τα παλαιοτερα.

Αυτά που είναι της Meta θα τα αποφύγω, εκτός του ότι χρειάζονται λογαριασμό για να λειτουργήσουν, αποφεύγω οτιδήποτε έχει σχέση με τον zuck για την υπόλοιπη ζωή μου.

Εδώ και καιρό κοιτούσα το Pimax 8KX αλλά ποτέ δεν ένιωσα έτοιμος να δώσω τόσα πολλά για να το πάρω. Έχει πέσει η τιμή του αλλά πάλι είναι πολύ ψηλά, νομίζω κόντά στα 1100€.

Το δε 5Κ φτάνει ως τα 180Hz και έχει OK ανάλυση και φτάνει τα 800 ευρώ.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Diavolos666 είπε

Αυτά που είναι της Meta θα τα αποφύγω, εκτός του ότι χρειάζονται λογαριασμό για να λειτουργήσουν, αποφεύγω οτιδήποτε έχει σχέση με τον zuck για την υπόλοιπη ζωή μου.

Εδώ και καιρό κοιτούσα το Pimax 8KX αλλά ποτέ δεν ένιωσα έτοιμος να δώσω τόσα πολλά για να το πάρω. Έχει πέσει η τιμή του αλλά πάλι είναι πολύ ψηλά, νομίζω κόντά στα 1100€

Σ'αυτο εχεις δικιο, εγω το ειχα παρει οταν ηταν Oculus και δεν χρειαζοταν meta account. Μετα σε καποια φαση μας αναγκασαν να εχουμε meta account. Δεν εχει σχεση βεβαια με facebook/instagram/messenger κτλ Εγω δεν εχω τιποτε απ'αυτα.

1000€ για headset ειναι πολλα, προσωπικα δεν τα δινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωω μας καταστρέφουν. Την είχα καταβρεί τα τελευταία χρόνια με τα HP Reverb (πρώτα το G1 και μετά το G2). Πάμφτηνα και με κορυφαία ανάλυση.

Ελπίζω να έχουμε τουλάχιστον τη δυνατότητα να χρησιμοποιούμε την τελευταία έκδοση του software για κάποια ακόμα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι κάτοχος του oculus 2 εδώ και κάποια χρόνια, νομίζω ότι το vr θα έχει το τέλος των 3D τηλεοράσεων, υπάρχει μια σχετική αγορά είναι ενδιαφέρον αλλά δεν βλέπω εξέλιξη και ευρεία αποδοχή. Ωραίο είναι αλλά ok...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμενόμενο θα πω.

Κατά καιρούς έχουν ακουστεί διάφορα επικά για το VR τύπου "μπορείς να έχεις 2-3 virtual οθόνες και να δουλεύεις πιο παραγωγικά και δεν χρειάζεται να πληρώσεις για οθόνες". Κάποιος εύλογα θα λεγε οτι μετα από λίγα λεπτά θες να ξεράσεις με αυτό στο κεφάλι και εσύ μου λες για virtual οθόνες και τέτοια. Αλλά οκ να πουλήσουν τις VR υπηρεσίες τους θέλανε, οπότε λογικό.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, SkaL- said:

Παιδιά είναι κάτοχος του oculus 2 εδώ και κάποια χρόνια, νομίζω ότι το vr θα έχει το τέλος των 3D τηλεοράσεων, υπάρχει μια σχετική αγορά είναι ενδιαφέρον αλλά δεν βλέπω εξέλιξη και ευρεία αποδοχή. Ωραίο είναι αλλά ok...

Να σημειώσω άλλη μια φορά ότι η άποψη "το VR θα έχει το τέλος των 3d τηλεοράσεων" λέγεται περίπου 10 χρόνια τώρα, δλδ σχεδόν διπλάσιο χρόνο από όσο ήταν trend οι ίδιες οι 3d τηλεοράσεις!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Evangelos Anagnostou είπε

Να σημειώσω άλλη μια φορά ότι η άποψη "το VR θα έχει το τέλος των 3d τηλεοράσεων" λέγεται περίπου 10 χρόνια τώρα, δλδ σχεδόν διπλάσιο χρόνο από όσο ήταν trend οι ίδιες οι 3d τηλεοράσεις!

Μακάρι να αντέξει γιατί σαν εμπειρία είναι φοβερό, με το alyx ειδικά έπαθα πλάκα. Αυτό που με προβληματίζει είναι το λίγο νέο  ποιοτικό software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SkaL- είπε

Μακάρι να αντέξει γιατί σαν εμπειρία είναι φοβερό, με το alyx ειδικά έπαθα πλάκα. Αυτό που με προβληματίζει είναι το λίγο νέο  ποιοτικό software.

Για εμένα δεν υπάρχει gaming χωρίς VR, παλεύω να με πείσω να συνεχίσω το phantom liberty απο το Σεπτέμβρη αλλά δεν λειτουργεί, μετά απο 12 βαρετά λεπτά ξανά VR, η εμπειρία του Alyx σε σχέση με το CP 2077 4Κ PT maxed είναι σαν οδήγηση ferrari με πατίνι xiaomi

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...