Προς το περιεχόμενο

Τέλος στα Mixed Reality σχέδια της βάζει η Microsoft


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Another one bites the dust για την κατηγορία των καταναλωτικών προιόντων της Microsoft, όπου σειρά έχουν τα mixed reality σχέδια της εταιρείας.

Η Microsoft ανακοίνωσε το τέλος υποστήριξης όλων των σχετικών συστημάτων αλλά και της λειτουργίας που σύντομα θα αφαιρεθεί από τις μελλοντικές εκδόσεις των Windows. Η λειτουργία, μαζί με την εφαρμογή Mixed Reality Portal και την Windows Mixed Reality για το Steam VR, έχει προστεθεί στη λίστα της Microsoft με τα χαρακτηριστικά των Windows που πλέον καταργούνται.

Το Windows Mixed Reality λανσαρίστηκε από τη Microsoft το 2017, σηματοδοτώντας την είσοδο της εταιρείας στην αγορά εικονικής πραγματικότητας, όπου ανταγωνιζόταν άλλους σημαντικούς παίκτες όπως την HTC και την Oculus, η οποία αποτελεί πλέον μέρος της Meta.

Η πλατφόρμα λειτούργησε ως πύλη για μια ποικιλία εμπειριών εικονικής πραγματικότητας, συμπεριλαμβανομένων παιχνιδιών και εφαρμογών. Το HoloLens της Microsoft ήταν μία από τις συσκευές που ήταν συμβατές με αυτή την πλατφόρμα, ενώ και άλλοι τεχνολογικοί κολοσσοί όπως οι Acer, Dell, Lenovo, Asus, HP και Samsung κυκλοφόρησαν σχετικά headsets μικτής πραγματικότητας που λειτουργούσαν με το σύστημα της Microsoft. Παρά την κατάργηση του  Windows Mixed Reality, το HoloLens 2, το οποίο απευθύνεται σε εταιρικούς χρήστες, φαίνεται να μην επηρεάζεται. Νωρίτερα φέτος, η Microsoft κυκλοφόρησε μια δωρεάν αναβάθμιση των Windows 11 και αρκετές βελτιώσεις για το συγκεκριμένο σύστημα των 3.500 δολαρίων.

Ωστόσο, η Microsoft μειώνει σιγά σιγά τις δραστηριότητές της στον τομέα της εικονικής πραγματικότητας. Ο Alex Kipman, επικεφαλής του έργου HoloLens, αποχώρησε από την εταιρεία πέρυσι μετά από κατηγορίες για σεξουαλική παρενόχληση. Στη συνέχεια, η Microsoft κατήργησε 10.000 θέσεις εργασίας, με πολλές από τις απολύσεις να επηρεάζουν εργαζόμενους που ασχολούνταν με έργα μικτής πραγματικότητας, συμπεριλαμβανομένης της καταργημένης πλέον εφαρμογής AltspaceVR.

Παρ' όλα αυτά, η Microsoft παραμένει προσηλωμένη στη διερεύνηση άλλων χρήσεων της εικονικής πραγματικότητας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η εφαρμογή Microsoft Mesh, η οποία σύντομα θα επιτρέπει σε συναδέλφους να αλληλεπιδρούν σε ένα εικονικό περιβάλλον χωρίς να χρειάζονται headsets. Επιπλέον, μέσω μιας συνεργασίας με τη Meta, η Microsoft έχει αρχίσει να επιτρέπει στους χρήστες συστημάτων Quest να χρησιμοποιούν εφαρμογές του Office και να έχουν πρόσβαση στην πλατφόρμα Xbox Cloud Gaming.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα. Είχα για χρόνια ένα Windows Mixed reality headset και μπορώ να πω ότι ήμουν σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος. Ειδικά το half life: Alyx ήταν κυριολεκτικά εμπειρία ζωής 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα η apple αργει τοσο πολυ να βγαλει προιον τελευταια οπως παντα μετα που πεθανε ο Jobs που ολοι οι αλλοι βγαλανε ξαναβγαλανε και το κλεισαν σαν μοδα και η apple εχει μεινει στις προπαραγγελειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Επενδύουν σε niche πράγματα, μετά τα παρατάνε λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος.

Niche αγορα ναι, αλλα ως τετοια οχι μονο δεν εχει ελλειψη ενδιαφεροντος αλλα αναπτυσσεται σταθερα και εχει φτασει να ειναι αγορα αξιας 60 δις. Δεν τα λες λιγα για niche αγορα. Οπως εχω πει και αλλου μπορει ποτε να μη γινει mainstream (αν και πιστευω οτι σε βαθος χρονου θα γινει) αλλα δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ειναι ακρως βιωσιμη. Συγκριτικα η αγορα drones (επισης niche) εχει τη μιση αξια.
Για τη Microsoft δεν μου κανει καθολου εντυπωση. Παρα το μεγεθος και την επιτυχια σε αλλους τομεις, εχει μπει σε μια ντουζινα αλλες αγορες οπου καταφερε να τα κανει ολα λαθος!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, immortalx said:

Niche αγορα ναι, αλλα ως τετοια οχι μονο δεν εχει ελλειψη ενδιαφεροντος αλλα αναπτυσσεται σταθερα και εχει φτασει να ειναι αγορα αξιας 60 δις. Δεν τα λες λιγα για niche αγορα. Οπως εχω πει και αλλου μπορει ποτε να μη γινει mainstream (αν και πιστευω οτι σε βαθος χρονου θα γινει) αλλα δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ειναι ακρως βιωσιμη. Συγκριτικα η αγορα drones (επισης niche) εχει τη μιση αξια.
Για τη Microsoft δεν μου κανει καθολου εντυπωση. Παρα το μεγεθος και την επιτυχια σε αλλους τομεις, εχει μπει σε μια ντουζινα αλλες αγορες οπου καταφερε να τα κανει ολα λαθος!

Σε μία δεκαετία από τώρα όταν αυτά τα gadget των 3500$ φτάσουν να είναι πιο καλά οπτικά και πέσουν στα 500$ και κάτω τότε θα αρχισει να τα αγοράζει ο κόσμος. Προς το παρόν είναι ξεκάθαρα για χρήση σε επιχειρήσεις.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα έχει πλάκα το Apple Vision Pro να είναι μεγάλη επιτυχία και η Microsoft να έχει σταματήσει την επένδυση στο VR και AR τη χειρότερη στιγμή; Δηλαδή να έχουμε επανάληψη του σεναρίου όπου η Microsoft σταμάτησε ουσιαστικά την επένδυση στα Windows Mobile λίγους μήνες πριν η Apple ανακοινώσει το iPhone; Και μετά προσπαθούσε για χρόνια μέχρι να ξαναμπεί στην αγορά;

Links από εκείνη την περίοδο:

https://www.hpcfactor.com/support/windowsce/history/ce6/

 

Ναι ξέρω, το Vision Pro κάνει τόσα δολλάρια/ευρώ. Έτσι λέγανε και για το iPhone, "ποιος θα πάρει τηλέφωνο που κάνει 700 δολλάρια/ευρώ" και "εγώ πάνω από 300 ευρώ για κινητό δεν δίνω" αλλά μόλις είδαν ότι αντικαθιστά το netbook και το MP3 player (με ισάξιο ήχο και χωρίς το σάπιο βύσμα της Nokia και της Sony Ericsson που δεν έκανε καλή επαφή να σου σπάει τα νεύρα), τα έδωσαν τα 700 ευροπουλα και ήταν τρισευτυχισμένοι κιόλας που το έκαναν.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμίσουμε ότι και στην αγορά των κινητών προσπάθησε να μπει η Microsoft και βγήκε Οποτε δεν λέει κάτι αυτό, για πολλούς που βιάζονται να κρίνουν, εκτός αν μας πείτε και ότι το κινητό απέτυχε σαν συσκευή και δεν έπιασε 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Σε μία δεκαετία από τώρα όταν αυτά τα gadget των 3500$ φτάσουν να είναι πιο καλά οπτικά και πέσουν στα 500$ και κάτω τότε θα αρχισει να τα αγοράζει ο κόσμος. Προς το παρόν είναι ξεκάθαρα για χρήση σε επιχειρήσεις.

Δεν ξερω για τι πραγμα συζηταμε, ηδη υπαρχουν τετοια "gadget" κατω των $500 (το Quest 2 $250 εχει). Αυτα που ειναι για τον pro τομεα και σημερα και σε 10 χρονια παλι $3000+ θα εχουν.
Τα οπτικα και τα αλλα χαρακτηριστικα ειναι μια χαρα για την εποχη που διανυουμε. Και οι υπολογιστες και τα κινητα ειχαν καποτε 10 φορες πιο υποδεεστερα χαρακτηριστικα σε σχεση με τωρα αλλα ο κοσμος τα αγοραζε και τοτε, γιατι για την εποχη τους αυτο ηταν που επετρεπε η τεχνολογια. Το οτι το adoption-rate θα μεγαλωνει οσο εξελισσονται ειναι αυτονοητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, immortalx said:

Δεν ξερω για τι πραγμα συζηταμε, ηδη υπαρχουν τετοια "gadget" κατω των $500 (το Quest 2 $250 εχει). Αυτα που ειναι για τον pro τομεα και σημερα και σε 10 χρονια παλι $3000+ θα εχουν.
Τα οπτικα και τα αλλα χαρακτηριστικα ειναι μια χαρα για την εποχη που διανυουμε. Και οι υπολογιστες και τα κινητα ειχαν καποτε 10 φορες πιο υποδεεστερα χαρακτηριστικα σε σχεση με τωρα αλλα ο κοσμος τα αγοραζε και τοτε, γιατι για την εποχη τους αυτο ηταν που επετρεπε η τεχνολογια. Το οτι το adoption-rate θα μεγαλωνει οσο εξελισσονται ειναι αυτονοητο.

Είχαμε κάνει κι άλλη συζήτηση πριν 1~2 μέρες, εγώ προσωπικά είπα ότι μου προκαλούν ζάλη, θέλω αρκετά καλή ανάλυση και πάνω από 120Hz.

Το κινητό είναι κυρίως ένα gadget και προφανώς μπορεί να μην είχαν καλά specs αλλά δεν είχαμε άλλο μέτρο σύγκρισης, όταν κάτι είναι το "καλύτερο" για την εποχή το αποδέχεσαι αν δεν υπάρχει κάποιο specs που να πρέπει οπωσδήποτε να είναι τέλειο (όπως π.χ. η ανάλυση). Δηλαδή το κινητό είτε είναι HD είτε είναι 4Κ διαφορά δεν θα δω, στα Hz προφανώς είναι πιο smooth η εμπειρία αλλά και με 60Hz δεν χάθηκε και ο κόσμος. Το πόσο καλά benchmark έχουν ποσώς με ενδιαφέρουν, δεν κάνω simulation στο κινητό για να με νοιάζει το score. Η κάμερα είναι σημαντική μόνο για εμένα.

Το VR πρέπει να είναι 100% χρηστικό και λειτουργικό, εγώ δεν θα μπορούσα να κάνω υποχώρηση σε κάτι όπως μπορώ να κάνω σε κινητό, όπου και με 200 ευρώ μια χαρά θα μου φαινόταν γιατί το κινητό ποτέ δεν ήταν "εργαλείο" για εμένα. Φωτογραφίες να βγάζει καλές και μου φτάνει.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Είχαμε κάνει κι άλλη συζήτηση πριν 1~2 μέρες, εγώ προσωπικά είπα ότι μου προκαλούν ζάλη, θέλω αρκετά καλή ανάλυση και πάνω από 120Hz.

Το κινητό είναι κυρίως ένα gadget και προφανώς μπορεί να μην είχαν καλά specs αλλά δεν είχαμε άλλο μέτρο σύγκρισης, όταν κάτι είναι το "καλύτερο" για την εποχή το αποδέχεσαι αν δεν υπάρχει κάποιο specs που να πρέπει οπωσδήποτε να είναι τέλειο (όπως π.χ. η ανάλυση).

Το VR πρέπει να είναι 100% χρηστικό και λειτουργικό, εγώ δεν θα μπορούσα να κάνω υποχώρηση σε κάτι όπως μπορώ να κάνω σε κινητό, όπου και με 200 ευρώ μια χαρά θα μου φαινόταν γιατί το κινητό ποτέ δεν ήταν "εργαλείο" για εμένα. Φωτογραφίες να βγάζει καλές και μου φτάνει.

Απολυτα σεβαστη η γνωμη σου. Ουτε βρισκω κακο αν σε καποιον δεν αρεσει η ιδεα του VR ή απαιτει να γινει πρωτα τελειο για να το χρησιμοποιησει.
Διαφωνω με το οτι δεν υπηρχε μετρο συγκρισης παλαιοτερα σε υπολογιστες/κινητα. Παντοτε υπηρχαν flagships με διαστημικα χαρακτηριστικα και απλησιαστες τιμες. Εμεις αγοραζαμε αυτο που μπορουσε να αγορασει ο μεσος ανθρωπος. Καποτε ειχα μια ταπεινη Amiga και εβλεπα τα workstations για 3D modeling/animation (ηταν χομπυ μου) και με επιανε ζαλη απο τα specs και τις τιμες που ειχαν. Αυτο ηταν το μετρο συγκρισης. Οπως και οταν οι περισσοτεροι ειχαμε το φθηνοτερο Nokia-παντοφλα της αγορας και οι επαγγελματιες κυκλοφορουσαν με Blackberry 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/12/2023 at 00:02, immortalx said:

Απολυτα σεβαστη η γνωμη σου. Ουτε βρισκω κακο αν σε καποιον δεν αρεσει η ιδεα του VR ή απαιτει να γινει πρωτα τελειο για να το χρησιμοποιησει.
Διαφωνω με το οτι δεν υπηρχε μετρο συγκρισης παλαιοτερα σε υπολογιστες/κινητα. Παντοτε υπηρχαν flagships με διαστημικα χαρακτηριστικα και απλησιαστες τιμες. Εμεις αγοραζαμε αυτο που μπορουσε να αγορασει ο μεσος ανθρωπος. Καποτε ειχα μια ταπεινη Amiga και εβλεπα τα workstations για 3D modeling/animation (ηταν χομπυ μου) και με επιανε ζαλη απο τα specs και τις τιμες που ειχαν. Αυτο ηταν το μετρο συγκρισης. Οπως και οταν οι περισσοτεροι ειχαμε το φθηνοτερο Nokia-παντοφλα της αγορας και οι επαγγελματιες κυκλοφορουσαν με Blackberry 😛

Είναι κάποια πράγματα που δεν πειράζει αν δεν είναι τέλεια ή top.

Π.χ. εγώ έχω έναν υπολογιστή ThreadRipper 24-πύρηνο, έχει μέχρι 96-πύρηνο η AMD πλέον, προφανώς η δουλειά λοιπόν γίνεται και γρηγορότερα από αυτό που έχω αλλά η δουλειά γίνεται και με αυτό που έχω απλώς πιο αργά, το ότι παίρνει λίγο παραπάνω δεν επηρεάζει τόσο το τι πάω να κάνω προσωπικά. Εννοείται πως δεν θα την πάλευα με έναν 4-πύρηνο (που επίσης έχω για σερφάρισμα). Από το κινητό δεν περιμένω πολλά παραπάνω από αυτά που μου δίνει το κινητό μου που είναι του 2019.

Έτσι είναι π.χ. και με το διαδίκτυο για εμένα, δεν θα με χαλούσε να έχω 100άρα γραμμή αλλά και με την 24-άρα όλα τα κάνω και δεν με απασχολεί αν πάρει ένα αρχείο 40 δευτερόλεπτα να κατέβει αντί για 10 δευτερόλεπτα (εφόσον το ping είναι ίδιο πάντα) την στιγμή που στο χωριό δεν υπάρχει καν 100άρα και η 50άρα κοστίζει τριπλάσια από ότι αυτό που έχω.

~~
Φαντάσου όμως να παίρνεις π.χ. ένα τρυπάνι που μπορεί να τρυπήσει αλλά όχι όλα τα υλικά που χρειάζομαι. Αν λοιπόν θέλω να τρυπήσω μέταλλο και δεν μπορεί τότε απλώς δεν κάνει. Δεν έχει "τρυπάει λίγο", ή τρυπάει ή όχι για εμένα, αν δεν τρυπάει απλά δεν κάνει.

Κάπως έτσι κρατάω το VR, ή θα είναι αρκετά "reality" ή απλώς εμένα δεν μου κάνει προς το παρόν και εφόσον μου προκαλεί πονοκέφαλο και δεν με εξιτάρει και τόσο πολύ λόγω ποιότητας, το αποφεύγω. Πρέπει να ξεπεράσει τουλάχιστον το threshold των 120Hz γιατί πιστεύω αυτό είναι που με κάνει να ζαλίζομαι.

Δεν το απαξιώνω, αλλά εφόσον η κεφάλα μου πονάει για όλη την υπόλοιπη ημέρα δεν έχει νόημα για εμένα και νομίζω αρκετός κόσμος αυτό το πρόβλημα έχει.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Είναι κάποια πράγματα που δεν πειράζει αν δεν είναι τέλεια ή top.

Π.χ. εγώ έχω έναν υπολογιστή ThreadRipper 24-πύρηνο, έχει μέχρι 96-πύρηνο η AMD πλέον, προφανώς η δουλειά λοιπόν γίνεται και γρηγορότερα από αυτό που έχω αλλά η δουλειά γίνεται και με αυτό που έχω απλώς πιο αργά, το ότι παίρνει λίγο παραπάνω δεν επηρεάζει τόσο το τι πάω να κάνω προσωπικά. Εννοείται πως δεν θα την πάλευα με έναν 4-πύρηνο (που επίσης έχω για σερφάρισμα). Από το κινητό δεν περιμένω πολλά παραπάνω από αυτά που μου δίνει το κινητό μου που είναι του 2019.

Έτσι είναι π.χ. και με το διαδίκτυο για εμένα, δεν θα με χαλούσε να έχω 100άρα γραμμή αλλά και με την 24-άρα όλα τα κάνω και δεν με απασχολεί αν πάρει ένα αρχείο 40 δευτερόλεπτα να κατέβει αντί για 10 δευτερόλεπτα (εφόσον το ping είναι ίδιο πάντα) την στιγμή πυο στο χωριό δεν υπάρχει καν 100άρα και η 50άρα κοστίζει τριπλάσια από ότι αυτό που έχω.

~~
Φαντάσου όμως να παίρνεις π.χ. ένα τρυπάνι που μπορεί να τρυπήσει αλλά όχι όλα τα υλικά που χρειάζομαι. Αν λοιπόν θέλω να τρυπήσω μέταλλο και δεν μπορεί τότε απλώς δεν κάνει. Δεν έχει "τρυπάει λίγο", ή τρυπάει ή όχι για εμένα, αν δεν τρυπάει απλά δεν κάνει.

Κάπως έτσι κρατάω το VR, ή θα είναι αρκετά "reality" ή απλώς εμένα δεν μου κάνει προς το παρόν και εφόσον μου προκαλεί πονοκέφαλο και δεν με εξιτάρει και τόσο πολύ λόγω ποιότητας, το αποφεύγω. Πρέπει να ξεπεράσει τουλάχιστον το threshold των 120Hz γιατί πιστεύω αυτό είναι που με κάνει να ζαλίζομαι.

Δεν το απαξιώνω, αλλά εφόσον η κεφάλα μου πονάει για όλη την υπόλοιπη ημέρα δεν έχει νόημα για εμένα και νομίζω αρκετός κόσμος αυτό το πρόβλημα έχει.

Οπως ειπα και πιο πανω σεβαστη η αποψη σου, δεν ειναι για ολους. Γνωριζω παρα πολλους κατοχους καποιους απ'τους οποιους τους εβαλα εγω στο τριπακι, και αφου ξεπερασαν την οποια δυσφορια μεσα σε 1-2 ημερες, ακομα με ευχαριστουν. Δεν συναντησα ποτε καποιον που να περασε αυτο το σταδιο και να εμεινε δυσαρεστημενος.
Εχει μια αρχικη τριβη και αυτο ειναι ολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...