Προς το περιεχόμενο

Soundbar ή αυτοενισχυόμενα ηχεία


misi27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/1/2024 στις 12:37 ΜΜ, lucidsteve είπε

Για μουσική θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα με ηχεία. Και αιτιολογούμαι:

Οι ηχόμπαρες είναι κυρίως προορισμένες για οικονομία χώρου, υψηλο "wife acceptance factor" αλλά και γιατί ο άλλος δε θέλει να ασχολείται με ηχεία, ενισχυτές, γωνίες τοποθέτησης, frequency crossovers, καλώδια, ύψος κτλ. Ταυτόχρονα κοτσάρουν και ένα sub, το οποίο δε μπορείς να παραμετροποιήσεις. Ως εκ τούτου, το sub σίγουρα θα κάνει κάποιο μεγάλο peak σε μια συχνότητα (λόγω ακουστικής χώρου) με αποτέλεσμα θα το χαμηλώσεις σε ένταση και τελικά θα το καταστήσεις "one note sub". Αν ακούσεις καλό sub να παίζει με ηχεία και βάλεις την αγαπημένου σου μουσική, θα δακρύσεις απο τη συγκίνηση αυτού που ακούς.

 Πες τα χρυσοστομε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/06/2024 at 20:57, kriosgr said:

Δεν ισχύει αυτό που λες.  Η εξοδος ARC ή EARC είναι κοινό πρότυπο, όπως η ψηφιακή-οπτική έξοδος. Δεν υπάρχει θέμα μη συμβατότητας.  Μόλις εχτές σύνδεσα την νέα Samsung τηλεόρασή μου (QN90C) με sonos Dolby Atmos σύστημα. Το σήμα ήχου έτσι κι αλλιώς περνάει "pass through" από την τηλεόραση στην μπάρα. 

Αυτό που θα κερδίσεις αν η ηχομπάρα είναι κι αυτή Samsung είναι το Q-symphony. Δηλαδή τα ηχεία της τηλεόρασης να μπουν στο group των ηχείων της ηχομπάρας και να συνεργάζονται μαζί. 

Καταλαβαίνω πως το εννοείς και συμφωνώ μαζί σου.

Όμως στη πράξη έχουν υπάρξει άπειρες ασυμβατότητες και ειδικά στον ήχο μια μιρκή ασυμβατότητα μπορεί να χαλάσει ολη την εμπειρία. Απλά google samsung / [εκάστοτε ηχόμπαρα] και δες πόσα και πόσα προβληματα αναφέρονται. Το θέμα ειναι το εξής. Αμα σου εμφανιστεί, τρέχα γύρευε ποιος θα σε βοηθήσει. Τουλάχιστον αν εχεις την ίδια μάρκα, θεωρώ πως θα υπάρξει και μεγαλύτερο database απο χρήστες που μπορει να έχουν το ίδιο πρόβλημα, αλλά και η ίδια μαμα εταιρεία θα ασχοληθεί παραπάνω.

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του βέβαια. Απλά προσωπικά λέω το σκεπτικό μου και γιατί δε θα ρίσκαρα. Με γειά την ηχόμπαρα σου και να τη χαίρεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μια απορια εχω, ρε παιδια. Οι λιγοι κινηματογραφοι που εχουν απομεινει,με ποιοτικο πολυκαναλο ηχο, ποια ηχομπαρα χρισημοποιουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Αν υπάρχει κάποιος να μου διευκρινήσει αν με αυτήν την ηχόμπαρα https://www.electroholic.gr/el/product/ACSLGG00277 θα έχω κάποιο πρόβλημα συμβατότητας με τηλεόραση Samsung (υπάρχει e-arc)

Η τιμή είναι πολύ δελεαστική και αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα λέω να την πάρω.

Επίσης αν κάποιος ξέρει κατά πόσο το συγκεκριμένο κατάστημα είναι αξιόπιστο γιατί με φοβίζει λίγο η αρκετά χαμηλότερη τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό (πλαισιο-public-κωτσοβολος στα 449€).

Επεξ/σία από misi27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...