Προς το περιεχόμενο

Έρχονται οι GeForce RTX 40 SUPER στις 17, 24 και 31 Ιανουαρίου


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, SkaL- είπε

Δεν το είπες καλά, τεχνολογικό σκουπίδι είναι και στο λέω σαν κάτοχος rtx 3080 που ναι μεν δεν έχω θέμα με τις επιδόσεις σε fps αλλά έχω με την απόδοση, καίει πολλά για αυτά που δίνει. Μια εποχή οι εταιρείες έκαναν αγώνα για το energy consumption και βελτίωναν τα μοντέλα τους και σε απόδοση και σε κατανάλωση τώρα που οι εξελίξεις είναι αργές και στο φόβο να μείνουν πίσω σε fps έχουν ξεφύγει, ξέχασαν  οικολογία που μιλούσαν πριν μια δεκαετία τα ξέχασαν όλα. Παράδειγμα οι fx 9590 που χονδρικά μια 9 ετια πίσω ήταν η πρώτη cpu που έφτασε τα 5 GHZ αλλά ήθελε στοκ 200watt, όλοι τους έβριζαν εν χώρο και φτάσαμε στο σήμερα οι ίδιοι που έβριζαν τότε να αγοράζουν 14900 που χτυπάει 400watt. Αντί να έχουμε αποδοτικό hardware έχουμε θερμάστρες και χαιρόμαστε κιόλας !

Οσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια φιλε μου δεν πειραζει που δεν μπορεις να την αγορασεις. Παντος σκουπιδι δεν ειναι σιγουρα, η καρτα σκοτωνει. Οσο αφορα την καταναλωση οι ουσιαστικες διαφορες ειναι πολυ μικρες εκτος και αν σκοπευεις να τρεχεις στο 100% 24ωρα ...το μηχανημα σου. Εμενα σχολια με την καταναλωση με παραπεμπουν σε αυτους που αγοραζουν μηλα και επειδη δινουν ενα σκασμο λεφτα για μηχανηματα που σε δυνατοτητες δεν συγκρινονται με το hardware που κυκλοφορει στο pc το ριχνουν στην καταναλωση συνεχεια. Αν θες κατι κορυφαιο θα εχει καταναλωση τι να κανουμε αυτο ισχυει σε οποιαδηποτε αγορα κανεις οχι μονο στο pc,  οπωτε οποιος εχει την δυνατοτητα να το αγορασει προφανως μπορει να καλυψει την  καταναλωση και το απολυτο κριτηριο του για αγορα σε τετοιο επιπεδο ειναι μονο οι επιδοσεις και τιποτα αλλο.  Και αν επαιζες σε 4κ ( εγω ειχα την 3080 ti ) θα ειχες θεμα με τις επιδοσεις και τα fps. 

Επεξ/σία από drteo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, drteo είπε

Οσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια φιλε μου δεν πειραζει που δεν μπορεις να την αγορασεις. Παντος σκουπιδι δεν ειναι σιγουρα, η καρτα σκοτωνει. Οσο αφορα την καταναλωση οι ουσιαστικες διαφορες ειναι πολυ μικρες εκτος και αν σκοπευεις να τρεχεις στο 100% 24ωρα ...το μηχανημα σου. Εμενα σχολια με την καταναλωση με παραπεμπουν σε αυτους που αγοραζουν μηλα και επειδη δινουν ενα σκασμο λεφτα για μηχανηματα που σε δυνατοτητες δεν συγκρινονται με το hardware που κυκλοφορει στο pc το ριχνουν στην καταναλωση συνεχεια. Αν θες κατι κορυφαιο θα εχει καταναλωση τι να κανουμε αυτο ισχυει σε οποιαδηποτε αγορα κανεις οχι μονο στο pc,  οπωτε οποιος εχει την δυνατοτητα να το αγορασει προφανως μπορει να καλυψει την  καταναλωση και το απολυτο κριτηριο του για αγορα σε τετοιο επιπεδο ειναι μονο οι επιδοσεις και τιποτα αλλο.  Και αν επαιζες σε 4κ ( εγω ειχα την 3080 ti ) θα ειχες θεμα με τις επιδοσεις και τα fps. 

Δεν ήθελα να απαντήσω σε αυτό το post γιατί είναι επίθεση επί προσωπικού αλλά καθαρά για λόγους ευγένειας θα γράψω, ίσως να μπορούσα να την είχα αφού κατάφερα να πάρω 3080 μπορείς να υπολογίσεις τα οικονομικά μου 😛 περιμένω την επόμενη γενιά για αναβάθμιση, σε 2Κ που παίζω έχω αυτά που θέλω. Η θεώρηση μου δεν αλλάζει μέχρι οι εταιρίες να σοβαρευτούν και να βγάλουν efficient προϊόντα. Τα προϊόντα της apple δεν είναι τα αγαπημένα μου αν και είναι πολύ ποιοτικά, θεωρώ ότι είναι υπέρ κοστολογημενα. Καλημέρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SkaL- είπε

Γράφεις λες και απευθύνεσαι σε άτομα που διαβάζουν μόνο τις παρουσιάσεις της intel ή της κάθε intel, amd,nvidia, αφού και απολύτως στοκ ο 14900Κ είναι 260+ watt, τα 125 είναι χωρίς boost που ούτε αυτά δεν μπορεί να κρατήσει αν θυμάμαι είναι 140+. Φυσικά και όταν θα πάρεις μια τέτοια cpu θα εκμεταλλευτείς τις μέγιστες επιδόσεις χωρίς overclock γιατί να μην πάρεις τα μέγιστα ; δεν σου λέω για overclock απλά ένα performance present από το bios που στην περίπτωση μας έχουμε αυτό που βλέπεις στην παρακάτω φωτογραφία όταν φουλάρει η cpu. Τώρα για τις κάρτες αυτό που έχω να πω είναι ότι ξεχώρισα την 4070 από την νέα γενιά είναι η μόνη που έχει ικανοποιητικές επιδόσεις με καλές καταναλώσεις λογικά καλή θα είναι και η 4070 super, οι τιμές τους όμως ειναι απογοήτευση, θα έπρεπε να ήταν προσιτή μιλάμε για την μεγαλομεσαια κατηγορία. 

133939.png

Όταν είσαι 30 χρόνια στο κουρμπέτι και δεν έχεις μάθει ακόμα ότι στο TDP η Intel δηλώνει αρχικό και η Amd τελικό...πάλι κάλα που υπάρχουν και τα graphs που ανέβασε ο συνάδελφος...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kotronas είπε

Τώρα βγάζει νέα σειρά η AMD και στο πακέτο δίνει 4 ηλιακά πάνελ , θα σκίσει πάλι στις πωλήσεις.

Αυτα τα κανει πλεον η intel και η nvidia με τοαο ρευμα που καινε και τοσα watt που τρωνε🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα λένε πολλοί. 160 170 watt καίει η 4070ti μου με undervolt και κάπου στα 60watt ο 7800x3d . Με λίγα λόγια 100 κιλοβατορες το 4μηνο αν παίζεις 5 ώρες την μερα. Τόσο έκαιγε και το λαπτοπ που ειχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο δεν μπορούν να "μικρύνουν" τα transistor τόσο δεν θα μπορέσουν να αυξήσουν τις επιδόσεις, διατηρώντας χαμηλή κατανάλωση. Αντί αυτού μεγαλώνουν τα die και παίρνεις απόδοση, αλλά με συνέπεια στην κατανάλωση! Άμα σου βάλει δύο chip rtx 4080 θα πάρεις μια 5080 με "διπλάσιες επιδόσεις". Χοντρικά.

Σε λίγο θα ενσωματωθεί αυτόνομο τροφοδοτικό σε κάθε κάρτα!

Όσο για το αν η μία εταιρεία είναι καλύτερη από την άλλη, είμαι της άποψης, διαιρεί και βασίλευε!

Επεξ/σία από Vempire_G4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mistiri0 είπε

Περιμένουμε να πέσουν κιάλλο οι κάρτες της AMD με σαφώς πιο future proof μνήμη Ram, ώστε να αγοράσουμε ακόμα πιο value for money.

Κι άλλο; 

Γιατί, ποτέ έπεσαν και δεν το έχω πάρει χαμπάρι; 

Μακάρι να πέσουν για να πάρουμε μια 7700xt στα 350 π.χ., αλλά δεν έχουν πέσει καθόλου από τη στιγμή που βγήκαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SkaL- είπε

Δεν το είπες καλά, τεχνολογικό σκουπίδι είναι και στο λέω σαν κάτοχος rtx 3080 που ναι μεν δεν έχω θέμα με τις επιδόσεις σε fps αλλά έχω με την απόδοση, καίει πολλά για αυτά που δίνει. Μια εποχή οι εταιρείες έκαναν αγώνα για το energy consumption και βελτίωναν τα μοντέλα τους και σε απόδοση και σε κατανάλωση τώρα που οι εξελίξεις είναι αργές και στο φόβο να μείνουν πίσω σε fps έχουν ξεφύγει, ξέχασαν  οικολογία που μιλούσαν πριν μια δεκαετία τα ξέχασαν όλα. Παράδειγμα οι fx 9590 που χονδρικά μια 9 ετια πίσω ήταν η πρώτη cpu που έφτασε τα 5 GHZ αλλά ήθελε στοκ 200watt, όλοι τους έβριζαν εν χώρο και φτάσαμε στο σήμερα οι ίδιοι που έβριζαν τότε να αγοράζουν 14900 που χτυπάει 400watt. Αντί να έχουμε αποδοτικό hardware έχουμε θερμάστρες και χαιρόμαστε κιόλας !

Δεν ξέρω τι εννοείς ότι δεν κυνηγάνε πλέον το θέμα απόδοσης / energy efficient .

Ως κάτοχος EVGA FTW3 RTX 3080 , σε στοκ ρυθμίσεις και 100% GPU usage έχει κατανάλωση 380W , οπότε αν η 4080 super έχει κατανάλωση 320w προσφέροντας σχεδόν +50% καλύτερες επιδόσεις (κατά Μ.Ο.) η εταιρεία έχει επιτύχει πολύ καλύτερο performance /watt .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, drteo είπε

Οσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια φιλε μου δεν πειραζει που δεν μπορεις να την αγορασεις.

Αν και απευθύνεσαι σε άλλον, μάθε πως αρκετοί έχουμε τα λεφτά να αγοράσουμε κάτι αλλά τελικά δεν το αγοράζουμε γιατί απλά δε θέλουμε να  ήμαστε κορόιδα. Σιγά μη δώσω 1000 ευρώ για κάρτα με 12 gb vram. Οι καταναλωτές σε έναν βαθμό καθορίζουν και την εξέλιξη τιμών στην τεχνολογία. Αν βλέπει η (κάθε) nvidia να δίνουν ένα χιλιάρικο για 12 gb gpu ή 250 ευρώ για μια 3050 που τρώει σφαλιάρες από την φτηνότερη 6600 τότε θα συνεχίσει τα ίδια και χειρότερα στο μέλλον.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ απογοητευτικές οι κάρτες RTX-40 της Nvidia. Ελάχιστη έως καθόλου βελτίωση σε σχέση με εκείνες της προηγούμενης γενιάς και τιμές στο Θεό. Η μόνη που αξίζει πραγματικά τον κόπο, είναι η 4090, η οποία είναι μεν θηρίο, δεν αρκεί όμως για να σώσει τη συνολική εικόνα της σειράς.

Και, φυσικά, ο καταναλωτής καλά θα κάνει να μείνει μακριά από σκουπίδια των 12 GB, όπως είναι οι 4070 Ti και Super. Όταν ένα παιχνίδι που κυκλοφόρησε μήνες πριν, όπως π.χ. το remake του Resident Evil 4, ζητά 13,73 GB VRAM, ακόμη και σε 1080p, τότε ποιος ο λόγος να επιλέξεις κάρτα των 12 GB; Για να πληρώσεις ένα χιλιάρικο και, αμέσως μόλις τη βγάλεις απ' το κουτί, να αρχίσεις να κατεβάζεις τα settings στα παιχνίδια, επειδή αλλιώς δε θα τα σηκώνει η κάρτα;

Αλλά και τι μέλλον θα έχει η εν λόγω GPU, με τα παιχνίδια που θα κυκλοφορήσουν τους αμέσως επόμενους μήνες; Καλά, την περίπτωση που η Unreal Engine 5 καταστεί mainstream, δεν τη συζητώ καν.

Επεξ/σία από fremendog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ λέω να βγει επιτέλους η σειρά 5000, να βγει και η 6000 μπας και πάρουμε καμια φτηνή 3000 να πούμε.

Με την 3070 θα μείνω μια ζωή έτσι όπως πάει.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, fremendog είπε

Πολύ απογοητευτικές οι κάρτες RTX-40 της Nvidia. Ελάχιστη έως καθόλου βελτίωση σε σχέση με εκείνες της προηγούμενης γενιάς και τιμές στο Θεό. Η μόνη που αξίζει πραγματικά τον κόπο, είναι η 4090, η οποία είναι μεν θηρίο, δεν αρκεί όμως για να σώσει τη συνολική εικόνα της σειράς.

Και, φυσικά, ο καταναλωτής καλά θα κάνει να μείνει μακριά από σκουπίδια των 12 GB, όπως είναι οι 4070 Ti και Super. Όταν ένα παιχνίδι που κυκλοφόρησε μήνες πριν, όπως π.χ. το remake του Residen Evil 4, ζητά 13,73 GB VRAM, ακόμη και σε 1080p, τότε ποιος ο λόγος να επιλέξεις κάρτα των 12 GB; Για να πληρώσεις ένα χιλιάρικο και, αμέσως μόλις τη βγάλεις απ' το κουτί, να αρχίσεις να κατεβάζεις τα settings στα παιχνίδια, επειδή αλλιώς δε θα τα σηκώνει η κάρτα;

Αλλά και τι μέλλον θα έχει η εν λόγω GPU, με τα παιχνίδια που θα κυκλοφορήσουν τους αμέσως επόμενους μήνες; Καλά, την περίπτωση που η Unreal Engine 5 καταστεί mainstream, δεν τη συζητώ καν.

Μην πεφτετε θυματα του marketing. Ειχα παιξει ολο το demo οταν βγηκε maxed out ολα δες εδω τι vram ζηταει το παιχνιδι. Σε 1080p ζηταει κατω απο 8. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nchatz είπε

Νεότερες πληροφορίες αναφέρουν ότι η NVIDIA πρόκειται να αποκαλύψει τις πρώτες λεπτομέρειες σχετικά με τις επερχόμενες κάρτες γραφικών GeForce RTX 40 SUPER σε μια "ειδική ομιλία" κατά τη διάρκεια της CES 2024 στις 8 Ιανουαρίου.

Οι εικασίες αυτές κυκλοφορούν από τη στιγμή που η εταιρεία επιβεβαίωσε τις προθέσεις της να διοργανώσει αυτή την παρουσίαση, όταν σε κάθε παρόμοια περίπτωση υπάρχουν πάντα σημαντικές ανακοινώσεις. Οι τελευταίες πληροφορίες αναφέρουν ότι η εταιρεία ενδέχεται να παρουσιάσει τις πρώτες κάρτες SUPER μόλις εννέα ημέρες μετά την ανακοίνωση, με τουλάχιστον ένα SKU να έχει προγραμματιστεί να κυκλοφορήσει πολύ σύντομα.

Σύμφωνα με τις αναφορές, η GeForce RTX 4070 SUPER αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο της στις 17 Ιανουαρίου, ακολουθούμενη από την κυκλοφορία της RTX 4070 Ti SUPER μια εβδομάδα αργότερα. Η τελευταία προσθήκη στη σειρά RTX 40 SUPER, η RTX 4080 SUPER, φημολογείται ότι θα εμφανιστεί στα ράφια στις 31 Ιανουαρίου. Όπως όλα δείχνουν, η NVIDIA σχεδιάζει να κλιμακώσει την κυκλοφορία κάθε μοντέλου, με καθεμία να κυκλοφορεί σε εβδομαδιαία βάση.

Με βάση τις πληροφορίες, το χρονοδιάγραμμα που θα ακολουθήσει η NVIDA είναι το εξής:

•    Ανακοίνωση των RTX 40 Super: 8 Ιανουαρίου 2024
•    Κυκλοφορία RTX 4070 SUPER: 17 Ιανουαρίου 2024
•    Κυκλοφορία RTX 4070 Ti SUPER: 24 Ιανουαρίου 2024
•    Κυκλοφορία RTX 4080 SUPER: 31 Ιανουαρίου 2024

Αν και συγκεκριμένες λεπτομέρειες, όπως οι ταχύτητες ρολογιού, παραμένουν άγνωστες, πιστεύεται ευρέως ότι η RTX 4070 SUPER θα ενσωματώνει την GPU AD104, η οποία διαθέτει 7168 πυρήνες CUDA. Η διαμόρφωση της μνήμης αναμένεται να αντικατοπτρίζει το αρχικό μοντέλο, διατηρώντας τη χωρητικότητα των 12 GB. Ειδικότερα, η νέα GPU φημολογείται ότι απαιτεί υψηλότερη κατανάλωση ενέργειας σε σύγκριση με την RTX 4070, με υποτιθέμενη προεπιλεγμένη TDP 225W.

Η RTX 4070 Ti SUPER θα στραφεί στη GPU AD103, συνοδευόμενη από 16GB μνήμης. Θα διατηρήσει τα 285W TDP του μοντέλου RTX 4070 Ti, αλλά στα χαρτιά αυτή μπορεί να είναι μια από τις πιο ενδιαφέρουσες GPU της επερχόμενης σειράς SUPER.

Το ταχύτερο μοντέλο, με την ονομασία RTX 4080 SUPER, θα χρησιμοποιήσει την πλήρη GPU AD103 με 10240 πυρήνες CUDA και θα διατηρήσει τις προδιαγραφές μνήμης 16GB και το TDP 320W της RTX 4080 που κυκλοφορεί ακόμα στην αγορά. Ενώ οι RTX 4080 SUPER και RTX 4070 Ti SUPER λέγεται ότι θα αντικαταστήσουν τις υπάρχουσες SKU, η RTX 4070 SUPER θα συνυπάρξει στην αγορά με την RTX 4070 όπως υποστήριζαν προηγούμενες αναφορές.

Άλλες πληροφορίες αναφέρουν ότι όλα τα μοντέλα RTX 40 SUPER θα υιοθετήσουν υποδοχές 12VHPWR, χωρίς να υπάρχει πρόθεση να χρησιμοποιηθούν οι τυπικές υποδοχές 8 ακίδων για τις νέες κάρτες. Η αβεβαιότητα έγκειται στο αν η NVIDIA θα παράγει τη δική της Founder Edition, καθώς αυτή η λεπτομέρεια δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμη επίσημα.

 

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

 

 

leventis-levenths.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...